N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Millioen textielpunten gestolen Jongen nit trein gevallen Strijd in bet Oosten lusteloos? AKKERTJES Malta weer gebombardeerd Radioprogramma Inbraak in distributiekantoor. In den pacht van 21 op 22 April j.1. werd te Raalte ingebroken in het distributiekan toor, dat daar is gevestigd in het gebouw eener school. De daders waren door een tui melraam naar binnen geklommen, hadden de binnendeuren geforceerd en vervolgens meer dan een millioen textielpunten ont vreemd, alsmede brood- en vleeschbonnen. Als verdacht van dezen diefstal werden, met behulp van een politiehond, aangehou den de 18-jarige muzikant H. J. R. en de 22-jarige II. S. uit Slagharen, die deswege veertien dagen geleden voor de Zwolsche rechtbank terecht stonden. Tegen hen had het O.M. 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Beiden werden thans door de recht bank veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegelijk met hen stond J. D. uit Zwolle terecht, die de beide inbrekers had gehol pen de bonnen te verkoopen. Zoowel te Zwolle als te Amsterdam, waar hij alleen voor f 2.400 bonnen „verkocht", was hem dat gelukt. Tegen hem had het O.M. even eens 9 maanden gevangenisstraf geëischt. D. werd thans veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. HET UUR DER EINDBESLISSING* De Rijkscommissaris spreekt te Amsterdam. 's- (Lr a. v e n h a g e, 26 Juni. Het uur der eindbeslissing voor Europa is gekomen. Toen Finland door het Roode Leger werd overvallen, hebben de Westelijke staten met geld en goede woorden getracht, Finland bij te staan. De Führer beeft echter dat leger gevormd,, hetwelk de vrijheid voor Finland in goede kameraadschap met de strijders voor vrijheid van den veldmaarschalk Mannerheim herwinnen zal. Wat nu? Hierop zal de door den Führer geroepen rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, rijksminister Seyss-Inqua.rt, in Amsterdam, op het IJsclubterrein bij het Museumplein op morgen 27 Juni 1941, 's avonds 20 uur, antwoorden. De toegang is vrij, het terrein wordt om 18.30 uur ge opend. Joden hebben geen toegang. 229. Alles gaat goed! 1. „Wie had ooit kunnen den ken, dat mtJn oude mond harp mij nog eens zo'n dienst zou bewijzen!!" 2. „Vindt u het goed, wanneer we de boeien van Uwe Hoog heid losmaken? U zult ons wel niet meer nodig hebben! 230. Op de vlucht. 1. „Wij zullen de benen nemen, terwijl zij bezig zjjn, elkaar af te maken!" 2. „Kom, we verstoppen ons boven in de bomen. Daar zullen ze ons vast niet zoe ken!" MUSSERT VOOR DE RADIO. De leider der N.S.B., Ir. Mussert, zal Za terdag a.s. van 18 uur tot 18.30 uur een re de houden over den zender Hilversum 1. BENOEMING VAN PROCUREURS GENERAAL. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden benoemde de heeren Mr. Dr. J. van Genechten in den Haag en Mr. de Rijke in Arnhem, die belast waren met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal, tot pFOC-ureur- generaal. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Een hevig onweer heeft gewoed te Horn bij Roermond. De 25 jarige timmerman M. Hengelen, werkzaam aan den bouw van een buis, werd door den bliksem getroffen en was onmiddelijk dood. Tvvee andere ar beiders geraakten buiten kennis, doch kon den weldra ongedeerd huiswaarts gaan. Tegen een deur geleund. Waarschijnlijk doordat hij mèt zijn hand op de sluiting van de deur van het voorbal- con leunde, waardoor deze plotseling open sloeg, is gisterochtend de negenjarigen scho lier H. van Essen uit Maassluis tusschen Vlaardingen en Maassluis, even voor de Boonersluis, uit den trein gevallen. Nadat een passagier door middel van de noodrem den trein, die een snelheid had van 80 tot 100 Km., tot stilstand had gebracht, trof men den jongen met een gapende hoofdwon de aan. Dr. de W. uit Maassluis verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Vlaardingen werd overgebracht. DE HOUDING VAN ZWEDEN. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.) De offi- cieele mededeeling van den Zweedschen minister van buitenlandsche zaken over de houding van Zweden ten aanzien van het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet Unie en de goedkeuring tot het vervoer van Duitsche troepen ter ^sterkte van een divi sie van Noorwegen naar Finland, wordt in de Duitsche bladen gepubliceerd onder het opschrift „Zweden geeft blijk van be grip, ondersteuning van den Europeeschen vrijheidsstrijd door Zweedsche maatrege len". RADIOBOODSCHAP VAN DEN PAUS AANGEKONDIGD. Rome, 26 Juni (Stefani) „De Goddelijke voorzienigheid in het leven der menschen" aldus luidt het onderwerp van de bood schap, welke Paus Pius XII via Radio Vati- cana tot de geheele wereld zal richten op Zondag 29Juni a.s. den feestdag van de apostelen Petrus en Paulus. De boodschap zal worden uitgezonden voor de radio des middags om 12 uur 30. Dnitsch weermacbtbericht SUCCESSEN VAN GROOTEN OMVANG TEEKENEN ZICH AF. Uit het Führerhoofdkwartier, 26 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In het Oosten zijn ook gisteren de operaties te land en in de lucht systematisch voortge zet. Nadat de beslissingen in talrijke grens- slagen te onzen gunste zijn gevallen, teeke nen zich operatieve successen van grooten omvang af. In het Westen wordt de strijd tegen Groot- Britanje met succes voortgezet. Duikbooten vielen in het Noorden -van den Atlantischen Oceaan op de scheepvaartwegen naar het Britsche eiland convooien aan, welke door een groot aantal torpedobootjagei's zwaar werden beveiligd. Verdere aanvallen waren gericht op afzonderlijk varende schepen. In het geheel werden acht vijandelijke koop vaarders, met in totaal 48.800 brt., tot zinken gebracht. De zware kruiser „Admiral Scheer" is, onder commando van kapitein ter zee Krancke, na langdurige succesvolle actie in het noorden en zuiden van den Atlantischen Oceaan op een Duitsch steunpunt terugge keerd. Hij heeft daarbij, zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, in totaal 152.000 br.t., o.m. een heel convooi van 18.000 brt. tot zinken gebracht. De hulpkruiser „Pinguin", die, ter belem mering van den vijandelijken handel in overzeesche watei'en in den strijd was ge bracht, is in den Indischen Oceaan in een gevecht met den veel sterkeren Britschen zwaren kruiser „Cornwall" verloren gegaan. De commandant en 't grootste deel der.beman ning vonden na heldhaftigen strijd den dood. Een deel geraakte in gevangenschap.' De kruiser „Cornwall" werd beschadigd. In een actie, die maandenlang heeft geduurd, heeft deze hulpkruiser, onder bevel van den kapi tein ter zeer Krueder, den Atlantischen Oceaan en den Indischen Oceaan bevaren en ruim 140.000 br.t. scheepsruimte der vijan delijke koopvaardij tot zinken gebracht en een groot aantal koopvaarders met waarde volle lading opgebz-acht, die inmiddels op Duitsche steunpunten zijn aangekomen. In totaal heeft deze roemrijke en succesvolle kruistocht geleid tót het verlies van bijna tweehonderdduizend br.t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij In den strijd tegen de Britsche aanvoeren heeft het luchtwapen voor de oostkust van Engeland een koopvaarder van 1500 br.t. tot zinken gebracht en met bommen treffers ge plaatst op een tweeden grooten lcoopvaai'der. Britsche formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben ook gisteren bij aanvallen zon der effect op de bezette gebieden in het luchtruim van Calais zware verliezen gele den. Jagez's schoten 21, luchtafweergeschut haalde vijf 'Britsche jagers neer. In den afgeloopen nacht zijn luchtaanval len gericht op havens aan de Engelsche zuid kust. Bij goed zicht op den grond werd in de door luchtaanvallen reeds op vérstrekken de wijze vernielde installaties van de ravi- tailleei'ingshaven Southampton een reeks branden verwekt. Duitsche duikbommenwerpers hebben op 24 Juni in de watei-en bij Tobroek Britsche vloot strijdkrachten aangevallen en een lich ten kruiser en een tankschip tot zinken ge- Moe en sfgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch s. en fit, als door een wonder 1 bracht. Een zware kruiser kreeg een bom- treffer. Gisteren hebben Duitsche formaties ge vechtsvliegers met succes militaire doelen in Haifa aangevallen. Zwakke Britsche afdeelingen gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht en kele brisant en brandbommen in het Noord- Duitsche kustgebied neergeworpen. In een kamp werden verscheidene krijgsgevangenen gedood of gewond. Nacht,jagers schoten twee van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Van 15 tot 25 Juni werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel 117 in luchtgevechten en door nachtjagers, 14 door afweei'geschut en 5 door eenheden der ma rine. In denzelfden tijd eineen in den strijd tegen Groot-Brittannië 35 eigen vliegtuigen verloi'en. Italiaaosch weermachtbericht ROME, 26 Juni (Stefani). Het 396ste com muniqué vanhet Italiaansche hoofdkwar tier luidt: In den afgeloopen nacht zijn de vliegvel den van Malta gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten tusschen onze jagers en vij andelijke jagei-s boven het eiland zijn twee Engelsche vliegtuigen neei'geschoten. Onze jagers hebben een afdeeling vijandelijke bommenwerpers ontmoet en een Blenheim neei'geschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vijandelijke schepen die ten noorden van Marsaloech (ten oos ten van Tobroek) voeren, aangevallen. Brit sche vliegtuigen hebben Benghazi gebombar deerd. In Oost-Afrika heeft de vijand twee mas sale aanvallen op ons garnizoen te Debra Tabor gedaan: beide aanvallen wei-den snel afgeslagen. In het westen van Galla en Si- darno is de vijandelijke druk door onze doel treffende tegenaanvallen verminderd. ZATERDAG 28 JUNI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmnuziek (9.159.25 Voor de huisvrouw). 10.00 Ernstige muziek (opn.). 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid... muziek en vroolijk- heid. 4.00 Bijbellezing (voorbereid doer de Christ. Radio-Stichting). 4.20 Het Utrechtsch strijkkwartet. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Romancers. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 De Melodisten en solist. 7.45 Voor den boer. 8.00 BNO: iNeuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroepstrijkorkest en gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 „Ik was er zelf bij", causerie (opn.). 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: „Dutch news reel". Hilversum H. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 GramoofonmuziekJ 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Omroep-Harmonie-orkest (opn.). II.00 Omroeporkest, gemengd operette-koor en solisten (opn.). 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 1.40 Voor de jeugd. 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch orekst en solist 2.45 „Stad en Land"). 4.00 Orkest Eloward en gramofoonmuziek. 5.00 Bijbelvertellingen (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomitié). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursb. 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 6.15 „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Groningsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.307.45 Werkers ontmoeten elkaar). 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Vroolrjke voordracht met muzikale om lijsting). 8.30 Cabaretrevue. 9.46 Gramofoonmuziek. 9.55 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 10.00 BNO: Nieuwsberichten; sluiting. Feuilleto! door E. Philips Oppenheim Je particuliere draadlooze, Edouard. Ik meende dat je onbereikbaar was. Ik sta slechts met twee mannen in ver binding, antwoordde Mermillon. Met Ga- briel, van Le Grand Journal, en met Paul zelf. Wij zullen over een minuut weten wat het is. Het duurde niet lang, of een jonge man in yachtingcostume kwam op Mermillon toe en boog diep voor hem. Een boodschap uit uw kabinet, monsieur. Monsieur Paul laat u weten, dat Generaal Perissol vanmorgen in zijn snelste vliegtuig van zijn particulier vliegveld opgestegen is. Zijn bestemming zal zoo spoedig mogelijk'na- geseind worden. Hg vliegt in ieder geval zuid waarts. De baron keek met oogen, bijna zoo groot als schoteltjes, naar de „Paradijsvogel". Die van Mermillon gingen toevallig dezelfde rich ting uit. Ik zie aan boord teekenen van leven, zei hij en stond op. Hij gaf een bevel, een jol werd neergelaten, en de twee mannen doorkliefden weldra de waterstrook, cïie hen van het andere jacht scheidde. Als je mij pleizier wilt doen, Albert, zei Mermillon, zet dan niet zoo'n doodbidders gezicht. Wij gaan een vriendschappelijk be zoek brengen aan een Amerikaan, en hem een voorstel doen, waarop hij grif zal ingaan. De zaak is zoo eenvoudig mogelijk. Wij hebben samen wel voor heeter vuren gestaan, en ik heb je nooit een spier zien vertrekken. Be denk, de vrees is de tweelingzuster van het gevaar. De zwaarste doodstrijd eindigt ten slotte met den dood, en je kunt maar éénmaal sterven. De baron vermande zich. Waarom die sombere beelden opgeroepen? vroeg hij. Wij voeleh allen nu en dan, dat wij zenuwen hebben behalve jg, misschien. Als het lot ons ongunstig is, staat er niet één mes maar staan er duizend messen op onze keel! Des te meer reden voor moed en zelf- beheersching, antwoordde Mermillon droogjes. Daar zijn wij er. De eigenaar schijnt te wijzen dat wg aan de andere zijde moeten zgn. Zij kwamen aan boord, waar zij door Hamer Wildburn ontvangen werden. Minister van Staat Edouard Mermillon zette luchtig een voet op het dek. Zijn metgezel volgde hem. Nu, u is er vroeg bij, merkte Hamer Wildburn met een tegemoetkomend lachje op. Waarmee kan ik u van dienst zijn, heeren In de eerste plaats, met ons vroeg be zoek te excuseeren, zei Mermillon. Wij zou den graag tot later op dén dag gewacht heb ben, maar de zaak is dringend. O, 't is niets, lachte Wildburn. Ik zag u ongeveer een uur geleden binnenloopen. Een mooi jacht, dat van u. En een snel ook, dunkt mij. Ja, wij hebben zeer sterke motoren, gaf Mermillon toe. Intusschen, stel ik voor het oogenblik meer belang in uw jacht dan in het mjjne. Het heet geloof ik, de „Paradijs vogel" en werd in Marseille gebouwd? „Volgens de teekeningen van een Engelsch- man, op de werf van de firma Partout. Een Fransche firma, maar voor den bouw van mijn jacht werden alleen Engelsche arbeiders ge bruikt, doch... met wie heb ik de eer? Mijn naam is Mermillon, stelde deze zich nu voor. Toch niet Monsieur Edouard Mermillon, de Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken? riep Wildburn verbaasd. Dezelfde, antwoordde Mermillon. -r Dit is Baron Albert de Brett. Aangenaam kennis met u. beiden te maken, was het hoffelijk maar een weinig verwonderde antwoord. Mgn naam is Hamer Wildburn uit New York. De Brett keek den jongen Amerikaan nieuwsgierig aan. Dat is vreemd, zei hij. Ik herinner mij niet u eerder ontmoet te hebben, Mr. Wildburn, maar uw naam komt mij bekend voor. De jonge man hield hem zgn sigaretten koker voor Ik schrijf nu en dan in de Parijsche editie van een Amerikaansche cou rant, antwoordde hg, en onderteeken som tijds met mijn naam. De reden van ons bezoek, viel Mermillon hier in, ia spoedig verklaard. Ik heb een neef, die over een paar weken meerderjarig wordt en een hartstocht voor de zee opgevat heeft. Ik zou hem een jacht van hetzelfde type als het uwe cadeau willen geven. Indien het te koop is, Mr. Wildburn, moogt u zelf den prijs noemen. Wenscht u juist mijn jacht te koopen? riep Wildburn ongeioovig. Daar dacht ik over. Waarom brengt dat u zoo in verbazing Omdat ik een paar uren geleden het be zoek gehad heb van iemand, die mg hetzelfde voorstel deed, antwoordde de jonge man. Maar u heeft toch niet verkocht! riep de baron angstig uit. Niets gedaan, stelde Wildburn hem ge rust. Het spijt mij voor uw vergeefschen tocht, maar dit jacht is niet te koop. Zou ik zoo vrij mogen zijn om te vragen wie de kooper was mengdede Brett zich weer in het gesprek. Mijn waarde Albert! Je mag niet te nieuwsgierig zijn! bestrafte Mermillon hem. Het aanbod werd mij gedaan door het doet er niet toe wie. Het maakt ook geen ver schil, want dit jacht is niet te koop. Zoudt u er iets tegen hebben, indien ik door dezelfde scheepsbouwers een jacht liet bouwen, geheel en al overeenkomstig dit mo del? vroeg Mermillon. Volstrekt niet, maar dat zou tien maan den in beslag nemen. Mermillon maakte een gebaar van wan hoop. Tien maanden niet doenlijk! Zoo veel geduld hebben de jongelui tegenwoordig niet meer. Ik vraag u dus, staat uw besluit om niet te verkoopen onwrikbaar vast? ^ildburn scheen een weinig verlegen. Ik ben 'een van uw oprechte bewonderaars geweest, Monsieur Mermillon, en het spijt mij om iemand van uw positie iets te moeten wei geren, maar ik ben op 't oogenblik niet om geld verlegen en mgn jacht voldoet mg in alle opzichten. Intusschen, laten wg er een oogen blik bij gaan zitten. Nadat sigaretten en sigaren gepresenteerd waren, begon Medmillon weer: Ik neem het u niet kwalijk. Maar er komt dit bij... ik verveel u toch niet met mijn aanhouden? Neen? Welnu dan, ik wilde dit zeggen u behoeft u met het noemen van de koopsom niet te geneeren. Ik zou dus om zoo te zeggen, het bedrag van de cheque zelf mogen invullen, indien ik tot verkoopen aan u besloot? vroeg de jonge man. Mermillon glimlachte. Niet geheel, zei hfl, maar zoo ten naastenbij, want ik zie u aan voor een man van verstand. Mag ik een voorstel doen? opperde de Brett. In zijn ongeduld om zijn neef dit jacht ten geschenke te geven, schg'nt mgn vriend tot alles bereid te zijn. Ik ben prakti scher aangelegd. Mag ik daarom voorstellen om eerst de motoren te gaan bezichtigen, al vorens verder te gaan? Met het grootste genoegen, antwoordde de Amerikaan en stond onmiddellijk op. Volgt mij, heeren .Na uw jacht, Monsieur Mermillon, zult u het mijne een weinig eng vinden, maar er is ruimte genoeg voor één persoon of zelfs voor twee. Het gezelschap ging naar beneden. Zij be keken de staatsiehut, die er zeer zeker zijn mocht. Zg wierpen een blik in de kombuis en prezen de capaciteit van de Dieselmotoren. De Brett uitte zijn bewondering, maar Mer millon scheen voor 't oogenblik alle belang stelling te hebben verloren voor datgene, wat hij daarstraks nog zoo vurig verlangd had te bezitten. Hij staarde naar één plekje op het vloerkleed in den salon. Wildburn merkte zgn verstrooidheid op en fronste Mijn matroos had gisteren een vrijen dag, zei hij. Daarom is het hier nu een weinig rommelig. Daar lette ik niet op, Monsieur Wild burn, antwoordde Mermillon en liet vol gen: U heeft gezegd, dat u alleen aan boord was, meen Ik?" Dat ben ik ook. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 6