*o li f Een enkele vonk is voldoende... Eten exportvergunningin N.S.B. 100,000 leden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Fransch-Duitsche samenwerking Oorlogsbait aan het Oostelijk front Wladiwostok Misdaad Verduisteren 21.27 uur - Monsters Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11562. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier- 4 Schagen Zeer gespannen toestand in het Verre Oosten AMERIKAANSCH EMBARGO VAN VLIEGÏlilGBENZlNE. Roosevelt heeft, volgens een bericht van de United Press, in een instructie aan den com missaris voor de controle op den export be schikt, dat de uitvoer van vliegtuigbenzine en olie gestaakt wordt naar landen van het westelijk halfrond, met uitzondering van het Britsche wereldrijk en van de niet-bezette landen, die zich verzetten tegen aanvallen. De uitvoer van andere petroleumproducten naar het buitenland met uitzondering van de bovengenoemde gebieden mag niet grooter zijn dan het gemiddelde van voor den oorlog. Het exportverbod omvat eveneens zekere ruwe producten, waaruit vliegtuig- benzine wordt vervaardigd. Gespannen toestand. Tokio,'2 Augustus (D.N.B.): De huidige internationale toestand is zoo gespannen, dat een enkele vonk voldoende kan zijn om een explosie te doen ontstaan, aldus de Japansche minister voor handel en industrie, vice-admiraal Sakonji tegenover ver tegenwoordigers van de pers. Sakonji zeide verder, dat de internationale economische toestand, waartegenover Japan geplaatst is, het er toe dwingt de industrie productie te versterken, de nationale ver dediging te vervolmaken en den levens standaard van het Japansche vlok op den grondslag van de eigen economische hulp bronnen te behouden. Omtrent de Engelsch- •Amerikaansche economische maatregelen van druk tegen Japan verklaarde Sokonji, dat na de aankondiging betreffende het blok- keeren van de Japansche saldi in de Ver. Sta ten verscheidene vréemde mogendheden, o.m. de Ver. Staten en Groot-Brittannië plotseling hun economischen druk op Japan hebben verhevigd. Japan moet zich verweren tegen een dergelijken druk door een onafhankelij- ken handel binnen dc sfeer vaij^ gemeen schappelijke welvaart in Oost-Azië. Standpunt van Vichy. De Ohef voor pers en inlichtingen der Frapsche regeering, Marion, heeft gisteren .voor vertegenwoordigers van de gemeente lijke besturen, van het leger, van den han del en de industrie te Marseille een toe spraak gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van de Duitsch-Fransche samenwerking. Maarschalk Pétain en admi raal Darlan zijn van meening, aldus Marion, dat de Europeesche samenwerking Frankrijk de schadelijke gevolgen van een verloren oorlog kan besparen, mits het onvoorwaar delijk aan die samenwerking meedoet. In tegenstelling tot alle geruchten heeft Duitschland er nooit aan gedacht, van Maarschalk Pétain en Admiraal Darlan iets te eischen, wat niet overeenkomstig de eer is. De overwinnaar verlangt van ons, mid den in het huidige conflict, de toekomst voor te bereiden. Is dit een voorstel, dat met on zen nationalen trots niet vereenigbaar zou zijn? Sinds wanneer is het Frankrijk verbo den aan de goede verstandhouding der vol keren mee te werken? Hoe kan het zich met schande overladen, wanneer het thans on- dere betere leiding dan vroeger, moedig zijn Europeesch lot aanpakt? Zijn wij Franschen dan onbekwaam om onze zenuwen op een treurige bladzijde van onze annalen de baas te worden? Zijn wij zoo diep gezonken, dat wij niet meer uit een bewusteloosheid kunnen ontwaken? Maar schalk Pétain en Admiraal Darlan hebben deze meening niet. Om Europa op te bou wen, kan Duitschland den steun van Frank rijk niet voorbijzien, van een Frankrijk met een vrije regeering, zooals die van den maarschalk. Aan den anderen kant heeft Frankrijk den steun van Duitschland en zijn Fuehrcr noodig. Deze dubbele noodzake lijkheid, zoo besloot Marion, staat aan het begin van een productieve en zegenrijke sa menwerking. Ministerraad in Vichy komt bij een. Van den Zaterdag bijeengeroepen minis terraad in Vichy worden belangrijke beslis singen verwacht. De aanwezige van den gevolmachtigde der Fransche regeering in de bezette gebieden, ambassadeur de Brinon wordt door alle bladen naar voren gebracht. De Matin wijst er op dat de vroegere minis ter-president en minister van buitenland- sche zaken, Laval, zich op het oogenblik op houdt op zijn bezitting in Chatcldon in de nabijheid van Vichy. Duitschland strijdt voor Europa f- Uit het hoofdkwartier van den Führer, 3 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de vernie tiging van vijandelijke formaties ten westen van het Peipusmeer werden 10.000 man gevangen genomen en wer den talrijke gevechtswagens, stukken ge schut en ander oorlogstuig buit ge maakt. Aan de andere deelen van het oostelijke front verloopen de operaties met succes. Sterke formaties gevechts vliegtuigen bombardeerden in den afge- loopen nacht met goede uitwerking mi litaire inrichtingen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart heeft het lucht- wapen gisteren en vannacht bijzonder groote successen behaald. Het vernietig de voor de Britsche oostkust zes koop vaardijschepen, deel uitmakende van krachtig beschermende konvoois, waar onder twee tankbooten met tezamen 40.000 brt. en beschadigde een groot vrachtschip op ernstige wijze. Bij de Fa- roereilanden werd een koopvaardijschip met bómmen bestookt en geraakte in brand. Succesvolle aanvallen van Duit- sche gevechtsvliegtuigen waren van nacht gericht op verschillende vliegvel den van het Bril sche eiland. Voor de Nederlandsche kust schoten twee booten ter bescherming van de ha vens elk een Britsch gevechtsvliegtuig omlaag. De Britsche vlootbasis Alexandrië werd in den nacht van 1 op 2 Augustus door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombar deerd. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaatsen van Noord west en Noord Duitschland een gering aantal brisant en1 brandbommen vallen. Zwakke strijdkrachten drongen door tol Berlijn. Als gevolg van het luchtdoelgeschut konden slechts enkele vliegtuigen de stad zelf bereiken. Onder de burgerbevol king ontstonden eenige verliezen. Drie Britsche gevechtsvliegtuigen werden neergeschoten. Ned. Indië Amerikaansch steunpunt? Troepen naar de Philippijnen Naar Socialdemolcraten uit Londen meldt, heeft 'n ex Amerikaansche ra diocommentator verklaard, dat Hop- kins tijdens zijn bezoek aan Moskou niet onderhandelt over de Ameri kaan sohe hulp aan de Sowjet-Unie, doch verlangt dat de Ver. Staten vloot- en hichtbases op Sowjetge bied ter beschikking krijgen. Men neemt aan. dat het vooral om Wladiwostok gaat. De onderhande lingen zouden gunstig verloopen. Amerikaansche oorlogsleveranties voor Sovjet-Unie N e w-Y o r k. 3 Aug. (D.N.B.) De correspondent van de New York Post meldt uit Washington, dat op bevel van president Roosevelt de leveranties oorlogsmateriaal voor de Sovjets samengesteld en langs den vlugsten weg verscheept moeten wor den. De Sovjets hebben hun wensohen voorloopig beperkt tot vliegtuigen en werk tuigmachines. Daar bijna alle vliegtuigen voor Engeland bestemd zijn, was ook een goedkeuring van Engeland voor de leve ring aan de Sovjets noodig De Amerikaansche hulp aan de Sovjet-Unie W a s h i n gton, 2 Aug. (D.N.B.) De minister van binnenlandsche zaken, Ickes, heeft in zijn.kwaliteit van coördinator voor de petroleum bekerud gemaakt, dat hij voor 10.000 stalen vaten voor benzine transport naar de Sowjetunie prioriteit heeft aange vraagd. De leveranties zullen geschieden met vrachtschepen der Sowjets. Ickes ver klaarde. vol-gens de Associated Press, dat de Sowjetunie het gebruik van Aimeriikaan- sche tankschepen heeft, voorgesteld voor het transport van benzine over den Stillen Oceaan. Scherpe critiek op Stimson en Knox. NEW YORK, 3 Aug. (D.N.B.) De Chicago Tribune doet in een artikel een feilen aan val op den Amerikaanschen minister van oorlog Stimson en den minister van mari ne Knox en komt tot de conclusie, dat bei den dienen te verdwijnen. In het artikel wordt gerefereerd aan het recente incident tusschen Stimson en Senator Wheeler, waar bij Stimson Sèn. Wheeler van landverraad besechuldigde doch zich wegens de oppositie in den senaat genoodzaakt zag zich te ver ontschuldigen. Deze episode, zoo schrijft het blad, moet aan den loopbaan van den te- gemvoordigen minister van oorlog een einde maken. Niemand in den Senaat zal hem verdedigen, daar hij een ongeschikt; en onverstandige oude man is. IJdelheid of dergelijke beweegredenen hebben zoowel Stimson als Knox ertoe gebracht, het lid maatschap van hun partij (beiden waren lid van de republikeinsche partij) te ver geten. en twee belangrijek posten te aan vaarden, waartoe geen van beiden bevoegd is. Stimson vormt een ernstige hindernis voor het leger, dat Roosevelt in den oorlog wil sturen, en Knox maakte de geheele ma rine belachelijk daar hij een slagschip niet van een pluimbal kan onderscheiden. Amerika en de Philippijnen. WASHINGTON, 2 Aug. (D.N.B.) De over plaatsing van nog meer officieren naar de Philippijnen ter versterking van de Ame rikaansche strijdkrachten aklaar wordt bek kend gemaakt door het ministerie van oor log. Naar Associated Press hieromtrent meldt is niet bekend oftevens bevel is gegeven tot overbrenging van troepen onderdeelen naar de Philippijnen. Uit de versterking van het officierenkorps op de Philippijnen valt evenwel ook de versterking van het garni zoen aldaar af te.leiden.- Uit Manilla wordt gemeld, dat president Quezon op verzoek van den opperbevelheb ber van he Amerikaansche leger in het Ver re Oosten, generaal Mac Arthur, tien Pilip- pijnsche reserveregimenten in totaal 15.000 man, heeft opgeroepen, Deze troepen zul len bij de onlangs door Roosevelt gevormde Amerikaansche legercorpsen voor het Ver re Oosten woden ingelijfd. Italiaaosch weermachtbericht MALTA GEBOMBARDEERD Rome, 3 Aug (Ste&ni). In zijn weer- mac'htsbericht, nummer 425 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende be- kenidi: Italiaansche lucht,foranaties hebben die vijandelijke vlootbasis M'alta gebombar deerd. Noord-Afrika: Activiteit van de artillerie aan het front van Tabroek. Onze luchtfor- maties wierpen brisant- en brandbommen op het soporwegstation van Mersa-Matroe, waarbij branden ontstonden. Oost-Afrika: De dappere trdepen van het garnizoen van Wolsjefit hebben een nieuw bewijs gegeven van hun moed en strijdlust. Een sterke colonne hoofdzakelijk bestaande uit Italiaansche troepen, onder bevel van luitenant kolonel Gonnella. heeft een stout moedig offensief geopend en is er in ge slaagd: diep in de vijandelijke linies door te dringen, waarbij den vijand zware ver liezen werden toegebracht In de Mididél- landsche Zee heeft een van onze vliegtui gen een groote vijandelijke eenheid met torpedo's getroffen. voor JAPAN Uit Batavia wordt aan het Japansche tele graafagentschap gemeld: Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat Nederlandsch-Indië voor het oogenblik geen exportvergunningen voor Japan uit geeft, waarbij er op wordt g-.-v- systeem van vergunningen, dat de vorige week is opgesteld, allen handel met Japan heeft geplaatst onder regeeringscontröle, met inbegrip van de leveranties volgens de Japansch-Nederlandsch-Indische olie-over eenkomst. De directeur van Economische Zaken, de heer H. J. van Mook, heeft verklaard, dat de verleening van exportvergunningen af hankelijk is van den toestand aan den Stillen Oceaan. Hij voegde hieraan tQe, dat hij niet bereid was, het bestuur vast te leggen aan een bepaalden koers voor zijn optreden in de naaste toekomst. De United Press meldt uit Manilla dat het Nederlandsche passagiersschip „Tjitja- lengka" (10.972 ton), vandaar Vrijdag naar Hongkong is uitgeloopen. Van de zijde van de reederij kon slechts de passage tot Hong kong worden gegarandeerd. Eerst .daar zal worden beslist, of de reis naar Sjanghai zal kunnen worden voortgezet. Australische belangstelling voor Nederlandsch-Indië. Batavia, 2 Aug. (A.N.P.) In den loop van de komende week zal het hoofd van den voorlichtingsdienst in Australië bezoek aan Nederlandsch-Indië brengen. De chef van dien voorlichtingsdienst, die den rang van minister heeft, zal op zijn reis door eenige Australische journalisten worden vergezeld. Het gezelschap zal vijf Augustus per ex tra-vliegtuig op Bali aankomen. Na een rondreisje op dit eiland zal men de reis naar Java vervolgen. Dit buitenlandsch be zoek zal ongeveer tien dagen, duren. Distributie. Batavia, 2 Aug. (A.N.P.) Nadat reeds geruimen tijd diverse goederen aan een distributieregeling zijn onderworpen, zooals tarwe-meel, ijzerwaren en melk, heeft de regeering van Nederlandsch-Indië dit aan tal goederen een dezer dagen uitgebreid met verschillende soorten textieigoederen, als ongebleekt katoen, ondergoed en klam boe goed. Verder zijn ook electrische gloeipeeren, blik, ijerdraad en koperdraad aan de dis tributie-regeling onderworpen. Lijk van teen vrouw gevonden. Oirschot, 3 Aug. Hedenmiddag om streeks 5 uur werd in de nabijheid van hun woning door ingezetenen van de gemeente Oirschot wonende aan den Oude Grintweg het lijk gevonden van de 20-jarige Mej. Leurs uit dezelfde plaats afkomstig. Terstond werd de politie van deze vondst in kennis gesteld, die een onderzoek instel- Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.06 uur Vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers hebben een bezoek gebracht aan het Sovjet-front. De vertegenwoordiger van het Japansche agentschap Domei bekijkt een Sovjet-stafkaart, welke op een der slagvelden werd gevonden (Orbis-Holland) Dat rijn Stalin en zijn politieke commis sarissen. Gewetenlooze monsters, die moor den en plunderen, martelen en brand schat ten, die er een sadistisch behagen in schep pen alles te vernietigen, wat waarde heeft voor de menselrheid. Monsters, een benaming die nog te zwak is voor de bolsjewistische misdadigers, ge zien de tallooze gruwelen waaraan zij schul dig zijn. Tegens deze monsters, deze bolsje wistische schurken, is Duitschland ten, strijde getrokken, omdat het zich de bescher- mermer weet van beschaving, godsdienst en cultuur. Het Duitschland van Adolf Hitier de bouwer van het nieuwe Europa, heeft het gevaar dat de Westersöhe beschaving be dreigt, gezien. Het heeft begrepen dat alleen een totale vernietiging van de legers van Stalin en zijn trawanten Europa kan red den. Europa, inderdaad, geheel Europa te ver anderen in een puinhoop, dat is het doel van den communistischen dictator, want alleen dan kan de „wereldrevolutie" voort gang vinden. Dat Nederland dan niet gespaard zal wor den, dat hebben duizenden landgenooten be grepen. Dat het eenschande zou zijn, een nationale schande, Duitschland alleen te la ten strijden en straks de vruchten te pluk ken, ook dat hebben duizenden ingezien en daarom vormen zij een legioen. Dit legioen zal aan de zijde van Duitschland vechten tegen de benden van Stalin, totdat de over- winning behaald is. En die overwinning zal worden behaald, want reeds teekenen de eerste symptomen van de ineenstorting der Sovjet Unie zich af, reeds trekken de bolsjewistische horden overal terug, reeds is het grootste gedeelte van de Sovjet-luchtmacht vernietigd. Dat die overwinning behaald zal worden: en Nederlandsche strijders daarbij hun aan deel zullen leveren, dat is onze eer. Voor de eer van ons land voor de toe komst van ons volk Nederlanders meldt' u aan bij het VRIJWILI N! E6IOEH D KONINGINNEGRACHT 22, DEN HAAG. de. Zij vond voldoende aanleiding om het parket van den Bosch te waarschuwen, daar voldoende aanwijzingen aanwezig zijn waar uit opgemaakt kan worden, dat het meisjei op ge weldadige wijze om het leven k ge bracht. Het lijk is in beslag genomen en voor verder onderzoek overgebracht naar het plaatselijk ziekenhuis. D« leider der N.S.B., Ir. Mussert, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Kleef, waar hij in de Rheingoldzaal het kader der W.A. uit geheel Duitschland, benevens groepen W.A.-mannen uit vele plaatsen in West- Duitschland toesprak. Na een historisch overzicht te hebben ge geven van den groei der beweging, ontkende hij, dat de beweging ooit een cent uit Ber lijn zou hebben ontvangen. Van 1935 tot 1940, riep Mussert bewogen uit, heeft de beweging financieel voornamelijk gedreven op de zeer groote offervaardigheid van de Indische kameraden, die thans helaas reeds sedert 10 Mei 1940 in de concentratie kampen in de tropen zuchten. Mocht onver hoopt Japan met Ned.-Indië in oorlog komen, dan vrees ik voor hen het ergste. Mochten wij echter het voorrecht hebben, hun gezond en wel welkom te mogen heeten op den va derlandschen grond, dan zullen wij hun een ontvangst bereiden, zooals nog nimmer ie mand in Nederland ontving. Toen de ergste druk na den oorlog van ons werd weggenomen, kon de beweging eerst natuurlijk groeien. Telden wij aan den voor avond van den oorlog nog 32.Ó00- leden, thans is de beweging in één jaar tijd? meer dan verdriedubbeld en telt rij rond 100.000 leden. Onder luide toejuichingen van het publiek deelde de leider vervolgens mede, dat van de 1700 ip Duitschland wonende W.A.-man nen ruim 1300 zich vrijwillig hebben gemeld voor den strijd aan het oorlogsfront tegen Moskou. Ook de politieke organisatie van de N.S.B. in Duitschland heeft 312 vrijwilligers gele verd, terwijl zich voorts nog 41 niet-leden hebben gemeld. Zij allen zullen worden ondergebracht in een zelfstandig W.A.-regiment, dat tot een sterkte van 3000 man in Nederland zal wor den gecompleteerd en geoefend. Zoodra dit regiment voor den strijd gereed is zullen in totaal 10.000 leden van de N.S.B. met de wapenen in de vuist tegen den doods vijand der Europeesche cultuur en bescha ving, ht bolsjewisme, staan Aangetreden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1