De raad baadt veilingen Dinsdag 15 Juli 1941 Tweede Wéd DE SCHOOLZWEMWEDSTRIIDEN TE SCHAGEN Raad Hoogwoud (voorloopig geestelijk) GROENTEN Langendijker ALLES WACHT OP REGEN -gjjfglSEEiP- Zooali wij gisteren reeds mededeelden zijn de zwemwedstrijden voor de scholen in „De Wiel" nitmnntend geslaagd. Onze foto toont een spannend moment: start voor de eeta- fettewedstrijden U.L.O.-scholen Schagen en WinkeL Links:: EEN NUMMER TER OPLUISTERING. De Jongste leerlingen van de zwemvereeni- ging „De Wiel" zwommen een eererondje. (Foto's Fred Groot.) Geen kermis. Waterleiding- perikelen aan den Boekeiweg. Sombere geluiden over t Na tuurbad WinkeL IN 1940 NIET SLECHT GEBOERD. In de gisteravond onder leiding van bur gemeester Hoogeboom gehouden raadsverga dering, was de heer Bossen niet aanwezig. Na goedkeuring der notulen kwamen o.a. de volgende ingekomen stukken in behande ling: Een schrijven van den wnd. Secretaris-Ge neraal van het departement van Sociale Za ken, waarin besloten wordt de geldigheids duur van de steunregeling tot en met 27 De cember 1941 te verlengen voor de in deze ge meente woonachtige werklooze valide bona fide arbeiders. Een schrijven van de Directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming, dat als object van werkverruiming kan worden uit gevoerd door het Ambacht van Westfries land, genaamd „De Vier Noorder Koggen'" het verbreeden van de aarden baan van den Boekeiweg vanaf het Zuideinde oostwaarts tot de Gouw, plannummer 428/5 van de Ned. Heidemaatschappij. Een schrijven van den Rijksdienst voor de* Werkverruiming, dat goedgekkeurd wordt, dat een nader door de Inspectie te Alkmaar te bepalen aantal werklooze arbeiders wordt tewerkgesteld bij plan 428/5 (verbréeding v. den Boe kei weg). Een schrijven van den Rijksdienst van de Werkverruiming, dat goedgekeurd wordt, dat een voor de Inspectie te Alkmaar nader te bepalen aantal werkloozen wordt tewerk ge steld bij plan 428/4 (verbreeding van de Gouw van het. Groene Wuiver tot aan den Wester- dijk). Een schrijven van den Commissaris der Provincie Noordholland, over het al of niet houden van kennissen; de Secretaris-Gene raal van het departement van Binncnland- sche Zaken laat de vraag of onder de huidi ge omstandigheden kermissen ddorgang be- hooren te vinden, aan het oordeel der plaat- gelijke besturen over. Idem, waarbij verzocht wordt te willen bevorderen, dat voorzoover bijzondere om standigheden zich daartegen niet verzetten, de kermissen dit jaar zooveel mogelijk te houden. Een verklaring van het bestuur der R.K. lagere sohool te Hoogwoud, dat het gemid deld aantal kinderen, dat op die school in het afgeloopen jaar schoolging, 187 Y* be droeg. Een schrijven van-het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, betreffende zwemonderwijs. Een mededecling van B. en W. betreffen de mogelijke stichting van een natuurbad te Aartswoud. Een verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Hoogwoud om de gelden te mogen ontvan gen voor het bouwen van een gymnastiek lokaal bij de r.k. school. Aanbieding gemeente-rekening 1940, met een totaal aan ontvangsten van f 86339.10 en van uitgaven van f 87403.79, wat betreft ge wone dienst; dus een nadeelig slot gew. dienst van f 1064.65; totaal inkomsten kap. dienst f 56436.76, en uitgaven f 58614.81, na deelig slot kapitaaldienst f 2178.05. De rekening valt niet tegen, constateert voorzitter, doch er zal nog wel wij zuring ko men, omdat de gemeente nog vorderingen heeft, zoodat er nog wel een batig saldo zal komen. Het zal dus nog wel beter worden. Geen kermis. Voorzitter noemt de kermissen thans niet anders dan openbare vermakelijkheden waarop dansen de hoofdzaak is en waar over d« burgemeester slechts te heslissen heeft en de raad z.i. niet. In dezen tijd voelt voorzitter voor de kermis niets en stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, Aldus besloten. De rekening van 't distructiebedrijf sluit met een batig saldo van f 1065.25 met een bijdrage van de gemeente ad f 4000. Het zwemmen. Het door den secretaris-genenaa.1 ge- wenschte zwemonderwijs kan slechts gege ven worden wanneer er gelegenheid is, re denen waarom B. en W. de bekende circu laire aan de raadsleden hebben gestuurd over een natuurbad te Aartswoud. De heer Hamming zegt dat het water in Winkel is afgekeurd wegens viezigheid. Voorzitter had1 dit bij de stichting reeds voorzien, de gelegenheid met stroomend water is in Aartswoud eenig in Noordhol land. in Winkel is de verversching onvol doende. Er komen nog nadere voorstellen, morgen komt iemand van de Heide Mij. D« heer Braak noemt de plaats wat ver, maar inderdaad zal er geen betere gelegen heid zijn. Voorzitter meent dat de menschen die bad en willen, niet tegen een stukje wande len opzien. De heer Braak dacht aan de schooljeugd. Voorzitter: Het was de bedoeling. die Maandagsmorgen vrij te geven voor 't zwem onderwijs. Bovendien moet men niet naar den toestand van nu rekenen, aan den oor log komt een einde, en dan zijn de omstan digheden ander». Ook de heer Deken vindt de afstand be zwaarlijk. Voorzitter: Er ie niets aan te veranderen. De heer Deken: We zijn toch niet ver plicht! Voorzitter: Dan moet u niets doen. De heer Deken betwijfelt of de zaak wel zoo belangrijk is. Voorzitter: Ga maar eens kijken, wat 'er in de ringsloot zwemt Ze gaan zelfs naar Oude Niedorp, dat is nog verder dan Aarts woud. Uit de volgende discussies blijkt, -dat de raad tegen zwemmen aan den openbaren weg is en voorzitter zal dit ook zeker ver bieden. als 't zwemibad komt. Voorzitter zegt nog dat vroeger, toen de Zuiderzee er nog was. over afstand ook niet werd gesproken, als de gelegenheid daar goed is. zal men komen. Water oppompen uit den bodem stuit op vele bezwaren. Men zal zich over het voorstel nader beramen. Voorzitter: We hebben nu een bad geno men. De heer Braak: In den geest! B. en W. zullen met nadere voorstellen komen omtrent gelden te verstrekken voor bouw gymnastieklokaal R.K. school. Het college overweegt zelf te bouwen, opdat de gemeente de zeggenschap zelf houdt. Tot gemeenteopzichter wordt benoemd de door het college aanbevolen heer P. D. Hout kooper te Nieuwe Niedorp, die het ambt reeds tijdelijk waarneemt,, tegen een salaris van f 150. Het zal den opzichter verboden zijn eigen werk in de gemfeente te verrich ten zonder toestemming van B. en W. Afwijzend! De organisaties van slagers en kappers verzoeken winkelsluiting op Maandagmid dag. B. en W. stellen voor dit verzoek niet toe te staan, als men wil sluiten staat niets in den weg, er zijn al verbodsbepalingen genoeg. De belanghebbenden werken zon der personeel, dus men moet het samen maar vinden en elkaar onderling vertrou wen. Aldus besloten. Wil het PWN In troebel water visschen7 Voorgesteld wordt het waterleidingnet in den Boekejweg vna Langereis uit te brei den. Er zijn 3 perceelen aansluitplichtig, de gemeente moet f 108.53 betalen, dit vin den B. en W. hoog. Het loopt tot en met perceel Koenis, de wed. Appel wil niet aan sluiten. De heer Groen noemt het een noodtoe stand. Voorzitter wil daarom juist het advies van den raad hooren en merkt op, dat som mige particulieren reeds zeer veel bijdragen aan de waterleiding, het water is daar veel duurder dan de gemiddelde waterprijs. Voorzitter voelt er niet veel voor er van gemeentewege nog een schep op te doen. De raad is het daar wel mee eens, het schept bovendien precedenten voor andere deelen der gemeente. De heer Hamming Alles of niks. Voorzitter: Dan zeggen we niks, want an ders komen de bewoners van de Laan ook, al is 't droevig. Men besluit de waterleiding niet uit te breiden. Rondvraag De heer Groen wijst op de droevige toe stand van de Armenbouwsloot, die geheel is dichtgegroeid. Is er geen dwang op de bouwers mogelijk? Voorzitter zegt dat de zaak steeds wordt opgeknapt, doch B. en W. zullen een onder zoek in stellen. Weth. Klaver zegt dat da schouwmeesters er toch op moeten letten. De heer Groen: Ik blijf beweren dat het heele voorjaar van de sloot vanaf de Wed. Appel nooit niks gedaan is. Spr. dringt nog aan op verbetering van het zandhok bij de Veenhuizerbrug. Hierna sluiting. Het weer beïnvloedt de veilingen eerst koude, dan warmte en droogte latere datum van aan voer gebrek aan regenwater ver oorzaakt geringer beschot hoop op regen bleef ijdel voor vroege aardappelen zal regen niet veel meer baten de late krijgen het ook al te kwaad regen kan nog helpen tuinders maken den grond nat, om aardappels gemak kelijker te rooien voor de meeste producten maximumprijzen om zetcijfers knnnen verkeerde con clusies wekken bij publiek aan drang tot niet-publicatie sterke stijging aardappelenaanvoer tot bijna 400 spoorwagens rooien pootaardappelen toegestaan nog rabarberaanvoer geen maxi mumprijs beste prijzen bedon gen 50000 kg. tomaten prijs f 28 geringe aanvoer bloemkool al vrij veel roode kool niet aan maximumprijs gebonden prijzen van ruim I 20 tot boven f 16 meer slabonen goede prijs een beetje snijboonen idem drui ven de eerste tuinboonen volgende week nog meer nieuwe producten verwacht. Ongetwijfeld wordt het beeld van de groen- tenveilingen de laatste weken beinvloed door het weer. De koude eerst en de groo- te, betrekkelijk langdurige droogte daarna hebben invloed uitgeoefend op den tijd, waarop sommige producten aan de veilin gen verschenen en op de hoeveelheden, welke er werden aangevoerd. Verleden jaar kwamen op 14 Juni de eerste bospeen aan de veiling, dit jaar was het 23 Juni, de aard- appelen waren ook een week later dit jaar. Roode kool werd het vorige jaar op 27 Juni voor het eerst aangevoerd, nu was het 7 Juli, op denzelfden dag verschenen toen de eerste tuinboonen, nu was het 11 Juli. En zoo ging het met meerdere tuin bouwproducten. Dat het gebrek aan regen water zich bij de opbrengst van sommige producten wreekt, is duidelijk. De laatste week kenmerkte zich weer door groote hitte en daaraan gepaard gaancle droogte. Eiken dag weer hoopten de tuinders op een flinke regenbui, maar telkens weer werden ze teleurgesteld. De lucht bleef staalblauw, en, als de lucht betrok en alles op een na derende onweersbui wees, was een pi uur later de lucht weer even helder als te voren. Zoo sukkelt men van den een in den anderen dag zonder regenwater. Verschillende gewassen hebben van die droogte te lijden. Voor de vroe ge aardappelen zou een frissche re- geen in het beschot zoo goed als geen verandering meer brengen. Verreweg het grootste deel van dit gewas zal na 2a 3 weken wel zoo goed als gerooid zijn. Voor de late aardappels zou regenwater nog van beteekenis kunnen zijn, maar lang mag het dan niet meer op zich la ten wachten. Het gevolg van deze langdurige droogte zal zijn een veel kleinere opbrengst van de aardappelteelt. Hierbij komt nog, dat het bijzonder zwaren arbeid vereisclit, om de aardappels te rooien: de arbeiders gebrui ken al het woord graven, zoo hard is de bodem en zoo moeilijk is het om dien te bewerken. Verschillende tuinders zijn er dan ook toe overgegaan, om 's avonds de aardappclakkers met slootwater sterk te bevochtigen, waardoor de bodem dan den anderen dag beter te bewerken is. Dit geeft intusschen weer extra-lasten, welke de fi« DE BUITENSPORIGE DROOGTE. Kenmerkend voor de huidige buitengewone droogte is het zeker dat op verschillende plaatsen in ons gewest alleen 's avonds laat (tot de duisternis invalt) en 's morgens vroeg (zoodra het begint te schemeren) H hooiland gemaaid wordt. Overdag is het gras n.1. zóó droog en taai dat maaien nagenoeg onmoge lijk is. Zoo heeft de droogte voor den hooibouw ook wel degelijk z'n keerzij del ALKMAAR U.L.O.-EXAMEN. Te Alkmaar slaagden heden voor het U.L.O.-examen o.a. afd. A: W. Jonkman, W. F. Lassohe, P. G. J. Halff, J. Visser, B. de Vlugt, A. den Hartigh, J. Zaadnoordijk, al len te Alkmaar; J. C. v. Herwijnen, J. W. Oostdijk, beiden te St. Pancras; T. M. Mink te Warmenihuizen; M. Miedema te Heiloo, B. C Korver te Hoorn, A. G. Bakker te Wij- denes, J. A. Kool te Medemblik, H. C. Parle- vliet te Wieringerwaard. Afd. B: C. Visser te Noordscharwoude, A. J. Singer te Wijde- DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer was gisteren door ruimere op vragingen, weer aanzienlijk. Er waren 146 koeien en 53 kalveren, waarmee de markt wel even beneden de vorige week bleef, doch niet belangrijk. Er werd ditmaal voor het eerst geen vee afgezonderd voor de weiderij, zoodat alles door de Veehouderijcentrale werd overgeno men. De reden ligt zonder twijfel bij de be tere kwaliteit van het vee. Nu het een weide- periode achter den rug heeft, schijnt het de ongemakken van een schrale'winter langza merhand te boven te zijn gekomen. Het ge wicht der dieren is grooter dan voorheen. Waar verder de geheele aanvoer ook deize week weer ter beschikking van de consump tie kan worden gesteld, mag worden ver wacht, dat het vleesch weer betrekkelijk ruim zal zijn. Er schijnt zelfs meer te zijn, dan door het publiek op de bonnen kan worden afgenomen, zoodat ook nu weer een deel van het vleesch zal worden ingevroren. HEER-HUGOWAARV VOORZICHTIGHEID IS DE MOEDER VAN DE PORCELEINKAST. Toen de heer C Bas te Hensbroek vorige week van de baggervletten, welke gebezigd* worden bij de verbetering van de oostelijke ringvaart om den polder Heerhugowaard, een dudksprong wilde nemen in deze ring vaart, scheurde z'n voet aan één van de ha ken der schuit dermate open, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Den heer B. is geruimen tijd algeheele rust voorgeschreven. 2O.3O-21.15-H*UM2»30T.5M.~ luisterspel: TER MERDCNKJN6 VAM T MEESTERS CV (JOOgTtDAS WORDT ZVN LEVEN HI0€M- AVOND IN EEN BOEIEND LUlSTERSPei VOOR Pt MICROFOON GeBRACWT ON DER RB616 VAN KOMMER KLEYN'Mf- DE SPELENDEN O.A. MltN DUVMAR VAM TWI5T# JUtCS VERSTRAETI -EpUARD RAiMCR* JOKE BVSCH» HETTVBECKEA- LUfSTERT U MEE? SLACHTOFFERS VAN DE WARMTE. Met doodeltjken afloop. Vrijdag j.1. werd de heer Peerdeman te Ob- dam door de warmte bevangen en moest van het akkerland naar huis worden gebracht. Na onder geneeskundige behandeling te zijn gesteld, kwam het slachtoffer eerst na onge veer een dag weer tot bewustzijn. Zaterdag j.1. overkwam een broer van den heer Peerdeman eenzelfde ongeval. Ook hij werd van den akker naar huis vervoerd. Doch eenigen tijd nadat geneeskundige assis tentie was verleend, is Hij overleden. De ge troffene laat vrouw met 11 kinderen achter. Begrijpelijk is de verslagenheid en deelne ming van de dorpelingen met het zoo zwaar getroffen gezin «root ZWAAG. DE BESSENPLUK MAAR MATIG. De bessenpluk heeft een aanvang geno men. De oogst blijkt over 't algemeen maar matig te zijn. De korrel is niet groot, even als de hoeveelheid trossen. De droogte blijkt ook hier de hoofdschuldige te zijn. De puinhoopen na de totale verwoesting van het Simonow-klooster in de Sovjet- Unie door de schennende handen der bolsjewisten (Orbls-Holland) nanciëele resultaten ongunstig beïnvloeden. De veilingen verrichtten hun werk ook deze week op dezelfde wijze als ze die sinds de ordening deden. De prijzen van de mees te producten zijn als maximum voorge schreven, zoodat bij gering aanbod en groo te vraag geen fancy-fairprijzen worden be taald. Uit de veilingsomzettcn. welke over Juni zijn verscljenen, is niettemin geen enkele conclusie te trekken, ook al in verabnd met de hierboven gemaakte opmerking, om trent het tijdstip van eersten aanvoer. Ook uit, een verhoogden omzet vallen geen con clusies te trekken en het bij ft velen tuinders een doorn in het oog» dat de omzetcijfers elke maand worden gepubliceerd, daar het publiek, dat uit den aard der zaak naar de vermeerdering kijkt zonder op de hoogte te zijn van andere factoren, die deze ver meerdering weer te niet doen. De aandrang, die wij in een vooraanstaand tuindersor gaan lazen, om toch op te houden met het publiceeren van de financieele omzetten, verdient dan ook alle aanbeveling ter ver mijding van verkeerde conclusies, n'en dc- plaise de mindere verdiensten aan kwartjes van te ijverige correspondenten, die behalve met hun eigen portemonnaie ook met het algemeen belang rekening hebben te hou den. Sterk was de stijging van den aardappel- aanvoer. Aan de Broeker veiling kwamen bij de 250 spoorwagens en in Noordschar woude ruim 140. dus bijna 400 spoorwagens in één week. Het vorige jaar beliep de aan voer ongeveer hetzelfde aantal wagens, on danks het feit. dat het rooien veel vroeger was begonnen. Dit wijst er wel op, dat het beschot aanmerkelijk lager is. Met ingang van deze week was de prijs op f 7.50 voor aardappels van 2S m.m. en op gebracht, en op f 2.50 voor kriel van 1528 m.m. Het rooien van pootaardappelen was ook deze week toegestaan; alleen de maat 50 m.m. en op mocht ter veiling worden aangevoerd, de maat beneden de 50 m.m. moest op het be drijf worden opgeslagen. Zij, die, nog rabarber hadden te verkoo- pen. hebben daarmee geen slechte Baken gedaan. Dit product kwam niet meer voor op de lijst, die de maximumprijzen ver meldt. Het kon dus vrij verhandeld wor den. Aanvankelijk werd gemiddeld f 9 be taald. later werd' voor de beste kwaliteit tot f 10 en meer betaald en op het laatst der week lagen de noteeringen tusschen f 11.20 en f 13. De kweekers zelf zullen niet ont kennen, dat dit beste prijzen zijn. Ruim 50.000 Kg. tomaten kwamen aan de Broeker veiling. De prijs, welke de vorige week nog f 31 was, bedroeg deze week f 28, voor alle sorteeringen. Er moest 80 pet voor export worden bestemd. Werden de bonken niet tegen f 28 opgenomen door het binnen land, dan kon overleg met het T.C.B. wor den gepleegd, in hoever deze eventueel voor export kunnen wórden afgenomen. De aanvoer van bloemkool was gering. Een klein gedeelte moest als afwijkend voor f 8.80 worden verkocht, overigens voor f 11. Roode kool, die voor het eerst verscheen, kwam er al heel wat Ze kwam nog niet voor op de mamimum-prijzenlijst, zoodat ze vrij kon worden verhandeld. Er werden goede prijzen voor besteed, aanvankelijk van ruim f 14 tot f 16.30. Later liepen die prij zen wat terug, doch óp het eind der week lagen ze toch nog tusschen f 10.50 en f 12.70. Van wortelen was de aanvoer niet groot: 6600 bos in 't geheel. De prijs was f 9 per 100 bos, of f 1 lager dan de vorige week. De sla- of spercieboonen beginnen iets ruimer te worden aangevoerd. Aanvankelijk werd 52 cent per Kg. betaald, later werd dit 40 tot 85 cent, terwijl op het eind der week de noteering f 39.20—f 39.90 was. Snij boonen werden in geringe hoeveelheid ge presenteerd en golden f 20. Druiven kwa men ook even kijken en de prijs miocht er zijn f 81.voor Frankenthnlers. Tenslotte noteerde de veiling te Noordscharwoude de eerste aanvoer van tuinboonen, die van f 6.80f 7 opbrachten. Het is te verwachten, dat het aantal pro ducten wel spoedig met eenige zal worden uitgebreid. Verleden jaar werden al zilver uien en gele kool aangevoerd, zoodat deze en witte kool wel niet lang op zich zullen laten wachten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5