RIGA Palmyra Concentratie inning waterschapslasten DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitschers veroveren niet gevallen Ned.-lndie sluit overeenkomst Oud burgemeester van Brussel iu arrest Leerplichtwet landbouwverlof Verduisteren 22.05 uur ScIiiii Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. WOENSDAG 2 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11534. Uitgave cTer N.V. Uitg.-Mif, „hollands Noorderkwartier" s Schagen Voortgaande omsingeling van Sovjet-legers Hoofdkwartier van den Fuehrer, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Vanochtend hebben troepen van het Duitsche leger Riga ingenomen, nadat reeds 29 Juni ver vooruitgeschoven strijdkrachten onder bevel van kolonel Lasch in een snel len aanval via Hitau strijdend het Zuidwes telijk deel van de stad waren binnengedron gen. In een toelichting op het weenmachtsbe- richt wordt het D.N.B. van militaire zijde, verklaard, dat de Duitsche vorderingen aan het front op beide vleugels worden geken merkt door den opmarsch voorbij Lemberg naar het Oosten en het bereiken resp. over steken van de Duna. In het midden van het front kon de ten Oosten van Bialystok gemelde ring reeds in drie kleinere rin gen worden verdeeld. Hieruit blijkt de voort gaande omsingeling, resp. vernietiging van de binnen deze ringen ingesloten Sowjetfor- maties. Het totale beeld van den toestand laat voor de Sowjettroep'en vernietigingsgevech ten zien, waarbij zij zware verliezen lijden en waardoor de offensieve kracht van de Sowjets wordt gebroken. Daarentegen gaan de Duitsche offensieve aanvallen naar het Oosten, ondanks voort durend herhaalde en verbitterde tegenaan vallen der Sowjetsformaties ononderbroken voorwaarts. Aanvallen op Smolensk. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.). Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben de beide laatste dagen omvangrijke aanvallen ondernomen op de districtshoofdstad Smolensk aan de Dnjepr, waar een munitiefabriek, een vlieg tuigfabriek. een vliegveld en groote hout opslagplaatsen door opeenvolgende golven met bommen werden bestookt. Reusachtige branden breidden zich snel uit. Ook de spoorweginstallaties kregen veel treffers, die verder gebruik onmogelijk maken.. Voorts was de spoorlijn TarnopolOdessa herhaaldelijk het voorwerp van hevige Duitsche luchtaanvallen. Door bomtreffers op de rails op verschillende plaatsen werd het verkeer tusschen beide steden onderbro ken. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op Kirofsk, een stad in het mijn gebied van Moermansk, werden de electri- sche centrale en enkele industrieele instal laties door bommen verwoest. Zonder door het bolsjewistische luchtwapen lastig geval len te zijn, bereikten alle Duitsche toestel len hun basis. De verdedigingswerken van Le ningrad. Naar de Associated. Press uit Moskou meldt, hebben de Sovjets te Leningrad al le mannen van 16 tot 60 en alle vrouwen van 16 tot 45 jaar opgeroepen om aan de verdedigingswerken van Leningrad en om geving te werken. KAART VAN PELT De strijd in Syrië Tegenspraak van Engelsche be weringen. OENERAAL HUNTZINGER OVER DEN TOESTAND. Ofi meldt uit Beiroet: In den frontsector van Palmyra hebben onze troepen de Britsche tegenaanvallen af geslagen en den vijand zware verliezen toe gebracht. De bewering van den Londen- schen zender, dat Palmyra gevallen is, is to taal onwaar. Aan het overige gedeelte van het front is de toestand onveranderd. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli heeft het Brit sche luchtwapen bijna ononderbroken de stad Beiroet gebombardeerd. Talrijke bom men vielen op verschillende woonwijken, die in het geheel geen militaire beteekenis hebben en veroorzaakten materieele schade aan woonhuizen en vooral aan twee mos keeën. Vijf personen werden gedood en twee gewond. VERKLARING VAN FRANS CHE MINISTER VAN OORLOG. Vichy, 1 Juli (D.N.B.) De minister van ooriog, generaal Huntziger. heeft de buitenlandsche persvertegenwoordigers ont vangen, wien hij een overwicht heeft gege ven over den toestand in Syrië. Allereerst wees hij op de Engelsche be weringen. dat er talrijke Duitsche „toeris ten" in Syrië zouden zijn aangekomen, dat Duitsche troepen op Syrische vliegvelden geland zouden zijn en. dat Duitsche verster kingen en oorlogsmateriaal per schip aan land zouden zijn gezet. De minister van oorlog verklaarde nogmaals nadrukkelijk, dat deze beweringen gelogen zijn en dat zij sléchts zijn verzonnen om den Engelschen een voorwendsel aan de hand te doen voor den overval op Syrië. Vervolgens daalde generaal Huntziger tot in bijzonderheden af over den moeilijken toestand, waarin de Fransche strijdkrachten in Syrië zich bevinden, daar zij bijna over geen reserves beschikken en ook wat het materiaal betreft tegenover de Engelschen sterk in het nadeel zijn. Hierbij komt nog de geweldige hitte, die in Noord-Syrië 35 graden in de schaduw bedraagt. Met betrekking tot de nieuwste Engelsche UIT BEZORGDHEID VOOR JAPAN. Goed ingelichte kringen te Batavia ver klaarden Maandag, dat er tnsschen Neder- landsch-Indië, Australië en Bxitsch-Malakka een overeenkomst tot stand is gekomen over het gebruikmaken van steunpunten voor de vloot bij onvoorziene gebeurtenissen. De reden voor deze overeenkomst zou lig gen in de bezorgdheid over een verder op dringen van Japan naar het zuiden in Zuidoost-Azië. japansche verklaring aangekondigd Over de Sovjet Unie. Tokio, 1 Juli (DNB.) In antwoord op een vraag in de perscon ferentie of er in de morgen te houden bij eenkomst van het kabinet een belangrijke verklaring te verwachten is, heeft de woord voerder van het departement van voorlich ting verklaard: „Binnen enkele dagen zal een mededee- ling verstrekt worden over de houding van Japan ten aanzien van den nieuwen toe stand, welke ontstaan is uit den oorlog tus schen Duitschland en de Sovjetunie". Wegens opruiende activiteit bij zijn aftreden. De afgetreden burgemeester van Brussel, van de Meulenbroeck en de chef van het Brusselsche stedelijke politiecorps zijn op bevel van het militaire bestuur gearresteerd De burgemeester moest op grond van een verordening inzake de leeftijdsgrens op 30 Juni zijn ambt -neerleggen. Te elfder ure heeft hij echter een z.g. „proclamatie2' aan de burgerij der stad Brussel door middel van aanplakbiljetten gepubliceerd, waarin hij de genoemde ver ordening als onwettig trachtte te bestempe len' en mededeelde, dat hij de eenigo recht matige burgemeester \ar. Brussel is en blijft. De eigenaar van de drukkerij, waar in de aanplakbiljetten zijn gedrukt, is even eens gearresteerd. Zijn bedrijf is gesloten. De Soir wijst er op, dat van de Meulen broeck in den Spaanschen burgeroorlog een ijverig partijlid is geweest van de Bolsjewis ten en dat hij systematisch alle noodzake lijke sociale en cultureele hervormingen in Brussel heeft gesaboteerd. propagandistische stelling, dat de Britsche troepen slechts daarom zoo langzaam op rukken, omdat zij de Franschen voor al te zware verliezen zouden willen bewaren, verklaarde de minister van oorlog: men kan den Franschen strijdkrachten in Syrië geen grootere lof toezwaaien. Zij hebben zich in de 24 dagen van strijd werkelijk schitterend gehouden en den vijand verbit terden tegenstand geboden. Met betrekking tot het bombardeeren van de woning van den Franschen hoogen com missaris in Beiroet, zeide generaal Hunt ziger: Frankrijk is in dezen ongelijken oorlog vastbesloten zich te verdedigen en zal zich ook verder blijven verdedigen. Frankrijk heeft ervan afgezien, soortgelij ke doelen op Engelschen bodem met bom men aan te vallen, doch men weet precies, waar zich de woning van den Engelschen hoogen commissaris in Palestina bevindt en men heeft tenslotte ook de beschikking over vliegtuigen. Niets zou de Franschen kunnen verhinderen, aldus verklaarde de minister van oorlog met nadruk, den oorlog op de zelfde wijze te voeren als de Engelschen, wanneer zij zich niet zouden schamen zoo iets dergelijks te doen. en KRAPPER TOEZICHT OP ONT DUIKINGEN. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft de bij het N.V.V. aangesloten Neder- landsche Bond van Arbeiders in het Land bouw-, Tuinbouw, en Zuivelbedrijf pogin gen in het werk gesteld om te komen tot schrapping van een tweeweeksch landbouw- verlof uit de leerplichtwet Mede naar aan leiding van een verzoek in die richting aan het departement van Opvoeding. Weten schappen en Cultuurbescherming heeft de directeur-generaal van den Landbouw over deze schrapping advies gevraagd aan de centrale landbouworganisaties. Deze hebben de aangelegenheid besproken met de ver tegenwoordigers van de landarbeidersbon den. Uit de besprekingen bleek. dat. men in landhouwkringen de meening is toegedaan (zulks in tegenstelling met de opvatting van landarbeiderszijde), dat de tegenwoor dige omstandigheden zich niet leenen voor een -heel schrappen van het landbouwver- loi. Wel werd het algemeen wenschelijk en noodzakelijk geacht, dat geen landbouwver- leven. strijdig met de bepalingen van de leerplichtwet, worden verleend. Als resultaat van de gemeenschappelijke besprekingen hebben de drie centrale land bouworganisaties een brief aan den direc teur-generaal van den landbouw gezonden, waarin zij er o.m. met klem op aandringen te willen bevorderen, dat ontoelaatbare ont duikingen ten aanzien van het geven van landbouwverlof a. voor landbonwarbeid in loondienst, b. voor kinderen beneden de toegestane leeftijd van 11 Jaar, c. langer dan twee weken bniten de vacanties, d. bi] niet voorafgaand regelmatig schoolbezoek, in het vervolg in elk geval met gestrengheid wor den tegengegaan." Het is te hopen, dat het aantal niet-ge- oorloolde landbouwverloven voortaan tot» een minimum zal worden beperkt en dat tegen overtreders met gestrengheid zal wor den opgetreden. Want het aantal geoorloof de verzuimen is groot genoeg. Het bedroeg namelijk in 1939 24.898 en in 1940 24.939. Vuurzee in aardappelmeelfabriek Groote voorraad verloren gegaan Elf motorspniten in actie. Gisteravond omstreeks half negen is een felle brand uitgebroken in de afdeeling voe derartikelen van W. A. Scholten's aardap pelmeelfabrieken te Foxlhol onder Hooge- zand, welke afdeeling een oppervlakte van 125 bij 30 meter beslaat. Doordat alles kurk droog was, was dit gedeelte der fabriek in korten tijd één, vuurzee. De districtsin specteur van het brandweerwezen te Gronin gen organiseerde onmiddellijk de hulpver leening. Binnen een half uur waren elf mo torspuiten aanwezig, namelijk die van Hoo- gezand en de ter assistentie geroepen spuiten van Groningen, Haren, Winschoten en Veen- dam, terwijl bovendien de fabriek met twee spuiten werkte. Geweldige watermassa's werden in het brandende perceel gespoten, doch dit gedeelte van de fabriek viel niet te redden. Machinerieën en groote hoeveel heden sojaboonen en aardappelmeel zijn hierbij verloren gegaan. De belendende afdeelingen en de machine fabriek, waarachter de meelloodsen liggen, werden inmiddels met een enorme hoeveel heid slangen met water overstroomd, daar men hoopte dit gedeelte te kunnen behou den. Hoogstwaarschijnlijk is men hierin ge- De aardbeienpluk is in vollen omvang begon nen. Op de velden rond om Beverwijk vinden nu duizenden handen werk bij het vergaren van de sappige vrachten (Pax-Holland) Vanavond gaat de rerduistering in om en dunrt tol morgenochtend 5.23 uur Commissie van onderzoek adviseert tot verwerpen voordracht Ged. Staten Met groote meerderheid van stem men adviseert de commissie van on derzoek inzake de wijziging Alge meen Waterschapsreglement voor Noord Holland tot verwerping van het voorstel van Ged. Staten tot con centratie invordering der Water schapslasten. In de betreffende me morie van toelichting wordt de zaak een „oorlog tegen het Noorderkwar tier" genoemd. De meeste leden zijn van oordeel dat de door concentratie te bereiken besparing van kosten uiterst gering is. slaagd. Om twaalf uur vannacht woedde de brand nog voort. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar wij vernemen, werken in het afgebrande gedeelte dertig tot vijftig man, voor wie naar alle waarschijn lijkheid de brand geen nadeelige gevolgen zal hebben. BRITSCHE OMSINGELING WORDT STEEDS NAUWER. Tokio, 1 Juli (D.N.B.) Domei meldt uit Bangkok dat de militaire overheid van Thailand met bezorgdheid de concentratie van Britsche troepen en de inrichting van. nieuwe luchtbases langs de grens van Thai land gadeslaat. In deze kringen is men ven meening, dat de Britsche omsingeling van Thailand steeds nauwer wordt. Vooral uit men zijn bezorgdheid, dat Thailand thans binnen het bereik van de Britsche bammen- werpers ligt. Naar in Bangkok vernomen wordt, zijn 300 Britsche vliegtuigen bestemd voor vier groote en talrijke kleinere luchtbases in Birma en de Maleische staten. Een aantal van deze vliegtuigen is zoojuist uit de Ver- eenigde Staten aangekomen. laafsfe telexbericht HITTEGOLF IN AMERIKA. New York. 2 Jüli (D.N.B.): Van de Oostkust der Ver. Staten komen be richten over het begin van een hevige hitte golf met buitengewoon groot vochtgehalte. Volgens berichten uit Phildalphia zijn daar reeds acht personen door de warmte bevan gen en een gestorven. AMERIKAANSCH JACHT MET 36 MAN VERGAAN. New York, 2 Juli (D.N.B.): Naar uit Harchwell (Maine) gemeld wordt, zijn daar zes lijken aangespoeld, die, naar later bleek, tot de bemanning behoorden van een particulier jacht. Een der lijken vertoonde zware brandwonden. Men vreest, dat het jacht op onopgehelderde wijze ver ongelukt is, en dat de uit 36 koppen be staande bemanning om het leven is geko- WHEELER EISCHT AFTREDEN VAN KNOX. Washington, 2 Juli (DNB.) In een schrif telijke verklaring, waarin hij een standpunt bepaalt tegen de gisteren door den minister van marine, Knox, uitgesproken rede, eisclit senator Wheeler het aftreden van Knox of het ontzetten uit zijn ambt. Knox heeft gis teren, zooals gemeld, het optreden van do Amerikaansohe vloot tegen Duitschland ge- eischt. In zijn verklaring zegt senator Whee Ier verder, dat naar zijn weten president Roo- sevelt aan vele democratische leiders do verzekering gegeven heeft, de Ver. Staten niet in den oorlog te willen storten. Niette min maakt Knox ijverig propaganda voor actieve oorlogshandelingen waarmee hij te gen de grondwet ingaat. Knox moet daarom aftreden of uit zijn functie gezet worden. Op dit oogenblik mag men aan het hoofd van de marine geen onverantwoorde lij ken excentrischen man hebben, om nog te zwij gen van iemand, die elke gegeven belofte ia minder dan een jaar tijds breekt.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1