Europeesch plan Dr. E. Hoekstra's Een voor den landbouw Bloedzuiverende Gezoodheidspillen Dc Alkmaarsche Kaasmarkt SCHAGER S S S i Oas vasteland onafhankelijk - ook in vredestijd 's-Gravenihage, 3 Juli. De bekende Duit- sche publicist op economisch gebied, Josef Windsohuh, heeft in het onderstaande ar tikel een bijzonder belangwekkend ontwerp gemaakt, dat men een „Europeesch plan voor den landbouw" kan noemen. De be schouwing van Windschuh is hierom zoo in teressant, daar deze eminente deskundige niet alleen naar mogelijkheden zoekt om Europa in tijd van oorlog, voo zoover het de voedselvoorziening betreft, onafhankelijk van blokkadepogingen te maken, doch ook omdat hij daarbij het oog gericht houdt op de enorme voordeden, welke een inter-Eu- ropecsche landbouwpolitiek in tijd van vrede kan afwerpen. De Fransche chansonnier Maurjice Gheva- leir heeft in zijn program een liedje opge nomen, waarvan het refrein luidt: „II faut cultiver", dat men zou kunnen vertalen met „Men moet opbouwen". Dat is 'n nieuwe en gewichtige leuze voor Frankrijk. In het oude, agrarische land, dat in de eeuwqm welke achter ons liggen, uit zijn gezegendeh bodem zooveel krachten heeft geschept, be gint men weder het land en de boeren ie ontdekken, die zoo langen tijd zijn verwaar-' loosd. Frankrijk weet dat het ziclh tegen de Britsche blokkade, welke tegen het geheele continent is gericht en die geen onderscheid maakt tussohen den vijand en den voorma- ligcn vriend, ook moet verdedigen met een vastbesloten ontwikkeling van zijn land bouw. De Duitsche productieslag en de Ita- liaansohe.„Battaglia del Grano" dienen het daarbij als voorbeeld. Het komt er thans op aan, de zonden van een liberale economische politiek en vóór alles die'van een verkeerde handelspolitiek, welke met goedkoope in voeren de éigen graanpolitiek ten, gronde richtte, goed te maken. Het gevolg van deze politiek is geweest: verwaarloozing van de Fransche akkers, die hier en daar den vorm van een catastrophe aannam. Meer dan vijf millioen hectaren bebouwbare grond la gen braak. INGRIJPENDE MAATREGELEN. Intusschen heeft men reeds successen we ten te boeken, die voor groote uitbreiding vatbaar zijn, indien de goede economische koers wordt gehouden. Volgens een mede- deeling van den. Franschen minister, van landbouw is de met graan bebouwde op pervlakte reeds met een millioen hectaren toegenamen. Onlangs heeft de regeering van Vichy een nieuw crediet toegestaan voor het in gebruik nemen van verlaten hofsteden. Bovendien kan elk stuk grond, dat geschikt is voor den landbouw, doch gedurende twee achtereenvolgende jaren niet meer bebouwd is, bij beslissing van de prefectuur aan een bekwamen landbou wer worden toevertrouwd. Een volgens een vast plan uitgevoerde „graan-slag" heeft vooral in Frankrijk goe de kans van slagen, indien de noodige voor zorgsmaatregelen zijn getroffen. Hieronder moet worden verstaan het beschikbaar stel len van werkkrachten, landbouwmachines en een toereikende hoeveelheid kunstmest, voorts een degelijk uitgewerkte arbeids- methode en de vaststelling van vaste, loo- nendo prijzen voor den boerenstand. Een prijs- en marktorde heeft de Fransche landbouw tot nu toe nooit gekend. EUROPA BRREEKT DE BLOKKADE. Het parool: „II faut cultiver" geldt niet alleen voor Frankrijk, doch voor geheel Europa. Ieder land is uit nationaal zoowel als uit Europeesch oogpunt vprplicht, de Britsche blokkade met eigen krachten af te weren. Tot deze erkenning is men dan ook reeds in de meeste landen gekomen en men heeft er naar gehandeld; doch thans is het zaak. de pogingen nog te intensiveercn en vol gens vaster omlijnde plannen tef werk te gaan. Hierbij doen zich natuurlijk plaatse lijke verschillen voor, naar gelang van bo dem en klimaat, de behoeften en het pres tatieniveau van den landbouw. In Dene marken en Nederland bijvoorbeeld komt niet zoozeer de intensiveering in aanmer king dan wel aanpassing en hervorming Zoo zouden in Nederland minder bloem bollen moeten worden geteeld en meer groenten. In Zweden heeft men zich ten dool gesteld, meer oliehoudende planten^ te verbouwen. In andere landen wil men zich toeleggen op het verbouwen van meer aardappelen. Voor de vele landen op den Balkan is het parool zonder uitzondering: intensiveering van den landbouw, verbete ring van de toegepaste methoden. Populair uitgedrukt komt dit. neer op: dieper ploe gen en meer mest gebruiken. In Bulgarije zijn onlangs verschillende wetten afgekon digd, die ten doel hebben den inheemschen landbouw op een hooger peil te brengen. De onderstaatssecretaris van het Roemeensche ministerie vand landbouw verklaarde ori- ïangs, dat de Roemeepsche landbouw zich thans niet meer in de breedte kon ontwik kelen men moest in de diepte gaan. Men moest de tegenwoordige opbrengst van het land met minstens de helft doen toenemen. Door dieper en tweemaal te ploegen en goed te bemesten, zou dit gemakkelijk te( bereiken zijn. HET VASTELAND SOLIDAIR. Alles is natuurlijk niet zoo „gemakkelijk" 'te bereiken. De volledige ontsluiting van de reserves van bet Europeesche vasteland voor de voeding van dit continent beteekent, zooals het „instituut voor conjuctuuronder- zoek" in zijn laatste uitgave opmerkt, pon taak, die zich over tientallen jaren zal moe ten uitstrekken. Van veel meer belang dan een dergelijk agrarische program, dat tot zoo ver in de toekomst reikt, zijn natuurlijk in verband met den oorlog de maatregelen, die snel kunnen bijdragen tot een verhoog de productie van levensmiddelen, en deze moeten natuurlijk, zoowel in de nationale agrarische politiek van elk land afzonder lijk, als in het kader van het gemeenschap pelijke continentale, agrarische plan," dat mogelijk is geworden, den voorrang genie ten. De voorwaarden voor een „continentalen voedselslag" bestaan reeds, of laten zich scheppen. Duitschland heeft overal op het vasteland den oorlogsbrand uitgetrapt. De Balkan is aan de oorlogszone onttrokken en er is vrede gesticht. Dat beteekent met andere woorden dat overal de mogelijkheid is geschapen in een rustige omgeving, be vrijd van alle door den oorlog veroorzaakte spanning en opwinding, den arbeid aan le vatten, die vooral in de primitievere agra rische gebieden noodig is, om tot vërfiooging van de productie te geraken. DE BORDJES VERHANGEN. Bij de op hét winnen van tijd, de econo mische blokkade en den afmattingsoorlog gebaseerde verwachtingen van Engeland en zijn helpers, speelt naturlijk de hoop de hoofdrol, dat Europa zich niet zal kunnen voeden en men bestudeert de Europeesche statistieken van den oogst alsof het rappor ten van den generalen staf waren,. Deze hoop is tot dusverre niet vervuld en zal ook niet vervuld worden. De Duitsche tegcnblokkade heeft Engeland voor het probleem gesteld, dat het Duitsch land had toegedacht cn bij den wedloop der beide blokkaden zijn de voordeelen aan den Duitsohen kant. Daarenboven behoeft het continent 'niet te steunen op de rationalisatie, ofschoon de ze, dank zij de genomen maatregelen en de organisatie, tot een afweerwapen is gewor den, welks uitwerking door de Engelschen in don wereldoorlog «steeds is onderschat. De Zwitser Dr. Albert Oerl zeide onlangs zeer terecht in een lezing over blokkade van het vasteland": „Thans weten wij, door de ervaring in alle landen van het continent dat men het, ondanks een aanmerkelijk tekort aan graan, jaren lang kan «uithouden, wanneer een volk zich slechts eenigermate weet aan te passen aan de mogelijkheden, welke voor handen zijn. OOK IN VREDESTIJD. De rationalisatie vormt slechts een on derdeel van den voedseloorlog; het andere meer actieve deel wordt gevormd door den Europeeschen productieslag, die het zwaard schraagt door den ploeg. De leuze, waaron der in 1934 het Duitsche volk werd aange spoord, „meer te produceeren en met het product zuiniger om te gaan", wordt thans door alle Europeesche landen begrepen, en toegepast. De continentale productieslag leidt tot economische structuurwijzigingen, die van duurzamen aard zullen blijken, waarmede vooral de Vereenigde Staten re kening zullen moeten houden, zij zullen zich steeds meer moeten afwenden van de libe rale wereldhandelseconomie. Zoo gaan ook in dat opzicht oorlog en vrede, de overwinning van Engeland en 't ontstaan van een andere Europa, hand in hand. Dit doel is onlangs duidelijk omschreven- door staatssecretaris Backe in de volgende woorden: „De landbouw-economie der Eu ropeesche landen ziet zich niet alleen ge plaatst voor het door den oorlog gescha pen probleem, om Engelan-ds voornemen, het Europeesche continent uit te hongeren, te doen mislukken, daarenboven heeft zij tot taak,, haar productie in zoodanige maté te verhoogen, dat zij ook in de verste toe komst de verzorging van haar volkeren met levensmiddelen in den grootst mogelijken omvang uit eigen productie kan dekken." KENT U Deze pillen werken zacht-laxeerend en zuiveren het bloed van alle onreinheden zon der het lichaam te schaden. Te gebruiken 3 maal daags 26 stuks. Ten tijde van voor- en najaar gebruikt, voorkomen zij vooral vele ongesteldheden. 55 et. - 90 ct. - f 1.58 per doos met gebruiks aanwijzing en inhoud van 70, 135, 250 pil len. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winkeliers welke drogist-art. verkoopen. Neemt eens proefl Zend 13 ct. aan postze gels en deze adv. aan Mij. Hoekstra, Hee rengracht 33, Amsterdam. U ontvangt 30 pillen met gebruiksaanwijzing. Uit onze Omgeving WIERINGEN SCHOOLWEDSTRIJDEN. Op buitengewoon succesvolle wijze heeft de Chr. School haar tegenstander Hippo in bedwang gehouden, waarmede de hekken sluiters bij de concurrenten meters in ach^ ting zijn gestegen. .10 tegen Hippo was lang niet slecht, als men bedenkt dat Wes- terland en R.K.S. daarvan resp. inet 0—2 en 05 verloren. Ook dezen avond was ieder ander cijfer aan de debetzijde van Hippo mogelijk ge weest. maar Chr. School. heeft het toch klaar gespeeld, de score 'zoo laag mogelijk te houden, zij het dan met insapnning van de uiterste krachten. Niet zelden stond het gansche Chr. School-elftal voor etéen doel opgesteld.. Dit vermeerderd met een 8-tal aanvallers, maakte de zaak nu niet be paald overzichtelijk, vooral als de strijd zich dan geheel binnen het strafschopgebied gaat afspelen. Gezien de groote meerderheid was de Hippo-zege van 1—0 wel erg benauwd en de maker van het eenige doelpunt weet. zich ongetwijfeld verzekerd van den dank zijner medespelers Dat de maker echter we derom de kleine Heiiermans was. behoeft nauwelijks gezegd. Het was weer een ju weel van een doelpunt In beweeglijkheid, snelheid, schot vaardigheid, snelverdeelen en vooral positiekiezen munt dit ventje ver boven anderen uit. Heijerman zorgde ook voor doelpunt nummer twee uit een voor zet van Drent, doch er was buitenspel ge constateerd. Nogmaals was er de kans. doch nu werd hij. voor open doel gekomen, juist gereed om in te schieten, van den bal gewerkt. Dit alles speelde zich in de eerste helft af. Chr. School kan de aanhoudende druk maar niet van zich afschudden. Rust 10. In de tweede helft deed zich het onge looflijke feit voor. dat Chr. School zoowaar geruimen tijd aanvallend optrad en zich tegenkansen wist te scheppen. Inzonderheid was dit te danken aan den onvermoeibaren Stigter. die zijn mannen steeds maar weer aan het werk zette. Langzaam aan werd Chr. School weer teruggedrongen en we derom konden Toren en Smit, die zeer goed op dreef waren, hun kwaliteiten als back toonen. Ook keeper Heidema moest er nog. al eens aan te pas komen. Wat Hippo ook probeerde, er was geen doorko men aan. Chr. School hield stand. De nog niet genoemden, die er even hard voor hebben gevochten. Weiland, Oegema, Gebr. Steemans. Hoekstra. Hensen en Asjes, al len hebben het hunne bijgedragen. De' stand is: HLppo 3 3 0 0 8—0 6 Den Oever/O'land 2 110 2 13 R.K.S. 3 111 4-5 3 Westerland 3 0 2 1 13 2 Chr. School 3 0 0 3 0—6 0 DEN OEVER. EEN PRACHT VANGST. Donderdagavond mocht, de heer G. Dirks, eigenaar van het visschèrsvaartuig W.R. 58, het genoegen smaken in zijn vischkamer een groote steur te vangen hetgeen zeer zeldzaam voorkomt. Het dier had zoo'n omvang, dat het niet op de bascule 'van de vischafslag gewogen kon worden. Dit moest geschieden in de waag van de Wed. Tijsenv Het bleek dat dit beest niet minder dan 594 pond woog. De opbrengst bedroeg ongeveer f 800;—. Voorwaar een pracht buitenkansje. Voor enkele jaren terug mocht het denzelfden visscher gelukken ook een steur voor den wal te brengen. Deze was echter .niet zoo groot. Dat een en ander geweldig veel bekijks had, behoeven we zeker niet te melden. ALKMAAR DE GASRANTSOENEERING. Van de zijde der lichtbedrijven verzocht men ons nogmaals de aandacht te vestigen op de gasrantsoeneering. De bedrijven worden overstroomd door verzoeken om vergrooting van het toege stane contingent. In de desbetreffende publi catie is duidelijk gezegd in welke gevallen eenige uitbreiding tan het rantsoen kan worden toegestaan. Hieraan wordt stipt de hand gehouden en med^deelingen, dat men met het toegestane kwantum niet uitkomt, worden zonder meer ter zijde gelegd. ■Dit mag hard schijnen, voor de lichtbe drijven béstaat geen andere weg. Ook zij worden beperkt en de beschikbare hoeveel heid steenkool laat eenvoudig geen andere handelwijze toe. Men zou anders voor het feit kunnen komen te staan, dat straks geen toevoer meer zou kunnen geschieden en het spreekt vanzelf, dat deze toestand onder alle omstandigheden moet worden vermeden. Men is er zich bij de lichtbedrijven van bewust,, dat de moeilijkheden voor het pu bliek vele en groote zijn, het publiek dient echter te bedenken, dat die der lichtbedrij ven eveneens schier onafzienbaar zijn. Men moet onder zulke omstandigheden begrip voor elkanders zwarigheden hebben. Is zuJk een begrip aanwezig, dan zal men er door wederzijdsche hulp wellicht in kun nen slagen den toestand het hoofd te bie den. Wanneer men nagaat, hoe het streven der lichtbedrijven er steeds op gericht is- geweest om meer af te zetten, dan is het duidelijk, dat men daar ook graag anders wil dan men op het oögenblik genoodzaakt is te doen. Men deelde ons mede, dat men de afname van gas natuurlijk gere geld volgt en tot dusverre is wel komen vast te staan, dat het publiek zich nog niet die bezuiniging heeft opgelegd, welke noodig is. Komt hierin geen verandering, dan zal men, hoe'ongaarne ook, genoodzaakt zijn harde maatregelen te treffen, bestaande uit het opleggen van boe ten en het afsnijden van den toevoer. Het publiek stelle daarom alles in 't werk, om te voldoen aan de voorschriften, die zijn gegeven! HA REN.KA RSPEL Het grootste evenement van de Kaasmarkt van gisteren was wel, dat er eindelijk, na langen tij*d, nieuwe prijzen op het bord stonden. De hoogste "noteering voor de 40+ werd, door de nieuwe voorschriften, f 56. van 20+ f 43.00 Er was in totaal 65.000 kg. Onveranderd dus. Daarbij waren 6 boerenstapels, waar- onder ook de hoogste noteering werd ge haald, f 56.De twee stapels commissie kaas brachten het er minder goed af met als topnoteering niet meer dan f 53. Zooals dikwijls het geval is bij hoogere prijzen, was het verschil tusschen afwij kend en prima grooter dan voorheen. Vooral het gebrek bros of kort bracht groote korting met zich mee en partijen, die dit euvel vertoonden bleven soms tot f 4. of f 5.onder het hoogste. Het kwam ons voor, dat de nieuwe maat regelen voorloopig eenige onklaarheid met zich hebben meegebracht. De contingenten voor de verschillende handelaren heetten nog al gewijzigd te zijn en het zal wel even duren, alvorens dit alles is opgelost Men hoorde hier en daar klachten over het geringe prijsverschil tusschen 20+ en 40+ en inderdaad is een verschil van f 12.50 per 50 kg. gering te noemen. Afgewacht dient te worden hoe de nieu we prijs werkt op de afzet onder het pu bliek. Het verschil is zoo groot, dat met eenige terughoudendheid mag worden gere kend. De 40+ was bij een en ander het vlugst, hetgeen begrijpelijk is. De betrekkelijk kleine hoeveelheden zullen bij de bestaande prijsverhoudingen stellig grof worden af genomen. DE SLOOTGAARDPOLDER Het Dag. Bestuur en Stemgerechtigde In gelanden van genoemden polder hielden de jaarlijksche ingelandenvergadering in café „Landmans Welvaren" van G. Ligthart te Zijdewind. Dijkgraaf C. Bakker Jz. opende met een woord van welkom waarna voorlezing en vaststelling der notulen.- Na behandeling der ingekomen stukken werden enkele instructies voor ambtenaren en een reglement van orde vastgesteld. De heer G. Poland rapporteerde namens de rekeningcommissie dat de jaarstukken over het dienstjaar 1940 in de beste orde waren bevonden. Enkele bestuursvoorstellen fta. tot wijzi ging der bestuurskostert het aangaan van een kas£eldlccning en het verleenen van een toelage werden aangenomen, alsmede het sluiten van een waterschapspolis voor borgverzekering. De begrooting werd na een toeychting door het Bestuur en enkele besprekingen vastgesteld op een bedrag van f 4623.24, waarbij de lasten voor het dienstjaar 1941 op f 15.— per H.A. zijn gesteld. Vervolgens doet de Voorzitter mededee- ling dat een plan tot verbetering der Zand weg in bewerking is, hetgeen de volle in stemming der vergadering heeft; Na bespreking van enkele artikelen der polderkeur volgde sluiting onder dank. SCHAGEN, Vrijdagmorgen, Beste Slijntje! Nou Stijn, jij kunt rijmen zeo en nu is het nog niet eens Sinterklaas. Ik heb van je poëzie genoten, mijn lier hangt al lang met verroeste snaren aan de wilgen, mijn daatste gedicht maakte ik toen ik nog met Dirk verkeerde. Óp hèm natuur lijk, hoe bestaat hetHet xvas zoo'n lastig woord ook, Dirk, wat rijmt daar nu Op, Klaas is veel makkelijker of Piet of Jan, maar Dirk, néé het is een en al proza, die naam. In die dagen noemde ik hem trouwens Diederilc. dal bad ik in zoo'n boek gele zen. uit de middeleeuwen, dat vond ik veel mooier, zulke namen als Gerhard, sterk met de speer en zulke mooie vrouwen namen, Aleid enzoo. Nee, laat ik maar ophouden, als je met mij over ridderro- mantiek begint, ben je nog niet klaar. Zoo, dus dat was een historie met de waschdrogerij, nou ja, wat zal je er van zeggen, zoo'n mooie school met zoo'n fijne steen met allemaal deftige namen erop. Zeg, de namen van het onderivijzend per soneel die al zoo lang aan die Breezandcr school zijn, staan toch achter op den steen hè? Zooals die van juffrouw Zelvelder. Die heeft jou en mij toch al twee recht twee averecht geleerd, dus die komt het ook wel toe, maar het is natuurlijk goed dat er eerste, en tweede: rang is. Hoe gaat het met het plantsoen? Ik ging er maar bruine boonen in kweeken. Nou, dat wordt ook bij jullie ge en kermis, maar ik kom evengoed, misschien zal het nog gezelliger zijn dan verleden week onze gastdag hier. Al een beetje bekomen? Wel jammer aan een kant, want hel xvas een mooie gelegenheid voor de raadsleden, ge weest om op excursie, te gaan, zonder de vrouwen natuurlijk en dan aan de hand van de praktijk uit te maken of dansen nxi alleen vermaak of ook opvoeding is. Natuxirlijk hadden dan meneer Klooster man en meneer Waiboer, de verdedigers van de dansjuffrouxu met haar een eere ronde mogen steppen. Meneer Kxdken als ceremoniemeester nou maar dat xvas wel gezellig geworden. Als .je het mij vraagt, ik vind het veel hoor, 2 rijksd. belasting voor zoo'n dans avond te betalen, zoo'n mensch heeft toch haar bedrijfskosten ook? Enfin, misschien heeft dat heele adres xvel niet veel om 't lijf, die juffroxLxv schijnt nu nog maar cén leerling boven de achttien te hebben en daar studeert ze de Lambeth Walk nee op de wijze van het bruidskoor uit de Lohengrin, dus het zal allemaal zoo'n vaart niet meer loopen. Zondag hoog en dag voor het Oude Veer hè,Wat is het daar toch ook een fijne gelegenheid, en wat fijn dat alle schoolkinderen komen zwerhmèn. Dat zoxi in Schagen ooft, maar het is ineens niet doorgegaan. Jammer, nu zal de zomer wel om .zijn voor de vroede vacfren genoeg geheim gezeten hebben om het er over eens te xvorden. Wanneer zullen we in Nederland einde lijk eens een beetje minder enghartig en een beetje minder burgerlijkfat soenlijk worden? Moeten we xvaa- rempel over zwemmen van de schoolkinderen nog praten, moeten we nog discvssieeren of Mietje van acht xvel gelijk met Pietje x)an ne gen in het bad mag, moeten we verifieeren of Henltie van negen zijn badpakje niet een centimeter te kort is. Moeten xve nog altijd een kleverig papiertje van „zonde" om het doosje met „foeifoeitableUen" xvikkelen en moeten we mekander altijd nog met „xvij-zijm- daar-veel-te-fesoendelijk-voor-tanle-Betje- oogen" aankijken. Nou, het is de krapt, en je moet netjes blijven maar je. moet. het fatsoenlijkste deel va* Nederland in de gaten hoxiden. Ik bedoel dat deel dat in het openbaar bepleit een badcostuum met prikkeldraad en kluis deuren en in het geniep van het badnxim- mrr van „Het Levenof de bloote film- juffroxiwen van „De Lach" zit te genieten. Ik hoop dat nieuwe inzichten al deze be slagen brillen eens grondig schoonpoetst. Alle kinderen zwemmen onder goede lei ding! Dan gebeuren er ook geen ongeluk ken als in het bad. te Schagen. Wat daar gebeurd is vind ik ergerlijk. Om verder onheil te voorkomen is er maar één op lossing: f én bad onder goede deskundige en behoorlijk betaalde leiding. Daar moet geld voor zijn en ik maak me sterk wan neer ook ambtenaren door pokken en mazelen heen zijn, voor de lichamelijke ontxvilckeling met als nummer één het zwemmen in ons water- enkikkerland, er geld genoeg zal komen. Zoo, dat moest er uit vandaag, REINTJE. ANNA PAULOWNA CENTRALE KEUKEN VOOR LAND ARBEIDERS. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar heeft het belang ingezien van het beschikbaar stellen van een Centrale keu ken voor landarbeiders, als straks de aard appel- en vlasoogst begint. De kosten be dragen 40 cent per lVé Liter warm eten, tegen inlevering van 1 aardappelbon, Vfc vetbon en 4 vleeschbonnen per week. Er komt voorloopig voor den Oostpolder, één; uitgifteplaats in het centrum, welke nog nader bekend zal worden gemaakt. De be doeling is dat de deelnemende landarbeiders daar samenkomen met hun eetgerij en sa men den maaltijd nuttigen Mocht naderhand behoefte bestaan aan meerdere uitgifte plaatsen. dan zullen die ook volgen. LANGENDIJK BROEK OP LANGENDIJK DE OMZET VAN DE LANGENDIJKER GROENTEN-CENTRALE AANZIENLIJK LAGER. De omzet van de veiling der LangendiJ- ker Groenten Centrale was in de afgeloo- pen maand heel wat minder dan in de maand Juni van 1940. In.totaal werd voor f 125.370,02 geveild, tegen f 176.149,52 in de zelfde* maand van verleden jaar, een ver schil alzoo van ruim f 50.000. De oorzaak hiervan dient vornamelijk gezocht te worden in den veel geringeren aanvoer van vroege aardappelen. Tengevol ge van het minder gunstige weer was de oogst al verlaat en het rooiverbod heeft den 'aanvang van het aardappelseizoen nog meer verschoven. In de afgeloopen maand werden aan de L.G.C. veiling 721.789 kg. vroege aardappelen verhandeld, tégen 1.994.117 kg. in Juni 1940. Een verschij alzoo van 127 spoorwagons. Het is te hopen, dat de maand Juli, door beste prijzen (want het aanbod zal onge twijfeld aanzienlijk beneden den aanvoer van verleden jaar blijven) den achterstand weer wat zal bijwerken. Uit de cijfers van den tomaten-aanvoer valt ook op te merken, dat dit product la ter klaar is dan verleden jaar. De aanvoer beliep 140506 kg. tegen 200.378 kg. in de maand Juni van 1940. Er werd 48.360 kg. rabarber geveild in deze maand tegen 32.720 bos in dezelfde maand van verleden jaar. De financieele uitkomst van dit artikel zal ongetwijfeld dit jaar heel wat gunstiger zijn dan verle den jaar. Anders zou het verschil in de omzetcijfers nog heel wat grooter zijn ge weest. v Ook de peen is later: In Juni 1941 werd 3944 bos aangevoerd, tegen 10056 bos in Ju ni 1940. Het aanbod van bloemkool heeft hier weinig te beteekenen. Slechts 2068 stuks; werden er in deze maand verkocht, hetgeen nog weer aanzienlijk minder was dan ver leden jaar, toeri 3390 stuks werden aange voerd. Voorts werden nog aangevoerd 339 bos uien (v. j. nihil) en 720 krop veldsla (v. j. 274 krop.) MAXIMUMPRIJS TUINBOONEN. Er -is thans ook voor tuinboonen eert maximumprijs vastgesteld. Voor eerste kwa liteit zal deze prijs f 12 per 100 kg. zijn. Af wijkende kwaliteit zal f 9.60 mogen op brengen. NIEUWE VERDEELING EXPORT. Voor de verdeeling van de voor export geschikte producten is thans een nieuwe re geling vastgesteld. Van tomaten en komkommers zal 80% voor export moeten worden gereserveerd, van tuinboonen 75%, van peen en spitskool 65% en van erwten, peulen en bloemkool 55%. -r- NOORDSCHARWOUDE DE OMZET VAN DEN NOORDERMARKT- BOND. De omzet van de veiling van de 'Noor- dermarktbond alhier was gedurende de maand Juni -f 6832,56, tegen f 23.752,93 in dezelfde maand van het vorige jaar. De oor zaak van deze belangrijke daling dient te worden gezocht in de verlating van den aardappeloogst. lj!r~ zijn slechts ongeveer een weck aardappelen geveild en dan nog in geringe hoeveelheden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 12