Nieuwe onderhandelingen Tokio - Batavia? DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Strijd aan het Oostelijk front Japansch ruilvoorstel aan Thailand Overval in Kroatië Beroemde namen Negers in hooge staatsfuncties Weinig Duitschers in IRAN Misdaad opgehelderd Verduisteren 21.25 uur W.A.-DIENSTPLICHT IN DE N.S.B. KOROSTEN ROWNO (SWJAGEL bwgorod- Wolysk) OSTROG" KREMENEZ I ZV/(KIJEF) ^^KÓROSTYSJt ZJITOMIR ITARKONSTANINE! TARNOPOL SKWARA PROSKURQW WOLOT5JISK 'HOOFDSPOORWEG SPOORWEG 'winnitza De Berlijnsche corr. van het Hdbld. schrijft, dat, naar Italiaansche bla den uit Washington vernemen, door Tokio opnieuw onderhandelingen worden aangeknoopt met Neder- landsch-Oost-Indië. Waarover deze onderhandelingen eventueel zullen loopen, is te Berlijn niet bekend, maar uiteraard verleenen deze berichten weer meer relief aan de opvatting, dat Nederlandsch- Oost-Indië de olieleveranties aan Japan mis schien zal hervatten, als het huidige con- tract tusschen de petroleummaatschappijen, hetwelk Japan een betaling in dollars op legt, waartoe het echter door het blokkee- ren zijner saldi, niet in staat is, wordt ver vangen door een nieuw contract op gulden of jen-basis. Wat de onderhandelingen tusschen Thai. land en Japan betreft, die gelij.k bekend, reeds hebben geleid tot een leening van Thailand van vijftien millioen jen aan Ja pan, schrijft de correspondent te New York van de „Deutsche Allgemeine Zeitung" aan zijn blad, dat dit crediet uitsluitend zal worden gebruikt voor aankoopen van rub ber, tin en rijst Op gezag van Londensche informatiebronnen neemt men in de Ver. Staten aan, dat Japan in Thailand de con trole over deze producten nastreeft, In ruil daarvoor zou Japan aan Thailand de Indo- Chineesohe provincie Laos en de tempelstad Angkor hebben toegezegd. In poiitieke kringen te Washington staat men op het standpunt, dat in geval Ja pan ook militair in Thailand vasten voet zou willen krijgen. Engeland bij deze be dreiging van Malakka en Singapore over den landweg niet lijdelijk zal kunnen toe zien. Gepensionneerde Japansche ma rine-officieren kunnen weer bij reserve geplaatst worden. i Gepensionneerde Japansche officieren der marine, van den rang van vice-admiraal en lager, kunnen in tijden van buitenge wone internationale toestanden* of tijdens een oorlog weer opgenomen wonden in den vlootrescrvedienst. zoo bepaalt een Zater dag te Tokio gepubliceerd decreet. De „To kio Nisjd Nisji" schrijft hierover dat sedert het begin van den Chineeschen oorlog het ministerie van marine reeds is over stroomd door desbetreffende verzoeken. Het nieuwe decreet geeft den sollicitanten slechts de mogelijkheid hun in actieven dienst verworven kennis en zeemanserva ring in het belang van de natie te gebrui ken. In tijden van internationale spanning is deze medewerking bijzonder toe te jui- chen. Transport van troepen naar In do China bijna voltooid. Bij zijn aankomst in Saigon heeft de op perbevelhebber van de Japansche vloot in de Indo Chineesche wateren, vice admiraal Seiitsji, volgens Domei, verklaard, dat de aanvullende transporten van Japansche strijdkrachten naar Fransch Indo China thans als bijna geëindigd hesohouwd kun nen worden. De vice-admiraal zeide voorts, dat men zich in het belang van den op bouw van een gemeenschappelijk gebied van welvaart in Groot Oost Azië gelukkig kan prijzen, dat de overeenkomst omtrent de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo China tusgohen Japan en Frankrijk tot stand is gekomen en dat in den geest van deze overeenkomst de aanvullende Japan sche strijdkrachten zonder wrijving naar Fransch Indo China vervoerd konden wor den. Hij voegde hieraan toe, dat hij steeds zal handelen naar den geest van deze ge meenschappelijke verdediging. Bij deze gele genheid sprak hij ook zijn erkentelijkheid uit jegens de regeering van Fransch Indo China en de bevolking, die door haar me dewerking den Japanschen strijdkrachten den intocht in Indo China aanmerkelijk heeft vergemakkelijkt. RUIM 100 DADERS GEFUSILEERD. Maatregelen tegen communisten. Agram, 4 Aug. (D.N.B.) Officieel werd Maandagavond bekend gemaakt: Maandagmiddag heeft een bende, die zich achter hagen in de Runjaningasse had verborgen, vier bommen geworpen naar een afdeeling der Oestadsja-militie bestaan de uit studenten. Daardoor zijn 28 miliciens gewond. Ter plaatse zijn vier daders gear resteerd, die terstond standrechtelijk ter dood werden .veroordeeld. Bovendien zijn 5 Joden en communisten als medewerkers en geestelijke vaders van deze daad eveneens ter dood veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer gelegd. Van bevoegde Kroatische zijde wordt me de gedeeld: „Na de volledige mislukking der communistische pogingen om op den 14den Juli onrust te verwekken, had men, zooals de Kroatische autoriteiten intus- schen hebben geconstateerd, een nieuwe ac tie van vrij grooten omvang voorbereid voor den 2den Augustus, den Illias-dag. Op dien dag is t echter niet tot oproerpogingne gekomen, dank zij de maatregelen der Kro atische veiligheidorganen. De actie der Ser- visch-communistische beweging in de week vóór 2 Augustus had geen uitwerking van beteekenis. Een groot deel der terroristen is reeds gearresteerd: de rest is verstrooid in de bosschien van de Bosnische mark (het vrbasgebid), die stelselmatig gezuiverd wordt. Alle geruchten over groote afmetin gen dezer actie zijn geheel verzonnen. Ook in de andere streken van het land heerscht volkomen rust, afgezien van onbeteekenen- de afzonderlijke acties." Frankrijk overweegt diplomatieke stappen Vichy, 4 Aug. (D.N.B.) Naar in welinge lichte kringen alhier verluidt, is de Fran- sche regeering voornemens langs diploma- tieken weg te antwoorden op de persverkla ring van den Amerikaanschen onderstaats secretaris Sumner Welles, waarin hij twij felde aan het vaste besluit van Frankrijk tot verdediging van zijn koloniën onder al le omstandigheden, Hoofdredacteur: J. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1941. Uitgave N.V. Uitg.-Mif. „Viollond* Noorderkwartier" Jaargang. No. 115S3. Scha oen BrestLitowsk, Lemberg, Minsk, Smolensk. Beroemde namen. Na men die de geheele wereld kent, want daar was het o.a., dat de Duitsche legers den vijand de sla gen toebrachten, die tot de totale vernietiging van het Sovjet-systeem zullen leiden. Namen in het boek der bescha vingsgeschiedenis. Voorloopers van nieuwe namen en groote overwin ningen, waarbij ook Nederlanders betrokken zullen zijn, wan het legioen marcheert. Dappere Nederlandsche mannen hebben zich gemeld en strijden reeds mee. Ook het legioen is ge reed en als straks weer belangrijke successen worden behaald, dan zul len daarbij nieuwe Nederlandsche strijders hun krachten hebben in gezet, samen met hun kameraden van de Duitsche weermacht en de andere legioenen en nieuwe be roemde namen zullen aan de be staande reeks worden toegevoegd. Onze geschiedenis kent vele be roemde namen en schitterende wa penfeiten. Onze geschiedenis zal ze kerlijk de heldendaden vermelden van Nederlandsche- mannen, die thans de eer van ons land hooghou den in den strijd tegen het bolsje wisme. Nederlanders, deze strijd moet ge wonnen worden, meldt u dus aan bij het Koninginnegracht 22, Den Haag. ZUID-AFRIKA Wat zal het gevolg zijn van de ontwikkeling der zwarten? Berlijn, 4 Aug. (ANP) —- Op welke wijze de aan Engeland hoorige regeering Smuts het inboorlingen- en rasM-mvraagstuk van het land voornemens is op te lossen, blijkt zeer duidelijk uit een bericht" uit Pretoria. Volgens dit bericht heeft de Zuid Afrikaan- sc'he minister voor de inboorlingen, Reitz, medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de inboorlingen, die over een passende voor opleiding, beschikken, in verhoogde mate aan te stellen in hoogere staatsfuncties. Niet minder dan 49 aanvullende posities zijn met één klap voor dergelijke „ontwikkelde" ne gers in het leven geroepen. Johannesburg krijgt een eigen tehuis voor studeerende inboorlingen en speciale staatsbeurzen voor zwarte studenten in de medicijnen worden opgericht. De Zuid Afrikaansohe regeering De achtervolging van den verslagen, vijand. Gemotoriseerde eenheden der Duitsche weermacht dringen onweerstaanbaar voorwaarts na den doorbraak van de Stalin-linie (Orbis-Holland) De ring wordt toegehaald Berlijn, 4 Aug. (DNB.) In aanvulling op het weermachtsbericht verneemt het DNB. van welingelichtè militaire zijde de volgen de bijzonderheden: Aan het Oostelijk front stijgen hij de ge vechten in de Oekraine en ten Oosten van Smolensk het aantal gevangenen en de buit voortdurend. Ten Zuiden van Kiev, ten Wes ten van het Peipsimeer en Oostelijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijdkrachten omsingeld. Zij worden met den dag meer opeengedrongen. Het is voor het Duitsche commando natuurlijk zaak, zoo veel mogelijk vijandelijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Het Sovjetcom mando was van plan de opgedrongen Duit sche pantsertroepen op haar beurt te om singelen, door sterke stijrdkrachten tus schen deze wiggen en de daarachter operee- rende Duitsche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing der Duitsche legers en vernietiging der afzonderlijke deelen heeft tengevolge van de superieure Duitsche lei- Smuts neemt deze maatregelen In een tijd waarin zij er niet voor terugschrikt natio naal bewuste boeren uit den staatsdienst te ontzetten en in de gevangenis te werpen. Waartoe deze door Smuts betreden weg in het inboorlingenvraagstuk moet leiden, is duidelijk, n.1. tot een steeds sterker Euro- peaniseeren van het zwarte ras in Zuid- Afrika en tot noodlottigen politieken machts strijd tusschen blank en zwart Weerlegging van Britsche beweringen. De D. Alg. Ztg. houdt zich, volgens U.P. bezig met het vraagstuk der Duitschers in Iran. Genoemd blad heeft haar speciale ver slaggever voor het Nabije Oosten, Fritz von GloÖig naar Teheran gestuurd. Hij meldt dat de Iraneesche politie als antwoord op de Engelsche bewering, dat zich 20.000 Duitschers in Iran zouden bevinden, heeft geantwoord met de publicatie van een lijst der in Iran levende buitenlanders. Op deze lijst'gaan de Engelschen voorop met 2.350 en Duitschland volgt pas op grooten afstand op de tweede plaats, daar op het oogenblik slechts 600 Rijksduitschers in Iran werkzaam zijn. Deze zijn overwegend arbei ders, monteurs, technici en kooplieden. In Afghanistan wonen slechts 200 Duit schers. De geheele Sowjet-Britsche argumentatie herinnert de Iraneesche openbare meening pijnlijk aan de EngelsenRussische slagzin nen uit den tijd voor den Wereldoorlog. Ook toen „werd de flankbedreiging van Britsch- Indië en de beveiliging van de Russische Kaukasus-provincies een voorwendsel voor acties tegen Iran, ja zij werd in het jaar 1917 zelfs gebruikt voor verdeeling van iran in Engelsche en Russische invloedssferen. Te Middelburg vervoegde zich Maandag middag aan he politiebureau de 23 jarige kantoorbediende F. P. de K. uit Goes, die, gekomen in de gang van het bureau, het bewustzijn verloor. Toen hij bijkwam, zeide hij in de ochtendbladen gelezen te hebben, dat mej. Leurs uit Oirschot overleden was en dat hij de dader was van de gepleegde misdaad. Commissaris van politie heeft de K.-toen ondervraagd en deze deelde mede als mili tair te Oirschot te hebben gelegen en met het slachtoffer anderhalf jaar verloofd te zijn geweest, Toen de K. na de demobilisatie in Goes terugkeerde, gaf mej. L haar lief de, volgens den dader aan anderen en zou zij binnenkort met een weduwnaar in het huwelijk treden. Bij de K. was de liefde voor het meisje nog niet bekoeld en hij be gaf zich Vrijdag met den trein naar Tilburg en vandaar per rijwiel naar Oischot. Hier ontmoette hij mej. L. met haar aanstaanden ding geleid tot de omsingeling der Sovjets. De Duitsdhe ring om de Sovjetafdeelingen is steeds onverbrekelijk gebleken. Zoo ein digen ook nu de gevechten ten Oosten van Smolensk tegen den vijand, die ingesloten is, met zijn vernietiging. Sedert den groo ten vernietigingsslag bij Bialystok en Minsk is er nog geen enkele Sovjetafdeeling in ge slaagd, aan de eenmaal voltooide omsinge ling te ontkomen. Het gevechtsgebied bij Klew. In de afgeloopen week zijn de gevechts- getbieden in den Zuidenlijken sector opnieuw verder naar het Oosten van Kijef (Kiew) verschoven. De Duitsche troepen bevinden zich nog slechts 135 KM. hemelsbreed van de hoofd stad van Oekraine verwijderd. Volgens de Duitsche weermachtsberichten loopt het front ongeveer als volgt: Van Tarnopol via Wolotsjik tot Prosku- row aan de Boeg, vandaar via Starkonsta- nines tot in de zone (halverwege tusschen Novo-Miropol) van Berditsjef, buigt vervol gens ten Oosten van Zjitomir af naar Now- gorod-Wolynsk aan de Slutsj om via Olewsk aan te sluiten bij de frontlijn van Mosyr. Het was in de gebieden van Berditsjef en Zjitomir dat de Duitschers op 12 Juli al daar de tweede doorbraak forceerden in de Stalin-linie en de daargelegen vestingwer ken binnendrongen. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.07 uur WA. REGIMENT WORDT GEVORMD VOOR STRIJD TEGEN SOWJETS. Zaterdagmiddag is te Bussum een nieuw vendelkwartiér voor de W.A. door den com mandant der W.A., Mr. Zondervan, geopend. Ter opluistering waren enkele vendels uit Amsterdam, benevens een vendel uit het Gooi bij deze plechtigheid aanwezig. De comman dant was vergezeld van den heerbanleider Hofman uit Amsterdam en werd te Bussum verwelkomd door opperhopman Bartels. In zijn korte toespraak deelde com mandant Zondervan mede? dat in op dracht van den leider ten spoedigste een W.A.-regiment ter sterkte van 3.000 man zal worden gevormd, welk regiment naast de Standarte N.W. der Waffen SS en naast het Neder landsche legioen aan den strijd tegen de bolsjewiki zal deelnemen. Voorts deelde Mr. Zondervan mede, dat in de N.S.B. een verplichte W.A.-dienstplicht zal worden ingesteld. Leden der politieke organisatie (P.O.) tusschen 18 en 40 jaar zullen verplicht zijn in de W.A. dienst te nemen. Na de openingsplechtigheid vond bij het postkantoor een openluchtvergadering plaats waar ongeveer duizend belangstellenden aan wezig waren. Het woord werd gevoerd door Drs. Etman namens de P.O. en door Kompaan Wiegel namens de W.A. Hierna werd een marsch door de stad gemaakt. man en zij spraken af, elkaar Zondagmor gen bij den Spoordonkscheweg te ontmoet ten. Dit geschiedde en daarbij kwam het tot een twist tusschen de jonge menschen. Volgens de K. heeft hij toen een klap van het slachtoffer in het gelaat gekregen, waar na hij een op den weg liggend voorwerp, waarvan hij zelf niet weet, of het van hout of van metaal was, heeft opgepakt en daar mede het meisje op het hoofd heeft gesla gen, waardoor deze hevig bloedend werd verwond. Beiden zijn toen van de plaats van samenkomst gevlucht en de K. heeft, zooals gezegd, eerst uit de couranten den droevigen afloop van het gebeurde gelezen Commissaris van politie stelde zich met het parket te Den Bosch in verbinding en de aangehoudene zal naar Oirschot worden overgebracht en ter beschikking worden ge steld van de marechaussee, die de zaak in onderzoek heeft.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1