veilingen District N.V.V. Den Helder GROENTEN Langendijker I Dinsdag 29 JuH 1941 Tweede blad Uit onze Omgeving SCHAGEN jyjen verzoekt ons opname van bet vol- Zaterdag werd in het Noord-Hollands Kof- jfiehuis te Schagen een vergadering gehouden van het distict N.V.V., Den Helder. De lei der van het District, den heer W. Kraak, opent de vergadering met een v oord van welkom. Het stemt tot vreugde, dat de vergadering poo goed bezocht is. Hij heet den Provincia len vertegenwoordiger van "het N.V.V., den jieer Funckler, hartelijk welkom. 40 afdelingen van de 46 waren door één of meer afgevaardigden vertegenwoordigd. Spreker wees er op, dat er sinds de ge- fieurtenisgén van Mei 1940 heel wat veran derd is. We hebben allen een tijd gehad, zoo zegt jspr., dat we dachten moeten wij er nu mee uitscheiden of moeten wjj onder de veran derde omstandigheden zien te maken, wat er ivan te maken is. Vólgens sprekre is het onze plicht om er van te maken, wt er van te maken ,is. Als oude vakbondsbestuurders zouden we niet op onze taak berekend zijn en het stemt mij dan ook tot vreugde, dat practisch alle bestuur ders zijn gebleven, om te trachten voor hun leden te bereiken, wat er onder deze omstan digheden te bereiken is. Het lag in de bedoeling van het N.V.V. het district in Schagen te vestigen. Door ver schillende omstandigheden was dit niet mo gelijk, en is het tenslotte te Den Helder ge vestigd, waar men beschikt over een goed ingericht kantoor. Het indeelen van het district was jnoeilijk, jnaar het is nu geheel in orde, iedere groep heeft zijn plaatselijken leider en vertrouwens- jnenschen, zoodat men het werk goed kan aanvatten. De veranderingen in het N.V.V. Hierna geeft Kraak het wogfd aan den heer Funckler, 'die een inleiding zal hou den over de plaats gevonden veranderingen jn het N.V.V. Er is volgens spreker bij sommige func tionarissen en leden van het N.V.V. eenig misverstand ontstaan over de nieuwe werk wijze. De bedoeling is dat er een band gelegd wordt om het lid zoo goed en zoo veel pioge- Ijjk te helpen. Het N.V.V. is voor de leden. Men leert èlkaar kennen en groeit naar elkaar toe, waardoor de leiding in staat is snel en doel treffend te werken. Het is een organisatie van werkers voor 'n betere sociale samenleving voor alle leden en het geheele Nederlandsche volk. Het woord socialisme is ons arbeiders niet vreemd, het is echter eigenaardig, dat menschen, die vroeger nooit over socialisme dachten, er nu den mond vol over hebben. In den beginne was de strijd ingesteld op den welstand van de leden en werkte men niet op politiek terrein, er werd niet ge vraagd naar geloof of richting. Dit is ook vandaag nog juist. Zij hadden echter niet gerekend op de mid delen, die het kapitaal gebruikte en de gees telijken, die in deze een rol speelden van ver deel en heersch. Voor J0 Mei 1940 was het daarom nood zakelijk, dat het N.V.V. een spreektrompet had in de Kamer, door de S.D.A.P. Dit was noodzakelijk, doch niet goed. Het doel kon niet bereikt worden door het stelsel. 15 Mei 1940: Nederland werd bezet gebied en de werkers werden angstig, omdat zij bang werden, dat de vakbeweging zou wor den opgeheven, zoowel het N.V.V. als het R.K.W.V. en C. N.V. Het moet het N.V.V. tot vreugde gestemd hebben, dat zij een Hollandsche commissaris kregen in den persoon van den heer Wouden berg, terwijl de Chr. en Kath. direct onder Duitsch toezicht werden gesteld. Vroeger was het-N.V.V. een groot aantal vakvereenigingen, die federatief' verbonden waren. Ieder probeerde op eigen tprr§in zoo veel mogelijk voor zijn leden gedaan te krij gend Er was een 250-tal bestuurdersbonden met daaraan een aantal rechtsbureaux verbonden, die meestal plaatselijk werkte en een Pro vinciaal rechtsbureau onder leiding van Mr. Drilsma, die naast zijn particuliere praktijk dit werk er bij had en er dientengevolge niet genoeg tijd aan kon besteden. Nu krijgen alle bureaux een veel kleiner gebied te bestrij ken, waardoor 'aan het werk veel meer aan dacht besteed katn worden. Een bepaalde centralisatie van het N.V.V. was in die dagen niet mogelijk, Woudbnbérg heeft dit werk sterk gecentraliseerd, zoodat tusschen kop en de centrales een goede wis selwerking tot stand komt. Op een schip is ook maar één kapitein met de verdere bemanning aanwezig, zoodat hij de verantwoordelijke persoon'is. Elke provincie is in districten verdeeld, Noord-Holland in 11 districten, met aan het hoofd van ieder district een districtsleider, deze kan'het werk niet alleen doen en die stelt in die plaatsen, waar noodig is weer plaatselijke functionnarissen aan, zoodat weer een verkleine vakcentrale ontstaat, terwijl tevens op de groote bedrijven vertrouwens- me nschen worden ahngesteld. De vakbonden blijven normaal doorwerken voor loonacties, enz. De districtsleider moet men niet zien a!S een soort dictator, doch de spil waar de zaak om draait, waardoor men uiteindelijk komt tot een betere samenwerking. Het ÏJ.V.V. wordt terzijde gestaan door een 12-tal adviseurs, die benoemd zijn uit de di verse vakbonden, die dus een goede samen werking waarborgen, en zoo zijn ook in de verschillende districten de vakgroepen verte genwoordigd. 0 Rechtsbijstand is 'n belangrijke factor. De be staande bureaux wierpen niet de vruchten af. die men ervan verwachtte, dit was ook mede de oorzaak van de toenmalige regee- ring. De goede dingen in het N.V.V. zijn in we zen niet vervallen, maar hebben een anderen vorm gekregen en de menschen, die dachten, dat het N.V.V. geen reden van bestaan meer had, hadden dit niet goed, doch moeten door gaan aan den uitbouw van de2e organisatie. Voor 10 Mei 1940 bedroeg het aan tal werkloozen 210 duizend, na de capi tulatie steeg dit aantal tot ongeveer 600 duizend, doordat het leger gedemobi liseerd en doordat verschillende bèdrijven waren afgesneden, daar zij uit de kolo niën of uit het buitenland moesten be trekken. Men heeft toen direct van re geer ingszij de de ontslagverordening inge steld, ondanks dit kwamen er echter nog 240 duizend aanvragen binnen m personeel te mogen ontslaan en het N.V.V. heeft gevochten om deze ontslagèn zooveel mo gelijk tegen te gaan. Doordat het werk op het oogenblik veel meer met handkracht wordt verricht en doordat een groot aantal arbeiders werk hebben gevonden in Duitschland, zijn er nu nog 100 duizend werkloozen in Nederland, waarvan een groot aantal niet valide is. Tevens heeft het N.V.V. -medegewerkt aan de omvorming van de arbeidsbeurzen en het hum-beschermingsbesluit en de prijsregeling. Wat betreft de toekomst van het N.V.V. zegt spreker is het de wensch van den heer Woudenberg om te komen tot een eenheids organisatie. De meeste menschen dachten dat dit niet mogelijk was, doch het is zeer nabij. Het R.W.W.V. en het C.N.V.V. zjjn onder contrólé gesteld van Woudenberg en het is de bedoeling alle werkende menschen te ver eenigen in één groote organisatie, tot heil van alle werkers. Hierna wordt gepauzeerd, waarna gelegen heid wordt gesteld tot vragen stellen, waar door menige personen gebruik van wordt ge maakt, welke door den spreker naar genoe gen worden beantwoord. Hierna .sluit de heer Kraak de vergadering, met een opwekking om in den moeilijken tijd die aanbreekt, sterk te blijven staan voor de eenheids-vakbeweging, tot heil van alle wer kers, tot heil van onze gemeentschap. ALKMAAR ALKMAAR ZONDER GAS. De Alkmaarders^hebben een weeloeinde achter den rug, dat ze niet licht zullen ver geten. Want toen Zaterdag in den namid dag overal de potjes te vuur stonden bij hen, die gewoon zijn des avonds te eten, gebeurde, wat nog zelden is gebeurd: het s deed het niet. 's Avonds ging het weer beter, ookv op Zondagmorgen was er nog wat gas, tben ploften de vlammen weer uit. Om eerst te gen den avond weer op te laaien. Maar Maandagmorgen was de leiding weer dood. Wat er gedurende die dagen is gedaan om toch maar te kunnen koken is de moei te waard. De laatste restjes petroleum zijn verbruikt, oude kookkacheltjes en fornui zen werden opgesnord in de kelder en op de zolder, ja zelfs werd, bij het mooie weer, hier en daar buiten gekookt op geimprivi- seerde houtvuren. Daarbij hielpen de buren elkaar waar ze konden en deze algemeen aan den dag tredende hulpvaardigheid was een zoo prettig verschijnsel, dat alleen op grond daarvan reeds mag worden gezegd, dat het euvel zijn«go^de zijde heeft gehad. De moeilijkheid schijnt toe te schrijven aan de kwaliteit der tegenwoordige kolen. Naar wé vernemen komen deze thans groo- ten dééls uit Limburg en onze vaderland- sche kolen mogen nog zoo goed zijn, voor de gasbereiding zijn ze niet de ideale grond stof. Men heeft bij het gebruik er van in de gasfabricage veel last van teerafscheïding en deze teer brengt met zich mee verstopping van de leidingen. Aan zulke verstoppingen nu schijnt het euvel van de afgeloopen da gen te moeten worden toegeschreven. Intusschen is er met man en macht ge werkt en men heeft de moeilijkheid thans blijkbaar reeds in zooverre onder de knie, dat op de spitsuren gas kan worden gege ven. Over enkele dagen hoopt men geheel gereed te zijn. Dan zal dit leed voorloopig weer geleden zijn, doch herhaling van het gebeurde is geenszins onmogelijk, zooals de directie van de gasfabriek de burgèrij heeft medegedeeld. De centrale keuken ondervond van een en ander geen hinder, met een van voor uitzien getuigende blik heeft men de kook- gelegenheden geschikt gemaakt voor het gebruikt van gas maar tevens van vaste brandstof. -- BEKEND FIGUUR GAAT HEEN. Naar we vernemen gaat de heer Oost- v. ouder, directeur van het agentschap Alk maar van de Ned. Middecstandsbank" onze stad verlaten om een belangrijker post te gaan bekleeden. Hij is per September be noemd tot directeur van het belangrijke agentschap in den Haag. De bank te Alk maar, die onlangs een nieuw gebouw heeft betrokken aan de Koorstaat, heeft zich on der zijn leiding ontwikkeld tot de bloeien de instelling, welke ze thans is. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer was gisteren boven verwach ting goed. Toen de vorige week het aan tal aangevoerde dieren belangrijk daalde, meende men dit te moeten toeschrijven aan het feit, dat het aantal beschikbare koeien langzamerhand uitgeput begon te raken. Te gen het einde pleegt men dan meestal een teruggang te zien. Daarop afgaande, had men ook heden een geringer aanvoer mogen ver wachten. Intusschen waren er niet minder dan 148 dieren, waarvan er slechts 5 voor de weiderij behoefden te worden afgestaan. Met deze 1-43 koeien, waarnaast nog eeen 49 kal veren ter markt verschenen, ziet het er voor de consumptie gedurende de komende week goed uit. De slagers zullen betrekkelijk ruim in hun vleesch zitten en er bestaat geen kans, dat men met zijn bonnen niet aan de beurt zal komen. De volgende week is er weer paarden markt. Helaas ziet het er niet naar uit, dat deze de marktdruktc, welke voor Alkmaar in zoo menig opzicht verloren is gegaan, zal kunnen remplaceeren. Intusschen tracht het vnarktbedrijf er van te maken, wat mogelijk JEUGDIGE RIJWIELDIEVEN. Sedert eenige weken werden in deze ge meente, zoowel als in Bergen, herhaaldelijk rijwielen ontvreemd, die later, ontdaan van binnen- en buitenbanden, werden aangetrof fen in het Heilooërbosch of in den Alkmaar der Hout. Ne een uitgebreid onderzoek is het' de Alkmaarsche recherche in samenwerking met de politie van Bergen gelukt een zes tal daders van deze diefstallen op te sporen en aan te houden. Tegen de daders, wier leeftijden varieeren van 15 tot 20 jaar, is proces-verbaal opgemaakt. Een onderzoek naar andere dergelijke dief stallen wordt met kracht voortgezet. Naar we vernemen kwamen twee der delinquenten uit een goed milieu. De ande ren echter waren, wat men noemt „schooier tjes". De omgang met elkander zal wel oorzaak zijn geweest van het raken op den verkeerden weg. Directe aanleiding tot de eerste diefstallen was 'het feit, dat de heer tjes zelf nieuwe banden noodig hadden. Waar deze niet anders verkrijgbaar bleken, werden ze eenvoudig genomen. Later groeide hieruit een min of mèer geregelde handel in banden. De fietsen zelf werd blijkbaftr als een te gevaarlijk bezit beschouwd. Ze werden weggeworpen. Meest al in het bosch. Door de gemeentepolitie, alhier, is pro ces-verbaal opgemaakt tegen één persoon, verdacht van diefstal van distributiebon- boekjes en tegen twee anderen terzake van het koopen en verkoopen van distributiebon boekjes. Voorts is bij de politie, alhier, door een"' groothandelaar in tabaksfabrikaten aan gifte gedaan van diefstal van ongeveer 800 gulden uit zijn kantoor. Naar de(n) da der (s) wordt door de recherche een uitge breid onderzoek ingesteld. Z1JPE T ZAND. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer P. Doedens, slaagde dezer dagen voor het hoofdonderwij zersexamen. OUDESLUIS ZOMERVACANTIE. De zomervacantie van de O. L. S. alhier zal Maandag den 4den Augustus beginnen en den lsten September eindigen. HOOGEROP. Vier leerlingen der O. L. S. zijn als leer ling tpegelaten lot de U. L. O. School te Schagen. terwijl daarenboven twee de Am bachtsschool te Den Helder zullen bezoeken, WIERINGEN TURNFEEST OP HET „SUCCES'TERREIN TE HIPPOLYTUSHOEF. Ondanks de trieste weersomstandigheden mag het turn feest,dat hier j.1. Zondag ge houden is, zeer geslaagd heeten. Op last van de Overheid mocht geen rondgang met mu ziek door het dorp gemaakt worden. De oe feningen op het terrein werden opgeluisterd door muziek van de Wiron-band. De 3 deel nemende clubs waren: „Sportlust" van Ju- lianadorp, „D.O.S." van Den Oever en „Wie- ringen" van Hippolytushoef. Algeheele leider was de heer Pennekamp. Door de dames werden in de vrije oefenin gen tamelijk goede prestaties geleverd, ter wijl ook bij hoogspringen, ringwerk enz., veel fraai werk te bewonderen viel. Uitslagen en prijzen: Hindemisbaan voor jongens van*8-^10 jaar: le prijs S. Davids, 2e prijs Jib. Breed, 3e prijs D. Mulder, 4e prijs H. Wanmaker. Jongens van 10—12 jaar: le prijs Chr. Bont- kes, 2e prijs A. Oldersma, 3e prijs S. Brandsma. Hoogspringen jongens 10—12 jaar: le prijs J. Wachendorf van Rijn, 2e prijs K. Veënstra, 3e prijs J. Vergoor, 4e prijs J-Koorn. 100 Meter hardloopen heerlra: le prijs Alb. Scbmitt, 12.6 sec., Hippolytushoef; 2e prijs S. Rump, Wieringen; 3e prijs S. Lont, Wierin gen; 4e prijs P. Hoornsman, Julianadorp; 5e prijs P. Lont,Wieringen. Estafette heeren: le prijs Wieringen i 54.5; 2e. prijs Sportlust 58.1; 3e prijs D.O.S. 60. 4e prijs Wieringen II 60.2. De ongeveer 1000 aanwezigen hebben de wedstrijden dan ook met belangstelling ge volgd. BERGEN KLEUTERSCHOOL VOLKSONDERWIJS. Wij hebben onlangs gemeld, dat^de kleu terschool der afd. Bergen van Volksonder wijs zou wórden opgeheven, daar er geen schoolruimte te vinden was. Het bestuur is er niettemin toch in geslaagde in de Karei de Grootelaan twee karpers te krijgen, wel ke zeer geschikt zijn. om er de beide klas. sen der kleuterschool in onder te brengen, zoodat na de vacantie de lessen kunnen worden hervat. Ongetwijfeld is dit een ver blijdend bericht voor alle ouders der kleine leerlingen en tevens een bewijs, dat het be stuur van V.O. diligent blijft' en alles ih het werk stelt, om het kleuteronderwijs door gang te doen vinden. ONZE OPENBARE U.L.O. SCHOOL. Van de Openbare U.L.O. school alhier de den 22 leerlineep te Alkmaar examen voor het M.U.U-0 -diploma A. waarvan er 20 slaagden. Voorwaar, een mooi svicces. Geslaagd zijn: K. Ad ri aan se, J. Bakker, S.. Blokker, B. Blom, W. Eeuwen, D. Groot, J. de Haan. W. de Haan, A. Hoep. H. Het- tema, Z. v. d. Kaaij. C. Kooge. H. de Leeuw, D. Mol. J. Nieuwenhuis. M. de Pater, G. Schuitemaker, M.. Tevel en D. Zwart. LANGENDIJK 7 DE MAXIMUM-PRIJZENREGELINGÏ In tuinderskringen blijkt men nog niet ten .volle voldaan te zijn over de huidige maximum-prijzenregeling. De Tuinderij, het orgaan van het Centraal Bureau der Veilin gen in Nederland, er op wijzende, dat bin nenkort nog wel meerdere producten op de lijst voor de maximumprijzen zullen ver schijnen, vervolgt: „Er zijn aanwijzingen, dat sommige dezer producten (uien, bieten, rabarber, kropsla enz.) zoodanig hoog in prijs Nog steeds moet de tuinder strijden Minimumprijzen 1941 en telerprij- zen pootaardappelen in de belang stelling der tuinders critiek op een en ander waar komt het geld vandaan voor uitbetaling stands organisaties hadden andere wen- schen prijs pootaardappels te laag geacht tuindersorganisaties volgen alles met nauwgezetheid strijden voor menschwaardig be staan harer leden en voeden de ze in die richting op aanvoer vroege aardappelen neemt af toch nog 300 spoorwagons prijs met f 1 verlaagd tomaten aan voer prijs 50 pet. hooger dan ver leden jaar blijvende aanvoer ra- b^rbei; nog beste prijzen ver schillende uiensoorten aangevoerd voor alle goede prijzen betaald de eerste roode kool te Noordschar- woude flinke aanvoer Broek er veiling voor gele kool beste prijs eerste aanvoer witte prijs f 5 zelfde aanvoer peen, redelijke prijs sterk uiteenloopende prij zen voor bieten meer producten onder de maximumprijzen verwacht In de afgeloopen $eek waren het. de „mi nimumprijzen 1941" en de „telerprijzen poot- aardappelen", welke in het middelpunt van dfe belangstelling der tuinders stoittlen. Dat men niet overal enthousiast is over de mi nimumprijzen, is duidelijk, dat men niet vergeet, dat het moeilijk is, om het, bij de regeling van een »eo vrij ingewikkelde re geling als deze, iedereen naar den zin te maken. Eerstens, wordt er aanmerking op gemaakt ,dat de regeling vooral het stempel draagt van de verwachting, dat er in de toe komst wel geen gebruik van zal behoeven gemaakt te worden. Dan wordt er aanmer king op gemaakt, dat de conservenberei- ders tegen 80 pet. van den exportprijs de doorgedraaide groenten kunnen inkoop en: waarom niet tegen den maximum- of kost prijs? Waar moet het geld vandaan komen, dat door het Centraal Bureau voor de betrok ken groenten zal worden uitbetaald, zoo vraagt men zich af. De tuinders zullen dit toch bijeen moeten brengen en uit welk „potje" zal een en ander betaald worden. Het blijkt, dat in de besprekingen met de standsorganisaties de wensch naar voren is gekomen, dat in de richting van fondsvor ming met steun van overheidswege' zou worden gewerkt. Ook met betrekking tot den afnameprijs voor de conservenbereidfers schijnt te weinig rekening te zijn gehouden met de wenschen van de standsorganisatei.s Tenslotte,»zoo wordt geredeneerd, zijn de vei lingen, georganiseerd in het Centraal Bureau slechts verplicht de door de standsorgani saties nuttig geoordeelde regelingen voor den tuinbouw uit te voeren en hebben zij geen ingrijpende wijzigingen te brengen in wat door hen noodig is geacht. Ook over de vastgestelde minimumprijzen van de door de N.A.K. goedgekeurde poot- aardappelen is men in tuinderskringen maar matig, tevreden. Voor deze streek gaat het vooral om de Eerstelingen, de Schotten. Voor klasse A, B en C is de prijs vastgesteld op resp. f 9.30, f 8.80 en f 8.30 voor de .maat 28-35 mm. en op resp. f 7.40, f 6.40 voor de maat 35- 55 mm. In vergelijking met de prijzen, welke voor de consumptieaardapelen zijn uitbe taald en de zorg, welke aan de poters moet worden besteed, had men verwacht, dat de gestelde prijzen van f 0.50 tot f 1.— hooger waren geweest. De tuinders hebben een reeks van slechte jaren achter den rug. Van de ellende, die ze in dien tijd hebben doorgemaakt, willen ze voor het vervolg liever verschoond blijven. De standsorganisaties zijn tot nieuw leven gekomen en met groote nauwkeurigheid en voorbeeldlooze nauwgezetheid gaan ze na, wat in het belang is van of in strijd is met den tuinbouw. Haar leden worden in die richting opgevoed; haar organen wijzen den leden den weg. Voortdurend en met kracht van argumenten wordt er op gewezen, dat de tuinder als ieder ander er recht op heeft, dat zijn arbeid zoodanig wordt betaald, dat hij een menschwaardig bestaan kan leiden. De tuinder werkt als geen ander, zijn arbeid is van groote beteekenis voor de gemeen schap. Waarom zou die arbeid dan niet zoo danig worden betaald, dat zijn financiëele positie hem uit de zorgen houdt, zoolang hij .verkt en hem 'n rustigen ouden dag verze kert! De aanvoer van vroege aardappelen is aan 'iet afnemen. Dat was te begrijpen. Nu het ;iaar Augustus loopt, wordt het tijd, dat de Schotten voor het grootste deel zijn ge ruimd. Niettemin kwamen er deze week nog heel wat: 135 spoorwagons aan de Broe- ker veiling en 165 aan die te Noordschar- woude. Behalve Schotsche muizen werden blauwe en Eigenheimers en zeer sporadisch Schoolmeesters aangevoerd. De prijs was voor de groote weer met f 1. verlaagd, terwijl die voor kriel op f 2.50 was gebleven. Voor export werd betrekke lijk weinig afgeleverd: veel werd naar de groote steden in het binnenland vervoerd. Ruim 21000 kg. tomaten kwamen aan de Broeker veiling. Er werd f 22.voor be taald. Deze prijs is zeer bevredigend, al thans veel beter dan verleden jaar, toen in overeenkomstige week gemiddeld f 15 k 1 16 werd betaald. Nog altijd kwam er rabarber aan de vel lingen, al was de aanvoer, uit den aard oploopen, dat de met de prijsbeheersching belaste instanties dat niet voor haar verant woording wenschen te nemen. Wanneer deze instanties nu ook maar spoedig er voor zorg dragen, dat aan de wen schen van den tuinbouw ter zake van de maximumprijzen wordt voldaan zoodat er op de veilingen eenige ruimte wordt toege staan in de te bedingen prijzen, waardoor in het bijzonder de consumptieveilingen, welke thans zoo zeer in de knel zitten, eenige ver lichting zullen krijgen dan zal ook da tuinbouw met het vaststellen? van redelijke prijsgrenzen vrede kunnen nemen. Maar het wordt nu de hoogste tijd, dat de nieuwe regeling tot stand komt; reeds meer dan 6 n\aanden geleden hebben de Tuin bouworganisaties dat punt met Jj^et Collega van RegeeringscomWssarissen en den Prij- zencommissaris besproken. Maar tot schade van tal van tuinders in de consumptiege- bieden bleef verbetering der regeling tot nu toe uit Iedere uitbreiding der tegenwoordi ge regeling vergroot die schade. ^Wij drin gen daarom nogmaals krachtig êr op aan, dat zoo spoedig mogelijk eenige meerdere ruimte in de te bedingen prijzen wordt toe gestaan. HARENKARSPEL DIRKSHORN. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer T. A. van der Laan slaagde voor de hoQfdakte B. ZWEMWEDSTRIJDEN. Onder groote belangstelling en een flinke deelname heeft „De Veerstoot" Zondagmid dag zwemwedstrijden gehouden. De heer Godding, een Helderscbe geëva cueerde. die zich hier als tijdelijk Dirkshor- ner door zijn keurige manier van optreden en het feit dat hij steeds geheel belangeloos de zwemvereeniging ten dienste staat, aller s>mpathie heeft verworven, fungeerde als starter. De jury bestond uit de heeren W. A. Bullooper, J. Kant Jsn., en W. Kistema- ker. Hoewel er geen „beroemde" tijden zijn gemaakt, is er voor beginnelingen behoorlijk gezwommen. Begonnen werd met meisjes tot 14 jaar vijftig meter schoolslag: le prijs Lia Keijizer 29.3 seconden; 2e prijs Corrie Oudkerk 29,4 sec.; 3e prijs Gré Spoor 30.1 sec. Jongens tot 14 jaar vijftig meter "school slag: le prijs Jaap Smit Jr. 24.1 sec.; 2e pr Reijer Vader 25.1 sec.; 3e prijs Matthieu Godding 26.1 sec. Dames 100 meter vrije slag: le prijs Marie Spoor 47.8 sec.; 2e prijs Janny de Weijze 40.2 sec.; 3e prijs Nel Kant 51.4 sec. Heeren 100 meter vrije slag: le prijs Jan Kant Jz. Jr. 37.1 ec.; 2e prijs Piet Smit Jz. 40.3 sec.; 3e prijs Rens Mein^föa 41.1 sec. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen welke na afloop in het „Wapen van Haren- karspel'' met een toepasselijk woord wenden uitgereikt DIRK DE BOER KON SMULLEN. Zondagmorgen heeft de vischcluh „De Dob ber" een wedstrijd gehouden in de Ring vaart om den polder Koetenburg. Er is als altijd met veel genoegen „gehen geld", en toen voor de laatste maal de kla- roenstoten van Piet Kant over het breede water van de „Duvelshoek" hadden geklon ken. bleek dat er 157 stuks waren gevangen. Hieronder waren 60 witvischjes, wat de kas 12 stuivers rijker maakte. Op de laatst gehouden ledenvergadering is n.1. besloten dat voor ieder gevangen witvisch één cent betaald moet worden. De prijzen, welke bestonden uit sigaren, enkele kunstvoorwerpen en verschillende ontbijtkoeken van diverse soorten, zijn ge wonnen door: Jan Rijs le, door het vangen van- de grootste baars 24 c.M. met 19 stuks; W. Kistemaker 2e met eveneens 19 stuks; 3e G. Kant met 17 stuks; 4e en 5e na loting A. v. d. Sluis en L. Meinema, ieder met 15 stuks; 6e R. IJpma met 12 stuks; 7e E. H. Wind met 9 stuks; 8e Jb. Paarlberg met 8 stuks, terwijl Klaas Swager de troostprijs verwierf door het vangen van 1 ondermaats baarsje. Onder de leden die niets hadden gevan gen, werden de maatbaarzen verloot. Dirk de Boer werd de gelukkige winnaar, en daar zijn vrouw nog een klein beetje slaolie in een medicijnfleschje heeft, was dit „zoodje" hartelijk welkom. van het gevorderd seizoen, dan ook geringer De prijzen waren wel iets aohteruitgeloopen, doch nog^van dien aard, dat de kweekers er van er zeer zeker tevreden over zullen zijn. Aanvankelijk werd nog f 10—f 11.70 betaald, later werden enkele partijtjes voor iets minder verkocht, doch bijna alles ging nog van de hand voor f 9.30 tot ruim f 10. Aan beide veilingen werden uien aange- boderf; er kWamen bosuien, zilveruien, voor al zilvernep, en gele uien. Voor alle wer den goede prijzen besteed. Voor bosuien werd van f 6—f 9 betaald. Zilvernep bracht f 14f 17, soms tot f 21 op, drielingen van f 11f 13.20 Voor gele nep werd van f 16 tot f 17 betaald. Aan de Broek er veiling, kwamen meer dan 20 spoorwagons roode-kool; te Noord- Scharwoude had de eerste aanvoer plaats. Kon deze aanvankelijk nog vrij worden ver kocht en bracht ze toen f 8.80—f 10.80 ój), later was ze aan den maximumprijs van f 7.— gebonden. Gele kool kwam er ook deze week nog maar weinig. Er is voor dit product nog geen* maximumprijs bepaald. Ze werd duur verkocht. Bijna alles werd f 15.40 tot f 16.20 verhandeld. Voor het eerst werd witte kool aangevoerd. De maxi- munlprijzes was f 5.Waarvoor ze -tan ook werd afgenomen. De aanvoer van slaboonen begon toe te nemen. De maximum prijs was f 22 Door de langdurige droogte heeft hel beschot wel wat^geleden en^js de oogst wat verlaat. Verleden jaar althans was de aanvoer in de overeenkomstige week al veel grooter. De prijzen schommelden toen tusschen f 13 en f 15 Voor het eerst kregen we deze week snijbonen aan de Broeker veiling. Ook voor deze was de maxi mumprijs f 22.—. De aanvoer van bospeen bleef op ongeveer hetzelfde peil. De maximumprijs was van f8 op f 7.— teruggebracht, een prijs die redelijk kan worden genoemd. Bieten kwamen er aan beide veilingen. De prijzen liepen nogal uiteen, n.1 van f 4.90 tot f 8.50. Verwacht wordt, dat binnenkort ook bieten op de lijst voor de maximumprijzen zullen verschij nen en dat ook nien en rabarber daarop zullen worden gebracht

Schager Courant | 1941 | | pagina 5