De kippenboeten en bollenschuren DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER 1 Varkens en kippen worden ontruimd De volledige bezetting van Bessinbië voltooid in doodsgevaar Ieder Heldersch gezin vóór de ergste kou invalt in een mensch- waardige woning Verduisteren "n 21.32 uur Steeds meer druk op JAPAN Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. 85e Jaargang. No. 11560. tfiljov* dtt N.V. „Wottondi Noorderfcwortier" Schagen Piuimveestapel nog verder terug Eieren slechts voor ziekenhuizen en uitzonderingsgevallen Veestapel is nog veel te groot Op de persconferentie van gisteren heeft de directeur-generaal voor de voedselvoor ziening, Ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat de zeer slechte veevoederpositie, tengevolge van het uitvallen van den import, 't nood zakelijk maakt, dat ten opzichte van bepaal de onderdeelen van den veestapel zeer ver gaande beperkende maatregelen worden genomen. Uit den aard der zaak zullen hierdoor in de eerste plaats worden- getroffen die deelen van den veestapel, die vrijwel geheel op den import van krachtvoeder waren aange wezen. Voornamelijk dus het pluimvee en de varkens. Voor den rundveestapel is reeds bekend gemaakt, hoever de beperking zal gaan. Verdere inkrimping van den rundvee stapel zal, in het nationale belang, zooveel mogelijk worden voorkomen. Teneinde de ingekrompen rundveestapel zoo gezond en zoo productief mogelijk door den winter te krijgen, moet een groot deel van het veevoeder voor dit deel van den Veestapel worden gereserveerd. Waar op het voer voor de paarden, op wier werkkracht we nu meer dan ooit zijn aangewezen, slechts zeer weinig bezuinigd kan worden, spreekt het vanzelf, dat dat gene wat overblijft voor den pluimveesta pel en den varkensstapel, niet veel zal kun nen beteekenen. Bij de verdeeling van het weinige, nog be schikbare veevoeder voor den pluimvee- en varkensstapel, zal er op worden gelet, dat bij eventueele verbetering in de voorziening met veevoeder deze beide onderdeelen van de veehouderij weerzoo snel mogelijk tot een behoorlijken omvang kunnen worden uitgebreid. ïn het algemeen zal het voer dus worden bestemd voor den opfok. Bij varkens zal dit dus neerkomen op een zeer snelle rouleering van den stapel, bij pluimvee op een reserveering van het voer voor die be drijven, die het best in staat zijn om zoo snel mogelijk een goede pluimveestapel weer op te bouwen. De pluimveestapel zal op korten termijn moeten worden terugge bracht op ongeveer een derde van den huldigen omvang. Slechts voor een deel van het pluimvee dat nog aangehouden mag worden, zal voer worden beschikbaar gesteld. Op de boerderij zal men een 10 k 15 stuks pluimvee mogen houden, mits deze gevoe derd wordt met afval van de boerderij. Het voer, dat voor pluimvee beschikbaar is zal, zooals boven gezegd, zoo moeten worden Verdeeld, dat de her-opbouw van onzen pluimveestapel zoo> goed mogelijk verzekerd wordt. Mocht, dus' blijken, dat de omstan digheden in het voorjaar van dien aard zijn. dat tot uitbreiding van den pluimveestapel kan worden overgegaan, dan zal geen onher stelbare schade zijn aangericht. Natuurlijk beteekent een en ander, dat we over zeer weinig eieren de beschikkjng zullen krijgen, welke slechts voor bijzondere instellingen en voor bijzondere omstandigheden, in de'eerste plaats ziekenhuizen, be schikbaar zullen worden gesteld. Een zeer aanzienlijke inkrimping zal ook onze varkensstapel dienen te ondergaan. Gezien de hoeveelheid veevoeder, die we ter beschikking hebben, is onze varkenssta pel nog veel te groot. Het is niet alleen noodig, dat de inkrimping plaats heelt, maar deze moet ook zoo snel mogelijk plaats hebben. Hier doet zich nu een mogelijkheid voor een wijziging in het met Duitschland ge sloten ruilcontract veevoeder tegen varkens te brengen. De Duitsche autoriteiten zijn bereid geble ken het contract, waarbij tegen veevoeder varkens zouden worden geleverd, om te zet ten in een, waarbij gedeeltelijk gebruiksvee, gedeeltelijk loopers worden geleverd. Dit heeft voor ons twee voordeelen. Onze vee stapel en vooral ook onze veevoederpositie zijn er niet op berekend om het aantal stuks vee, waarmede nu deze veestapel moet worden ingekrompen op tijd slachtrijp te krijgen. Deze kunnen nu als gebruiksvee worden afgezet. Daarnaast zullen in plaats van een groot deel gecontracteerde vette varkens, loopers kunnen worden geleverd. Deze loopers zullen door deze overeen komst geruild worden tegen uit Duitschland tie verkrijgen veevoeder. Het is voor een be hoorlijke afwikkeling van deze afspraak noodzakelijk, dat de hiervoor te leveren loo pers op de overeengekomen tijden en plaat sen ter beschikking komen. Om in een regelmatige levering te voor zien, zal iedere varkenshouder, in het bezit van loopers. mededeeling krijgen van de hoeveelheden en de plaats, waar hij deze moet leveren. Met deze voorgenomen export zijn wij er, tengevolge van onze veevoederpositie, nog niet. Ook aan die varkens, die niet als loo pers (voor degenen, die deze term niet ken nen, zij medegedeeld, dat dit varkens van pl.m. 40 kg. levend gewicht zijn1) worden afgenomen, zal geen lang leven beschoren zijn. Zij zullen, tenminste voor zoover een deel nog niet op lichter gewicht, dus prac- tisch als looper. hoogstens bij een gewicht .van 60 kg. moeten worden afgenomen. Bureau Vluchtelingenhulp thans op volle toeren Een prachtig stuk sociaal werk onderhanden genomen De elfde Augustus van het jaar negentienhonderd een en veertig een datum, welke dus nog slechts enkele dagen van den dag van heden af ligt, belooft in de annalen geboek staafd te worden als een groote dag voor Hollands Noorder kwartier in het algemeen en voor Den Helder in het bijzon der. Met een enkel woord kon den wij reeds een tip van den sluier oplichten, welke de groote sociale plannen ten aanzien van den woningbouw in dit gebied nog omhulde, thans lig gen deze plannen voor ons. Door gelukkige samenwerking van Nederlandsche en Duitsche autoriteiten zal een einde ge maakt worden aan den ellendigen toestand, waarin vele Hel- dersche vluchtelingen thans verkeeren en wordt meteen krachtig een ander probleem aangevat: dat der krotwoningen in Noordholland, een probleem, dat na den oorlog zoo spoe dig mogelijk opgelost zal worden. In totaal 1066 keurige ar beiderswoningen zullen op korten termijn worden gebouwd, de eerste zevenhonderd zullen, zooals wij reeds schreven October klaar moeten zijn, vele andere woningen en wat daarvoor doorgaat worden opgeknapt en verbeterd, men heeft zich een prachtig doel voor ogen gesteld: Vóór 15 December 1941 alle Heldersche vluchtelingen in een mensch-. waardig verblijf! HET BOUWPLAN. n Alkmaar komen bijvoorbeeld 400 wonin gen. in Anna Paulowna 44. Schagen 20. Zijpe 24, Wieringen 120, Hoogwoud 38, de rest is over vele dorpen in Hollands Noorden verdeeld. Oogenschijnlijk is deze opstelling wat gril lig, doch in werkelijkheid volkomen verant woord: basis van dit bouwplan is de normale behoefte van uitbreiding der genieenten in de eerstvolgende twee jaren. Hoogwoud ziet zijn veelbesproken uitbrei dingsplan nu plotseling verwezenlijkt, op Wieringen zullen eindelijk de woonkeeten op den duur verdwijnen, in Egmond aan Zee zullen vele „ellendige visschershutten" historie worden. Niet alleen het probleem van de huis vesting zelf speelde een rol, ook dreig de een zekere zedelijke verwording zich meester te maken van geëvacu eerde gezinnen, welke vroeger onder den traditioneelen naam van „keu rig" bekend stonden. Wat te zeggen van een toestand, waarbij volwassen jongens en meisjes uit verschillende gezinnen samen op één zolder sla pen, wat van eene, waarbij drie echt paren met nog jeugdige kinderen in een bollenschuur „gehuisvest" zijn en zonder noemenswaardige afschei ding de nachten doorbrengen? En al is de gezondheidstoestand der kip- penboet-, bollenschuur- en woonark bewoners volgens rapporten der plaatselijke artsen tot dusverre nog niet al te onbevredigend, haarden van tuberculose en andere volks ziekten dreigen te ontstaan. De auto riteiten „durven den winter niet in", er wordt thans ingegrepen. En nu meteen goed. De kwestie van het bouwmateriaal is op gelukkige wijze opgelost. Besloten is deze zaak te laten ressorteeren onder „We deropbouw", het bureau van Dr. Ir. Ringers dus, en dit bureau beschikt over het noo- dige. Een ons inziens gelukige gedachte is het geweest bij het werk naast enkele groo te bouwmaatschappijen de plaatselijke aan nemers in te schakelen jen het werk over hen te verdeelen. Hierdooif wordt dus meteen weer 'n poging gedaan de werkloosheid in de bouwvakken te bestrijden en de kleine pa troons weer aan een boterham te helpen. Zijn wij goed ingelicht dan zal de financie ring van het plan door het rijk geschieden, waardoor dus heel Nederland feitelijk de getroffen stad helpt en het begrip „Door en voor elkander" ook al weer ten volle wordt gediend. De organisatie van een en ander is in handen gelegd van het bureau „Vluchtelingenhulp Den Helder" dat gevestigd is aan de Oudegracht te Alk maar, waar alle draden samenkomen en waarvan den directeur een zeer groote be voegdheid en daardoor ook zeer veel verant woording* in handen zijn gelegd^ vallen kan finantieel gesteund worden. Na den oorlog. stelt zich meteen een nieuw probleem. Zul len de menschen blijven of zullen zij naar Den Helder terugtrekken. Zooals wij zeiden is de bedoeling wel dat de huizen in de plaats komen voor reeds onbewoonbaarver- klaarde of onbewoonbaar te verklaren wo ningen. Groote bevoegdheid heeft het bureau, zeiden wij. Het kan zelfs zoover gaan elke woning te vorderen, wat niet beteekent dat het dat zal doen, omdat het natuurlijk nooit de bedoeling kan zijn de Heldersche vluchtelingen onder te bren gen ten koste van anderen. Het zal bijvoor beeld in een bepaalde plaats de zomerhuisjes kunnen vorderen, in een andere plaats, wan neer bemiddeling vruchteloos blijkt te zijn, van een hebzuchtig verhuurder het per ceel eenvoudig vorderen, een redelijken huurprijs bepalen en zelf het pand verhuren. Het zal ook ingrijpen wanneer zich van de zijde der vluchtelinggen onregelmatigheden voor doen. Het bureau heeft bijvoorbeeld een geval onder handen, waarhij een vluchteling zelf een perceelsgedeelte huurt voor drie gulden per week, een gedeelte van dat per ceelsgedeelte weer onderverhuurt aan een lotgenoot voor... twee rijksdaalders. Aan dergelijke praktijken wordt radicaal een einde gemaakt en zoo noodig dus hardhan dig ingegrepen. Het bureau volgt dus de zelfde richtlijnen als het N.V.V. met dit ver schil, dat het laatste tenslotte slechts infor matief kan zijn en het eerste machtsbevoegd- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.01 uur heid bezit Naar wij vernamen bestaat er nog geen contact tusschen de twee licha men. Het is natuurlijk, dunkt ons hoogst gewenscht dat het N.V.V. zijn actie vefeenigt met het rijksbureau, opdat sneller en betere resultaten verkregen worden. Resumerende: Een prachtig stuk sociaal werk is aangepakt. Wanneer de Helderschein hun belang thans begrijpen en het verstop pertje spelen verder nalaten het zal trou wens weinig meer baten ook zullen zij spoedig beter wonen en hierdoor althans voor een deel het geluk terug kunnen vin den dat hen door de droeve omstandigheden waarin hun stad is komen te verkeeren zoo wreed is ontnomen? Gaarne brengen wij dan ook het verzoek van den directeur over om zich vol ver trouwen tot zijn bureau te wenden. Men_ wil er graag spoedig en goed helpen. Twaalf controleurs, allen bouwkundigen zijn dagelijks bij den weg en brengen hun rapporten uit, welke zoo spoedig mogelijk behandeld worden. Voor alles wordt nu na melijk het begrip „snelheid-aanpakken" ge diend. Tusschen de laatste potloodstreep van den controleur en de eerste troffel kalk liggen zoo weinig mogelijk ambtelijke be slommeringgen. En toch heeft het bureau een geweldige taak, het heeft niet minder dan. 20.000 vluchtelingen te oatalogi- seeren en heeft tevens op zich genomen te helpen het bevolkingsregister in Noordholland, dat zooals men weet door het feit dat de ge- evacueerden zich om allerlei redenen niet hebben laten overschrijven, zeer veel te wenschen over laat. weer op orde te brengen. Wantrouwen is dikwijls de oorzaak geweest van het verstoppertje spe len, vrees om op straffe van in houding van steun naar Den Helder terug te moeten. Voor dit wantrou wen is geen enkele reden meer, het bureau is bedoeld een instelling te zijn, welke hulp en raad brengt in alle evacualiemoeilijkheden. Het bureau bloeide, om zoo te zeggen tot heden in donker, het kan zich thans ten volle ontplooien en zal voor alle rechten der vluchtelingen opkomen. De controleur dus gaan op huisbezoek en vragen den gezinnen alle inlichtingen welke noodig zijn. Deze inlichtingen worden geboekt op formulieren, van elk formu lier wordt een dossier gemaakt, de dossiers worden alphabetisch en topografisch opge borgen. Het bureau onderscheidt drie ge vallen: a. die waarin de vluchtelingen behoor lijk gehuisvest zijn en geen finantieele steun noodiig hebben. Het dossier van dit gezin wordt meteen weggelegd, hier heeft het bureau geen taak meer. b. die waar de huisvesting onvoldoende is, al dan niet finantieele steun gewenscht is, doch de tegenwoordige verblijfplaats door verbouwing of verandering aan rede lijke eischen kan komen te voldoen. Hier doet de controleur, die immers meteen bouwkundige is en onder leiding staat van den deskundige adjunct-directeur, den heer den Hertog, meer dan alleen het formulier invullen. Hij maakt bestek en teekening van de restauratie welke naar zijn oordeel noodig zal zijn niet meer dan een klad- teekening en zendt deze onverwijld naar het bureau op de Oudegracht. Daar wordt een en ander bekeken en aan de andere ge gevens getoetst. Zoo mogeliik geeft de directeur zijn fiat. Mieteen worden de plaatselijke aannemers ingeschakeld en met het werk begonnen. Er wordt bijvoorbeeld een raam gemaakt, op het beton een vloerbedekking, een sepa ratie van geluiddempend materiaal aange bracht. een buiten W.C. gebouwd enz. enz. c. die waarin aan de tegenwoordige huis vesting beslist een einde moet worden ge maakt. De gezinnen, welke hieronder val len zullen ondergebracht worden in een nieuw te bouwen woning, eventueel ter plaatse, eventueel elders. Dit hangt af van de omstandigheden van het gezin. Een ge zin waarvan de vader bijv. eiken dag naar Den Helder moet om daar werkzaamheden te verrichten zal men zooveel mogpliik in de buurt van een spoorstation onderbren gen. degenen die geheel onafhankelijk van Den Helder als werkstad zijn, loopen kans wat verder weg te komen. In bepaalde ge Aan Roemenië is wederom de Boekowina en Bessarabië toegevoegd twee belangrijk® Roeraeensche gebieden die eertijds door de Sovjet troepen waren bezet en sinds 29 Juli volledig door Duitsche en Roemeensche strij dformaties op den vijand zijn veroverd. Op de kaart zijn deze gebieden duidelijk aangegeven alsmede de steden in Bessara bië die dikwijls zijn genoemd in de Duitsche weérmaehtsberichten. Het kaartje in den linkerhoek geeft de grenzen aan van het huidige Roemenië. „Kaart van Pelt." Minister Ogoera spoort aan op nieuwe moeilijkheden voorbereid te zijn. Tokio, 31 Juli (D.N.B.) „De En- gelsch-Amerikaansche druk op Ja pan zal voortdurend toenemen, daar beide landen blijkbaar besloten heb- zich met alle middelen tegen den op bouw van een „Nieuw-Oost-Aziati- economische ruimte" te verzetten," aldus de Japansche minister van fi nanciën, Ogoera, in een artikel in de Asahi Sjimboen". De minister spoor de het Japansche volk aan op nieuwe moeilijkheden voorbereid te zijn. Het lot van Japan is nauw en onverbreke lijk verbonden met dat van China en daar om is de geslaagde oplossing van het te genwoordige conflict een levenskwestie voor Japan en voor de ontwikkeling van Oost-Azië. Wij willen er hoegenaamd geen twijfel over laten bestaan, dat Japan, hoe sterk ook de druk der vijandelijke mogendheden zal zijn, geen jota zal wijken van het besluit om een „grooter Azië" te vormen. Ten slotte verklaarde minister Ogoera, dat het economische offensief van de En- gelsch-Amerikaansche groep een groote uit daging is, die Japan met dezelfde middelen heeft beantwoord. Japan is thans vastbe sloten ook in de toekomst met gelijke wa penen terug te slaan. Tsjang-Kai-sjek blaast bruggen op: TOKIO, 31 Juli. (D.N.B.) Domei meldt uit Saigon, dat Tsjang Kai-sjek met het oog op de landing van Japansche strijdkrachten in Fransch-Indochina aan zijn militaire bevel hebbers opdracht heeft gegeven, alle brug gen en wegen in het grensgebied tot een diepte van 30 Km. terstond te vernielen. De opperbevelhebber van de Japansche strijdkrachten in Zuid-Indochina, luitenant- generaal Iida. is gistermorgen te Saigon aangekomen, zoo meldt Domei, waar hij door den Japanschen consul-generaal en de Japansche kolonie werd begroet. Kolonel Alexandre van den generalen staf van het Indochineesche leger heeft als ver tegenwoordiger van den opperbevelhebber van het Indochineesche leger, een beleefd heidsbezoek gebracht aan luitenant-generaal Iida. In zijn gezelschap bevonden zich ver tegenwoordigers van den gouverneur van Cochinchina, van den opperbevelhebber van de Fransche vloot in het Verre Oosten ep. van den commandant van het Fransche garnizoen in Cochinchina. Een kans voor Ned. India, TOKIO, 31 Juli. (Domei) De „Japan Times and Advertiser" bevat een hoofdartikel, waarin de nadruk wordt gelegd op het be ginsel van wederkeerigheid in de Japansch Fransche gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indochina. Het blad schrijft o.a.: Hier doet zich een bij'zon.dere gelegenheid voor voor Neder- landsch-Indië, zijn standpunt te herzien en den weg vrij te maken voor een nieuwe overeenkomst met Japan. Het is te hopen, dat dezelfde stabiliteit welke thans is gekomen over Indochina, zich ook zal uitstrekken tot Thailand. De minister-president van Thailand dient thans stappen te nemen om de vijandg-gezinde elementen onschadelijk te maken. Hij kan dit heter nu doen, aangezien hij met den volledigen rang van generaal de leiding heeft overgenomen over het leger, de vloot en de luchtmacht. De overeenkomst om trent de gemeenschappelke verdediging van Indochina vormf een nieuw soort diplomatie die in de plaats treedt van de eenzijdige stelsels, die de buitenlandsche politiek in 't Verre Oosten tot dusver hebben gekenmerkt De Japansche diplomatie garandeert de sou- vereiniteit van het gemeenschappelijk ver dedigde land en de bescherming van zijn; territoriale onschendbaarheid, in tegenstel ling tot de Amerikaansche bezetting varu IJsland die van a*gressieven aard is en ip geen verband staat met de economie en! de defensie van de Vereenigde Staten. De gemeenschappelijke verdediging, besluit het blad. veronderstelt wederkeerig* heid in het gebied van gemeenschappelijk* welvaart van de betrokken landen. Blokkeering van saldi in Noord* China. Peking, 31 Juli (Domei): Het Japansche consulaat-generaal te Peking heeft medege deeld, dat Ned.-Indië en Britsch-Indië zijn geplaatst op de lijst van landen, welker saldi in Noord-China zijn geblokkeerd. Het Japan sche consulaat-generaal te Tientsin heeft eenzelfde mededeeling bekend gemaakt.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1