Cl*rOIM*4Mll Wapenstilstand Engeland-Syrië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Laatste bunkers van Stalinlinie veroverd gas m elictricitiitti sparen FRANSCHEN MOGEN HUN WAPENS BEHOUDEN Verklaring van Churchiil Frankrijks recht op Syrië gehandhaafd Wat wil STALIN van AMERIKA? Verdedigingslinie met dynamiet opgerold KINDERELLENDE IN DE SOVJETUNIE Verduisteren 21.55 uur Hamster warmte voor den winter door thans Nieuwe boterbon Moskou erkent geen hospitaalschepeu Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. WOENSDAG 16 JULI 1941. 85e Jaargang. No. 11546. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Overeenkomst Maandagavond ge- teekend. GEALLIEERDEN BEZETTEN SYRIë EN LIBANON. Vlchy, 15 Juli (D.N.B.) De over eenkomst inzake het Syrische con flict is Maandagavond om 20.00 uur te Akka door den Britschen opperbe velhebber, generaal Wilson en door den vertegenwoordiger van den Fransclfen opperbevelhebber, gene raal Verdillac, onderteekend. De overeenkomst bevat in 22 artikelen oa. de volgende voorwaarden: De geallieerde strijdkrachten zullen het gebied van Syrië en Libanon bezetten. De Fransche strijdkrachten worden in bepaal de zones geconcentreerd. Tot aan de repa- trieering blijven de Fransche troepen met een verminderd officierscorps onder het Fransche opperbevel, dat voor hun onder houd zorgdraagt. Met betrekking tot den Djebel Droes, waar om veiligheidsredenen de Fransche troepen •in hun garnizoens blijven, totdat zij door Engelsehen worden afgelost, zijn bijzondere bepalingen voorbehouden. Den Franschen strijdkrachten zullen alle militaire eerbewijzen worden gebracht, zij zullen zich met al hun wapens en al hun munitie in die bepaalde zones terugtrekken, waar zij hun persoonlijke wapens mogen behouden. Bovendien wordt aan iedere een heid om veiligheidsoverwegingen een be perkte hoeveelheid munitie gelaten. Al het - overige oorlogsmateriaal wordt onder toe zicht van de Britsche autoriteiten geconcen treerd, die het recht hebben het voor hen noodige materiaal te nemen.- De rest wordt vernietigd. De gevangenen, die tot de EngelschGaul listische strijdkrachten behooren, worden onmiddellijk vrijgelaten. De Fransche ge vangenen worden vrijgelaten zoodra het ge- heele Syrische en Libaneesche gebied bezet is en aan de clausules van de overeenkomst is voldaan. Zij zullen alsdan in staat worden gesteld naar hun eenheden terug te keeren om gerepatrieerd te worden. Het staat aan iederen afzonderlijken Franschen burger of militair vrij te kiezen of hij naar de ge allieerden wil overgaan, of dat hij gerepa trieerd zal worden. De burgers, die. zich bij de zaak der „ge- allieex^den" willen aansluiten, kunnen door de Britsche autoriteiten worden gemachtigd in den Levant te blijven. De bestuursambte- narèn en de ambtenaren van de technische diensten, alsmede de officieren van de spe ciale diensten blijven zoolang in functie als dit noodzakelijk is om de continuïteit van be stuur over het land te waarborgen en tot het oogenblik, waarop zij vervangen kunnen wor den. Zij kunnen alsdan op eigen wensch naar het vaderland terugkeeren. De Britsche autoriteiten gaan er mede accoord, dat de re- patrieering van de Fransche troepen en staatsburgers met 'Fransche schepen ge schiedt. De takken van bestuur, de openbare diensten en de openbare nutsbedrijven, met inbegrip van de spoorwegen en vervoermid delen, alsmede de electrische installaties en de waterleiding worden met-het personeel in functie gelaten en onbeschadigd overgedra gen, Hetzelfde geldt vooralle telefonische-, telegrafische- en radiotelegrafische verbin dingsmogelijkheden, met inbegrip van den zeekabel. Verder moeten worden overgedragen alle haveninstallaties, alle machinegebouwen en alle schepen, die zich in de Syrische en Li baneesche wateren bevinden. Alle vliegtuigen en alle uifrustingsvoorwerpen, alsmede alle bij de luchtvaart behoorende installaties op Syrisch en Libaneesch grondgebied en de aanwezige voorraden brandstoffen moeten worden overgedragen. De Britsche militaire autoriteiten behouden zich het recht voor de speciale troepen van den Levant in eigen dienst te nemen. De tenuitvoerlegging van deze thans opge stelde overeenkomst wordt door oen speciale commissie geregeld en gecontroleerd. Deze commissie zal haar zetel hebben te Beiroet en zal bestaan uit vijf leden, drie leden, waarorider de voorzitter, worden door de Brit sche, de heide andere door Fransche autori teiten benoemd. Een kerk, die in een koeienstal werd veranderd (Anti-Komintern-Holland) Bezorgdheid over de productie. STOCKHOLM, 15 Juli (D.N.B.). De pre mier, Churchiil, heeft vandaag in het. lager huis uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de uitwerking, die onlangs het debat van twee dagen over de Britsche productie in het buitenland heeft gehad. In de Ver- eenigde Staten en in de dominions, vooral in Australië is daardoor de indruk ontstaan dat de Britsche industrie en het ministerie van vliegtuigproductie zich in een volstrek ten chaotischen toestand bevinden! Binnen kort zal Churchiil tijdens een openbare zit ting van het lagerhuis" hieromtrent een verklaring afleggen. Vervolgens ging Churchiil over tot de „plechtige overeenkomst" tusschen Enge- Het wapenstilstandsveirdrag be langrijk gewijzigd. V i c h y, 15 Juli (D.N.B.) In goed in gelichte kringen alhier wordt verklaard, dat de thans ontvangen tekst van het wa penstilstandsverdrag aanzienlijk verschil- van de vroegere, door de Engelschen op gestelde voorwaarden. Het verdrag draagt een volstrekt eervol karakter en bevat vooral geen politieke clausules, zoodat Frankrijks politiekrecht op Syrië en Libanon geheel gehandhaafd blijft. Generaal Dentz heeft door zijn verte genwoordiger. generaal Verdillac. uitslui tend met militairen onderhandeld, zoodat de overeenkomst geenerlei politieke beteeke- nis heeft. Opmerkelijk is ook, dat in het o'nderteekende verdrag geen sprake is van de Gaulle en Catroux. Het voornemen van de Fransche regeering om iederen schijn van een politiek document te vermijdien, komt ook tot uiting in het feit, dat het. verdrag niet door generaal Dentz, doch door generaal Verdillac is onderteekend., die generaal Dentz in diens kwaliteit van opperbevelhebber en niet als hooge com missaris vertegenwoordigde. DRUK BEZOEK AAN HET WITTE HUIS. EngelschSovjet-Russische be sprekingen verloopen bevredi gend. Washington, 15 Juli (DNB). Volgens de New York Herald Times heeft de Sovjet am bassadeur, Oemansky, voor de derde maal sedert het uitbreken van den Duitsoh—Bol- jewistischen oorlog een-bezoek gebraoht-aan onderstaatssecretaris Sumner Welles, ter bespreking van de Amerikaansche leveran ties aan de Sovjet Unie. De inhoud van het bolsjewistische verlanglijstje is niet be kend. Volgens de Daily Telegraph zal de chef van de Sovjet missie, die teruggekeerd is naar Moskou, binnen afzienbaren tijd weer te Londen aankomen. Intusschen zet admi raal Charlamof de onderhandelingen van de Sowjet-missie te Londen zonder onderbre king voort. De Engelsch-bolsjewistische be sprekingen, die Woensdag j.1. begonnen zijn, schijnen bevredigend te verloopen, aldus het blad. Wat de Britsche hulpverleening aan de Sovjet-Unie betreft, kan niets naders wor den meegedeeld, men vermoedt evenwel, dat de Sovjet Unie behoefte heeft aan be paalde grondstoffen als rubber. MERKWAARDIGE DOCUMENTEN ACHTER STALEN WANDEN. B e r 1 ij n, 15 Juli (D.N.B.) In het. ge bied van Witebsk is gisteravond de laatste, het verst in het oosten gelegen, bunker van de Stalinlinie veroverd. Anderhalve dag streden de Duitsche in fanteristen, liggend in het bunkerveld, voor dat het voornaamste bolwerk, een geweldig blok van beton en ijzer, met onderaardsche installaties, geheel veroverd was. De bun ker was tot onherkenbaar wordens toe ge camoufleerd en van draaibare koepels voor zien. Infanteristen, die in de boomen waren verscholen, hadden buiten de bewaking op zich genomen en bestookten' de naderen de Duitsche soldaten van zeer dichtbij met een hagel van kogels. Met steun, van zware houwitsters en mortieren gelukte het de Dc boomen langs de Amsterdamsche grachten, die aan de iepenziekta lijden, worden gekapt, om in het najaar door jonqe boomen vervangen te worden (Pax Holland m) gepantserde koepels buiten gevecht te stellen. Vervolgens traden infanteristen en pioniers gemeenschappelijk op en bevestig den onder het hevigste vuur van de omrin gende bunkers hun ladingen dynamiet voor de schietgaten van het voornaamste bol werk. Hevige ontploffingen scheurden de be tonnen wanden open en doodden de be manning. Nadat dit belangrijke steunpunt was veroverd, slopen de stoottroepen over 't door de kanonnen niet te bestrijken veld1 naar de overige bunkers. Zij veroverden de ze bunkers eveneens met ladingen dyna miet en rolden zoo vanuit de beide flanken de geheele verdedigingslinie op. Bolsjewistische tuchteloosheid. Berlijn, 15 Juli (D.N.B.) In verbitter de gevechten bij Polotsk veroverde, naar 't. D.N.B. verneemt, een bataljon Duitsche in fanterie bij de doorbraak door de Stalin-li- linie een bunker, waarvan de wanden meer dan een meter dik waren. In deze bunker vonden de Duitsche soldaten in de wand in gebouwde gepantserde kasten, waarin be velen van hooge Bolsjewistische commando instanties werden bewaard. In een rapport, van een Bolsjewistische divisie-comman dant aan zijn superieuren werd er op gewe zen, dat 12 Juli geheele troepenonderdeelen der Sowjets als gevolg van het zware Duit sche artillerievuur hun stelling hadden ont ruimd zonder de boven hen gestelde dienst- instanties hiervan te verwittigen. Voorts werd gerapporteerd, 'dat door deze handels was de verder naar achteren gelegen for maties prijs gegeven werden aan den Duit- schen greep en aan de vernietiging. Aan het slot van het rapport wordt gezegd, dat door dergelijke tuchteloosheden het aanvanke- l;:k goede weerstandvermogen der Sowjet- troepen verminderd is. Salonbolsjewieken Duitsche infanteristen, die Zondag in de omgeving van Pleskau aan het Peipusmeer een lange Sowjet-ravitailleeringscolonne den weg afsneden, en haar na een kort vuurgevecht buit maakten, troffen in ver scheiden luxe autobussen de zonderlingste voorwerpen aan. De wagens waren voor zien van dikket tapijten en uiterst comforrta- bel uitgerust. Op elegante toilettafels ston den poederdoozen, flacons parfum en al lerlei intieme toilelbenoodigheden, die als regel niet behooren tot de uitrusting van een strijdenden troep. Vele kleine wand kastjes bevatten dooreengeworpen dames- kleeding en lingerie. Naar de gevangen ge nomen chauffeurs verklaarden, hadden de ze luxe wagens behoord tot den tros van de bolsjewistische functionnarissen, die zich reeds eenige dagen tevoren, met hun Jood- sche concubines te rechter tijd in veiligheid hadden gebracht. land en de 'Sovjet-Unie, waarvan hij hoopt, dat zij een „uiterst voordeeligen, mach tigen invloed" zal hebben op den loop van den oorlog. Het is. natuurlijk, zoo betoogde hij, een bondgenootschap, en de Sovjet-Unie is thans Engelands bondgenoot. Churchiil bestreed evenwel, dat Engeland zich daarmede op een lijn stelde met de communisten en strijdt voor het, communisme, maar hij verklaarde, dat Engeland de Sovjet wapenen zegent en de Sovjet-Unie alle suc- •ces toewenscht. Omtrent de Syrische aangelegenheid be weerde hij, dat de 'Britsche, Australische en Britsch-Indische soldaten daar Frank rijks bodem hebben verdedigd. Engeland verheugt zich, dat het er met de hulp van de strijdkrachten van generaal de Gaulle in is geslaagd aan de volkeren van Syrië en den Libanon hun „souvereine onafhan kelijkheid" terug te geven. VERWAARLOOSD. SMERIG EN VERLATEN. Ontzettende toestanden komen aan het licht. J Berlijn. 15 Juli (A.N.P.) De Gepeoe heeft duizenden en nog eens duizenden- twaalf-, dertien en veertienjarige kinderen in de Sowjet-Unie vermoord met als mo tief. dat zij verraders, spionnen, Trotskisten, fascisten, agenten van Hitier en van den Mikado waren, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung in een artikel, waarin ge schreven wordt over de ellende der Sowjet jeugd. De actie der Gepeoe steunde op een be paling der Sowjetregeering van 8 April 1935. welke als titel droeg „maatregelen tot bcstriidine van den misdaad onder de minderiarieen". De doodstraf stond op ie der soort misdaad, te beginnen met dief stal tot aan „hoogverraad", welke de hon derdduizendon verwaarloosde kinderen be dreven. De Gepeoe heeft deze verwaarloos den. ..Besprisornje" genaamd, opgepakt en in een concentratiekamp geworpen. tot dwangarbeid of ter dood veroordeeld. De hongercatastrophe. welke meermalen de Sowjet-Unie in de afgeloopen tientallen jaren hebben geteisterd, de totaal ontred derde gezinstoestanden als gevolg van den invloed der communistische propaganda hebben vele honderdduizenden kinderen en jonge menschen van hun opvoeders en kost winners beroofd. Tn het warme jaargetijde trokken zij in groepen of in heele benden door het land en trachtten eenig voedsel bij elkaar te bedelen of in de meeste ge vallen te stelen. Bii de nadering van het koude jaargetijde stroomden zij naar de, steden terug, waar zij in lompen gehuld stiif van het vuil. vermagerd tot op het gebeente, aan verschillende besmettelijke ziekten lijdend, in kelders, ruïnes of ergens anders e<en schuilplaats zochten. Levende lijken. Genoemd Duitsche blad citeert een artikel uit de Sowietpers. welke zelf deze toestan den heeft geschilderd. In een soort schuur aan het internationale nrosnekt te St. Pe tersburg was een nachtasyl voor_ deze „Besprisornje" ingericht, waar zij tien ko peken moesten betalen, om hier te kunnen overnachten. Bii massa's lagen deze jonge menschen op dpn met bloed en zweet be zoedelden grond. Levende lijken, die een ontzettenden stank verspreidden, vuil, stank, vloeken, 'vechtende kaartspelers. Men moest een gasmasker opzetten om in de slaapraim- Vanavond gaat de verduistering in om en duurl tot morgenochtend 5.37 uur Verhooging van de reductie op de bonnen van de vetkaart. De volgende bonnen van de boter- en vet kaarten, geven recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden boter. Bonnen „24" en 3" van de boterkaart, geldig van 17 Juli t.m 3 Augustus. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram bo ter per bon. Bonnen „24" en „25" va,n de vetkaart, geldig van 17 Juli t.m. 3 Augustus. Elke bon geeft recht op het koopen van 250 gram boter per bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in verband met den nieuw vast ge stelden boterprijs, met ingang van 17 Juli a.s. aan houders van vetkaarten per 250 gram boter (dus per bon van de vetkaart) een reductie wordt ver leend van 22*4 cent, in plaats van 15 cent te te kuiyiien gaan. Overdag slenterden zij door de straten en stalen, wat niet muur vast bevestigd was. Dit getuigenis, een van vele, is voldoende om den toestand van een aanzienlijk deel van de jeugd in den Sowjet staat te schet sen. Wanneer van Sowjet zijde beweerd wordt, dat het gelukt is een deel dezer „besprisornje" in asylen 'onder te brengen, dan is hiermede niet het kwaad in zijn ge- heelen omvang bestreden, want de bepaling van 8 April 1935 is nooit opgeheven en werd steeds toegepast, hetgeen bovendien uit da verschillende processen tegen ambtenaren der Gepeoe in 1939 bekend is geworden. Het was niet veel, wat uitlekte, doch het wierp een zoo veel beteekenend licht op de toe standen, dat ook de hermetisch afgesloten buitenwereld hierover ieis vernam. Aanga* klaagd werden jonge Gepeoe ambtenaren wegens het folteren van tienjarige knaapjes en zoodoende een bekentenis los te krijgen, dat zij «antirevolutionnairen, fascistische da den en daden van terreur hadden gepleegd. In Lenin—Koesnetzk werden 160 verwaar loosde kinderen met lage misdadigers in een cel geworpen, waar zij acht maanden zonder een bed moesten slapen en iederen nacht aan een kruisverhoor werden onder worpen. ln' geen enkel land ter wereld bestaat er een dergelijke ellende onder de kinderen die vanzelfsprekend tot a-sociale elementen op groeien, terwijl overal, en voornamelijk in Duitschland, zooals de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft. *de opgroeiende jeugd met bijzondere zorg wordt omringd. Duitsche hospitaalschepen wor den als oorlogsschepen be schouwd. BERLIJN, 15 Juli (A.N.P.). Wij vernemen van welingelichte zijde: Met betreking tot de kwestie van het in acht nemen van de regels eener humani taire oorlogvoering, verklaarde men van daag in de Wilhelmstrasse, dat er geen twij fel over bestaat, dat van Duitsche zijde alles wordt gedaan om deze regels in acht te nemen. Tn dit verband legde men den nadruk op het feit. dat het Duitsche rijk aan de Sovjet-Unie mededeelingen heeft ge daan van het gebruik van hospitaalschepen in de Oostzee, waarop de bolsjewisten slechts een brutaal antwoord gaven, waar in zij mededeelden, dat zij er niet aan den ken de Duitsche hospitaalschepen te respec- teeren, doch dat zijn vastbesloten waren deze schepen als oorlogsschepen te behan delen! Tn politieke kringen der rijkshoofdstad beschouwt met dit eclatante bewijs voor de vastbeslotenheid der bolsjewisten ora de beginselen van de menschelijke samen leving brutaal en cynisch te verwaarloozen als een uitriep"'"? vpu bot e^V-ple avond land.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1