nieuws DÏSTRIBUTIE- Nieuwe bonnen Denemarken en de Sovjet-Unie Het Turksch-Duitsche vriendschapsverdrag Haagsche politie slaat grooten slag Voortaan boter zonder zout Congresvergadering van de A.N.V.V. „Ik geen gas, jij geen gas" Handel in valsche veebonnen De worsteling om het intellect Be volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rant soenen. Aardappelen. Bon „08" van de aardappelendistrïbutie- bonlcaart, geldig van 30 Juni t./m. 6 Juli, geeft recht op het koopen van 2 kg. per bon. Melk. Bon „23" van de melklcaart, geldig van 30 Juni t./m. 6 Juli, geeft recht op het koo- pen van 1liter per bon. Kaas. Bon „69" en „79" van de „bonkaart alge meen", geldig van 30 Juni t./m. 13 Juli, geeft recht op het koopen van 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig t./m. 27 Juli a.s. Boter. Bon „22" en „23". van de boterkaart, gel dig van 30 Juni t./m. 16 Juli, geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Bon „22" en „23" van de vetkaart, geldig van 30 Juni t./m. 16 Juli, geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. Op de bonnen van de vetkaart wordt per 250 gram boter 15 cent reductie verleend. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het" tijdvak van Maandag 30 Juni tot en met, Zondag 3.Augustus a.s.' geeft de met „38" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koo pen van 150 gram toiletzeep (nieuwe menstelling) of 120 gkam huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Janu ari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram wasch- poeder. Volledigheidhalve wordt er op gewezep,. dat .waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt- beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onveranderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogramdroge, vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is, dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te ne men en pas daarna een hoeveelheid van twintig kilogram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tussclien het publiek en dè wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's, enz., voorzoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, servetten, tafellakens e.d. be treft, kan ter behandeling wórden gegeen zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaande Zaterdag worden gebruikt. Kopenhagen verbreekt de betrekkingen De Deensche rogeering heeft op 26 Juni in verband met het groote conflict in het Oosten officieel medegedeeld dat naar het inzicht der D.eens.che regeering, Duitscland thans in het Oosten zijn wapens gericht heeft tegen 'n mogendheid, die door de ja ren heen 'n bedreiging voor de welvaart en het gedijen van de Noorsche staten vormde. Bij dit conflict, waarvan het resultaat op beslissende wijze ertöè zal bijdragen de landen van Europa voor een ontbinding van de binnen landsche orde te bewaren, heeft Europa een gemeenschappelijk belang Wanneer Denemarken, evenals voorheen, niet aan dit oorlogsconflict deelneemt, zoo kan het,' als gevolg van dit gemeenschappe lijke Europeesche belang, geenszins onver schillig staan tegenover de ontwikkeling. Door het terugroepen van het Deensphe ge zantschap te Moskou is uiting gegeven aan dit inzicht.. De betrekkingen tusschen Denemarken en de Sovjet-Unie zijn hiermede verbroken. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPERS IN PERU. Lima 26 Juni (D.N.B.) In Lima, de hoofdstad van Peru, zijn, komende van Panama, twintig Amerikaansche bommen werpers voor een beleefdheidsbezoek aan gekomen. In de nabijheid van de haven Supe stortte een bommenwerper met bran dende motor in zee. Vliegtuig en beman ning worden als verloren beschouwd. ENGELSCHEN VERLATEN BILBAO. In Spaansche economische kringen ver luidt, dat de Engelsche regeering thans ook, evenals dit onlangs het geval was in Bio Tinto, de evacuatie gelast heeft van alle Engelsche gezinnen, die in het mijn- gebied van Bilbao wonen. In de bedrijven, waarbij de Engelschen economische be langen hebben, zou slechts een Engelsch- man achterblijven. De evacuatie is reeds begonnen. De eerste Engelsche vrouwen en kinderen hebben gisteren Bilbao in de richting Gibraltar verlaten. Verklaring van Saragogln. Naar het Turksche persbureau meldt, heeft de Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saragoglu, bij de debatten in de groote Nationale Vergadering over de ratifi catie van het Duitsch-Turksche vriendschas- verdrag verklaard dat dit verdrag de bestaan de verplichtingen van beide partijen tegen over derde mogendheden aan elke beïnvloe ding onttrekt. De minister dankte de Duitsche staatslie den, die dit voorbehoud aannamen, waardoor het Turkije mogelijk wordt gemaakt trouw te blijven aan het woord, dat het zijn vrienden gegeven heeft, en zich ijverig te wijden aan de uitbreiding van de Duitsch—-Turksche Vriendschap. DE ZAAK VERVIERS. De Ilaagsche kantonrechter heeft Dr.'Ver- viers, voorzitter van de Nederlandsche Werk gemeenschap, veroordeeld tot f750.hoete, wegens het houden van een verboden inza meling. De eisch was 1 maand hechtenis. Haagsch gezin leefde er goed van, voor 10.000 gulden distribu tiebonnen verkocht. Dezer dagen is vermeld, dat een drietal mannen een perceel aan de Pletterijkacie te Den Haag binnendrong en den bewoner; f 2000 afnam. Ze gaven voor, tot de politie' te behooren. De beroofde, een 45-jarige monteitovdeed' te bevoegder plaatse aangifte. De centrale opsporingsdienst stond aanvankelijk voor een éaadsel. dat weldra een combinatie van raadselen werd. Vreemd was het. dat een eenvoudige monteur een paar duizend gulden .'in- huis had en er een auto op nahield, zoo keurig geïnstalleerd was met nieuw meubilair en in een der kamers een nieuwe piano vah f 1350 had staan. Ook de houding van den bewoner, diens vrouw en twee zoons van 17 en 15 jaar scheen .zonderling. De recherche vond aanleiding, verband te zoeken tusschen het aanweizg zijn van 't weelderige meubilair e.a. en het feit» dat de 17-jarige zoon op een rijksdistributiekan- toor was werkzaam geweest, waar.wel eens bonnen konden zijn ontvreemd. De knaap was op dat bureau op 1 Juni ontslagen wegens een feit van huishoudelijken aard. De jongen werd aangehouden en aan een scherp verhoor onderworpen. Na gerui- men tijd ontkend te hebben, gaf hij ten leste toe. op zijn distributiekantoor dui zenden bonnen te hebben gestolen, welke voor vernietiging gereed moesten worden gemaakt. Hij had de bonnen aari zijn vader gege ven. Het geheele gezin wist trouwens van deze diefstallen af. Het is in zijn geheel naar het bureau gebracht. Daar bleek, dat allen hadden medegewerkt om de bonnen van de opplak vellen af te wee-ken en zoo netjes mogelijk in den ouden toestand te herstellen. De vader heeft de bonnen verkocht, steeds aan één en hetzelfde adres, vanwaar ze, weer in handen geraakten van andere af nemers. Het gezin heeft in totaal ongeveer f 10.000.— aan de bonnon verdiend en had dus de beschikking over veel,geld. Bii huis zoeking vond de recherche nog f 800.—. Het onderzoek ging toen in de richting van de afnemers; twee hunner zijn reeds gearresteerd. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 11. De volgende prijzen voor zeep mogen ten hoogste aan het publiek in rekening wor den gebracht: ZEEP: A. Toiletzeep B. Huishoudzeep: C. Zachte Zeep verpakt onverpakt f 0.12 K f 0.13 per dubbel st. 0.06/4 per stuk f 0.38 f 0.34 per 75 gr. (240 gr.) (120 gr.) per kg. per kg HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. De recherche heeft inmiddels beslag ge legd op al het nieuwe meubilair. Vader en zoon zijn opgesloten en voor den officier v. justitie geleid. De echtgenoote en de jong ste zoon zijn op vrije voeten gelaten. Het drama heeft echter niet een, doch meer actén. Daar de zoon 1 Juni ontslagen was, was de,; wild stroomen de bron der bonnen opgedroogd. Doch eenige af nemers van het bedoelde adres ver moedden wel, waar dié bron te zoe ken was. Zij begaven zich erheen en pleegden de bovenvermelde chan tage, in de- verwachting, dat hun slachtoffer 'toch geen opgave bij de politie durfde te doen. Doch deze durfde dit wel en meende, daardoor zijn bedreigers te intimideeren. En de politie zou 'bovendien op een valsch spoor zijn geleid. Hij had trouwens zoo heeft de monteur verklaard de bedoeling om, als de politie met de daders der bedrei ging kwam, hen niet te herkennen. Ten slotte herkende de monteur uit een cler foto's van hetpolitie-archief een 42- jjarigen man, zekeren A. L., als een zijner belagers.' En nu komt de derde acte van het dra ma. Den Zondag tevoren had L. met een kame raad een reisje gemaakt per blauwe tram naar Leiden. Toevallig had ook met zijn gezin in die tram gezeten een der recher cheurs, die den monteur verhoorden. En de ze rechercheur herkende L. en zijn gezel ais'verdachten, wier aanhouding werd ge zocht, van een inbraak in een der randge meenten van 's-Gravcnhage, Hij had hen aangehouden en in het Leidsche politiebu reau afgeleverd. Ze; zijn den volgenden dag te 's-Gravenhage in iiet huis van bewaring opgeborgen. L. was dus dadelijk ter beschikking van den rechercheur, die den monteur aan den tand voelde. Hij had hem maar' uit het huis van bewaring te halén. Vader en beide 'zoons hebben L. herkend als, een. der drie aanranders. Het onderzoek duurt voort. Koelhuisboter blijft beter van smaak. In ons land is het steeds een goede ge woonte om in den tijd dat er veel boter ver vaardigd kan worden een gedeelte op te slaan voor den tijd, waarin er minder ge produceerd. kan worden. Zoodoende kan er steeds voor een gelijkmatige voorziening in dè behoefte zorg gedragen worden. De op geslagen boter, de zgn. koelhuisboter, heeft ónder de controle gestaan van de deskundi gen, die altijd alles hebben gedaan om de kwaliteit hiervan zoo goed mogelijk te hou den. Nu is gebleken, zegt de N.R.Ct., dat de boter die in ongezouten toestand in koelhui zen ivordt bewaard, in het algemeen beter is dan cle boter die in gezouten toestand wordt opgeslagen. Op grond hiervan heeft de secre taris-generaal van landbouw en visscherij een besohikking. uitgevaardigd, die boterfa- brikanten de verplichting oplegt voortaan boter zonder zout te .vervaardigen. Een ge volg hiervan is dus, dat ons land binnen kort kennis zal maken met boter zonder zout. Nieuw is dit evenwel niet, want reeds zeer velen prefereeren deze samenstelling boven die met zout. De echte botersmaak korht, zoo werd ons van bevoegde zijde ge zegd, op deze wijze beter tot zijn recht. Mr. Breebaart opnieuw hoofdbe stuurslid. Den Helder als ver gaderplaats voorloopig nog uit geschakeld. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is gis termiddag de congresvergadering van de al- gemeene Nederlandsche Vcreeniging voor 'Vreemdelingenverkeer gehouden. De voorzitter van de A.N V.V. Mr. Dr. L. N. Deckers, hield een openingsrede. Het vorige jaar, aldus voorzitter, werd in samenwerking met de spoorwegen, den A.N.W.B. en Horecaf, en gesteund door de plaatselijke V.V.V.'s een krachtige propagan da gevoerd voor het handhaven van de va- cantieplannen, een propaganda, die stellig niet zonder succes is gebleven. Dit jaar moest, door allerlei omstandigheden, voort vloeiend uit de beperkingen, welke wij ons in menig opzicht hebben op te leggen, die propaganda wat worden getemperd. Maar nog altijd geldt het parool: ga genieten van bosch en heide, van duin en zee, van meren en plassen, van het schoon onzer Nederland sche steden, van wandelen en fietsen, van zeilen en roeien, geest en lichaam sterken in de vrije natuur, genieten van al die kostelijke gaven, door God zelf met milde vaderhand ons menschen geboden. Reeds voor Mei 1940 hadden wij ons gezet aan de inwendige versterking van onze or- gansiatie. Nu onze actie naar buiten beper king moest ondergaan, hebben wij ons met verdubbelde kracht aan dat versterkings- werk gewijd. Meer samenhang en daardoor de mogelijkheid tot nog grootere krachts ontplooiing willen wij brengen in het groote inlichtingen- en propaganda-apparaat, dat de A.N.V.V. reeds is. Er zijn immers 351 plaatselijke V.V.V.'s, 15 streek- en 10 provinciale V.V.V.'s, m.a.w. over het geheele land verspreid, staan 376 V.V.V.-li- chamen gereed om belangeloos aan ieder,- die het wenseht, hun goede diensten te bewijzen. Zij alle willen in eensgezindheid samenwerken om do groote economische, sociale en cullureele belangen, aan het vreem delingenverkeer verbonden,, te be vorderen. Laten zij dan ook, door me de te werken aan de inwendige ver sterking van orize organisatie, he- vorderen, dat zij voor dit waarlijk nationale werk steeds meer geschikt worden. Dr. Dèckers uitte ook zijn dankbaarheid voor,de belangstelling in de narheid, be- toónd door de plaatselijke en provinciale besturen. De tijd, dat men de bevordering van het vreemdelingenverkeer als een on schuldige liefhebberij beschouwde voor menschen, die wat tijd passeering zochten, ligt gelukkig achter ons. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren Mr. H. J. Buwalda, Jos. Crolla, Mr D. Breebaart en H. Derks Hz., werden met algemeene stemmen herkozen. De plaats voor de congresvergadering '42 kon nog niet worden vastgesteld. Van den Helder, waar deze vergadering zou worden gehouden, moest worden afgezien. Nadrukkelijk voegde men hieraan toe, dat verbruikers niet dienen te* trachten met het zelf toevoegen van zout den smaak te wijzi gen. Al moge het in het begin zoo men het verschil al merkt - misschien even vreemd zijn, zooals gezegd de kwaliteit van de koelhuisboter wordt door dezen maatregel in het algemeen verbeterd. Burenruzie in Amsterdam. De zomerwarmte weerhield gisterochtend twee bewoners van de Quellijnstraat te Amsterdam niet een onderlinge ruzie te la ten ontbranden. De een had een deel van zijn woning aan den ander onderverhuurd en door financieele oorzaken was een twist ontstaan. De huurder, als machtigste par tij, nam dwangmaatregelen tegen zijn on derhuurder en sloot den gastoevoer van het onderverhuurde gedeelte der woning af, tot verklaarbaar ongenoegen van de te genpartij. „Ik geen gas jij geen gas" repliceerde de gedupeerde, schroefde een dop van de gasleiding af en liet er een hoeveelheid wa ter in loopen. Het gevolg was, dat beide partijen nu zonder gas zaten. De G.G. kan nu het zaakje weer opknap pen. Tegen den waterenthousiast is proces verbaal opgemaakt. Brand in zuivelfabriek Geruimen tijd buiten bedrijf. Gistermiddag ontstond door tot nu toe on bekende oorzaak brand in het machinege- bouw van de coop. zuivelfabriek „De Hem" te Oosthem. De wind sloeg het vuur in de richting van het eigenlijke fabrieksgebouw en de directeurswoning. Spoedig waren twee groote automobielspuiten van de gemeente Wijmbritseradeel aanwezig, welke onmiddel lijk water gaven, daarbij nQg geholpen door twee' slangen op de waterleiding.. Het vuur 'werd aangetast met zes stralen. De motor spuit uit IJlst, welke .ook op het, terrein van den ■brand verscheen, behoefde geen dienst te doen. Het vuur kon beperkt gehouden worden tot het machinegebouw,dat echter geheel uitbrandde. De fabriek is tegen brand schade verzekerd. Hoewel het groote hoofd gebouw geen schade heeft opgeloopen, mist de fabriek de kracht en licht en zal daar door gedurende geruimen tijd niet kunnen werken. In het uitgebrande perceel waren, behalve een stoommachine, een Dieselmotor cn eeni ge andere voor het bedrijf noodzakelijke in stallaties opgesteld. Ex-jouroalistea veroordeeld Duitsch vijandige geschriften verspreid. Twee mannen, die vroeger als .journalist werkzaam waren, stonden voor het Landes- gericht .terecht, n.1. de 33-jarige W. R., wo nende te Castricum en de 46-jarige H. van W., thans te 's-Gravenhage. Beiden werden beschuldigd van het ver spreiden en vermenigvuldigen van Duitsch vijandige geschriften. Van de W. was bo vendien ten laste gelegd, te hebben geluis terd naar den Oranje-zender, en dit laatste gaf hij toe. Beiden ontkenden vlugschriften te heb ben vermenigvuldigd. R. had echter zoo'n pamflet, dat hij op zijn lessenaar vond, me degenomen naar huis en het daar laten lig gen. De Staatsanwalt achtte ten aanzien van van de W. het verspreiden van pamfletten niet bewezen, wel echter het luisteren naar een verboden zender. Te dien aanzien eisch- te bij zeven maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen R. eischte hij drie maanden met aftrek. De uitspraak luidde voor R. drie maan den, voor van de W. vijf maanden, beiden met aftrek van voorarrest. Voor f32.0 bracht. 0.—aan den man ge- Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren een viertal mannen terechtgestaan, die zich hadden bezig gehouden met han del in valseho veebonnen. De mannen hadden bonnen laten drukken, die gelijk waren aan de bonnen, welke de Nederlandsche Veehou derij-Centrale uitgeeft aan de veehouders, die aan den plicht tot uitlevering van vee vol doen. Wanneer een boer een koe aflevert, ontvangt hij een bon vanwege de N.V.C., waaruit blijkt, dat hij aan zijn leveringsplicht heeft voldaan. De mannen verhandelden deze valsche bon nen, die grif werden gekocht tegen prijzen, varieerende van f 80.— tot f 125.per bon. Toen de politie de zaak op het spoor kwam cn hier ingreep, was er naar schatting voor circa f 32.000 aan valsche bonnen verhandeld. Gevangenisstraffen van 2% cn 3 jaar werden geëischh Amsterdamsche effectenbeurs Kalme handel. Vaste locale marktMeerendeels iets hoo- gere koersen. Nederlandsche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 98%-99 9815/16-99 9915/16 97 11/16 9715/16 99% 99 15/16 90%-90 9/16 90 11/16-9013/16 91% 92% 90 7/16 90% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 921/ 945/ 90% A'dam '37 I 392% 's Grav. '37 I 3% 95 N Holl. '38 3 87% N.-Holl. *38 II (3%) 3 90 R'dam '37 I III 3% 89% Z.-Holland 1937 3 91 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 95% 95 11/16 AANDEELEN. BANK* EN CRED.-ÏNST. Binnenland. Koloniale Bank A 180 184 Ned. Ind. Handelsb. A 120 120% Ned. Handel Mij. c.v. A 123% 127 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 137%-138% 140-138% Centr. Suiker Mij. 194 198 Fokker g. A 183 182 Lever Bros en Unilever cv.Alll%-112 112%-114% Ned. Ford 290 288 Philips G B.v.A 206-205% 205%-208 Philips pref. A. 150% 150% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 228%-230 232-234% SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 109%-111 111-112 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A 157%-158% 159% Kon. Pak et vaart A. 217 222 Ned. Scheepv. Unie A 165-167 169-166% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.VA. Javasche Cultuur N.l.S.U. 398-405 408-413 226 230 225 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 196 199-201 Deli Mij. cv. A 269-270 278%-276% Senembah 209-211 218 RUBBERONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 246-250 253-257 Deli Batavia Mij. A 200 205% Om 9 uur ving gistermorgen de algemeens vergadering van gereformeerde predikan ten in het Jaarbeursrestaurant weer aan. De voorzitter, prof. dr. F. W. Grasheide van! Amsterdam, sprak een woord van welkom tot den referent voor deze zitting, dr. K. Sietsma, geref. predikant te Amsterdam- Zuid en verleende hom het woord om tei refereeren over: „De worsteling, om het in tellect". Dr. Sietsma wees er op dat de onttroning van het intellect in onze dagen mede te wijten is aan eigen hoogmoed. Dti geldt ook: van de geestelijke en kerkelijke wereld, waar de inlellectueelen veelzins vreemde* lingen en zorgenkinderen geworden zijn. De kerk heeft nu de gelegenheid en taak zich bijzonder om deze menschen te bek ommeren en hen weer onder haar toe- zich terug te brengen. De gereformeerden zijn door hun instel ling geschikt en geroepen en door hun si tuatie "in de gelegenheid om zich bijzonder voor dit werk te interesseeren. Dit kan plaatselijk geschieden door het organiseeren van lezingen en cursussen over chr. geloof en chr. leven voor genoodigden en door persoonlijk contact met inschakeling van eigen mensch uit den zelfden kring. Zoon steekt zijn vader neer FAMILIEDRAMA TE HALSTEREN. Gisteravond heeft zich in het gezin van den 40-jarigen J. van den B. te Halsteren een drama afgespeeld, dat dezen man en vader het leven heeft gekost. Er heersohte ruzie tusschen man en vrouw, waarover de 18-jarige zoon G. van den B. zich zoo drif tig op zijn vader maakte, dat hij dezen met een tweetal messteken, een in hel hoofd en een in de hartstreek, het leven benam. De jeugdige dader, die als een oppassendt jongen bekend stond en veel berouw ovei het gebeurde toonde, heeft den dokter ge waarschuwe! en heeft zich ter beschikking van de politie gesteld, die hem in voor loonige bewaring heeft genomen. De getroffene laat 7 kindéren achter, vat wie G. de oudste is. IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Gisteren is de 17-jarige P.. wonende Soest, in de zweminrichting „Baarn" ver dronken. Het slachtoffer kon niet zwem men, doch had zich desondanks en zonde! toestemming in het diepe bassin begevei

Schager Courant | 1941 | | pagina 2