Met een lijntje 1 KINDERWAGENPARADE Uit het Huis met de Hooge Trap Vrijdag 4 Juli 1941 Tweede blad op een botje ALKMAAR DE SCHAGER MARKT Veel koeien aangevoerd Visschen aan het strand te Callantsoog (Van onzen eigen verslaggever.) Het Is maar zelden, dat een garnaal op haar bed sterft. Meestal vindt zij een on- tijdigen dood en men staat verbaasd over de> vele manieren waarop zij een gruw zaam einde kan vinden. In dat opzicht steekt «ij bepaald den mensch naar de kroon. Eerst zijn daar de bot en de schol, de makreel en de krab die bij het opkomen van de vloed zoetjesaan strandw aarts zwem men en de garnaal, die juist bij eb de kust prefereert, op haar terugtocht opwachten en naar binnen happen. Dat is betrekkelijk voor de garnaal nog het plezierigst. Zóó zwem je en zóó ben je er niet meer. Maar dan is er ook nogde garnalenvis- scher. Nu is de weg langer. Die visscher heeft een groot sleepnet en er slag van dat net in een oogwenk te vullen. Hij weet de prettigste plaatsjes en de garnaalsche sleu telposities precies, hij is een niet te onder schatten tegenstandei De weg is langer, want het net is nog niet het einde. Er komt nog een pan of een ketel goed kokend wa- te aan te pas, waar de garnaal levend in ge stopt wordt en ook nog een gloeiend ijzer 0111 de witte doodskleur weg te maken en om te tooveren in een fraai zachtrose tintje. hater gaat de mensch zich ergeren met het pellen, maar dat voelt de garnaal niet meer. Zou zij het weten, dan zou zij eindelijk en ten laatste met haar lot verzoend zijn, wan neer zij haar uitgepulkte lijfje zag liggen in het frissche schoteltje garnalensla, waar zij prijkt temidden van een sappig schijfje tomaat en 'n aupgurkje. baadt in de mayon naise en rus in 'n praalgraf van jonge sla blaadjes. Maar met Flip Roobol, den roemruchti- gen Schager visscherman en zijn kameraden zal de garnaal zich nimmer verzoenen, niet in het heden en niet over het graf. Die is garnalengemeenschapsvijand num mer één en de garnalenmoeders waarschu wen hun kroost voor hem, zooals de kikker moeders de kikkertelgen voor de ooievaar de muizenmoeders de muizenkindéren voor de kat, de menschenmoeders de menschen- meisjes voor de mannen. „Kruip'-in-je-schuur, dadr-is-ie". Alle vis schen weten zonder meer wie „ie" is, want niet alleen de garnaal belaagt hij. Flip Roo bol is een groot visscher, maar óók een man om mee uit visschen te gaan. En daar gaan we nu van vertellen. Zoo geviel het dat vier mannen, met lee- ge netten en volle broodzakken tegen de stij ven wind op tornden op het fietsje naar Callantsoog en de drie deskundigen onder hen, zeer vele malen naar de lucht keken en een natten vinger op staken om te zien of de lucht en te voelen of de wind niet .veranderde. De drie waren DE visschers, de vierde het aanhangsel, dat mee mocht. Uw verslagge ver. Maar als je denkt dat je dan voor je plezier uit bent, heb je het mis, het is aan pakken, en dat moet ook, want als men geen bot wil vangen bij het bot vangen, maar bot wil vangen, moeten er bergen werk wor- denverzet. En tenslotte, in ieder Nederlan der sluitmert de visscherman, naast zijn moedertaal spreekt hij het visscherslatijn, het beste en een gerookte paling is nog al tijd de nationale lekkernij. Er is waarlijk niet veel voor noodig om de jachtdrift in je te voelen, vooral niet wanneer je je uitrus ting monstert, die overigens natuurlijk nog maar dilettantisch is bij de gala-uniform, welke aanvoerder Roobol draagt, en de lui tenants van Kuipers en Bestevaer sieren. Het is eb, de zee is lekker, niet al te hel der, er is weinig zon. als 't goed is, moet 't lukken. De eerste sensatie is de vraag of er garna len zullen zijn. Het net is er, geleend van een Callantsooger garnalenvisscher. Flip Roobol trekt zijn zevenmijlsheuplaarzen aan, sjort zijn bretels op en kièst zee met lijn twee. Wij anderen gaan de lijnen klaar maken. Aan eiken lijtn zitten vierhonderd haak jes, het kunnen er een paar meer en een paar minder zijn, en aan al die haakjes moet een garnaal hangen, als we ze kunnen van gen. Dat lukt. We zijn nog geen tien minu ten bezig geweest of tusschen de twee pie ren, het strijdtooneel klinkt een over- winningskreet. GarnaaaaaèaleJe ken beginnééééééé Mijnheer Bestevaer, de rendant van het Schager weeshuis is niet alleen een nauw gezet maar ook een handig man. Andere botvisschcrs kruipen langs den lijn, die op het strand ligt, en loopen een spit in hun rug op, de heer 'Bestevaer heeft een bakje uitgeprakkizeerd, dat je voor je buik hangt, vol laadt met garnalen, waarna je de lijn telkens een stukje over het bakje trekt en zoo veel eenvoudiger en gemakkelijker de garnalen spietst. Voor je zelf dan altijd, voor de garnalen rnaakt het niet veel uit, z- blijven aan den haak niet zoo lang tot een bot, schol, schar of makreel de genadehap geeft en anders komen ze er toch ook niet bovenop. Zij ster ven den minst eervollen en smadelijksten garnalendood, zij hebben waarlijk reden ons als sluipmoordenaars, als gangsters of op zijn goed Westfriesch: als „lillike hufters" te beschouwen. Maar aan dat alles denk ie maar niet als visscher. Met mannemoed rijg je de eerste gladde garnaal aan de haak en je eindigt voor jouw deel met de vicrhonderdzoovecl- sle. En dan zitten er nog ponden in Flips net, die denzelfden avond den dood in de DE HEER FLIP ROOBOL EN ZIJN KAMERADEN; GEMEENSCHAPS VIJAND NUMMER EEN DER GAR NALEN. pot zullen sterven en Zondags deugd d0<n op de in Schagen tegenwoordig immer vleeschlooze burgertafel. Wij hebben het al gauw door: het alpha en omega van deze visscherij is de manier waarop de lijn om het plankje gewikkeld is. toen het spul thuis werd klaargemaakt Dat moet even nauwkeurig gebeuren als een parachutist zijn valscherm vouwt, anders geeft het leelij-ke woorden, kapotte vin gers en géén visch. taurant, Uw onervaren verslaggever, die, na tuurlijk wel honger en dorst, maar géén brood en water had, gul aangeboden. Waar praten vier visschers over, wan neer zij aan der duinen rand liggen neer gevleid in afwachting van Neptunus gun sten? Natuurlijk over het visschen en de vangsten van vroeger. Er moet daar heel wat gevangen zijn aan het Callantsooger strand, soms zoo'n vijftig tot tachtig stuks, maar soms ook niets. Hoe komt dat? Wie zal het zeggende krabben kunnen de garnalen weggevreten hebben voor de bot eraan te pas kwam, het kan te warm zijn, het kan te koud zijn. Visschen is eenmaal j een loterij met een heeleboel nieten, zei een i andere vischmentor. de ouwe heer Kieft van Oudkarspel ons immers verleden zomer j na een vangstlooze ochtend op het Geest- merambacht? Nu werden we wel erg belust en dat was het meeste de schuld van Flip Roobol. Zeg zelf, als je zoo hoort vertellen van man den vol bot, en schol, toen ie met Willem Gorter en Kees Bontes op een H.D. num mer zooveel de jutterhaven was uitgevaren, en de visschen als het ware hadden geroe pen: „Ha-die-Flip, ha-die-Kees. ha-die-Wil lem. we wachten al met smart op jullie"... DE LIJN WORDT GE REED GEMAAKT. OP DEN VOORGROND DE HEER BESTEVAER. DAARNAAST DE HEER ROOBOL. (Foto Fred Groot) Laat het genoeg zijn, wanneer we mede- deelen dat drie heele en een halve lijn van de vier in zee werden gegooid. Aan eiken kant een steen, zoodat ze goed zonken, maar in het midden een listig -tuitouwtje afgetakt naar het stand toe en om een paal tje geknoopt. Een gróót moment, wanneer de lijnen uitgeworpen worden. We hebben iets dergelijks meegemaakt toen we met Nan Tijssen van Wieringen aan het palingvis- schen waren in het IJsselmeer, het was nu niet anders. Op hoop van zegen Het werd tijd dat de lijnen uitgingen, want de vloed kwam al aardig op. Nog niet genoeg, er was wel éven tijd voor een drankje van mijnheer van Kuipers en een hartige hap uit Roobols gerenommeerde res Het spijt ons dat in dit vertelsel zooveel omhaal noodig is geweest om aan het slot te moeten verklaren dat de vangst maar zeventien stuks bedroeg. Een geroutineerd krantenlezer heeft natuurlijk overigens wel dadelijk door gehad, dat de vangst schraal was. Natuurlijk, want als er nu eens een honderd, ach al waren het er maar vijftig geweest, vette schollen aan de haken ge zeten hadden, reken maar dat we begon nen waren, vet, ingesprongen en geïnter- lineerd: „Groot was dezer dagen de vangst van vier amateursvissohers uit Schagen, die op een achtermiddag aan het strand te Callantsoog, hm., hm., meer dan honderd, schollen bemachtigden. Helaas AMBTENARIJ BLJ HET OPENBAAR ONDERWIJS? Critische leden uiten hun bezwaren over de reorganisatie van het onder wijs. Vinnig^ verdediging van den burgemeester. Men kan geen onderwijzers benoemen als er geen school is en dat was wel de oor zaak dat de agenda van de gistermiddag gehouden raadsvergadering er anders uit zag dan gewoonlijk het geval is. In den re gel komt er eerst een reeks benoemingen aan de orde. maar voor men gistermiddag zoover was. moest er eerst beslist worden over wat in de agenda genoemd werd: Reorganisatie van het openbaar gewoon la ger onderwijs. B. en W. willen de Hofdijk- school. langzamerhand gedegradeerd tot een driemansschool. weer in eere herstellen, door er zes leerkrachten aan te verbinden en de naam Hofdijk dient te worden ver vangen door Bosboom Toussaint. Officieel althans, want de goegemeente zal er wel gauw de „Truitjesschool" van maken, omdat het borstbeeld van onze beroemde A!k- maarsche schrijfster immers ook in de wandeling „Truitje" genoemd wordt! Er zijn over deze zaak verschillende adviezen ingewonnen, waarin men nogal van opvat ting blijkt te verschillend. Het slot van de geschiedenis is echter, dat B. en W. voor stellen dat de Hofdijkschool met ingang van 1 Augustus a.s. een school zal zijn met 6 leerkrachten, machtiging vragen om het gebouw aan den Koningsweg eventueel te moderniseeren. Tegelijk met dit voorstel wordt voorgesteld de eerste klasse van de Tesselschadeschool te splitsen in twee af- deelingen. Het begon op een begrotingsbehandeling te lijken, want de heer Sietsma kondigde algemeene beschouwingen aan. Er is advies gevraagd aan de organisatie van school hoofden, maar er wordt geen rekening mee gehouden. Dat is overigens geen nieuws, zegt de heer Sietsma, het college heeft steeds zijn zin doorgedreven en het gevolg is geweest ontvolking van de scholen en schade aan het onderwijs. De hoofden van scholen zijn de aangewezen adviseurs maar men houdt zich aan de ambtenaren ter se cretarie. Nog vele verwijten stapelde de heer Siets ma op het hoofd van B. en W. Het voorstel B. en W. brengt geen vol doende oplossing er kunnen weinig paral lelklassen gevormd worden en als de toe name voor de Tesselschadeschool zoo blijft dan zal de zaak onherroepelijk vastloopen. De oplossing is het stichten van een nieuwe openbare school, al zal deze nog niet di rect gebouwd kunnen worden en het aan stellen van vijf leerkrachten en geen vier, zooals B. en W. wenschen. Dit betrof alles nog de Tesschelschade- school, met het advies, betreffende de Hof dijkschool was spr. het eens. Spr. beveelt nog voorzichtig aan met het overplaatsen van leerlingen van de Vondelschool naar de Hofdijkschool en breekt een lans voor een aardig drukwerkje ter propaganda van het onderwijs dat de onderwijsorganisaties aanbevelen .doch dat B. en W. niet noodig vinden. De heer van der Vall legt het wat kalmer aan, alle organisaties die zich op onder wijs gebied bewegen zijn competent om ad vies te geven. Een verbeterde Hofdijk school moet in het Koningswegkwartier blijven, verplaatsing is onnoodig. In groote lijnen gaat spr fractie dan ook met het ad vies van B. en W. mee. Over het algemeen meent de heer v. d Vall, dit naar aanleiding van eenige hoo- nende opmerkingen van den overkant dat men in dezen tijd niet over scholen moet debatteeren. maar eenheid toonen. Den heer Eriks doet de zaak wat bureau cratisch aan, men moet zich niet al te veel verliezen in de cijfers. Alkmaar heeft als centrumgemeente voor de opleiding, een taak, men moet dit ruim zien. Nadat nog geruimen tijd over deze aange legenheid geredekaveld was. waarbij de le den het er wel over eens zijn dat de zaak er voor de Hofdijkschool niet slecht voor staat., gezien de flinke leerkrachten, onder leiding van den heer Mol, vroeger te Anna Paulowna, verdedigde de burgemeester het beleid. Liever zag bij opbouwende en geen afbrekende critiek, den heer Sietsma vond spr. min of meer spreektrompet van de hoofden van scholen en in het algemeen had spr. toch den indruk dat B. en W. en de raad, ondanks de voorgeschreven ver slechteringen er het beste van gemaakt heb ben. De rede van den heer Sietsma werd weinig gelukkig en niet in 't belang van het onderwijs gevonden. Zoo stonden dus de D' ekiepazies die staan buiten (Foto Fred. Groot.) Woensdesochens om tien ure Worre de popkes prut ankleid Alle moeders kraige kure Alle moeders ben op streit, Is de kindersnor goed laden Met twei lure voor de breek Nou, dan is 't groóte perade Want ze gane ied're week: Nei de dokter, nei de dokter Van de kinderekleniek Twuntig moeders op een rissie En een uurtje bèmeziek Bai de dokter, bai de dokter Worre alle poppe keurd Of de luier wel goed kleurt In de kinderekleniek D'ien groeit as de koeiesteerte D1 are pop heb last van sprouw Drie heb op zen stuut een zeerte Vier die gaf de koors een douw Wind heb vaif, die doet maar skreeuwe Maar de meiste ben wel goed, Want de dokter leert de waifkes Van begin of hoe et moet (Alle rechten voorbehouden) Jantje moet drie bruine boóne Heb de dokter zaid, zaid moe. Opi geeft em stiekem twalef En een skepke brai nag toe s Are week heb Jan 't met d' ofgang En zoo 'n barre last van 't zuur, Dokter skudt zen waize houfd ers, Rippeteert maar weer de kuur. D' ekiepazies die staan buiten D'ien nag fainer as de aar Hè je voor contant gien duite Zonder reid geld kom j'ok klaar Halve golden alle weke Voor zoo 'n faine stroomlainsnor En hè je gien vacht of deken, Nou den deug je voor gien lor.... Bai de dokter, bai de dokter, In de kinderekleniek, Is et keurig, is et geurig Is er lof, is er kretiek Bai de dokter, bai de dokter In de kinderekleniek Wordt een David Goliath Van een bruine boon of wat Hoog die kinderekleniek. Efgé. SCHAGEN LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. September a.s. begint weer een nieuwe Landbouwhuishoudcursus in Schagen, waar meisjes toegelaten worden, die tenminste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en 6 klassen der lagere school doorloopen hebben. In het 1ste leerjaar ontvangen de meisjes 3 dagen per week onderwijs; 2e en 3e jaar 2 dagen, 't laatste jaar 1 dag per week. Vooral in dezen tijd waar wij met alle grondstoffen zoo zuinig mogelijk moeten om gaan, biedt deze cursus U een oplossing in de vele moeilijke problemen, waarmede een huisvrouw dagelijks te kampen heeft. Deze cursus geeft onderricht in: het ko ken, waar zooveel mogelijk op gelet wordt, dat de gerechten hun hoogste voedingswaar de behouden, huishoudkunde, waschbehan- deling en theorievakken, zooals voedings leer, gezondheidsleer en warenkennis. Kinderverzorging omvat zoowel lichame lijke als geestelijke verzorging vanaf het wiegenkind tot het schoolkind. Het grondig leeren verstellen, breien, lin- partijen scherp tegenover elkander, vooral ook omdat de voorzitter zichzelf onderwijs deskundige door ervaring acht, en tenslotte kon de heer Sietsma niet anders doen dan veel van zijn woorden terugtrekken en be loven zijn adviseurs op het matje te roepen. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De groote koek was hiermede op, de rest van de agenda werd in vlug tempo afge werkt. Enkele onderwijzers werden benoemd en wel aan de Tesselschadeschool J. Harlaar te Zaandam; aan de Bosboomschool Mej. v. d. Toorn te St. Maarten en Mej. T. Zijp te Middenmeer. De heer Kroonenburg te Schagerbrug stond op een voordracht no. 1, op een no. 2, maar bedankte bij voorbaat door benoeming tot hoofd te 't Zand. Daarna werden aangewezen tot leden van de commissie van toezicht op het lager, het middelbaar en het gemeentelijk nijverheids onderwijs resp. de heeren Houter, de Ree en Bosscher. Tot verbouwing van het stadhuis werd besloten. Geen overbodige weelde! Eenige perceelen grond werden verpacht of verkocht. Een cursus in het electrisch lasschen voor oudere werkloozen zal worden ingesteld. De verordening op de heffing van haven en kaaieelden wordt gewijzigd. De te benoemen commissaris van politie moet op advies van hoogerband uniform dragen, zal een toelage van f 350.ont vangen en verder een jaarlijksche toelage van f 150. We-krijgen een deftige commissaris, zei de heer Hoytink De arbeiderswoning v. d. Woudestraat 85. eig. J. Schmit, zal worden verbeterd met gemeentelijken steun. Dat alles leverde weinig discussies meer op. nen- en costuumnaaien, het teekenen van patronen en stofversieren. Verder wordt onderwijs gegeven in vakken voor algemeen vormend onderwijs, Ned. taal, rekenen, natuur- en scheikunde, tuin bouw, zuivelbereiding, rundveeteelt en boekhouden. De aanvoer van koeien was gisteren groot, pl.m. 220 stuks. De handel in kalf- koeien was matig, hoogste noteering was f 475. Zware kalfkoeien waren er juist niet aangevoerd. Gelde koeien handel matig. Men kon zeggen zeer kalm. Deze markt geen pinken aangevoerd. Fokkalveren f 25 —50, een enkeling tot f 57.50, handel zeer gewoon. 60 Nuchtere kalveren, geleverd voor de Centrale. Magere sohapen f 25—43, handel stug. Stil was de handel in lammeren, weinig aangevoerd. Het scheen dat melkschapen nog gelden konden f 6070. Er was zeer weinig in te doen. Mooie aanvoer van biggen, hoogste notee ring f 27.Voor de Centrale waren er 9 stuks vette schapen aangevoerd. Deze wa ren naar tevredenheid volgens een bekend koopman en werdén goed verkocht Stug was de handel in bokken én geiten. Nu tot f 50, hoogste noteering. De handel in konijnen was zeer stug, nu tot f 5 hoogste noteering, er is dus een stuk af. Zoo men noemt halfwas konijnen golden tot f 2.75. Dus is het in konijnenwereld heel wat minder. Kippen wel iets meer leven en iets duurder, nu tot f 3.50. De eenden wer den verkocht voor f 1.25. Over het algemeen was de handel aan den kalmen kant. Door de Centrale was er veel drukte, anders had het een stille markt geweest, maar het is hooitijd. SCHAGEN NIEUWS. Wedstrijden voor Zondag 6 Juli 1941. Adspirantendag. Vertrek 10 uur per trein. De eerste wedstrijd wordt gespeeld om 12 uur tegen E.V.C. A. Het elftal ziet er uit als volgt: K. Borst A. Molenaar H. Kaper C. Anneveldt J. Kater Jb. Schoorl T. Flapper H. de Graaf G. Anneveldt Jac. v. d. Pijl A. v. Nieuwkoop. Res. zijn P. Verra, G. Vel. C. Bos. Jongens, doet je uiterste best, zoodat jullie in de winnaarsronde komen (D.T.S. A of Zaanlandia A). Niet praten, alleen hard werken, dan is succes niet uitgesloten. HET BESTUUR. Onze plaatsgenoot Dirk van Nuland slang- de Dinsdag voor het MULO examen te Alk maar.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5