N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Spanje en de strijd tegen het bolsjewisme Het „Vrijwilligerslegioen NEDERLAND' Radioprogramma Dnitsch weermachtbericht Finnen in den aanval Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 14 Juli (D.N.B.). Het oppercommando van de weermacht maakt bekend: De doorbraakoperaties aan het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. De Fin- sche weermacht, onder het opperbevel van den veldmaarschalk Mannerheim, is ter weerszijden van het Ladogameer tot den aanval overgegaan. Torpedoboot jagers hebben twee patrouille booten van de Sovjetmarine tot zinken ge bracht. In de wateren rondom Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen twee in convooi va rende vrachtschepen in brand geworpen en met bommen voltreffers geplaatst op twee koopvaarders. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen, nacht met succes havenin stallaties aan de Zuid- en Zuidoostkust van Engeland bestookt. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten eenige bommen in Noord-West-Duitschland neergeworpen, zonder effect te behalen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechts vliegtuig neer. Italiaansch weermachthericht TOBROEK ONDER VUUR. Rome, 14 Juli (Stefani). Het weermacht- bericht van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika is aan het front van To- broek een vijandelijke afdeeling voor het vuur van onze artillerie op de vlucht ge slagen. Luchtformaties van de spil hebben vijan delijke stellingen gebombardeed en depots in de omgeving van Mersa Matroeh in brand geworpen. In Tobroek werden artilleriestellingen, ravitailleeringskampen, concentraties van auto's en de haveninstallaties gebombar deerd. Twee Britsche vliegtuigen, die trachtten Tripolis aan te vallen en die door onze ja gers neergeschoten werden, zijn brandend in zee gestort. Op het eiland Rhodos hebben vijandelijke vliegtuigen eenige plaatsen gebombardeerd, waardoor echter slechts lichte schade ont stond. In Oost-Afrika levendige activiteit der ar tillerie in den sector van Wolsjefit In den vorigen nacht is een tweede batal- - Ion vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme van Madrid vertrokken. Ook hun vèrtrek werd een machtige demonstra tie. Op het station Noord was een reusach tige menschenmenigte bijeengekomen oen af scheid te nemen van de vrijwilligers. Aan gezien de menigte nauwelijks plaats kon vinden op het perron, waren velen op dwarsbalken, lampen en zelfs op daken van stilstaande treinen geklauterd. Onder ge juich der menschen hielden de minister van buitenlnadsche zaken. Serrano Suner, en de commandeur van de „blauwe divisie", generaal Munoz Grande toespraken vanaf het dak van een radio-auto. „Ik benijd u om uw schoone, groote taak", zoo verklaar de de minister van buitenlandsche zaken. „Gij zult de bloedige offers terugbetalen, die Duitschland en Italië hebben gebracht voor de redding van het Spaansche vader land. Gii zult aan den kant van de beste troepen ter wereld strijden en zult hun ge lijken zijn aan moed en geestkracht". In een eindeloos gejuich voor Duitsch land en Italië werden de laatste zinnen van den Spaanschen minister onhoorbaar. Daarop namen generaal Grande en de minister van landbouw het woord. Laatst genoemde zeide o.m. dat op zoo'n geestdrift slechts een volkomen overwinning kan vol gen. De Falange gaat naar de Sovjetunie, omdat Spanje tot Europa behoort. Frankrijk cn dc strijd tegen het bolsjewisme Ook in Frankrijk is de beweging tot deel neming aan de bestrijding van het bolsje wisme gaande. Met toestemming van maar schalk Pétain en den Fuehrer zijn een aan tal Fransche partijen overgegaan tot ge meenschappelijk werken aan dit doel. waar voor een Fransche vrijwilligersliga is opge- 255 De professor komt te hulp. 1. „Zeg, Nipper, ik vind het toch een akelig gezicht, je zo met dat magneetje te zien martelen. Iedereen lacht je uit!" 2. „Ik weet wat beters! We gaan naar professor Hokus- pokus, misschien dat die ons helpen kan! 3. „Ja, dat is een °*oed idee!"- Dokter Hokus Pokus in hoogst eigen persoon. 1. „Vooruit dan maar, dan gaan we! Je moet echter niet proberen, me in de steek te laten!" 2. „Dat zjjn me een paar cipiers!" 3. „Ik versta wél geen let ter van wat U zegt, maar als U ons belooft, ons niet te zullen betoveren, dan zul len we wat dichterbij ko men!" richt In dit streven werken samen de Rassemblement National Populaire, die on- dgr leiding staat van Marcel Deat, de ligue Francais, die geleid wordt door Pierre Con- stantini. de Parti Populaire Francais onder Jacpues Dor rot (oud-afgevaardigde van de communistische partij) en het, Francisme, waarvan Marcel Bucard de leiding heeft. De ervaringen van Fontenoy met het Sowjetleger. De mede-oprichter en propaganda-leider van de Rassemblement National Populaire, Jean Fontenoy, heeft dezer dagen voor een groot gehoor van belangstellenden een rede voering uitgesproken. Weinigen kennen de Sowjetunie als Fontenoy, die als perscorres pondent te Moskou vele rechtstreeksche ob servaties heeft kunnen verrichten en boven dien in 1940 aio vrijwilliger heeft deelgeno men aan den strijd van Finland tegen het Sowjetleger. Hij heeft zich toen een duide lijk beeld kunnen vormen van het militaire apparaat der Sowjets. Gewond keerde hij naar Frankrijk terug. Met zijn ervaringen dacht hij de algemeen heerschende illusies betreffende de geweldige mogelijkheden van het Sowjetleger te vernietigen. Zijn rappor ten werden echter door de Fransche mili taire deskundigen nauwelijks ingegeken en „fantastisch" genoemd. Fontenoy's rede. een felle aanklacht tegen het bolsjewisme, werd verschediene malen door geestdriftige ova ties onderbroken. De Gezondheidstoestand van de Engelsche bevolking Buenos Aires, 14 Juli (D.N.B.) De Londen- sche correspondent van de „National News", Pontneuf, publiceert interessante gegevens over de gevolgen van den oorlogsduur voor de Engelsche bevolking. Ofschoon in het land nog geen epedemieën zijn uitgebroken schijnt het, zoo schrijft de correspondent, dat de algemeene gezondheidstoestand van de Engelsche bevolking meer en meer wordt aangetast door het toenemende verblijf in de schuilkelders. Mannen en vrouwen lijden onder neuro sen. Bij velen gaat dit zoover, dat zij zelfs onder normale omstandigheden bang zijn om naar buiten te gaan. Een vooraanstaand medicus heeft verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de bouw van steeds meer schuil kelders deze angsttoestanden slechts kan vergrooten en de weerstandskracht van het Engelsche volk verlammen. Pontneuf meldt dan verder, dat de be smettelijke ziekten meer om zich heen grij pen, zooals men reeds in het begin van den oorlog had gevreesd. Vergeleken metde eerste maanden van 1940, toen 40.000 ge vallen van mazelen aangegeven waren, zijn in dezelfde maanden van dit jaar rond 112.000 gevallen voorgekomen. Het aantal gevallen van kinkhoest is negen maal groo- ter geworden, het aantal gevallen van diph- terie is bijna verdubbeld en het aantal ge vallen van roodvonk is gestegen van 8.700 tot 11.200. Deze stijgingen zijn zoo aanzien lijk, dat men ze niet meer kan wijten aan invloeden van het weer of aan tijdelijke factoren. 's-Gravenhage, 14 Juli. Voor het „Vrij willigerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: lGJuli van 10-18 uur in Amsterdam, school Iepen weg 13; 10-18 uur in Utrecht, Deutsches Haus. 17 Juli van 10-18 uur in Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 10-18 uur in Arnhem, Willems kazerne. 18 Juli van 10-18 uur in Groningen Concert huis, Poelestraat 30. 9-13 uur in 's-Hertogenbesch, Prins Hendrikkazerne. 15-19 uur, in Eindhoven, huize Maria, Kruisstraat 53. 19 Juli van'10-13 uur in Meppel, hotel Wes terbeek, Woldstraat. 15-19 uur in Coevorden, café Abel, markt 10-13 uur in Roermond, Swal- merstraat 61. 15-19 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 20 Juli van 10-18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt. 10-13 uur in Tilburg, werklie denver. Tuinstraat 68. 15-19 uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli van 9-13 uur in Deventer, Parkw. 2. 15-19 uur in Hengelo, Deutsches Ilaus 10-19 uur in Rotterdam, Deut sches Haus. Volkspark. 22 Juli van 10-18 uur in Amsterdam, school Iepenweg 13. 10-19 uur in Den Haag, Koning innegracht 22. Feuillelo dooi E. Philips Oppenheim 19 Je zult een aanbiddelijke zijn. En al ik altijd zoo lekker te eten krijg, zal mijn humeur goed zijn ook, zei zij. toen zy met het aanmaken van de salade klaar waa en die serveerde. Hamer, die ham is goddelijk. Waar heb je die vandaan? Uit den victualiënwinkel, antwoordde hij. Ik sloeg in Gibraltar een voorraad in. Hamer, vroeg zij opeens, naar de zee kijkend, wie is dat ongunstige type in dat bootje? Hij heeft al tweemaal rond het jacht gevaren. Hoe zou ik dat kunnen weten? Bedenk wel, dat wij zeer goed op je jacht moeten passen, nu je het aan mij cadeau gedaan hebt. Het moet den dag na ons trouwen in behoorlijken staat aan mij over gegeven worden. Ik hoop niet. dat het je alleen om my'n jacht te doen is? vroeg hij. O neen. Ik houd zeer veel van je, Hamer lief. Ik heb nooit goed geweten wat het is om iemand lief te hebben, maar jou heb ik lief, geloof ik. En ik zal zeer zeker steeds meer van je gaan houden. Maar je jacht wil ik ook hebben. Voor ik er van scheid, zal ik het nog- een8 een goede schoonmaak beurt geven. De „Paradijsvogel" is een aardig scheepje, maar ik begrijp er geen sikkepit van, waarom ieder een het wil hebben. Zij zwegen een tijd en voelden zich samen gelukkig. Toen leunde zij weer in haar stoel en bracht haar haren in orde. Hamer, schat, begon zij toen weer, wat is het zalig om verloofd te zijn. Ik heb mij van het begin af tot je aangetrokken ge voeld. Toen ik je voor 't eerst zag, stond je op het dek je zwempak uit te wringen, en je leek mij zoo gezond en flink... Maar wat wil die leelijke kerel dan toch? Hij vaart maar steeds rond en rond. Mooi is hij bepaald niet. Om van te gruwen! En hij is een en al aandacht voor het jacht, merkte Hamer op. Hg kan er geen oog af houden. Chicotin hij was het, die in het bootje zat wierp hen een vijandige blik toe, als voelde hij by intuïtie hoe zij over hem dach ten. Hamer stond op en boog zich over de verschansing. Wat vaar jij daar rond? vroeg hij. Moet je iemand hebben die aan boord is? Chicotin riep terug met een onbeschaam- den blik: Mag ik hier niet varen? Ik doe je jacht niets! Waar kom je vandaan? Dat is mijn zaak. Wat een vreeselijke vent! richtte hij zich tot Lucïenne. Maar wij kunnen er niets van zeggen, vrees ik. De zee is vrij. Zij plaatste zich naast hem, vatte zijn arm. en fronste. Hoe langer zij naar het Individu keek, des te ernstiger werd haar gezicht. De man begon plotseling met krachtige slagen te roeien en verwijderde zich. Hamer, zei Lucienne, er is een zeer ontstellende gedachte bij mij opgekomen, Welke dan? Er zijn je drie geheimzinnige aanbiedin gen gedaan om de „Paradijsvogel" te koopen. Jij bent niet tot verkoopen bereid. Indien die liefhebbers zooveel meer geld voor je jacht willen geven dan het waard is, moeten daar gegronde redenen voor bestaan. Ga voort, knappe meid! Er moet iets bizonders kostbaars aan boord verborgen zijn kostelijke juweelen, of iets van dien aard. Iets sterk compromit- teerends gestolen papieren of effecten. In dien dat waar was, Hamer, en zij konden het jacht zelf niet krijgen, zouden zg een poging ondernemen om het te vernietigen! En wat zouden zg daarbij winnen? vroeg htf. Dommerik! Zg zouden verlost zy'n van iets, waarvoor zij in angst zitten. Hij glimlachte ongeloovig. Liefste Lucienne!. Wat zou er op het jacht verborgen kunnen zijn, dat ik niet weet? Ik zelf heb geen papieren of kostbaar heden aan boord. En mijn eerste bezoekster heeft geen plekje ondoorsnuffeld gelaten. In dien er iets te zoeken was, zou de prinses het gevonden moeten hebben, zou ik zeggen. Lucienne schudde haar hoofd. Niets scheen haar te kunnen geruststellen. Slapen je twee matrozen aan boord vróeg zij. Ja; gewoonlijk in de kombuis. Hoezoo? En je Iaat zeker geen wacht houden? Dat is nooit bg mij opgekomen, erkende hij. Van inbraak op zee heb ik nog nooit gehoord. Welnu, laat dan dezen nacht en de paar daarop volgende de wacht houden, verzocht zg. Om mg plezier te doen. Aangenomen worden Nederlandsche on derdanen van 17 tot 40 jaar, die wel of geen militairen dienst hebben verricht, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomene wordt gezorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmel dingen geschieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel van Gelder, Damrak 34; Heerlen, Hotel du Nord, J. Pommé, Sta tionsstraat 17; Groningen, Rademarkt 23a; Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32; Breda, Boschstraat 67; Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1; Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9; Den Haag. Koninginnegracht 22. Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar het keuringsbureau kan afge haald of-aangevraagd worden bij het „vrij willigerslegioen Nederland"' Den Haag, Ko ninginnegracht 22, resp. bij de hierboven ge noemde bureaux. Een vrijbiljet voor de te rugreis wordt bij de keuring onverschil lig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt. WOENSDAG 16 JULI 1941. Hilversum I, 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Frans Wouters en zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Zangklas van de vereeniging „Zanglust" met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 2.15 De Romancers en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Viool met pianobegeleiding. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christ. Radio-stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs» berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Amusementsorkest. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7.00 B.N.O.: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.0010.15 B.N.O.: Uitzending in de Duit- sche taal: The Dutch Achievements in the Netherlands Indies". Hilversum O. 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econ. berichten. 1.00 De Gooilanders. 1.45 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera ;,La Traviata" (gr.pl.). 4.00 Trioconcert en gr.muziek. 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk", (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Omroep-Harmonie-orkest. 6.45 Reportage. 7.00, B.N.O.: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Causerie „De geestelijke weerstands kracht van het Nederlandsche volk". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-orkest en solist. 8.45 9.05 Causerie „Banden met Vlaande- renland". 9,45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de Christ. Radio-stichting). 10.05—10.15 Reportage. Goed, beloofde hij. Bij die hitte slapen zij met hun tweeën toch op het dek, geloof ik. Heb je een revolver? Heb je ooit een Amerikaan zonder een revolver gekend? Je hebt het maar voor het zeggen, en k leg hem geladen naast mijn bed. Asjeblieft dan. En indien er weer een po ging gedaan wordt, of je krijgt vreemd be zoek, beloof je het mij dan te zullen zeggen? Op mijn woord. Zg slaakte een zucht van opluchting. Nu moet ik heusch weg, zei zij, met een blik op haar polshorloge. Het was een heerlijke morgen, Hamer. Ik dank je er zeer voor. Zwem je terug, of zal ik je roeien? bood hg aan. Zij gaf hem haar horloge en zette haar bad muts op. Ik zwem, besloot zij. Als ik wensch, dat je vanavond bij ons komt en ik schrijf je een briefje, kom je dan? Ik zal zorgen in minder dan geen tijd bij je te zijn, beloofde hij. Zij liepen naar de verschansing. Lucienne liet haar peignoir vallen, en balanceerde een oogenblik boven aan de trap een slanke, sprookjesachtige gestalte, verleidelijk vrou welijk, ondanks haar bijna jongensachtig slanke lijnen. Hij wuifde haar na, en wachtte tot zij aan land gekomen was. HOOFDSTUK XI. De vrouw gleed gedurende de paar laatste steps van haar wilden dans in het primitief gebouwde café chantant ih Garoupe uit, en zou van het lage platform te midden van de voorste rij stoelen gestruikeld zijn, indien een man, die daar alleen zat, niet vlug opge staan was en haar opgevangen had. Zij bleef een paar oogenblikken hijgend in zijn armen liggen, in volkomen overgave, met verwarde zwarte haren en een van hartstochten tril lend lichaam. De man keek haar met oogen vol verbazing aan. Als dat de kleine Tanya niet is! riep hij. Zij lichtte haar hoofd op, dat tegen zijn schouder gerust had, staarde een oogenblik naar hem, en liet zich toen in den rieten stoel naast den zijnen zinken. Paul Chicotin! riep zij. Ben jij het, Paul, mijn beste kleine jongen. Groot genoeg om je voor een val be hoed te hebben, zei hij gepikeerd. En wat doe jg hier, als een furie dansend in een hou- - ten schuur? O, lala, schamperde zij. Straks zul je op mijn dansen nog iets aan te merken heb ben. Ik dans hier, omdat ik het verkies. Blijf waar je bent, kleintje. Wg moeten elkaar nader spreken! Zij stond op en boog tegen het schaarsche publiek, dat nog applaudiseérde. Nu was de beurt van optreden aan een acrobaat. De vrouw greep Chicotin bij een arm. Welk een ontmoeting! riep zg. Ze komt mij juist van pas. Ik behoef hier alleen op te treden indien ik lust heb. Zullen wg samen een glas wijn gaan drinken ja? Zij verlieten het schamele café, en gingen een ander binnen beroemd in' zijn soort waar tafeltjes langs een steenen muur, op korten afstand van een afgrond stonden. Overal hoekjes, door boomen afgesloten. De verlichting verdiende nauwelrjk dien naam. Zij zocht een hoektafeltje uit. Hij riep een kell- ner en bestelde ^een flesch champagne. Zij keek naar hem met haar pikzwarte oogen, die goudgespikkeld schenen te zijn. Het schijnt je dus goed te gaan, merkte zij op. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1941 | | pagina 6