Holland s Glorie Wees zuinig met alles! De bevolking van Nederland GESLOTEN Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. groot PAKHUIS Verandering van het bedrijf. W. KEMPEN Jan de Hartog Trapman N.V, Noodlottige rit Autobus over den kop geslagen 4570 DOODEN DOOH DEN OORLOG 2100 MILITAIREN, 2400 BURGERS. In November a.s. negen millioen inwoners Op 1 Januari van dit jaar telde ons land ongeveer 8.922.000 inwoners (Cijfers ontleend aan het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek.) Een jaar tevo ren was dit getal 8.834.000; de aanwas in 1940 bedroeg dus 88.000. Dit is aanmerkelijk minder dan de 100.000, waarmede onze be volking gedurende langen tijd jaarlijks toe nam. In het tiental jaren 19311940 bedroeg de bevolkingstoename 986.000. In het daar aan voorafgaande tiental 1921-1930: 1.070.000 Het aantal levend geborenen was in 1940 hoogcr dan in de vorige jaren. Het bereikte een dieptepunt in 1937 met 19,8 per 1000 in woners, en steeg sindsdien geleidelijk tot 20,9 in 1940. Hiermede staat het iets boven het gemiddelde van het afgeloopen tiental jaren, dat 20,8 bedroeg. Het huwelijkscijfer veranderde weinig, vergeleken met een reeks voorafgaande jaren. Het vorig jaar, 1939, was het echter plotseling zeer hoog: de mobilisatie, en vooral de uitkeering aan ge huwde gemobliseerden, die veel hooger was dan die aan ongehuwden, was blijkbaar in groote mate een aanleiding om te gaan trouwen. Het huwelijkscijfer bedroeg voor dat jaar 9,2 per 1000 inwoners, terwijl het voor 1940 was 7,6, evenals het gemiddelde in de jaren 1931-1940. Het sterftecijfer was in het afgeloopen jaar belangrijk hooger dan in de daaraan voorafgaande jaren. Het was in de jaren 1931-1940 gemiddeld 8,9 per 1000 inwoners; in 1937 en volgende jaren resp. 8,8, 8,5 en 8,6. In 1940 bedroeg het 9,9 Hierin is ook begrepen de sterfte tengevolge van den oorlog. Zonder deze zou de sterfte 9,4 bedra gen. Dit is een aanzienlijke verhooging. De ze verhooging betreft verschillende leeftijds klassen en verschillende doodsoorzaken. Zij raakt hier dus een teer punt inzake de zorg voor onze volksgezondheid. Het sterftecijfer ten gevolge van oorlogs handelingen bedraagt, volgens deze, 0.5 per 1000 inwoners Of wel. in absolute cijfers: 4570. Dit zijn 2111 militairen (waarbij niet med©gerekend 200 omtrent wie nog geen zekerheid bestaat) en 2459 burgers. In November 9 millioen inwoners. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, aan welks maandschrift wij deze cijfers ont- leenen, heeft ook prettiger nieuws. In den loop van de maand Novem ber kan men den dag tegemoet zien, dat de bevolking van ons vaderland de negen millioen zielen zal bereiken. Immers, op Oudjaars dag stonden we op 8.922.000. dus er nog 78.000 onder, terwijl de toe neming in 1940 heeft bedragen 8S.000. Men kan dus niet ver mis zijn. wanneer men aanneemt, dat deze mijlpaal in November aal worden gepasseerd. De cijfers der volkstellingen gaan helaas niet verder terug dan tot 1830, toen ons land 2.6 millioen inwoners telde. Wanneer we de twee millioen zijn gepaseerd, is dus niet bekend, doch daarna is het als volgt gegaan: 1842 drie millioen gepasseerd, 1879 vier millioen gepasseerd. 1898 vijf millioen gepasseerd. 1911 zes millioen gepasseerd, 1922 zeven millioen gepasseerd, 1931 acht millioen gepasseerd.. 1941 negen millioen gepasseerd. Zooals men ziet, deden we er en dat is om allerlei redenen ook zeer begrijpe lijk 37 jaar over om van 3 op 4 en 19 jaar, om van 4 op 5 millioen zielen te ko men. doch daarna, dus na de eeuwwisse ling is het véél sneller gegaan. In de dert dien verstreken vier tijdvakken van tien jaar zijn er evenzoovele millioerrien inwoners bijgekomen. En dit gemiddelde komt ook vrijwel overeen met den werke- lijken groei in elk dezer vier decennia. Per millioen toeneming hadden we toen nl. noo- di gresp. 13. 11, 9 en 10 jaren. Het toenemen of dalen eener bevolking hangt uit den aard der zaak in hoofdzaak af va ntwee factoren: geboren worden en stenen. Wanneer men deze twee nu na gaat in de periode van 1S30 tot zeg 1920, dan ontwaart men, dat in dien tijd het sterftecijfer, zoowel als het geboortecijfer d a a 1 de n. twee tegengesteld werkende factoren weliswaar, doch het éérst; genoem de verschijnsel overheerschte het tweede, zoodat als resultante de totale bevolking toch kon s t ij g e n. Gerekend per 1000 inownere. be droeg' het aantal geboorten een eeuw geleden 34; thans bedraagt het rond 20, een daling dus met 14 of 40 Het sterftecijfer, eveneens per 1000 inwoners, daalde in dien zelfden tijd van rond 27 op rond 9. dus met 18 of 67 Hoe in de toekomst? De vraag dringt natuurlijk naar voren: hoe zal het in de toekomst gaan? Dan moet men, zegt het Hsb., uit den aard der zaak niet rekenen met het verschil tus- schen geboorte en sterfte van het óógen- bliik, maar met het aantal vrouwen tus- schen de 20 en 45 jaar in verhouding tot het aantal geboren wordende meisjes, de toekomstige moeders dus. Het kan dus b.v. voorkomen, dat een volk op een gegeven oogenblik, ondanks afnemende geboorte en dank zij dalende sterfte (lan- geren levensduur) een geboorte-overschot vertoont, maar dat er niettemin onvol doende meisjes worden geboren als noodig zou zijn met het oog op de reproductie der moeders van thans. In zulk een geval is 't waarschijnlijk, dat de bevolking dan o p d/ e n duur zal gaan afnemen. Welaan, zulk een zg. netto-reproductiecij- fer beneden nul komt voor in vele Euro- peesche landen, b.v. Engeland, Zweden, Zwit serland en Noorwegen, waar het tusschen 0.75 en 0.80 ligt, benevens in België en Frankrijk (tusschen 0.80 en 0.85). In Neder land echter ligt het nog steeds boven 1, doch hieraan moet worden toegevoegd, dat het dalende is, n.1. van 1.28 in 1930 tot 1.12 in 1937. In elk geval zal onze bevolking voorloopig dus nog wel blijven toenemen, al zal het „millioen per tien jaar" dan mis- schen niet meer precies opgaan. Naar de 10 en 11 millioen inwoners gaan we, thans gezien, vrijwel zeker toe. Merkwaardig verschijnsel In Duitschland* Een zéér merkwaardig en ook veelzeg gend verschijnsel doet zich voor in Duitsch- land; ook daar was de zg. netto-reproductie ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting Het ideaal voor den wielrijder! Officieels Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de geldig heidsduur van de toewijzingen voor vaste brandstoffen, welke door de distributiediensten op of na Maandag 28 Juli a.s. wor den uitgereikt, vier maanden zal bedragen in plaats van één maand. De geldigheidsduur van de togwijzingen voor vaste brand stoffen, welke de distributie diensten hebben uitgereikt ge durende het tijdvak van 1 Juni tot en met 26 Juli 1941 en welke dus geldig waren verklaard tot een datum, gelegen tusschen 30 Juni en 27 Augustus 1941, wordt met drie maanden ver lengd, derhalve tot den datum, welke drie maanden na den op de toewijzingen vermelden laatsten datum van geldigheid is gelegen. Officieels Publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij DISTRIBUTIE VAN TARWE BLOEM E.D. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij maakt in verband met de distributie van tarwebloem e.d. het volgende bekend. De detaillisten dienen de vóór 9 Augustus door hen van hun klanten ontvangen bonnen voor „één rantsoen tarwe bloem" in het tijdvak van 11 tot en met 15 Augustus a.s. bij de distributiediensten in te le veren. Deze bonnen zullen bij de bepaling der toewijzingen worden gewaardeerd op 280 gram. De toewijzingen voor tarwe bloem, welke vóór 10 Augus tus a.s. zijn of zullen worden uitgereikt, geven, in afwijking van het gewicht van het nieuw vastgestelde rantsoen, nog recht op 280 gram per rant soen. De toewijzingen, welke nè. 10 Augustus worden uitge reikt, zullen de opdruk „één rantsoen is 70 gram" bevatten en geven dan ook slechts recht op 70 gram per rantsoen. TE HUUR: staande aan verkeersweg. Zeer geschikt voor opslag van gra nen e.d. Tevens garageruimte aanwezig. Lengte van het geheele pand ongeveer 30 M., breedte 7 M. en 9 M. Te bevragen bij Tj. BUMA, Beltststraat 55, Hippolytushoef (Wieringen). VELDSLATELERS gevraagd, bij Jb. VAN DUIN, Meerweg. Anna Paulowna, Tel. 25. Breezand. MAANDAG 28, DINSDAG 29 WOENSDAG 30 JULI is VAN GEELEN's Geschenkenhuis LAAGZIJDE - SCHAGEN Ondergeteekende maakt de burgers van Winkel en omge ving bekend, dat zijn schoen reparatie-bedrijf is overgegaan aan Hopende dat hij veler gunst waardig mag worden, en be tuigt tevens zijn hartelijken dank voor het groote vertrou wen, dat hij sinds jaren van U genoten heeft. Hoogachtend, J. ROMAR WINKEL. In aansluiting op boven staande advertentie bied ik mij bij de geachte Clientèle beleefd aan. En hoop hetzelfde ver trouwen te verkrijgen, als de heer Romar van U gehad heeft Uw dw. dienaar, W. KEMPEN Onder Rijkstoezicht gedi plomeerd schoenenher steller. Te koop gevraagd: 2e hands SCHRIJFMACHINE. onverschillig welk merk. Aan biedingen onder letter XY Bur. van dit blad. Gevraagd: Flinke DIENSTBODE, voor dag en nacht. Boven 16 jaar, bij C. ROOS, Polder W,. N., Wieringen. Te koop aangeboden: DAMESRIJWIEL, voor f25. Adres: Roosstraat C 160, Schagen. gcb. f 4.70 Ëen glorie die nog nimmer oeschreven werd. Jan de Hartog voer of, één van deze zeesleepbooten. Hi| heeft er 't harde, ruwe leven leeren kennen en de stof er ge vonden voor een roman, zool dramatisch, zoo fantastisch' en bewogen als alleen de wer kelijkheid zijn kan. Boekhandel Schagen gaan dalen; in het jaar 1933 bedroeg zij nog slechts 0.70, dus lager dan in eenig an der Europeesoh land. In dat jaar is zij ech ter gaan stijgen en in 1939 werd het getal 1 al weer bereikt! Een duidelijk bewijs dus, dat het geboortecijfer scherp reageert op welvaartsfactoren. De wijze, waarop de problemen in de naaste toekomst zullen worden opgelost, is wellicht voor Nederland belangrijker, dan voor wélk ander land op het Europeesche continent ook. Het is van het allergrootste belang, dat het Nederlandsche publiek leert inzien, waarom het eigenlijk gaat, omdat ons volksbestaan er van af hangt. Gebrek aan inzicht in deze vraagstukken heeft in de oudheid reeds vele volken te gronde gericht, die met hun voeding afhan kelijk waren van het buitenland en op het beslissende oogenblik geen voldoende macht hadden, om dat buitenland te beheersohen. Steeds hadden dan de geldbelangen de le vensbelangen van het volk overwoekerd. Zooals de productie- en consumptiever houdingen thans liggen, behooren de kolo niën tot de levensruimte van Europa. In dien Europa de zeeën niet kan beheersdhen, doch wel Afrika in zijn sfeer zou kunnen betrekken, moet binnen Europa en Afrika nog alles op alles gezet worden, om op den duur tot een behoorlijke voedings- en ver zorgingsbasis te komen. Wel is de toestand zoo, dat geen honger dreigt, ook niet in ons dicht bevolkte land, maar b.v. ten opzichte van de vetvoorzie- ning zal het bij een Europeesche zelfvoor ziening geen „vetsoppen" worden. Aanvul ling uit meer tropische streken blijft zeer gewensoht, om 'het levenspeil te doen stij gen. Zoolang echter de oorlog duurt, moet Ne derland binnen zijn grenzen het uiterste uit den bodem zien te halen." Het eerste bataljon van het Deensche vrijw illigerscorpe k in Duitschland aangekomen. Met den commandant aan hot hoofd mar cbe eren de manschappen naar de hun toe go- wezen Kazerne. (Orbia-Holland) VERNIETIG NIETS, ALLES HEEFT WAARDE. Niets is zoo sterk als de sleur, ontstaan uit tientallen jaren van levensgebruiken, wel ke tot levensgewoonten zijn geworden. Was iedereen er altijd en overal van doordrongen, dat een toenemende schaarschte dwingt tot een economische benutting van den aanwe zigen voorraad en handelde iedereen daar bij wijze van spreken instinctief naar, dan waren allerlei dwang- en strafmaatgelen fei telijk niet noodig. Door straf en dwang wordt hij, die den nieuwen vorm van zuinigheid schendt, er aan herinnerd, dat hij verkeerd handelde. De actueele noodzaak tot vermin dering van het gas- en electriciteitsverbruik is hiervan het jongste voorbeeld, hij, die zijn kleeren of huisraad onnoodig laat slijten, die slordig omgaat met wat hem in een zorg vuldig georganiseerd en consentieus uitge voerd distributiesysteem nog kan worden toegewezen, wordt echter niet door straf of dwang van verordening of officieel besluit bedreigd, maar hij wordt gestraft met het onnoodig gemis aan waardevolle objecten, waarmede hij zoo lichtzinnig of gedachten- loos slordig heeft gehandeld. Te zeer leven velen nog in de sfeer van den tijd, waarin ruimere maatstaven dan die van thans golden. Men moet zichzelf dikwijls dwingen er aan te denken, dat deze tijd thans zoo geheel anders is. Dit geldt in bijzondere mate voor de Nederlandsche bevolking, aan gezien wij altijd kwistig met onze materialen konden omgaan. Thans moet steeds in het oog worden gehouden, dat de Nederlandsche eco nomie in zware moeilijkheden be vindt Vrijwel ons geheele economische leven draait om de acute schaarschte, welke thans heerscht en welke het noodig maakt met onvoldoende mid delen in alle opzichten te woekeren. Steeds meer producten worden in het distributie-systeem opgenomen en ook niet- gedistribueerde goederen worden schaar- scher. Verordeningen en voorschriften dwin gen, verbieden, doch voeden niet op. Het is noodzakelijk de breede massa van ons volk op te voeden tot zuinigheid en soberheid. Wees zninig met alles wat gij hebt. Breek met een sleur en besef, dat andere tijden ook andere levensomstandigheden met zich bren gen. Wees zuinig met uw textielgoederen, met uw huisraad, met uw brandstof, met uw gas en electriciteit, met uw rubberbanden, met uw fietsen. Lever uw batterijen en uw oude gramofoonplaten in, indien ge nieuwe wenscht. In verschillende campagnes inzake een doelmatig gebruik heeft de economische voorlichtingsdienst reeds tal van waarde volle adviezen gegeven. Thans moet men ech ter verder gaan. Niet een campagne voor: wees zuinig met dit of dat, doch nu: wees zuinig met alles. Vernietig niets, gooi niets weg, want alles heeft waarde. Eenige voorbeelden uit het da- gelijksche leven: Waarom zoudt ge 'n papie ren zak niet meermalen gebruiken? Waarom uw gebaksdoos niet bewaard en een volgen de keer weer gebruikt? En hebt ge wel eens aan oud papier gedacht? Weet u, dat oud papier op het oogenblik de meest waardevolle grondstof is voor de papierindustrie? Wij moeten van de noodzakelijkheid tot zuinig-zijn doordrongen zijn. Uit eigen over tuiging en niei op grond van een verordening dient gespaard te worden. Als één roep moet door het land gaan: Wees zuinig met wat ge hebt De overheid gaat in deze zuinigheidscampagne voor. Hebt waardeering voor dit streven der overheid en help haar de moeilijkheden te verlichten door inderdaad „zuinig te zijn"- Ernstig ongeval te Gilze. Zaterdagmorgen, voor den aanvang van de school reed een leerling van de tweede klasse der jongensschool, de achtjarige Jos. Vermeeren, wonende te Verhovcn, op een boerenwagen mee. Bij het St. Jozefgesticht wilde hij het voertuig verlaten. De jongen struikelde hierbij en viel op de keien, met het gevolg dat hij een der wielen van den wagen over het lichaam kreeg. Het kind werd door een onderwijzer de school binnen gedragen, waar een geneesheer een ernsti ge schedelbasisfractuur constateerde. De toestand van den jongen was zeer ernstig. Steunverleening en kinderbijslag NADERE UITEENZETTING» 's-Gravenrage, 26 Juli. De secretaris-ge* neraal van het departement van sociale zaken heeft in een schrijven aan de gemeen* tebesturen de volgende nadere uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop met den kin* derbijslag bij de vaststelling der steunbe* dragen moet worden rekening gehouden. Wanneer de kinderbijslag aan een arbel* der, die in de steunregeling is opgenomen, wordt uitgekeerd, is er geen bezwaar tegen, dat dit bedrag wordt uitgesmeerd over het aantal weken, dat hij gedurende de periode, waarover deze bijslag werd berekend, ge* werkt heeft. Komt hij. rekening houdende met het dan gevonden weekloon, aan de hand van de ter plaatse geldende wachttijd* regeling, voor een wachttijd in aanmerking, dan behoort hem alsnog een wachttijd ta worden opgelegd. Bij de bepaling van dezen wachttijd moet uiteraard rekening gehouden worden met eventueele wachtweken. welke hij al heeft doorgemaakt, voordat hij in de steunrege- ling werd opgenomen. Korting van den kin derbijslag op het steunbedrag behoeft in dit geval niet plaats te hebben. Wordt iemand na ontvangst van den kin derbijslag werkloos en meldt hij zich aan voor steun, dan kan mutatis mutandis even eens bovenstaande gedragslijn worden ge volgd. De kinderbijslag echter, uitgekeerd aan gedeeltelijk werkloozen of aan personen, die een tegemoetkoming ontvangen, omdat zij door de bijzondere economische omstandig heden minder dan het normale loon kunnen verdienen, behoort voor 2/3 deel c.<T. ten volle van de berekende uitkeering te worden afgetrokken. Is de kinderbijslag aan laatst bedoelde arbeiders uitgekeerd, toen zij nog hun nor male inkomen hadden, terwijl zij zich daar na voor een aanvullend steunbedrag of een tegemoetkoming hebben aangemeld, dan be hoort aan de hand van het bovenstaande in bepaalde gevallen eveneens een wacht tijd te worden opgelegd. Een doode en vier iwaar <?e- wonden. Op Duitsche gebied vlak bij de Nederland sche grens, in de buurt van Lutte, is een autobus over den kop geslagen. In dezen autobus zat een dertigtal Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werkzaam zijn en die naar huis terugkeerden. Van deze arbeiders is er een gedood, terwijl er vier zware verwondingen opliepen. De overige passagiers liepen allen min of meer ernsti ge verwondingen op. Het slachtoffer is de Hengelosche arbeider Wassink. vader van drie kinderen. -

Schager Courant | 1941 | | pagina 4