N1PPER EN PELLE Zak met 1000 dubbeltjes HET RAADSEL AAN BOORD „De mannen met de trompetten" voor de microfoon verdwenen Treinbotsing bij Delft Radioprogramma EEN RADIO MUZIEKFEEST VOOR HARMONIE- EN FANFARECORP SEN IN DE MAANDEN AUGUS TUS EN SEPTEMBER. De Nederlandsche omroep schrijft ons: De beoefening van de harmonie- en fan farecorpsen is voor de cultureele ontwikke ling van ons volk van grootere beteekenis dan velen wel beseffen. Immers, het zelf beoefenen van een of anderen vorm van muziek geeft niet alleen den beoefenaar de vreugde van het zelf doen, maar brengt hem ook nader tot de „muziek" in het al gemeen. Deze vorm van muziekbeoefe ning door dilettanten heeft de laat ste 25 jaren een enorme vlucht ge nomen en wanneer men nagaat dat ons vaderland ongeveer 2500 van deze orkesten telt, dat wil dus zeg gen dat er ongeveer 100.000 dilet tanten een muziekinstrument bespe- len, wanneer men tevens daarbij in het oog houdt, dat ieder orkest zijn eigen publiek heeft, dan kan men toch werkelijk niet volhouden, dat het Nederlandsche volk niet muzi kaal zou zijn. Wat het voor ieder persoonlijk beteekent muziek te maken eh zich niet te bepalen tot het hooren van muziek weten tenslotte alleen zij, die er toe komen de muziek practisch te beoefenen. Of dat nu is als di lettantblazer of als zanger of als beoefenaar van huismuziek, dat doet weinig terzake. De muziekcultuur moet op de eerste en laatste plaats wortelen in het volk zelve, kan daar niet kunstmatig ingebracht wor den. maar moet daaruit steeds opnieuw ge boren worden. De Nederlandsche omroep, haar taak als ..cultuurdrager kennende, wil ook het zijne ertoe doen deze goede volksmuziek te pro- pageeren. Daarom heeft de programmalei ding besloten op de Zondagmiddagen van Augustus en September en op een Zater dagmiddag in laatstgenoemde maand, tel kens vier van de allerbeste dilettanten or kesten voor de microfoon te laten optre den. Men moet over die allerbeste corpsen niet gering denken. Dit zijn de orkesten, die onder zeer bekwame leiding staan en die in de hoogste afdeelingen der muziekwed- strijden muziekwerken spelen, die er zijn mogen. Helaas zijn er nog weinig originee ls Nederlandsche composities voor deze or kesten, doch bij de andere werken en bij stukken, welke in arrangement uitgevoerd kunnen worden, is veel uitstekende muziek van componisten van eersten rang. lil overleg met de verschillende landelij- ,ke organisaties, van harmonie- en fanfare orkesten is een aantal keurcorpsen uitge zocht, dat voor de microfoon zal optreden in dit eerste Nederlandsche radiomuziek feest voor deze orkesten en men kan met be langstelling de prestaties van deze dilet tanten tegemoet zien. De Nederlandsche omroep heeft zich moe ten beperken tot een betrekkelijk gering aantal korpsen en wel uit zuiver practische overwegingen. Het is niet de bedoeling al le gezelschappen die buitengewoon ver dienstelijk werk leveren voor de microfoon te brengen. Voor het radio-luisterend publiek heeft dit muziekfeest nog deze attractie, dat er een luisterwedstrijd aan verbonden wordt om mooie prijzen, waarbij men zich uitspre ken kan óver de vrSag welk orkest van de vier die eiken Zondagmiddag optreden, het mooist heeft gespeeld. Ook voor de orkesten die volgens deze -uitspraak van de Vox Populi het best en het mooist hebben gespeeld, worden prijzen beschikbaar gesteld in den vorm van mu- •ziekinsrumenten. Met dit radio-muziekfeest voor de har- .monie- en fanfare orkesten dient de Neder landsche omroep een stuk waardevolle Ne- .derlandsche muziekcultuur, een muziekcul tuur die het eigendom is van onze geheele volksgemeenschap. Daarom is er op de Zon dagmiddagen van Augustus en September met een flinken zendtijd „plaats gemaakt voor de mannen met trompetten". - Nadere bijzonderheden worden t.z.t. in de vakpers en in.de dagbladen bekend ge maakt. 235. Allen gered! 1.'„Bravo! Geef ze er van langs, Wawhoo, vooruit maar hoor!" 2. „Wie had ooit durven ho pen, dat we allemaal dit avontuur zouden overle ven!" 236. Een oude bekende! 1. „Heel goed, Cooky, we zul len wel even water voor je halen!" 2. „Kijk eens, Pelle, kijk eens! Daar ligt warempel onze oude woonschuit op de golfjes te dobberen!" 3. „Denk je, dat die nog zee waardig ia We gaan gauw even kijken!" TEGEN WERKMAN VAN DE RIJKSMUNT 9 MAANDEN GE VANGENISSTRAF GEöISCHT. Op Vrijdag 23 Mei ontdekte een inspecteur van de Rijksmunt, te Utrecht, dat er van 200 zakjes dubbeltjes, welke het jaartal 1941 droegen, één zakje met 1000 dubbeltjes verdwenen was. Verdacht dit zakje ontvreemd te hebben, stond voor de rechtbank terecht de 46-jari- ge werkman bij de Rijksmunt J. K. te Utrecht. Na het hooren van den betrokken inspec teur bij de Munt, eischte de officier van Justitie, die den diefstal bewezen achtte, een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden. Dat deze verdachte juist uit 7 werklieden bij'de Munt voor de rechtbank terecht staat, komt, aldus de president mr, Fruin, omdat toen bij de door de recher che gehouden huiszoekingen, juist bij hem in het dressoir 28 dubbeltjes met het jaar tal 1941 aangetroffen werden. Dubbeltjes met dit jaar tal waren pas voor het eerst in circulatie gebracht op Dinsdag 20 Mei en wel in Den Haag, Amsterdam en Rotter dam, terwijl de vermissing van een zak 1000 dubbeltjes op Vrijdag 23 Mei gecon stateerd werd. De president informeerde bij verdachte, hoe hi>in het bezit kwam van de gevonden 28 dubbeltjes met het jaartal 1941. Verdach te beweerde, dat hij deze bij het boodschap pen doen in verschillende winkels had om vangen. Uit het verhoor van den eenigen getuige in deze zaak, den betrokken inspec- teurd der controle, kwam vast te staan, dat het wel haast onmogelijk was, dat ver dachte de dubbeltjes in Utrecht had ont vangen.. Het in circulatie brengen van deze dubbeltjes is eerst op 19 Mei geschied. Er gingen er 200 000 naar Den Haag. 120.000 naar Rotterdam en 80.000 naar Amsterdam Deze konden op zijn vroegst den volgenden dag in omloop zijn gekomen. Waar in een kleerkast op de munt, te vens een leeg zakje, precies zoo een als waarin de dubbeltjes verzameld worden, als eigendom van verdachte is aangetrof fen. achtte de president van Justitie het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Der halve vroeg bij verdachte's veroordeeling tot 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger betoogde, dat er evenveel aanwijzingen vóór als tegen verdachte wa ren. Bovendien .kan dc de diefstal door een der 7 aanwezigen in de opbergkamer reeds vóór 12 uur gepleegd zijn. Met het schaftuur gaan de werklieden, zonder gecontroleerd te worden, naar buiten. Eerst 's middags is de vermissing ontdekt. Een en ander doet bij pleiter gerecht vaardigde twijfel aan de schuld van ver dachte rijzen, waarom hij de rechtbank ver zoekt, verdachte vrij te spreken. De uit spraak werd bepaald over 14 dagen. PROF. SCHRIEKE SECRETARIS GENERAAL VAN JUSTITIE. 's-G ravenhage, 1 Juli. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft krachtens par. 1 zijner verordening no. 3/40 over de uitoefe ning der regeeringsbevoegdlieden in Neder- land. prof. mr. J. J. Schrieke. hoogleeraar aan de Universiteit van Leiden, met in gang van 1 Juli 1941, benoemd tot secretaris generaal van het ministerie van Justitie. GRASDROGERIJ UITGEBRAND. Gisterochtend is brand uitgebroken in de grasdrogerij aan het Kampereiland te Kam pen. Het gedroogde gras geraakte in brand, toen het den oven reeds had verlaten. De brandweer bestreed het vuur krachtig. Het gedeelte van het gebouw, waar de droog ovens staan, bleef behouden. De perserij is uitgebrand. Het bedrijf, waar dag en nacht gewerkt wordt, za! door dezen brand eeni- ge weken stilliggen. Electrische wagen midden in een goederentrein gereden. Maandagavond tegen 11.30 uur heeft nabij het station Delft een ernstige treinbotsing plaats gehad, die weliswaar belangrijke ma- terieele schade veroorzaakte, maar gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt. Op het emplacement was men bezig met een goederentrein, bestaande uit ongeveer 25 wagons, beladen met groenten, van het buitenspoor naar spoor 1 van de hoofdbaan te brengen. De trein was halverwege den wissel, toen uit de richting Rotterdam drie electrische wagons naderden, die worden gebruikt als trekkracht voor sommige goe derentreinen. Een der electrische wagens reed midden in den goederentrein, waardoor twee wagons uit de rails werden geworpen en vernield. Ook de electrische wagen werd ernstig beschadigd en de" cabine werd totaal inge drukt, doch de twee zich daarin bevindende personen bekwamen wonder boven wonder geen letsel. Ten gevolge van deze botsing is de lijn tusschen Delft en Den Haag volkomen ver sperd. Omdat het gedurende de verduiste ring niet mogelijk was veel uit te richten, is men gisterochtend vroeg met kracht met het opruimingswerk begonnen. Tusschen Delft en Rotterdam werd toeri een uurdio.nst. door middel van stoomtreinen onderhouden, terwijl de reizigers naar Den Haag per tram werden vervoerd. Het groentenvervoer geschiedde via Gouda. De verwachting was. dat gistermiddag reeds één spoor vrijgeamakt zou zijn-, zoodat de dienst, zij het gedeeltelijk, hervat kon worden en het groentenvervoer van de Delftsche groentenveiling niet al te veel ver traging zou ondervinden. Ifaliaansch weermachthericbt Rome, 1 Juli (Stefani). Het 391ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt.: „Bij luchtgevechten boven Malta hebben onze jachtafdeeïi'ngen twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Levendige bedrijvigheid der artillerie aan het front van Tobroek in Noord-Afrika. De luchtmacht der spilmogendheden heeft ten Noorden van' Bardia een vijandelijke vloot- formatie aangevallen: een torpedobootiager werd tot zinken gebracht, een tweede ern stig beschadigd. Andere Italiaansche vlieg tuigen hebben ravitaillecringsbedrijven en installaties in de vesting Tobroek gebom bardeerd. In Oost-Afrika zijn aanvallen op ons gar nizoen te Dcbra Tahor snel verijdeld. Een onzer duikbooten onder bevel van den eersten luitenant ter zee Vincenzo Po- liti beeft in het oosten der Midriellandsche Zee een Britscbon torpedobootiager getorpe deerd en tot zinken gebracht". DONDERDAG 8 JULI 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. .8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.ld Dagopening (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 De Ramblers. I.30 Orgelconcert. 2.00 Stedelijk orkest van Maastricht (3.00 3.20 Voor de vrouw). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Galerij van hedendaagsche Italiaansche zangers", causerie (met gramofoonmuziek). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Causerie „Afbraak en Opbouw van han del en nijverheid". 6.30 De Romancers. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.14 Musiquette. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.30 Amusementsorkest, Klaver Drie en solist. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending. Hilversum n. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoounuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsaerichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.00 Musiquette. 11.35 Gramofoonmuziek. 12.00 Beric.iten. 12.15 Groot Amusementsorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Omroeporkest en pianospel. 2.00 Gevarieerd middagprogramma. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Christelijke lectuur. (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Het Amsterdamsche Trio. Als inter mezzo: Zang met pianobegeleiding. 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en bui tenland. 7.15 De Melodisten. 7.3^ Causerie: ,,Ik was er zelf bij". 7.45 De Melodisten. 8.00 BNO: fieuwsberichten. 8.15 Voor den boer. 8.30 Groninger Orkestvereeniging en solist, en gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Feuilletor door E. Philips Oppenheim 8 HOOFDSTUK IV. Een Koninklijke Hoogheid gaf een diner in het Casino van Monte Carlo, dat wil zeggen, een Koninklijke Hoogheid fungeerde als gast heer, maar het werd door een nederig bewon deraar betaald. Zijn Minister van Buitenland- sche Zaken was in druk gesprek met Edouard Mermillon, den Franschen staatsman. De cere moniemeester van het vorstelijk hof hield een lijst, in de hand en naderde de twee ministers. Monsieur Mermillon, maakte hij bekend, de dame, die u de eer zult hebben aan tafel te geleiden, wacht op u. Mag ik u aan haar voorstellen Mermillon maakte met een hoofdknik een einde aan het gesprek en stond op. Hij zag •dicht bij zich een dame, die naar haar uiterlijk voorzeker de ster van den avond mocht heeten. Mevrouw de Prinses, sprak de ceremonie meester haar aan, vergun mij om uw tafel heer aan u voor te stellen Monsieur Mer millon dien u, zooals u mij zei, nooit ont moet hebt, maar dien u natuurlijk van naam kent. Monsieur Edouard Mermillon de Prin ses de Fantany. Mermillon boog zich over haar vingers en bracht die naar zrjn lippen. Het geluk is mij tot zoover ongunstig ge weest, zei hij. Ik ben genoodzaakt een eenigszins teruggetrokken leven te leiden, maar ik weet zeer goed, dat er geen Parijze- naar is, die de eer welke mjj vanavond te beurt valt, niet op prijs zou weten te stellen. De ceremoniemeester ging verder. De prin ses aanvaardde het compliment van haar cava lier met een paar beleefdheidswoorden. Het is een groot genot, u in deze streken aan te treffen, ging Mermillon voort. Maar een nog grooter genoegen is het mij, dat ik u goed nieuws kan brengen. Hoe is dat mogelijk, monsieur? vroeg zij. Dat klinkt raadselachtig. Verklaar u nader. Ik mocht het geluk hebben om een paar uur geleden in den salon van een klein plei- zierjacht een van de juweelen te vinden, zoo als madame op dit oogenblik met zooveel gra tie draagt. Zij was een oogenblik met stomheid gesla gen. Haar oogen, welker juiste kleur nog nie mand had kunnen vaststellen, en die nu eens zachtgrijs, dan weer lichtblauw leken, verloren een seconde hun glans. Zij keek hem ijskoud aan. Een juweel van mij herhaalde zij. In eèn klein jacht? Maar, monsieur, u moet zich vergissen of heb ik misschien een dief achtige kamenier? Een vergissing zou mogelijk zijn, indien ik niet wist dat deze juweelen voor u bg Chrlstie gekocht waren op een teleurstellen den dag, want mijn bod er op bleef achter bij het uwe. Het is het beroemde halssnoer van Marie Antoinette, uit smaragden van het zui verste water samengesteld. Het is waar dat ik dat kleinood bezit, antwoordde de prinses. Maar u ziet dat ik het vanavond draag. Hij boog. Een spotziek glimlachje speelde om zijn lippen. Mermillon was een te schran der man, om niet méér dan kabinetsminister te zgn. Het wordt zeer zeker door u gedragen, prinses, gaf hg toe. Maar de'smaragden hanger het sieraad van de geheele collectie ontbreekt. En gaat u dien nu evenals een ouderwet- sche goochelaar uit uw vestzak tooveren? Helaas, dat kan ik niet. Ik gaf den steen aan den eigenaar van het jacht. Neem mij niet kwalgk, maar de ceremoniemeester wenkt on geduldig. Zullen wij ons bij de rij aansluiten? De vrouw nam de plooien van haar japon op en legde haar vingers op zijn arm. Door een haag van bewonderaars schreden zij naar hun plaatsen. Het festijn had onder den bloo- ten hemel plaats en de tafelversiering bestond uit de uitgezochtste bloemen. Toen zij plaats genomen had, scheen de prinses zich geheel hersteld te hebben. Zij werd wederom de door geheel Parijs aangebeden onverschrokken schoonheid. Om een oogenblik van het onderwerp van mgn schijnbare indiscrete die er geen was af te stappen, monsieur, begon zij, vind ik het vreemd u in deze eenigszins ongewone omgeving te ontmoeten. Ik heb de laatste twaalf maanden in Parijs zelden of nooit een diner of een receptie bijgewoond, waar uw naam niet op aller lippen was. En toch zijn wij nooit met elkaar in aanraking gekomen. Ik hecht er niet aan, madame, om aan het gezelschapsleven deel te nemen, zoolang ik in 't gareel loop. Dat kan ik mij best hegrijpen, ant woordde zij met gevoel. Mannen, die den last van een noodlijdend Rijk dragen, zullen weinig tgd voor de vermakelijkheden van Parijs kunnen vinden. Brengt u uw vacantie hier door? Voor zoover het vacantie te noemen is, antwoordde hij. Ik woon op mijn jacht in gezelschap van een beroemd financier, die dag en nacht probeert mij tot zijn inzichten om trent den gouden standaard te bekeeren, en ontvang tweemaal daags een koerier uit Pa rijs. Na de uitvinding van de telegraaf, de telefoon en de draadlooze was het met de geestelijke- en de zielerust van het mensch- dom uit. Dat zijn de vangarmen, die ons eeuwigdurend omsluiten. Daartegenover heeft de wetenschap ook een woordje mee te spreken, bracht zij hem onder het oog. Zij kan u met ongelooflijke snelheid van het terrein van uw werkzaam heden wegvoeren. Hij schudde licht met zijn hoofd. Het terrein van onze werkzaamheden is overal, waar wij ons bevinden, zei hy. Dat klinkt een weinig raadselachtig, vond zij: Wie spreekt er tegenwoordig nog in directe bewoordingen? was zijn antwoord. De tijd van onbewimpeldheid is voorbij. Wij spelen allen min of meer een rol en wij moeten onze woorden versluieren en onze gedachten verbergen. De groote monsieur Mermillon is zeker niet verplicht om een rol te spelen, lachte zij hem spottend uit. Worden de beheerschers over de wereld niet beschouwd als de steun pilaren van de waarheid te zijn De eenige, dien ik ooit ontmoet heb, was een ingekankerde leugenaar, antwoordde hij luchthartig. Dan lag de schuld waarschijnlijk niet aan hem. Die moet in den bodem van zijn land gelegen hebben. Mermillon liet zijn blikken rond de tafel gaan. Tusschen twee haakjes, merkte hg op, ik voel mij vanavond eenigszins teleurge steld. Ik had verwacht mijn ouden vriend, 'Generaal Perissol, hier te zullen aantreffen. U heeft hem veel te veel werk opgedra gen, antwoordde zij. Zijn werkzaamheden zijn althans ver deeld. Hij heeft een bureau in iedere groote stad van Frankrijk, zei hg. En moet hg die om dè beurt bezoeken? vroeg de prinses. De berichten, die van hem uitgaan, worden meestal in Parijs gegeven. Ik heb hooren zeggen, dat dit alleen ge schiedt om de wereld op een dwaalspoor te brengen waar hij zich werkelijk bevindt, ant woordde Mermillon. Vanmorgen, bijvoor beeld, werd er een uit Parijs gedagteekend bulletin van hem 'Uitgegeven omtrent de be drijvigheid van de communisten in Marseille, en toch is hij niet in Parijs. Hij is hier veel dichter bg. U spreekt alsof de bewegingen van Ge neraal Perissol het eenige was dat mij in het leven interesseert. Is dat dan niet zoo? vroeg hg met bru talen overmoed. Zij deed alsof zij deze vraag niet gehoord had. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om èen paar woorden met zijn andere buur dame te wisselen. Daarna was hij zich van een verkoeling in de houding van de prinses jegens hem bewust. Zij hield haar fraaien schouder even van hem afgewend. Zij sprak met haar overbuurman. Het duurde eenigen tijd voor hij opnieuw het woord tot haar kon richten. Zijn toon was hoffelijk, maar zij wist dat hy haar dien stoot met opzet toegebracht had. En nu waren de doppen van de degens ge nomen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6