- Uit Langedijk -s OMGE VINGNIEU WS= Brand te Noord-Scharwoude Tomaten zijn gezond Maandag 4 Augustus 1941 Tweede blad WIERINGERMEER de wieringermeer in oogsttijd. Het beeld van den Wieringermeer eischt, vooral in dezen tijd van het jaar, onze bij zondere belangstelling op. 't Schilderachtige misschien wel een ietwat eigenaardige uitdrukking voor dezen hypermodernen pol der v, d. verschillenden bouwstijl ver- spreid gelegen boerderijen met de afwisse- lend gekleurde pannen daken (een enkele maal ook riet); met daartusschep een enke le pleisterplaats, een dorp, waar 't geeste- lijke, economische en sociale leven van een groot gedeelte der „Meer" hoofdzakelijk op I is aangewezen en ingesteld. En bovenal de 1 arbeid, waarvan straks vooral een uitne mend beeld is te verkrijgen. Het is eigenlijk verwonderlijk te moeten vernemen dat nog betrekkelijk velen in ons land deze „twaalfde provincie" nog nimmer hebben aanschouwd. In dezen tijd, waarin het va'cantieverkeer beperkt is lijkt ons de gelegenheid zeer geschikt om met den polder kennis te maken of de kennis making te hernieuwen. In den oogsttijd speciaal, vinden velen van elders hier zooals dat trouwens ook in onze andere graanpolders 't geval is werk en brood, vaak een goed stuk brood, f ,Van heinde en verre komen de arbeiders, moeten niet zelden een paar utir per dag I fietsen na den vermoeienden arbeid. Ook zijn er die door den week in den polder I blijven en alleen in 't weekeinde naar huis gaan. Zij die uit andere provincies komen .verblijven hier natuurlijk meerdere weken aaneen. De oogstvooruitzichten worden zeer ver- Schillend beoordeeld.- Spreekt de een van gunstig, de ander krijgt de indruk van middelmatig. De verschillende graansoorterf stonden er zonder uitzondering goed voor. Door de regen van de laatste weken zijn de zware stukken echter gaan legeren, wat 't maaien met de zelfbinders zeer zal bemoeillijken. De meeste stukken tarwe, zullen, naar men verwacht, van één kant gemaaid moeten worden, wat het benzinevraagstuk op de voorgrond plaatst, omdat daarvoor 't dub bele kwantum benzine noodig zal zijn. De zware regens hebben ook aan de erw- i ten en het vlas schade veroorzaakt. De erw- j ten, die nog niet op ruiters stonden (naar schatting 30°/o) zijn gaan spruiten, terwijl 't vlas dat nog niet aan schelven stond 40 °/o) nogal geleden heeft en hier en daar I zwart is in plaats van goudgeel. IDe vlastrekkers 't werk duurt maar een paar weken, en is nu beëindigd heb- f ben het dit jaar ten gevolge van de sterke droogte, moeilijker gehad dan andere ja- I ren. Dit wil niet zeggen dat het vlastrekkcn Ionder gunstiger omstandigheden een peule schilletje is .Iimmers de meesten dezer menschen klagen, gedurende de paar eer ste dagen dat ze dit werk aanvatten, elk jaar i weer over een pijnlijke vermoeidheid der beenen, speciaal van het rechterbeen. burgerlijke stand. Van 28 Juni tot on met 1 Augustus 1941. Geboren: Dirik, zoon van R. Spikmian en 1 M. de Boer; Hendrik, zoon van H. Bosma en S. Talma; Janette Adrianne, dochter van A. N. Nap en A. Geel; Georg Johannes, z. van J. J. de Vuldre en C. L. Swartelé; Pie- ter Jacobus, zoon van J. I. de Groote en D. J. Kense; Marry Nida, dochter van C. Schenk en M. Rens; Maria Catharina, dochter van G. W. Datema en C. Smit; Jan, zoon van D. P. Kuiper en G. Blom; Antonius Adrianus Marie, zoon van M. P. van Oers en A. C. A. Adriaansen; Peter Otto Michael, zoon van O. C. van de Werken en M. H. A. Haex; An na Petronella, dochter van W. Bakker en G. Tornga; Pieternella, dochter van J. de I Vos en C. Remus; Wilhelmina Hendrika, dochter van C- Kaptein en C. Veldman. Ondertrouwd: Moser, Kurt Erich Israël en k Lieman, Ruth Sara. Getrouwd: Schloszberger, Kurt Gumprecht 1 Israël en Zivi, Elsa Sara; Smid, Pieter Reijer en Doppewberg, Jannetje. Overleden: van Strien, Barthel Marinue. SINT MAARTEN een postale familie. Met ingang van 15 Aug. a.s., zal ons hulp- postkantoor gedegradeerd worden tot post station en zal hierdoor de burgerij, evenals op vele andere kleine plaatsen, het onge mak ondervinden daar zulk een station slechts 3 uren per dag voor het publiek ge opend is. De tegenwoordige kantoorhouder, de heer A. P. Blaauw gaat op gelijken datum den dienst bij het P.T.T. bedrijf verlaten en wordt op wachtgeld gesteld. Merkwaardig is dat hij de laatste der 4 gebroeders is, welke als gepensionneerdc het P.T.T. gaat verlaten. Ook de ouders dezer gebroeders waren aan het P.T.T. en de moeder, heeft als ge- pensionneerde de 94-jarige leeftijd bereikt. Zoo het voor haar nakomelingen weggelegd moge zijn dezen hoogen leeftijd te bereiken dan is bet- pensioenfonds nog bij lange na niet van hen af. Daar het dit fonds echter niet failliet zal slaan, hopen wij dat allen nog vele jaren .van hun pensioen mogen genieten. Gaat de 15 Aug. de eene Blaauw ons ver laten, een andere Blaauw treed in zijn plaats daar zijn dochter Mevr. J. Slot-Blaauw als stationlhoudster is benoemd. stroet (St. Maarten). vischwedstrijd. Daar onze hengelclub niet onder die dei- verboden vereenigingen behoort, hebben wij gisteren, Zondagmorgen, van deze vrijheid gebruik gemaakt en een hengel wedstrijd ge organiseerd en togen daarom met z'n allen naar de Ringsloot aan het Westeinde, om elkaar te bekampen. De eerste prijs, de groot-, ste baars, zou zijn gewonnen door ons lid Jb. Keetman, maar deze had door de lang- pootemuggen zulk een slechten nacht ge had, dat hij door slaap overmand naast zijn hengel in slaap was geraakt en droomde van een heerlijk partijtje biljart in het clubge bouw. Onderwijl had een kanjer van een baars zichtean zijn aas vergast en werd door kleine Siempie Blokker op het droge gehaald. Thans werd de le prijs toegekend aan den heer W. Wit voor het grootste aantal, zijnde 15 stuks; 2. D. Brak 14, 3e C. Blokker, 4e D. Brommer, 5e W. Brommer, 6e J"n. Prosper, 7e C. Brugman, Se T. Bakker en als vergoe ding kreeg Jaap toch nog een troostprijs, om dat hij door de gehate langpooten zulk een strop had gehad. burgerlijke stand over de maand juli 1941. Geboren: Leo, zoon van R. Bijpost en M. v. d. Haan. Ondertrouwd: C' G. Volder .en L. R. E. v. Drumen. Getrouwd: Geene. Overleden: Albert Zwakmanoud 72 jaren Cornelis A. Blom, zoon van P. G. Blom, oud 4 jaren; Aafje de Mayer, dochter van C. de Mayer, oud 4 maanden. SCHOORl plechtige uitvaart van meester tromp. Gelijk, het gras is ons kortstondig leven, Gelijk een bloem Wanneer de wind zich over 't land laat hooren, Dan knakt haar steel Meester Tromp ovei leden! Er ging een schok door de gemeente bij het bekend worden van het plotselinge over lijden van den heer Joh. Tromp, hoofd van de R.K. school alhier. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zoo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar hier werd een 59-jarige, geheel onverwacht, na een zeer kortstondige ziekte, aan zijn gezin, aan zijn omgeving ontrukt; aan zijn gezin, waarvoor het heen gaan van den man en vader een smartelijk verlies beteekent, aan zijn omgeving, waar men den stoeren werker, den hulpvaardigen man zal missen. 27 jaren verrichtte de thans ontslapene hier als hoofd der school zijn zegenrijk werk en ook buiten zijn ambtsbezigheden deed hij nhttige arbeid: hij was o.m. directeur van het Kerkkoor, voorzitter van de Reisvereeni- ging voor ouden van dagen en tal van jaren secretaris van de afd. Schoorl van het Witte Kruis. Zaterdagmorgen werd in de Parochiekerk van H. .Toannes den Dooier te Catrijp een plechtige uitvaartdienst gehouden. De plech tiige requiemmis werd opgedragen door den Zeereerw. Heer Pastoor Jos. N. A. Beenakker. Het stoffelijk overscjiot werd hierna naar zijn laatste rustplaats gedragen en op de R.K. begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Er was zeer groote belangstel- lang bij den uitvaartdienst en de begrafenis Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. Burgemeester Baron van Fridagh, Mevr. van FridaghKaathoven, Ds. A. J. P. Boeke, Ned. Herv. Predikant en vele collega's van het bijzonder en openbaar onderwijs. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Requiem, aeternam dona ei Dominé, Heer, geef hem de eeuwige rust. HEER-HUGOWAARD DIJKDOORBRAAK. Bij de werken van de fa. Bosker ter uit voering vari den aanleg van een kanaalvak onder de gemeente Ursem is Vrijdagmiddag te Rustenburg de dijk doorgebroken aan de zijde der ringvaart om den polder Heer- hugowaardr Hierdoor is een grpot gedeelte van het werk onder water komen te staan,' wat natuurlijk een tegenvaller en een scha depost is. Waarschijnlijk is de hoogere waterstand van den ringvaart tengevolge van den re genval der laatste dagen oorzaak van het ongeval. v DE MOLENS MALEN X^ROEG! De overvloedige regen van vorige week is oorzaak geweest dat verschillende polder molens vanuit den zomerlaag, waarin ze zoo rustig en ongestoord schenen te droo- mjn, vlug in werking zijn gesteld om 't overtollige water weg te werken. Dit is zeer vroeg, en zeker kenmerkend voor de grootte der regenval, te meer daar de tijd die hieraan vooraf ging zoo uitzon derlijk droog was. URSEM FRAUDULEUZE BOTER. Verschillende veehouders en afnemers on der de gemeente Ursem woonachtig zijn betrapt op het bereiden en koopen van frau duleuze boter. Proces verbaal is opgemaakt. burgerlijke stand juli 1941. Geboren: Jean. z. v. J. E. Heesbeen en H. Goudsmid (bevolking Amsterdam); Johan- na Margaretha. d. v. J. N. Rood en Ch. Tuin man; Cornelia Maria, d v. J. Deikker en E. Tamis; Elisabe-th Divera, d. v. G. Tamis en C. Korver: Engelina Maria. d. v. C Tromo en A. Borst; Willem, z. v. C. Borre- man en M. J. Slort (bev. Den Helder); Pie ter, z. v. B. Kersbergen en A. J. Pluijtaar; Jacobus, zoon van J. Vreeker en G. Bruin; Theodorus Petrus, z. v. P. Schipper én M. Rood; Lucia Maria. d. v. J. v. Stralen en A. Wïjinker; Dieuwertje Jacoba, d. v. H. v. Twisk en C Kossen. Ondertrouwd en getrouwd: Martinus Bruin. 22 jr. N oordfe ch ar woud e en Potro- nella Breed, 24 jr. Overleden: Anna Buren, 42 ir.. echtg. v. H. Stuijt (overl. te Alkmaar), Martinus Ma ria Snoek, 1 jr., z. v. P. Snoek en C. Tijm, ANNA PA ULOWNA aanstelling. De heer H. Webeling is, voorloopig met een proeftijd van een jaar aangesteld bij den P.T.T.-dienst te Haarlem. TUINDERS KRIJGEN TOCH AARD APPELS. De beschikking van den secretaris-gene raal van het Dep. van Landbouw met be trekking tot het inleveren van aardappel bonnen door hen, die aardappelen verbou wen en daarvan hun bedrijf maken sloot in dat beroepstelers van aardappelen, w.o. de tuinders, hun ontvangen adrdappeldistribu- tielcaarten weder moesten, inleveren. Blijk baar was bij deze beschikking geen reke ning gehouden met de omstandigheid, dat er heel wat tuinders zijn. die geen of niet voldoende winteraardappelen telen en uit de vroege aardappelen geen voorraad voor eigen gebruik kunnen vormen. Op een des betreffend verzoek van bet Centraal Bu reau der veilingen, om voor hen, die in bo vengenoemd geval verkeeren, toe te staan, dat zij hun aardappeldistributiekaarten be houden, is gunstig beschikt. BROEK OP LANGENDJJK NIEUWE MAXIMUMPRIJZEN. Met ingang van Dinsdag 5 Augustus zul len de maximumprijzen voor Duitschland voor de tuinbouwproducten als volgt zijn: Tomaten, A tot en met CC f 18.per 100 Kg., (was f 19.tomaten (bonken) worden gebracht op f 13.per 100 Kg. De prijs der roode kool wordt verlaagd van f 6.tot f 5.die van de gele kool van f 5.80 tot f 5.van wittekool van f 4.tot f 3.50 per 100 Kg. Spitskool no teert thans f 4— per 100 Kg. De tuinboonen zijn verlaagd van f 7, tot f 6.stoksnijboonen, snij- en spekboo- nen noteeren dan f 14.— per 100 Kg., stam- boornen, witte orincesse zonder draad f 14, met diraad f 12.en alle overige soorten f 10per 100 Kg. Pronikboonen met witte zaadboon f 10. De prijzen van augurken en komkommers zijn ongewijzigd gebleven. Meloenen 6 stuks p kist, minstens 9 Kg net to noteeren, Dinsdag te beginnen, f 38.en S stuks per kist van minstens 9 Kg. f 30.- per 100 stuks. Bloemkool, I, meer dan 22 c.m. middellijn over den kop gemeten f 12.- II, van 18—22 c.m. f 9.per 100 stuks. Bospeen is teruggebracht van f 6.tot f 5per 100 bos, peen zonder of A 20 50 gram.f 7.B 51200 gram f 5.per 100 Kg. Aan de lijst zijn peren toegevoegd met een prijs van f 15.voor A kwaliteit. In de verédeeling voor export en binnen land is geen wijziging gekomen. Ten aanzien van de snijboonen wordt me degedeeld, dat deze vallen onder de rubriek Stamboonen overige soorten. Er komen nog wel eens bös-uien aan de veiling. In de voorschriften staat thans vermeld, dat uien en kroten alleen per Kg. mogen worden geveild met in achtneming van de thans voor deze producten vastge stelde maximumprijzen voor het binnenland Het veilen per bos is voor deze producten niet toegestaan. Onder bospeen dient ook te worden ge rangschikt de zg. geboste breekipeen. Nauw lettend dient daarbij er op gelet te worden dat de kwaliteitsvoorschriften voor bospeen worden gehandhaafd. Elke J>os dient ten minste 15 stuks peên te bevatten. Bonte pronkboonen mogen niet worden geveild. Voor de appelen en peren is vastgesteld, dat de kwaliteitsvoorschriften daardoor de zelfde zijn als die welke verleden jaar gol den, met dien verstande, dat A-kwaliteit voldoende rijp ter veiling wordt aange-. boden. BINNENLANDSCHE MINIMUMPRIJZEN. Er is aan de lijst van binnenlandsche minimumprijzen weer een aanzienlijke uit breiding gegeven. Daarop komen thans de volgende producten voor: peulen f 16. rijs- en krombekdoperwten f 16.doperw ten (geen rijs- of krombek) f 12—, stok- boonen (princesse) f 20—, uien f 7—, zil veruien f 12.—. kroten f 5.kropsla f 4.- (per 100 stuks), stoofsla f 10.andijvie f 10.—, rabarber f 8.—, postelein f 12.—, sjalotten f 10.aardbeien met dop f 35.roodè en witte bessen f 22.50, zwarte bessen f 42.frambozen, cofcsumptie f 50.kersen f 40.morellen f 30.kruisbessen f 16.meloenen, groe ne ananas f 47.idem, overige soorten en sorteeringen f 26—, druiven, Golden Champion en Colman f 80.Frankentha- GRATIS TURF. De veenlaag, die bij de werkzaamheden in de nabijheid van den Boermansweg wordt uitgegraven, helpt menigeen aan een extra rantsoent:e brandstof voor den winter. Met paard en% wagen, handkar, enz., worden de klniten naar huis gehaald en daar, na een paar dagen buiten drogen, opgeslagen. Op verschillende erven zagen we aardige stapeltjes liggen. Naar men ons verzekerde, brandt deze gratis turf maar lekker en houdt men er vrij lang vuur mee in de kachel. WIERINGEN WIJZIGING BINNENBERMLOOP AFSLUITDIJK. Ten behoeve van de wijziging der binnen bermloop der Afsluitdijk WieringenFries land is het leveren van 62300 stuks beton blokken met bijbehoorende betonbanden en beton paaltjes voor rekening van den Dienst der Zuiderzeewerken gegund aan N.V. De Meteoor te De Steeg voor respectievelijk f 1.77, f 3.30 a f 3.40 en f 149 per stuk. W ARMENHUIZEN INBRAAK IN DE R.K. PASTORIE. In den nacht van Donderdag op Vrijdag in ingebroken in dc R.K. Pastorie alhier. Door opensluiten van .een raam hebben de ongenoode gasten zich toegang verschaft. Er wordt vrij wat vermist, zooals geld, kleeding, levensmiddelen, distributiebons enz. De marechaussee, onder leiding van opper wachtmeester Leegwater te Broek op Lan gedijk en de gemeentepolitie volgen een bepaald spoor en zetten het onderzoek met kracht voort. Iers f 75.en overige soorten f 70.per 100 Kg. Afwijkende kwaliteit van al deze producten 20% minder. Komkommers stek en kriel van tomaten staan met f 8.per 100 Kg op de lijst. Voor de vroege appelen A kwaliteit Yellow Transparant., 'Zigeunerin en Perzikroode zomerappel f 25Godlin Keswick. Early Victorie f 20.alle overige soorten en sor teeringen f 10.per 100 Kg. Peren, alle variëteiten f 15.(A kwali teit), alle variëteiten overige sorteeringen f 10.— per 100 Kg. regeling aardappelafzet. De Ned. Groenten en Fruit Centrale heeft aan de veilingen een rondschrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat per 4 Aug. de bemoeiingen van die Centrale voor de aardappelen afloopen, zoodat vanaf dien datum voor de aardappelen geen veilplicht meer bestaat, tenzij de teler tegenover de veiling, waarbij hij is aangesloten, een sta tutaire verplichting heeft t.a,v. 'het veilen. In dit laatste geval dient de levering via de veiling te geschieden. Alle tèlers blijven echter vrij, om ook ge durende de maand Augustus hun aardap pelen ter veiling af te leveren. Met ingang van 4 Augustus 1941 zal een prijs gelden van f 4.50 .per 100 Kg., terwijl voor levering aan wagon of schip f 0.15 per 100 Kg. zal worden betaald. De aardappelen zullen worden overgenomen voor de Prov. bureaux van de V.B.N.A. De veilingen ontvangen van de Y.B.N.A. voor hun bemoeiingen f 0.06 per 100 Kg., terwijl door die veilingen geen veilingsper- oentage mag worden genomen. De teler krijgt derhalve uitbetaald f 4.65 per 100 Kg. en de V.B.N.A. betaalt aan de veilingen f 4.71 per 100 Kg. Aardappelen beneden de maat 28 m.m. zullen vanaf bovengenoeanden datum niet meer worden overgenomen. GESLAAGD. De heer G. Bos alhier slaagde bij het te Haarlem gehouden examen voor de hoofd- acte. boerderij in de asch gelegd. De gemeente Langedijk heeft spoedig haar eerste brand gekregen. En het was er een Van flink formaat ook. De boerderij van de fa. Verburg aan den dijk, met de „fabriek" is Zondagmorgen een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak van den brand moet wor den toegeschreven aan hooibroei. Er was al eenige dagen wat van broei te bemerken. Toen Zondagmorgen eenige rookontwikke ling werd waargenomen en ijlings de brand spuit werd gealarmeerd, was het al te laat. De motorspuit van de gasfabriek arriveerde heel spoedig, maar toen brandde het gebouw al flink. Spoedig bleek, dat het gebouw niet meer te houden was. De belendende percee- len liepen, tengevolge van de gunstige wind richting, zoo goed als geen gevaar. In zeer korten tijd was de boerderij tot den grond toe afgebrand en stond nog alleen de hoop hooi midden in de ruïne te branden. De brand spuit van Broek o Langendijk, die inmid dels ook was gearriveerd, heeft meer aan de nablussching kunnen deelnemen. De brandspuit \ten Heerhugowaard, welke ook naar het terrein van den brand was geko men, behoefde geen dienst te doen. Doordat het overdag gebeurde, waren de bewoners spoedig uit het brandende huis gekomen, doch men heeft zoo goed als niets kunnen redden. De eigenlijke bewoner, de heer P., heeft nog wat kleeren kunnen red den en heeft bij zijn pogingen orfl ander huis raad te redden nog een flinke verwonding aan een zijner handen opgeloopen, waardoor doktershulp noodzakelijk was. Een inwonend gezin, uit Den' Helder ge vluchte menschen, heeft behalve wat klee- dingstukken, ongeveer alles verloren wat het bezat. De heer P. was laag verzekerd', doch het is de vraag, of het Heldersche gezin wel eenige uitkeering van de verzekering zal krijgen, aangezien het bericht had ontvan gen naar men ons mededeelt dat de verzekering was afgeschreven, omdat verze kerde in een huis met rieten dak was gaan wonen. Men wordt zoo dan wel door het noodlot achtervolgd. De boerderij, eigendom van de familie Ver burg, was wel verzekerd. Zooals te begrijpen is, trok deze brand zeer veel belangstelling. Ook de burgemeester, de heer H. Schelhaas, was bij de blussching van den brand aanwezig. geen adressen wijzigen. Naar wij vernemen, zijn er personen, die hun adres, na de samenvoeging van de Lan- gendijker gemeenten gewijzigd hebben, bij voorbeeld door aan te geven, dat zij in Lan gedijk wonen, zonder aanduiding van den naam van het dorp hunner inwoning. Ande ren duiden de adressen op hun correspon dentie aan met bijv. Zuidscharwoude, ge meente Langedijk. Dergelijke aanduidingen zijn echter geheel overbodig en vertragen het postverkeer. Men behoeft heelemaal geen wijzigingen aan te brengen. De brieven kun nen gewoon'worden geadresseerd met de na men der voormalige gemeenten. De dorpen behouden hun eigen naam. toevallig! Het eerste paartje, dat zich voor onder trouwd kwam melden in de nieuwe gemeen te Langedijk, bestond voor de mannelijke helft uit een .Langedijk. De heer P. Langedijk Kzn. waagt de groo te stap met mej. Ali Heuvel uit Sint Pan- cras. Een toeval! ZUIDSCHARWOUDE RECTIFICATIE Volgens het vermelde Distributiekring- nieuws in ons nummer van Zaterdag zou het Kringkantoor, dat nu te Zuidscharwou de gevestigd is, slechts geopend zijn van 99.30 op eiken werkdag. Men lichtte ons in dat dit 912.30 moet zijn. WINKEL geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer A. Langereis slaagde voor het schildersdiploma Vakbe kwaamheid te Haarlem. De heer Langereis werd opgeleid door den heer D. P. Dirk- maat te Heerhugowaard. 'S-GRAVÊNHAGE, 1 Au*. Het voorlich- tinrrsbureau van den voedingsraad schrijft: De tomaten zijn er weer. Overal liggen de warmroode vruchten uitgestald. Het is een lust voor de oogen eneen'streeling voor de tong. Op allerlei manieren kan men tomaten bereiden: als koud of warm voorgerecht als soep, als saus, als sla of als compote. Men moet ze vooral rauw gebruiken, daar zij een waardevolle bron van zouten en vi taminen zijn en in rauwen toe tand het meest tot haar recht komen. Daaróm mogen de tomaten bij de boter ham niet ontbreken. Vooral nu niet, want door haar sappigheid maken zij de boter ham zacht, zoodat men met weinig boter kan voLstaan. Tomaten lesschen den dorst, geef ze de kinderen mee op hun fietstochten en wande lingen. Doordat zij licht verteerbaar zijn, kan men ze zelfs aan babies en kleine kin deren geven. Menig gerecht krijgt door toevoeging van tomaten een pittigon smaak. Men moet de tomaten echter nooit langer verwarmen dan noodig is. Geur,' smaak en voedings waarde gaan bij langdurige verhitting ver loren. De tomaten zijn niet lang te bewaren. Wel kunnen niet te rijpe tomaten eenige weken goed blijven op een koele plaats in zaagsel gelegd, zóó dat zij elkaar niet raken. Door ze in te maken in den vorm van sap, puree, jam of compote, kan men ook des winters tomatengerechten op tafel brengen. Rauwe tomaten bij de boterham. De tomaten wasschen en kort voor het gebruik in plakjes snijden en met wat zout (peper en fijn gehakte peterselie) of met wat suiker bestrooien. Sla van witte boonen, tomaten en aardappelen. (Volledige maaltiid vooF vier personen.) 800 gr. boonen, kg. tomaten, 1 kg./ aard appelen, 1 ui, 1 komkommer, 1 krop sla, zout, azijn, mosterd. De boonen één nacht weeken, met het weekwater gaar koke^ en laten afkoelen. Kooktijd plus minus 1 uur. De aardappelen schoon boenen, gaar ko ken en in plakken snijden. De sla schoonma ken, de komkommer en tomaten wasschen en in plakjes snijden. Een slasausje maken vars^nkele fijn ge maakte aardappelen, mostercr, peper, zout, azijn en boon en vocht en alle bestanddeelen dooreenmengen. ALKMAAR centralisatie van personeelaan- gelegenheden. Te 's-Gravenhage bestaat een Centraal Bureau inzake gemeenschappelijke behan deling van personeelaangelegenheden. De concentratie van de gemeentelijke werk zaamheid op het gebied der personeelaan gelegenheden heeft den laatsten tijd be langrijk veld gewonnen. Aanvankelijk toch konden slechts gemeenten met 40.000 of meer inwoners aan het Centraal Overleg deelnemen, thans is deze beperking opge heven en kunnen alle Nederlandsche ge meenten in de gemeenschappelijke rege ling worden betrokken. De bedoeling van de gemeenschappelijke regeling is in hoofdzaak deze, dat personeel- vraagstukken van algemeene strekking op één centraal punt worden behandeld. Als zoodanig komen bij voorbeeld in aan merking het invoeren van algemeene sala ris- of loonsverhoogingen of -verlagingen, 't vaststellen van ziekte-, wachtgeld regelingen. De gemeentelijke commis sies van overleg zullen met dergelijke vraag stukken in het vervolg dan geen bemoeienis meer hebben, doGh zich uitsluitend bezig houden met kwesties van zuiver plaatselij ken aard ,als b.v. de beoordeeling omtrent nieuw in te stellen functies. Het College van B. en W. is van opvat ting, «|at ook de gemeente Alkmaar tot het gecentraliseerd georganiseerd overleg be hoort toe te treden en stelt aan den ge meenteraad ioor hiertoe te besluiten. De jaarlijksche contributie bedraagt f 1.50 per 1000 inwoners. KOEDIJK vischwedstrijd. De gisteren gehouden vischwedstrijd vari het „Baarsje" in het Noordholl Kanaal had 17 deelnemers. Totaal werd gevangen 38 stuks, dus min der dan de vorige keer. Eerste prijs (groot ste baars 20% cM) Cor Hartog, 2e prijs gr. aantal (7 stuks) Cor Wallaart, 3e prijs Jan Hart, 4e prijs A. Visser, 5e prijs Piet Kooij, 6e prijs 'Simoo Dijkstra. Als bijzonderheid zij nog vermeld dat Arie Hart aan een dun baarstuigje een snoek wist te vangen van bijna 45 cM. Aan het front van Tobroek. Een buit gemaakte Britsche pantserwagen, d(e thans dienst doet voor het Duitsche Afrika-korps, dat de stad omsingeld heeft (Orbis-Hollanji)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5