vergadert Boerepraat uit Suntebankerus Vrijdag 1 Augustus 194! 4 Tweede blad Uit onze Omgeving LANGEDIJK LANGEDIJK 1 AUGUSTUS 1941. Vandaag zijn de 4 Langendijker gemeen ten één gemeente, genaamd Langedijk, ge worden. Die naam Langedijk, en niet Lan- gendijk. is aan de nieuwe gemeente gegeven op grond van de overweging, door Dr. Lan gedijk te 's-Gravenhage onder de aandacht ivan de, gemeentebesturen en den Secretaris- Generaal van Binnenlandsche Zaken ge- ibrafcht, dat in besluiten, geschriften e.a. his torische documenten, zoo goed als altijd Langedijk (in de toen geldende spelling) zonder n werd geschreven. We zijn dus yoortaan Langedijkers. Zonder eenige plechtigheid, zonder rede neringen, zonder een officieele installatie hebben de verschillende ambtenaren"-hun ze tels ingenomen. Het was nog wat onwennig en er moest nog wat geschikt en geplooid worden. De burgemeesterskamer zal voor- joopig door den burgepieester en den secre taris worden bezet. Den verschillenden amb tenaren, welke ter secretarie werkzaam zul len zijn. werd hun voorloopige taak toege wezen, voorloöpig, omdat eerst een defini tieve verdeeling en instelling van functies kan plaats hebben door den hieuwen raad, of liever door B. en W., die' daarbij echter afhankelijk zijn van den raad, die de noo- dige gelden moet toestaan. De oude gemeentebesturen hebben na tuurlijk gezorgd, dat al het werk, dai zij in gevolge het Besluit nog" te verrichten had den, is verricht. In het betrekkelijk korte tijdstip, dat tusschen de afkondiging van het Besluit tot vereeniging lag en datum der vereeniging. moest hard worden gewerkt De betrokken ambtenaren hebben daartoe met den nieuwen burgemeester en het ge meentebestuur van Noordscharwoude het noodige overleg gepleegd eii zoo is het mo- gelijk geworden, dat alles als van een leien dakje liep. Zoo is voldaan aan de voorschriften van art. 15 van het Besluit: „D® besturen der gemeenten Oudkarspel, Zuidscharwoude en Broek op Langendijk zenden op den dag. voorafgaande aan dien der samenvoeging. aan het bestuur der gemeente Noordschar woude de bevolkingsregisters der eerstge noemde gemeenten; de bevolkingsregisters der vier gemeenten vormen samengevoegd het bevolkingsregister der gemeente ge meente". De nieuwe gemeente zal ongeveer 7800 inwoners tellen, zoodat het niet lang zal duren, of de 8000 zullen overschreden zijn. Bovendien is voldaan aan het voorschrift van art 16 van het Besluit: „De besturen der gemeenten Oudkarspel, Zuidscharwou- de en Broek op Langendijk zenden op den dag, voorafgaande aan dien der samenvoe ging aan het Bestuur der gemeente Noord scharwoude de op dien datum geldende «kiezerslijsten der eerstgenoemde gemeenten, de kiezerslijsten 4er vier gemeenten vormen samengevoegd de kiezerslijst der nieuwe ge meente, totdat zij overeenkomstig de kies- jvet door een nieuwe lijst is vervangen." Ongeveer 4000 namen bevatten deze lijs ten. 1 In tegenstelling van het vele rumoer, dat om de vereeniging, vooral in 't begin van de actie, heeft geheerscht. is de feitelijke vereeniging in alle stilte voltrokken. De ge- heele bevolking heeft er niets van gemerkt; alleen de ambtenaren hebben er hun be slommeringen aan gehad en voelen, er de veranderingen van. omdat de meeste op een andere plaats hun werk, dat ook anders is ingedeeld, moeten verrichten. We durven voorspellen, dat ook in het Vervolg de bevolking niet veel van de ver eeniging zal bemerken en dat de ongemak ken. die voor haar, volgens de tegenstan ders van vereeniging, %uit de vereeniging zouden ontstaan, al zeer gering zullen zijn. Het nieuwe gemeentebestuur zal wel zor gen dat aan de wenschen van de inwoners zooveel mogelijk zal worden tegemoet ge komen. doodgraver. Voor de vacante betrekking van doodgra ver alhier hebben zich 2 sollicitanten aange meld. Door den Raad van Langendijk zal de benoeming moeten geschieden. begeerenswaardig ambt. Alle 13. nieuw benoemd verklaarde raadsleden hebben hun benoeming aangeno men. DE ERWTEN-OOGST IS SLECHT. Er zijn al verscheidene tuinbouwers be zig met het losmaken van de erwten. De oogst zal dit jaar zeer zeker tegenvallen, deelt mefl ons mede. Er is heel veel worm stekigheid geconstateerd. Dat ziet er niet best uit. SCHOOLFEEST R. K. SCHOOL. De kinderen van de R. K-. School zouden gistermorgen schoolfeest hebben op het ter rein achter de R. K. kerk. Wegens de weers gesteldheid kon dit niet doorgaan. Men hoopt, dit feest nu hedenmiddag te kunnen houden. Gistermiddêtg beeft de schooljeugd in „De Burg" van een filmvoorstelling kun nen genieten, verzorgd door de bioscoop van Kok Co., waarbij zij zeer veel ge noten hebben. - NOORDSCHARWOUDE EEN EERSTE PRIJS BEHAALD. De chr. zangvereeniging Soli Deo Gloria alhier heeft op het te Zeist gehouden con cours een eersten prijs met 314 punten be haald. Voor leden en directeur, den heer Paul Kok, een mooi succes.\ excursie naar het proefbedrijf van ije provincie. Gistermiddag heft het bestuur van de vei- lingsvereeniging Noordermarktbond alhier «en excufsie gehouden naar het proefbedrijf van de Provincie, N. Holland in de proef- polder aan don nieuwen weg onder Koedijk. Daar werden de bezoekers rondgeleid door den bedrijfsleider, den heer C. Kliffen, Er werd allereerst een bezoek gebracht aan de koolbewaarplaatsen, waarvan er een vol gens de nieuwste sy temen is ingericht, ter wijl de andere op dezelfde manier als de Langendijker koolschuren is ingericht. De verschillende bijzónderheden hiervan wer den duidelijk door den heer Kliffen toege licht, waardoor mem een goeden indruk kan krijgen van de bedoeling van deze schuren. Vervolgens werd een rondgang gemaakt over het bedrijf, dat ruim 11 H.A. groot is. Voorheen was het grooter, maar tengevolge van de ruilverkaveling in den Zuidscharwou der polder is een gedeelte van het bedrijf afgenomen om ter beschikking te kunnen worden gesteld aan de landeigenaren en ge bruikers uit dien polder, die door deze ruil verkaveling van hun land verstoken zijn. Eerst zouden zij naar de Wieringermeer gaan, maar deze oplossing lijkt ons heel wat beter. Over het algemeen stonden de producten van deze menschen er goed voor, enkele uitgezonderd. Op het proefbedrijf werden de. verschillen de proeyen bezichtigd. Er is een proef aan de gang niet uien, die naar Hongaarsche gewoonte het vorige jaar is gezaaid en tot een klein bolletje gegroeid, daarna uitge trokken en onder een bepaalde tempera tuur bewaard om in het. voorjaar weer te worden uitgezet. Men kon zeer duidelijk zien, dat de op deze wijze overgehouden uien aan de zaai-uien, die er naast ge zaaid waren op denzelfden dag, waarop de andere waren gepoot, ver vooruit waren. Er waren heel groot exemplaren onder. Deze zullen dus heel wat vroeger klaar zijn dan de zaai-uien; men verwacht, dat daardoor de extra gemaakte kosten van het'~overhou den ruimschoots vergoed zullen worden, doordat men met uien aan de markt komt, voordat de andere er zijn. Verder zim de proeven met erwten en boo- nen bezichtigd. Verschillende soorten, som mige nog zonder naam, alleen maar num mers, die eerst wanneer de resultaten goed zi/n, een naam zullen krijgen, zijn gezaaid, van elke soort drie bedden, op verschilende plaatsen één. Men was ook aan het aardappelrooien. Er worden op het proefbedrijf selectieproeven genomen met niet minder dam 710 verschil lende soorten aardappelen Als' men de heele serie stokjes, die in dert grond geplaatst zijn om de verschilende soorten agn te duiden, ziet, krijgt men een indruk van het vele werk dat er noodig is, om blies naar béhóoren uit te voeren. Een secuur werkje. Behalve deze selectieproeven worden er bemestingsproeven genomen, waarvan de re sultaten straks den tuinders weer ten goede zullen komen. 1 Nadat de moderne pootaardappelbeWaar- plaats was bekeken en een rondwandeling rondom het poldertje was gemaakt, hebben de excursisten, zeer voldaan over hetgeen hun getoond werd, den terugreis weer aan vaard. Zij zullen ongetwijfeld propagandis ten zijn voor het proefbedrijf. Wij meerten, er goed aan te doen, mede te deelen, dat het bedrijf voor ieder toegankelijk is en dat iedereen door den bedrijfsleider wordt rond geleid. Het is werkelijk de moeite waard. om den anderen dag aardappel veiling. Naar wij vernemen, zal ook te Noord scharwoude de volgende week te beginnen, om den anderen dag aardappelveiling wor den gehouden en wel op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. De krielveiling zal op Woens dag gehouden worden. andijvieplanten zijn schaarsch. De andijvieplanten zijn heel slecht ge groeid aan den Langendijk. Verscheidene tuinbouwers, 'die anders altijd hun eigen planten teelden, zijn nu genoodzaakt, jrian- ten van anderen te koopen. Dat zit echter niet glad. Ze zijn bijna niet te krijgen. Ook buitenom schijnen niet veel andijvieplanten meer te koop te zijn. ZIJPE oudesluis. geslaagd schoolfeest. Hoewel de aanhoudende regens der laat ste dagen als spelbrekers te schenen wil len optreden, is toch bet schoofeest ge slaagd, doordat allen meehielpen. De heer Asjes had zijn motorschuit van ©en flink zeil voorzien, zoadat de kinderen konden schuiten. Opgewekt tuften ze door de Grootesloot en 't Kanaal naar Schoorldam. Vandaar ging het naar 't Zandigat en den speeltuin van den heer Timmerman. Het weer knapte gelukkig op de heenreis reeds op en in Schoorl vergaten de kin deren bij al 't vermaak het weer volko men. Voor „den hap en den snap" was uitstekend gezorgd, dankzij de hulp van kindervrienden en vroolijk wandelde men naar de schuit terug, die zich in flinke vaart huiswaarts spoedde. Ruim 8 uur 's avonds arriveerde men goed en wel aan den aanlegsteiger, waar het zwart stond van de menschen. 't Was een aardig ge zicht. die met serpentines versierde schuit; ja zelfs 't Hoofd der school was daarmee door zijn leerlingen opgesierd. De school feestcommissie, de onderwij zers. de leveranciers en alle medewerken den hebben den kinderen een echt ouder, wetschen „plezierdag" bereid. Allen goeden gevers zij dank gebracht, de schooljongens hadden 'een prachtiigen dag! burgerlijke stand. Opgave van 25 t. m. 31 Juli 1941. Geboren: Guusje Nelly, dochter van Johan- nes Petrus Kleibroek en Cornelia Broersen; Adrianus Johannes, z. v. Adrianus Johamnes Mak en Jacoba Maria Hertogh. Ondertrouwd. Andries Veenstra, 22 jaar, zuivelarbeider en Sjoukje van Dijk, 24 jaar, z. b. beiden wonende te Zijpe. Getrouwd: Jan de Boer, 27 jaar, klerk, en Johanna Maria Ghristina Boekhoff, 26 jr., onderwijzeres, beiden wonende te Zijpe; Al- dert Willem Nicolaas Ploeger, 28-jaar, sla ger, wonende te Schagen en Christina de Wit, 22 jaar, z.b., wonende te Zijpe. Overleden: Anna Maria van Beusekom, 68 jaar, z.b. ongehuwd; Hendrik Kreijger, 74 jaar, z.b. ongehuwd; Levenloos aangegeven kind van Pieter Jacob Bruin en Maart je Re- zelman. ST. MAARTENSBRUG DE VLOTBRUG ALS SPELBREKER. Gistermiddag toog een zestal natuurmin naars naar St. Maartensvlotbrug om zich bij een gezelschap excursionisten te voegen en gezamenlijk per autobus naèr het Zwane water te gaan. Toen zij echter aan de vlot brug kwamen voer er juist een schip door. Aan den overkant was alles reeds voor de start gereed. Men had schijnbaar meer haast, dan het vaartuig, want voordeoogen van de onfortuinlijke excursie-deelnemers, die voor de vlotbrug stonden te trappelen van ongeduld, reed het gezelschap weg. Jammer voor deze landschapsbewonderaars, die door een open vlotbrug of... een haas tige excursieleiding een.bedorven middag Brutale diefstal Voor 1300 galden aan portemon- 'naies, parapluies en tasschen Bestolen. Nadat Den Helder sedert eenigen tijd ver schoond gebleven is van diefstallen van eenige importantie, heeft eenige dagen ge leden wederom een' diefstal van formaat plaats gevonden en wel ten nadeele van den eigenaar van den leerwinkel op den Kanaal- weg, bij Casiho. De inbrekers hebben het gemakkelijk ge had. daar de bewoners enkele dagen afwe zig waren. Het moet gebeurd zijn tusschen Zaterdag en Dinsdag. Uiteraard is het te betreuren, dat inmiddels zooveel tijd ver streken is, waardoor de politie ongetwijfeld voor extra moeilijkheden staat. Men heeft enkele deuren en ramen ge forceerd en zich op die wijze toegang tot den winkel verschaft. Rustig is men daarna den geheelen voorraad gaan nazien en heeft meegenomen wat men gebruiken kon. En dat was, gezien dezen tijd van leer- schaarschte, niet weinig. Een zeer groot aantal portemonnaies, da- mestasschen, aktentasschen en parapluies werd voor goeden buiten verklaard. Vol gens schatting bedraagt de totale waarde van het gestolene minstens 1300 gulden. R09GRAS JULIANADORP GROOTE SPORTDEMONSTRATIE. Door de Gymnastiekvereeniging „D.O.S." Den Oever, „Wieringen" te Wieringen en „Sportlust" te Julianadorp zaL Zondagmid dag a.s. een groote sportdemonstratie gege ven worden op het J.V.C. terrein te Juliana dorp. De leiding van het geheel berust bij den heer H. Pennekamp, terwijl de Har- monievereeniging „Kunstzin" hare muzikale medewerking zal verleenen. Men leze de advertentie. TEXEL onze burgemeester naar bergen Naar wij vernemen zal onze burgemeester, de heer Mr. Kamp, zich in verband met zijn benoeming tot dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, zich met September metterwoon te Bergen N.H. vestigen. ANNA PAULOWNA breezand. jeugd. Met „Jeugd" brengt de Apollo-bioscoop na de vertooning van een paar vroolijke films er weer een met meer ernstigen inhoud en zeker een film, die om haar vele goede kwa liteiten volle aandacht verdient. Twee geestelijken spelen er een belangrijke rol in, de levenswijze, oude pastoor Hoppe en de jonge, fanatieke kapelaan Schigorski, die volgeris zijn ouden collega te veel vast houdt aan de principes van de leer en te weinig van het leven afweet. De kapelaan is de biechtvader van Aenchen, het vroolijke, levenslustige pleegkind van den ouden pas toor. Zij is een buitenechtelijk kind van zijn zuster en steeds verwijt de kapelaan haar den mis stap, dien haar moeder beging. Voor de ziele- rust van haar moeder moet Aenchen boete doen, vindt de kapelaan, en achter den rug van den ouden pastoor om bewerkt hij, dat zij naar een klooster zal gaan. De wknhoopdaarover wordt bij Aanchen tijdelijk teruggedrongen door de komst van een jongen neef van haar, Hans. Spoedig is er niets anders voor haar op de wereld dan Hans en als zij zich onderwerpt aan z'n verlangen, voltrekt zich haar noodlot. De kapelaan dwingt haar met haar oom te spre ken. De fijnvoelende pastoor heeft wel groot verdriet, maar weet toch ook een oplossing te vinden om het jonge geluk te behoeden. Te laat echter, want in wanhoop heeft Aen chen zich intusschen verdronken. Door het drijven van een dogmatischen, strengen kapelaan is een jong mensohenkind weggerukt van hen die haar liefhadden en op Hans' levenspad voor altijd een zware schaduw geworpen. ALKMAAR geslaagd Voor het examen boekhouden M. O. k 12 slaagde onze plaatsgenoot de Heer G. van Wieringen. geslaagd. Voor het examen handteekenen L.O. slaag de onze plaatsgenoote mej. G. J. Bakhuis. HARLNKA RSPEL dirkshorn geslaagd Onze plaatsgenoot de heer W. Wiese slaag de gister voor de hoofdakte A. Amsterdam-Haarlem, even, nadat men Half weg is gepasseerd. „De Batterij" is door onze Stichting weer onderverpacht voor f 40.per jaar aan 'Veldman, een landbouwer, die ook voorheen het terrein in pacht had. Hem zijn daarbij zoodanige voorwaarden gesteld, dat de in standhouding van het terrein als natuurmo nument verzekerd blijft. De jacht is aan een derde verpacht. Getracht zal worden den zoon van onze pachter met het toezicht te belasten. Ten Noorden van de „Batterij" ligt een an der terreintje „Het Spaarnwouderven", in eigendom toebehoorend aan den heer Van Essen te Halfweg. Dit „Spaarnwouderven" is door den heer Van Essen verhuurd aan een natuurminnaar den heer W. Vergouw te Amsterdam <$e reeds, vóór wij met hem in relatie traden, van de vereeniging tot be houd, van Natuurmonumenten in Nederland een tegemoetkoming in de huursom welke f 40--- per jaar bedraagt, placht te ont vangen. Het Dagelijksch Bestuur heeft t.o. van dit „Spaarnwouderven" besloten den heer Ver- gouw van de zijde der Stichting een tege moetkoming van f 25.— per jaar te geven in de door hem te betalen huursom. Op den duur is het stellig gewenscht, dat èn de „Batterij" èn het „Spaarnwouderven" alsook het tusschengelegen weiland in eigen dom aan onze Stichting overgaan. Op het oogenblik is het nog niet mogelijk dit plan te verwezenlijken. Tusschen de Zaanstreek en het IJsselmeer ligt een gebied dat voor vele menschen een terra incognita is doch, dat voor vele ande ren, aan wie het goed of vrij goed bekend is een groote aantrekkelijkheid bezit. Het bestaat o.m. uit een plassengebied westelijk van het Noordhollandsch kanaal waarin lang gerekte dorpen als Oostzaan, Lands meer en de lip zijn gelegen terwijl meer naar het oosten, aan gene zijde van het Noordhollandsch kanaal, het zg. Waterland ligt. Stedebouwkundig is dit gebied, waarom heen en waarin nu al een miljoen menschen wonen, althans door de daarvoor in aan merking komende overheidsinstanties niet bestudeerd. Het lag daar totdat de ontgin- ners en ruilverkavelaars men heet dezul ken tegenwoordig cultuurtechnici hun oog op dit gebied lieten vallen. In Juli 1937 werden proefboringen verricht; er versche nen in de locale pers artikelen; alles werd met een zekere geheim zinnigheid omgeven. Op 21 Maart van dit jaar vernam de Altemetterus beurt er wat aars op un durp as 't onze, van alles beleef je zooal, iemes testen was ut hele durp er vol ^van zooveul visch as er vongen wier in zei, das wel un heel end uit de buurt, maar der wier grif reden, nei Kamperduin om un zootje vangen on> ut ontbrekende vlois an te vullen, ik bedoel den op de fiets van- zellef. In die merakele beste vischtijd den toe zoide de vrouw van Klaas, je doene toch alle dage niks, je wete je leege laif gien werrek. te geven, gaan okkerus te hingelen, nei de zei, nou zoide Klaas, ik hep er al meer over prakkeseerd, je zegge al zoo wat maar ut is veer, maar as ik er de heele dag voor neem den moet ut toch al raar gaan as er gien botje op de tafel komt. Allien is echter allien, ik zei der un paar mal broede om ok te gaan, heele verhale wieré der opdist,, dat die had zooveul pond vongen, die had un uitpuilend net vol, in al zokke visscherslutain, nou ut was voor- mekaar hoor mit zun drieën peddelde ze der op of, tis*aars un heel end zoide Klaas, zun; buikie zat um ok wel efkes in de weg, maar mit ut vooruitzicht van un mooi bak zootje, ging ut as gesmeerd. Eindeluk in te lesten ware ze arriveerd, de hingels (un nuwe was er voor kocht) zou inwoid worre, heel permantug wier ui aas in zei gooit, in rfiit un op hoop van ze gen wier der begonnen, ut leelc echter wel of er gien visch in zei zat want al un heel taid hadde ze staan in niks gien leven, tot eindeluk un rok an de hingel bewees dat er leven in df. brouwerij kwam, ut haalde heel zweer op maar toen ie boven .kwam viel ie erreg uit de hand, un heel klein botje was ut reseltaat, afijn das maar'un begin, nou komme der wel meer, maar hoe ze ok hingelde, ut bleef baai dat iene onnooze- le kloine botje, ten lange leste wier de thuisreis maar anvaard wePniet erreg op gewekt, maar toch wier der steld we ver doen ut op un are keer naggerus, in den beter reseltaat nei we hope. Op de terugreis wier alles naggerus goed besproken, in drok duspuut ware de heere, in rede zonder erreg naast mekaar, dat mag vanzellef niet, in ut gevollig was dat Klaas un bekeuring kreeg, wel un droef end nei zoon opgewekt begin, ja de visch word duur betaald. De groete van JACK wie heeft een portemonnaie gevonden? Verloren een portemonnaie met inhoud" ongeveer f 5.Gaande van Dirkshom naar W armenhui zen. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. WIERINGERMEER waarnemend burgemeester Het A.N.P. deelt thans mede, dat de heer P. C. J. Peters, burgemeester van Medem- blik, door den Commissaris der Provincie Noordholland tijdelijk: belast is met de waar neming van het ambt van burgemeester der nieuwe gemeente Wieringermeer. Wij vermeldden dit feit reeds in ons ver slagje over de huldiging van Ir. Smeding door de leden van het bestuurscollege. weer een strop! Door den regen die den laatsten tijd is gevallen, is het voor de aardappels q,r niet beter op geworden, aangezien zij weer gaan doorgroeien, zoodat er weer een hoeveelheid kriel aan komt. Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland, dat haar terreinen,/in dit gebied gelegen, op 18 Maart d.a.v. wa ren gevorderd. Zelfs de eigendommen van Natuurmonumenten bleken niet veilig te gen deze ontginningswoede. In het voorjaar is het ontginningswerk begonnen. Heette het, dat zoovele werkloo- zen bij de uitvoering te werk gesteld zouden kunnen worden, daarvan is thans en voor- loopig geen sprake. Hetgeen thans geschiedt wordt uitgevoerd door de Ballast Mij. en andere met'wie men tijdig zoodanige contrac ten had afgesloten, dat stopzetten van de ontginning beweerdelijk groote bedragen aan schadevergoeding zou hebben gekost. Het valt hierbij diep te betreuren, dat de ze plannen eerst geruimen tijd op geheim zinnige wijze achteraf werden gehouden en dat, toen men blijk gaf de plannen tot uit voering te willen gaan brengen aan hen, die zich daartegen verzetten het verwijt werd gericht, gij komt te laat. Een schip in nood is een baken in zee. Wij hebben eenige hoop, dat cfe krachtige actie voor het Twiske, welke geen resultaat heeft mogen hebben voor dit gebied zelf, voor andere gebieden in de toekomst toch vruchten zal afwerpen. Financieel verslag. Uit het jaarverslag van den penningmees ter blijkt, dat de Stichting geen slecht jaar heeft gehad. Het saldo in kas bedroeg op 1 Jan. 1940 f 1101.15, welk saldo in Jan. 1941 uitgegroeid was tot f 1181,39. De rekening wordt op advies van de fi- nancieele commissie goedgekeurd. Alle aftredende leden van het bestuur worden herkozen en zullen nu zitting heb ben tot 31 Mei 1946. Tot leden van de financieele commissie worden benoemd de heeren Honig's, v. Hat- tum, baron v. Fridagh, tot plaatsverv. lid, de heer dr. Heldering. Aan het Dag. Bestuur worden volmachten verleend tot aankoop van terreinen en de wijze van financiering daarvan. Er worden nog eenige punten van be langrijk natuurschoon onder de aandacht van het bestuur gebracht, waarna de verga dering wordt gesloten en het gezelschap het bosch „Wildrijk" gaat bezichtigen. Nadat men hiervan is teruggekeerd, wordt een eenvoudig noenmaal gebruikt en des middags gaat het gezelschap een bezoek brengen aan het Zwanenwater, eigendom van den heer v. d. Pol. Bezoek aan „Wildrijk" en het „Zwanenwater." Gistermorgen vergaderde het bestuur van de Stichting „Het Noordhollandsch Land schap" in café Homan te St Maartensvlot brug. De heer de Bordes opent als voorzitter de vergadering en spreekt zijn vreugde ujj. over de groöte opkomst. Spr. herdenkt in een kort woord het ver scheiden van den eere-voorzitter baron A. Roëll, die zeer veel voor1 het behopd van natuurmonumenten heeft gedaan. Ingekomen is o.a. een bericht van ver hindering van den heer Mr. Breebaart, bur gemeester van Zijpe. Volgens het reglement moet het bestuur elk jaar vóór 1 Juli vergaderen. Dit jaar maakten de omstandigheden dit echter on mogelijk, waaromtrent het bestuur dispensa tie van het desbetreffende artikel verzoekt, welke wordt verleend. De notulen van de vorige vergadering wor den goedgekeurd. Jaarverslag. Het Jaarverslag maakt melding van het feit, dat het bosch „Wildrijk" onder zekere voorwaarden voor het pabliek toegankelijk kon worden gesteld en dat op 22 Mei j.1. de feestelijke opening plaats vond. Daarnaast gelukte het ons een terrein te pachten van het Departement van Defensie, welk terreiri oms tree les 5 ha. groot is en dat de naam draagt van „De Batterij". Het is gelegen in de gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Dit geschiedde na voorbe reiding door en samenwerking met het Bu reau wor Natuurbescherming voor Am sterdam en Omstreken met welk Bureau het Dagelijksch Bestuur een nauwe samenwer king onderhoudt. Dit nauwe contact brengt tevens met zich mee, dat wij in dit verslag melding zullen maken van de tragedie van „De Twiske". Met den heer Gerbranda, houtvester van het Staatsboschbeh^er in de houtvesterij Haar lem werd, nadat' „Wildrijk" in onzen eigen- dog was overgegaan, overleg gepleegd om trent de werk z a amb eden die in het bosch moesten ten uitvoer gelegd. De heer Gerbranda maakte een plan op. Aan het Departement van Sociale Zaken werd, vermits de meeste v. deze werkzaam heden in werkverruiming zouden worden uit gevoerd een subsidie gevraagd overeenko mende met 100% van het uit te keeren loon bedrag, geraamd op f 3700.Dit subsidie werd aan onze Stichting verleend. Br werd de voorwaarde aan verbonden, dat de Nv derl. Heide Mij. het werk zou uitvoeren. Onwillekeurig zal bij U de vraag zijn opgekomen, aldus het jaarverslag, hoe het mogelijk was, dat al het werk, dat aan het bosch verricht moest worden, in overeen-, stemming met de wenschen van het Dage lijksch Bestuur tot stand kan komen en hoe allerlei kleinigheden, wier noodzakelijkheid dikwerf eerst blijkt wanneer men met iets bezig is, tot verwezenlijking konden worden gebracht. Immers de leden van het Dage lijksch Bestuur wonen allen op een grooten afstand van „Wildrijk" terwijl zij door hun dagelij lcschen.arbeid-zoozeer in belang ple gen te worden genomen, dat een reis naar „Wildrijk" slechts sporadisch kan worden ondernomen. Inderdaad zouden onoverko melijke bezwaren hebben bestaan, ware het niet dat het Dagelijksch bestuur vele kost- bare adviezen en den toegewijden steun had mogen ontvangen van ons mede bestuurslid Notaris van Veen te Schagerbrug. Hem moge hier een woord van hartelijken dank worden gebracht. Notaris van Veen te Schagerbrug treedt met betrekking tot „Wildrijk" geheel en al op als vertrouwensman en gemachtigde van het Dagelijksch Bestuur. Hij ziet toe op den opzichter-arbeider Breed, die het z.g.n. Torenhuis bewoond. Deze wijze van samen werking tusschen het Dagelijksch Bestuur en bestuurslid is uitermate effectief geble ven. „De Batterij" in de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude is dit jaar gepacht voor f 40.per jaar van het Departement van Defensie; het terrein is 5 ha. groot. Het is gelegen ten hoorden van de spoorbaan I

Schager Courant | 1941 | | pagina 5