H. 1. Woudenberg itn jaar commissaris van Winterhulp, symphonie van de gemeenschap Opening en sluiting van de jacht „We komen van de politie" Jam bederft spoedig Viaduct van 700 m. lengte Restauratie van Deo Haags GROOTE KERKORGEL LORD HALIFAX De school des doods OOK IN ONS LAND ZAL DIT WERK DE HARTEN VEROVEREN Oordeel, van Duitsch autoriteit. 's-Gravenhagc, 15 Juli. Tijdens het. be zoek, dat do leider van het hoofdbureau van volkswelvaart in de rijksleiding der N.S.D.- A.P., obefbéféhlsleider Hilgenfeldt, dezer da gen aan. ons land heeft gebracht, was een verslaggever van het A.N".P. in de gelegen heid dezen hoogen Duitsc-hen autoriteit, den schepper van hét groote Duitsche winter- hulpwerk, eenige vragen te stellen met be trekking tot den arbeid, welke nu reeds sinds ongeveer een 'jaar pp hetzelfde terrein in ons land wordt verricht. Op de eerste vraag, namelijk of hij van meening is, dat dé winterhulp Nederland eenmaal op dezelfde wijze een symphonie van de gemeenschap worden zal als in het Duitsche rijk, antwoordde de heer Hilgenfeldt zon der aarzelen bevestigend. In Uw land zoo zeide hij zijn dezelfde biologische voorwaarden aanwezig als bij' ons. Ook in Duitschland is deze idee in heel kleinen kring be gonnen en heeft zij zich van hieruit ontwikkeld. Adolf Hitier heeft met zeven anderen het geheele volk voor zijn idee gewonnen. Wanneer de Ne derlanders bereid zijn zich als een gemeenschap te beschouwen, dan is de winterhulp slechts de uitdruk king van de innerlijk gevoelde ver plichting tot offervaardigheid jegens elkander. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat het Ne- derlandsche volk in voel korteren tijd dan In Duitschland tot de gedachte van de volks gemeenschap komen zal en wel hierom, om dat het Nederlandsche volk den weg, welke hiertoe leidt, veel duidelijker uitgestippeld krijgt. Hij is als het ware geëffend. OOK IN NEDERLAND EEN GELIJKE ORGANISATIE NOODIG. Acht u het noodzakelijk, dat bij het be- sfaa,n van verscheidene weldadigheidsinstel lingen hier te lande een gelijke organisatie wordt geschapen als iii Duitschland? Inderdaad zoo antwoordde de heer Hilgenfeldt. Sociale maatregelen ten bate van het volk kunnen slechts gezien, worden van totalitair standpunt en kunnen alleen alge meen worden gerekend Ër zijn alleen 'Neder landers en de enkeling wordt als deel van zijn volk in het leven geplaatst, onverschillig tot welken maatschappelijken stand hij be hoort, welke religie hij belijdt of welke poli tieke opvatting hij aanhangt. Het leven is primair en iedere generatie is een schakel in de keten van het leven. Al leen op deze wijze zie ik hot sociale werk en niet in confessioneele verdeeldheid of vol gens standen gescheiden. Wij zicii in een ge' zond mcnsch de vraag van het leven. I-Iet gezonde volk staat op don voorgrond en wanneer wij sommigo menschen niet kunnen overtuigen van de groote gemeenschappelijke opdracht, dan weten wij toch, dat hun zonen of kleinzonen eens zullen opgroeien in deze gemeenschap en haar zullen begrijpen. De verslaggever vroeg verder welke ver klaring de heer Hilgenfeldt kon geven voor liet feit, dat er in de organisatie van de N. S. V. (Nationaal Socialistische Volkswohl fahrt) 15 millioen vrijwillige leden zijn. Dit kan ik slechts zoo verklaren al dus luidde het antwoord dat de idee van den Fuehrer ai deze millioencn heeft opge wekt de gemeenschap te dienen. Zonder de ze ideeën was dit groote sociale werk nooit ontstaan. Het was ook in Duitschland een moeilijke weg naar deze hervorming in het denken, ook in Duitschland bestonden vele weldadighcidsverccnigingen en waren er vele kringen, welke zich met weldadigheid bezigheden maar alle zagen slechts dön beperkten kring van haar vereenigingen of belangengroepen. De nationaal socialistische arbeid ten bate van de volkswelvaart ver breekt deze bekrompen opvatting en ziet het volk als een eenheid. Ten slotte werd den heer Hilgcnfcldt ge vraagd naar zijn indrukken van zijn reis door ons land, Het uiterlijk van uw land zoo zeide hij heeft mij getoond, dat do Nederlanders een voorsprong hebben ten aanzien van den woning bouw. De menschen in uw land echter zien er niet zoo gezond uit als bij ons. Ik ben door bijna alle Europeesche landen gereisd en heb op grond hiervan kunnen vaststel len, dat do algemeene maatschappe lijke verhoudingen bij u belangrijk beter zijn dan die in Oost- en Zuid- Europa. Ik vind echter, dat vele Ne derlanders ziekelijke verschijnselen vertooncn. Deze kunnen echter ge makkelijk door goede preventieve maatregelen voorkomen worden. Wanneer hier een tijdig ingesteld medisch toezicht, een goede preventieve tandverzor- ging, een gezonde voedingswijze en een re gelmatige ontspanningsregeling worden in gesteld, dan zal het Nederlandsche volk op gróhd van zijn gezoiï'de basis, zijn hoogen geestelijken stand en zijn groot intellect in den kring der Europeeéche volkeren een voorname plaats innemen. In het geheele land zal: 1. Behoudens het bepaalde sub 2 en 3, de jacht op de wildsoorten zijn geopend gedu rende het tijdvak, achter de namen der wildsoorten vermeld: Klein wild: Fazantenhanen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Fazantenhennen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Hazen van Oct. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Houtsnippen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Korhanen van 1 Oct. 1941 t.m. 31 Dcc. 1941 en op 20. 21 en 22 April 1942. Korhcnnen van 1 Oct. 1941 t.m. 15 Nov. 3941. Patrijzen van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Dec. 1941. Waterwild: Alle soorten eenden van 1 'Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942 (behalve berg eenden en eidereenden). Ganzen van 1 Aue. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Goudpluvieren van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Meerkoeten van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. Watersnippen van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. 2. Behoudens het bepaalde sub 3: a. het vangen van do hieronder genoem de wildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen der waterwildsoortcn vermeld. Alle soorten eenden, van 1 Aug. 1941 t.m. 31 Tan. 1942 (behalve (bergeenden en eider- eenden);. ganzen. meerkoeten en water snippen: goudpluvieren van 1 Sept. 1941 t.m. 31 Jan. 1942. 1). het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van eenden kooien zal zijn toegestaan gedurende het tijdvak, achter de namen der waterwild- soprten vermeld: alle soorlcn eenden van 3 Aug. 1941 t.m. 31 Jan. 1942 (behalvé berg eenden en eidereenden). 3. De jacht niet wordt geopend voor hen ten kal veren, zwanen, bergeenden, eidereen- den. duikers. kemphanen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. MEISJE ERNSTIG GEWOND BIJ VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag ongeveer 4 uur heeft op den weg OtterloArnhem in de gemeente Ede •een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij een 14-jarig meisje B. van T. uit Leiden levensgevaarlijk werd gewond. Het meisje kwam met haar ouders per fiets uit de richting Arnhem, toen van den anderen kant een vrachtauto naderde. Op tot dusver onverklaarbare wijze werd het kind door den vrachtauto gegrepen, waarhij het zeer ernstig werd gewond. Per auto werd het slachtoffer naar het Juliana Zie kenhuis te Ede overgebracht, waar gister avond haar toestand nog hopeloos was. Brutale inval op de Amstellaan. Amsterdam, 15 Juli: Een ongewone sensatie, weliswaar van minder prettigen aard, maar die per saldo nog goéd afliep, beleefde gisteravond een kruidenier aan de Amstellaan. Kort na elf uur, toen het dus vrijwel ge heel duister was, werd er eenige malen hard gebeld en op de winkeldeur geslagen. Op de vraag van den winkelier, wie er nog zoo laat op bezoek kwam, was het antwoord: „direct opendoen, we komen van de politie", waar op de kruidenier de deur opende en twee mannen, in burgerkleeding, binnenstapten, De onthutste winkelier kreeg te hooren, dat hij gearresteerd moest worden en dat boven dien ook al zijn geld, juweelen e.d. in beslag werden genomen. Daarbij dreigden de beide indringers (van wie édn, om nog meer te imponecren, een Duitsch accent in zijn woorden trachtte te leggen) met een voorwerp, dat in het don ker gelijkenis met een pistool vertoonde. De vrouw van den kruidenier ging daarop met een der mannen naar boven, waar de wo ning van het echtpaar is, om daar het geld en de sieraden ter hand te stollen, zoodat in- tusschen de winkelier met slechts een der oVervalplegers achterbleef. Van deze gelegenheid maakte eerstgenoem de gebruik, om alarm te maken: hij greep oen leeg koeblik en wierp dat tegen de win kelruit, op welk geluid eenige voorbijgan gers kwamen toegeloopen. Intusschen was een worsteling tusschcn den kruidenier en zijn belager ontstaan. De bandiet riep zijn makker te hulp, doch ook de winkelier roerde zich hevig en riep om assistentie. Begrijpende, dat de overval toch geen succes meer zou hebben, maakten de beide bandieten zich haastig uit de voe ten. Hoewel direct een achtervolging werd in gezet, gelukte het hun, in de duisternis te ontkomen. De „echte" politie, die daarop werd ge waarschuwd, is onmiddellijk met het onder zoek naar de bedrijvers van dezen brutalen overval begonnen. Een vaag signalement van hen is bekend. STOKER VAN EEN SLEEPBOOT VERDRONKEN. Maandagavond is een stoker van een op de rivier de Merwcde nabij de gemeente Woudrichem liggende sleepboot bij het zwemmen in die rivier verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. Hoe wel direct met dreggen een aanvang werd gemaakt, is het lijk nog niet gevonden. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. In de buurtschap kring van Dorth is de kapitale boerderij van „Littink" bewoond door de familie Groot Bronsvoort, door den bliksem getroffen en tot den grond toe af gebrand. Vier varkens kwamen in de vlam men om. Alleen in gesteriliseerde verpak king langeren tijd houdbaar. Het voorlichtingsbureau van den voedings raad schrijft: Den laatstcn tijd is er veel jam verkocht in: kistjes, tonnetjes, glazen potten zonder binnen-dcksel, potten die gesloten zijn met een cartonnen deksel of gedeeltelijk kar tonnen deksel. Ook worden cartonnen bekers met jam in don handel gebracht. Verschillende winkeliers verkoopen de jam onverpakt on wegen haar voor de klan ten af. Daar onverpakte jam geregeld met de lucht in aaraking komt zal er vrij spoedig bederf op kunnen treden. De verpakte jam is eenige maanden houdbaar, doch op den duur zal. vooral wanneer de jam op cenigs- zins vochtige plaatsen bewaard wordt, schimmelvorming niet uitblijven.' Degenen, die in verband met do huidige omstandigheden eenige voorraad jam heb ben opgedaan, die aldus verpakt is of die een verpakking heeft, welke niét gesterili seerd is, doen verstandig deze jam niet langer dan eenige maanden to bewaren en ze geregeld te controleeren. Alleen als de jam in potten met binncn- deksel, gummiring en schroefdeksel of in weckflesschen gesteriliseerd wordt, i& deze jam langer houdbaar. Bij de bereiding van eigengemaakte jam wordt dikwijls zuivere pectine als opecta, penjcl of een dergelijke pectinehoudende stof gebruikt. Hot voordeel hiervan is, dat door het toevoegen van pectine de kooktijd van de iam belangrijk korter wordt, waardoor men 'n zuivere vruchtensmaak houdt, brandstof bpspaart. weinig verliest bij het inkoken en bij de bereiding vaste voorschriften kan op volgen. Toch kan deze bereidingswijze niet on verdeeld worden aanbevolen. Ook deze jam loopt gevaar na ccnigen tijd te beschimme len. Over de bereidingswijzen van jam, die ge durende langeren tijd goed blijft, werd reeds in een der vorige berichten van het voorlichtingsbureau van den voedingsraad geschreven. overweg bevindt zich n.1. over het empla cement van het Staatsspoorstation en is de parallel-verbinding, achter het Bezuiden hout, van het Hollandsche Spoorkwartier, Spaarneplein en omgeving, met de uitge strekte buurt tusschen Bczuidenhout en Voorburg; tevens is dit de kortste weg voor het doorgaand verkeer Noord—Zuid v.v. Sedert het einde van den vorigen wereld oorlog is men met plannen bezig geweest om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. De gemeente had al zoo wat een project voor. een viaduct gereed, toen de Spoorwegen met een grootsch plan kwaimen van een Centraal Station; ter ver vanging van twee nós bestaande, 'n plan dat helaas niet uitgevoerd is. Een zestal jaren geleden kwam toen het viaductplan weer voor den dag en half 1939 is met de uit voering ervan begonnen. Het viaduct dat buiten de voetpaden twaalf meter breed is, is bijna 700 meter lang, de hellingen dei- opritten zijn 1 op 30. Er is door den Dienst van Gemeentewerken naar gestreefd, het viaduct in het stadsbeeld zoo weinig mo gelijk te doen opvallen, daarom is de constructie zoo ijl mogelijk gehouden niet zoo weinig mogelijk pijlers, n.1. om de 13 meter telkens, twee van staal op betonnen voet. Het zal een enorme verbetering zijn. wan neer dit viaduct tegen het najaar in gebruik genomen zal kunnen worden. Deze een en een kwart millioen gulden zijn zeker geen weggegooid geld! OM DE VROUW VAN EEN ANDER... Twee minnaars vechten op leven en dood. Tusschcn zekere J. B. en de echtgenoote van R. W. te Stadskanaal, was in den loop der tijden een verhouding onlstaan. De laat ste dagen logeerde ten huize van B. een jongmonsch uit Nijmegen en toen deze ook naar de gunst van de vrouw dong, was dit ?eenszins naar den zin van B. Het gevolg liervan was, dat het gistermorgen in de Hoofdstraat tot een botsing tusschen beide mannen kwam, waarbij de Nijmegenaar tweemaal door B. met. een dolkmes werd ge stoken en levensgevaarlijk gewond. De getroffene is naar het R.K. ziekenhuis in Winschoten overgebracht, terwijl dc da der kon worden gearresteerd. Deze heeft inmiddels een bekentenis afge- legd. ENORME VERKEERSVERBETERING IN DEN HAAG. (Van onzen Haagschen correspondent). Jarenlang heeft ook Den Haag, als zoo vele steden, zijn overwegdrama gehad: men weet wel: spoorboomen in een druk ken verkeersweg, welke meer dan 40 mi nuten per uur gesloten plegen te zijn. Nog eenige maanden, dan is het viaduct Schenkweg gereed en is een einde geko men aan het schier eindeloos, wachten voor rangeenende treinen, iederen dag weer. Deze Een der grootste instrumenten uit ons land. (Van onzen Haagschen correspondent). Nadat eenigen tijd geleden dc toren van de Groote- of Sint Jacobskerlc onder handen is genomen, heeft men nu ook een aan vang gemaakt met de restauratie vun het orgel in dit grootste Haagsche bedehuis. Het is een der grootste instrumenten uit ons land. gebouwd door den eertijds beken den Utrcchtsche orgelmaker J. Fr. Witte. Volgons advies on onder toezicht van den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad is deze restauratie opgedragen aan de firma G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp, welke in Maart 1942 gereed hoopt te zijn. t-Iet timbre van hot orgel, dat ovcfeonkom- stig de smaak van toen, wat stijf en or- chcstraal is, wordt gewijzigd overeenkom stig de thans geldende opvattingen, waarbij het tevens beter geschikt wordt gemaakt voor het spelen van den grootmeester der orgelmuziek: Johan Sebastian Bach en zijn voorgangers. De kern van het instrument, waarvan het materiaal zich uitmuntend heeft gehou den, wordt behouden, maar van deze ge legenheid wordt gebruik gemaakt om de manualen uit te breiden evenals het pedaal Verder worden verschillende registers ver anderd overeenkomstig de gewijzigde tim- breering en hei aantal sprekende stemmen uitgebreid met zes, tot 61. Het is een omvangrijk werk, dat hier is' ondernomen, maar ons grootste Haagsche orgel is het zeker waard. Stockholm, 15 Juli (D.N.B.): In toonaangevende kringen van de Britsch- Indische hoofdstad houdt men, volgens een bericht van het Engelsche agentschap Ex change Telegraph uit New Delhi, rekening met de mogelijkheid dat do tegenwoordige Britschc ambassadeur te Washington, Lord Halifax, na zijn terugkeer te Londen wellicht tot vice-koning van Indië zou worden be noemd. Zooals bekend is heeft Lord Halifax, die toen nog Lord It-win heette, deze functie reeds in de jaren 19261931 bekleed. 1 10 COMMUNISTEN TERECHTGESTELD. Belgrado, 15 Juli (D.N.B.: Tien commu nisten, die in den nacht van 12 op 13 Juli in t'.e omgeving van Obrenovats een sabotage daad trachtten te plegen, zijn op de plaats van het misdrijf doodgeschoten. Wat tot stand ls gebracht, Gisteïpn. 15 Juli. was het een jaar gele den. dat de Rijkscommissaris, Rijksminister Sevss Inquart. den heer H. J. Woudenberg benoemde tot commissaris van het N.V.Y. Deze aanvaardde op 16 Juli 1940 zijn taak. De heer Woudenberg stond voor de taak het oude N.V.V. te reorganlseeren en ook in den vorm geschikt te maken voor en nnn te passen aan de nieuwe Europeesche orde. Het bleek om dit te bereiken in de eer ste plaats noodzakelijk een klein aantal be stuurders. uit wier verleden te duidelijk was komen vast te staan, dat zij Duitsch- vijandig gezind waren, te ontslaan. Doch het overgroote deel der bestuurders bleek bereid royaal, actief en positief mede te werken. Hierdoor is het mogelijk gebleken, in het afgeloopen jaar vruchtdragend werk te verrichten en vooral het noodzakelijke werk voort te zetten. Dat het N.V.V. een belangrijke taak ver vult. op sociaal-economisch terrein, moge blijken uit de volgende, in het afgeloopen jaar verkregen resultaten: Arbeidsrecht. In verband met dc op 13 Juni 1940 in werking getreden ontslagveror dening heeft het N.V.V. bewerkstelligd, dat de arbeidsinspectie, alvorens vergunning te verloenen. de arbeidersvertegenwoordigers om advies vraagt, dat wil zeggen, voor ver- trouwensinstanties zorgt. Daarnaast zorgde het N.V.V. er voor. dat do loonverordenin- gen behandeld worden voor dc kantonrech ters. zoodat de arbeider snel recht kan ver krijgen. Wachtgeldregelingen, Voor tal van on dernemingen. die wegens slapte liet werk stopzetten of den arbeidstijd1 inkrompen, zijn wachtgeldregelingen getroffen. Hier door blijft de arbeider aan het bedrijf ver bonden tot betere werkgelegenheid mogelijk is. Werkverruiming. In de werkverruiming werden goede schuil- en schaftgelegenhe- den ingevoerd en werd een aanvang ge maakt met de verstrekking van een warm maal. Bovendien werd een algeheele reor ganisatie tot stand gebracht, waarbij dc te werkstelling Van iederen Nederlander in principe mogelijk werd gemaakt en de loon- en andere arbeidsvoorwaarden in overeenstemming werden gebracht met die in het vriie bedrijf. Loon- en arbeidsvoorwaarden. Nadat de loonverordening was verschenen is het N.V.V. aan het werk getogen tot het opvoe ren van de laagste ,loonen. Huur. Nadat gebleken was, dat, vele huiseigenaars van het verbod tot verhoo ging van huur gebruik maakten om de huur op te zeggen, heeft het N.V.V. gezorgd voor een huuropzeggingsbcsluit. dat den huurder besrhprmt tegen willekeur. Werkloosheidsverzekering. Dank zij het N.V.V. kunnen thans ook werkloozcn toe treden tot de werkloozenkassen. Werkloozenzorg. Door het N.V.V. is ge zorgd. dat als bijzondere Wintertoeslac 100 pet. extra stcunuitkeering werd verstrekt. Arbeidsbemiddeling. Het N.V.V. wees een vertegenwoordiger aan, die" de belangen van de in Duitschland werkende Nederlan- sche arbeiders behartigt. Behalve dat het N.V.V. dc sociale belan gen van den arbeider behartigt, streeft het er bovendien naar een nieuwe geestesge steldheid te kweekon. waardoor het hoopt te komen tot de harmonische samenwerking van allen, die het Nederlandsche volk die nen. Het ziet don arbeider niet meer als den proletarisch geïsoleerde en wil voor hem alle gebieden van cultuur, kunst en natuurschoon ontsluiten. Tn de toekomst ziet het N.V.V. een Ne derlandsche arbeidsorganisatie, die zich uit strekt over alle NPderlajidsche arbeiders, die van nature bij elkaar behooren. Die organisatie zal niet alleen de nébeiders van hoofd en hand', maar ook de ondernemers in haar rijen moeten tellen. Amstcrdamsche effectenbeurs Vrij opgewekte markt. Vaste stemming. Toonaangevende in- dustrieelen levendig, oploopend. -— Nederlandsche beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1941 I 4 99%-993,£ 99 11/16-99% Nederland 1940 I 4 100% 100% Nederland 1940 II 4 99% 99 11/16 Idem met -bel. fac. 100% 100% Nederland 1938 3.3% 93%-93% 93%-93% Oost Indië 1937 3 95% 95% Oost Indië 1937 A 3 93% 94 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 1 3% N. Holl. '38 3 N.-Holl '38 II (3%) R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 95 97% 89 92% 92% 94% 95 97 92% 93 95 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 9S% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 191 197% Ned. Ind. Handelsb. A 127% 129% Ned. Handel Mij. c.v. A 133% 134 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 152%-151 147-150%' Centr. Suiker Mij. 210 209% Fokker g, A 191% 191 Lever Bros en Unilever cv.A 126-124% 125-131% Ned. Ford 315 Philips G B.v A. 226%-227% 228-234 Philips pref. A. 156% 157 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 244-246% 248%-252% SCHEEPVAART -MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerlkalijn A. 115%-11? 117-119 Kon. Ned. Stoom b. Mij. nat bez. v. A. 104% 165%-1G8% Kon. Paketvaart A. 240 243% Ned. Scheepv. Unie A. 177-179 179-181% SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A. 410-425 430-435 Javasche Cultuur 245 N.l.S.U. 235 240 TABAKSONDERNEMINGEN. Del! Batavia Mij. 224-226 22S%-234 Deli Mij. cv. A. 28a%-289 285%-294 Senembah 223-224% 224-230 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 277-279 281-283% Deli Batavia Mij. A. 224% 230 HOOG LIGGEN DE LIJKEN OP- GESTAPELD. OOGGETUI GENVERSLAG UIT DE OE KRAÏNE. Berlijn, 15 Juni, (D.N.B.) De Duitsche I pers publiceert een artikel van den veel ge- i lezen schrijver van bekende historische ro- j mans, Bruno Brehm, onder den titel „De doodelijke school In principicele beschou- i wingen behandelt hij do voor Europa en in het bijzonder voor het Duitsche rijk be staande noodzakelijkheid der vernietiging i van het bolsjewisme. I Allereerst beschrijft de auteur het bezoek; aan de citadel van Zloszow. een van de schoolvertrekken. zooals hij zegt. waar men I het wezen van het bolsjewisme leert ken- ncn. Het is stellig niet het ergste wat er j thans in het oosten is, maar toch is het het t ergste wat zijn oogen tot dusverre hebben j gezien. De citadel, zoo schrijft hij, ligt aan den zuid-oos Lel ijken kant van de stad, Ilc vroeg den post waarom zooveel lieden den smallen weg naar de citadel opliepen en hij antwoordde mij dat. daarboven de dood© Ockrainers lugen. Wij klommen het pad,op. Rondom de citadel loopt cén Yestinggraoht j Aan den kant van de gracht stonden men- 1 schen. Uit de gracht steeg de stank van ontbinding. De gracht zelf lag voL lijken. Alle lijken waren op vr.cese- lijke wijze verminkt, zelfs de gezich ten had men niet gespaard. Wat af gesneden Icon worden had men afge sneden, wat uitgestoken of uitgerukt kon worden was uitgestoken of uit gerukt. Wij betraden het binnenplein van de citadel. Daar lag de ellende in lange rijen. Ik kon niet meer toezien en moest weg, het was te veel, de vliegen, de hitte, de stank, dc snikkende mannen, die tusschen." de lijken af- en a'anliopen om hun verwanten te zoeken. Mijn keel kneep dicht en ik huiverde. Zoo ziet de school des doods eruit. In deze dagen nu, zoo gaat de spreker voort, nu eindelijk het met bloed bespatte gordijn is weggerukt, waarachter dit land verborgen lag en nu eindelijk wraak wordt geoefend voor de vreeselijke ontzetting, tracht Engeland in het Westen den met bloed bevlekten, bondgenoot te ontlasten en het Moskousohe weermachtsbericht maakt met welgevallen daar melding van. Bij een opmarsch zouden de bolsjewiki in enkele dagen Polen hebben verpletterd en Tsjecho-Slowakije hebben vernield, wanneer een tegenstand mogelijk zou zijn geweest. Geen stad zou zonder lijkcnkclder en folter kamer zijn gebleven.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2