A/a T RAADSEL N BOORD veestapel verbetering N1PPER EN PELLE Radioprogramma Verzorging van ontslagen ambtenaren Radiorede van Litwinof Inkrimping van ziek en weinig productief vee 'S-GRAVENHAGE, 9 Juli. De president van het Nederlandsch Agrarisch front schrijft: Dezer dagen krijgen onze veehouders be hoeveel runderen ze maximaal per 1 December 1941 nog zullen mogen houden. Dat zal een heele schrik geven bij dege- ien, die de aankondiging van de nóodzake- ijkheid eener beperking van het veebeslag net 20% maar bij zich neer hadden laten Dat zal ook een teleurstelling zijn voor die dachten, dat het wel mee zou val- en. Het valt inderdaad niet mee en het kan ok niet meevallen, daar een beperking van en veestapel met 20% overeenkomt met en afzet, gelijk aan 20% normale aanfok lus 20% nog daarbij. Men kan aldus tot zeer hooge beperkings etallen, die overigens met het oog op de en kunstmest positie zeer zeker ver zijn, vooral, wanneer men de be ïrking van bedijf tot bedrijf dusdanig va- eert, dat daarbij inderdaad een behoorlijke aan de toodemproductie wórdt Jreikt. Bezwaar of geen bezwaar evenwel, de be- zal doorgaan en moet ook door- tan in het belang van de geeheele vee- We zullen daarom goed doen, van ze moeilijke opgaaf het beste te maken, aarbij doelen we dan niet zoozeer op de rschillende methoden bij deze veebeper- die inderdaad kunnen worden gericht een verlichting van den beperkingsplicht men afzet en de prijzen voor den er aannemelijk maakt. Hier willen we oral wijzen op de mogelijkheid en de nood om thans den veestapel eens te s'aneeren. Laten we nu de gelegenheid benut ten om van een ingrijpenden en zeker niet sympathieken maatregel iets te maken, dat voor de toekomst dpr veehouderij heilzaam zal door werken. Laten wij, de daarvoor aan gewezen organisaties voorop, nu de kans benutten om een groote op ruiming te houden onder onze tuber culeuze runderen, de lijders aan streptoren en ander niergebreken, de met para-tb.c. besmette koeien. Laat men deze zaak toch organisee- ren, nu de gelegenheid daar is. ook is het tijd om in de oude t.b.c.-be- te komen tot een idealen tand, waarbij geheele gebieden (werk- van de zuivelfabrieken) vrij zullen van t.b.c. thans nu ook het verwisselen fabriek voor de boeren niet maar zon- meer mogelijk is, kan men de eischen melkleveranciers zóó stellen, dat men r binnen korten tijd de laatste reageer- za.1 hebben opgeruimd, boeren en leiders, in het bijzonder eiders der vereenigingen ter bevordering de gezondheid van het vee en de be- rders van zuivelfabrieken, zuivelbon- en honden van melkveehouders, thans zijn. Dat men zich zijn verantwoorde bewust worde. tast de nu mogelijke en dus noodzakelïj- van zieke dieren komit de en dus de noodzaak van vee- etering door selectie, waarbij de dieren te weinig melkproductie, een te laag en een slecht interieur worden istooten. Welk een unieke gelegenheid men dit jaar tweemaal zooveel afzetten als normaal, schoon schip te »n onder deze minder productieve schadelijke dieren. Laten we niet praten, niet meer schrijven, maar Laten we een opruiming organiseeren al dit zieke en slechte vee, opdat de merkbaar in kwaliteit zal sti> zoodat voor den toekomstigen veesta- hechter en zekerder basis wordt ge- noemen ons graag de veefokker van Wij dienen te beseffen, dat ook zich toeleggen op dit edele bedrijf it succes. Wij dienen ons in te spannen te blijven. Welnu, het is noodig thans aan te treden. Maakt van lood een deugd. Maakt uw veestapel, der, sterker en productiever! 'taliaansch weermachtbericht MALTA GEBOMBARDEERD. Rome. 9 Juli (Slefani) Het 399ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben onze afdeelingen vliegtuigen een vliegveld op Malta gebombardeerd. In Noord-Afriika bedrijvigheid der artil lerie aan het. front van Tobroek. Onze vliegtuigen hebben de versterkingen dei- vesting gebombardeerd, vijandelijke stel lingen te Mersa Matroeb en vliegtuigen ten oosten daarvan getroffen en branden te weeggebracht. Bij luchtgevechten- hebben onze jagei's e<?n vijandelijk toestel neerge schoten. een tweede vijandelijke machine werd door afweergeschut neergehaald. Brit- sche toestellen hebben een aanval op Beng- hazi en Tripolis gedaan. Uit Oost-Afrika niets van bete&konis te melden". HET DRAGEN VAN OUDE MILITAIRE KNOOPEN VERBODEN. 's-Gra venhage, 9 Juli. Van welin- lichte zijde wordt medegedeeld, dat het dragen van militaire uniformknoopen met den Nederlandse hen leeuw gelijk wordt gesteld1 met het dragen van uitgezaagde muntstukken met de afbeelding van de Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens para graaf 4 van verordening no. 95/1941. VRIJDAG 11 JULI 1941. Hilversum L 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek (9.159.20 Voor 'de huisvrouw). 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. (11.2011.40 Declamatie). 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten 1.00 Orgelspel. 1.30 Ensemble Bandi Balogh. 2.00 Nederlandsch orkest ,,'s-Gravenhage" en gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Een dominee over de kerk" (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 4.20 Ensemble Amende met piano-intermezzi. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Vlaamsche volksliedjes met een inleiding (opn.). 6.40 Sportwetenswaardigheden. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Fotografie-cursus. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en gemengd koor. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Eco nomie news from Holland". Hilversum H. 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met orgelbegeleiding en gramo foonmuziek, 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble Erica Helen. 12.45 BNO: Nieuws- en economische bericht. 1.00 Amusementsorkest met piano-intermezzi. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.20 Revida-sextet. 3.00 Vrouwenuitzending en gramofoonmuziek 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Boekbespreking (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting) 6.15 De Ramblers. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.00 BNO: Ecenomisché vragen van den-dag. 7.15 De Romancers. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 H.O.V.-koor Haarlem, knapenkoor „Deo Gratias", Haarlem en het Omroepsympho- nie-orkest. 8.55 „De Gulden Sporen-slag", causerie. 9.10 Omroepsymphonie-orkest. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding (voorbereid door het Vrrjz. Prot. Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Droom of werkelijkheid. 1. Ze worden geplaagd door onrustige droomen, Wawlioo, de schipper, de negers, alles danst hen door het hoofd. 2. „Iedereen denkt natuurlijk, dat we dat allemaal maar gedroomd hebben. Daarom vertellen wij nu eens niets van onze avonturen aan on ze kameraden, want dan lachen ze ons natuurlijk weer uit! We doen net, alsof er niets gebeurd is!" 248. Het leventje van vroeger begint weer... 1. De maan schijnt... Nipper maakt met den professor en een andere goede-kennis een wandelingetje. 2. „Och! Kijk eens! Wat een vallende sterren! Vergeet nou niet, nog even gauw een wensch te doen!" 3. „Nog een! Nog één! Een vuurbol!!" 's-Gra venhage, 9 Juli. In het verordeningenblad' is opgenomen, 'n instruc tie van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de verzorging van ontslagen ambtenaren. Hierin wordt o.a. bepaald, dat aan amb tenaren, die op grond van bestaande rechts voorschriften door den rijkscommissaris voor het 'bezette Nederlandsche gebied of op zijn aanwijzing door de bevoegde Neder landsche instantie uit hun ambt worden ontslagen, wordt, wanneer zij.waren aange steld onder het vooruitzicht, dat hun te zijner tijd een pensioen zou worden toege kend, een pensioen, onderscheidenlijk aan- hun weduwen en weezen een weduwe- en weezen pensioen op grond1 van het bepaalde bij de onderhavige instructie toegekend. Tegelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, stelt de instan tie, welke het ontslag verleent, vast of en. zoo ja. tot welk bedrag de ambtenaar pén- sioen zal genieten. Het pensioen bedraagt: 1) gedurende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde; 2) vervolgens een pensioen tot een be drag, dat verkregen zou zijn. wanneer de betrokkene wegens het bereiken van den ouderdomsgrens uit zijn ambt ware ont slagen en wanneer hij met behoud van zijn laatstgenoten bezoldiging tot het bereiken van den vollen ouderdom van 65 jaren in zijn ambt ware gebleven. Tegelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, kan de instan tie, welke het ontslag verleent, bepalen, dat de ambtenaar in plaats van het pen sioen als voren genoemd zal genieten: 1) hetzij gedurende de eerste drie maan den het-geheele bedrag van de laatstgeno ten wedde, en vervolgens, a) wanneer hij kostwinner is, gedurende de daaropvolgende drie maanden 85 pet. gedurende de daarop volgende vijf jaren 70 pet., gedurende de daarop volgende vijf jaren 60 pet., en vervolgens 50 pet, van het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde; b) wanneer hij geen kostwinner is, gedu rende de daarop volgende drie maanden 75 pet., gedurende de daarop volgende vijf jaren 60-pet., gedurende de daarop volgende vijf jaren 50 pet. en vervolgens 40 pet. van het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde. 2) hetzij drie vierden van vorenbedoeld pensioen. Ontslagen ambtenaren, die op grond van hun werkzaamheden buiten den openba ren dienst in hun levensonderhoud kunnen voorzien, genieten bovengenoemde uitkee- ringen slechts gedurende den tijd, dat hun ingevolge het koninklijk besluit van den 3den Augustus 1922 wachtgeld toekomt. Berlijn, 8 Juli (D.N.B.) De vroegere commissaris van buitenlandsche zaken der Sowjet-Unie, Litwinof. heeft in een voor Groot-Brit tan je in het Engelsch uitge- gesproken radiorede zich uitgesproken tea gunste van een „zoo groot mogelijke sa menwerking tusschen Groot-Brittanje en dc Sowjet-Unie". Iedere slag, dien Groot-Brit tanje en de Sowjet-Unie thans jegens Duitsohland ondernemen, is tienmaal effec tiever d'an elke slag, die tot later wordt uitgesteld. Litwinof noemde Churchill „een groot staatsman" die bij de poging van Duitschland om de verschillende ideologie ën van zijn „beidé vijanden" tegen elkander uit te spelen, met groote vastbeslotenheid de wereld liet weten, dat Engeland zich niet liet bedriegen. Litwinof gaf ten slotte de verzekering: „Zoo houden nu de Sowjet- Unie en Groot-Brittanje met zijn dominions tezamen, met actieve ondersteuning van de Ver. Staten stand tegenover het aanstor men van de reusachtige oorlogsmachine van Duitschland: Wij voeren dezen strijd gemeenschappelijk voor de bevrijding van de tot slavernij gebrachte volken om een beter bestaan voor alle menschen tot stand te brengen". Dc Sovjet missie in Engeland BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.). Naar de Brit- sche berichtendienst meldt, wordt de mili taire missie der Sovjet-Unie, die in Londen is aangekomen, door de Engelsche pers le vendig verwelkomd. De bladen dringen er op aan. dat de oorlog in het westen thans energiek gevoerd wordt, omdat de Sovjets .van hun kans gebruik kunnen maken". De „Daily Mail" waarschuwt echter tegen voor harig optimisme. De Duitsche strijd tegen de Sovjét-Ünie kan, aldus het blad slechts het gevolg hebben, dat de krachtinspanning van Engeland wordt vergroot. Engeland moet plannen uitwerken, alsof de bolsjewis ten aan het oostelijk front reeds verslagen waren. De „Daily Herald" schrijft, dat op timisme en pessimisme beide ongerechtvaar digd zijn, doch dat optimisme duizendmaal gevaarlijker is. Feuilletor door E. Philips Oppenheim dat ia althans ieta! zuchtte zij. 3 je zoudt Amerika voor mij willen op- k zou het natuurlijk nu en dan gaan en. New York zou je bevallen, geloof ben vandaag in een stemming om het prettig te vinden waar je ook bent, lispelde zij. Geef mij nog één siga- een erg lichte cocktail, en dan moet om weer op tijd voor de luch thuis Ik zal vader eena polsen. Als je mij Idag ziet wuiven, moet je je boot ne- naar ons toe varen, e bent aanbiddelijk, zei hij een weinig - en ditmaal kan het mij niet sche er iemand kijkt of niet... Daarna nam Wildburn een houten doosje uit zijn 'aarin de bewuste smaragd lag. Lu- slaakte een kreet van bewondering, riep zij. dat is de hanger! steen van 't geheele snoer! mikte. Dat scheen Monsieur Mer- ook te vinden, toen hij dien vond. taarde hem verscheidene oogenblikken sprakeloos aan. „Waarom is Louise hem in 'a hemelsnaam niet 'komen opeischen?" ver baasde zij zich. Dat heb ik mezelven ook meer dan eens afgevraagd, merkte Wildburn ernstig op. De eenige oplossing, die ik daarvoor heb kunnen vinden, is dat als zij er drukte om maakt, zij haar bezoek hier aan boord zal moeten bekennen. Zij heeft de hand in het een of ander complot, en wenscht achter de schermen te blijven. Welnu, als je haar den steen teruggeeft, zeg haar dan dat haar ge heim veilig is; ik ben geen babbelkous. Ten zij het noodig is, zal ik niet over haar bezoek spreken te meer niet, omdat zij jouw vriendin is. Zij gaf hem het doosje terug. Dacht je, dat ik zou wegzwemmen, met dit ding in mijn hand? verzette zij zich. Bewaar het, Hamer, ol laat het door je matroos bezorgen. Louise woont in het Kas teel van Mougins, geen tien kilometer van hier. Hij stak het doosje in een zak van zijn broek. Ik zal je zeggen wat ik doen zal, terwijl jij met die jonge lui flirt, zei hij. Ik ga met een plattegrond en een hamer het geheele jacht rond. Ik zal alle wanden en schotten bekloppen en zal geen hoekje on- doorzocht laten, tot ik weet wat een minister hier heeft te komen soebatten, en waarom een prinses de euveldaad begaat van een klei nood ter waarde van twintigduizend pond zoo maar te laten waaien. Ik zal den middag in een soort Grot van Aladin doorbrengen, Lu- cienne. Ik geloof niet, dat hier aan boord een schat verborgen is, Hamer, zei zij op het laatste oogenblik, maar. dat je een Man met het IJzeren Masker of een vrouw opgesloten houdt, dien je 's nachts los laat. Ik zal in den Almanach de Gotha nazien of er een gekroond hoofd of een dictator ver mist wordt. Indien je een van dezen gevan gen houdt, Hamer, sidder en beef dan. Vader en ik zullen uitvisschen wie het is! Zij wuifde hem bevallig toe en dook in zee. Bijna dadelijk daarna keerde zij zich om en wierp hem een kushand toe. HOOFDSTUK Vin. Een klein maar zeef goed uitgerust water vliegtuig cirkelde bevallig rond de Baai van Garoupe en streek ongeveer een paar el van de „Zwarte Adelaar" neer. Weinige minuten later kwam Baron de Brett in elegante wit flanellen sportkleeding aan boord en ging naar den salon. Hier was Mermillon bezig met zaken af te doen, maar hg zond zijn Parijsehen koerier dadelijk weg. En, wat voor niews? vroeg hij. Daarover straks, antwoordde zgn be zoeker, om haastig te vragen: Wat doet die kanonneerboot hier? De minister trok zijn schouders op. Ik zocht den commandant kort na zgn aankomst op. Hij is hier om peilingen te doen. Dit deel van de kust is nooit in kaart gebracht, en veiligheidshalve moet dat nu geschieden. "laar voor ons is zij de grootste hinder paal! riep de bankier uit. Kun je den admiraal niet vragen haar terug te roepen? Zooveel invloed bezit je toch wel? Ik heb de zaak overdacht, antwoordde Mermillon, maar weet niet welke reden ik zou kunnen aanvoeren. Een staatsman met vacantie kan moeilijk de maatregelen van een ander departement dan hef. zijne wraken. Op welke gronden zouden tij kunnen beweren, dat die kanonneerboot ons overlast aandoet? Dat zjj de visschen wegjaagt? Een minzaam protest misschien? opper de de baron. Mermillon schudde zijn hoofd. Je bent geen diplomaat, mijn vriend. Een nijdig protest zou misschien meer succes hebben. Waarom gaat die verwenschte Ameri kaan ook niet met zijn jacht kruisen? riep de Brett woedend. Op de open zee is hij in onze macht. Dat mag waar zijn, maar kun je mij ook zeggen hoe wij hem op de open zee kunnen krijgen? Hij is dikke vrienden met de Mon- telimars, van het kasteel. Een schoone jonge dame van daar, bezoekt hem dagelijks. Zie je kans om hem, die bovendien zoo'n stijfkop is. onder die omstandigheden hier vandaan te krggen? Let op, hij vertrekt niet, of die zaak moet beklonken rijn.' De jonge dame heeft een vermogen van millioenen te wachten! De baron bromde iets. Dat weet ik. MonteUmar is schatrijk. Ik heb zaken met hem gedaan, mompelde hg. Als dat laatste waar is, waarde baron, doen jij en ik misschien beter met uit het kasteel weg te blijven. Volstrekt niet, luidde het antwoord half- gepikeerd. Onze transacties betroffen alleen fond sen, en hij is er niet slecht bij gevaren. Mermillon drukte op een schel. Wij zul len eens een woordje praten met Chicotin, zei hij. Monsieur Chicotin, Rus van geboorte, was in zijn vaderland niet ter dood gebracht, om dat hij een genie was in het vervaardigen van bommen. In oogenblikken .van overmoed en in het goede gezelschap, placht hij er op te pochen, dat hij met zijn vingers meer menschen omgebracht had, dan eenig regi ment soldaten ter wereld. Zgn oogen stonden te dicht bij elkaar, en in uiterlyk hield hg het i midden tusschen een gigolo en een apache. Mermillon liet hem plaats nemen en wacht te tot de deur gesloten was. Monsieur Chico tin bleek slecht gehumeurd te rijn. Ik had u juist willen vragen, begon hij, -- of al mijn werk vergeefsch geweest is. Waarom draagt u mij het oplossen van een zeer vernuftig wetenschappelijk vraagstuk op om het daarna nutteloos te laten liggen? U loopt op de dingen vooruit, ant woordde Mermillon schappelijk. Ik wou graag weten, hoeveel tijd u nog noodig heeft om uw taak geheel te voltooien. Een uurtje of twee. haastte de ander zich te antwoorden. Ik heb er nog niet de laatste hand aan gelegd, omdat dit zeer kort voor het gebruik dient te geschieden. Ik heb aan uw opdracht voldaan door een instru mentje te vervaardigen, dat door een klok gereguleerd wordt, en dat het schip, dat u mij aangewezen hebt, tot splinters zou bren gen, Geen brokstukken, geen prutswerk, zoo als in mijn jeugd, toen het hoofd van een mensch den eenen kant uitvloog en zijn bee- nen den anderen, terwijl de romp heel blëef. Ik heb een wonder gefabriceerd. Er zai van de „Paradijsvogel" geen stuk heel blijven, dat verzeker ik u. heeren. Geen molecule hout of metaal of ander materiaal zal na de ontplof fing meer herkenbaar zijn. Van schip of in ventaris blijft geen stukje over. De theore tische geleerde zou beweren, dat absolute vernietiging onmogelijk is. In de praktijk v/el. Wie met duikers of werktuigen ter zee naar fragmenten of atomen van het schip gaat zoeken, nadat het door mijn instrument vernietigd is, zal er niets van terugvinden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10