Doosevelts oorlogsplanmn Rembrandt herdacht Marktberichten BERLIJN NEEMT ZE ZEER ERNSTIG. Berlijn. 15 Juli (A.N.P.) Wij vernemen van welingelichte zijde: In politieke kringen der rijkshoofdstad leg de men vandaag den nadruk op het feit, dat I et bericht van den New Yorkschen corres- - ondent van het Zweedsche blad ..Aftonbla- itet" waarvan reeds melding is gemaakt - - volgens hetwelk Roosevelt het voornemen 1 eeft zoo snol mogelijk tot' een oorlogstoc- tand met Duitschland te geraken, door de Duitsche pers zeer ernstig is behandeld. Men acht in deze kringen de houding van de toonaangevende bladen van het Duitsche Rijk tegenover dit onderwerp voor 100 juist. In de Wilhelmstrasse koestert men gee nerlei twijfel aan de echtheid van dit Zweedsche bericht, dat, vólgens de Duitsche opvatting, geheel en al door bepaalde voor beelden en aanwi;izngen over maatregelen der Amcrikaanschc regereing worden gedekt welke aanwijzingen intusschen ter kennis xijn gebracht van officieele instanties alhier De geheele wereld kan niets beters doen, zoo verklaarde men in dit verhand vandaag in de Wilhelmstrasse. dan aan de hand van dit feit Europa opmerkzaam te maken op het gevaar, dat door een dergelijke houding .van Roosevelt zou kunnen ontstaan. In officieuze kringen te Berlijn beschouwt men het Zweedsche bericht als nieuw be- wijamaterial voor Roosevelt's politiek met betrekking tot zijn vastbeslotenheid om on der alle omstandigheden nieuwe verwarring te stichten in het Europeesche conflict. Men neemt hier aan. dat Roosevelt naar aanlei ding van de publicatie van het Zweedsche blad zijn standpunt zal moeten bepalen en men verklaart, dat ook van Duitsche zij de op het juiste tijdstip hierover zal worden gesproken. Voorloopig, zoo verklaarde men vandaag in de Wilhelmstrasse. heeft men hier over niets te zeggen. Dit is veeleer uitsluitend oen kwestie, welke het Amerikaansche volk aangaat. Oevrigcns zijn er onder het Duit sche volk door den inhoud van het Zweed sche bericht geenerlei gevoelens van angst onstaan. Uit de onverbloemde wijze, waar op dit bericht aan het Duitsche volk is me degedeeld, kan men integendeel zien, hoe de Duitsche leiding bereid en vastbesloten is, deze dingen niet alleen voor de openba re mcening der wereld, doch ook ten over staan van het Duitsche volk te bespreken. Belangwekkend is met deze woorden sloot men vandaag in de Wilhelmstrasse voor vertegenwoordigers der pers de behan deling van dit complex van vraagstukken - dat een dergelijke schending van de volkenrechtelijke beginselen ons bereikt op een oogenblik, waarop ook de bolsjewisten wat betreft de kwestie der hospitaalschc- pen, verklaard hebben, dat zij het volken recht niet in acht. zullen nemen. Ook hier in ziet men van Duitsche zijde een nieuw punt van overeenkomst tusschen 't drieman schap Churchill—-Roosevelt—-Stalin. ONTNUCHTERING IN DE LONDENSCHE PERS Positie der Sovjetlegers als moeilijk gekenschetst. Be r 1 ij n, 15 Juli. (D.J^.B.) In tegenstel ling tot de optimistische voorstelling van zaken, die de Engclsche pers nog enkele da gen geleden meende te kunnen geven van de positie der Sowjetlegers is thans in, de Londensche bladen, naar uit den Engel- schen berichtendienst blijkt een sterke ont nuchtering ingetreden. De militaire deskun dige van de Times spreekt over een perio de van zware beproevingen welke nu voor het Sowjetleger is aangebroken. De instand houding van den strijdgeest der Bolsjewis ten, aldus het blad, is nu belangrijker dan het lot der versterkingslinie. Alles zou echter afhankelijk zijn van het 'transportprobleem, want het voornaamste probleem bestaat er voor de Sowjets thans in de munitie naar het front te brengen en de reserves te transporteeren naar do sec toren waar zij dringend noodig zijn. Het blad roept het Sowjetleger op om ook wan neer zij het onderlinge contact verloren heb hen nog stand te houden tegenover den Duilschen aanval. Heetwaterbron 500 meter onder den grond In Staatsmijn „Hendrik". Als curiositeit meldt het Hsb., dat in de Staatsmijn Hedrik te Rumpen op 500 in. diepte een heetwaterbron is aangeboord. De bron geeft 60 M3 water van 30 gr. C hitte p. uur Het onderzoek heeft uitgewezen dat het water mineraalwater is van de bes te soort. Wat de verdere plannen met deze merk waardige vondst zijn, is nog niet bekend. Britsche vliegfnigen boven .Dnitschland Berlijn, 15 Juli (D.N.B.) ln den nacht van 14 op 15 Juli is het Britsche luchtwa- pen, naar het D.N.B. verneemt, naar Noord west Duitschland gevlogen. Door de op ver scheidene plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond schade, hoofdza kelijk in woonwijken. Bovendien werden een kerk, een ziekenhuis en een tehuis voor ouden van dagen getroffen. Wederom wer den alleen burgers slachtoffer van deze aan vallen. Vier vijandelijke machines werden door nachtjagers of afweergeschut neerge schoten. LUK VAN ONBEKENDE VROUW OPGEHAALD. Gistermorgen te circa 5 uur is in de Delfs- havensche Schie, nabij de Mathenesserbrug le Rotterdam, het lijk opgehaald van een on bekende vrouw van ongeveer 65—70 jaar, ge kleed in een zwart gespikkelde japon, zwarte kousen en pantoffels. Aan den ringvinger be vindt zich een gouden ring met de -inscriptie C. Stok, alsmede een gouden ring met een zwarten steen, - v., - Rede van den Secretaris-Gene raal Dr. Goedewaagen. Met een rede van dr. Goedewaagen, secre taris-generaal van Volksvoorlichting en Kun sten, en een officieele kranslegging, is gister avond in de Wester" erk te Amsterdam, het feit herdacht, dat 335 jaar geleden de groote schilder Rembrandt geboren werd. De plech tigheid werd omlijst met zang en muziek naar werken van Rembrandts tijdgenooten. Dr. Goedewaagen nu schetste Rembrandt in zijn tijd. Deze schilder, zeide hij, is niet alleen een Nederlander, maar de Nederlan der, de samenvatting van alle wenschen, droomen en daden van ons volk, gisteren, heden en morgen. Hij is onvergankelijk cn onvervreemdbaar, bezit, omdat hij ons aller wezen personifieert, omdat hij de spiegel van Nederlandsche kracht en begrensdheid is, omdat zijn beschouwing van de wereld de Nederlandsche is. In dit land was Rembrandt, een kind van Hollands waternatuur, thuis tussohen vaar ten cn meren; een kind ook van Holland- schen volksaard, eenvoudig en onopgesmukt, zoowel in zijn levenslust als in zijn ernstigen trant van denken en gelooven; vertrouwd met de deugden en ondeugden van alle Hol landers achter den duinrand en zoo ge hecht aan vaderlandschen bodem, dat hij de geijkte reis naar Italië van alle kunstenaars dier dagen maar achterwege liet; een schep sel van de Noordzee en het. Deltaland. Rembrandt was een denker, maar zijn denkend schilderen had anderen inhoud dan dat der Zuidelijke Renaissancisten. Hij is een denker, die heel het léven en heel de Cultuur volgens bo'sjewistiscbe opvatting Cultuur zonder cultuur, klein burgerlijke reactionnaire houdingI Berlijn, 15 Juli (A.N.P.) Het woord cultuur beteekende voor de Sowjet-ambtenaren en militairen, die naar Estland kwamen, zeer veel. Na de gedwon gen aansluiting van Estland bij de Sowjet- Unie eind Juni 1940, werd de slagzin betref fende de cultuur en haar opvoering in alle vergaderingen door de bolsjewistische spre kers steeds weer mét nadruk naar voren ge bracht De geheele communistische pers stond er vol van. Vele burgerlijke Estlanders hebben bij de autoriteiten door een handig beroep op de eerzucht van de nieuwe bolsje wistische ambtenaren om door te gaan voor inenschen van cultuur iets kunnen bereiken. „Als man van cultuur zult gij, kameraad commissaris, voor mijn verzoek begrip heb ben", was een zeer doeltrefffende zinswen ding in den omgang met de nieuwe macht hebbers. Zelfs de vrouwen der Sowjet-offi- cieren en -commissarissen gebruikten het woord cultuur bij hun inkoopen in de win kels der hoofdstad gaarne. „Ik wou graag een paar kousen in cultuur- kleur", kon men in de winkels hooren vra gen, of wel „ik zou een paar cultuurmeube len willen hebben". Deze verrassende verwarring van begrip pen heeft een zeer eenvoudige verklaring. De Sowjet-Unie is 20 jaar lang hermetisch afge sloten geweest voor het buitenland. Niet al leen de bovenlaag maar ook het grootste deel van de intelligentia, met uilzondering van de Joodsche, is geëmigreerd, naar de Poolgebieden verbannen of terechtgesteld. Daardoor zijn de maatstaven voor de betee- kenis van cultureele prostaties gehéel ver loren gegaan. Wanneer men vraagt naar de cultureele prestaties van het Bolsjewisme, krijgt men meestal als voorbeeld de nieuwe metro van Moskou. Als eerste en ecnige on- dergrondsche spoorweg van de Sowjet-Unie heeft deze klaarblijkelijk een bijzonderen in druk gemaakt. Moeilijke positie. Ongetwijfeld bevinden de bolsjewistische machthebbers zich in een moeilijke positie. Aan den eenen kant hebben zij behoefte aan intelligentia, zonder welke een moderne staat nu eenmaal niet kan bestaan, aan den anderen kant mogen zij haar geen machts positie verleenen en moeten zij haar wan trouwen aangezien zij nijging heeft tot een nationaal standpunt en gekant moet zijn tegen een „dictatuur van het proletariaat" Dan blijft er maar een uitweg over: men bevordert een semi-intelligentia die be schikt over oppervlakkige kennis, zonder solide, grondige wetenschap. Om een goed dokter te zijn die een patiënt werkelijk hel pen* kan heeft men een wetenschappelijke en practische-opleiding nóbdig van vele ja ren. In de Sowjet-Unie kan ieder roode kruisman, na een medische spoedcursus te hebben bezocht arts worden. De gevolgen blijken in de volksgezondheid. Om een goed officier van den generalen staf te zijn heeft men eveneens een opleiding van jaren noo dig. Hetzelfde is het geval bij het bouwen van vliegtuigen, enz. enz. De oorlog tus- Schen Finland en de Sowjet-Unie heeft ge toond, dat de Bolsjewisten wel mét brutale energie den dood in kunnen drijven, maar dat zij niet de kunst verstaan deze troepen - op de juiste wijze te leiden. Het bolsjewis tische moderne oorlogstuig, tanks, vliegtui gen enz. is in aantal overweldigend groot, maar de kwaliteit is slechts middelmatig en vaak minder dan dat. Andere reden voor de cultuurloosheid der Sowjet-Unie is gelegen in de bestrijding van het nationale gevoel. Daarmede is in De dekens hingen te luchten Bleken later verdwenen. Een bewoonster van een boven huis aan de Lei'dschedwarsstraat te Amsterdam had gisterochtend twee wollen dekens buiten het raam ge hangen. Toen zij ze echter 's mid dags weer binnen wilde halen, ble ken de beide dekens verdwenen le zijn. Waarschijnlijk waren ze los geraakt en op straat gevallen. Een of andere voorbijganger moet de zen val wel als een meevaller heb ben beschouwd, en, het toeval dan kende, dat hem deze onverwachte textielwinst bezorgde, het heele ge val mee naar huis hebben genomen. wereld als een organische eenheid en als een zich ontwikkelend geheel* aanschouwt; die in tegenstelling tot een denken, dat kla re en afgesloten vormen wil, alles om en in zich als een eeuwig worden verstaat Zie de natuur en den mcnsch bij Rembrandt. Zie den mensch als werker, strijder en geloover op zijn doeken, waar alles in elkaar over gaat, waarin het heilige cn het profane geen gescheiden grootheden of werkelijkheden zijn en de grenzen tusschen beide veelal vervagen. En ook is Rembrandt Germaansch van aard. Zooals de levensruimte en werkruimte, die hij ter beschikking kreeg, Germaansch is, zoo is het met zijn leven en zijn werk, zijn wereldbeeld. Deze Hollander, wiens land, leven cn werk wij als het onze voelen, is meer dan een Hollander alleen. De onophefbare Germaanschc onrust wóelt ook in dezen zoon van Holland. Het ruige, vormlooze, barbaarsche, dat hem verweten is, is liet wezen van den Germaanschen mensch, door klassicistischen bril gezien en niet begrepen. We zullen er ons niet verder in verdiepen, Maar wel willen wij hier uitspreken, dat in de revolutionnaire ontwikkeling der komen de jaren, ook op cultureel gebied, Rembrandt als een der groote dragers van Germaansch cultuurgoed zal leven. In dë Germaansche bewustwording dezer jaren, nu de strijd tus schen cultuur en chaos wordt gestreden, zal men den schilder van licht en duisternis uit een ander licht bezien dan onze vadcrland- sche cultuurgeschiedenis tot nu toe heeft gedaan. Dr. Goedewaagen besloot met een krans te hechten aan het den schilder gewijde ge- denkteeken in het gebouw. Met het zesde couplet van het „Wilhelmus", gezongen door het koor, werd de bijeenkomst besloten. Estland dan ook direct begonnen. De toon aangevende formuleering van Stalin luidt: „Wat is nationale cultuur onder de dicta tuur van liet proletariaat? Een cultuur, die naar den inhoud socialistisch en naar den vorm nationaal is", (Omgekeerd zou veel juister zijn geweest). „En het doel daarvan moet zijn de mas sa's op te voeden in den geest van het in ternationalisme. Wat. dat betcekent heeft men in Eestland gezien. Wanneer men in de boekwinkels vroeg naar nieuwe Russi sche boeken, kreeg men de werken van Joodsche communisten te zien, die propa ganda maakten voor het Marxisme. Om de Estlandsche nationale cultuur te bevorde ren werden deze boeken terstond in de Est landsche taal vertaald. Maar het zingen van Estlandsche volksliederen werd verbo den. Daarin, zoo zei men, komt een klein burgerlijk reactionaire houding tot uitdruk- king. Laatste telexbericht BOUW VAN NIEUWE KERKEN IN DUITSCHLAND. Berlijn, 16 Juli (D.N.B.) In Zuid- Duitschland, hoofdzakelijk in Beioren en Wurtcmberg zijn volgens een bericht van het Duitsche episcopaat de laatste 24 maan den 11 nieuwe katholieke kerken gebouwd. Nog zeven nieuwe kerken zijn ontworpen en de daarvoor noodige goedkeuringen zijn door de autoriteiten verleend. Door ver bouw van bestaande huizen zijn verder 21 nieuwe kerken ontstaan. Ook uit het Rijn land zijn berichten ontvangen volgens wel ke goedkeuring is gegeven voor den bouw van een aantal nieuwe kerken. DE BEZETTING VAN IJSLAND. WASHINGTON, 16 Juli (D.N.B.). De re- publikeinsche senator Taft heeft de bezet ting van IJsland door de Ver. Staten een middel genoemd om de Ver. Staten zonder raadpleging van het congres, actief in den oorlog te storten. IJsland is een deel van Europa. Met de bezetting mengen de Ver. Staten zich in Europeesche problemen. De bezetting kan niet verontschuldigd worden als een z.g. voor de verdediging van Ameri ka noodzakelijke maatregel. Het is n.1. geen verdedigingsmaatregel, aangezien do Duit- schers de Ver. Staten niet hebben aangeval len. Tot dusver hebben de Duitschers ook niet een stap tegen Amerika gedaan, dien men physiek vijandig jegens de Ver. Staten kan noemen. Taft wees er verder op, dat 80% van de bevolkng der Ver. Staten tegen deelneming aan den oorlog is. SCHADE AAN KERKEN EN ZIEKENHUI ZEN IN DUITSCHLAND. Berlijn, 16 Juli (DNB.) Naar een onder zoek van de katholieke geestelijkheid heeft uitgewezen, bedraagt de schade, die tot dus ver door bombardementsaanvallen van het Engelsche luchtwapen op katholieke kerken en ziekenhuizen is ontstaan, ongeveer 1.2 millioen rm. Waardevolle kerkelijke reli gieuze voorwerpen, die vernield werden en voor het meerendeel uit edele metalen wa ren vervaardigd, zijn bij dit bedrag niet in begrepen. Evenmin is rekening gehouden met kleine schade, die in vele gevallen in het geheel niet ia gerapporteerd. BRITSCHE BOMMEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Berlijn, 16 Juli (DNB)In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Britsche vlieg tuigen korte vluchten gemaakt naar het Rijnsch-Westfaalsche industriegebied. Door goedgericht afweervuur werden zij reeds bij de nadering verspreid. Zij wierpen slechts op enkele plaatsen eenige brisant- en brand bommen neer, welke slechts geringe schade aanrichtten. WINKEL GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Leo G. W. van der Loo, thans werkzaam in Den Haag, slaagde voor het door de Algemeene Nederlandsche Zui- velbond gehouden examen voor Assistent- Directeur ocner boterfabriek. Het eindexamen werd afgenomen te Utrecht. Voorts behaalde onze plaatsgenoot, de heer C. Wiedijk het diploma boekhouden van de Verecniging van Leeraren in de Han delswetenschappen te Amsterdam. De heer Wiedijk werd opgeleid door den heer J. J. de Vries te Schagen. POLITIE. Verloren: Een badpak, badmantel, badhand doek en badmuts. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter, Ingezonden HET NATUURBAD WINKEL. Aan de Redactie van de Schager Courant. Wij verzoeken beleefd plaatsing van het volgende: Naar aanleiding van het Raadsverslag van de gemeente Hoogwoud, voorkomend in de Schager Courant van Dinsdag 15 Juli. pro testeeren wij tegen de woorden, die de heer Hamming heeft gebezigd over den toestand, waarin het' water van het zwembad te Win kel "verkeert. Het is absoluut onjuist, dat het water door eenige instantie is afgekeurd. Steeds heett regelmatig verversching met behulp van een electrischc pompinstallatie met nortonwater plaats. Ter informatie van den voorzitter van den Raad diene, dat het Natuurbad geheel vol gens de plannen van de Ned. Heide-Mij. en door de Mij. (wier hulp eveneens door den voorzitter van den Raad is ingeroepen) is uitgevoerd. Voor het Bestuur van het Natuurbad Winkel: G. NOBEL, Voorzitter. K. MULDER, Secretaris. G. J. VAN LEERSUM, Penningmeester. LANGENDIJK NOORDSCHARWOUDE. METAALINZAMELING. Voor de inzameling van metalen zijn in deze gemeente aangewezen de heeren P. Bergen Az. en P. Kok J'bz. W1ER1NGERMEER BUITEN HET CONTRACT. Wegens de erge droogte valt het vlaspluk- ken op de meeste gronden niet mede, zoo dat verscheidene boeren genoodzaakt zijn boven het contractloon te gaan, aangezien de vastgestelde loonen te laag zijn. DE OOGST BEGINT. Wegens de groote drukte die er momen teel heerscht, hebben enkele landbouwers de grasmachine ingespannen om daarmede hun erwten te maaien. WIERINGERW AARD INLEVERING METALEN. Voor het in ontvangst nemen van de in te leveren metalen voorwerpen zijn door den Burgemeester benoemd de heeren F. A. Tauber en R. Baarda. OUDE N1EDORP FRAUDULEUZE SLACHTING. Naar wij uit goede bron vernemen, werd dezer dagen een groote partij vleeschwaren, afkomstig van frauduleuze slachting van vai-kens in beslag genomen, ten huize van A. G. te Oude Niedorp, welk feit werd ge constateerd door den controleur van de C. C. D. in samenwerking met den gemeente veldwachter te Oude Niedorp. Een gedeelte van het vleeseh was bedor ven. Tevens werd bij het onderzoek gecon stateerd, dat aldaar nog meer werd ge slacht. Maandag j.1. werd genoemde per soon aan een streng verhoor onderworpen. Als verdachte werd A. G. te Heerhugo- waard naar Alkmaar gebracht en in voor loopig arrest gesteld, zoomede de heer J. P. te Heerhugowaard, die mede bij deze zaak is betrokken. Vervolgens werd dé heer S. O. te Nieuwe Niedorp verbaliseerd wegens frauduleuze slachting van 2 schapen. Het onderzoek wordt voortgezet. ZIJPE AANBESTEDING. Uitslag van de op 15 Juli 1941 gehouden aanbesteding van het onderhoud der ge meente-eigendommen, dienst 1941. Ingeschreven is als volgt: Timmer- en metselwerk: Respectievelijk perceel 1, perceel 2, en in massa: H. "Jonker, Oudesluis f f 475, f A. van Eekeren, Keinsmerbrug f f f 1320, K. Blokker's Bouwbedrijf, Lutjewinkel f 1530, f 753.50, f G. T. Kwak, Den Helder f f f 2395. F. Schotten, Schagen f 467, f 908, f K. Kreijger, Oudesluis f f 437, f P. C. Tuin, Den Helder f 786, f 484, f D. de Leeuw, St. Maartensbrug f 742.50, f 440, f 1182.50; P. Ott, Schagerbrug f 836, f 401, f D. Veul, idem f S50, f 375, f 1225; H. Toes, Stolpen f 871, f 335, f 1206; H. Doorn, Den Helder f f f 13q0; M. Schoen, Schagerbrug f 880.40, f 264.60,' I 1232. Schilderwerk: Respectievelijk perc. 1, perc. 2, en in massa: C. Meijer, Schoorl f -423, f 418, f 825; P. J. Renooij. Schagerbrug f 385, f 66S, f 1055; J. Renooij, Burgerbrug f 383.f 669.N. Bellis. Petternerkluft f 419, f 421, f 829. Wordt gegund aan de volgende inschrij vers: Timmer- en metselwerk, perceel 1 aan D. de Leeuw; perceel 2 aan M. Schoen. Schilderwerk: perceel 1 aan J. Renooij, perceel 2 aan C. Meijer. VERKOOP VAN GROND. Gedeputeerde Staten hebben hunne goed keuring gehecht aan het besluit van Hoofd ingelanden van den Zijpe en Hazepolder tot verkoop aan het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier van de zg. „Voor- sloot" te Petten, waarvan een gedempt ge deelte deel uitmaakt van den. openbaren weg. WERKLOOSHEID. In de afgeloopcn week bedroeg het aantal werkloozen, dat in zorg is 5, waarvan 2 in de werkverschaffing waren geplaatst en 3 ingevolge de Rijkssteunregeling werden geholpen. In de overeenkomstige week van 1940, 1939, 1938 cn 1937 bedroeg het aantal werkloozen resp. 1, 12, 19 cn 44. NOORD-ZIJPE. VACCINATIE. Alhier zal wederom gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en wel op 18 Juli as. te 2 uur, ten huize van den arts J. J. Boerma te 't Zand cn op "25 Juli a.s. te 4 uur, in de o. 1. school te Oudesluis. —SCHAGERBRUG. ZOMERVACANTIE. De zomervacantie aan de O. L. school al hier begint 19 Juli a.s. Ze zal 4 weken du ren. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter, ANTONIA GERDA M. DE HAAS. G. DE HAAS—Anneveldt Schagen, 15 Juli 1941. Hiermede betuig ik mijn op rechten dank voor de vele blij ken van belangstelling, onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden Man en Vader. PIETER SMIT Pzn, In 't bijzonder de Fam. K. Kant voor den grooten steun, welke zij mij in die droevige dagen hebben verleend. L. SMITGerling. Schagerwaard, 16 Juli 1941. Te koop: Pl.m. 50.000 Rapen- planten, blauwkop en 5000 Le- cerf Bloemkoolplanten, en 5000 late Reuze Blosmkoolplanten, 2000 Deensche Witte, 1000 taaie Gele. C. ZEEMAN, Wieringer- waard. Tel. 288. Te koop aangeboden: Een Erres Accu Radiotoestel, type m. KY 154, golfbereiken van 16—56 Mtr., van 180 tot 580 en 000 tot 2000 Mtr. H. GR1N, Wie- ringerrandweg E 70, Wierin- germeer. EENIGE KOSTHUIZEN gevraagd, voor bouwvakarbei ders te Den Helder of omstre ken tot Alkmaar. Brieven on- der letter RR45 Bur. van dit blad. BOEKHOUDER gevraagd, tevens correspon dent Hollandsche on Duitsche taal. Br. lett. RR46 Bur. van dit blad. BOLLENPELSTERS gevraagd, bij J. SAAL, Waard- polder. Kolhorn. Voor direct gevraagd: EENIGE VLASTREKKERS, J. GEERTSEMA, Groetpolder, Winkel. Gevraagd: Een FLINK MEISJE, voor d. en n„ bij W. STROO- PER, Eenigenburg. Te koop gevraagd: Een goede VERREKIJKER. Br. no. 85 Agent Schager Crt., Noordscharwoude. Gevraagd: EEN SMIDSKNECHT, bekend met hoefbeslag, enz,, bij P. ZEiEMAN, Smederij, A 27, Burgerttrug, Tel. 223. Gevraagd: HUISHOUDSTER, niet ouder dan 40 jaar, bij al leen wonend persoon. Brieven onder lett. MM88 Bur. van dit blad. Biedt zich aan: EEN JONGEN van 19 jaar, genegen alle werk zaamheden te verrichten. Brie ven lett. 1177 Bur. van dit blad. Gevraagd: Een HULP IN DE HUISHOUDING A. MOOIJ, Boermansweg, Anna Paulowna. Te koop: 4 p«rc. best gew. DIJKHOOI. Te zien en te be vragen Balgzandpolder van 6— 6 uur. H. M. J1MMLNK. ROTTERDAM, 15 Juli. Veemarkt. Aangevoerd 1978 dieren, waaronder 1000 runderen. 159 paarden, 16 veulens. 4 schapen, 502 nuchtere kalveren, 243 graskalveren. 52 bokken en geiten, 2 lammeren. Prijzen per stuk: Melkkoeien f 545440—330. kalfkoeien f 550440—335, varekoeien f 360—275—225. vaarzen f 350— 280—200. pinken f 285—210—165. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was korter, de handel stug cn de prijzen iets lager. De aanvoer van varekoeien was iets kleiner, de handel stroef en de prijzen bleven con stant. De aanvoer van vaarzen en pin-ken was als vorige week met tragen handel en onveranderde prijzen. ZWAAG. 14 Juli. Veilingsvereen. „Bangert en Omstreken". Aardappelen f 6.50, kriel f 2.50. spinazie f 10—15. postelein f 6—14, uien f 8—12.80, bieten f 6—8.60, roode kool f 5.30—10.30, slaboonen i 2735. snijboonen f 1638, tuinboonen f 7.30—9.40. doperwten f 910. peulen t 14—18, tomaten f 22--28. bo9peen f 79, andijvie f 510. sla f 13.80, bloem kool f 4.S011. komkommers f 515, spits kool f 55.80. aardbeien f 30—37.50, fram bozen f 35—60. blauwe pruimen f 18—16, prolefic f 18—22.50. kruisbessen f 3137, ekrsen f 45.selderie f 34.50, Meiknol len f 60-70. WONKBL. 14 Juli. Aalbessen f 18—22. kruisbessen f 6—8, tomaten f 19—25. slahoonen f 40—60, per 100 kilo. sjalotten f 5—10 per 100 bos. WARMENHUIZEN. 15 Juli. Aanvoer: 101300 Kg. aardappelen. Schot- sche muizen f 6.50. i NOORDSCHARWOUDE. 16 Juli. Aanvoer: 416200 Kg. aardappelen: Schof- sehe muizen f 6.50. kleine f 2.50, 150 Kg. zilvernep f 21.—. 30 Kg. spercieboonen f26, 1500 Kg. rabarber f 8.50-10.90. 135 Kg. tuinboonen f 6.80. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Juli. Aanvoer: 320.000 Kg .aardappelen: Schot- sche muizen f 6.50. kleine f 2.50. 150 Kg, zilvernep f 21.—. 300 Kg. spercieboonen f 26.16 Kg. snijboonen f 26.2150 Kg. rabarber f 11.30—13.60. 9150 Kg. roode kool f 10.9012.70, 1300 Kg. tuinboonen f S. WOENSDAG 16 JULL Ned. Herv. Kerk. Schagen. 's av. 8.30 uur. Opwekkingssa menkomst j

Schager Courant | 1941 | | pagina 3