Nederlandsche vrijwilligers HET RAADSEL AAN BOORD naar het Oosten Ir. en Ing. Bevel aan de N.S.B. MIDDELBURG BOUWT De Nederlandsche ambulance doet een beroep op U! Kolenbon voor werkloozen Radioprogramma Vervolg van pag. 1. TOESPRAAK VAN GENERAAL SEYFFARD. Nog enkele minuten en het zal half vier zijn. Kapitein Voorwinden geeft de laatste instructies, de klok verspringt, precies half vier schrijdt generaal Seyffard de zaal bin nen. Met een ruk worden de hoofden rechts gericht kap. Voorwinden meldt het legi oen. de vaandehvacht treedt naar voren, ge reed om het vaandel straks uit handen \an den co'mandant ontvangen. Een .defileermarsch schalt door de groote ruimte als de generaal de troep inspecteert. Blitzlampen der fotografen vlammen op, dan wordt „op de plaats rust" bevolen. Ge neraal Se.yffardt beklimt het jJódiu-m en wendt zich na een 'hartelijk welkomstwoord aan de Nederlandsche en Duitsche autori teiten' met een afscheidswoord lot de soldaten. Ernstig klinkt zijn stem, ademloos luis ter eride mannen naar wat hun comman dant te zeggen heeft. Nederlandsche legi oen soldaten. kameraden, aldus spreekt hij. fgij hebt het kloeke besluit genomen U in dienstte .stellen tegen .het bolsjewisme. Gij Ibegrij'pt' wat velen nóg niet. begrijpen, dat Nederland ,-niet kan achterblijven, dat .het mee moet. strijden vóór dc vrijheid van Europa, voor cultuur en beschaving, voor het behoud van alle geestelijke en Christe lijke waarden. Gij hebt een kloek besluit ge nomen. een zeer zware strijd wacht U in ■streken waar het ongekend warm en on gekend koud kan zijn, waar modder en vuil de wegen onherkenbaar maken. Gij komt. te staan tegenover een wreeden, ver raderlijken vijand. Ik zal den naam wilde dieren niet gebruiken, dat zou voor deze duivels nog te veel eer zijn. Maar ge zijt gewapend en ontvangt Uw instructies van de beste instructeurs van Europa en gij gaat in de wetenschap dat gij een over winning zult bevechten. (Applaus). Op bewogen toon vervolgt de generaal: Er zullen slachtoffers vallen, er zullen er on der U zijn. die het vaderland niet terug 'zullen zien. maar gij weet voor welke hoo- ge idealen gij dan valt Nederland dankt U daarvoor, nog niet allen in Nederland, doch zij die thans terzijde staan, zullen inzien dat. zii gedwaald hebben. Voor hen komt onverbiddelijk de tijd, dat zij U ook dankbaar zullen zijn. (Applaus) Het offer is echter niet alleen Uw offer, ook dat der achtergeblevenen. Wel wordt voor Tien zo ogoed mogelijk gezorgd, doch zwaar is het afscheid van hen, die hun zoo dier baar zijnIk breng moeder en vaders, echtgenooten eri verloofden róeds nu een «eresaluut. Mannen, gij zult de aloude kleuren het Oranje Blanje Bleu meevoeren naar Krakau, ■waar gij zult worden opgeleid en verder het -vijandelijke land in. De ijzeren discipline zal u wellicht zwaar vallen, maar denkt dan aan Uw vlag. Zich wendend tot de vaandelwacht, drie reeds opgeleide mannen van de Standarte Westland, besluit de generaal: Kloekbeslo ten mannen denkt bij al Uw handelingen dat gij.handelt om eer van Nederland. Mijn zegen hebt ge met de zegen van het beste deel van Nederland. Bewaak Uw vlag als Uw kostbaarste kleinood. Door alle aanwezigen staande aangehoord klinkt vervolgens het zesde couplet van het Wilhelmus. liet is een ontroerend moment als de ge neraal het vaandel overhandigt aan de drie stram in de houding staande jonge man- pen-.. Scheiden doet lijden: hier en daar hooren wij op de galerij onderdrukt snikken, doch dapper worden de tranen bedwongen. Spoe dig wordt dit alles overstemd door luide „Hou Zee's en Sieg Heils". Met een „leve liet Vaderland" wordt de plechtigheid be sloten, op het Malieveld heeft daarna de troep gelegenheid zich nog wat te vertreden. Ieder deelnemer ontvangt een Nederland sche vertaling van Hitiers boek „Mein Kampf". Omstreeks vijf uur wordt de afdeeling weer geformeerd en trekt zij met volle muziek naar het station Hollandsche Spoor. Défilé bij het Astatheater. Bij het Astatheater op het Spui in het centrum der stad heeft men inmiddels een podium opgesteld. Om ongeveer half zes stel Jen de autoriteiten zich daar weer op en de- filleeren de vrijwilligers voorafgegaan door een eerecompagnie der Deutsche Waffen S.S. Van de zijde van het publiek is de belang stelling groot, doch de Haagsche politie heeft uitstekende ordemaatregelen getrof fen. Een langge extra trein staat aan het station gereed, maar het is eerst half zeven voor het legioen vertrekt. De locomotief is versierd, het vaandel wappert uit een der couperaampjes, met. reusachtige lettere staat op dc wagons geschilderd. „Vrijwilligersle gioen Nederland". De jongens schrijven er met krijt al spoedig verschillende leuzen tus schen: „Wij gaan Stalin halen, wij gaan naar Moskou enzoovoort. Met luid gejuich begroet, wandelt generaal Seyffardt langs den trein, drukt ontelbare uitgestoken han den, de muziek speelt, dan heft de stations chef zijn staf, langzaam rolt de trein weg in de richting Rotterdam. Het eerste gedeelte van het vrijwilligerslegioen Nederland is vertrokken. De mannen beseffen het gevaar dat zij tegemoet treden maar zij beseffen ook ten volle, dat zij strijden om veel on heil voor ons land af te wenden. Geen scherpe scheiding meer. Tot dusver werden alleen zij als ingenieur beschouwd, die gestudeerd hadden aan de Delftsche hoogeschool, voor zoover het al thans de technische vakken betrof. Afgestu deerden van gesubsidieerde middelbare tech nische scholen in Nederland noemden zich soms eigener beweging Ing., terwijl de Delft sche ingenieurs het praedicaat Ir. voerden. In Duitschland worden de afgestudeerden van de middelbare technische scholen ech ter als volwaardig erkend en in Nederland is op last van de Duitsche autoriteiten een verordening uitgegeven, waarbij de getuig schriften in Duitschland. dan wel in Neder land behaald op overeenkomstige openbare of bijzondere onderwijsinstellingen, worden gelijkgesteld. M.a.w. een diploma behaald als dipl. ing. aan een technische hoogeschool in Duitschland, is gelijkgesteld aan een diplo ma van ingenieur van de Delftsche hooge. school. Het opvoedingsgilde en de leden van het technische gilde en de gemachtigde van den commissaris voor niet commerciëele vereeni- gingen en stichtingen in de Nederlandsche Centrale voor de vakopleiding, meenen daar om gemachtigd te zijn hun leden en alle technici in Nederland, afkomstig van er kende (gesubsidieerde) middelbare techni sche scholen in Nederland, toestemming te geven, en aan te bevelen zich ingenieur te noemen met het toevoegsel „ing" voor den naam. De ingenieurs van de Delftsche hoogeschool kunnen zich ,,ir" blijven noemen, waardoor het onderscheid tusschen deze beide oplei dingen op voldoende duidelijke wijze, door het burgerrecht dat het praedicaat „ir" heeft verkregen, blijft bestaan. Op deze wijze zal gelijkstelling in Duitsch land van onze technici met degenen, die in Duitschland zijn opgeleid, op eenvoudige wijze worden verkregen, in afwachting van een nieuwe verordening,, waarbij de gelijk stelling wettelijk wordt vastgelegd. V-actie leidde tot excessen. Agent-provocateurs? Onder het hoofd: „Waarschuwing en be vel" schrijft de leider der N.S.B. Ir. Mussert in het Nationale Dagblad: Het is gebleken, dat de uitvoering van de V-actie op enkele plaatsen tot excessen heeft geleid, die wij als nationaal-socialisten ten sterkste afkeuren. Zeer vermoedelijk is dit het werk van agent-provocateurs. Het is aan de N.S.B.ers ten strengste ver boden op kerken en monumenten, op Pro- testantsche of Katholieke pastorieën te plak ken of te schilderen: hetzelfde geldt voor woonhuizen. In het. algemeen is er zorg voor te dragen, dat niets beschadigd wordt. Het nationaal-socialisme wil opbouw, geen af braak! De tegenstanders zijn hier en daar aan vallend opgetreden. Dat deze aanvallen met kracht worden afgeslagen, is vanzelfspre kend. Daarbij is het voorgekomen, dat een huis werd binnengedrongen. Dit is ten eenenmale ontoelaatbaar. Het huis is de ze tel van het gezin en als zoodanig onaantast baar. Men stelt zich bij aantasting daarvan niet alleen bloot aan gerechtelijke vervolging, maar tevens zal uitwerping uit de N.S.B., als onwaardig, daarvan het gevolg zijn. Plannen voor herbouw van stadhuis en abdij toren. Nadat de gemeenteraad van Middelburg op 17 Mei j.1. het voorstel van B en W. tot herbouw van het op 17 Mei verwoeste stad huis had aangenomen, wijzen B. en W. er thans den raad op, dat onder de huidige omstandigheden het uiterst moeilijk zal zijn een zuivere begrooting op te maken. B. en W. 'hebben toch aan de beide ar chitecten de heeren Ir. van der Steur en van Heeswijk verzocht, een algemeene ra ming der kosten te willen opstellen. Vol gens een globale raming zouden de kosten voor herbouw van het stadhuis in totaal bedragen f 1.675.000 Het schade bedrag, dat door de vereeni- ging „Molest Risico" zal worden vergoed is berekend op f 965.000 In afwachting van de uitkeering na den oorlog heeft de secre taris generaal van financien zich bereid verklaard de gemeente rentelooze voorschot ten op die uitkeering te verstrekken, naar mate zulks voor den herbouw noodig zal zijn. Aangezien de verzekeringsuitkeering niet voldoende zal zijn om den geheel en herbouw en de restauratie te bekostigen, hebben B. en W. zich gewend tot de Rijkscommissie van advies voor de gemeente financiën in zake den wederopbouw. B. en W. vragen aan den Raad hun een crediet te verleenen van f 1.675.000.Voor dadelijke uitvoering komen in aanmerking het maken van be- tonvioeren en bekapping in het nog be staande gedeelte van het stadhuis. De abdijtoren. Onder de belangrijkste bouwwerken, die bij den stadsbrand verloren of grootendeels verloren gingen, behoort ook de abdijtoren, waarvan slechts het steenen onderstuk bleef behouden, al zullen ook aan dit gedeelte beduidende herstellingen moeten worden verricht. Na den brand heeft de inspecteur voor de kunstbescherming, met instemming van B. en W., den architect Jan de Meijer te Amsterdam belast met het maken van een voorloopig herstellingsplan en het treffen van voorloopige voorzieningen, teneinde den toren voor den winter 1940-41 tegen verder verval te behoeden. De kosten van deze op dracht en de uitvoering daarvan werden be streden uit het aan voornoemden inspecteur verleende crediet voor de kunstbescherming. Later heeft de raad voor een tweeden be tonnen vloer en een stelling een bedrag van 17500 voorloopig verleend'. Tot nu toe alle werkzaamheden tot voorkoming van verder verval en voorbereiding van den wederop bouw. Vooropstellende, dat naar hun mee ning de toren op enkele uitzonderingen na. de uiterlijke vormen moet verkrijgen, die hij de laatste twee eeuwen heeft geharJ. stel len B. en W. voor, in overleg met den in specteur voor de kunstbescherming aan ar chitect Jan de Meijer te Amsterdam op dracht tc geven tot het maken van een plan tot herhouw. Deze ontwerpopdracht is goed gekeurd door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en cultuurbescher ming en den inspecteur voor de kunstbe scherming. De abdijtoren was verzekerd bij molest- risico voor f900.000.en het uit te keeren bedrag is bepaald op f887.446.—. Een voor loopige zeer globale raming van architect de Meijer bedraagt f865.000. Op bloote voeten uit inbreken Zwervers aangehouden. Zwolle, 26 Juli: De Zwolsche politie trof gisteren zwervend aan L. F. G. uit Almelo, die nog gesignaleerd stond in het Algemeen Politicblad en des wege werd aangehouden. Bij het onderzoek bleek, dat G. met zijn broer W. C. G. uit de ouderlijke woning was weggeloopen en.zich eenigc weken voor de politio verborgen had weten te houden. De broer werd door de ma rechaussee in Zwollerkarspel aangehouden. Hij bekende in Dalfsen te hebben ingebroken en dat hij in Drune een rijwiel had ont vreemd. De politie onderzoekt thans in hoeverre de beide G.'s debet zijn aan inbraken, die den laatsten tijd in de omgeving van Zwolle zijn gepleegd. Zoo werd in Dalfsen zevenmaal ingebroken, in Herfte bij Zwolle driemaal en in Ittersum bij Zwolle viermaal. Al deze in- biaken vertoonen gelijkenis, onder meer op dit punt, dat de daders hun kousen en schoe nen hadden uitgetrokken alvorens zij tot den aanval overgingen. In vrijwel alle gevallen werden geld en distributiebescheiden ont vreemd. Te midden van het krijgsgewoel in het Oosten wappert als het sym bool van hulpverleening voor vriend en vijand de witte vlag met het roode kruis. Honderdduizenden reeds gered door snelle hulpverlee ning van het Roode Kruis. Ook Ne derland zal natuurlijk zijn aandeel hebben in deze hulpactie. Straks vertrekt een Nederlandsche -ambu lance naar het Oosten. Het is een schoone traditie, dat Nederland in dezen zin medewerkt aan de tot stand koming van een belangrijke charitatieve hulpactie. Ook nu weer zpl niet tevergeefs een beroep op ons volk gedaan worden. Het Neder landsche volk zal hiertoe weinig aansporing behoeven: het kent zijn plicht. Stort Uw bijdrage voor de Neder landsche ambulance van het vrijwil ligcrslcgiocn Nederland op girore kening no. 87600. Ook voor B-boeren en tuinbouwers. 's-Gr a v en h a g e, 26 Juli, Hoewel de brandstoffenvoorziening op het oogenblik eenicszins anders is geregeld dan het af- geloopen jaar immers de thans geldig verklaarde bonnen voor drie a vier een heden brandstoffen blijven geldig tot 1 Ja nuari e.k. heeft de secretaris-generaal in verhand met dc omstandigheden toch ter men kunnen vinden om goed te keuren, dat ook thans wederom een kolenbon wordt ver strekt. Hiervoor komen in aanmerking de sverklooze gehuwde of ongehuwde kost winners en bovendien zij, die een steun voor alleenwonende ontvangen. Indien zij ten minste gedurende één week over de maan den Juli. Augustus of September in de steiuiregeling zijn opgenomen. De waarde van den kolenbon zal wederom f 5.75 voor kostwinners en f 2.85 voor alleen wonenden bedragen. Ook zal er geen bezwaar tegien worden ge maakt. dat deze kolenbon wordt gegeven aan do personen, die een tegemoetkoming wegens verkorten werk duur ontvangen. De bon kan dus worden verstrekt naast de te gemoetkoming (welke maximaal steun plus 20 pet. daarvan bedraagt). Verder wordt medegedeeld, dat na over leg met den secretaris-generaal van. Land bouw cn Visschcrij is besloten om goed te keuren, dat bedoelde kolenbon eveneens ter beschikking wordt gesteld aan de onder steunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B. zijn gerangschikt. Voor deze verstrekking gelden dezelfde voorwaarden als voor de werkloozen. Britten beschieten Italiaansch passagiersvliegtuig LAFFE AANVAL OP WEER- LOOZE MENSCHEN. Rome, 27 Juli D.N.B.) Een ongewapend Italiaansch passagiersvliegtuig is Dinsdag morgen naar de Popoio d'Italia meldt op weg naar No:rd-Afrika door een Engelsch militair vliegtuig aangehouden en tot da ling op dc open zee gedwongen. Het weer loos ronddrijvende Italiaansche toestel werd door de Engelschen met mitrailleurs be schoten, waarbij twee passagiers en de mar conist. die noodseinen uitzond, werden ge dood en de tweede bestuurder werd gekwetst. Tet toestel zelf vatte vlam. Toen de overle venden. die als gevolg van het vijandelijke vuur de reddingsboot niet te water konden laten, zich in zeo stortten werden zij op nieuw door het Britsche vliegtuig beschoten. De zwemmende boordwerktuigkundige vond hierbij den dood, de beide laatste overleven den konden tenslotte door Italiaansche red- dingseenhoden in veiligheid worden ge bracht. Bomaanslag op Franscb oud-minister Max Dormoy overleden, Vichy, 26 Juli (D.N.B.): De voormalige minister van binnenland- sche zaken Max Dormoy is vanochtend vroeg op zijn hotelkamer in Montelimar, waar hem een gedwongen verblijfplaats was aangewe zen, dood aangetroffen. Naar uit een onderzoek is gebleken, is een door een onbekende dader op zijn kamer neergelegde tijdbom ontploft. Max Dormoy is eenige maanden geleden door de Fransche regeering wegens zijn po litieke verleden en zijn ook na den oorlog; ontplooide, staatsvijandelijke activiteit ge arresteerd. Hij was minister van binnenland- sche zaken in verscheidene kabinetten, wel de door Loon Blum waren gevormd. DINSDAG 29 JULI 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voordracht. 11.20 Zang met pianobegeleiding «n gramo foonmuziek. 12.0C Ensemble Bandi Balogh. 12.25 Het kwartier van den arbeid. 12.40 Inmaak. 12.15 B.N.O.: Nieuws- en economische be richten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. I.30 Sprankelende middagklanken. 3.30 Pianovoordracht. 4.00 Cursus: „Onze kracht om te arbeiden1* (Voorbereid door het Vrijzinnig Protestantse}! Kerkcomité). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O. Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Ramblers. 6.00 Voordracht (o.o.). 6.15 Gevarieerd programma. 6.45 Cabaret-programma. 7.00 B.N.O.Vragen van den dag. 7.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 7.45 Voor den boer. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Franz Schubert programma. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending in de Engelsche taal: „Economie news from Holland". Hilversum H. 801,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. II.00 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Berichten. 12.15 Klaas van Beeck en zfln orkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische ber. 1.00 Ensemble Erica Helen. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Arrihemsche Orkestvereeniging en gra mofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Verkorte opera „Ernani". 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Amabile-sextet en gramofoonmuziek. 6.15 IJsland, causerie. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Reportage. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.30 Sport en lichamelijke opvoeding voor de vrouw. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 10.0510.20 Politiek weekpraatje (e.o.)"; Feu il le lor door E. Philips Oppenhelm 30 Mermillon verloor de beleefdheid bijna uit het oog. Hg stond op en slenterde naar de verschansing. Een duidelijker wenk om nu te vertrekken, had ag zijn bezoeker bgna niet kunnen geven. Hij sprak nog: Ik moet erkennen, dat mijn ondeugende ingenieur en die jonge Amerikaan met zijn geheimzinnig jacht mij heel wat te denken geven. Ik heb nog .en paar gewichtige staatszaken af te doen. Perissol bleef geen oogenblik langer. Ik ben u verplicht voor den tyd dien u mij geschonken heeft, zei hij. De zaak zal zich ongetwijfeld van zelf ophelderen. Ik beschouw haar als van niet meer dan plaatselyk belang, antwoordde de minis ter kortaf. HOOFDSTUK XVI. Het diner-A-deux in Juan-les-Pins had een zeer aangenaam verloop. Toen de maan op kwam, zaten Hamer en Lucienne nog aan hun tafelje op het terras. Het publiek begon zich langzamerhand huiswaarts te begeven. En wanneer, vroeg de jonge man niet voor de eerste maal, komt je heer vader nu eindelijk uit Parijs terug? Ik wou dat ik het wist, zuchtte zy. Ik verlang zoo naar mijn jacht. En ik verlang zoo naar jou, zuchtte hij. Zou je het erg onjonkvrouwelijlc van mij vinden, indien ik antwoordde dat je mij ieder oogenblik krygen kunt?" Breng mij niet heelemaal van mijn zin nen, verzocht hij. Weet je wel hoe verruk kelijk je er uitziet, in die witte japon en met d' parels Zij schudde haar hoofd. Volstrekt niet. Vertel het mij eens. Nu, dan je iykt eenvoudig het schoon ste ding op aarde. Je oogen zijn de laatste dagen grooter geworden, en je wimpers die zijn eenvoudig niet te beschrijven. Zal ik verder gaan over je haren...?? welk een zalige onzin, zei zij. Maar ik hoor ze graag. Hamer, zal ik je eens iets vreemds opbiechten? Asjebl'eft. Voor de eerste maal in mijn leven, ge loof ik, weet ik wat vrees is. „Vrees?" herhaalde hij ongeloovig. „Be doel je dat je bang voor iets bent?" „Ja." „Waarvoor dan?" „Dat weet ik niet precies. Voor het leven, 't Is niet zoozeer een persoonlijke vrees. Maar ik schijn te voelen dat er iets op til is. Een gevoel, zooals dat van een godsdienstig dwe per, wien in een visioen gezegd wordt dat de wereld weldra vergaan zal. Welnu, een dei-gelijk gevoel heb ik." „Uit den mond van een gezonde en jonge vrouw heb ik nog nooit zulk een onzin ge hoord," zei hij. „Drink vlug nog een glas champagne, lieve." Zg gehoorzaamde, maar de angstige blik in haar oogen verdween niet. „Het is natuurlijk kinderachtig van mg," hernam zg. ..Maar er is in het leven, behalve jij, slechts één ding waar ik om geef, en dat is Frankrijk." Hij knikte begrijpend. „Een groot land," gaf hy toe, „maar wat mankeert er aan? Ik verbeeldde mij, dat alles veel' beter en gezon der was, nadat Edouard Mermillon en Chau- vanne aan het bewind zjjn gekomen, en zij die hooge betrekking schiepen voor Perissol, een man uit duizenden." „O' pervlakkig is Perissol ongeëvenaard," antwoordde zij, „maar ik wenschte toch dat hg in Parg's terug was." „Zelfs een overmensch heeft behoefte aan vacantie," bracht Hamer haar onder het oog. „Van af zijn benoeming, vyf maanden geleden is er geen dag geweest dat hy zijn bureau verzuimd heeft." „Ja, 't is natuurlyk dwaas van.my, maar toch kan ik het niet van my afzetten. Wil ik je eens wat zeggen? Ik geloof dat hij hier is om een oog op Mermillon te houden." Hamer Wildburn staarde haar aan alsof hij haar niet kon gelooven. „Maar meisjelief," zei hij. Ik rees de Fran sche couranten oplettend. Mijn beroep brengt mee dat niet te verzuimen. Juist dank zy de schitterende redevoering van Mermillon in de Kamer, werd Perissol met de stemmen van alle partyen, behalve die van de extremisten, tot zgn tégexiwocrdigen post benoemd. En heb je vanmiddag niet zelf kunnen zien hoe vriendschappelijk zij met elkaar omgaan?" Dat weet ik allemaal, zei zg, 't Is dwaas van my, Hamer, maar zelfs „Le Temps" heeft voorspeld, dat indien iemand de smeulende asch van die ongehoorde schan dalen van de laatste jaren weer tot vlammen aanblies, dit zou plaats vinden tydens een vacantie. op een tijdstip, dat iedereen van zgn post was. En ga nu eené na. De President heeft zgn landhuis ergens in de Pyreneeën betrokken, big, da1 daar geen telefoon is, en een auto hem langs geen enkelen weg kan bereiken. Van Minister Chauvanne weet nie mand waar hij is. Hij vertrok uit Cherbourg in zijn eigen jacht, dat groot genoeg is om er de wereld mee rond te zeilen, en in de couranten stond vanmorgen, dat zijn jacht sedert nergens gesignaleerd is. Ik wildé dat ik den generaal intiemer kende. Dan zou ik hem zeggen, dat ik vind dat hij in Parijs be hoorde te zijn. Indien daar iets broeide, maakte hg haar opmerkzaam, zou k het door mijn blad vernomen hebben. Zelfs de communisten moeten nu en dan even op adem komen, niet waar? Zet al die gekke dingen uit je hoofd. Ik heb de Fransche politiek nooit volkomen begrepen, ging "ij voort. Ik héb er in Pa rg's een jaar lang een aparte studie van ge maakt, maa' daarna was Ik nog even wijs als in 't begin. Het eenige wat ik weet is, dat het huidige kabinet beschouwd wordt als het sterkste, dat Frankrijk in langen tijd gehad heeft. Je zult wel gelijk hebben, antwoordde zij opgeruimder. Ik vermoed, dat ik mij persoonlijk te gelukkig voel. Dat heeft mij den laatsten tijd zoo zenuwachtig gemaakt. En de toestanden thuis hebben ook hun invloed. Je vader doet toch niet meer aan de po litiek. wel?" vroeg Hamer. Zg schudde haar hoofd. Die interesseert hem nog wel, maar hij houdt zich overal buiten. En dat vind ik in Frankrijk juist zoo verkeerd. De oude aristocratie wordt be schimpt, wanneer zij een poging doet om het land te dienen, en toch is niemand bezorgder over het lot van Frankrgk dan wij. Hamer! Wat is er liefste? Zul je ja zeggen, indien ik een gunst van je vraag? Hoogstwaarschijnlyk wel, als het is om te gaan dansen. Zij dansten een langzame step, die voor het voeren van een gesprek niet hinderiyk was. Hoor nu myn wensch, zei zij. Ik heb de „Paradysvogel" weliswaar van boven tot onder gezien, maar ik wil het nog een keer overdoen. Nu, dat mag je, zoodra je maar lust hebt, gaf hij dadelyk zijn toestemming. Ik wil je wel bekennen, dat ik na sommige voor vallen zelf overal met hamer en wichelroede rond geweest ben in figuurlijken zin na tuurlijk. En heb je daarbij iets ontdekt? Niet het geringste. Ik begryp niet dat de schuit een ander zooveel meer waard is dan ik er voor betaald heb. Er is nergens plaats om een schat te verbergen, en zg die het jacht willen koopen, zgn niet bepaald armelui. Die vrouw daar, hy wees met zyn hoofd naar een paar, dat kort voor hen uit danste, zou ons beter kunnen zeggen waar wy naar moeten zoeken. De prinses! riep Lucienne. Hoe zou zij er iets van weten? Waarom hield zg dan huiszoeking in mijn hut vroeg Hamer. Waarom deed zij iets in myn koffie? Kortom, wat had zij bij mg aan boord te maken? Wordt vervolgd

Schager Courant | 1941 | | pagina 2