OPROEP De dtorbraak der Stalinlinie Technisch verdrag of bondgenootschap? at Zelfverdediging voor alles DE DOOD LOERT... Begrafenis slachtoffers bombardement Het pact LONDEN-MOSKOU COMMENTAREN EN PERSSTEMMEN. Vanzelfsprekend houdt de internationale pers zich druk bezig met het pact tusschcn Engeland en de Sovjetunie en even vanzelf sprekend wordt dit in alle landen, welke zich inzetten in den strijd tegen het bolsje wisme scherp veroordeeld, niet zoozeer om de militaire waarde als wel om de moreele zijde ervan. Zoo schrijft de Duitsche Diplo over het verdrag o.a.. Engeland heeft zich door zijn pact met de Sowjet Unie tot medeplichtige gemaakt van de krachten, die slechts het eene doel ken nen, het eene land na het andere aan de vernielende woede van hun wereldrevolutie ten prooi te doen vallen. Geen der verantwoordelijke figuren in En geland verkeert in onzekerheid omtrent de concrete doeleinden van het bolsjewisme. Veeleer is Engeland thans reeds bereid met een geringe wijziging van stilistischcn aard de Sowjet-aanspraken op Finland, de Oost- zeestaten, den Bosporus, Bulgarije, enz. te erkennen. Engeland, dat reeds door den hongeroorlog tegen alle volken van Europa een duidelijk bewijs heeft geleverd van zijn geringschat ting van hun rechten en belangen, tracht thans zijn misdaad jegens Europa te vol tooien. „Van nu af kan de bolsjewistische aanval op het avondland niet meer gescheiden wor den van de agressie van Engeland en van Roosevelt. Want Roosevelt heeft door zijn telegram aan Kalinin ondubbelzinnig doen blijken, dat hij dezen gang van zaken toe juicht en billijkt. De redding ligt alleen in de Europeesche solidariteit, tegen iedereen, die Europa aanvalt en verraadt". De Engelsche overeenkomst tusschcn En geland en de Sowjet-Unie heeft, volgens de meening van Ttaliaansehe politieke kringen, 'n zeer geringe practisehe beteekenls. Daar entegen bewijst het sluiten van dit pact, zoo wordt met nadruk hier verklaard, dat er tusschen het bolsjewisme en de Angel saksische demo-plutocratie een volkomen belangengemeenschap bestaat. De onderteekening van het pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie'is op het juiste moment geschied. Dit is, volgens een bericht uit Londen van Nya Dagligt Allehanda, de opvatting te Londen. Door dit pact heeft Engeland n.1. zoo schrijft het blad, zijn ge loof in het Sovjetleger betuigd op het oogen blik, waarop de Duitsche generale staf ver klaarde, dat de Dultsehers door de Stalin- linle waren gebroken. Geen oorlog in de geschiedenis kan met dezen veldtocht in het Oosten vergeleken worden, schrijft het blad „Oeloes". De Sov jet-Unie voert het vaandel der revolutie en bedreigt iedere orde. zoo verklaart bet Turk sehé blad. De roode internationale heeft zich als een 'lawine op het Contingent en de oceanen gestort. Zou Duitsehland verliezen, dan zal de gehcele menschheid van den Slillen tot aan den Atlantischen oceaan in beroering worden gebracht. Doch wan neer Duitsehland overwint, zal het interna tionale communisme ineenstorten. Landen, die gisteren op het cofingcnt tegen elkander streden, hebben zich thans vereenigd om 7.lrh te beschermen tegen den druk der heer schappij van hot Kremlin. Gce.n invloed op Oost-Azië, NANKING. 14 Juli (Domei). Tn regeerines kringen alhier wordt verklaard, dat de pt'i»srh-R"p«iSr>he overeenkomst van weder-' zljdschen bijstand v. geen invloed zal zijn op Oost-Azië. Zii wijzen erop, dat deze nieuwe overeenkomst niets zal verschillen van de andere militaire overccnkoms. welke Enge land tot dusver met andere landen heeft gesloten en welke nooit eenige uitwerking hebben gehad. De positie van Tsjocnkine zal door deze nieuwe Britsch-Russisrhe overeenkomst, niet versterkt worden zoo verklaren genoemde kringen. De national regeering te Nanking welke door Japan Mandsjoeriie. Duitsehland Italië en nog viif andere Europeesche mo gendheden is erkend zal zich in samenwer king met Japan verder ontwikkelen, onr danks de nieuwe militaire overeenkomst tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. Receptie In het Kremlin. Berlijn, 14 Juli (D.N.B.): Naar den Britschen berichtendienst meldt, heeft Stalin gisteren naar aanleiding van de BritschRussische overeenkomst in het Kremlin een receptie gehouden. Vervolgens maakte de Britsche berichten dienst melding van z.g. „instemmende com mentaren''. uit de geheele wereld naar aan leiding van deze overeenkomst. Nadat vervolgens in het bijzonder de Ame- rikaansche pers als „geheel accoord gaan de" met de Engelsch—Russische overeen komst werd gekenmerkt, citeerde de Britsche berichtendienst tenslotte do „Prawda", die de overeenkomst tusschcn Londen en het Kremlin, „en document van de grootste historische en politieke beteekenis" genoemd zou hebben. Technisch verdrag of bondgenoot schap? Berlijn, 14 Juli (D.N.B.): Te Londen is een meeningsverschil ont staan over de vraag of het tusschen Enge land en de Sowjet-Unie gesloten pact slechts een „technisch verdrag" of een „bondgenoot schap" is. Terwijl Britsche regeeringsinstan- tios er klaarblijkelijk waarde aan hechten niet als bongenoot der Sowjets beschouwd te worden, noemt de Daily Herald dit onder scheid een pedanterie en spreekt 'onder blik ken of blozen van de bolsjewisten als de bondgenooten van Engeland. De Times sluit zich bij deze opvatting aan en schrijft: Groot- Brittannië en de Sow|et-Unie hebben een formeele overeenkomst, onderteekend, waar door zij zich verplichten aan elkaar alle hulp en steun te verleenen en een wapenstilstand of vredesverdrag slechts met wederzijdsch goedvinden te sluiten. De precedenten tijdens dezen en den vorigen oorlog toen soortgelij ke verklaringen tusschen bondgenooten ge wisseld werden, stellen deze overeenkomst gelijk met een bondgenootschap. Voldoening in Amerika. New York, 14 Juli (D.N.B.) De Was- hingtonsche correspondent van de New York Times meldt, dat officieele kringen te Was hington op onverholen wijze hun voldoe ning hebben uitgesproken over de overeen komst tusschen Engeland en de Sovjet unie. Britsche vertegenwoordigers hebben ver klaard, dat de Sowjet Unie. door zich te verplichten geen afzonderlijken vrede te slui ten, hoewel zij weet dat de Britsche hulp slechts beperkt kan zijn, zich onbuigzaam aan haar beslissing heeft gebonden. Nog be langrijker is het. dat Stalin de overeenkomst heeft gesloten op het oogenblik, waarop de Sovjet Unie den vollen Duitsqhen druk voelt. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft nog geen com mentaar geleverd op deze overeenkomst. De vertegenwoordigers der Sovjet Ambassade te Washington hebben gesproken van een nauweren band tusschen de Sovjet Unie en de Vereenigde Staten. De Amerikaansche bewapeningspolitiek Scherpe critiek op de regeering New York, 14 Juli (DNB). De leider der republikeinsche partij, Martin, heeft in een officieele verklaring scherpe critiek. gele verd op de bewapeningspolitiek der regee ring. De republikeinsche minderheid ver zoekt van de regeering opheldering te mo gen ontvangen, aldus staat in de verklaring, waarom tot dusverre minder dan drie mil- liard dollar voor bewapeningsdoeleinden zijn uitgegeven, niettegenstaande het con gres een bedrag van 45 milliard heeft goed gekeurd. De militaire commissie van het huis van afgevaardigden heeft geconsta teerd, dat de slechte leiding, een bureaucra tische inmenging, alsmede een onvoldoende voorbereiding en controle hiervan de oor zaak zijn. Van bevoegde zijde is geconsta teerd, dat de regeering in een jaar zorg voor de bewapening minder tot stand heeft ge bracht dan Duitsehland in minder dan twee maanden. Ofschoon schepen, vliegtuigen, tanks, alsmede geschut en munitie in reus achtige hoeveelheden noodig zijn. Producee- ren de Amerikaansche fabrieken, afgezien van vliegtuigen, slechts geringe hoeveelhe den van deze bewapeningsmaterialen. In een jaar heeft de Amerikaansche industrie, met inbegrip van de opdrachten voor Enge land, voor een waarde van 7 milliard dol lar geproduceerd, waarvan minder dan drie millaird als feitelijke bewapening is te be schouwen.- Geihcel afgezien van de kwestie of men werkelij'k aan den oorlog moet deelnemen of niet. blijft het een feit, zoo constateert het republkieinsche memorandum, dat het een reusachtige misdaad zou zijn. Ameri kaansche soldaten zonder voldoende bewa pening en opleiding over zee te sturen. Ten slotte eischt Martin van de regeering volle-, dige opheldering over den werkelijken stand der Amerikaansche bewapening. Veenderijen in Zweden De veenterreinen in Zweden zijn zoo uit gestrekt, dat zij niet minder dan 14 van de geheele oppervlakte des lands beslaan. Zelfs wanneer men dit. alles zou ontginnen om het geheele normale verbruik van hrand- sloffen van Zweden te dekken, zou men cr 700 iaar genoeg aan hebben. Verleden jaar heeft de nijverheidscommissie een ontwerp opgesteld om terstond over te gaan tot ex ploitatie van negen veenderijen in Zuid Zweden. Men is begonnen met do ontgin ning van het veenmoeras Haesthagen, dat 130 ha. beslaat. De regeering heeft een mil- üoen kronen uitgetrokken voor de voorbe reidende werkzaamheden. Men maakt in hoofdzaak gebruik van drie verschillende methodes en komt tot een productiecapaci teit van 15.000 ton turf met een verwarmings- waarde van 3.300 calorieën per kg. AMERIKA EN PORTUGAL. Washington, 14 Juli (D.N.B.) Vice- minister van buitenlandsche zaken Sumner Welles heeft zich vandaag op de perscon ferentie beziggehouden met de recente ver klaring van den Portugeeschen gezant, dat Portugal toezeggingen heeft ontvangen, dat de Ver. Staten de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan niet zullen bezit ten. Welles verklaarde hieromtrent, dat de Ver. Staten prijs stellen op het behoud van Portugal van zijn souvereiniteit over de Azoren en de Kaap-Verdische eilanden. Hij herinnerde evenwel aan Roosevelts laatste boodschap aan het Congres. Ter gelegenheid van de bezetting van IJs land .waarin de president zei. dat het voor de veiligheid der Ver. Staten volstrekt nood zakelijk is. dat de „strategische voorposten in den Atlantischen Oceaan" in handen van bevriende naties blijven. Tevens wees Welles op de recente mede- decling van de Ver. Staten aan Portugal, dat de Ver. Staten geen agressieve bedoe lingen koesteren tegen de souvereiniteit of territoriale onschendbaarheid van Portugee sche bezittingen, maar dat de huidige poli tiek gebaseerd is op het onveranderlijke „recht tot zelfverdediging" van de Ver. Sta ten. Groote brand in Zweden Tien magazijnen verwoest. Stockholm, 14 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag is in de invoerha ven van Karkstad een groote branduitgebro- ken, Tien grooto magazijnen en pakhuizen, welke van hout waren gebouwd, geraakten in brand. De ontstane schade is nog niet bij benadering te schatten. Volgens een bericht van Stockholms Tid- ningen zou de schade echter ongeveer een millioen Zweedsche kronen bedragen. Over de oorzaak van den brand is tot dus ver nog niets bekend. Vernielingen der Sovjets Kerkbezit geheel onteigend. BOEKAREST, 14 Juli (D.N.B.) Bij de door hot vertrek van de Sovjettroepen uit de Noordelijke Boekowina door de Sovjets ver woeste Grieksch-orthodoxe kathedraal van Czernowitz, gaat het om een bouwwerk van kunsthistorische waarde, dat voor de bevol king van het land het symbool vormde van haar kerkelijke vrijheid in het vroegere Oos tenrijk. In Czernowitz was de zetel geves tigd van den metropoliet der Grieksch-Ortho doxe kerk in het vroegere Oostenrijk-Hon- garije. Dc metropoliet van Czernowitz stond binnen do Grieksch-Orthodoxe kerk in zoo verre in het bijzonder in aanzien, dat lief grootste deel van hot land, landbouwterrci- nen en uitgestrekte bosschen, aan do" lcepk toebehoorden. Dit kerkbezit is door de Sov jets onmiddellijk na de bezetting doon de Moskousche troepen verleden jaar volkomen onteigend. TURKSCH COMMENTAAR OP REDE VAN LITWINOF. Ankara. 14 Juli (DNB) Badio Ankara heeft een uitvoerig commentaar geleverd op de jongste rede van dén vroegeren bolsje- wistischcn commissaris van buitcnlancf- sche zaken. Litvvinof. Badio Ankara verwijt hem. dat hij door deze rede precies, zooals Moskou het in 1033 van nlnn was, Turkije hoeft willen aan ''en en hij de Sowjet oorlogsnolitiek heeft willen betrekken. Turkije heeft echter, zoo '•erklaert radio Ankara. Duitsehland niets to verwijten en derhalve blijven wij neu traal. Do ontwikkeling der gebeurtenissen heeft aangetoond, dat Duitsehland geens zins eenigerlei plannen tegen Turkije heeft DE AMERIKAANSCHE STAKINGEN. Washington. 14 Juli (DNB) De Amerï- isiansche bewapeningsindustrie heeft, vol gens »en statistiek, van het mi-rsterie van oorlog tijdpns de eerste zes manden van dit iaar door 187 stakingen 2% millioen werkdagen verloren. ONTSTELTENIS IN GIBRALTAR. Tanger, 14 Juli (Stefani) De lorpedee- ring van een koopvaarder op 25 mijl van Gi braltar heeft ontsteltenis gewekt in de ge heele sterkte. De controle is overal verhe vigd en nieuwe henerkende maatregelen zijn terstond genomen. Het is aan visschers verboden dichter dan 4 mijl bij de kust van Gibraltar te visschen. De opvarenden van bet getorpedeerde schip beklagen zich er le- endig over, dat zij niet tijdig Engel«che hulp hebben gekregen, ondanks de uitge zonden seinen en de nabijheid van de Britsche basis. GEBED VOOR DE SOVJET-UNIE. Stockholm, 14 Juli (D.N.B.) In de groote burcht van de Engelsche kerk. de kathe draal van Canterbury, hebben, zoo meldt de Londensche correspondent van Svenska Morgenladet, de domproost en de gemeente tezamen gebeden voor de Sovjet-Unie. Vele zwemmers een prooi van het water. Zondagmiddag is in het Paterswoldsche Meer, onder de gemeente Haren, de 19-jarige J. Klinkhamer uit Haren, bij het zwemmen verdronken. Bij een anderen jongen, die bewusteloos uit het water werd gehaald, konden door lang durige, kunstmatige ademhaling, de levens geesten worden opgewekt. Zondagnamiddag is de 23-jarige H. Meye- rink bij het baden in den Rijn, tegenover El- den, verdronken. De man kon niet zwemmen. Door de politie is gistermorgen uit de Waalhaven te Rotterdam opgehaald het lijk van den zeventienjarigen fabrieksarbeider A. Kerkhof, wonende aan den Parallelweg, aldaar, die Zondagmiddag bij het zwemmen in die haven is verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het bureau van de rivierpo litie overgebracht. Gisteravond om 7 uur is in 't gemeentelijk zwembad te Winschoten, de 20-jarige Roelf Esseling verdronken. Gistel-middag is te Haaften bij het zwem men in de Waal de 29-jarige melkrijder G. Zuidani verdronken. Zijn lijk is later opge- vischf. Zondag is tijdens bet zwemmen in het Zuiddiep nabij het eiland Brienenoord in de Nieuwe Maas te Rotterdam verdronken de 28-jarige W. P. Timmerman, gewoond heb bende in de Iependaal. Personeel van de ri vierpolitie heeft na geruimen tijd gedregd te hebben, het stoffelijk overschot kunnen ber gen. Gistermiddag is de ,'jfjarige Hajo Ploeger uit Meppel, bij het spelen in de Wold A ge raakt en verdronken. GESLOTEN VISCHTIJD. 's-Gravenhage, 14 Juli In de Ned. Staats courant zijn opgenomen beschikkingen van den secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw on Vi&scherij, -waarbij o.a. wordt, bepaald dat de gesloten tijd voor het visschen met het Staand ansjovis nel, de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en den wonderkuil in de Waddenzee in 1941 zal in gaan 1 Augustus in plaats van 15 Juli. Zaterdag had te Kerkrade in de parochie Chevremont de plechtige begrafenis en uit vaart plaats van negen van de tien slacht offers. waaronder drie kinderen, die vorige week bij een Engelschen bomaanslag wer den gedood. De deelneming was enorm. Aan de begrafenis en kerkelijke plechtigheden namen ook deel een vertegenwoordiger van de regeering. en burgemeester en wethou ders der gemeente. Tallooze kransen dekten de kisten, die in een gezamenlijk graf wer den begraven. De Bcauftragte des Reiehs- kommissars. de heer Schmidt. legde vier kransen op de kisten, voor elke familie een en bracht aan de doorten van het oorlogsge weld don Duitschen groet. Gistermorgen werd te Bleijerheide het tiende slachtoffer begraven. Ook hier was de deelneming eroot. terwijl aan de haar een krans van den Bcauftragte der Reichs- kommissaris was bevestigd. Persstemmen Duitsche: De Maandagochtendbladen van Berlijn houden ziel» uitvoerig bezig met het spe ciale bericht van het opperbevel der Duit sche weermacht, dat de Duitsche troepen in het oosten een beslissenden doorbraak door de Stalinlinie hebben bevochten. De bladen wijzen op de groote beteekenis van dit ge weldige militaire succes en in verband daar mee ook op de propagandistische pogingen van Moskou en Tx>nden om de Duitsche wecrmaohtberichten der laatste dagen, die telkens slechts in één zin de gevechten in het oosten vermeldden, te hunnen gunste uit te leggen. Daar Duitsehland de zaken rus tig heeft laten rijp worden, de Sowjets ech ter des te praatzieker zijn geweest, heeft men zich, zoo constateeren de bladen, in Londen en New-York ernstig verbeeld, dat de in het nauw gedreven bolsjewisten toch nog de kracht hadden voor offensieve op- marschen met ver strekkende doelen. Hoe de zaken in werkelijkheid staan, "blijkt uit de slotalinea van het speciale Duitsche be richt, volgons welke de ravitailleeringsbases van de Duitsche pantserlegers reeds dicht bij de vroegere Stalinlinie zijn geschoven. Tegelijkertijd brengen de bladen dank aan den Fuehrer, die, naar zij schrijven zich niet alleen een superieur leider van zijn volk. niet alleen de eenige politieke man van inzicht in Europa heeft getoond, aan wien de menschheid eens de redding van haar cultuur te danken zal hebben, maar die ook opnieuw weer bewezen heeft een veldheersgcnie te bezitten, dat iedere taak tot een oplossing weet te brengen, waarvoor noodlot en oorlog hem stellen. Voor hem cn yoor de troepen klopt het hart van een na tie, die er zich van bewust is geworden, Eu ropa en ziin tóekomst Ie moeten dragen. „In het hart getroffen" zoo schrijft de Voelkisoher Beohachter. en zegt o.m. dat de in het speciale bericht aangegeven stoot richtingen toonpn. dat do Stalinlinie on alle belangrijke punten opgeblazen is en dat de Duitsche opmarsch thans gericht is op de gevoeligste eentra van den vijand, op Pe- tershurg en Kiew. ..Uniek in de geschiedenis", noemt ..pe Montag" het groote succes van de Duitsche troepen. Het is een unieke gebeurtenis, dat zulke geweldige massaleeers van moedige, door een idee bezielde corpsen beslissend verslagen werden met een doorbraak door hun fronten. Fransche; De doorbraak door de Stalinlinie op alle helangrijkc punten vormt voor do Fransche Maandagochtendbladen van het onbezette Fransche gebied de sensatie van den dag In reusachtige opschriften met slagzinnen la ten dp bladen het licht vallen op het helang van de laatste successen van het Duitsche leger en zijn bondgenooten Uit de eigen be schouwingen van de bladen blijkt, dat de openbare meening te Vichy verwacht, dat de Duitsche opmarsch onweerhoudbaar zal voort gaan naar Kiev en Petersburg. L'Effort acht het vooral opmerkelijk, dat de Duitsche infanterie binnen 16 dagen voor een deel een terrein van 600 kilometer diep te heeft veroverd. Gesteund door eenheden pioniers heeft zij. naar het Fransche blad opmerkt, onoverwinnelijk schijnende hinder nissen onder den voet geloopen. De bolsje wisten hadden in heele landstreken dorpen vernield, spoorwegen opgeblazen, de brug gen in de lucht laten vliegen en de putten vergiftigd. „La Tribuna" plaatst tegenover het speciale Duitsche bericht, dat de Stalin linie op alle beslissende punten doorbroken is. dc officieele verklaring van Moskou, dat gcenerlci militaire acties van groote betee kenis hebben plaatsgevonden. Wanneer de Stalin-linie zoo snel doorbroken kon worden, bewijst dat naar het blad schrijft, de Duit sche opmarsch in een verpletterend tempo voltrokken is. Japansche: De succesvolle doorbraak van het Duitsche leger door de Stalinlinie is voor de geheele Japansche pers bijzonder de sensatie van den dag geweest. Ook al bestond te Tokio algemeen en vooral in militaire kringen er geen twijfel aan dat het den Duitschen strijdkrachten, ondanks de meest intensieve verdediging der Sovjets gelukken zou. door de Stalinlinie heen te breken, men had toch niet verwacht, dat het Duitsche leger en zijn bondgenooten zoo snelle successen zou den behalen. In reusachtige opschriften wij zen rle bladen van Maandagochtend op het belang van de Duitsche militaire successen. De „Tokio Asahi Sjimboen" spreekt van een ontzaggelijk zwaar en succesvol Duitsch of fensief. De „Tsjoegai Sjogvo Siimpo" vindt het bijzonder opmerkelijk, dat op grond van de groote Duitsehp successen reeds- de eer ste teekenen zichtbaar worden van een ont binding in het Sovjetleger. De .Kokoemin Sjimboen" geeft de meening te kennen, dat de succesvolle doorbraak door de Stalinli nie vooral te danken is aan de dapperheid van de Duitsche soldaten. De „Tokio Nisji Nisii" verklaart, dat met de Stalinlinie de laatste verdedigingsmuur van de Sovjetunie tegenover Europa ineen gestort is. De oorlog tusschen Duitsehland en de Sovjetunie heeft zich eenzijdig ten gunste van Duitsehland ontwikkeld Reeds het feit, dat het Sovjetleger zich steeds selchts in de verdediging bevindt, bewijst de superioriteit -van de Duitsche strijdkrach ten en de Duitsche strategie. De gevolgen van deze nieuwe militaire ontwikkeling ln den oorlog tusschen Duitsehland en de Sov jetunie voor den algcmccnen internationalen toestand zijn nog niet to overzien. Amsterdamscbe effectenbeurs Stille handel. Goed prijshoudende markt. Weinig veranderde koersen. Nederlandsche beleggingen prijs houdend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K L.K- Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3 Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 8 99 34*99% 99%-99% 100% 100% 99% 99% 100% 100% 93%-93 93%-93% 95 95% 93% 937% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 95 97% 88% A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N. Ho!!. '38 3 N. Holl '38 II (3%) 3 R'dam -37 I III 3% 93% Z.-Holland 1937 3 94% 94^1 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hypb. Veendam 3% 98% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank.A 191 Ned. Ind. Handelsb. A 129 12' Ned. Handel Mij. c.v. A 134 133= INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 148-152% 152%-151 Centr. Suiker Mij. 209 210 Fokker g A 190 191% Lever Bros en Unilever cv.A127%-125% 126-124% Ned. Ford 315 315 Philips G B v A. 224%-227 226%-227% Philips pref. A. 157% 156% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 249%-246% 244-246% SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 116%-115% 115%-117 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. 163% 164% Kon. Paketvaart A 242 240 Ned. Scheepv. Unie A. 179%-177% 177-179 SUIKER-ONDERNEMINGEN. Javasche Cultuur N.l.S.U. 425%-422% 419-425 245 236% 235 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 225%-222 224-226 Dell Mij. cv. A. 289-289% 285%-289 Senembah 226% 223-224% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 281-276 277-279 De li Batavia Mij. A. 222 224% Nederlanders Het Nederlandsch legioen is opgericht en strijdt straks mede. Don zullen Nederlan ders zich scharen naast alle andere volken uit Europa om weerstand te bicden aan den greep van don communistischen beren klauw. Zij strijden niet alleen. Naast de Duitschers en de Finnen en Roemenen trek ken mee op vrijwilligers uit Noorwegen, uit Zweden, uit Spanje, ja. zelfs uit Frankrijk. Ook wij doen mee en waarom? Wij strijden niet als protestant of als katholiek. Niet als fascist of als democraat. Niet als Fries of als Zeeuw. Ja. zelfs niét als Nederlander. Want deze strijd is er een om het behoud van Europa. Wij zullen daarom strijden als Europeanen. Jarenlang is het de bedoeling geweest van de Sovjet-politiek een ijsvrije haven te be zitten. Potsamo aan de Noordelijke IJszee gelegen, is te hoog. Leningrad aan de Oost zee is maanden lang eveneens toegevroren. Vandaar dat men het oog richt op Ham burg. op Rotterdam, op Antwerpen en Bordeaux. Vandaar dat millioencn soldaten klaar stonden om Duitsehland en de bezette ge bieden binnen te vallen en deze gebieden, die nu door een Duitsch nationaal-socialis- me geregeerd worden, te veroveren en te brengen onder het bestuur van een bar- hanrsch communisme. Het gaat niet om de Hollanders of de Noren. Het gaat niet om de Germanen of de Ro man en. Het gaat niet om de Protestante of de katholieke kerk. Het gaat hier om het blanke ras. Daar leven 300 millioen slaven. Hier le ven 100 millioen blanken. Nu is er strijd. Zullen wij hen regeeren of zii ons? Dat is het doel van den strijd. Hoofdkwartier vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, Den Hang. JONGETJE IN HET NATUURBAD TE DOOR.WERTH VERDRONKEN. Zondagmiddag Is in het natuurbad te Doorwerth het vierjarig zoontje van de fa milie van Londen uit Arnhem verdronken. Het kind kwam in het ondiepe bassin te vallen, toen het daarin met een zusje speel de. Het zusje ging moeder halen, maar toen deze verscheen, was het knaapje reeds door iemand, die het lichaampje tegen zijn voet voelde, opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2