Nieuwe bonnen DISTRIBUTIE- Vetiskoolzaaden koolzaad is vet nieuws Half millioen varkens verdween De daad thans aao de boeren Britsche bommen eiscben 33 dooden Laatste Sovjetreserves in het vaar Bij détaillisten aanwezige thee mag worden uitverkocht. De hieronder vermelde bonnen zijn aan gewezen voor het koopen der daarbij vermel de rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon „27 reserve", geldig van 20 Juli t.m. 26 Juli, geeft recht op het koopen van 3 kg. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „27" van de broodkaart, geldig van 20 Juli t.m. 26 Juli, geeft recht op het koo pen van 100 gram brood of één rantsoen ge bak per bon. Bon „27-4 rantsoenen" van de broodkaart, geldig van 20 Juli tot en met 26 Juli, geeft recht op het koopen van 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram; speculaas 140 gram; koek 140 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbrood jes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „27" van de melkkaart geldig van 20 Juli t.m. 26 Juli, geeft recht op het koopen van 134 liter per bon. Bon ,27 eieren", geldig van 20 Juli t.m. 26 Juli, geeft recht op het koopen van één ei per bon. KOFFIESURnOGAAT EN THEE. Zooals reeds werd medegedeeld, zal er in den vervolge .geen thee meer op de bonnen beschikbaar worden gesteld. Het is echter toe gestaan de eventueel nog bij de détaillisten aanwezige voorraden thee, op den nieuwen bon voor koffiesurrogaat uit te verkoopen. Uiteraard zullen deze nog aanwezige voor raden niet groot zijn, zoodat men er reke ning mee dient te houden, dat in vele geval len door de winkeliers uitsluitend koffiesur rogaat verkocht zal kunnen worden. Bon „104" van de bonkaart algemeen, gel dig van 20 Juli t.m. 26 Augustus, 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee (voor zoover voorradig) per bon. Op den bon mag reeds Zaterdag 19 Juli worden gekocht. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 14. De volgende prijzen voor vroege aardappelen mogen ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: VROEGE AARDAPPELEN: Sorteering 28 mm vierkantsmaat en grooter: 10 t/m 16 Juli f 0.10 per kilogram 17 t/m 23 Juli fO.OO 24 t/m 30 Juli -f 0.08*4 30 t/m 6 Aug. f0.08 Voor kriel van de sorteering 25 tot 28 mm vierkantsmaat t/m 6 Aug. f 0.06 Bij thuisbezorging mag een cent per kilogram meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. Ook bij don strijd aan het Oostelijk frórit verrichten de Dültschê pionier troepen onschatbare diensten. Een pantserwagen trekt over een geslagen noodbrug (Orbis-Holland) Metaalinlevering voor bedrijven Enquête naar de schade door be drijven geleden in verband met de Inlevering van metalen voorwer pen. Een inleveringsplichtig bedrijf ontvangt bij den oproep van den burgemeester (for mulier, model 1) tevens een inventarislijst in tweevoud (formulier model 6); voor groote bedrijven kunnen vervolgbladen op deze inventarislijst eveneens in tweevoud bij den burgemeester worden aangevraagd. Bedoelde inventarislijst moet vóór de in levering volledig worden ingevuLd (in twee voud). Bij de inlevering van hoeveelheden van 1000 Kg. en minder, welke geschiedt bij een door den burgemeester aangewezen plaats in de gemeente, wordt bedoelde inventaris lijst in tweevoud gecontroleerd en voor accoörd ge teekend door den vanwege den burgemeester aangewezen ambtenaar; hoe veelheden boven 1000 Kg. moeten worden ingeleverd bij een vanwege den burgemees ter aan te wijzen provinciaal magazijn, in welk geval de beheerder van dit maga zijn de inventarislijst controleert en voor accoord teekent. In dit geva dient het in- leveringsplichtige bedrijf deze gecontroleer de inventarislijst in tweevoud naar den luirgemeester te zenden, die deze inventaris lijst zijnerzijds voor accoord parafeert en de lijst, wederom in tweevoud, aan het in- leveringsplichtige bedrijf terugzendt. Het inleyeringsplichtige bedrijf be schikt derhalve na de inlevering (zoowel indien het gaat om hoeveel heden van 1000 kg. en minder als wanneer het betreft inlevering van hoeveelheden boven 1000 kg.) over de door of vanwege den burgemees ter geteekende inventarislijst in tweevoud. Het schade-enquêteformulier. Na de inlevering ontvangt het bedrijf een schade-enquête formulier, voor fabrikanten formulier model 7a en voor handelaren for mulier model 7b, alsmede daarbij behooren- de vervolglijsten. Dit schade-enquêteformulier moet door het inleveringsplichtige bedrijf worden inge vuld, op de bij het formulier behoorende lijsten dient een uiteraard met de inven tarislijst overeenkomende specificatie te worden gegeven, waarbij door fabrikanten de kostprijs en door handelaren de inkoop (factuur) waarde inde daarvoor bestemde kolommen dient te worden aangegeven. Dit enquêteformulier dient volledig inge vuld en onderteekend voor 10 September 1941 in tweevoud rechtstreeks te worden in gezonden aan het Rijksbureau voor non-fer- ro methlen. afdeeling inlevering metalen schaderegeling (I.M.S.) postbus 95, te 's-Gravenlhage. Met nadruk wordt erop gewezen, dat bij deze formulieren (met bijbehoorende lijst (en) dient te worden gevoegd het eerste exem plaar van de door of vanwege den burge meester onderteekende inventarislijst. De speciale aandacht van de bedrijven wordt nog erop gevestigd, dat op de bovenbe doelde enquêteformulieren slechts moet worden aangegeven de schade, geleden als gevolg van de inlevering van bedrijfsvoor raden en dat derhalve niet mag worden opgenomen de waarde van gebruiksvoor werpen, e.d., welke zouden zijn ingeleverd. Den bedrijven wordt tenslotte erop gewe zen, dat zij zich ter voorkoming van ver traging stipt dienen te houden aan de aan wijzingen, welke op de schade-enquêtefor mulieren zelf zijn vermeld. GROOTENDEELS IN DEN ZWARTEN HANDEL. Hartig woord van Duitsche zijde. Landwirtschaftsrat dr. Schönbeck gaf op de persconferentie, gelijk die dagelijks in Den Haag plaas vindt, gister een interes sante toelichting op de nieuwe distributie- maatregelen. Een zeer hartig woord werd gesproken over het feit, dat volgens de tellingen er thans meer dan 500.000 varkens minder bij de boe ren aanwezig bleken te zijn, dan er volgens de oorspronkelijke aangiften na aftrek van de veroorloofde slachtingen zouden moeten zijn. De ontbrekende varkens zijn natuurlijk grootendeels in den sluikhandel verdwenen. Dit wijst er op, dat er in Nederland minder verstandige menschen zijn, dan mep normaal zou mogen verwachten. Men denke zich in, aan welke hygiënische gevaren men zich bij het betrekken van vleesch uit geheime slach terijen blootstelt, epidemische gevaren zelfs. Wie dit riskeert komt in verantwoordelijk heidsbesef voor eigen gezin en omgeving te kort. Voorts moet opgemerkt worden, dat degenen, die hierin tekort komen, het meest bij de zoogenaamde betere klassen gezocht moeten worden, daar de woekerprijzen in den sluikhandel döor den minderen man niet betaald kunnen worden. Dat men tenslotte zeer onsociaal handelt en door het koopen van zulk vleesch aan de volksgemeenschap onttrekt, wat aan allen gezamenlijk toekomt, behoeft niet eens meer gézegd te worden. Dit is bekend, ook aan de overtreders, maar daarom des te meer zijn ook de strenge straffen gerechtvaardigd, die dit euvel aantasten. Van Duitsche zijde doet men wat men kan, o.a. door de smokkelarij aan de grenzen op de scherpste wijze tegen te gaan. Elbe Nederlander moet meewerken. Maar ook elke Nederlander moet van harte meewerken. De schuldigen zijn zoowel de stelers als de helers, zoowel zij die ver boden slachtingen verrichten en dit vleesch verhandelen als zij die dit koopen, Het ge tal van meer dan 500.000 verdwenen varkens wijst er op, dat de schuldigen dubbel scherp moeten worden aangepakt. Wie niet hooren wil, moet voelen. Tenslotte merkte dr. Schönbeck nog op. dat varkensvleesch slechts in beperkte mate in de distributie komt en dat er bij de be schikbaarstelling gerekend wordt met de genen, die zwaar werk hebben. De Persdienst van het N. A. F. schrijft: Moedér-de-vrouw praat over vet. Vader praat over vet. De buren praten over vet. Kórtom: Het Nederlandsche volk behandelt het vetvraagstuk in al zijn schakeringen, om de doodeen- voudige reden, dat het uiterst be langrijk is voor allen, dus voor het geheele volk. Daarom komt het „productieslag- manifest" van deze week, uitgaan de van de commissie Posthuma in het kader van den productieslag 1941 „Nederland voedt zichzelf" er nog eens op terug. Vet is koolzaad en koolzaad is vet! Koolzaadverbouw is daarom belangrijk voor het geheele volk. Het is het eenige mid del om aan een dreigend vettekort 't hoofd te bieden. De Nederlandsche boeren hebben in deze een belangrijke taak. Op den grooten land dag van het Nederlandsch agrarisch front in Rolde hebben zij getoond den roep van dezen tijd te verstaan. Een van dc manie ren om dit practisch tot uiting te bren gen, om het volk niet alleen met geestelij ke kracht, maar ook met de daad terzijde te staan, is den verbouw van koolzaad. De prijs van het koolzaad is in middels vastgesteld en het is een gelukkig verschijnsel, dat ditmaal de officieele instanties de prijzen zoodanig hebben geregeld, dat van den boer niet alleen een dienst wordt gevraagd, doch zijn belooning evenredig is aan het door hem ge dane werk. Ook op dit gebied is de geest van het Ne derlandsch agrarisch front aan het door werken en wordt een boer, die weet waar zijn plaats is in het nieuwe Nederland, uit het financieele moeras getrokken. De richtprijs voor koolzaad is f 20.— per 100 kg., terwijl hij levering in 1942 f 10 per 100 kg. extra wordt betaald. Voorts zal bij scheuren voor koolzaad-verhouw een extra- liooge scheurpremie worden toegekend. Terwij] tenslotte voor koolzaadverbouw op nieuwe, zware klei 100 kg zuivere stikstof per ha., op andere klei 120 kg. zuivere stik stof per ha. en op zwavel en zand 140 kg. zuivere stikstof per ha. zal worden toege kend. Koolzaad-verbouw kan plaats vinden na gewassen, welke vroegtijdig het veld rui men. Voor koolzaad-verhouw komt echter in de allereerste plaats gescheurd gras land in aanmerking. „Dit is do beste kans, die men koolzaad kan bieden", zegt de landbouwconsulent voor" Groningen, ir. P. Q. Meycrs. Boeren van Nederland, scheurt uw gras land voor koolzaadverbouw en vergeet niet de uitgebreide aanwijzingen van de com missie Posthuma in uw vakbladen van de ze week te lezen. Koolzaadverbouw beteekent: Een dienst aan uw volk. dat hiermede voor een nij pend vet-tekort behoed wordt. Een dienst ook aan uw bedrijf, dat hierdoor een hoo- gere opbrengst levert en over meer stik stof te beschikken krijgt. Boeren, verstaat in deze uw plicht. De prijzen zijn goed, de omstandigheden wer ken mee, de daad is aan U! 54 gewonden. Aanval op havens vafi Rotterdam. Ook in den nacht van Woensdag op Don derdag vlogen Britsche Vliegtuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbom men, alsook brandplaatjes. Dit geschiedde op vrij willekeurige wijze. Helaas ware» de verliezen aan doodèn en gewonden dit maal vrij groot. Van de burgerbevolking werden er 33 gedood en 54 gewond. Een aantal woonhuizen werd beschadigd. De branden, die door brandplaatjes in bosch en heide werden veroorzaakt konden zeer snel worden gcbluscht en kregen geen om vang van beteekenis. Op de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag hangend wolkendek gisteren in den laten namiddag een aanval gedaan door een aantal Bristol-Blenheims. De neerge worpen bommèn richtten echter weinig schade aan. Van de aanvallende vliegtui gen werden er drie door artillerie omlaag- geschoten, waarop de rest de wijk nam. [faliaaosch weermacbtberichf MALTA GEBOMBARDEERD. ROME, 17 Juli (Stefani). Het 407de com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den ngcht van 16 Juli hebben onze afdeelingén vliegtuigei\?luchtbases op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika is een verkenningspoging door vijandelijke gepantserde auto's onder nomen aan het front van Tobroek, ver ijdeld. Onze vliegtuigen hebben de verster- kingswerken van Tobroek en vijandelijke luchtbases in Egypte gebombardeerd. In de omgeving van Siwa zijn vijandelijke deta chementen en gemechaniseerde strijdkrach ten met bommen en machinegewecrvuuf be stookt. In duikvlucht hebben bommenwer pers ter hoogte van Marsaloech twee stoom schepen aangevallen. Een schip van 1500 ton werd getroffen en kan verloren geacht wor den. De vijand heeft opnieuw luchtaanval len gedaan op Benghazi en Tripolis en ge ringe schade veroovzaakt. In Oost-Afrika wordt heftige bedrijvig heid der artillerie in den sector Wolsjefit gemeld. Een duikboot, onder bevel van den eersten luitenant ter zee Ferdinanda Calda, die op den Atlantischen oceaan opereerde, heeft een petroleumtankschip van 8000 ton tot zinken gebracht." Daitsch weermacbtbericht Negen millioen soldaten tegen* over elkaar. Hoofdkwartier van den Feuhrer, 17 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Door zijn laatste reserves in den strijd te brengen, tracht het Sovjetcommando den opmarsch van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten tot staan te bren gen. Aan het geheele oostelijke front is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang. Ongeveer negen millioen slodaten staan hier tegenover elkander in een strijd welks afmetingen haar weerga in de ge schiedenis niet hebben. Groote successen beginnen zich af te teekenen. Aan den zui delijken vleugel hebben'Duitsche en Roe- meesche troepen Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabië, veroverd. In de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van drieduizend ton vernield en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. In den afge loöpen nacht zijn vliegvelden in de Mid- lands gebombardeerd. In hangars en schuil plaatsen deden zich hevige branden en ont ploffingen voor. Andere gevechtsvliegtui gen hebben militaire installaties in de ha ven van Great Yarmouth gebombardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven Suez aangevallen en brand .veroor zaakt in de olievoorraden aan den zuide lijken toegang tot hof kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren over dag de Nederlandsche kust aan te vallen, hebben patrouillevaartuigen zes en afweer geschut drie vijandelijke gevechtsvliegtui gen neergeschpten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op weinige plaatsen in Noordwest Duitschland een klein aantal brisant en brandbommen laten vallen. De schade was onaanzienlijk. Drie der aan vallende Britsche vliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergehaald." Amstcrdamscbe effectenbeurs Beperkte affaire. Lager koers- peiL Onregelmatige prijsbewe ging. Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. 9911/16-9913/16 9934-9913/16 100% 100% 99 11/16 99 11/16 100% 100% 93-93 5/16 92 15/16-9211/16 959434 91% 933/ Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem me't bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. 95% A'dam *37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N. Holl. '38 3 I (3%) R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 95 97 9315/16 94 95 95% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 98%' AANDEELEN. BANK* EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 19834 196 Ned. Ind Handelsb. A 130% 126 Ned. Handel Mij c.v. A 1358,4 135 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. 151-149% 148-149% Centr. Suiker Mij. 215 212 Fokker g A 1.95 198% Lever Bros en Unilever cv.A 135%-132% 128-131 Ned. Ford 315 Philips G B.V.A. 236%-233 232%-228 Philips pref. A. 1573,4 156% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon^Petr. 256-252% 253-248 SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 118%-120 118-119 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A 169-168 166% Kon. Paketvaart A 244 242 Ned Scheepv. Unie A 1S1%-183 178-180 SUIKER-ONDERNEMINGEN. 432-437 426-432 260 255 H.VA. Javasche Cultuur N.l.S U. TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 231%-234 231-228 Deli Mij cv. A 205-293 289-289 Senembah 23234-233% 226 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 285-282% 279-274 Deli Batavia Mij. A 230 226 Niet Duitschland niets en ons land alles Levcnsmiddelenvoorziemng op basis van broederlijke lotsver bondenheid. Tijdens de persconferentie in Den Haag merkte Dr. Schocnbeck op, dat van onze groenten en fruit natuurlijk een deel wordt uitgevoerd. Het zou dwaas zijn om dit niet te doen. In de eerste plaats kan niemand wenschen. dat men in Duitschland gebrek aan groente zou hebben en hier met de overschotten geen goeden raad zou weten. Natuurlijk moet er worden geëxporteerd. Dit is aller belang. Dit neemt echter niet weg, dat hier toch in dit opzicht een be voorrechte positie blijft bestaan, hetgeen normaal is. In de streek waar de productie zelve plaats vindt blijft steeds de verkrij ging het gemakkelijkst. Ook wordt er bij den export steeds rekening mee gehouden, dat wat hier noodig is. ook hier blijft en dat voor export bii voorkeur de soorten worden genomen, die hier weer minder in trek zijn. Overigens heeft niemand reden om bij het vernemen van export van groen ten bedenkelijk te kijken. In de wereldge schiedenis zal men zeer moeilijk een voor beeld vinden van een land, dat na een ver loren oorlog nochtans op voet van gelijk heid in de verzorging behandeld werd, ge lijk tthans hier het geval is. De verzorging geschiedt volcomen op de basis van broeder lijke lotsverbondenheid. Wat wij tekort ko men ontvangen wij naar vermogen. Wat Wij over hebben, verzenden wij naar vermogen. «Nederland en Europa" Sociaal economisch genootschap. 's-Gravenhage, 17 Juli. Onder leiding van prof. Dr J. van Loon werd vorig jaar de Nederlandsche sociaal economische kring gevormd, met het. doel die Nederlanders te vereenigen, die de volkshuishouding van bet nieuwe Europa willen helpen ophouwen Daarnaast is voor eenige maanden op ini tiatief van prof. dr. G. A. S. Snijder opge richt het genootschap „Nederland en Euro pa", om reeds thans de problemen te be- studeeren, welke naar voren zullen komen bij de herordening van ons werelddeel onder leiding van Duitschland. In Verband met den strijd tegen de Sow- jets, waardoor te verwachten is, dat het groote, in Rusland braakliggende, afzetge bied voor industrieele producten binnen het bereik van het. Europeescho bedrijfsleven zal komen, is het gewensoht tot overeen stemming te geraken en tot samengaan te komen. Hiertoe werd besloten onder den naam sociaal economisch genootschap „Ne derland en Europa'. Prof D». J. van Loon neemt het voorzitterschap op zich. terwijl prof. dr. G. A. S. Snijder als ondervoorzitter zal optreden. Het secretariaat is geveegd Nieuwe Havenstraat 36, Den Haag.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2