Nieuwe wethouders de wereld zonder papier Trapman N.V. DRUKKERS VOETVERZORGING Waf zou zijn 4 Ponderdag 10 Juli 1941 Tweede blad Raad Wieringermeer DE HEEREN DE GRAAT (ZIT TE ND) en VAN OERS GEKO ZEN. De heer Peters stelt zich niet meer beschikbaar. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering werden de raadsleden, door den rijks* commissaris als zoodanig aangewezen, be- eedigd en de wethouders gekozen. De raadsleden maakten, gelijk bekend, tot heden deel uit van de bestuurscommissie. De burgemeester, ir. Smeding, hoopt d'at de belangen van de gemeente door de leden in hun kwaliteit als raadslid op dezelfde wijz ebehartigd zullen worden als ze dat in hun functie van leden der bestuurscommis sie hebben gedaan. De heer Venhuizen legt de belofte, de overige hceren den eed af. Dè heer Peters neemt het woord vóór de verkiezing van wethouders plaats vindt. Wat de raad betreft, hebben de hoogere in stanties zidh op het standpunt gesteld: „laat zitten wat zit", ipaar ten aanzien van de wethouders meent spr., dat de raad, die hier te beslissen heeft, deze lijn niet volgen moet. Beter is het thans wethouders te kie zen. die in de gemeente wonen. Spr. ver zoekt geen stem op hém uit te brengen. Voorzitter dankt den heer Peters voor zijn verklaring, men moet deze opvatting respecteeren. wetende met hoeveel liefde de heer Peters de taak heeft verricht en ook wetende, dat men den heer Petens weer had willen verkiezen. De heer Venhuizen vraagt of 't nog uit maakt met de stemming, wie eerste en tweede wethouder wordt, of event. locobur ge me ester. Voorzitter noemt deze opmerking juist en stelt, eerst aan de orde vervulling vaca ture de Graaf. Gekozen wordt de heer de Graaf met al gemeen e stemmen. Voorzitter verheugt zich over deze benoe ming. welke hij. gezien het vele, "dat de heer de Graaf reeds deed in het belang van Wieringermeer van harte toejuicht. De stemming in de vacature Peters geeft •tot resultaat, dat de heer A. van Oers (R.K.) met algemeene stemmen wordt gekozen. De heer van Oers dankt voor het ver trouwen. aanvaardt de benoeming, doch brengt in liet. midden, dat bij den heer Petera moeilijk zal kunnen vervangen. Voorzitter weerspreekt dit, men kent den heer van Öoers lang genoeg! Hartelijke gelukwensehen volgen. Zich weer tot den heer Peters wendend, zegt voorzitter de buitengewoon aangena me samenwerking op. hoogen prijs te stel len, en de periode van samenwerking met hem nimmer te zullen vergeten. De heer Peters dankt op zijn beurt den voorzitter en zwaait de hem gebrachte lof op voorzitter en den raad terug. Spr. is trotsoh aan de kolonisatie te hebben mee gewerkt en brengt, zijn offer gaarne in het belang van Wieringermeer. Spr. hoopt dat het nieuwe college even eensgezind zal zijn als het. oude. Hierna sluiting. WIER1NGEN gereedschap o*> te bergen, daar bij' velen de meening heeft post gevat, dat de werk- leiding verantwoordelijk zou zijn voor de gereedschappen. Dit is echter niet juist, niet de werkleiding, doch de arbeider zelf is verantwoordelijk voor zijn gereedschap. SCHAGEN LOGP DER BEVOLKING. Ingekomen: K. Pomper van Smilde; L. Huige van Wissenkeike; H. M. v. d. Linden van Zijpe; C. D. Wigbout en gezin van Won- seradeel: G. de Leeuw van Zijpe; L. Louter van Sijbekarspel; M. Karsten van Wognum; I. Mulder van Leek; M. Heins van Onst- wedde; A. Cnossen van Workum; Jto. Lof (van Beemster; G. Waardenburg en gezin van Winterswijk; G. Huige van Wissenker- ke; Chr. Huige van Wissenkerke; L. J. Ver stoep van Gouda: P. L. Verstoep van Gou da: M. Vcensfra van Smallingerland; R. Bouma van Smallingerland; M. S. Lafeber van Wieringermeer; A. J. v. Rutten van Alkmaar; R. Slagboom van Hillegom; C. Oud van Koedijk; A. A. Vermeeren en echt- genoote van Wieringermeer; H. Th. Nobels van Alkmaar; H. Haanstra van Workum; J. M. de Groef van Anna Paulowna; A. Kui per van Wieringermeer; A. A. ten Hacken van Haarlem: M. Veerman en gezin van Huizen N.IL; H. Luikkien van Bussum; G. Koen van Terschelling. Vertrokken: F. Egas naar Leeuwarden; P. Dijkstra naar Warnsveld; P. Dijkstra naar Harlingen; D. Leijen en gezin naar Den Helder; L. Schoen naar Beverwijk; O. Hoekstra naar Texel; D. Bakker en ge zin naar Barsingerhorn; M. Kuiper naar Harenkarspel; L. A. de Waal naar Honte- nisse; J. Windt naar Emmen: R. Postma naar Workum: G. C. Bosker naar Wieringer meer; J. P. Albers en gezin naar Maurik; W. G. Douma naar Zijpe; H. de Wilde en gezin naar Onstwedde. ONDERWIJS. Tot 5e leerkracht aan de Chr. Nat. school ie Den Oever, waar in verband met de groo- te toeneming van het leerlingental. uitbrei ding van het personeel noodzakelijk was, is benoemd de heer AL Gerritsen, onderwijzer te Hilversum. VOGELWET. Gedurende het tijdvak van 1 Juli tjn. 31 December 19-41 zullen de Schollevaar de Blauwe Reiger de Mantelmeeuw, de Zilver meeuw, de Ekster, de Vlaamsche Gaai, de Bonte Kraai, en de Houtduif niet behooren tot de z.g. beschermde vogels in den zin der Vogclwct. De Kokmeuw eveneens niet in dat tijlvak in de provincies Groningen, Fries land. Noordholland, Zuidholland en Zee land. De Spreeuw is gedurende het tijdvak ,van 15 Juli t.m. 31 October 1941 niet be schermd. en de sperwer gedurende het tijd- yak van 15 Juli t.mr31 December 1941. WERKVERSCHAFFING. Opbergen gereedschap. Wij vestigen er de aandacht op, dat bij de werkverruiming tewerkgestelde arbei ders bij het verlaten van het werk behoor lijk voor de opberging van hun gereedschap hebben zorg te dragen. Bij het verlaten van het werk wordt al te veel verzuimd het EEN PUNT VAN OVERWEGING VOOR UT De Rijkslandbouwwinterschool te Sc hagen hoopt in 't laatst van September of begin October haar leerlingen weer te ontvan gen (zie desbetr. advertentie in dit num mer). In de eerste plaats is dit onderwijs bedoeld voor de jongens van 16 raar en ouder, die landbouwer of veehouder wil len worden of dit in de praetïjk reeds zijn. De wenschelijkheid en zelfs noodzakelijk heid van dit onderwijs zal hier niet op nieuw betoogd worden. In de tweede plaats wordt deze school ook gebruikt als springplank voor 't. be reiken van ondergeschikte of leidende functies bij verschillende Rijks- en parti culiere instellingen en diensten: Heidemaat schappij, boschbeheer, zuivelfabricage, voor lichtingsdiensten, inpolderingsdienst, enz. Daar de leertijd kort is en er veel stof wordt behandeld, dienen de leerlingen van zeer goeden wil en belangstelling te zijn en bij voorkeur eenige vooropleiding ge had te hebben, tehvijl eenige bekendheid met de praetijk van landbouw of veeteelt vereischt is. De Directeur der R.L.W.S. te Schagen. BEVORDERD. Aan het Murmellius Gymnasium te Alk maar zijn bevorderd van de 5e naar de 6e klas Leen Koning en van de 2e naar de 3e iöas Jan Koning, beiden te Schagen. THEATER ROYAL. De dans des doods. Deze week brengt Royal de spannende, op windende sensatiefilm „De dans des doods". De oude Rasmussen haat alles wat. vari été heet omdat zijn vrouw, die kunstrijdster was. er op zekeren dag vandoor is gegaan. Dat. is ook de reden, d'at hij weigert zijn goedkeuring te hechten aan het plan van zijn dochter Beatrice om met een danstroep op tournee te gaan. Het arfistenbloed van de moeder verloochent zichzelf echter niet in de dochter en Beatrice loopt weg. Na eenigen tijd krijgt zij een groote be kendheid als ,La Belle Beatrice", d'ie eiken avond haar spel met. den dood speelt door in de tijgerkooi te dansen. Op een avond loopt het inderdaad spaak: dé tijgers wor den woest en slechts een schot uit het wa pen van den lcunstschutter Camer'on be waart haar voor een wissen doocl. Zij gaat nu met haar redder samenwerken. Er ko men vijanden van Cameron in de troep en de spanning stijgt ten top. Een schitterende film, vol spanning en sensatie, die ook een kijkje geeft achter de schermen in het artistenleven» ZUINIG MET WATER! Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noordhol land (P.W.N.), waarbij de verbruikers van leidingwater in het voorzientngsgebied van hel P.W.N. er aan worden herinnerd, dat het ten strengste verboden is om water te verspillen of te gebruiken voor een ander doel, dan waartoe een abonnement is aan gegaan. Met name wordt er in die adver tentie gewezen op het ongeoorloofde van tuinbesproeiing zonder abonnement voor die besproeiing. De Directeur van het P.W.N. doet voorts een beroep op de medewerking van de abon nementen om het waterverbruik in het al gemeen en de besproeiing van tuinen in het bijzonder tot het strikt noodige te be- perken en die besproeiing bij voorkeur alleen met gieterste doen geschieden. G. D. v. d. STOK (medisch gediplomeerd pedicure). ZITTING TE SCHAGEN elke 2e Zaterdag van de maand, du« nu 12 Juli a.s. van 28 uur. LAAGSTE INSCHRIJVER Voor het. schilderwerk van 16 huizen aan de Corn. Bokstraat. van de Woningbouw vereniging Schagen. was de laagste in schrijver de firma H. Breed en Zn. te Heer- hugowaard voor de som van f 1222. WERK AAN DEN WINKEL. Aan de firma Blaauboer en v. d. Hoven alhier zijn de volgende werken opgedragen; pootaardappelbewaarplaats te Kolhorn voor de heeren A. Schenk c.s.; pootaard appel be waarplaats Waardpolder voor den heer Jb. Kistemaker te Kolhorn; graanschuur in den Waardpolder voor den heer Alb. Vis te Bergen. INLEVERING METALEN. De inlevering van metalen in deze ge meente zal plaats hebben in het gebouw „Vreeburg" aan de Loet, wijk F no. 14. VERGUNNING BOUW. Aan L. de Kok, tijdelijk alhier, is door Burgemeester en Wethouders tot wederop zegging, voorwaardelijk vergunning ver leend tot het bouwen van een schuurtje op een terrein bij de haven. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 5 Juli stonden geen werkloo- zen ingeschreven. STAND DER ARBEIDSBEMIDDELING. Op Zaterdag 5 Juli stonden aan het bij kantoor Schagen van het Gewestelijk Ar beidsbureau 9 werkzoekende arbeiders inge schreven, t.w. 2 grondwerkers, 1 timmerman, 3 landarbeiders, 2 chauffeurs en 1 schip persknecht. In "de overeenkomstige week in 1940 be droeg dit aantal 13; in 1939 27 en in 1938 25. VERKEER IN DE HAVEN. Gedurende de maand Juni werd de haven te Schagen bezoek l door 37 schepen, waar van: 1 met een inhoud van 50 ton, geladen met ijzer; 4 van 206 ton met meel; 2 van 1213 ton met teer; 18 van 731 ton met stuk goed; 4 van 202 ton met hout; 3xvan 136 ton met, vee; 2 van 259 ton met tarwe; 1 van 130 ton mét steenen; 1' van 130 ton met hooi; 1 van 40 ton niet buizen. ALKMAAR Proviand uit aardbeienland voor de jamfabrieken. Wanneer de vruchten geconserveerd zijn, gaan ze in groote vaten naar de fabrieken, waar ze tot geurige gelei worden verwerkt (Pax-Holland m) EINDEXAMEN R.HJB.S., AFD. B. Gisteren slaagden voor het eindexamen der R.H.B.S. te Alkmaar, afd. B: de dames D. Andriesse, J. D. de Bruijn en F. van Gorkum en de heeren G. B. Kloos. B. C. Maats, W. Poeze, J. T. Smeding, D. Snel, P. Wulp. C. S. v. d. Hoek, G. J. Hoy- tink, H. G. Gerritsen, L. Gerritsen, W. Gilles en H. J. Wessels, allen uit Alkmaar, de heer C. Kloosterboer uit Heiloo, de heeren W. Boon, J. BosEijssen, J. Koomen, uit Ber gen, M. Uitkamp uit, Beverwijk. Afgewezen werden 8 candidaten. OVERGANGSEXAMEN GYMNASIUM. Toegelaten tot de tweede klasse: uit la.: Miep Akkerman, Ad. Boxem. te Alkmaar; Guurtje Ay, Ina Bronkhorst, Jan de Veer, Jaap de Vries, allen te Schagen; Hans Daal der, Fennie Moens, beiden te Bergen; Jan Dirkmaat, Broek op Langendijk; Riekje En gelman, Heiloo; Tony Feitsma, Annie Hoog kamer, beiden te Middcnmeer; Hans Keu- Rutm gewicht. De massale aankoopen door de conserveerbedrijven op de aardbeienveilingen worden in vlot tempo gewogen (Pax-Holland m) ning, de Rijp; Herman Kroes te Beverwijk; Bert, Visser te Noordscharwoude. Uit lb: Wim Beeker, Uitgeest.; Hannie Berman, Henk Bruin, Wanda Doggenaar, Martin de Haas, Klaas Hayteina, Wim Kloos Ebelientje Koelma, Liesje Koster, Roel Lunshof, Lucas Rotgans, Greet, Sehenkeveld, Gerrie Veenhuizen, allen te Alkmaar; Cchar les Destrée, St. Pancras; Sil Groendijk, Me- demblik; Wim Hoogendijk, Cactricum. Afgewezen in totaal 9 leerlingen. Toegelaten tot de derde klasse: Kees Buis, Dientje Eriks, Bart van derFeen de Lille, Roeland van Kinschot, Anke Kor- teweg, Marja Sehenkeveld, Jaap v. d. Sterre Hans Klein Wassink, allen te Alkmaar; Truus Engelman en Tineke Teppcr te Hei loo; Jaap Everts en Henk Kastein te Hoorn; Kees Ingenhousz te Beverwijk; Jaap Kamer mans, Fieke Visser en Fieke Venema te Bergen; Jan Koning te Schagen, Chris ten Raa, Bakkum, Jan Schelhaas, Broek op Langendijk. Afgewezen 10 leerlingen. Toegelaten tot de 4de klasse: Greta v. d. Abeele te Oudkarspel. Jan Bakker te Hei loo, Jurrit Bergman te Berkhout, Leo v. d-, Brandeler, Henk v. d. Brink. Jaap du Chat- EN HOE WORDT HET GEMAAKT? Over den geitenhuid van den Griekschen perkamentniaker en de moderne papierindustrie. Als gevolg van den oorlog, waar door de grondstoffen voor de papier industrie niet meer kunnen worden aangevoerd, is het papier schaar- scher geworden. Wat weten wij eigenlijk af van het papier, zonder hetwelk wij ons leven niet denken kunnen? Hebt U er wel eens over nagedacht, wat wij zonder papier zouden moeten beginnen? Wat zou er overblijven van onze gedachten- en cultuurwereld, wanneer al was "het maar voor één oogenblik het papier ver dwenen was? En wat zouden wij beginnen moeten zonder het klassieke stukje papier om iets in te pakken of iets op te noteeren? Waarlijk, op ieder levensgebied van den geciviliseerden mensch heeft deze stof zich als het ware zoo vastgezet, dat wij ervan gespeend voor heel wat problemen zou den komen te staan. Papier, nu ja. dat is zoo vanzelfsprekend geworden als water en lucht en maar zelden denken wij eraan, hoe afhankelijk we ervan zijn Is een cultuur wel mogelijk zonder pa pier? Maar ja, dan kijken we toch even ver baasd op naar de ruïnes van den Pergamon tempel, bewonderen we de tragedies van Euripides, de domkerken van de middeleeu wen, de perkamenten boeken van de mon niken en minnezangers en we stellen vast: er waren dus ook eens beschavingen zónder papier. Beschavingen, die uit steen en leer tot ons spreken, monumenten die ons ze openbaren. En ziet, het papier, zooals wij dat kennen, is toch zoo goedkoop geworden, (in eerwil van alle jeremiades over de hoo- ge papierprijzen!), dat een bock nauwelijks meer kost dan een goede maaltijd en een krant weinig meer dan een stuk brood Wij zien den Griekschen perkamentmaker over een geitenhuid gebogen, om die te scha" ven en glad test rij ken, opdat er woorden voor de eewigheid op geschreven kunnen worden. Ons tegenwoordig leven heeft in den waren zin des woords zijn tempo aan het papier ontleend. In een bedrijf, waar houtzagerijen, papierfabrieken en drukke rijen niet ver van elkander verwijderd lig- g, kan men met het horloge in de hand het ontstaan van het papier volgen: om 7.45 u. worden er 's morgens 3 booinen omgehakt cn in dQ houtzagerij klein gezaagd en tot een fijne brei gemalen. Om 9.30 uur is het eerste vel papier gereed en om tien wordt b.v. dc eerste krant gedrukt. Eén uur latei- houdt de lezer de krant, d.w.z. een stukje van die boom in zijn handen... Laat ons eens een kijkje in een papierfa briek nemen. Die papier-vervaardiging is vol tegenstrijdigheden. Het papier ontstaat tusschen logen en zuren, tusschen koude en warmte, tusschen vocht en droogte. Aan den eenen kant wordt water door huizen aan gevoerd, zoodat men met de schoenen in het water staat, aan den anderen kant is het warm en droog, terwijl iedere druppel wa ter de kwaliteit van het eindproduct in ge vaar zou brengen. Bevochtigen en drogen, verwannen en afkoelen, uit elkaar scheuren en weer samenvoegen dit alles wordt voortdurend herhaald tijdens het ontstaan van het papier. Het gewone allfdaagschc papier, dat we gebruiken om te beschrijven, iets mee in te pakken, te bedrukken enz. wordt uit drie hoofdbestanddeelen vervaardigd; de belangrijkste ruwe grondstof wordt gevormd door de lompen, die door voddenkoopers bij elkaar gebracht worden. In de Hollanders Een troebele modderbeek kronkelt door verborgen kanalen: hier worclen de lompen gewasschén, in stukken gescheurd, gemalen en overvloedig gespoeld. Bij dit proces wor den vaak nog haken, knoopen en oogen ont dekt, die verwijderd worden. Dit verschu ren en malen der vezels geschiedt in ma chines, die „Hollanders" genoemd worden, cn als zoodang zeer bekend zijn. (In den naam leeft de traditie van het oudeHolland- sche papiermaken voort!). De gemalen stof fen gaan naar bleekniachines, waar ze, eerst grauw cn groezelig, helder blank en wit worden. Dan moet al het water eruit ver wijderd worden en het half afgewerkte pro duct wórdt dan in soorten ingedeeld, die elk voor het bepaalde doel verwerkt wor den. De tweede ruwe grondstof, die voor de papierfabricage noodig is, is de cellulose, die langs chemischen weg in de regel uit naaldhout, maar ook uit loofhout, slroo en grassoorten verkregen wordt. In de papier fabrieken, waar de cellulose niet zelf ver vaardigd wordt, wordt ze in witte balen aangevoerd, die er als stofbalen uitzien. In koldermolens en andere machines wordt de cellulosemassa fijn geweven Het spreekt van zelf dat wij in een beknopte beschouwing niet alle fazen van de ingewikkelde papier- vervaardiging kunnen nagaan, maar dat wij ons tot de groote bewerkingen moeten beperken. Zoo wordt het „halfgoed" na de verschil lende bewerkingen in een groote zaal met de cellulose of houten vezels gemengd. lede re kwaliteit papier wordt volgens een nauw keurig recept gemaakt: ook de hoeveelheid lijm, kleurstof enz. worden bij het mengsel gevoegd. De geheele massa gaat in groote kuipen en nu eerst volgt een geheimzinnige bewerking, waaruit ten slotte papier, zooals wij het kennen, te voorschijn komt. Er is een machine die de dikte van het papier bepaalt en waarin alle oneffenheden die eventueel nog in de massa zitten ver wijderd worden. Daarna komt de papier- stof als een dikke witte vloeistof op een on eindig lange band, de zeef van de papierma chine, waar de stof door middel van een zuig-inrichting ontwaterd wordt. Daarna tel, Bart de Geer. Jaap Maats, Jian Mlar- witz. Liesje Rolff, Jo Rijtema, Bernd Schier beek, Henny Wiggers, Elly Wynne, allen te Alkmaar, Karei ten Bruggencate, Bob Franken., Liesje Struyck, allen te Bergen, Jer Donner te Broek op' Langendijk, Gré Hoekstra te Hoorn, Nel Koomen te Wierin- gerwaard. Kees van Loenen te Beverwijk. Nico van Riessen en Kees Winkler te Hoorn Hester van Bolhuis te Den Helder en Dirk Barten te Noordscharwoude. Afgewezen 5 candidaten. Toegelaten tot <d'e vijfde Wasse: Els Ber man, Dini Buis. Mark du Chattel. Gorfda Harder, Hans van Kinschot, Ad Koelma, Wim Klein Wassink, allen t,e Alkmaar, Dries Bulstra te Schoorl, Paulien Eeceni, Hanneke Fijn, Jaap Hemelrijk, allen t,e Bergen, Louis Kol ff te Wieringen, Siets Kostelijk te Broek op Langendijk, Erik ten Raa. Hans ten Raa en Ina Schrander, allen te Bakkum, afgewezen 7 candidaten. Toegelaten tot de zesde klasse: Dora Ak kerman. Lisi Besijn, Tine Burger, Marie Koelma, Jan Knook, Piet Maats. Bea Schip hout. Liesje Voort hu ijzen, Jaap Berkhout, allen te Alkmaar. Mia Arnoldus te Egmond aan Zee. Flip Boeke, Aart Mol. beiden te Schoorl, Fokke Dijkstra te Heiloo, Dineke Hemelrijk, Vincent Wevand te Bergen, Leen Koning. Piet Raat. beiden te Sohagen, Marie Schene. Zuidscharwoude. Gu van den Beidt te Heiloo. Afgewezen 5 candidaten. WINKEL GESLAAGD. De heer P. J. Korver alhier, behaalde te Utrecht het diploma, ingesteld door de stu dieclub voor gemeentelijke documentatie, in samenwerking met de Vereeniging van Ar chivarissen in Nederland. WIERINGERMEER MIDDENMEER BEROEPEN. Candidaat G. J. d. Poll, alhier, is be roepen door de Nederl. Herv. Kerk te Ee (Fr.). wordt het papier tusschen walsen geperst. Het is al zóó droog geworden, dat het stijf blijft staan van de eene papierrol naar de andere: het doorstaat een warmte van 60 tot 100 graden en het komt ten slotte, afge koeld, als papier uit de machine Loopen we nu nog eens rond de papier machine, dan zien we de machine, die wa termerken in het papier aanbrengt. Door bepaalde draadwalsen wordt het papier op de gewenschte plaatsen dunner en doorzich tiger gemaakt, waardoor het watermerk ont staat. Veeal wordt het kant-en-klare papier nu nog gesatineerd, anders gezegd: gladge maakt. Ook moet het nog gesneden worden. „Messen handen weg", staat er met groote letters boven boven de snijmachines. En vervolgens moeten de vellen nog gesorteerd en ingepakt worden. In ander papierAl bij al is de papier-industrie zeker een der meest ingewikkelde en gij zoudt ervan dui zelen, wanneer een man „uit' het vak" U zou vertellen, hoeveel soorten papier er be staan!

Schager Courant | 1941 | | pagina 9