W\ Historie en stemmino Westfaalsch- Nederrijnsche kunst Onthoudt dit nummor Het rechtsfront bijeen Federaties in Noord-Holland van den bond voor Staatspensionneering IHÉNP<F!S& f UK 9 £uós! in oude dorpen Ambtelijke bekendmaking Japansche luchtaanvallen Druk bezochte vergadering te Alkmaar. Door het niet houder der jaarvergaderin gen van den Bond in 1940 en 1941 dreigde liet contact tussclien federaties en hoofdbe stuur verloren te gaan. Met, het oog daarop was op Zaterdag j.l. te Alkmaar een provin ciale Noordhollandsclie vergadering georga niseerd, waarvoor een tweetal sprekers was uitgenoodigd, n.1. de bondsvoorzitter, de heer G. van Roekei en de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven, die zich heiden be reid verklaarden tot het houden van een rede. Toen de voorzitter van de gecombineerde federatie in Noord-Holland, de heer C. de Vries, de vergadering opende, was de groote saai van Unie geheel bezet. Hij heette de aanwezigen welkom en hij verheugde zich over de goede opkomst. Niet minder dan 60 afdeelingen bleken vertegenwoordigd te zijn. Ook begroet hij verschillende hoofdbestuurs leden, wier tegenwoordigheid op grooten prijs wordt gesteld. Hoeveel er in ons land ook is veranderd, het streven naar een verzorgden ouden dag blijft noodig en het verheugt hem, dat in dit opzicht althans nog iets kan worden gedaan. Hij geeft vervolgens het woord aan den heer Roekei, tot het houden van zijn rede. De actie voor een afdoende onder» domsverzorging in dezen tijd. Spr. begint, met er zijn vreugde over tot uitdrukking te brengen, dat het premievrij staatspensioen niet is gemaakt tot een po litieke inzet. Want juist daardoor is deze vergadering mogelijk. De ouden van dagen worden helaas be handeld als versleten werktuigen van den slaat, zonder dat daarbij wordt bedacht, dat z« hun arbeidskracht gedurende hun ge- lieele/ leven in dienst van de gemeenschap hebben gesteld. Toen omstreeks een jaar ge leden alles dreigde ineen te storten, wilden velen de zaak maar opgeven. Het hoofd bestuur heeft toen echter als motto uitge- geven: gewoon doorgaan. En na alles blijken de perspectieven thans niet slecht. De bakkerbond beschouwt de slaafspensioeneering thans als een gebieden de eisch. Bij een enquête gehouden ondpr de schoenmakers bleek de grootste helft der ouden armlastig. In dit. gewest is de toestand onder de oude tuinders als zorg- wekend te beschouwen. „Oud en arm", ziedaar een waar schrik beeld. De winst van dezen tijd acht spr. de ge dachte, dat het staatspensioen niet behoeft te worden bezien als een politieke aange legenheid. Het blijft een zaak, die nog meer tot het gevoel dan tot het verstand spreekt. Ieder mensch heeft recht op geluk, ook de ouden van dagen. Elk sociaal probleem vraagt om groote figuren, die er door ge grepen zijn. Deze menschen, zeker van het goede en verhevene van hun ideaal, houden vol tot he uiterste. Die gedachte dienen de staatspensioeneerders zich voor te houden en ze dienen er naar handelen. Spr. zegt er van overtuigd te zijn, dat eens in onze maatschappij het licht weer zal doordringen, want van de liefde moet de wereld en ook de bond voor staatspen sioen het hebben. Nadat een half uur is gepasseerd, neemt de heer C. J. van Lienden het woord. Eeni- gen tijd geleden heeft spr. het voorrecht ge had te mogen spreken en hij heeft bij die gelegenheid eens te m£ër kunnen constatee- ren, dat de geest uit de bond ongebroken is. Dit deed hem tot titel van zijn rede kiezen: „Nieuwe hoop voor een oud ver langen". Zijn er nu geen andere sociale of econo mische vraagstukken aan de orde dan juist het premievrij staatspensioen, zoo vraagt spr. Inderdaad, die zijn er zeer zeker, maar de staatspensionneering blijft Want de ver zorging van don ouden dag zal zijn besluit moeten krijgen. Er is bier sprake van een schrijnend onrecht, dat uit den weg moet worden geruimd. Dat de gedachte groeiende is. blijkt o.a. uit het feit. dat de Nieuwe Rotterdammer, een blad dat zich nog nimmer om staats- pensioneering bekommerde, er onlangs een artikel aan wijdde. De sociale wetgeving kan hier nimmer voldoende uitkomst geven. Want daarmee worden niet geholpen de tallooze kleine neringdoenden. De volkstelling van 1930 deed zion, dat er toen in Nederland waren ü72.000 kleine zelfstandigen. De volkstelling van 1940 is niet doorgegaan, er zouden andei's stellig een 800.000 zijn geweest. Al deze men schen leven practisch op den rand van het bestaansminimum. In 1913 werd besloten als overgang tot de verplichte verzekering een premievrije uilkeoring Ie doen aan 70-jaren. Het aantal personen, dat hiervan geniet, was echter gering en op 1 Maart van dit jaar waren er nog 13.000 van deze premietrek. kers over. Op het oogen-blik zijn er vermoe delijk een 165.000 65-jarigcn. die op geen enkele uitkeering aanspraak kunnen ma ken. Er is een' tijdang gepoogd de moeilijk heden op te heffen door een vrijwillige ouderdomsverzekering. Dit is een fiasco geworden. De deelname as niet groot ge noeg en velen hebben het door de omstan digheden moeten opgeven. Hij wekt de aanwezigen óp om vast te slaan. Het staatspensioen heeft thans den tijd mee Daarom moet krachtig worden voortge gaan. Er volgde nog een discussie, waaruit o.a. bleek, dat de belangstelling in de grooie steden steeds gering is geweest Zoo telt b.v. de afdeeling Wijidienes bijna 500 leden, die te Rotterdam omstreeks 100. Dit geringe animo werd door een der aanwezigen toegeschreven aan het werk van sommige der voormalige politieke par tijen. Nu deze zijn verdwenen, lijkt het mogelijk betere resultaten te boeken. Het hoofdbestuur zei toe te zullen onderzoeken of ten deze iets kan'worden gedaan. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Asfirin ENGELSCHEN TEISTEREN DUITSCHE BURGERS Talrijke verliezen onder bevol king van Berlijn. B e r 1 ij n, 3 Augustus (D.N.B.) De Britsche luchtmacht strekt den laat- sten tijd haar aanvallen, die den Duitschen steden schrik bedoelen aan te jagen, ook weer tot de Duitsche hoofdstad uit, zoo ver neemt het D.N.B.ter aanvulling van het weermachtsbericht o.a. van bevoegde mili- taire zijde. De aanval van den afgeloopen nacht op Berlijn en Potsdam lieeft weer geen mili taire of oorlogseconomische schade aange richt, maar onder de burgerbevolking wel tal van verliezen doen ontstaan. Zoo kregen" cultureel waardevolle gebouwen te Potsdam schade, ofschoon zij in groote parken liggen, ver van eenigerlei militaire of oorlogsecono mische doelen. Dit feit bewijst, dat de Britten nog steeds aan hun oude, unfaire strijdge- woonten trouw blijven. Bij den verjaardag van MUSSOLINI Telegramwisseling tusschen den führer en den duce. Berlijn. 2 Augustus (D.N.B.) De führer heeft den d<uce ter gelegenheid van diens verjaardag het volgende telegram gezonden. In trouwe kameraadschap spreek ik u, duce, mijn hartelijkste gelukwenschen en die van het Duitsche volk met uw geboor tedag uit. Zij houden tevens in de op rechtste wenschen voor uw peroonlijk wel zijn en voor de toekomst van het Italiaan- sche volk, dat onder uwe leiding in nauwe wapenbroederschap met het Duitsche volk strijdt voor een nieuw Europa en de ge meenschappelijke overwining tcgemoel- gaan. De duce heeft met het volgende telegram zijn dank uitgesproken; Ik verzoek u, führer, mijn hartelijks ten dank in ontvangst te nemen voor het tele gram, dat gij mij ter gelegenheid van mijn geboortedag hebt gezonden Voor alles ech ter dank ik u voor de woorden, die gij voor het Italiaansche volk hebt gevonden, welk volk bereid is met u zij aan zij te marcheeren tot aan de gemeenschappelijke overwinning De Japansche oorlogsschepen in Indo China Tokio, 2 Aug. (Domei) De correspon dent van het Japansche blad de Nitsji Nitsji Sjimboen heeft aan zijn blad mede gedeeld, dat Japansche oorlogsschepen in den middag van 31 Juli in de baai van Cam- ranh zijn binncngeloopen. Generaal-majoor Raishjiro Soemita, het hoofd van de Japan sche missie in Indo-China kwam voor den intocht der vloot aan om half acht 's och tends, teneinde met den Franschen bevel hebber van de marinebasis te onderhande len omtrent de nadere details van het bin nenvaren der schepen. Nadat de voorberei dende maatregelen voltooid waren, en vol- REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Onder zeer groote belangstelling is Zater dag in het Rijksmuseum te Amsterdam de tentoonstelling van WestfaalschNederrrijn- sclie Kunst door den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seys Inquart geopend. In .zijn begroetingswoord zeide Prof. Dr. T. Goedewaagcn, dat deze tentoonstelling is als een verbroederingsfeest van de Duitsche en Ncderlandsche kunst. Wanneer er ooit twee volken, geroepen wa ren elkaar in alle opzichten een goed hart toe te dragen', aldus spreker, zijn het wel Duitschland en Nederland. Zij hebben een nauwe verwantschap naar geest, ziel en lijf, in één woord: zij zijn zonen van canen bloe de, zij zijn Germanen. Hierna hield de Rijkscommissaris de ope ningsrede. Wij staan thans aan het einde van het tweede jaar van een oorlog, welke in zijn verbittering en in zijn opeenhooping van strijdkrachten zelfs datgene overtreft, wat de jaren 1914 tot 1918 hebben gebracht, aldus spreker. Wij bevinden ons in het heetst van den strijd tusschen menschelijke en maté- rieele krachten. Wij openen nu een kunsttentoonstelling in Amsterdam, in dc stad, welke zoo bij uit stek toonaangevend is voor het cultureele leven in Nederland. Wanneer er nog velen zijn, die de tcekenen des tijds niet begrijpen, dan willen wij er aan denken, dat wij een beslissing over het lot van ecu wen meemaken. Ik kan me begrijpen, dat de vraag gesteld wordt, of de kunst niet uilsluitend in volko men vrijheid kan gedijen. Wanneer de kunst slechts het resultaat van de kunstzinnige weergave zou zijn, zou ik den aanhangers van deze opvatting gelijk geven. Doch de vraag is op deze wijze niet juist gesteld, en ledige overeenstemming was bereikt, ver trok Soemita met hetzelfde oorlogsschip waarmede hij zijn intocht had gemaakt ten einde naar do basis terug te koeren waax de hoofdmacht, is gestationeerd. Hierna deed het Japansche eskader zijn formeele in tocht mot oon vlaggenparade der schepen op denzelfdcn middag. Spanje zorgt voor de kinderrijke gezinnen Faciliteiten op allerlei gebied. 'Madrid, 3 Augustus (D.N.B.) Door de wet tot bescherming van kinder rijke gezinnen, die de Spaansche minister raad in zijn laatste bijeenkomst heeft goécl- gekeurd, zijn meer dan 200.000 gezinnen ge baat. Zij .worden verdeeld in twee groepen: gezinnen met vijf of acht kinderen en gezin nen met acht kinderen of meer, beneden de 23 jaar. De bevoordeeling van deze"gezinnen strekt zich uit tot belastingen, huur, schoolgeld, on derbrenging in sanatoria, verstrekking van huizen in woondorpen, beurzen en aanstel ling in overheidsdienst, benevens tot reduc tie op de spoorwegen, waartoe een bijzondere lcgitimatickaart wordt ingevoerd. Gruwelen der Sovjets 400 Litausche gevangenen door een tank gemitrailleerd B c 1' 1 ij n, 2 Augustus (D.N.B.) ln de plaats Rmjisjk Orentas bij Kaunas (Kowno) heeft zich volgens de beschrijving van den Litauschen medicus Dr. Garmus een vreeselijke tragedie afgespeeld. Daar ver scheen een Sowjet-tank, waarvan de bestuur der de gevangenen van bet concentratiekamp ten getale van omstreeks 400 Litauers, op de binnenplaats aantreden liet. Op deze man nen, vrouwen en kinderen opende de Sowjet tank toen mitrailleurvuur. Naar de meer dan 300 gedoode slachtoffers wierpen de bolsje wieken toen handgranaten. Tenslotte poog den de Sowjet-soldaten den reusachtigen sta pel lijken in de lucht te laten vliegen, hier bij werden twee bolsjcwiki gedood, doordat de lading te vroeg ontplofte. ITALIAANSCHE TROEPEN AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Italiaansche expeditiecorps is thans in het Zuiden van bet Oostelijk front aange komen. Italiaansche kern troepen uit de Noordelijke provinciën zijn, voortreffelijk uitgerust, in dagenlange treinreizen aange voerd. Deze keurregimenten, welker vaan dels het devies „Nel Norne di Roma" (in den naam van Rome) dragen, zullen reeds dezer dagen ten strijde trekken. Burgemeester mr. F. van Lanschot heeft den nieuwen doorgang bij het gerestaureerde réfugié- huis rte Den Bosch officieel geopend. De burgemeester, tijdens zijn toespraak (Het Zuiden-Splerlngs) ook niet^ juist beantwoord, want het gaat cr niet alleen om, dat de kunstenaar vrij vorm kan geven, doch ook om de eischen, die aan de kunstenaars worden gesteld De vormgeving zelf ligt steeds bij den kunste naar. Aan den anderen kant is het echter niet onverschillig of de opdrachtgever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regiem wordt bevorderd. Ik geloof te kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het scheppen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens in de geschiedenis, denkt aan de. ar chitectuur, de kunst, welker voortbrengse len den tijd het langst overleven, denkt u eens terug aan de bouwwerken der Grieken uit den tijd van Pericles, aan de monumen ten van Augustus. Ik moge nog een voor beeld uit mijn vaderland in engeren zip aanvoeren. Hier zien wij den Weenschen ba rokstijl onder de absolute regeering van Ka rei VI tot den hoogsten bloei geraken. In dezelfden zin bracht de muziek onder Frans I het tot de hoogste prestaties, zonder dat men dezen hecrscher als domineerende per soonlijkheid zou kunnen beschouwen. Indien wij dezen historischen samenhang waarnemen, voelen wij ons gelukkig, dat wij geleid worden door een man, van wien wij weten, dat hij met zijn geheele ziel de schoone kunsten bevordert. Wij kunnen ons verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van do vruchtbaarste ontplooiing zal aanbreken. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop, dat de autoritaire bescherming van de kunst ook in uw land, vooral in uw res sort, secretaris-generaal, prof. dr. Goedewaa gcn, in actie komt en zoo een belangrijke bijdrage voor de verdere ontwikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om het kunst zinnige scheppen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit schep pen is min of meer afhankelijk van het ip- genium van den kunstenaar. ITet gaat er veeleer om de ontbindende krachten uit te schakelen, die slechts leiden tot overlevering van het ware kunstenaarsschap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke „ismen". Tot slot gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging, dat het werk van den kunstenaar bet. beste zelf kan -spreken en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Aeht-zeven-zesJdubbel nul. Stort op dit nummer uw bijdrage voor, de Nederlandsche -ambulance. AchP-zeven- zes-dubbel nul. Uw bijdrage op dit gironummer, ten na me van de Nederlandsche ambulance, zal het roode kruis in staat stellen den nood van vriend en vijand op de slagvelden in het Oosten te lenigen. Ach-zeven-zes-dubbel nul. Ook uw bijdragen wordt verwacht. Stort vandaag, op gironummer 87600, ten name van de Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's-Gravenhage. Inleiding door den heer 6. Köhn® op den 16den Westfriezendag. Alvorens door de bezoekers van den 16den Westfriezendag een rondgang door de Rijp werd gemaakt, hield de heer G. Köhne een causerie ten einde deze voor te bereiden. Een goed deel van zijn kennis dankt hij aan den heer Schuurman, zijn echte Grafter leer meester, een eenvoudige werker, maar een hartstochtelijk verzamelaar van alles wat op de geschiedenis van het Rijper eiland be trekking heeft. Gelukkig heeft de Rijp thans zijn museum, waardoor een eind is gekomen aan het ver kwanselen van tegeltableaux en raambe- schilderingen tegen een appel en een ei. Ook' aan het Westfriesch Genootschap komt de eer toe ten deze een remmende invloed t«i hebben uitgeoefend. Eenmaal lag de Rijp op een eiland, be» spoeld door de golven van de Schermer en! de Bccmster. Aanvankelijk onbewoond, ont stond er een dijkje op en ten slotte enkelö plaatsjes. ITet oudste er van was Schermer De moeder van de Rijp echter is Graft. In deze streek van de Rijp en Graft raak- ten handel en nijverheid lot hoogen bloei. Een voorname bron van inkomsten wan de visscherij, niet die op de meeren, doch de ha ringvangst ter zee. Zoo was het geen groote schade, toen deze meeren werden droogge- j legd. De weg naar zee wist men ook daarna: goed te vinden. In 1625 ontstond de eerste haven voor de steeds toenemende scheepvaart, terwijl de Rijp, Graft allengs boven het hoofd groeide. I Beide plaatsen kregen in 1605, het jaar van de scheiding, een pronk van een raadhuis, i Dit zegt veel, want zulke raadhuizen zijn j veelal een weerspiegeling van dc bloei, wel- lce ter plaatse heerscht. En dan de kerken! Waar ter wereld vindf men zooveel schoonheid in baksteen, ramen en hout? Aldus vraagt spreker. In de zeventiende eeuw werd het dorp herhaaldelijk uitgebreid. De namen er van wijzen veelal op de bedrijven, die er wel- eer werden uitgeoefend. Het begin van dezer periode was die van den befaamden molen bouwer Jan Adriaansz Leegwater, die ook!1 het raadhuis heeft gebouwd. Naast handel en nijverheid bloeide d® kunst. Er was een gezelschap van dichters, dat op geregelde tijden bijeen kwam en waarvan verschillende namen nog bekend I zijn. Helaas is van deze bloeiperiode betrekke lijk weinig bekend, aangezien de plaats om streeks het midden van de 17de eeuw doop niet minder dan 3 groote branden werd ge- teisterd. Bij de eerste gingen niet minder dan ruim 400 huizen en pakhuizen in vlam-1 men op. Wonder boven wonder bleef het uit 1630 dateerende raadhuis ongedeerd, hoe- wel alles rondom in asch werd gelegd. Be houden bleven ook twee havens, geheel gevuld met haringbuizen, wel 70 of 80 in ge tal. De beide volgende branden waren minder groot, toch gingen beide malen omstreeks 70 huizen in vlammen op. De noeste bewoners lieten zich echter dor al deze tegenslagen niet ontmoediggen en zoo begon de walvischvangst op té komen, een tak van bedrijf, die geleidelijk het ge heele leven van de Rijp begon te beheer- schen en overal drukke bedrijvigheid schiep. Hoe hier ook de cultuur niet achterbleef, blijkt uit het boekje, de Rijper zcepostiel, geschreven door enkele destijds te de Rijp staande predikanten en dat tal van medi taties bevat te gebruiken door dc walvisch- vaarders op reis. In het midden van de lSe eeuw trad het verval in. In de eerste plaats stond deze in verband met de overal aan den dag treden de achteruitgang. Het proces werd ver sneld door de verplaatsing van bedrijven van de Rijp naar andere meer centraal ge legen plaatsen als Zaandam en Amsterdam. De rijke kooplieden en rceders verdwenen, de gezondheidstoestand ging achteruit. Hij herinnert er aan hoe b.v. Bet je Wolf en Aagtje Deken, de bekende schrijfsters, die to de Rijp hebben gewoond, ook herhaaldelijk aan koorts hebben geleden. De toestand bleef achteruit gaan. In 1895 werd de laatste haringbuis verkocht, enkele bedrijven als de hekelarij bleven tot in de 20e eeuw in stand. In de plaats kwam de tuinbouw, de boom kwekerij. Intusschen zijn de Rijp en Graft geworden tot oude monumenten, omdat er nog zooveel traditie bewaard is gebleven. TIMES BIEDT DEN SOWJETS GEHEEL OOST-EUROPA AAN. Madrid, 2 Aug. (D.N.B.) De Londcn- sche correspondent van het Spaansche och tendblad Ya Assia genaamd, meldt aan zijn blad, dat dc Times den Sowjets geheel Oost Europa aanbiedt. In verband met de ver klaringen van Eden heeft de Times ge schreven, aldus de correspondent, dat op het continent iemand moet zijn, die bereid) is te allen tijde toe te slaan, wanneer een der Kuropeesche volkeren een ander wil aanval len .Daartoe moet geheel Oost Europa onder een enkelen opperbevelhebber staan. Deze taak, aldus de Times, moet aan de Sowjets worden overgelaten. TER GELEGENHEID VAN HET EENJARIG BESTAAN. Zaterdag is op het Hagespraakterrein van de N.S.B. te Lunteren een landdag van het Rechtfront gehouden, welke door den'Teider van het front, Mr. Fruiri, werd geopend met een toespraak, waarin hij met groote vreugde den groei van het Rechtsfront, dat de dui zend leden al gepasseerd is, constateerde. Wij zullen thans voorzichtig zijn met het aannemen van nieuwe leden, aldus Mr. Fruin. Wij hebbed geen mastklimmers en baantjesjagers' noodig. ITet moet altijd zijn: kameraden onder kameraden. Spreker herinnerde aan een belangrijk radiopraatje, waarin gezegd is, dat „de klok op vijf-voor-twaalf staat". De klok blijft ech ter niet stilstaan. .Dat moeten de Nederlan ders, ook de werkers aan notariaat, advoca tuur, rechterlijke macht en politie begrijpen. Eens zal de klok twaalf uur slaan en dan kon het voor velen wel eens te laat zijn. Tenslotte zeide spr. dat in de toekomst geen haat- en wraakgevoelens mogen be staan hetgeen wellicht het grootste of fer is, dat nog moet worden gebracht. Wij hebben ons volk lief en dat houden wij steeds voor oogen, zoo besloot mr. Fruin zijn herhaaldelijk door geestdriftig applaus onderbroken rede. Onder leiding van Melchert Schuurman werd nu het door hem gecomponeerde „Rechtsfrontlied" gezongen, waarvan de woorden door Frans Bankman zijn gemaakt ITet. muziekcorps der W.A. uit Arnhem ver ver leen de hierbij muzikale medewerking Vervolgens sprak de heer Bouter uit Hil versum over de taak van de politie te mid den van het volk en nadat Melchert Schuur man nog eenige strijdliederen had laten zingen bestrad Mussert het spreekgestoelte. Aan het eind van 1931 zijn wij In de NSB. begonnen als goede vaderlanders, aldus de leider der N.S.B. Wij hadden genoeg van de zwijnderijen om ons heen en van de tien tallen politieke partijen. Wij kregen „de Ze ven Provinciën", een schandaal, waaraan de politieke partijen schuld hadden. Later zijn zij ons gaan hoonen en verdacht maken, tot zij ons tenslotte voor landverraders uitmaak ten. Een ding staat echter vast: ons natio- naal-socialistcn zit de liefde voor volk en vaderland in het bloed en dat kan niemand er uit halen. Mussert herinnerde aan de verkiezingen van 1931. aan E.D.D. en aan het E.D.D. van na den oorlog, de Unie en toonde aan, dat Nederland aan den verkeerden kant stond, aan den Engelschen kant. Spr. schetste vervolgens den nieuwen toe stand, waarin Europa zal komen te verkee- rén. Een Germaansche statenbond, onder leiding van Adolf Hitier, waarin Nederland een plaats zal kunnen krijgen. Wij weten niet wanneer in Nederland het nationaal-socialisme aan de macht komt, maar het komt. Mussert besloot met den mannen van het rechtsfront te zéggen: Blijft bij elkander, blijft trouw. Dat is moeilijk, want zij, die mij in deze dagen trouw blijven, hebben het zeer moeilijk. Wij zullen het echter doen met een minderheid want ik heb maling aan een meerderheid. Gij zijt de pioniers van het ko mende nationaal-socialistische Nederland. Er is een band tusschert U en mij en die band zal door mij niet verbroken worden. Ik weet en vertrouw dat ook gij die niet verbreken zult. Want wij komen samen op of wij gaan samen den kelder in. Betreffende bijzondere maatre gelen na vijandelijke luchtaan vallen. Op grond van art. 45 der verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde, wordt bepaald: 1. Het fotografeeren van plaatsen en voorwerpen welke ten gevolge van lucht aanvallen zijn beschadigd, is verboden. 2. Handelingen in strijd met het bepaal de in deze bekendmaking zijn overtredin gen. De daders worden gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden en geld boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen, voorzoover niet in gevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd. 3. ITet bepaalde in. deze bekendmaking treedt in werking op den dag harer afkon diging. 4. De aandacht wordt er op gevestigd, dat -fotografische artikelen, welke zijn ge bruikt om beschadigde plaatsen en voor werpen te fotografeeren, op grond van het bepaalde bij art. 5, lid, 2 van de veror dening no. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied door Duitsche politieorganen in beslag kunnen worden genomen. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: RAUTER, SS-gruppenfuehrer. Ergens in Centraal China. 3 Aug. (Dq.- mei). Vanmiddag hebben Japansche marine vliegtuigen tonnen ontplofbare stoffen doen neerregenen op militaire doelen in Hangt- sjau. Tsjansja en Tsjikiang, waardoor groo te branden zijn ontstaan. Volgens een bericht uit Sjanghai hebben Japansche marinevliegtuigen voorts weer aanvallen gedaan op Tsjoenglting en op plaatsen in de provincies Setsjoean en Kwantocng. waarbij munitiefabrieken, mili taire installaties en opslagplaatsen zijn ver- nield. De strijdkrachten van de Japansche blok kade hebben enkele tienduizenden schepen aan de Cbineesche kust gecontroleerd, waarvan er verscheidene in beslag zijn ge nomen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2