Hoe de Russische Gas en eleclriciteit Geen thee meer DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER boerenstand werd vernietigd De boer vermoord... Ned. ambulance naar Oostelijk front Brandweerauto omgeslagen Churchill dreigt Verduisteren 21.56 uur sparen is de gemeenschap dienen Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DINSDAG 15 JULI 1941, 85e Jaargang. No. 11545. Uttgav* der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" dchagen De massa-moorden in de Sovjet-Unie. De verpestende lucht der tot ontbinding overgaande lijken van de slachtoffers is zoo verschrikkelijk, dat de Duitsche soldaten zich van hun gasmaskers moeten voorzien (Weltbild-Holland) Berlijn, 14 Juli (A.N.P.)r Van de stelselmatige bestrijding van den boerenstand in de Sowjet-Unie en zijn lijfe lijke vernietiging getuigt een lange reeks on- mensclhelijke misdaden. De machthebbers van het Kremlin hebben hun anti-boeren- politiek herhaaldelijk officieel gemotiveerd. Lenin zei: „In de overheersching van de kleine boerenbedrijven ligt het grootste ge vaar voor het communistische ideaal." Een uitlating van het orgaan van het roode le ger luidt: „De politiek der liquidatie van den boerenstand correspondeert volledig met de politiek der verdrijving van de kapitalisti sche elementen." Deze uitlatingen zijn kenmerkend voor de bolsjewistische „agrarische politiek". Er is wel nauwelijks een overtuigender bewijs mogelijk voor de zuiver intellectueele, onhistori sche en van de werkelijkheid afge keerde politieke ideologie van Marx, Lenin, Stalin, Kaganowitsj c.s. dan hun prinicipieele afwijzing van den boerenstand, vooral in een land, waar de bevolking nog omstreeks het be gin van deze eeuw voor 90 procent op het land en van het land leef de. Indien men niet wist, dat de ver tegenwoordigers en uitvoerders van deze ideologie Joden zijn, dan zou men het reeds aan deze agrarische politiek merken. De stelselmatige strijd van de stad tegen het land nam een aanvang. Gewapende hor den communisten trokken er op uit om le vensmiddelen te requireeren, die na de ver nieling van het economische apparaat niet meer in voldoende mate de steden bereikten. De methode door middel van grootscheep- sche rooftochten na den oogst het broodgraan bijeen te garen of In den loop van het jaar vee en vleesch voor de groeiende steden te requireeren, werd zoover doorgevoerd, dat de boer tenslotte zonder uniforme leiding er toe overging zelf zijn boontjes te doppen. Het lijdelijk verzet van het geheele land dat zich uitte in een ontzaggelijken achteruitgang van de productie, leidde in Maart 1921 tot de z.g. nieuwe economische politiek (N.E.P.) waardoor men hoopte den boer, die rech teloos was geworden, weer tot arbeid op den akker te brengen. Sterker echter dan het tijdelijke economi sche inzicht en het eigenbelang der steedsche machthebbers bij een betere levensmiddelen- productie was de gedachte van den klassen strijd en het communistische ideaal. Toen het bebouwde oppervlak, dat in 1921 was gedaald tot omstreeks zestig procent van dat van voor den oorlog, zich tijdens de NEP weer tot over de tachtig prCt. had hersteld, daar de opbrengst weer den boer toebehoorde, achtte men in 1928 het ©ogen blik voor den beslissenten slag tegen den hoer gekomen. Aan het eerste vijfjaarplan werd de gedwongen collectiviseering ver bonden. De handel op het platte land. die zich onder de NEP weer had ontwikkeld, werd tot staatsmonopolie gemaakt, waar door de Sowjets voor hun politiek de noo- dige gelden uit den tusschenhandel waren gewaarborgd en bovendien werden de belas tingen voor 't platteland buitengewoon ver hoogd. De plattelandsbevolking werd tegen over de stedelingen politiek van haar rech ten beroofd, want na de kiesrechthervor ming van 1928 had de stem van een indu strie-arbeider even groot gewicht als die van vijf boeren. Iedere koelak, d.w.z. iedere hoer. die meer dan twee vreemde werk krachten in dienst had, werd al dadelijk „kapitalist" en ..vijand des volks" uitgescha keld en „geliquideerd". Duizenden en dui zenden werden als koelakken, of ze dit nu waren dan wel den plaatselijken Sowejt al leen in den weg stonden, met hun gezin ver bannen of terstond „gevonnist' en doodge schoten. Voor de overigen gold het program De gedwongen collectiviseer ing in den Sovjetstaat van Stalin, dat luidde, dat de geheele be werking van den bodem zou geschieden in staatsbedrijven of in collectieve bedrijven onder staatstoezicht. Het minste, dat in de „kolchozen" gemeenschappelijk eigendom werd. was het vee, de machines en de ar beid van de boeren. In de volledig gesocia liseerde „artels" en communes was er zoo goed als geen eigendom meer. De cfverige maatregelen, bij voorbeeld de terreurwet van 7 Augustus 19.12, die op ei gen gebruik van den oogst als „roof" de doodstraf stelde en de vele andere maat regelen ter voltooiing van het. hoorigenstel. sel. waarin de Russische plattelandsbevol king thans onder dwang was georganiseerd brengen principieel niets nieuws. De boer vermoord. De boer is in de 24 jaar Sovjet heerschappij vermoord, als dwang arbeider naar de noordelijke regio nen of naar Siberië verbannen of een hoorige van de Sovjet gewor den. Naast Stalin zijn voor de ge dwongen collectiviseering vooral de drie joden, Kaganowitsj, Baumann en Jadoga aansprakelijk. Van laatst genoemde is de bekende uitspraak afkomstig: de kogel is het allerbeste strijdmiddel tegen de boeren. Interessant is, dat in den tijd, toen het land verarmde, de stad geweldig toenam in inwonertal, zonder dat overigens de indu strie-arbeider daar een merkbaar beter be staan leidde. Het percentage van de platte landsbevolking daalde in de Sovjet-Unie van 82.1 procent in 1926 tot 67,2 procent in 1939. Als men de geschiedenis van dezen groot sten vernietigingsstrijd uit de wereldgeschie denis tegen den boerenstand in een land overziet, dan geraakt men niet slechts in ontzetting over de ontelbare moorden, de ontzaglijke roof en de knechting, maar ook over de consequentie en meedoogenloosheid, waarmee het plan tot ontbinding van el ke „burgerlijke maatschappij" werd uitge voerd. Wat aan natuurlijke banden bestond werd verscheurd. In de plaats daarvan kwam de verafgoding van techniek. De ma- REEDS OP WEG NAAR HET OOSTEN. 's Gravenhage, 14 Juli. De persdienst van de N.S.B. meldt: Hedenmorgen om tien uur stonden voor het stafkwartier der W.A. aan de Maliebaan te Utrecht drie auto's, opgesteld, allen be schilderd met de bekende grijze legerkleur en voorzien van het kenteeken van het Oostfront. Zij trokken begrijpelijkerwijze al- gemeene aandacht. Een dier wagens was met groote roode kruisen voorzien. Deze kleine expeditie was de eerste am bulance (zij het in miniatuur) die naar het oosten is vertrokken. De commandant der W.A., Mr. A. J. Zondervan, had nl. beslo ten voor zijn weermannen, die bij het N.S. K.K. dienen, ook Nederlandsche artsen in te zetten, ten einde de Duitsche doktoren bet werk te verlichten, en onze kameraden daar ver van hun vaderland vandaan, van ons voortdurend medeleven te overtuigen. De auto's waren volgeladen met medica menten en bovendien met de vele pakjes, die het stafkwartier in de afgeloopen drie dagen voor de kameraden aan het oost front ontvangen had. De colonne stond onder leiding van den banleider Nederkoorn, die alse vertrouwens man van dencommandant der W.A. in het Oosten is ingezet Commandant Zondervan en zijn staf na men voor het vertrek hartelijk afscheid van vertrouwensmannen en doktoren. SOVJETLEIDERS UIT HET KREMLIN? BEVESTIGING VAN GERUCHTEN. B e r 14 ii, 14 Juli (A.N.P.) Vol gens de meening In politieke krin gen alhier, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, schijnen de in het buitenland verspreide berich ten, volgens welke de bolsjewisti sche machthebbers in het Kremlin Moskou reeds verlatèn hebben of op het punt staan Moskou te verlaten, bevestigd te worden. Evenzoo acht men het hier mo gelijk, dat intusschen ook de in Moskou geaccrediteerde vertegen woordigers van buitenlandsche mogendheden van het Kremlin het verzoek hebben gekregen, de hoofd stad der Sowjet Unie te verlaten. chine zegevierde waar de natuur sedert tientallen eeuwen aan het leven een bijzon dere beteekenis had gegeven, b.v. ook in de nauwe betrekking tusschen mensch en dier. Met een raffinement, waartoe slechts de ontledende geest van den Jood in staat is, heeft men getracht de wortels van den boer los te rukken. De geschiedenis zal leeren, dat de droom van een Joodschen Sovjet staat juist op dit expiriment is gestrand. AMERIKAAN SC HE DESKUNDIGEN IN TSOENGKING. Met een uit Hongkong komend vliegtuig zijn in Tsjoengking drie Amerikaansche des kundigen op het gebied van transport en verkeer aangekomen. Een bericht uit Tsjoengking spreekt van deze Amerikanen als „voorhoede" van den Amerikaanschen staf van technische adviseurs voor de Tsjoengkingregeering. AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Drie zwaar gewonden. Onvoor zichtig wielrijder veroorzaakt ernstig ongeluk. Gistermiddag reden twee brandweerauto's met groote 'snelheid over den Aalsterweg te Eindhoven. Gekomen ter hoogte vanhet kruispunt met den Leendenveg stak een wielrijder, een zekere W. uit Waalre, nadat de eerste auto reeds was gepasseerd, plotse ling den rijweg over. De bestuurder van de tweede brandweerauto, een z.g. boschbrand weerwagen met daarachter een kleine baby- spuit, trachtten met een handige manoeu vre een aanrijding te voorkomen. Door de groote snelheid, waarmede hij zijn stuur omgooide, sloeg de wagen over den kop en botste met groote kracht tegen een langs den weg staande lichtpaal, die afbrak. De gevolgen waren verschrikkelijk. Op den wagen waren twaalf man schappen gezeten, die allen min of meer ernstige verwondingen oplie pen, zooals gebroken armen, beenen en ribben, alsmede inwendige kneu zingen. Drie van hen liepen boven dien nog een schedelbasisfractuur op, zoodat voor hun leven wordt ge vreesd. Allen werden terstond over gebracht naar het binnengasthuis en het St. Joseph gasthuis en aldaar ter verpleging opgenomen. Ook de wielrijder, die door zijn onvoor zichtigheid dit ongeluk teweeg bracht, kwam er niet geheel zonder kleerscheuren af. Ook hij werd nog gegrepen door den wagen en tegen den grond geslingerd, zoodat hij even eens met verwondingen naar het ziekenhuis moest, worden overgebracht. Het ongeluk lokte ter plaatse tal van nieuwsgierigen. Verschillende doktoren uit de omgeving ver leenden den velen slachtoffers de eerste hulp. De namen der zwaargewonden zijn: Hendriks, Swane en Damen. De Rijksarbeidsdienst heeft op Houtrust te Den Haag een feestelijke bijeenkomst ge houden. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de generaal der vlie gers Christiansen, inspecteeren den Rijksarbeidsdienst. (Schimmelpenningh) DUITSCHLAND ZAL LIJDEN WAT ENGELAND LEED. Britsche premier verwacht slag om Londen. Berlijn, 14 Juli (D.N.B.) Naar uit den Britschen berichtendienst blijkt heeft Chur chill zijn rede voor het stadsbestuur van Lon'den gehouden ten prooi van een hevi ge opwinding de Engelsche premier ver viel langzamerhand in een toestand van razernij en schilderde in de vreeselijkste kleuren het lot, dat hij, nu de Engeische luchtoorlog tegen Duitsohland als gevolg van de superioriteit van de Duitsche lucht macht in het nadeel van Engeland is uitge vallen, de Duitsche bevolking wil laten on dergaan. Engeland is, zoo zeide hij, reeds begonnen met aanvallen op groote schaal. Iedere maand en ieder jaar zal Engeland het tem po van zijn aanvallen verhoogen. Wij zullen, zoo riep Churchill uit, ons best doen, opdat Duitschland thans in zijn steden en dorpen te lij den zal krijgen, wat wij moesten lij den. Het bombardeeren van Duitsche stedene zeehavens, industrieele in stallaties en militaire objecten zal in versterkte mate worden voortgezet. Ook Italië zal zijn deel krijgen, zoo dreigde hij. Hierbij beweerde hij, dat de Engelsche luchtmacht in de afgeloopen weken onge veer de helft van het totale gewicht aan bommen op Duitschland heeft neergewor pen, dat de Duitschers tijdens den geheelen oorlog op de militaire objecten in Engeland hebben geworpen. Doch dit is slechts een begin, zoo meende Churchill, in Juli van het volgende jaar, zoo hoopt© hij, zal de En gelsche aanval een veelvoud zijn van het geen de Duitschers hebben gedaan. Na deze uitlatingen werd Churchill plot seling weer kalm. Hij vermaande zijn toe hoorders, dat zij zich moesten voorbereiden op een tegenactie van den vijand. Niet alle Duitsche vliegtuigen bevinden zich in de Sovjet unie. Er is nog een groot aantal Duitsche vliegvelden in het westen gecon centreerd. Misschien komen zij thans niet allemaal, „omdat zij het voor later willen bewaren". Engeland dient zich voor te be reiden op een slag om Londen." Indochina een januskop In werkelijkheid anti-Japansch. Tokio. 15 Juli (S.P.T.) De „Tokio Nitsji Nitsji" wijdt heden een lang artikel aan de betrekkingen tusschen Japan en Indo-China. „Ondanks den oorlogstoestand' tusschen Engeland en Franrkijk in Syrië, aldus het blad, schijnen er nog steeds nauwe betrek kingen tusschen Indochina en de Britsche koloniën, Singapore en Hongkong te be staan. Op economische gebied komt dit reeds duidelijk tot uiting. Het blad betoogt voorts, dat de Britsche activiteit tegen Japan zich niet tot Indo china beperkt, doch heel Achter-Indië om vat. „Groot-Brittannië stelt op het oogenblik alles in het werk om b.v. Thailand vol komen te omsingelen en te isoleeren. o.a. do:r de concentratie van 60.000 man troepen in Birma en 75.000 in Malakka, afgezien van het feit. dat op verscheidene strategisch belangrijke punten vliegvelden worden of reeds zijn aangelegd". Het blad verwijt vervolgens de autoritei ten in Indochina. dat zij alleen hun pro-Ja- pansche politiek voeren om Vichy tevreden te stellen dat ziii n werkelijkheid anti-Ja pansch en pro Tsjang-Kai-sjek zijn. De ver zoeken van Japansche zijde om iedere anti- Japansche agitatie tegen te gaan zijn tot n" toé vrijwel genegeerd. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 5.36 uur De bon, welke, in aansluiting van den thans geldigen bon voor koffie- suxrogaat of thee. nader zal wor den aangewezen, zal slechts recht geven op het koopen van koffiesurro. gaat. De detaillisten dienen dus hij heer bevoorrading er rekening mede te houden, dat van 21 Juli a.s. af voor- loopig geen thee aan consumenten mag worden verkocht. Aan alles komt eenmaal een eind ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voor- loopig geen thee meer zullen krijgen, is on getwijfeld een teleurstelling, waarbij men. zich slechts troosten kan met de gedachte, dat wij toch langen tijidi van onzen voorraad genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorizening in omloop zijn. In het begin van den vori- gen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den directeur-generaal van de voedselvoorziening, ir. Louwes. geloofden, toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het gerucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop stopgezet zou moeten worden, aangezien alle voora- den weggevoerd waren. Tegenspraak baatte toen niet. maar het is goed: dit addertje nu eens bii de staart te nemen. Dank zij een goede distributie en een groote spaarzaam heid hebben wij ruim een jaar thee kun nen drinken. Nu is het afgeloopen, of liever: zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoe veelheid thee. doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijize onder het publiek gedistri bueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kunnen genieten. In het dagelijksche leven zullen wij ona echter meer op koffiesurrogaat moeten ia- stellen. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Gistermiddag is in de Nieuwe Kerkstraat te Borne een ernstig verkeersongeval ge beurd met doodelijken afloop. Aan de rech.- terzijde van den rijweg was een auto ge parkeerd, toen een vrachtwagen deze auto inhaalde en wilde passeeren. Op het oogen blik, dat beide voertuigen op gelijke hoogte waren, kwam uit de andere richting een wielrijdster, die juist van een zijweg op de straat was gekomen. Zij werd echter gegre pen door den vrachtwagen, die met een bocht voorbij de stilstaande auto reed, met het gevolg, dat zij onder het linkerachterwiel geraakte en op slag werd gedood. Het slachtoffer is de 52-jarige Friede Zilversmid uit Borne. Het bosjewisme Sn zijn ware gedaante. Het Kiever Petscherskoje-klooster, in gericht als museum voor het 5-jaren plan (Holland)

Schager Courant | 1941 | | pagina 1