Rijkscommissaris spreekt over een nieuw Europa 9W DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Massa-vergadering in de hoofdstad Houding en bedoeling van Sovjet-Rusland, gezien in het licht van vorige ervaringen Dividendbelasting Aanbieding buitenlandsche effecten Ook grondstoffen door omzetbelasting getroffen Verduisteren 10.06 uur De zeepdistributie De Amerikaansche hulp aao de Sovjets Hongarije in oorlog met de Sovjet«Unie Heftige storm t in Japan 5elnmei*f*om*«iit Hoofdredacteur: J. KEESMAN Schagen itgove der N.V. Uitg.-Mif. „Hofland* Noorderkwartier* Schagen aak en voorwaarde voor een slijkgerechtigd Nederland Amsterdam, 27 Juni (A.N.P.). Het was ti grootsche gebeurtenis deze massale bij- nkomst op het iJsclubterrein, een dag met historische beteekenis voor Nederland, was voor vele duizenden een onverge- ijk oogenblik, toen rijksminister dr. Seys quart het podium beklom om het Neder- adsche volk toe te spreken. Een toespraak n hart tot hart, die diepen indruk maak- op de tienduizenden, die bijeen waren komen op het groote terrein op de grens oud en nieuw Amsterdam. geweldige drukte heerschte reeds oeg in de nabijheid van het Centraal Sta De W.A. kapel stond op het stations- ein opgesteld en speelde vroolijke marsch- uziek. Elke trein voerde reeds kleine groe- n Duitschers en N.S.B.'ers mee, die met n nationaal-socialistischen groet werden rwelkomd, als zij buiten het station ver Er was een feestelijke stemming en die groeide naarmate de tijd ver Drt na vijf uur arriveerde de eerste extra- ïin en de opmarsch haar het IJsclubter- in nam nu een aanvang. Voorop de jongens en meisjes van de na- jeugdstorm, daarachter de W.A.- annen, een formatie Nederlandsche S.S., en èen eindelooze rij mannen en ouwen, oud en jong, vertegenwoordigend volk, dat zich schaart achter hen, die m strijd willen voeren tegen het barbaar he bolsjewisme. Overal langs den weg was de belangstel- ng groot. Op de balcons en uit de ramen de menschen naar de voorbijmarchee groepen, die steeds weer door andere werden. Nederlandsche en Duitsche arbeidsdienst, spade aan den schouder en in onberispe- ike houding trokken op, tusschen de rijen ilangstellenden, die steeds in aantal toe amen. Feestelijk was de aanblik, die het geheel Fleurige vlaggen en vanen, zwart en rood met het hakenkruis op het wit^ achtergrond, het oranje blanje bleu, ac- de blijde semming, de eenheid gedachte, die vanavond heerschte. Het eerepodium was versierd met witte anen en eenvoudige slingers van groen, egen de hooge, witte vaandels blonk in en avondzon de groote gouden rijksadelaar, van kracht en eenheid. Vele Duitsche en Nederlanidsche autori- w.o. de commissaris der provincie mr. A. Backer, burgemeester den heer Woudenberg van het N.V.V. secretaris-generaal Dr. Goedewaagen, adden op den eertribune plaatsgenomen. De komst van den rijks commis saris. Een treffend gebeuren was de opmarsch de vaande's, die voor het podium ter en ter rechterzijde van de eere- werden opgesteld. Het uur van aan- ;omst van rijksminister dr. Seyss Inquart ladert meer en meer. Signalen weerklin- ;en. het muziekcorps zet „Durch gros Ber in marschieren wir", in. De Rijkscoramis- aris gaat met zijn gevolg langs het mid- waarlangs eveneens een eerewacht tond opgesteld. Een laaiend enthousiasme dr.. Seyss Inquart en zijn gevolg, Schmidt betrad hier- >p het eeré-podium om de bijeenkomst te «penen. Na een korte inleiding betrad de niks- ommissaris. dr. Seyss Inquart onder diave- end en langdurig applaus van de tiendui- het spreekgestoelte. Ik heb u, Duitschers en Nederlanders, ooral evenwel u, nationaal-socialisten m it land. bijeen geroepen om uw standpunt bepalen nopens de gebeurtenis van 22 uni. Op dezen dag zijn over een front van weeduizend kilometer de Duitsche legere n in hun gelederen de door "de Westersche lemocratieen verraden Finnen en Roeme aangetreden tegen de Sovjet Urne en bolsjewisme. Na vijfentwintig jaar heeft uur van den beslissenden strijd met doodsvijand van de Europeesche cul- uur en geesteshouding geslagen. Diutsch- and en het nationaal socialisme zijn de trijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u. Duitschers zoo vel als Nederlanders, opgeroepen, want lit uur verbindt ons allen als strijdmakkers rhans moet het een ieder in het oog sprin gen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het Engeland is opgedwongen, niet voert foor eigen zelfzuchte belangen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toe komst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het groot kapitaal, het jodendom en het bolsjewisme. Bij de gebeurtenissen van historische betee kenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, wor den wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geesteshouding, die volgens na tionaal socialistische opvattingen het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, ech te kracht en naar het welzijn van zijn be woners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat ge weldige slagen geleverd en veldtochten on dernomen zijn, treedt de Duitsche weer macht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en on wrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tege moet. Duidelijk bespeuren wij, Duitschers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Fuehrer, Adolf Hitier. En wat het Duitsche volk thans voelt., zal morgen de overtuiging van alle werkelijk goede Europeanen zijn. De rol van Engeland. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op eigen kracht te bezinnen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Toen Adolf Hitier het Duit sche volk ook in het belang en voor het wel zijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich opnieuw tegen de verster king' van Duitschland. Opnieuw moest het Duitsche volk worden omsingeld en even tueel door een blokkade eronder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. In deze uren des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en beschaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijk heid beseft, met de Sovjet Unie een non agressiepact gesloten. De rijkscommissaris zeide, dat slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal socialisme en de onvoor waardelijke trouw aan zijn leider het moge lijk maakten, dat de strijd tegen het bolsje wisme, waartegen het nationaal socialisme zich als beweging had gesteld, werd achter gesteld. Nu de Fuehrer het uur der beslis sing zag komen, aanvaardde het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorberei ding en zonder dralen als één man dezen strijd. Het non-agressie pact. Het non-agressiepact was geen politiek ver bond, naar steeds met nadruk is verklaard. Duitschland heeft nooit besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet Unie of zich dit laten opdringen, zooals thans bij Enge land het geval is. In Augustus 1939 hebben wij ons reeds af gevraagd of de bereidwilligheid van de Sovjet om dit nonagressiepact te sluiten *n krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evolutionaire ontwikkeling. Het bewustzijn van de zwaarte der offers van den toekom- stigen strijd moest de overweging doen ont staan of het toch niet mogelijk zou zijn, langs den weg van een evolutionaire ontwik keling en toenemende ontspanning de ge varen van het bolsjewisme voor de Europee sche cultuur en gemeenschap uit te schake len. Spr. memoreerde, dat tijdens de krijgsge- beurtenissen steeds duidelijker is geworden dat de Sovjets het nonagressiepact hadden gesloten teneinde tijd te winnen om alle ni hilistische krachten ter wereld te concen treeren tegen het volksche ontwaken van Europa. Duitschland zag wat er geschiedde en con stateerde, dat de Bolsjewiki in 1939 en 1940 met precies dezelfde methoden werkten als in 1917. Molotof slaagde er destijds niet in, de roofplannen der Sovjets te verbergen. Fin land, Roemenië en Bulgarije moesten wor den overweldigd en de Turken beroofd van de Dardanellen. Waar was destijds Enge land, dat zijn garantiebeloften aan deze sta ten had opgedrongen? Als Finland, Roeme nië, Bulgarije en Turkije zich op deze betrek kingen hadden verlaten, waren zij denzelf den weggegaan als de aan Engeland en de joden onderhoorige regeeringen van Polen, Noorwegen. Nederland, België, Frankrijk, Joegoslavië en Griekenland. Eerstgenoemde staten hebbén het gevaar ingezien en de Duit sche garantie gevraagd of de Duitsche vriendschap gekozen. Thans marcheeren de troepen der met ons bevriende volken met de Duitsche divisies om op hun volksgenoo- ten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken een vriendschapsverdrag met Duitschland gesloten. De sabotage In Amsterdam. De Sovjets hebben samen met den Engel- schen geheimen dienst steeds gepoogd, cen tra voor propaganda tegen Duitschland en voorbereiding van sabotagedaden te stichten. Hier, in deze stad, hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spr. dankte den natio naal-socialisten in Amserdam, omdat zij reeds in deze Februaridagen wisten, waar zij behoorden te staan. Het plan van de vijanden van Duitschland is een zoutelooze herhaling van den ge- dachtengang in 1914. Er is geen twijfel aan, dat het slagen van de plannen onzer vijan den tengevolge zou hebben gehad, dat het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Vereenigde Staten, beide bestuurd volgens de plannen der joden. Er waren genoeg menschen in Holland, die deze ontwikkeling niet hebben gezien of niet wilden zien, die van meening zijn, dat zij het aan de humanistische traditie van dit land verlicht zijn, vrijen toegang te verleenen aan joodsche-, vrijmetselaars- en dientengevolge onvermijdelijk ook nihilisti sche en bolsjewistische elementen en idééën. Toch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar wel degelijk onderkend. Spreker citeerde de uitlatingen van Erasmus, Hugo de Groot en dr. Kuijper. Thans is het duidelijk, dat de beslissing in Europa slechts kan vallen tusschen natio- naal-socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan tweeduizendjarige ge schiedenis van dit werelddeel, zin zal heb ben, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puri- teinsche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral den joodschen geest Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Fiihrer aan vaard. De strijd van nu mag dan zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. (Zie verder pagina 2 van 1.) JAPANNERS VERLATEN NED.-INDI6. Handelscommissie verlaat Bata via. De bijzondere Japansche afgezant voor de handelsbetrekkingen met Nederlandsch-In- dië, Josjizawa, is met de leden der Japan sche handelscommissie uit Batavia vertrok ken. Voorts werd begonnen met het vertrek der Japanners uit Nederlandsch-lndië. 15 VAN DE BRUTO OPBRENGST. In het heden verschenen Verorde ningenblad is een verordening opge nomen van den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën betreffende een te heffen dividend belasting. Bij wijze van voorheffing op de inkomstenbelasting en de winstbelasting zal een belasting worden geheven van de opbrengst van aandeelen, winstbewijzen en winstdeelende obligatiën van naam- looze vennootschappen en comman ditaire vennootschapen op aandee len, welke binnen het Rijk geves tigd zijn en niet van de winstbelas ting zijn vrijgesteld, krachtens art. 2, le., van het Besluit op de Winst belasting 1940. De belasting be draagt 15 van de bruto-opbrengst. Ingezetenen kannen worden ver plicht buitenlandsche effecten aan te bieden bij de Nederland sche Bank. Het gisteren verschenen Verordeningen blad bevat een besluit van den Secretaris- Generaal van de Deparlementen van Finan ciën en Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de aanbieding van buitenland sche effecten, waarin is bepaald, dat de secretaris-generaal van het Departement van Financiën kan bepalen, dat ingezetenen verplicht zijn de hun in eigendom toebe- hoorende en nadien door hen verkregen buitenlandsche effecten of bepaalde groe pen dezer waarden rechtstreeks of door tusschenkomst van een deviezenbank aan De Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dra gen. De bepalingen van artikel 44, derde tot en met negende lid, van het Deviezenbesluit 1941 zijn van overeenkomstige toepassing. Wijziging toepassing verlaagd percentage landbouw- en vee- teelprodncten en visch. In het Verordeningenblad van gisteren is afgekondigd een besluit van den Secretaris Generaal van het Departement van Finan ciën, houdende een wijziging en aanvulling van het besluit op de omzetbelasting 1940, welke met ingang van 1 Juli in werking treedt. De belangrijkste wijziging is het vervallen van de vrijstelling voor grondstoffen, hetgeen tot gevolg heeft dat het vroeger hier geldende stelsel van eenmalige heffing van omzetbe lasting thans geheel is vervallen en over de geheele lijn vervangen door een meermalige heffing bij elke le vering van alle goederen. Zoowel de tabel van vrijgestelde grond stoffen als de mogelijkheid van het betrek ken van grondstoffen op bestelorder is mits dien vervallen. In verband daarmede is het algemeene percentage van heffing van twee en een half tot twee verlaagd. Verder is de mogelijkheid geopend om in meer gevallen dan tot dusverre de verdubbeling van het tarief van de belasting, geldende bij afleve ring door dn fabrikant rechtstreeks aan den consument, achterwege te laten. Voorts heeft de omschrijving van de be grippen groothandelaar en kleinhandelaar wijziging ondergaan. Voortaan is niet slechts een groothandelslevering de levering van grondstoffen aan een fabrikant, doch ook de levering aan ondernemers van be drijfsmiddelen, als machines, vervoermidde len enz., van hulpstoffen, als steenkolen, olie enz., van verpakkingsmiddelen, van re- c lam emidd eden, van katoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van herstellingen en andere diensten worden gebezigd, kortom van alle goederen, welke ondernemers ten behoeve van hun onder nemingen betrekken. Een verdere belangrijke wijziging heeft betrekking op landbouw- en veeteeltproducten en op visch. Tot dusverre waren bepaald aangewe zen landbouwproducten aan een ver laagd percentage van één procent onderworpen. Thans wordt de re geling zoo, dat het verlaagde per centage van toepassing is op alle landbouw- en veeteeltproducten en op visch, doch alleen voor zoover het betreft de leveringen, welke door landbouwens, veehouders en visschers zelf worden verricht. Ten slotte zijn nog een aantal wij zigingen van minder ingrijpenden aard aangebracht. Vanavond gaat de verduistering in om en dunrt tot morgenochtend 5.20 uur 'S-GRAVENHAGE, 27 Juni. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt inzake de distributie van zeep het volgende bekend, Het komt voor, dat handelaren reeds thans tegen inname van bon nen van de nieuw uitgereikte bon kaarten P en Q (extra zeep voor kinderen) zeep en toiletzeep aan het publiek afleveren. Deze bonnen evenwel zijn nog niet geldig ver klaard, zoodat het verboden is om reeds thans op deze bonnen zeep af te leveren. Ingeval van overtreding zijn zoowel de kooper als de ver- kooper strafbaar. „VERZOEK OM HULP ZAL IN SYMPATHIEKE OVERWEGING WORDEN GENOMEN." De Sovjet-Unie prachtisch geblokkeerd. De vice-minister van buitenland sche zaken der V.S., Sumner Wel les. heeft aan den Sovjet-ambassa deur Oumansky verzekerd, dat de Ver. Staten een verzoek om hulp van de Sovjet-Unie „terstond in sympathieke overweging zouden nemen." Deze verklaring, zoo meldt Associated Press, heeft Oumansky na een bespreking met Sumner Welles afgelegd. Oumansky weiger de zich erover uit te laten, of hij reeds een verzoek om hulp van zijn regeering heeft ingediend. Gister middag heeft Sumner Welles den Britschen ambassadeur, Halifax ontvangen, alsmede den Zweed schen gezant Bostrom en den Fin- schen gezant Procope. Verklaring van Roosevelt. Op de persconferentie in Hydepark heeft president Roosevelt gisteren verklaard, dat hij nog in den loop van den dag telefonisch met den plaatsvervangenden staatssecreta ris over de kwestie van de hulp aan de Sov jet-Unie zou spreken. Het is in ieder geval nog niet zeker of de Sovjet-Unie hulp zal worden verteend op grond van de wet tot hulp aan Engeland. Voorts deelde Roosevelt mede, dat op het oogenblik de kwestie wordt bestudeerd, of Amerika aan Ierland gewe ren zou kunnen leveren. Het leveren van munitie komt in geen geval in aanmerking, omdat hier te lande een schaarschte aan mu nitie bestaat. Ook het leveren van ander bewapeningsmateriaal is nog zeer dubieus, daar de Vereenigde Staten hierover niet in voldoende hoeveelheden beschikken. In ieder geval blijft het leveren aan Ierland afhan kelijk van de toezegging, dat Ierland zich tegen een „Duitschen aanval" zal verdedi gen. Op de vraag, wanneer Amerika in den grootsten omvang bewapeningsmateriaal zal produceeren, gaf Roosevelt een ontwijkend antwoord. De vraag, of de Vereenigde Staten met Ierland hebben onderhandeld over de mo gelijkheid van het gebruiken van Iersohe steunpunten, antwoordde hij ontkennend. Sovjets geblokkeerd. Gayda verklaart, volgens U. P., In de „Giomale dTtalia". dat de asmogendheden Boedapest, 27 Juni (D.N.B.: Officieel wordt medegedeld: „Hongarije beschouwt zich, tenge volge van de herhaalde Sovjet-lucht aanvallen op Hongaarsch rechtsge bied, die in strijd met het volken recht zijn, in staat van oorlog met de Sovjet-Unie". Hongaarsche persstemmen. De avondbladen staan geheel in het tee- ken van den oorlogstoestand tusschen Hon garije en de Sovjet-Unie. Het officieuze blad „Poster Lloud" noemt de Hongaarsche stap het bewijs voor de vastbeslotenheid, waarme de Hongarije alle krachten in het werk stelt om de gemeenschappelijke deelen van de voor de Europeesche cultuur strijdende vol ken te helpen verwezenlijken. Het regeerings blad „Magyarors Zag" verklaart, dat de Hongaarsche natie weet, dat het bij dezen strijd gaat om de toekomst van 't Europee sche con tin tent Hongarije heeft de Joodsch- Bolsjewistische heerschappij aan den lijve ondervonden. Sovjet aanvallen op Hongarije, Boedapest, 27 Juni (D.N.B.). Het Sovjet luchtwapen heeft vanmiddag een nieuwen aanval gedaan op Hongaarsch souverein gebied. Drie gevechtsvliegtuigen wierpen op het plaatsje Talaborfalva, ten oosten van Chust, verscheidene bommen neer die slechts geringe materieele schade aan- 'richtten.. Er vielen geen slachtoffers. Het westelijk deel van Japan met inbe grip van het noordelijk deel van Kyoeshoe is Woensdag geteisterd door een storm, zoo als de laatste 36 jaar niet meer is voorgeko men. De storm hield in overminderde sterkte aan tot den volgenden morgen. 26 Personen werden gedood. Duizenden huizen werden overstroomd. De aangerichte schade is aan zienlijk. in de prefectuur Fockoeoka werden tien personen gedood, terwijl er zestien wer den vermist. 196 huizen werden overstroomd. In de prefectuur Saga werden zestien perso nen gedood. Tienduizend huizen kwamen onder water te staan. Door de hevige regens werden de wegen vernield en de spoordij ken ondermijnd, zoodat het spoorwegverkeer in het geheele noordellijke gedeelte van Kyoeshoe moest worden gestaakt. In de pre fecturen Saga ,en Foekoeoka is meer dan 60.000 acres bouwgrond door het water over stroomd. en de met haar verbonden mogendheden een volledige blokkade van de Sowjet-Unie hebben ingesteld. Het is volgens hem dien tengevolge onmogelijk, dat de door de An gelsaksische landen beloofde hulp daar, kan komen. Gayda acht de mogelijkheden! eener Amerikaansche hulpverleening aan de Sowjet-Unie gering en verklaart dat En geland reeds het grootste deel van de Ame rikaansche productie absorbeert. Daar de Engelschen het leeuwenaandeel van de Amerikaansche productie voor zich op- eischen. is Roosevelt niet meer in staat ook de Sowjet-Unie nog hulp te bieden. Doch zelfs wanneer het den Vereenigden Staten mogelijk zou zijn, materiaal aan de Sovjet unie te leveren, dan zou het niet zonder meer mogelijk zijn. deze goederen naar d© Sowjet-Unie te sturen. De Sowjet-grenzen zijn volledig door de asmogendheden en: door de haar geallieerde staten geblok keerd

Schager Courant | 1941 | | pagina 1