Een nieuw boek van P. Bossen Middenstanders bijeen De hel van Lemberg Verbruik koffiesnrrogaat in Duitschland ht Steunt de Harmonie! ,d Woensdag 9 Juli 1941 Tweede blad Bedrijfsleven zal In zes hoofd- groepen worden verdeeld. BONDSVERGADERING TE UTRECHT. Utrecht, 8 Juli Gisteren hield de K.N.M.B. een druk bezochte algemeene jaar vergadering te Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, ving aan met herden king van hen, die in dienst van het vader land zijn gevallen. De heer Jos ten Berg, voorzitter van de Utrechtsche handelsvereniging heette de vergadering welkom in Utrecht. Spr. huldig de den bondsvoorzitter, die zooveel arbeid niet heeft afgewezen en overhandigde den heer de Groot de gouden draagmedaille van de U.H.V. In zijn openingsrede memoreerde de voor zitter, dat de middenstandsorganisaties, ook plaatselijk, na den 15en Mei onmiddellijk de hand aan de ploeg hebben geslagen. Vervolgens besprak de voorzitter de tot •tandgekomen concentratie in de Nederland- sche middenstands centrale. De stichting van de Nederlandsche middenstands cen trale blijkt goed te zijn geweest en werd door vakorganisatoes als voorbeeld geno men. De bekende commissie Woltersom heeft de N.M.C. gelukkig niet voorbij ge zien. Voor den cultureelen arbeid heeft de bond in het instituut voor middenstands ontwik keling een lichaam, dat voor zijn taak be rekend is, en waarmede uitstekend wordt samengewerkt. Spr. dankte voor het vertrouwen door de organisaties en leden in de leiding gesteld en hij deed een be roep op de middenstanders in een heid medewerking te verleenen en niet ter zijde te blijven staan. Notulen en jaarverslag 1940. Het financieel verslag en de begrooting 1941 werden goedgekeurd. In de middagvergadering werden de voor Stellen van het hoofdbestuur inzake hand having der contributie op het bestaande peil aangenomen, evenals dat, inzake pro pagandacampagne tot ledenwerving. Het voorstel-Oosterheek, beoogende tegen den verkoop van apparaten en leidingen voor gas en electriciteit door overheidsbe drijven opnieuw te ageeren, gaf aanlei ding tot aanneming van het prae-advies van het hoofdbestuur, waarin gezegd wordt, dat de bondsleiding in deze dili gent blijft Naar een oplossing zal worden gestreefd. Het voorstel van den algemeenen bond van loonconfectionnairs om de mogelijkheid te onderzoeken of men kan geraken tot de instelling van een fonds voor sociale doel einden ten bate van alle bij den K.N.M.B. aangesloten stands- en vakorganisaties, werd in handen gesteld van het hoofdbe stuur, dat tegen zulk een onderzoek geen bezwaar had. „De voorbereiding van de ko mende organisatie van het be drijfsleven". De bondssecretaris, de heer Swagerman, hield over het onderwerp een beknopte in leiding. Uitgaande van den gildentijd, die ons leert dat organisatie van het bedrijfsle ven niets nieuws is en teekent de werkings sfeer dier gilden, besprak hij de overgang naar de beroeps vrijheid. Deze bracht aan vankelijk grooten opbloei, doch de organisatie van het bedrijfsleven bleek een groote leem te, die de middenstand omstreeks 1900 be gon te vullen door oprichting van een lan delijke centrale voor middenstands en vak organisaties. Daaruit zijn de huidige bon den en later de Ned. Middenstands Centrale ontstaan. Dit alles is voorlooper geweest voor de komende organisatie van het be drijfsleven. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de indeeling van het bedrijfsleven in zes hoofd groepen, van de taak en alle bevoegdheden der nieuwe organen, aan de hand van de verordening en de uitvoeringsbesluiten met betrekking tot de organisatie van het bedrijfs leven. De hoofdgroep „handel" zal in vier groe pen worden ingedeeld, n.1. „groothandel", „detailhandel", „markt- en straathandel", en „tusschenpersonen". Er volgde een geanimeerd debat. Dr. W. L. Groeneveld Meijer administra teur van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart, chef van de afdee- ling middenstand van dat departement, sprak vervolgens de vergadering toe en brak een lans voor het middenstandsmuseum hetwelk het economisch instituut van den middenstand reeds eenige jaren aan het in richten is. Na een uitvoerige rondvraag volgde slui ting. Bern, 8 Juli (D.N.B.) Onder het op schrift ..De hel van Lemberg", geeft de Berlijnsche correspondent van de Tat, na den terugkeer van eenige neutrale corres pondenten van een reis naar Lemberg, verslag van de gruwelen van den Sovjet. Hij schrijft, dat de correspondenten zonder uitzondering geschokt waren door hetgeen zij ten zien kregen: Op het hoofdbureau van politie, in de gevangenis in de Kasimir Zwiswkastraat en in do Gpoe-kazerne op het Nizyomarskiplein waren 7000 mannen en vrouwen opeengepakt, die na het uitbre ken van den oorlog tusschen Duitsohland en de Sovjetunie waren gearresteerd. Het waren bijna alle Oekraïners, die om hun internationaal Oekraïnische gezindheid door de bolsjewisten werden verdacht. Toen Zaterdag voor een week d« militaire toestand voor de Sovjets in Lemberg steeds onhoudbaar werd, aldus de Zwitsersche correspondent, richtte de Gpoe voor zijn te rugtocht onder de Oekraïners een bloedibad aan, dat tot het verschrikkelijkste hoort wat neutrale verslaggevers tot dusverre er gens ter wereld konden zien. Op het hoofd bureau van politie waren telkens 20 men- schen in een nauwe cel opeengepakt. Door de gesloten deur heen werden zij met ma- ©hinegeweervuur en repeteerpistolen afge- maakt. In de gevangenis wierp men dooden en levenden door elkaar in'de onderaarsche keldergewelven en metselde die toe. waarna de geheele gevangenis in brand werd ge stoken. Alle neutrale correspondenten kon den slechts met een zakdoek met eau de cologne voor den neus dit oord van ver schrikking naderen. Het aantal alleen in Lemberg door de Sowjets vermoorde Oe kraïners wordt geraamd op 2000 tot 2500. Alleen uit de drie genoemde gevangenissen, behalve den kelder en de gevangenis, die nog dichtgemetseld is. zijn tot dusver reeds 700 lijken, waarhij het stoffelijk overschot van tientallen kinderen, geborgen. VRIJWILLIGE BEPERKING ZOU EEN BELANGRIJKE BESPA RING VAN GRAAN BETEEK E- NEN. Naar wij in de „Kölm. Ztg." lezen, is het verbruik van koffie, geproduceerd uit graan, voortdurend toegenomen. Wel gaven reeds voor het uitbreken van den oorlog vele Duitschers aan deze koffie de voorkeur, doch de stijging van het verbruik is door de uit putting van den voorraad koffieboonen nog geaccentueerd. De op de distributiebonnen verkrijgbaar gestelde hoeveelheid koffiesurrogaat wordt in dezen oorlogstijd nagenoeg geheel opge bruikt. hoewel de beschikbaar gestelde hoe veelheid ruim gemeten is. Het gevolg is, dat thans gemiddeld 500.000 ton graan per jaar nl. rond 350.000 ton gerst en 150.000 ton rogge, voor de vervaardiging van koffiesur rogaat moet worden verwerkt. Deze toeneming van het verbruik bedraagt ten opzichte van normale vredesjaren meer dan 100 Voor de productie van vervan gingsproducten van koffie wordt thans zoo veel graan verbruikt als overeen komt met het broo l verbruik van de stad Berlijn gedu rende 10 k 11 maanden. Het Rijksvoedings- middelenbureau, dat deze cijfers heeft ge publiceerd deelt hierbij mede, dat deze hoe veelheden graan voor de productie van de surrogaten wel aanwezig zijn, doch de ver bruikers zouden uit overtuiging vrijwillig tot het gebruik van andere dranken kim* nen overgaan, bijv. Duitsche theesoorten. Indien men, zoo vervolgt het blad, op deze wijze bijv. 100.000 ton graan zou kunnen be sparen, dan zouden hiermede ca. 200.000 var kens kunnen worden gemest tot een gemid deld gewichit van twee dubbele centenaar. De 40.000 ton varkensvleesoh en vet welke hierdoor worden verkregen, zijn bijv. vol doende om gedurende vier maanden in de behoefte aan vleesch van Berlijn te kunnen voorzien. HARENKARSPEL DIRKSHORN. VAN DEN HOOIWAGEN GEVALLEN. Maandagavond was de heer P. Öotjers aan het hooirijden langs den weg van den Voor polder, Op den wagen was de heer Jan van Veen aan het voerleggen. Plotseling ging het paard eenige stappen vooruit. Hierop was van Veen niet bedacht, gleed van het gladde hooi af en kwam zeer onzacht op den straat weg te vallen. Daar dit ongeval vlak bij den dokter ge beurde en deze thuis was, was hij onmiddel lijk bij de hand. Dokter Groenliart heeft van Veen per auto thuis gebracht. Later bleek dat er drie ribben gekneusd waren. DS. DE LEEUW t Gistermorgen is Ds. G. de Leeuw, Ned, Herv. Predikant alhier, na een sleepende ziekte, in den ouderdom van 68 jaar over leden. WINKEL RECTIFICATIE. Boven ons verslag van de Maandag ge houden raadsvergadering zetten wij: Geen tweede onderwijzer aan de U.L.O." Uit het verslag zal het den lezers duidelijk4 gewor den zijn dat er integendeel wel een tweede onderwijzer benoemd is. WOLAFLEVERING. Uit de regeeringspublicatde inzake scheer wol is gebleken, dat de Noordhollandsche Wolvereeniging te Alkmaar de eenige in stantie is welke met de in ontvangstneming van scheerwol is belast Voor de gemeenten: Anna Paulowna, Cal- lantsoog. Den Helder en Sehagen, is daar voor aan alle bekende schap enhouders be richt geconden, om op een vastgestelden dag hun wol af te leveren bü G. Plevier, Laan, Sehagen, waar door deskundigen de wol zal worden gequalificeerd en op rendement ge schat. Er kunnen echter nog andere wol houders zijn. die niet aan de wolvereeni ging bekend zijn, b.v. slagers en anderen. Aan deze personen wordt blijkens de in dit nummer geplaatste advertentie, op Maan dag 14 Juli a.s. des namiddags, gelegenheid gegeven hun scheerwol af te leveren. {Wol koopen of verkoopen is verboden). KOEDIJK BURGERLIJKE STAND. Maand Juni 1941. Geboren: Nicolai Margaretha Catharina, dochter van Antoon Joseph Kersten en van Margaretha de Wever; Cornelis Johannes zoon van Jan Schouten en van Leentje Schilder. Gehuwd: Geen. Overleden: Jan Riekwel, oud 70 jaar, wo nende te Koedijk, zonder beroep, echtgenoot van Janna -Wilhelmina Koster; Jansje Troostbeide, oud 3 jaar, wonende te Koedijk, zonder beroep, dochter van Klaas Cornelis Troosthedde en van Trijntje Jantje de Rui ter. LOOP DER BEVOLKING. Maand Juni 1941. Ingekomen; Trijntje A. Sevenhuijsen, van Schoorl. Kanaalkade E 67; Cornelis van Veen, van Oudorp N.H., Westerstraat A 91; Maartje Sevenhuijsen, van Warmenhuizen, de Fuik 27; Pieter Kloosterboer, van Sint Pancras, Bovenwcg 257; Maria J. van An- del, van Zuidland, Stee nen weg 400. Vertrokken; Hanri Muller, naar Haarlem, Timorstraat 138; Cornelis Oud, naar Wierin- gen, Westerlanderweg 27; Gerrit Slotemaker naai* Bergen N.H., Jan Jacoblaan 19. Z1JPE WERKLOOSHEID. De vorige week bedroeg het aantal werk- loozen, dat „in zorg" was, 8, waarvan 2 in de werkverschaffing waren geplaatst en 6 ingevolge de Rijkssteunregeling werden geholpen.. In de overeenkomstige week van 1910. 1939, 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen resp. 3, 15, 23 en 36. SCHAGERBRUG. NIEUWBOUW. Naar men ons mededeelt, is de heer J. Dienaar te, Den Helder, tijdelijk alhier ver blijvende. voornemens een woonhuis te doen bouwefS op een vrij terrein, gelegen aan dien Ruigeweg alhier. De heer Van Eekeren, aannemer te Keinsmerbrug, zal met de uitvoering van het werk worden belast. 'T ZAND. AANNEMING BENOEMING. De heer P. Kroonenburg, onderwijzer aan de O. L. School te Burgerbrug, heeft zijn benoeming tot Hoofd der O. L. School alhier aangenomen. SCHOORL HOE ONS FANFARECORPS SPEELDE. 't Kleine Schoorlsche fanfarecorps „De Vriendschap" was lang niet slecht, aldus schrijft de recensent van „De Zaanlancter" over het optreden van ons corps te Wor- merveer, maar de bezetting was wat ma ger, waardoor er soms een leegte ontstond, die op den eindindruk niet zoo gunstig kon uitwerken. Toch was haar optreden juist in haar bescheidenheid wel vermel denswaardig. Een heel mooie sopraan, die nergens domineerde, maar zich heel mu zikaal aansloot. Men heeft wel gerepeteerd en de stemming was daardoor ook heel goed. Directeur Anderson liet muzikaal nu anceeren. maar in de gedeelte's als tus schen F en G waar juist als 't ware „ijzer bijters" voor noodig. zijn. om d:e overdadige technische figuren uit te laten komen, schoot men tekort. Maar toch hebben we groote waardeering om met dit clubje aldus uit te komen. Tancred was minder, tech nisch vooral in 't basregister. De discant heel beschaafd, toch nog boven de krach ten. Bijdragen tot de geschiedenis van Westfriesland BELANGRIJK WERK OVER STREEK EN BEVOLKING. De Sl-jarige schrijver van de Kroniek voor Hoogwoud en Aartswoud. de heer P. Bos sen, oud-directeur eener zee vaartschool, voor wien zeker het spreekwoord geldt: wer ken zoolang het dag is", heeft de literatuur verrijkt met een vervolg op bovengenoemde kroniek: „Bijdragen tot de geschiedenis van Westfries land". Men hoeft slechts in dit boekwerk te bladeren om tot de conclusie te komen, dat de heer Bossen opnieuw land en volk een grooten dienst heeft bewe<zen, door dat ver zamelen en publiceeren van een schat van gegevens over Westfriepland en speciaal weer over de dorpen Aartswoud en Hoogwoud. Voor de kroniek was de belangstelling zoo groot, dat de toch niet geringe oplaag binnen het jaar nagenoeg was uitverkocht. zegt de schrijver in zijn voorwoord. Het zou ons niet verwonderen, of met zijn tweede boek, zal dat eveneens het geval zijn, het is even als de Kroniek een onmisbaar naslawerk- je voor ieder, die belang stelt in eigen streek en eigen volk. Menigeen zal de da den beschreven vinden van zijn eigen voor ouders. waarvan de nazaten zich over het heele Westfriesche land en daarbuiten ver spreidden en zijn herinneringen uit over- levering-van-ouder-op-ouder kunnen aan vullen met wat de heer Bos§en vertelt. Het werk geeft een inzicht over: De in richting van het bestuur van de. dorpen in de 17e en 18e eeuw, tot aan den Fran- schen tijd. de rechtspraak in dien tijd, de predikanten en schoolmeesters vooral in P. BOSSEN. (Foto archief)'. het begin dier reformatie, de scheepvaart- beweging in Hollands Noorderkwartier tot de 16e eeuw. en de agrarische toestand vergeleken met dien in dezen tijd. Het boek is verlucht met duidelijke teekeningen en fotografieën, de tekst verduidelijkt met tal van statistieken. Evenals de Kroniek zijn ook deze „bijdragen" frisch geschreven, af en toe met een drogen doch immer malden humor. Voor den leek een boek om gezel lig in te „strunen", voor degenen, die meer verwachten een betrouwbarfe en prettige gids. W'ij kunnen het nieuwe boek van dien heer Bossen warm aanbevelen, het ia kostbaar bezit op de boekenplank! (Bijdragen tot de Geschiedenis van West- Friesland, door P. Bossen, oud-directeur Zeevaartschool, uitgave Trapman N.V., Sehagen, I 1.50. BARSINGERHORN HARDDRAVERIJVEREENIGING BIJEEN. Ledenvergadering van de Harddraverijver- eeniging .Barsingerhorn" in „de Fortuin" op Maandag 7 Juli, 's avonds 8 uur. Aanwezig 12 leden. Voorzitter de heer J. A. Schenk, opent met welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Van B. en W. kwam een schrijven in, dat de vereeniging tle beschikking over het sportterrein krijgt op 10 en 11 Augustus, den tweeden dag tot 6 uur. De rekening over het afgeloopen boekjaar wordt vervolgens nagezien door de heeren G. Langevoort en D. Gorter, en in goede orde bevonden. De rekening wordt vastge steld in ontvangst op f298.77, in uitgaaf op f273.55, alzoo met een voordeelig saldo van f25.22. Tot Bestuurslid wordt herbenoemd de heer C. Spaans. Voorzitter brengt vervolgens in bespreking het eventueel houden van een paardensport- dag. Alle aanwezigen blijken er voor te ge voelen dezen dag wederom te organiseeren, waartoe dan ook wordt besloten. De eerste dag zal uitsluitend een con- coursdag worden, terwijl !s Maandags een wedstrijd in het Ringsteken met paard en kar zal worden gehouden. Het concours wordt uitgebreid met een rubriek „Koudbloed eenspan, aangespan nen", terwijl voorts getracht zal worden nog De bekende karakteristieke sluis een de Zes Wielen, onder den rook van Alkmaar, zal wegens kanalisatie-werkzaamheden binnenkort verdwijnen (Pa*.Holl«nd ui Een uitstekend programma dus! !Het gaat met onze Harmonie helaas niet goed', de animo schijnt verflauwd te zijn. Dat i6 jammer, want Sehagen kan de Harmonie niet missen en als het aoo doorgaat, wordt het voor de overblijvende leden toch wol wat heel moeilijk. Wij gelooven dat het beste geneesmiddel de belangstelling van het publiek is. Wanneer men de Harmonie noodig heeft, bij carnavals, schoolfeesten, tochten Oudien van Dagen, enz. enz. staan de leden voor de burgerij klaar. Het is thans aan de burgerij, te toonen, dat zij prijs stelt op het behoud van ons muziek corps. dat thans een moeilijken strijd voert. In de dorpen rondom Sehagen bloeit het ■muziekleven, waarvan Sehagen eens het middelpunt was. Juist in dezen tijd is het zoo goed, zijn gedachten eens ergens anders op te bepalen dan op de gruwelen van el- ken dag. Laat men eens „vluchten in de muziek" en laat men om te beginnen een daad toonen, door morgenavond in den Muziektuin aanwezig te zijn! de ele eze ing ijs- tot ing het bij iam lag. vee het irer- •au- Z. •ing igd. de ond den kon de ling on een rubriek W armb loe dh e nigstenaange spannen", aan het programma toe te voe gen. De regeling wordt verder aan het Bestuur overgelaten. Reeds zegden verschillende le den een medaille toe. De heer Reyne opper de de idee voor het belangrijke nummer „Landbouwtuigpaarden" een wissetbeiker be schikbaar te stellen. Algemeen werd «hier voor gevoeld, zoodat het Bestuur ook in de ze vrij mandaat kreeg. Met den wensöh, dat ook dezen sportdag goed zou mogen slagen, sloot voorzitter de vergadering. SCHAGEN aan- NImmer deed de burgerij ver. geefs beroep op haar, tfeans doet de Harmonie een beroep op de bnrgerH. Haar traditie getrouw, zal Schagens Harmondekapel ook dezen zomer zoo mo gelijk eenige concerten geven. Voor dit concert vond zij vier leden van „Onder Ons" te Dirkshorn bereid tot assistentie. Wij willen beroep doen op onze muzikale plaatsgenooten, om naar dit concert te ko men luisteren en door lid te worden, onze Kapel te helpen voortbestaan. Programma: 1. Cadettenmarsch Sousa 2. De klokken van Corneville, Fant, Planquette 3. Unter dem Siegeebanner, Marsch Fr. von Blon 4. Op het ije. Ballet in drie deelen, G. Cornet 5. Unter dem Doppel-AcHer, Marsch Wagner 6. Medley-marsch y. Mackeler 7. Spin-spin", lied arr. L. A. Schouten 8- Glimworpje. Idylle P. Linoke 9. Luna Walzer P. Linoke 10. Hand in hand, Marsch Fr. von Blon ijvie —11, 100 >psla 4.S0 50 p. pos- 18.— 100 :lerie -1.17 100 ICO oma- 40 p. chot- b'hot- bos i0.-, Ktr. aten hot-

Schager Courant | 1941 | | pagina 5