O lil Veertigduizend bunder koolzaad noodig V Verdediging DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Alleen nog taptemelk Japansche oorlogsschepen bij SAIGON Bekendmaking Verduisteren 21.30 uur van Europa tegen het bolsjewisme Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11581. Uïtgov* der N.V. Uitg.-Mif. „"Hollands Noorderkwartier" Schagen SPECIAAL GESCHEURD GRASLAND KOMT IN AANMERKING. In het belang der voedsel voorziening van ons volk *s-Gravenha ge, S Augustus: Men schrtfft ons van bevoegde zijde: Voor het oogenblik is 't van het al lergrootste belang voor de toekomst van ons land en volk, dat zooveel mogelijk in de voeding door produc ten van eigen bodem wordt voorzien. De productieslag 1941, onder de leu ze: „Nederland voedt zich zelP' is in vollen gang. Wil deze productieslag het beoogde resultaat hebben, dan dienen onze boeren op groote schaal hun medewerking te verleenen. Ir. Louwes heeft gisteren in zijn appèl tot de boeren een krachtig beroep ge daan om alle krachten in te span nen voor het welslagen van een der belangrijkste onderdeelen van den slag: de uitzaai van koolzaad in den aanstaanden nazomer met het doel het dreigend vettekort aan te vul len. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening heeft echter begrepen, dat men de voorwaarden voor den boer aantrekkelijk moet maken. Het is in dit opzicht niet bij woorden ge bleven, doch uit de oproep van Ir. Louwes spjeken ook de daden, waar toe de overheid bereid is. Het zal velen wellicht niet duidelijk zijn hoe nauw het verband is tusschen koolzaad en de vetvoorziening. Laten wij daarom en kele toelichtende opmerkingen mogen geven: Raapolie, grondstof voor marga- rinefabricage. Om met het belangrijkste te beginnen: de raapolie, die uit koolzaad wordt bereid, is onder de tegenwoordigs omstandigheden een voortreffelijke grondstof voor de margarine- fabricage.,,De overheid streeft er naar, de oppervlakte land, met koolzaad beteeld, tot veertig duizend hectaren uit te breiden. Daarvan zal tachtig Puizend ton zaad kun nen worden gewonnen. Van deze hoeveel heid zal dertig percent, dus vier-entwintig duizend ton raapolie kunnen worden ge maakt. En dit kan dertig duizend ton mar garine per jaar opleveren. Wanneer men nu weet, dat voor het ge bruik van boter en margarine in Nederland in totaal vijf-en-negentig duizend ton noo dig is, begrijpt men de beteekenis van de koolzaadwinning voor de vetvoorziening van ons volk. De laatste jaren intusschen was de ge middelde koolzaadopbrengst in ons land slechts ongeveer vijf duizend ton per jaar. Hiervan kon maar vijftienhonderd ton raap olie worden gewonnen. Men stelle deze gerin ge hoeveelheid tegenover de vier-en-twintig duizend ton olie, die ïen hoopt te krijgen. Dan wordt het duidelijk, hoe sterk de ver bouw van koolzaad, wil men het beoogde doel bereiken, zich zal moeten uitbreiden. De wonderen der techniek. Bij het benutten van raapolie voor de margarinefabricage kunnen wij profiteeren van de zegeningen der moderne techniek. Dank zij haar, kan men de raapolie thans reukloos en smaakloos maken en kan men ze nu omtooveren in een smeerbaar vet. Voor de vervaardiging van margarine heeft Vien onder meer olie en vet noodig. Kokos- vet en palmolie, waarvan men zich in norma len tijd bedient, kunnen nu niet van overzee worden betrokken. Maar raapolie kan wor den gehard, d.w.z.: van een vloeibaar pro duct kan er een vast product uit worden gemaakt. En bij dit, aldus gevormde, vet, kan men ongeharde raapolie voegen. Zoo wordt het mogelijk, een smeerbaar vet voort te brengen, dat een zeer behoorlijk product is, niet of nauwelijks te onderschei den van de margarine, welke wij tot dusver re hebben gekend. Men heeft tot nu toe dit procédé niet toegepast, omdat het duurder uitkomt dan de fabricage van margarine uit kokosvet en palmolie. Maar onder de tegenwoordige omstandigheden zal de, uit raapolie vervaardigde, margarine een heel waardevolle aanvulling van onze voedsel voorziening beteekenen. Raapolie als bakmiddeL Vermoedelijk wisten vele stadsmenschen niet eens dat uit koolzaad raapolie wordt ver kregen. Maard bij het hooren van dien naam zal menigeen een licht opgaan. Raap olie of boterolie... De oudere generatie krijgt bij die klanken herinneringen aan den tijd omstreeks het begin dezer eeuw. Onze moeders en grootmoeders plachten met bo terolie of raapolie te werken, zooals de moderne huisvrouw in normalen tijd de sla olie gebruikt. Laatstgenoemde olie wordt, gemaakt uit grondnoten of om het huislijker te zeg- Dat beteekent: 80.000 ton koolzaad of 24000 ton raapolie of 30.000 ton margarine gen uit pindas of apennootjes. Het is goedkooper, om sla-olie uit grondnoten, dan om raapolie uit koolzaad te produceeren. Daardoor heeft de sla-olie de raapolie in de keuken verdrongen. Maar nu de productie van spijsolie uit overzeesche grondstoffen bezwaarlijk is geworden en nu men de raap olie reukeloos en smaakloos kan maken, heeft men alle reden, tot de inheemsche bo terolie terug te keeren. Raapkoeken, een welkom veevoer, Tenslote moeten wij nog een zeer nuttig product noemen, dat uit koolzaad wordt ge maakt, namelijk de raapkoeken, een in de zen tijd zeer welkom veev<»eder, geprodu ceerd uit de bestanddeelen van het raap zaad, welke de olieslagerijen, na de olie uit het zaad te hebben geperst, overhouden. Het vraagstuk, van den agrarl- schen kant bezien. Laat ons thans de zaak eens van den agrarisch en kant bezien. Het koolzaad, dat in Juli 1942 zal wor den geoogst, moet in Augustus a^s. worden gezaaid. Hoe belangrijk de koolzaadverbouw zich zal moeten uitbreiden, zal het inderdaad tot een beteelde opervlakte van veertig dui zend hectaren komen, blijkt ook, als men weet, dat op het oogenblik slechts ruim dirie duizend hectaren met koolzaad zijn beteeld. En de voorafgaande jaren was deze opper vlakte nog aanmerkelijk kleiner. In den ouden tiid echter werd veel meer koolzaad verbouwd dan tegenwoordig. Voor d'at de oliefabrieken, die grondstoffen van overzee gingen gebruiken, waren opgeko men. fungeerden de boeren zeiven als olie slager. Ook lieten zij het zaad wel slaan op den oliemolen in het dorp. Wie dien tijd hebben beleefd en dit lezen, zien in ge dachten de stoopen weer voor zich, de dik buikige. aardfen kruiken met nauwen hals, waarin de boeren de olie van den molen kregen. De groote vermindering van de koolzaad teelt nadien vond mede haar oorzaak in het feit. dat de uitkamstén ervan eenigs- zins wisselvallig zijn. In een strengen win ter gaat er wel eens een deel van het ge was verloren. Miaar wanneer men de opbrengst aan koolzaad per hectare op twee duizend ki logram schat, is men aan den veiligen kant. Bii gunstige weergesteldheid kan de oogst heel wat grooter zijn. Geschikte gronden. Gescheurd grasland leent zich bijzonder goed voor de teelt van dit gewas. Eertijds ging men voorts in ingedijkte polders bij voorkeur als eerste gewas koolzaad ver bouwen. Men begrijipt nu al, wat wij willen zeggen: dit gewas is het aangewezen pro duct, het volgende jaar, voor de nieuwe. Noordoostelijke inpoldering van het IJssel- meer. De laatste jaren werd koolzaad vrijwel alleen op kleigrond verbouwd. Maar de ver bouw ervan behoeft heusch niet tot klei grond te worden beperkt, gezien de goede uitkomsten van de koolzaadteelt, welke, dertig of veertig jaren geleden, de goede zandgronden opleverden. Voor koolzaadteelt is veel stikstof noodig. Maar de toewijzin gen van stikstof zijn dan ook zoodanig, dat men daarmee zeer wel op de goede zand. gronden koolzaad kan gaan verbouwen Voor de zaaizaadvooriening zijn de noodige maatregelen genomen. Mocht in bepaalde streken geen zaaizaad beschikbaar zijn. dan kan de Nederlandsche Akkerbouw Cen trale de boeren in het bezit ervan stellen. Vertrouwd mag worden, dat de boeren stand he«t zijne zal bijdragen tot het wel slagen van het initiatief, door het Rijks bureau voor d.e Voedselvoorziening genomen, opdat de heilzame gevolgen daarvan aan ons volk het volgende jaar zullen ten goede komen. Ned. Ind«ë De olie-overeenkomst met Japan Moeilijkheden bij de betaling. Tokio, 1 Aug. (D.N.B.) Nadat van Ne- derlandsch Indische zijde in het eerst was ontkend, dat de olieovereenkomst met Ja pan was opgezegd, wordt hier thans be kend, dat volgens verklaringen van de Ne- derlandsch Indische regeering verdere olie- levêranties naar Japan practisch onmogelijk zijn, wanneer niet een nieuwe mogelijkheid vam betaling door Japan is gevonden. Tot dusver heeft men het clearingverschil in het handelsverkeer tusschen de beide lan den telkenmale van Japansche zijde in Amerikaansche dollars moeten vereffenen. Dat is thans na de blokkeering van de Ja pansche saldi in de Ver. Staten niet meer mogelijk. Majoor Belmonte, do Boliviaansche militaire attaché tijdens zijn verklaring voor de vertegenwoordigen dor binnen- en buiten landsche pen op het ministerie van Buiten land sche Zaken te Berlijn, waarbij hij den hem toegeschreven brief aan den Duitschen gezant, in Bolivia, Wen dier, een vervalsching noemde. (Atlan tic-Holland) Dmtschland strijdt voor Europa Duitsch weermachtbericht Hoofdkwartier van den Führer, 1 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: De gevechten aan het Oostelijk front blijven onveranderd gunstig verloopen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht militaire installaties in Moskou gelxmnbardeerd. In de wateren rondom Engeland heeft het luchtwapen een vrachtschip van 3000 brt. in den grond geboord en twee vrij groote schepen beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht met goed resultaat haven installaties gebombardeerd aan de oost en zuidkust van Engeland, benevens vliegvelden in het zuiden van Engeland. Mijnenvegers hebben in 't Kanaal vier Britsche jagers neergeschoten. Militaire installaties aan het Suezka- naal zijn ook in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. De vijand is noch bij dag noch in den nacht naar Duitsch gebied gevlogen. SOVJETS trachten vergeefs door te breken POGING BIJ SMOLENSK MISLUKT. Berlijn, 1 Aug. (D.N.B.) De ten Noordoosten van de stad Smolensk, welke sedert 16 Juli stevig in Duitsche handen is, ingesloten Sowjettroepen heben ook op 31 Juli getracht d"oor de Duitsche omsingeling heen te breken. Deze pogingen werden op alle plaatsen met bloedige verliezen afge slagen. Optredende Sowjetpantserwagens bleven in het vuur der Duitsche artillerie liggen. De pogingen der Sowjets om door de om singeling bij Smolensk heen te breken, zijn volkomen mislukt. Na hevige gevechten in het, gebied ten Zuiden van Smolensk hebben Duitsche troe. pen op 31 Juli de aldaar ingesloten Sowjet- strijdkrachten in de pan gehakt Steeds nauwer werd in de afgeloopen da gen de ring om de bolsjewistische formaties gesloten. Waar de Sow jetsoldaten een uit- valspoging probeerden te ondernemen, wer den zii bloedig afgeslagen. Uit ontelbare loopen van Duitsche batterijen, kwam hun een vernietigend vuur tegemoet. Uit de lucht, hagel de het bomimen van Döitsche ge vechtsvliegtuigen. In dappere aanvallen dreven Duitsche voorhoeden de Sowjetst.rijd- krachten uiteen, die daarna door nakomen de eenheden infanterie op verschillende plaatsen werden omsingeld en overweldigd. Eén ontelbaar aantal gesneuvelden bedek te het slagveld. Kapotgeschoten en uitge brande voertuigen en kanonnen liggen langs de wegen. Behalve tienduizenden soldaten hebben de Sowjettroepen 245 kanonnen van elk kaliber verloren, 35.000 Sowjetsoldaten werden gevangen genomen. Ook vliegtnigen gesignaleerd. Londen rekent op belangrijke gebeurtenissen. Van de zijde der Japansche militaire mis sie in Ind&china werd, volgens U.P., bekend gemaakt, dat op het oogenblik 50 k 60 Ja pansche oorlogsschepen bij kaap St. Jacques op 35 zeemijlen stroomafwaarts van Saigon liggen ter* bescherming van de Japansche bezetting. Japansche troepen worden in vracht auto's langs minder drukke verkeerswegen naar de buiten de stad gelegen kazernes vervoerd. Een Japansche torpedobootjager en 'een mijnenveger zijn de haven van .Sai gon binnengeloopen. De eerste afdeelingen Japansche jacht vliegtuigen en tweemotorige bommenwer pers zijn Donderdag op het vliegveld van Saifeon geland. Van een Japansche marinebasis in het Zuiden van Indochina meldt Domei, dat na de landing van de Japansche troepen in Zuid-Indochina thans voor het eerst een formatie Japansche marinevliegtuigen bo ven de rivier de Mekong heeft gevlogen. De eskaders zijn reeds op de nieuwe -luchtbases aangekomen, die in de nabijheid van Sai gon is gevestigd. Japansche troepen zijn gistermiddag de hoofdstad van Kambodja, Pnom Penh, bin nengerukt. De overtocht over de rivier de Mekong tusschen Saigon en Pnom Penh verliep zonder moeilijkheden. Geen scheepvaart meer op de Ver. Staten? In Japansche handelskringen is men van meening, dat na 2 Augustus alle Japansche ladingen in beslag zullen worden genomen, ongeacht hun bestemming. Dit zal waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat de Japan sche scheepvaart op de Vereenigde Staten wordt stopgezet, In politieke kringen te Londen is men volgens de S.P.T. van meening, dat de door den minister vaii buitenlandsche zaken, Anthony Eden, tot Japan gerichte waar schuwing waarschijnlijk wel geen uitwer king zal hebben. Men bereidt zich in Enge land dan ook voor op belangrijke gebeur tenissen in het Verre Oosten. Tsjoengking ducht nieuw offen sief. HONGKONG, 31 Juli. (Domei) De Japan sche bezetting van Indochina door Japan wordt door Tsjoengking beschouwd als het voorspel van een nieuw Japansch offensief ten einde Tsjoengking te isoleeren. In ver band hiermede is, volgens een telegram uit Tsjoengking, een buitengewone vergadering gehouden van den nationalen militairen raad van de regeering van Tsjang-Kai-sjek waarbesloten is de volle aandacht te con- centreeren op de verdediging van den Bir- maweg en van Koeming (de hoofdstad van Junnan). De Weermachtsbevelhebber, generaal der vliegers, Fr. Cristiansen. maakt bekend: In herinner aan mijn mededeeling van 17 Augustus 1940. volgens welke elke waarne ming over een landing, het springen uit een vliegtuig of het verblijf van leden der vijandelijke weermacht, alsmede over het werpen uit vijandelijke vliegtuigen op Ne- derlandsch gebied, terstond aari de dichtst bijzijnde Duitsche militaire instantie of Duitsche politie-instantie gerapporteerd moet worden. Voor elke mededeeling over een val of een noodlanding van Duitsche of vijandelij ke vliegtuigen, op grond waarvan de plek, waar het vliegtuig is neergekomen, gevon den wordt, krijgt degene die hiervan het eerst melding maakt, een premie van twin tig gulden. De premie wordt ook dan uit betaald. wanneer onderdeelen van vliegtui gen gevonden en aangemeld worden, welke het op ondubbelzinnige wijze mogelijk ma ken te constateeren, dat een vliegtuig is neergestort. De premie wordt uitbetaald door de dienstinstantie. bij wie de aanmel ding is geschied en wel onmiddellijk nadat het bericht gebleken is juist te zijn. Onafhankelijk van deze aanmeidingspre- mie blijven evenals tot dusver bedragen be taald worden voor bijzondere verrichtingen, die verband houden met het neerstorten van vliegtuigen of noodlandingen, zooals b.v. hulpverleening bij het redden van vlieg- tuigbemanningen. het bergen van vliegtui gen. enz.' VaniTond ga»t de verduistering in om en duurt tut morgenochtend 6.03 nar Distributientenwe Distributie van suiker en van koffiesurrogaat VERANDERING VAN BONAANWIJZINGEN *s-G ravenhage, 1 Augustus: De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie-van suiker en van koffiesurrogaat Zooals reeds is gepubliceerd, ligt het in de bedoeling den looptijd der verschillende bonnen, welke worden aangewezen voor het koopen van levensmiddelen met een distri butieperiode van vier weken, met ingang van 10 Augustus a.s., tegelijkertijd te laten be ginnen. In verband hiermede zal geduren de één week, en wel van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s., de met „105" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geven op het koopen van een kwart van het gebruikelijke rantsoen suiker, derhalve op 250 gram, suiker. Met in gang van 10 Augustus zal wederom een bon worden aangewezen voor den gebruikelijken looptijd van vier weken, recht gevende op één kilogram suiker. Tevens loopt de met „104" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" voor kof* fiesurrogaat niet, zooals aanvankelijk is ge- publiceerd, af op Zondag 17 Augustus a.s., maar reeds op Zaterdag 9 Augustus a.s. De loopende distributieperiode voor koffie-surro- gaat wordt dus ingekort van vier weken tot drie weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zal wederom een bon voor het koopen van koffiesurrogaat worden aangewezen, welke den normalen looptijd van vier weken zal hebben. VAN MAANDAG AF. 's-G ravenhage, 1 Augustus: De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distri butie van melk. Zooals van bevoegde zijde reeds uiteen ia gezet, is het noodzakelijk gebleken, de melk- distributie in dier voege te wijzigen, dat ge standaardiseerde melk nog slechts zal wor den verstrekt aan kinderen tot den leeftijd van 14 jaar. Dit brengt dus mede, dat per sonen van 14 jaar en ouder of, om het pre cies te zeggen, personen, die geboren zijn voor 2 Februari 1927 aangewezen zullen zijn op het gebruik van taptemelk, welke vrij van distributie en dus zonder bon verkrijg baar is. In verband hiermede is dezer dagen de gelegenheid opengesteld om de tot dus verre gebruikte groene melkkaarten, voor zoover het die van kinderen beneden 14 jaar betreft, bij de distributiediensten in te wis selen voor nieuwe, lichtblauw gekleurde kaarten, waarvan dp bonnen voorzien zijn van de aanduiding „melk 1". De datum van invoering van bovenbedoel de wijziging is thans gesteld op Zondag 3 Augustus a.s. Voor de distributieperiode van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. is derhalve de met „29 melk 1" gemerkte bon van de nieuwe uitgereikte lichtblauw gekleurde melkkaart aangewezen voor het koopen van 13^ liter gestandaardi seerde melk. Het koopen met dezen bon is reeds op Zaterdag 2 Augustus geoorloofd. In den vervolge zullen ook de uit te reiken losse rantsoen bonnen voor melk het opschrift „een rantsoen melk 1" dragen. Deze bon nen geven derhalve met ingang van Zater dag 2 Augustus recht op het koopen van 13/4 liter melk. De nog in omloop zijnde, met „een rant soen melk" gemerkte bonnen blijven echter eveneens geldig. Hetzelfde geldt voor de met „1/7 rantsoen melk" gemerkte wisselbon- nen. Wehrmachtmarken voor melk, welke iri den vervolge nog slechts in bepaalde geval len in beperkte mate zullen worden uitge reikt, blijven ook in den vervolge recht ge ven op het koopen van gestandaardiseerde melk.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1