Maandag 30 Juni 1941 Tweede blad DE GASFABRIEK IN HET AFGELOOPEN BOEKJAAR. De Directeur van de gemeenschappelijke Gasfabriek voor Langend ijk en St. Pancras heeft het jaarverslag over die fabriek aan de Commissie van Beheer uitgebracht. We stip pen er het volgende uit aan. Beheer en personeel. De samenstelling der Commissie bleef on gewijzigd. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd werd eervol out slag verleend aan den eersten fitter W. van Dok en aan den stoker K. Wormsbecker. De functie van eersten fitter is opgeheven, de ihulpstoker-terreinwerker J. Gutter werd tij delijk als fitter aangesteld. De stokersvacatu re werd door een tijdelijken kracht vervuld. Naar behoefte werden losse werklieden aan genomen. Het aantal ziektedagen wa$ abnormaal hoog, nl. 315. Algemeen overzicht. i ^e< De gasverkoop steeg tengevolge van den oorlog en het daaruit ontstane gebrek aan petroleum met ruim 280.000 M3. of 41 pet., hiervan was 200.000 M3. of 53 pet. alleen al in de maanden JuniDec. Ondanks dezen enormen vooruitgang en de moeilijkheden, verbonden aan het ver werken van steenkolen, die niet geschikt waren voor destillatie in kamerovens, is de gasvoorziening het geheele jaar zonder stoor nis verloopcn; alleen is de druk aan de uit einden van het buizennet tijdens de spits: uren niet meer voldoende en zal hierin door vergrooting der buisleiding venbetering aan gebracht moeten worden. Toestand fabriek. Aan het onderhoud werd veel aandacht •besteed, terwijl verschillende vernieuwingen plaats vonden. De kamerovens vereischten meer onderhoud in verband met de eisohen, •die door de grootere gasproductie daaraan gesteld werden. De 3 kamerovens, welke als reserve dienst doet, werd geheel gereviseerd en hersteld. De 5-kameroven was het gehee le jaar onafgebroken in bedrijf. Het aantal vuurdagen bedroeg op 31 Dec. 3578 en van den 3-kameroven 1803. Door de destillatie ,van ongeschikte gaskolen hebben de kamers veel te lijden gehad en zal binnen afzien- baren tijd tot vernieuwing moeten overge gaan worden. Vernieuwing van dienstleidingen en ge trokken hoofdleidingen op'de eilanden had geregeld plaats. Door het groote aantal ver nieuwingen en nieuwe aansluitingen moest ee<n tijd. fitter in dienst worden genomen. De fitters hebben 2064 opdrachten uitge voerd. Propaganda. Tot het intreden van den oorlogstoestand bleef de propagandadienst ijverig werkzaam, daarna werd hij stilgezet:, de oorlogstoestand werd de sterkste propagandist voor het gas verbruik. Verkocht eu geplaatst werden in- tusschen nog 794 apparaten, w.o. 690 com- foren. Productie. Verwerkt, zijn 2.907.970 Kg. steenkool, waaruit 1.102.740 M3 gas werden verkregen d.i. 38 M3 per 100 Kg. Dé gemiddelde kolen •prijs was f 15.38 tegen f 10.90 het vorige jaar In 1936 was de prijs f 7.91, dus precies de helft van 1940. Er werden 1.103.240 M3 gas afgeleverd of 315.440 M3, d.i. 40% meer dan in 1939. Over •gewone meters werd afgeleverd 610.002 MO of 55.29%, muntmeters 356.602 M3 of 32.32 pet. en 46.735 M3 voor fabriek cn dienstwo- ingen of 4.24%. Het verlies bedroeg dus 89.8883 M3 of 8.15%. Het aantal meters steeg met 200 tot 2342, waai*van 1324 gewone en 1018 muntmeters. Het tarief voor industriegas is verlaagd tot 5 cent per M3. Met Nov. is de prijs van het gas tijdelijk met 1 cent verhoogd. Er werden 2.048.260 Kg. cokes gefabri ceerd, waarvan 1.547.490 Kg. werden ver kocht.- Ze bracht f 16.246,70 op of 61.34 ot. per Hl. tegen 50.91 ct. in 1939. Koolteer werd er 98.655 Kg. geproduceerd; 62.655 Kg. verkocht, die f 1667.93 opbracht of f 2.67 per 100 Kg. tegen f 2.93 in 1939. Financiën. De winst bedroeg f 5761.55. Voorgesteld wordt f 5700— hiervan te bestemmen voor het instellen van een Onderhoudsfonds. Aan uitbreidingen werd f 14.480 besteed. De vaste activa komen op de balans voor niet f 116.215.de voorraden met f 29.771.20 Aan vasté leeningen loopen nog f 39.020.16 in rek.crt. f 101.444.90. Het eindcijfer der balans is f 167. 297.64 met een reservefonds van f 1.692.20 en een Onderhoudsfonds van f 5700.—. GASVERBRUIK. Over de eerste 5 maanden van 1941 steeg het gasverbruik bij de gemeenschappelijke Gasfabriek, met 103.563 M3. of 30 Het aantal meters steeg van 2342 tot 2401. Er loopen nog 60 aanvragen. VERKOOP BUITEN DE VEILINGEN. Ter bestrijding van het euvel, verkoop door leden der veilingen buiten de veilin gen om, zal, naar we vernemen, het. Cen traal Bureau van de Veilingen in Nederland de mogelijkheid onderzoeken, een landelijke regeling vast te stellen. NAAR ééN KEURINGSDIENST. We vernemen, dat de pogingen ora tot vor ming van één keuringsdienst voor tuinbouw- zaden te komen, zoo ver gevorderd zijn, dat mag worden venvacht, dat aan den ten dien aanzien geuiten wensch tegemoet zal wor den gekomen. DE NED. TUINDERSBOND ACTIEF. In de Hoofdbestuursvergadering van den Ned. Tuindersbond is besloten ooi in de ver gadering van het College van Regeerings- commissarissen met de organisaties te vra gen om een definitieve beslissing n.a.v; een op 16 April 1.1. ingediend voorstel der ge- gezamenlijke organisaties betreffende het. loslaten van de maximumprijs voor het bin nenland c.q. het toestaan van een zeker per 'centage boven den maximumprijs voor het Den Helder REISKOSTEN DER EVACUé'S. Voor gehuwden en kostgangers heeft het departement van Financiën er in tpege- stemd dat de evacuatiekosten (reiskosten, extra huur slaapgeld enz.) in mindering van het loon worden gebracht Voor huiseigenaars bcteekent dit, dat ze de volle huur, die ze elders betalen, afge trokken kunnen krijgen, omdat zij in de ongunstige positie zijn, dat hun huis in Den Helder onbewoonbaar is en- de lasten daar van gewoon doorgaan. Het kan ook zijn dat men zijn meubilair elders heeft opge slagen. Ook de kosten hiervoor zijn te be schouwen als evacuatiekosten en kunnen dus worden afgetrokken. De grenzen waaraan de aftrek gebonden blijft. Natuurlijk is de totale aftrek aan eenige grenzen gebonden. Men heeft daarvoor den norm genomen van den evacuatie-steun, die verstrekt wordt aan het. rijkspersoneel. Een rijksambtenaar ontvangt bij een jaarinko men tot 1000 gulden 4 gulden per week aan steun. Van 1000 tot 2000 gulden 6 gul den per week, van 2000 tot 3000 gulden 35 gulden per maand en boven 3000 gulden 40 gulden per maand. Bovendien wordt aan hen nog f 2.50 p. week aan reisgeld vergoed Het komt er dus op neer, dat iemand, met een weekinkomen van ongeveer 20 gulden 6.50 per week in mindering kan krijgen op zijn loonbelasting. Iemand met een inko- binncnland. Verder het Col. van Reg. Comm. te verzoeken, medewerking te verleenen de 1% omzetbelasting alsnog in den kostprijs der producten te verdisconteeren; idem dat algehcele gelijkschakeling plaats vindt, van Èigenhcimei-s, op vroege teelt vergunning, met de vroege aardappelen, zoowel in rooi- datum als in vaststelling prijzen. Onder de aandacht zal worden gebracht, dat naar de raeening van den N.T.B. de aangekondigde regeling der kunstmestdistributie (bemes tingsjaar 1941—42) een leemte inhoudt t.o.z. van het, in voorraad hebben van kunstmest per 1 Juli a.s. Bloembollen. De bloembollen beieven geen beste oogst. De ontwikkeling der bollen is in sterke ma te ongunstig beïnvloed door het koude voor jaar en de langdurige droogte. De warmte der laatste dagen heeft het gewas vlug doen afsterven. Regen kan hier, in tegenstelling met verschillende andere gewassen, geen heil meer brengen. HEER-RU GOWAABD BERKMEERMOLEN IN EERE HERSTELD. In de laatst gehouden vergadering van het college van hoofdingelanden kwam het punt aan de orde omtrent de bemaling, daar in de toekomst het huidige gemaal (ruwe-olie-motor) buiten werking zou ko men te staan, wegens olieschaarschte. Toen zijn de volgende mogelijkheden terzake de waterloozing onder oogen gezien: óf de mo len herstellen, óf waterloozing in den pol der Heerhugowaard, waartegen het polder bestuur van Heerhugowaard geen bezwaren had. We vernamen dat het dagelij-ksch bestuur thans besloten heeft de molen, die rèeds ongeveer 13 jaren zonder roeden staat, we der van roeden te doen voorzien en in be drijf te stellen. NIEUWE NIEDORP ZOMERVOETBAL. Op initiatief van det voetbalvereniging „Nieuwe Niedorp" werd besloten een zo meravond-competitie te organiseeren met de navolgende clubs: Nieuwe Niedorp, Gras hoppers, V.C.L.. Winkel en 't Veld. Met het oog op den reeds vergevordenden tijd werd besloten reeds deze week te be ginnen. Het voorloopige proprarmna luidt als volgt: le ronde: Nieuwe NiedorpWinkel, Dinsdag 1 Juli. 't VeldGrashoppers. Zaterdag 5 Juli. 2e ronide: V.C.L.Nieuwe'Niedorp, Dinsdag 8 Juli. Winkel—'t Veld. Zaterdag 12 Juli. men van 20 tot 40 gulden per week 8.50 Iemand met een maandinkomen van 167 tot 250 gulden, pl.m. 45 gulden per maand in mindering mag brengen en iemand, die meer dan 250 gulden per maand verdient, pl.m. 50 gulden. Voor degenen die reeds vergoeding van hun werkgever genieten behoeven deze vergoe dingen niet als loon te worden aange merkt, zoodat daarover door den werkgever geen loonbelasting behoeft te worden inge houden. Bij deze laatste groep van personen komt dus geen verzoek om aftrek der kosten in aanmerking. Zij die zoodanige vergoeding niet genieten en die toch reiskosten en evacuatiekosten hebben, kunnen een verzoek om aftrek met nauwkeurige en specifieke opgave van deze kosten bij de inspectie der registratie en domeinen, kantoor Koningsplein indienen. Men stelle dit verzoek vooral duidelijk en geve dus precies op, hoeveel reiskosten men heeft, hoeveel extra-huur (vermelden hoe hoog de huur in Den Helder was en hoe veel in het evacuatie-oord) hoeveel men eventueel moet betalen voor slaapgelegen heid en hoeveel men wekelijks uit moet ge ven aan huur voor het opslaan van zijn meubelen. Op de inspectie wordt geval voor geval bekeken en beoordeeld. Men trachte dus niet een verkeerde voorstelling van zaken te ge ven, want daardoor vischt men zeker achter het net. Verzoeken dienen te worden ingediend bij den heer Inspecteur der Registratie en Do meinen te Den Helder. 3e ronde: Grashoppers-Winkel. Zaterdag 19 Juli. 't VeldV.C.L.. Dinsdag 15 Juli. 4e ronde: Nieuwe Niedorp't Veld, Donderdag 24 Juli V.C.L.—Grashoppers, Zaterdag 26 Juli. 5e ronde: Winkel—V.CJL, Dinsdag 29 Juli. GrashoppersN. Niedorp, Zaterdag 2 Aug. Wij twijfelen niet of iedere sportliefhebber zal dit plan voor den zomer toejuichen daar de ploegen dan in het begin van de com petitie ingespeeld zijn. ALKMAAR LAAGSTE INSCHRIJVER. Bij de Vrijdag j.1 .gehouden aanbesteding te Haarlem van het verbreeden van gedeel ten buitenduinregel langs de Noordzeekust onder Callantsoog voor rekening van den Rijkswaterstaat was N.V. P. Daalder's Aanneem-bedrijf te Alkmaar laagste in schrijver met f 31800. Gunning zal nader bekend gemaakt worden. OPENLUCHTVERGADERING N.S.B. EN N.S.D.A.P. Zaterdagavond heeft op het paardenmarkt- plein een openludhtvergadering plaats ge had van de N.S.B. en N.S.D.A.P. (Duitsohe partij). Op den aangegeven tijd nam de nieuwbe noemde kringleider de heer Sprenger het woord, en heette de aanwezigen welkom op deze meeling, waarbij in het bijzonder een 'woord van welkom werd gericht aan partij genoot Dr. Lindenburg en den heer Roskam, den boerenleider van de N.S.B. De heer Roskam zette in groote trekken den strijd van de N.S.B. uiteen tegen het bolsjewisme. De heer Dr. Lindenburg hield een rede in het Duitsch, waarin hij o.m. liet uitko men, dat in de jaren toen in Duitschland de strijd om de madht werd gevoerd, de zelfde verschijnselen aanwezig waren als wij het in Holland meemaken. Ook toen hadden wij strijd te voeren tegen bolsjewis me, plutocraten en meerdere tegenstandei's, doch van een eindoverwinning waren wij in dien strijd overtuigd, zóó zeker als wij ook in dezen strijd zijn, de overwinning te be halen.. De heer Sprenger dankte spreker voor deze gloedvolle uiteenzetting en sloot deze openlucht-vergadering na het zingen van het 6e couplet van het Wilhelmus, een groet aan den Fuehrer en het zingen van de Duitsche Nationale Hymne. De vergadering had een zeer kalm verloop. ZIJPE STOLPEN. WERK IN UITZICHT. 18 Juli a.s. zal een aanbesteding plaats vinden van het uitvoeren van bestratings- werken. het aanbreengen van kantplanken langs rijwielpaden, het maaien van ber men, het schoonhouden van slooten, grep pels en duikers, en het uitvoeren van bij komende werken op den weg Alkmaar- Stolpen. De aanbesteding vindt plaats te Haarlem, door den Rijkswaterstaat. WINKEL NATUURBAD WINKEL. Van 22 tot en met 28 Juni j.1. werden 1827 baden genomen tegen 1295 in den loop der voorafgaande week. Sedert de opening op 31 Mei j.1. bedroeg het 'aantal 5016 tegen 4068 in de eerste 4 weken van het vorige jaar. Met. voormeld aantal van 1827 baden werd het record in den loop van een week bereikt. Het aantal, gedurendede afgeloo- pen 4 weken uitgereikte zwemleskaarten bedraagt 97. VOETBAL. Gister speelde Winkel 1 haar laatsten voetbalwedstrijd in de promotie-competitie tegen Egmondia 1 en wist haar eerste over winning in deze competitie te behalen, waardoor nog een theoretische kans bestaat dat Winkel zal promovoeren, alles hangt af van den wedstrijd Vrone 1Egmondia 1. Verliest Egmond dan zal tusschen deze club en Winkel een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. De aanvoerder van Winkel won de toss en verkoos voor de rust met den sterken wind mee te spelen. Winkel was gedurig in den aanval, doch voorloopig bleven doelpunten uit, terwijl de uitvallen van Egmondia zeer gevaarlijk bleken te zijn. KI. Kaaij kreeg weer een corner te nemen, welke keurig door hem werd genomen, de bal belandde in de doelmond, de keeper greep naar den bal, doch tevergeefs. Winkel had de leiding met 10. Nog voor de rust werd hieraan door P. J. Kistemaker een tweede doelpunt toegevoegd. Na de rust speelde Winkel te gen wind, doch haar aanvallen waren tal rijker en gevaarlijker dan die van Egmondia Slooten, die thans de mi-dvoorplaats bezette, zond een schot in, dat via een been van een back van Egmondia in het doel belandde. In de allerlaatste minuut doelpuntte Slooten nog eenmaal uit een goede voorzet van Buis; dit laatste doelpunt was het beste van de vier. De achterhoede van Winkel speelde een goeden wedstrijd, keeper de Visser heeft geen moeilijk werk te doen gehad, doch wat. hij deed was goed. De middenlinie speelde een behoorlijke partij en voedde de voorhoe de regelmatig, welke laatste de kansen vrij goed heeft benut Winkel heeft verdiend ge wonnen, alhoewel Egmondia zeker een te- genpunt verdiend had. Scheidsrechter Gouds waard leidde correct. Inlevering granen, zaden en peulvruchten Regeling iets ruimer. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van de belanghebbenden. Zooals reeds in een persbericht van 9 Mei 1941 werd medegedeeld, dienen de telers vóór 1 Juli 1941 alle hun toebehoorende gra nen,» zaden en peulvruchten, welke zij hetzij gedorscht, hetzij ongedorscht op hun bedrij ven of elders in voorraad hebben, bij de P.I.C.A. in te leveren. Bij genoemde publicatie werd eveneens bekend gemaakt, dat van deze verplichte in levering slechts uitgezonderd was het res tant van de hoeveelheden trawe en rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel behoorende personen tegen inleve ring van broodbonboekjes, volgens de bepa lingen van het landbouwinleveringsoegle- ment 1940 2 mocht behouden. Deze regeling is thans in zooverre gewijzigd, dat van de verplichte in levering bovendien nog uitgezonderd Voor kinderen van 8 tot 80 jaar? De kinderspeelkamer in nadert haar voltooiing het Centraal Station te Amsterdam (Pax-Holland) TU1NHOEKJE HET „WIT" OF SPHAEROTHECA PANNOSA OP ROZEN. Een van de mooiste sierplanten, die wij be zitten, is wel de roos. Maar er zijn ook weinig planten, waarop zoo veel ziektekiemen en be schadigingen kunnen voorkomen als juist op haar. De meeldauwzwam hierboven ge noemd behoort wel tot de voornaamste pla gen, die de rozen kunnen teisteren. Op alle bovengrondsche organen kan zij woekeren. De onderste bladeren worden het ergste aange tast. Aan de bovenzijde zien wij dan rood bruine vlekken én aan den onderkant worden ze witachtig. Dit laatste wordt veroorzaakt door een ragfijn overtrek van zwermdraden. Het duurt niet lang of het geheele blad is aangetast en wordt totaal met draden over dekt. Het is bekend, dat de plant moet adem halen en zich gedeeltelijk voeden door cellen, die in de bladeren zijn. Door de meeldauw zwam worden deze processen nu belemmerd. De aangetaste cellen kilnnen deze functies niet of slechts gebrekkig verrichten. Mocht ér toch nog een weinig voedsel ontstaan, dan. zorgt de zwam wel, dat de roos daar niet veel aan heeft. Zij leeft ten koste van de roos. Doop deze ziekte worden de planten onooglijk en dei groeikracht wordt er natuurlijk door vermin derd. Wil men mooie rozen, dan moet er iets tegen deze ziekte gedaan worden. Kleinbloe- mige klimrozen hebben er veel last van. De kweekers legen zich er daarom op toe soorten te kweeken, die er het minst vatbaar voor zijn. De standplaats speelt ook een rol bij het voort woekeren. Rozen tegen een schutting of, muur geplant, waar de wind niet door de plant kan waaien, hebben meer en spoediger last van de ziekte dan rozen, die in perken geplaatst zijn en die dus geheel aan den wind bloot staan. Ook de gesteldheid van den bodem heeft er invloed op. Schrale, zandige grond is licht van kleur,' waardoor de zonnestralen teruggekaatst worden. Het gevolg is, dat de wortels en ook de bladeren het droog hebben. Dit is weer bevorderlijk voor het ontstaan van deze zwam. De grond moet dus in goeden toe stand verkeeren. Veel stifestofbemesting is slecht voor de rozen. Men krijgt dan te veel bladontwikkeling, maar de snel groeiende bla deren ztfn juist zeer vatbaar voor het „wit". Geef liever geen stalmest, maar kunstmest. Patentkali is een beste bemesting voor de roos. De zwam overwintert op het hout van de roos. De sporen zitten tusschen de knop- schubben. Snoei in het voorjaar dus kort. Verbrand de afgesneden takken, want dan worden de Sporen eveneens vernietigd. Men bestrijdt het „wit" het beste door de rozen te bespuiten met een 1 y2 pet. sterke oplossing van Bordeausche pap of met een 5 pet. sterke oplossing van Californische pap. Dit moet ge spoten worden op het kale hout en dus in het voorjaar gebeuren. Zoo noodig spuiten wij later nog na met een 2 pet. sterke oplossing Californische pap. Dit doet men tweemaal met een tusschenruimte van veertien dagen. De bladeren worden hier wel bruin van, maar dit wordt toch wel weer goed. A. v. d. LIJN. is het restant van de gez&merilijke hoeveelheid akkerbouwproducten, welke de teler ingevolge het evenge- noemde reglement aanvankelijk even eens niet behoefde in te leevren (nL de hoeveelheid van ten hoogste. 25 kg. voor den teler en voor elk lid van zijn gezin en van het hij hem inwo nend personeel). Dit restant mag door de telers echter slechts worden behouden tot en hoogste zoo veel veelvouden van 10 kg .als het aantal personen, dat wordt gevormd dor den teler, de leden van zijn gezin en het bij hem in wonend personeel, bedraagt. Oplichting Arbeider maakt misbruik van het vertrouwen van zijn werk geefster. Bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij bestaat de gewoonte om aan arbei ders, die het kaartje verliezen dat zij moe ten inleveren om hun geld te kunnen ont vangen, een tweede exemplaar te verstrek ken. Van deze loyale houding maakte de 20» jarige T. V. uit Tuin dor p-Oostzaan misbruik. Nadat hij voorgaf, dat zijn loonkaartje was zoek geraakt, werd hem een duplicaat ver strekt Hierop vulde hij echter den naam in van een inmiddels van werkkring verander den collega en incasseerde zonder meer, be halve zijn eigen weekloon, ook het bedrag dat aan den verdwenen arbeider gewoon lijk werd uitbetaald. De politie stelde den Tuindorper wegens valschheid in geschrifte in arrest Frankrijk en het COMMUNISME Alle maatregelen tegen sabotage genomen. PARIJS, 29 Juni (D.N.B.). De gevolmach tigde van de Fransche rege'ering in het be zette gebied, ambassadeur de Brinon, heeft voor vertegenwoordigers van de Amerikaan sche pers enkele principieele verklaringen afgelegd over de houding van Frankrijk, ten opzichte van den oorlog tegen de Sovjet Unie. In zijn inleiding verklaarde de Brion, dat de communistische propaganda tracht het door den oorlog in Frankrijk veroorzaakte lijden der bevolking in -het bijzonder de moeilijkheden in de levensmiddelenvoorzie ning, voor haar doelstellingen uit te bui ten. Ik ben er zeker van, aldus verklaarde de ambassadeur, dat de Sovjet machtheb bers een verlenging van den oorlog wen- schen, omdat zij betere voorwaarden voor haar revolutieplannen schept. Ook wat Syrië betreft, gehoorzamen de communisten, naar de Brion op grond van een rapport van den prefect van politie mededeelde, de bevelen van Moskou. Wat betreft het feit, dat Churchill zich tot bondgenoot van de Sovjets heeft ver klaard, wenschte de Brion Engeland en Churchill „veel plezier" en gaf de verzeke ring, dat Churchill nog wel,eens zal bele ven. waartoe dit leidt. Wat betreft de communistische kwestie in Frankrijk, gaf de Brion de verzekering, dat alle maatregelen genomen waren om daden van sabotage te voorkomen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5