Een frissche wind waait door de scholen Neerlands jeugd turnt zich gezond J Tweede blad Wielteruien DE RONDE VAN PURMEREND. Purmerend, 6 Juli. De Ronde van Pur- merend mocht zich in een groote belangstel ling zoowel van de zijde van de renners als van het publiek verheugen. De uitslagen luidden als volgt: Nieuwelingen: 21 km: 1. J. de Groot (Lei den), 43 min. 28 sec.; 2. J. J. Markus; 3. B de Korte; 4 J. Kuiken; 5. B. Verlaan (allen Amsterdam). Amateurs. 42 km: 1. M. C. Segaar (Lei den), 1 uur 20 min. 26 sec.; 2. J. Laan (Haar lem); 3. H. Keizer (Amsterdam); 4. W. Rijs- bergen (Leiden); 5. P. van Mcetelcn (Scheve- ningen). Profs en Onafhankelijken: 100 km: 1. M. Jansen (Eindhoven), 2 uur 59 min. 35 sec.; 2. G. Saes (Weert.); 3. J. Braspenninx (Prin- ceniiage); 4. G. J. Sprekkelink (Hengelo). SCHORN KAMPIOEN VAN DUITSCHLAND Braurisweich, 6 Juli (A.N.P.): Jean Schoen is er te Braunschweig in ge slaagd zijn titel van Duitsch kampioen op de sprint met succes te verdedigen. Nadat hij in den halven eindstrijd de Weener Dusika geslagen had, kwam hij tégen Lorenz, die daar voor van Marklewitz gewonnen had- In de eerste rit van den eindstrijd verweer de Lorenz zich hardnekkig en wist. te win nen. In de beide volgende ritten liet Schorn zich echter van zijn beste zijde kennen en hoewel Lorenz zich hevig verzette, bewees Schorn op duidelijke wijze zijn meerderheid. De strijd om de derde plaats werd ten voor- deele van Dusika beslist. SCHAGEN EEN MOOIE ONDERSCHEIDING. Onze oud-plaatsgenoot, de heer C. J. Ko ning, thans te Spanbroek, is met veel eer te Utrecht geslaagd voor het slagersdiploma. Hij werd tot beste van de curus uitgeroe pen en hem werd de z.g. gildepenning uitge reikt. Een mooie succes! ALKMAAR Door den lagen gasdruk van den dood gered Vrouw was reeds bewusteloos. De wereld is vol merkwaardigheden en de familie K. aan de Westerweg te Alkmaar zal stellig niet hebben vermoed, dat de ver laagde gasdruk gedurende den nacht die enkele dagen geleden in verband met de rantsoeneering werd ingevoerd haar ver moedelijk van een wissen dood heeft gered. Men had in de keuken wel de kraantjes van het gasfornuis gesloten, niet echter de kraan van de eigenlijke leiding. De daar- tusschen liggende gasslang begaf het gedu rende den nacht en het gas begon uit te stroomen. Het vide de keuken en ten slotte de geheele woning. De heer des huizes werd 's morgens wak ker door het gehuil van het kind en ber merkte, hoewel zelf reeds eenigszins be dwelmd, wat er aan de hand was. Hij wist de deuren te openen en zijn vrouw, die reeds geheel buiten kennis was. naar bui ten te brengen. Deze moest, naar het zie kenhuis worden vervoerd, haar toestand was echter later bevredigend- Wanneer alles een kwartier langer had geduurd, zou redding vermoedelijk on,moge lijk zijn geweest. En ook zou dit het geval zijn geweest, wanneer de gasdruk normaal was geweest. Zoo red'de de bestaande nood toestand drie mensohen levens. Voor anderen echter valt uit het geval ook iets te leeren: Volsta niet, met het sluiten der kranen van het fornuis, sluit ook de eigenlijke gaskraan! LANGEND1JK BROEK OP LANGENDJK. OMZET L.G.C. OVER DE MAAND JUNL Vroege aardappelen 721.789 kg. (1.994.117); tomaten 140.506 kg. (2000.378). Bloemkool 2.068 stuks (3.390.) Rabarber 48.360 kg. (32.720 bos). Bos uien 339 bos Peen 3.944 bos (10.056). Veldsla 720 krop (274), Totaal omzet: f 125.370.02 (f 176.149.52. De cijfers tusschen boogjes zijn die over de maand Juni 1940. WARMENHUIZEN VEILINGOMZET OVER JUNI 1941. Juni 1941 Juni 1940 Rabarber 40.050 kg. 2.320 bos Vroege aardappelen 53.575 kg. Deensche witte kool 5.590 kg. Spinazie 12.500 kg. De omzet bedroeg in Juni 1941 f 2021,28 tegen f 2796,96 in Juni 1940. SINT MAARTEN POLITIE. Gevonden: Een zilverbon en een badmuts. Inlichtingen bij de gem. politie. Vierjarig jongetje verdronken Uit het raam van een ark geval len, terwijl de moeder het twee lingbroertje verbond. Vrijdagavond is het bijna vierjarige zoon tje Hans van de familie Kroeger aan den Uiterweg te Aalsmeer in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken. De familie die een ark bewoont, exploiteert de bekende jachthaven ,,'t Drijfhuis". Toen de moeder het tweelingbroertje van Hansje aan het verbinden was, wist de kleine het raam te bereiken, waaruit hij voorover in het water viel. Toen men ten slotte het slachtoffertje met een haak op het droge had gebracht, slaagde met er met kunst matige ademhaling niet meer in de levens geesten op te wekken. Maandag 7 Juli 1941 Lichamelijke opvoeding, thans een belangrijker plaats Reeds goede resultaten in Hollands Noorderkwartier Met den consulent der lichamelijke opvoeding op inspeotie. (Van onzen eigen verslaggever). In de gang van de nieuwe school te Bree- zand staan drie mannen zwaarwichtig te redeneeren. en een vierde luistert. Twee van de sprekers zijn schoolmeesters en het zijn échte schoolmeesters, die geen oude schoenen weggooien voor de nieuwe goed passen, die alle dingen onderzoeken om het ware te behouden Zij zien eigenlijk nog niet alles in de nieuwe methoden van lichame lijke opvoeding, en ze willen natuurlijk wel medewerken, maar er zijn toch ook verschil lende ouders, zie je, die vinden, dat het bij DOKEV. de gymnastiekclub, toch veel mooier is. Aan den anderen kant hebben zij wel het een en ander op de leiding der gymnastiekverecnigingen in het algemeen te zeggen. Vele leiders zijn niet „bevoegd", en weten zij wel zóó de oefenstof te kiezen, dat die speciaal bijvoorbeeld het vrouwelijk lichaam niet schaadt? Ja, zoo praten die twee schoolmeesters en zij trekken bedacht zaam aan hun pijpen. Met hun oordeel mag men niet spotten, want zij zijn mcnschen van de praktijk en het is juist hun liefde en bezorgdheid voor het Kind, die ze zoo doet spreken. Zij zouden geen goede schoolmees ters zijn. als zij anders spraken, want door de eeuwen heen is doorgaans de school meester de man, die van de nieuwlichterij niet direct alles moet hebben .De derde spreker is de jonge enthousiaste consulent voor lichamelijke oefening, de heer W. J. Roggeveen en hem is de sch'oone taak be schoren, alle vooroordeel en der onderwij zers weg te nemen, cn tegenover de vragen van den twijfel de machtspreuken vam het weten te stellen. De luisteraar is Uw ver slaggever en die heeft het onverdeelde ge noegen gehad met. den consulent een paar scholen te bezoeken. Er wordt thans aange pakt! Ze mogen, als gezegd, dan soms a.1 bezwaren hebben, en de wijze hoofden schudden, de onderwijzers, zonder onder scheid, trachten ze het zoo goed mogelijk te doen, Zij hebben al gauw gemerkt, dat de heer Roggeveen wel een beter- maar geen betweter is. naar zijn goedbedoelde adviezen wordt, geluisterd, en het blijlct wel dat de onderwijzers die de oriëntatiecursus te Schagen bezochten, het daar geleerde met vrucht in de praktijk brengen. De heer Roggeveen is de man van de machtspreuken, zeiden we zoo even. Hier zijn een paar van zijn axioma's: „Het beste toestel is de vloer". „Gymnastiek is geen Strobin, zomerhoe- denreinigingsmiddel, voor het gebruik en na het gebruik". „Een gymnastiekles is geen ceremonie". „Prestatie is niet de hoofdzaak, bet indi vidu moet. zich ontplooien". De laatste spreuk is eigenlijk niet heele- maal van den heer Roggeveen zelf, want dat is zoo ongeveer de samenvatting van acht pagina's druk, waarin het departe ment, van onderwijs, de richtlijnen voor het ondeiwijs in de lichamelijke oefening in de lagere scholen aangeeft. Men is daarbij kennelijk van het standpunt uitgegaan dat de rasturner, de rasvoetballer. de rashockey speler enzoovoort buiten de school genoeg gelegenheid krijgt zijn bijzondere talenten: te ontplooien en dat de gymnastiek de schooljeugd zoo moet worden onderwezen, dat. ook de n iet-reuzen zwaai er. en de niet- voetbalheld er het volle profijt van heeft. De voorzitter van den Turnkring Hollands Noorderkwartier, de heer Mr. Breehaart heeft er in een openingsspeech voor een gym- nastiekuitvoering eens op gewezen, dat de gymnastiek de volksweerbaarheid kan ver- hoocren. Dat dit zoo is, zien wij aan Duitsch land .waar op de scholen de jeugd feite lijk reeds ..Kampffahig" wordt gemaakt, en in bijna elk firmjoumaal kan men con- stateeren dat. in Duitschland het wedstrijd- wezen, de kamp in de sport een zeer groote plaats inneemt. In Nederland is helaas de zaak der lichamelijke opvoeding door onze vorige regeering en in hoofdzaak door het drijven der Christelijke partijen zoo ergerlijk verwaarloosd, dat de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van onderwijs, ongetwijfeld deskundig voorgelicht, het heter geoordeeld heeft, voorloopig de reeds lang voor den oorlog ontworpen richtlijnen te voleen en den on derwijzers en consulenten als voornaam ste taak op te dragen eerst de ..school- schadelijkbeden" uit te bannen. Daarvoor is nu het thans eevolgdp svsteem de z.g. methode Gaulhofer bijzonder geschikt. Meester de Vos van Oudesluis staat al- zoo niet als een generaal voor zijn troepen, en zijn stem kraakt niet een „In de stand., staat". Do meisjes wandelen naar hun plaats, er is geen plotselinge overgang, de eerste minuten worden de leerlingen niet meer dan voorbereid. Ze loopen, ze springen of ze huppen wat, en door dat alles wordt de bloedsomloop aangej^t en de spanning van het langdurig stilzitten opgeheven. De oefening komt reeds tegemoet aan de spon tane béwegingsdrang, die elk kind heeft. Gaandeweg worden tempo en zwaarte van de oefenstof opgevoerd, en steeds is het zoo. dat ieder kind, ook al doet het minder „mooi" er profijt van heeft. Men hoort de onwillige spieren kraken, en he laas komt men tot de conclusie, dat mees ter nog heel veel werk zal moeten doen om het te krijgen zóo het moet zijn. Men kan in enkele maanden geen verwaarloo- zing van jaren inhalen.. Meester de Vos, een der deelnemers aan de oriëntatiecur sus doet het uitstekend, en hij heeft het Voordeel, dat de school te Oudesluis een eerste klasse gymnastieklokaal heeft. En dat is het hem nu juist, zegt de Heer Roggeveen, als we verder fietsen den pol der in. Zoo'n gymnastieklokaal is een uit zondering en het is geen wonder dat de onderwijzeres, die daar niet over beschik ken de schouders ophalen en zeggen: Alles goed en wel, maar als ik geen hand heb, kan ik geen vuist maken. Eerst een lokaal en dan gaan we wel gymmen. Toch is dat verkeerd. We zijn begonnen laten we maar doorprutsen. Ik zal U straks bij een school brengen waar men wel onder de alleron gunstigste omstandigheden werkt en toch goede resultaten krijgt. We kunnen niet zoo we willen, we moeten zoo we kunnen. Doorprutsen, tot de oplossing er is. En dan wordt er nogal eens aangevoerd, dat ons volk eigenlijk geen lichamelijke op voeding noodig heeft omdat de volksgezond heid hier zoo goed is. Is het dan zoo erg dat men door middel van de lichamelijke opvoeding die volksgezondheid nog meer op voert, om een goede reserve te kweeken? Gelooft U niet. zegt de consulent, dat ons volk. wanneer in de jaren voor den oorlog de lichamelijke opvoeding beter was ge weest, de tijd van thans beter was door gekomen of liever zal doorkomen, dan nu het geval is? Er is niet anders gedaan dan remmen en nog een remmen. Hoe is de medewerking op de bijzondere scholen, vragen wij. Op de Katholieke scholen ik spreek nu in het algemeenvoor ons heele land dus, prima. Men heeft zich daar blijkbaar met de gedachte verzoend en nu doet men het meteen goed ook. Trouwens al een heelen tijd, het is in de groote steden zelfs zoo, dat men bij de Katholieke scholen verder heen is dan op de openbare, ook wat het aanstellen van bevoegde leerkrachten en de salarieering betreft. De Christelijke schoolbesturen doen over het algemeen niets meer dan ze strikt moeten en het en thousiasme is nog niet zoo heel groot, ook al weer in 't algemeen gesproken. Er zijn gunstige uitzonderingen in dit gebied, in den Helder, bijv. Maar, en de heere Rogge veen toont zich vandaag voor den zoo veelsten keer optimist dat komt allemaal wel goed, er zijn nu eenmaal altijd behou dende en vooruitstrevende menschen en met een beetje tact krijgen we het heusch wel voor elkaar. Het zijn tenslotte niet anders dan vooroordeelen. Ook Breezand kan voor den dag komen. Meester van Dijk in Breezand heeft ook al zoo'n mooi gymnastieklokaal en hij laat de jongens marcheeren, dat het een lust is. (Föt0\< Frrd Groot We hebben nu vandaag al wel zooveel geleerd, om te constateeren, dat hier nog niet heelemaal de nieuwe richtlijnen wor den gevolgd en dat hier geen deelnemer aan de oriëntatiecursus voor de klas staat. Hindert niet, zegt de heer Roggeveen, komt wel in orde wat hier gedaan wordt, wordt goed gedaan en beter goed oud, dan slecht nieuws. Na de les is er gelegenheid genoeg om er eens over te praten, ik ben er tenslotte niet voor aangesteld om alleen maar te kijken of het goed gaat. maar om zoo noodig ad vies uit te brengen. En het blijkt wel, dat de onderwijzer hier ook alle medewerking geeft, want als liet twaalf uur geslagen heeft, verdwijnt hij met den consulent in zijn kamer en worden in een vriendschappelijk praatje de moeilijkheden en mogelijkheden nog eens nagegaan. Tja, zegt de heer Roggeveen, later in de gang, wanneer meester van Dijk en mees ter de Wilde hun gedachten over het oude en het nieuwe in de lichamelijke opvoeding hebben laten gaan. mijne hecren, school- gymnasliek is nu eenmaal geen kijkspel letje meer. Een gymnastiekuitvoering is dat wel, daar staat men tegenover een publiek dat er „wat aan moet vinden", en wie de meeste reuzenzwaaien maakt is koning. Het moet „gelijk" gaan. er moet liefst een oefe ning met verlichte knotsen zijn. er moeten wat lieve meisjes in mooie pakjes op het tooneel huppelen, en een „non-stop" uitvoe ring is natuurlijk het mooiste van alles. Dat hindert ook allemaal niets, als je de za ken maar van elkaar weet te scheiden: schoolgymnastiek met doel bij te dragen tot de vorming van het kind als individu en als gemeenschapswezen, en vereenigings- gymnastiek, natuurlijk met dezelfde doel stellingen, maar vooral opvoeren van de persoonlijke prestaties. Het is opmerkelijk hoe mild deze consulent oordeelt over het vaak ook nu weer - aangevallen instituut der „onbevoegde" leiders der gym- nastiekvereenigingen. „Die weten 't over het algemeen heusch wel, zegt hij, ze zullen wel eens een foutieve oefening voorschrijven, maar in den regel houden ze zich aan de oefen stof uit hun bondsorganen en die is heusch wel deskundig samengesteld. Bovendien, het lichaam is traag in het aannemen van goede, maar ook van kwade dingen, het zal zoo'n vaart niet loopen. Een turnvereeni- ging moet een leider hebben die zelf practisch gevormd is en het is daarbij natuurlijk zeer gewienscht dat zijn theoretische scholing zoo goed mogelijk is... Gymnastiek voor de kleinen. De school aan de Kleine Sluis heeft de heer Roggeveen bedoeld, toen hij zei, dat er ook wel onder zeer ongunstige omstandig heden moet worden gewerkt. Hier i6 een stoffig terrein, met grind en zandhoopen, waar oogenschijnlijk elke oefening een stof- happerij wordt. Het kon daar anders. Het terrein is groot genoeg om er een behoor lijk speelveld van te maken. In dit ver band is het ook wel verwonderlijk dat bij de mooie school te Breezand geen speelveld is geprojecteerd. Wat heeft men aan dat magere plantsoentje? We meenen, dat in dertijd is besloten een gedeelte van Cérès tot speelveld te maken. In die richting valt thans allicht iets te bereiken. Juffrouw Kater maakt er van wat ze kan. Er is nog een veel te klein tegelvloer tje om de school en daarop krijgen de kleinste kinderen nu gxootendeels hun les. Fijne oefeningen die de juffrouw doet. Vloer vegen, een cijfer in de lucht schrij ven. boomen hakken, dweilen Zoo goed zijn die oefeningen, dat de kinderen al gauw het onderscheid tusschen echt en niet echt niet weer weten. Een jongen heeft een papier gevonden en gebruikt dat als dweil, een ander heeft een boomtakje voor zaag. Met alle waardeering voor het werk der andere dames en heeren, dit was het beste wat we dezen dag zagen. De kinderen in Anna Paulowna hebben veel voor; ze hebben op hun lesrooster: schoolzwemmen staan. In het Oude Veer is badmeester Snijders al vijftien jaar ongekroonde koning. Een secure baas, die oude Marineklant, want als de juffrouw uit. den Oostpolder met haar klas komt laat hij de meisjes eerst tw aan twee aantreden, telt en bekijkt ze, voor ze in de kleedhokjes mogen verdwijnen. Men hoeft daar waarlijk over zijn kroost geen zorg te hebben. .Er hoeven geen onge lukken te gebeuren, zegt Snijders, en bij wat hij erop laat volgen is geen woord Fransch bij: Meer centen uit de knip, dan komen er betere zwemondenvijzers en be hoef je niet bang meer te zijn, dat de helft verz.pt Het zou wel zeer voorbarig zijn, reeds thans een oordeel te vellen over de licha melijke opvoeding in de lagere scholen, zoo die nu is geregeld. Zij is in opbouw. Wat bereikt is stemt tot tevredenheid en over hetgeen bereikt kan worden kan men be paald optimistisch zijn. Onze streek heeft het getroffen dat juist de heer Roggeveen, een geboren en getogen Schagenaar tot con sulent is benoemd, hij kent zijn gebied en kent de geaardheid der bewoners. Hij is een „van ons". Laten we hopen dat ge meentebesturen en onderwijzend perso neel hem niet alleen die medewerking geeft waartoe zij verplicht zijn, doch veel meer dan dat. Voor de geestelijke ontwikkeling van onze kinderen is alles, voor de lichame lijke ontwikkeling niets gedaan. Een frissche wind waait thans door de scholen, men is zich bij de officieele instan ties eindelijk bewust geworden dat slechts een gezonde geest in een gezond lichaam kan wonen. Ons volk zal zich slechts kunnen hand haven wanneer er een harmonische verhou ding bestaat tusschen lichaam ne geest. De overheid gaat thans voor, ons volk doet verstandig, thans niet in dom verzet achter te blijven 1 Een frissche wind waait door de scholen! Eindelijk wordt naast de zorg voor den geest weer zorg aan het lichaam besteed. De onderwij zers pakken de zaak gosd aanl I

Schager Courant | 1941 | | pagina 5