Het burgerlijke bestuur Eeo babbelachtige huishoudster Pientere jongens irs MOSKOU OPNIEUW GEBOMBARDEERD Voorzorgsmaatregelen te Batavia TURKIJE VERONTRUST in de bezette Oostelijke gebieden Uit onze Omgeving ADVERTEEREN Schager Courant Bruine dekzeilen H. SCHRIEKEN Marktberichten prij: :hMI ïetfc ïsj !I11 *4 !/ll Duiischland strijdt voor Europa Uit het hoofdkwartier van den Fueh- rer„ 5 Augustus (D.N.B.): Het opperbevel van de Duitsche weer- maclit inaakt bekend: In de Ockruine werden uitvalspogingen van de in oen nauw gebied samengedron gen vijandelijke strijdkrachten verijdeld. Deelen van den vijand werden daarbij in de pan gehakt. Rij de uitbreiding van het gebied van doorbraak werd op 100 kilo meter ten zuidoosten van Smolensk een nieuwe vijandelijke afdecling deels ver nietigd, deels ingesloten. In Estland werd de stad Taps ingeno men. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht zonder ophouden militaire en voor de oorlogvoering be langrijke inrichtingen te Moskou op suc cesvolle wijze friet brisant- en brandbom men. Bij aanvallen op de Britsche ravi- laillcéringsscheepvaart bracht het lucht- wapen ver ten westen van Ierland en in het kanaal van St. George twee koop vaardijschepen met tezamen 10.300 b.r.t. tot zinken. In Noord-Afrika mislukte bij Tobroek een aanval van sterke Britsche strijd krachten onder zware verliezen voor den vijand. Duitsche gevechtsvliegtuigen de den ook vannacht aanvallen op Britsche steunpunten aan het Sucz-lcanaal. In den nacht van 3 op 4 Augustus vernietigden zij op de roede van Suez twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 18.000 b.r.t. en troffen een groot passagiersschip op ernstige wijze. Dé vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche rijk. In den strijd tegen de Britsche koop- vaardijschcepvaart brachten marine en luchtwapèn in de maand Juli 407.600 b.r.t. vijandelijke koopvaardijschecpsruimte tot zinken. Bovendien werd een groot aantal vijandelijke koopvaardijschepen zoo zwaar beschadigd, dat zij voor geruimen tijd niet voor de verzorging van het Britsche moederland gebruikt kunnen worden. De verliezen, die de vijand als gevolg van mijnen geleden heeft, zijn in deze getall^ niet inbegrepen. N. ■145 Yz 1311 -235 2I8J, N. 123'r -170 181j >0-12 zie gee Sov ensk wan i va hou tsch Cge: iet i va ;n i fei it b( igin lens Dui' te: EXPORTVERGUNNINGEN NAAR JAPAN UITGEBREID. De gehoele bevolking van Batavia zal van heden af ingeënt worden te gen typhus, cholera en dysenterie. Deze maatregel is bedoeld ais voor zorg tegen eventueole epidemieën. De woordvoerder der Japansche regeering heeft gezegd, dat Japan noch Nederlandsch Indië voornemens is den wederzijdschen handel" op te geven. Hel spreekt vanzelf, al dus vervolgde hij, dat het handelsverkeer zekere beperkingen ondergaat door de blok keering der wederzijdsclie saldi. Op het oogenblik echter worden reeds inleidende besprekingen over do handelsbetrekkingen, met inbegrip van het peiroleumvraagstuk, gevoerd door den Japanschcn consul-gene raal en de Nederlandsch-Indische autoritei ten. Wat de blokkeering der Japansche saldi in Nederlandsoh-Indië betreft: Batavia is hier ongetwijfeld Engeland en de Vercenigde Staten gevolgd, ook al beweren de Neder- iamdsch-Indische autoriteiten, dat zij haar boslissin gonafhankelijk van die landen heb hen genomen. Exportlicenties naar Japan uit gebreid. Batavia, 5 Aug. (Domei). De autoritei ten van Nederlandseh-Indië hebben erin toe gestemd, de exportlicenties naar Japan voor goederen als petroleum, rubber en tin uit te breiden. De betalingsvoorwaarden voor deze artikelen, zoo wordt vernomen, waren geregeld voordat de autoriteiten van Ned. Indië ertoe overgingen de Japansche saldi te blok koeren Tevens wordt gemeld, dat de in Ned. In dië wonende Japanners, die getroffen zijn door de blokkecringsmaatrcgel, thans vér- lof hebben gekregen oen deel van hun saldo op te. nemen, teneinde over contanten té beschikken voor salarissen, telegramkosten en huur- of pachtsommen, indien zij een desbetreffend verzoek met bijzonderheden aan hun banken voorleggen. Inmiddels wordt vernomen, dat officieuse besprekingen bétrcffende een regeling, van den toekomstigen handel tusschen Japan en Ned. Indië gevoerd worden tusschen de heeren Josjitosji Imagawa, den directeur van de Yokohama Specie Bank te Batavia, en Mr. Dr. G. G. van Buttingha Wichers, president van de Javasche Bank. icll :k war iaat i he il p ■gen hen rder lerd fveli n dc stel leen n <1* lie? n dJ oest rdes lijkt puni lijkt ;ctoi doof Dzet- ver- oog' op lilië Engeland te Teheran, gestelden eisch, dat de regeering van Iran de Duitsche staats burgers moet uitwijzen. Het blad „Aksham" schrijft bv.: Het is onwaarschijnlijk.dat de Duitschers in Iran voor dezen staat zelf of zijn naburen een gevaar opleveren." Nieuw vraagstuk bij de beroepskeuze (Van onzen Haagschen correspondent). Lezer,, ik heb het niet alleen met eigen oogen gezion, maar de advertentie ligt hier. voor mij op tafel. Denk dus niet, aan een borreltafclgrapje, maar aanvaard de stellige verzekering dezerzijds, dat het echt waar is. Het meest verspreide plaatselijk blad in een stad in het Westen des lands had n.1. gister avond een advertentie van de volgende in houd: Betrekking gezocht voor eenigszins babbelachtige, overigens uitstekende huishoudster, middelbare leeftijd, bijv. bij slecht hoorende dame. Br...r Allereerst wensch ik te constateeren, dat ik den naam van de stad, laat staan dien van de bewuste krant niet genoemd heb. Ik begeer n.1. niet ter verantwoording te worden geroepen door deze babbelachtige, overigens utistekende huishoudster, noch door haar familie, wegens het feit, dat ik haar heusch, zonder kwade bedoelingen, bij wijze van spreken wat in het zonnetje zet Maar toch voel ik me geroepen, dit geval aan de vergetelheid te ontrukken, want deze advertentietekst opent nieuwe wijde pers pectieven niet alleen, doch geeft ook aan leiding tot eenige vragen. B.v. wat is „eenigs zins babbelachtig" en welke mate van slechthoorepdbeid moet of mag de dame be reikt hebben, die men met deze overigens uitstekende huishoudster wil opknappen, zal H.Ed. van gezegde babbelachtigheid van middelbaren leeftijd och nee, die hoort bij de huishoudster, maar de babbelachtigheid óók, dus laat maar staan! niet onredelijk veel last hebben. Een en ander in verband met het aantal radiotoestellen en de kracht in decibels van alle stofzuigers tezamen en in vereeniging, in de buurt welke men dan met deze bedaagde babbelaarster gelukkig denkt te maken. Gedachtig aan de waarheid, welke de moeder is van de advertentierubriek, mag men vol vertrouwen natuurlijk aannemen, dat deze babbelachtigheid vrij is van kwaad sprekcrij en dat de steller van deze aanbie ding voor-goede-verzorging-der-huishouding alleen het oog heeft gehad op kracht van stemgeluid en- frequentie van woordproduc tie. zooals deze beide voortgebracht worden door de mond van mcergezegde huishoud sters van middelbaron leeftijd, wat zal die overigens in haar jonge jaren een mega foon geweest zijn! Niet zoo 'zuinig ook! Dit soort advertentie opent nog meer ge zichtspunten: men denke eens aan het om gekeerde geval, een huishoudster die nu letterlijk den heelen dag geen mond open doet. Dat kan toch óók gebeuren, al zal het een uitzondering blijven! Bij wie moet zoo'n exemplaar nu komen? Men zou kunnen zeg gen, dat een betrekking bij een kapper haar geen kwaad zou doen... En dan een juffrouw met een nog al amourcuzon inslag: zal die bij een braaf oud meneertje haar rust en beterschap vin den? En een, die zich ongaans pleegt te eten aan varkensvleesch in een Joodsch ge zin en een met een paarsch neusje bij een Blauweknoop-rldder? En hoe zou het eentje met watervrees ver gaan bij een directeur van een badinrich ting? Kortom, er zijn vele nieuwe mogelijkhe den op het gebied der beroepskeuze bijge komen, maar ik moet er niet aan denken, dat de juffrouw van onze advertentie bij meneer Sunier van Artis of hier in Den Haag bij Jhr. de la Paisières«den nieuwen directeur van onzen dierentuin terecht zou komen! Ziet XJ haar al loopen in de laan met de papegaaien, aan beide zijden een lange'rij van dat bengelend gedierte, mooi van kleur maar schel van stem? Dat zou een spreekkoor worden om de heele buurt, een .kilometer in het rond te ontvolken. Maar overigens, een babbelachtige, ver der uitstekende huishoudster bij een slecht hoorende dame.... daar zit wat in, zou Bu ziau zeggen. Verwondering over hoofarlikel in de „Times", volgens hetwelk de Sovjet-Unie een leidende rol zou gaan spelen in Oostelijke landen. In officieole kringen te Ankara geeft men naar U. P. aan zijn bladen seint, openlijk uiting aan zijn verontrusting en verwonde ring over het hoofdartikel van de „Times", "waarin wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie een leidende rol in de Oostelijke landen zou spelen. Dc Engelsehgezinde hoofdredacteur van de „Yennih Sabah", Iluseyin Yalciri ge naamd, verklaart, na liet uiten van de ver onderstelling, dat de Sovjet-Unie in een dergelijk geven 1 zeker een steun punt aan de Dardanellcn zal verlangen om deze rol te kunnen spelen: „Zouden wij aan de Rus sen worden uitgeleverd?" Het is slechts-na tuurlijk, dat dc Sovjet-Unie altijd nog land en vlootsteunpuntcn op strategisch belang rijke punten wil hebben. Het is niet moei lijk te erkennen welk een slavernij de Sov jet-Unie aan Oostelijk Europa zou opleggen. In den Wereldoorlog beeft Turkije tegen Rusland gevochten om het Russische juk te ontgaan. Dit hoofdartikel van dë „Times" moet grondig worden toegelicht. Zou de Britsch-Russischc politiek uit den tijd van de Tsaren in zake de zeeëngtes wederom herleven?" Het blad gaat dan verde^ en zegt, dat Turkije tot nu toe in Engeland den beseher mer van de kleine naties heeft gezien. „Zou de tegenwoordige oorlog beteekenen. dat de heerschappij van de Sovjets komt, dan zou den wij onze houding radicaal moeten wij zigen". Verder verklaart de „Yenih Sabah", dat Turkije zich als ccn vesting op den weg van eventueele aanvallers op het Naburige Oosten heeft gesteld. Tenslotte stelt het blad nog de vraag of de Turksche loyaliteit tegenover Engeland geheel vergoten Is. Uit Tstanhoel verneemt de United Press nog, dat. meer dan één Turksch blad zich in een hoofdartikel keert tegen den door Berlijn, 5 Aug. De A.N.P.-correspondent meldt: Gelijk zulks laatstelijk bij de voormalige Joegoslavische gebieden het geval was, zoo toont men thans voor de nieuw-veroverde landstreken in het Oosten in buitenlandsche kringen in de Rijkshoofdstad veel belang stelling voor wat betreft den toekomstigen bestuursvorm. Sinds eenige weken fluistert men den oud-bekenden naam van een ko zakken-hoofdman of hetman meent dien in verband te kunnen brengen met Duitsche plannen in de Oekraïne: Sommigen zoeken zelfs de sinds de gruwelijke moorden der bolsjewisten sterk gedunde rijen der Russi sche grootvorsten af in de meening, dat ccn van dezen wel eens door de overwinnaars voor den troon en het Tsarenschap aller Russen zou kunnen worden uitverkoren. Anderen denken buitengewoon goed geïn formeerd te zijn ten aanzien van de plannen der hoogste rijksleiding en willen weten, dat er een geheel nieuw departement geformeerd gaat worden voor de Oostelijke aangelegen heden en zij noemen zelfs den naam van een bekend Russoloog als den toekomstigen rijksminister voor dien post. Vanzelfsprekend zijn al dergelijke geruch ten volkomen oncontroleerbaar en ook voor barig gelijk dat eveneens bij vorige gelijk soortige gelegenheden gebleken is: zoo lang ergens nog het kanon spreekt, zwijgen de vraagstukken van burgerlijk bestuur. Eerst moet de tegenstand gebroken, de vijand ver slagen en het gestelde militaire doel volko- komen bereikt zijn. Dan komen andere pro blemen als die van de aan te stellen amb tenaren aan de orde. Bovendien: hoe gewichtig deze za ken ook voor het betreffende gebied en voor het Rijk zijn mogen, voor de buitenwereld blijven zij over het algemeen vrijwel zonder belang. Wat zegt bet bijv. den man van de straat, of in Noorwegen Tcrbovcn en in Polen Franck de bestuursmacht uitoefent?. adres, waar de man reeds wachtte en de fiets in ontvangst nam. De politie grijpt in. Maar op dit schoone oogenblik kwam de agent te voorschijn, greep den man in zijn kraag en zorgde er voor, dat hij op de plaats kwam, waar hij behoorde. Gistermorgen stond de man, wegens po ging tot uitlokken van diefstal, terecht voor de vacantiekamer der rechtbank te Amster dam. Nu trachtte hij den dans te ontspringen door een ontkenning. Hij had het briefje niet gegeven, zoo beweerde hij, en hij had zelfs de jongens niet gezien, vóór zij met een fiets bij hem kwamen. Dat briefje was afkomstig van een onbekenden man. Die geheimzinnige had hem gevraagd even zijn fiets in ontvangst te nemen als de jongens kwamen. De onbekende was namelijk een koopman, die weg was gegaan om een pak te halen, dat op de fiets gebonden moest worden. Uit vriendelijkheid had hij gewacht Toen de jongens echter met een dames fiets kwamen had hij gezegd: „Nee, jongens jullie hebben de verkeerde fiets meege bracht". Op dat moment had de politie hem ingerekend. Hij was dus volkomen onschuldig en wist van niets. De rechtbank geloofde niets van het on waarschijnlijke verhaal en had meer ver trouwen in de kleurige historie van de jon gens, die alles nog eens tot in de finesses kwamen vertellen en die geen oogenblik er aan twijfelden, dat hier de man stond, die hun een briefje had gegeven. De officier van justitie had respect voor het optreden van de jeugdige knapen zwaaide hun lof tod". Hij achtte het ten las ie gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Op Dinsdag 19 Augustus zal de rechtbank uitspraak doen. „In die straat staat een damesfiets, als jullie die even voor mij halen, krijg je een paar centen". Zoo sprak een 23-jarige werk- looze oo een zomermiddag in Juni tot een paar schooljongens, die op het Mercatorplein aan het spelen waren. En om het den kna pen nog duidelijker te maken, stopte de man een van hen een briefje in de hand, waar op precies het huisnummer en de naam van den winkel vermeld was, waar de fiets moest staan, alsmede het adres waar het rijwiel gebracht kon worden. Amsterdamsche jongens geven dikwijls blijk van een helder verstand en de 13-jarige Marinus deed dat ook. „Waarom", zoo dacht Marinus, „moeten wij een fiets gaan halen die zoo dicht bij staat. Als het zuivere koffie is danJ kan hij het zelf wel doen." Maar hij gaf geen uiting aan zijn ver denking. Hij pakte het briefje aan en ver dween er mee. In gezelschap van den twaalf jarigen Pietje en den zesjarigen Jopie wan delde hij naar de aangegeven straat, maar niet om de fiets te halen. Hij spoedde zich integendeel naar het dichtsbijzijnde politie posthuis en vertelde daar een agent, wat hem overkomen was. Die prees den jongen detective en adviseerde hem terug te gaan, het rijwiel te halen en naar het opgegeven adres te brengen. Dat gebeurde. De jongens haalden de fiets en brachten die naar het VERSTERKING DER POLITIE OP DE PHILIPPIJNEN. New York, 5 Aug. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Manilla meklit, heeft het bureau voor de civiele verdediging op de Philippijnen besloten, alle petroleum- tanks en benzine-opslagplaatsen te laten bewaken, om sabotagepogingen te verijde len. Voorts meldt het agentschap, dat de politie der Philip-pijnen met 2000 man ver sterkt is. ZIJPE STOLPEN. DIEFSTAL. Maandagavond kwam mevr. de wed. Bak ker, café aan de Stolpen tot de ontdekking dat f 400 was egstolen uit een geldkistje, dat in de huiskamer stond. De verdenking viel op een tweetal onbe kenden, die juist tevoren hadden verzocht van de telefoon te mogen gebruik maken. De actieve gemeenteveldwachter van Zijpe, de heer Homan, wist deze heeren spoedig te achterhalen, doch na onderzoek kwam niets bezwarends aan het licht. Al hun me- dedeelingen klopten precies. Daar het geld, zonder controle, den ge- heelen dag in de kamer heeft gestaan, acht de politie het niet uitgesloten, clat de dief stal reeds veel eerder heeft plaatsgevonden Het onderzoek duurt voort. ANNA PAULOWNA Van meer gewicht is de status der betrok' ken gebieden: of zij bij het Rijk zullen wor den ingelijfd, of zij 'gouvernement-generaal of protectoraat worden, of dat zij tenslotte misschien aan het overwonnen land te eenl- ger tijd weer zullen worden teruggegeven. In' dit verband schenkt men te Berlijn ook groote aandacht aan het zooeven tot stand gekomen verdrag tusschen de Sovjets en de gevluchte Poolsche regeering. Men wijst er hier op, dat diezelfde Polen in 1939, voor en na het uitbreken der vij andelijkheden tusschen Berlijn en Warschau categorisch iedere hulp van Moskou af wees. Hoe men zioh vertwijfeld tegen den dolkstoot in den rug door de bolsjewisten heeft verdedigd, en hoe tenslotte alle Polen thans verheugd zijn, van de Sovjets te zijn bevrijd. En juist op dit moment, zoo zegt men hier, levert de emigranten-regeering haar volksgenooten als kanonnenvoer aan Moskou uit, en tracht voor de Sovjets den weg naar het Westen weer vrij te maken. Het heele verdrag is een „abkommen urn den mond", een wassen neus, aldus de Wil- helmstrasse. doch het is niettemin teeke nend zoowel voor de mentaliteit der betrok ken partijen als voor de hachelijke situatie, waarin zij zich bevinden. Ten aanzien van den toekomstigen status der Baltische landen laat men zich in be voegde Duitsche kringen niet uit. Ook ant woordde men niet op vragen, of er soms al civiele commissarissen voor die gebieden aangewezen waren. Wat Litanen betreft, mag men intusschen wel aannemen, dat daarvoor zeker reeds plannen gereed zijn gelijk in het algemeen dergelijke zaken hier spoedig en grondig ge regeld plegen te worden. Ook is het wel zeker, dat Duitschland de ze landen vol oud-Duitsche nederzettingen en vol eeuwenouden Gennaanschen invloed in dc toekomst voor gevaren uit het Oosten wil vrijwaren. Hoe zulks echter zal ge schieden, is momenteel nóg een geheim. Practisch erkent men de Sovjetrechten op die gebieden zeker niet meer. „Wij wjllen niet Roomscher zijn dan den Paus", ver klaarde de woordvoerder ln de Wilhelm- strasse, daarbij doelend op het pasgesloten verdrag tusschen Moskou cn de gevluchte Poolsche regoering, waarin o.a. bepaald wordt, (kat de gesloten verdragen niet meer gelden. Oók Duitschland wenscht die grens verdragen in Oost Europa niet langer te erkennen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Anna, dochter van W. Pijnacker en M. J. Lute; Roelof je, dochter van K. Otten en A. Habing, Johanna, doch ten van A. Klos en A. Feith; Roeland, zoon van Joh. A. Zorg en V. M. Wiggers Ondertrouwd: H. Jonker en A. A. Keuris, J. Glasbergen en W. Zeeman, Joh. A. van Duin en A. Borst, Getrouwd: H. Blaauboer en M. de Greef. Overleden: P. Kuijs Cz., oud 2 jaar; M. M. Schouten Ad., oud 6 weken. POLITIE. Gevonden: Regenjas; pakje inh. zwem pak, enz. Verloren: Grijze regenjas; portemonnaie zilveren armbandje, dames armbandhor loge. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. Borst e.i echtg. van Wierin gen, Noorderbuurt 3. Mej. A. C. van der Bent van Den Helder, Huisduinerweg 3. S. C. Sieuwers en echtg. van Alkmaar, Stuart- straat 89. K. van Dalen van Keulen (Dl.). W. H. Blaauw van Koedijk, Kanaaldijk 104. P. Voorthuizen en echtg. v. Den Helder, Cal lantsoogervaart.17. Mej. Joh. M. van der Mo len van Den Helder, Soembastraat 74. Mej. A. Kaan, van Naarden, Rijksweg 14. Vertrokken: Mej. M. Kager naar Schoorl. C. Harms en echtg. naar Leiderdorp, Scha- penrustweg 1. J. J. Wisse en gezin naar Wie ringermeer, Wieringerwerf, Zeugweg. Mej, W. P.eumer, naar Zaandam, Oostzijde 42. Mej, J. Tiesselink naar Amsterdam, Prinsengracht 418 I. C. ,T. Geluk n. Groningen, Roodewees- huisstraat 26a. Mej. C. Korstanje naar Haar lem, v. Riebeekl'aan 22; N. Hoogland naar Opmeer D 48 H. Glasbergen en echtg. naar Koog aan de Zaan, Zuideinde 80. C. Boeke en gezin naar Odoorn, Valthremond, Zuid- diep Hoek. Mej. C. J. Keuris naar Velsen Santpoort, Prov. Ziekenhuis. P. R. Berkhout en echtg. naar Wieringerwaard, Molenweg F 55. Oe bloedsomloop van Uw zaak wordt ver sterkt door regelmatig ln de Provinciale publlealie van den gemachtigde voor de prijzen INSPECTIE VOOR DE PRIJS- BEHEERSCHING AMSTER DAM. Van 4 Augustus 19-11 af is de Inspectie voor de Prijsbeheer- sching te Amsterdam geves tigd: Emmastraat 35. Zuid, telefoon 21433. TE KOOP: 30 wisselbielsen en 25 biels pa len, liggende aan de Haven Middenmeer. 24—30 en 48 M2. 15 polderkruiwagens. nieuwe. 50 M. Ursus gaas, 1 M. hoog. 200 gecreotiseerde hekpalen, 1.80-2 M. Bankschroeven, dommekrach ten. vaten, kuipen, 16 en 12 M. Ijzeren hekken. 1 kartuiq en bietenrichters, 10 brandkasten, verschillende merken. 36 betonnen rollen, 50 x 50 x 80 SCHAGENTEL. 241. Te koop: 5 fornuizen, 1 gegoten Godin, I.30 2 emaille wit en zwart fornuizen met circulatie en wa tertank. 95 c.M., 2 gebloomde emaille. 70 en 75 c.M. met cir culatie, gootsteen, waterbak, ketting, slijpsteenen enz. A. SCHOORL - NOORD F 65. Donderdags bij Baars op de Bigigenmarkt. Te koop: een dames, en he®renxljwiel, op goede banden. ADR. RUI TENBERG. Spoorbuurt. Anna Paulowna. AARDAPPELROOIERS gevraagd, door R. C. "WAT- BOER. Kneesweg 5. Anna Pan" lowna. ROTTERDAM. 5 Aug. Veemarkt. Aagenvoerd: 1829 dieren, waarvan 950 runderen, 46 kalveren, 145 veulens. 36 schapen, 335 nuchtere kalveren, 262 gras-kalveren en 55 bokken. Prijfflsn per stuk: Melkkoeien f 545—440330, kalfkoeieni f 550440—335, varekoeicn f 3802S5230. vaarzen f 350-280—200. pinken f 285—210— 165. De aanvoer van kalf- en melkkoeien was als vorige week met stillen handel en de prijzen blijven constant. Varekoeien aan voer iets korter, tamelijke handel en de prij zen waren iets honger. Vaarzen en pinken aanvoer klein met tragen handel en met onveranderde prijzen. ZWAAG. 4 Aug. Veilingsvcreen. „Bangert en Omstreken". Aardappelen f 4.50, kriel f 2.50. postelein f 721. uien f 4S. bieten f 4.80—6, Savoye kool f 4.60—5.80. witte kool f 3.20—4. roode kool f 4.S0—6. slaboonen f 10—18, snijlxxmen: f 11—IS. tuinboonen f 5.60. tomaten f 14—19. augurken 427, wnschpeen 6.408. bospeen f 6.—. rabarber f 8—13, andijvie f 10.—sla f 1.10—4. bloemkool f 3.70—8.80. komkom mers f 5.20—10.50. perziken f 5.4024.50, mo rellen f 5405. blauwe pruimen f 61.Rei ne Victoria pr. 1821 et. per stuk. witte druiven f 91109. Frankenthalcr f 99123. witte bessen f 22.50, roode bessen 1522.50. prolefic f 22.50, kruisbessen f 16.zwarte bessen f 42.—. Y'ellow f 18—25. Jan Baas f 1015. Kruideniersnecr f 1015. selderie f 100—240. zilveruien f 27—28, meloenen f 35 -60. ALKMAAR. 4 Aug. Andijvie f 8—10 per 100 Kg„ augurken f 3—19 per 100 Kg., bloemkool I f 8.80—11, idem II f 37 por 100 stuks, bieten f 6. per 100 Kg., gele kool f 5.80 per 100 'Kg., groene kool f 5.per 100 Kg., kropsla f 3.20 —4 Der 100 stuks, komkommers f 3—11 per 100 stuks, meloenen f 2055 per 100 stuks, prei f 9—13 per 100 Kg., perziken f 12—24.50 per 100 stuks, postelein f 0.73 per bakje, rabarber f 2.507.10 per 100 Kg., roode kool f 6.per 100 Kg., selderie f 1.602.60 per 100 bos, spinazie f 1.251.01 per 16 p. bak, snijboonen f 18.per 100 Kg., dubbele sper- eieboonen f 18.— per 100 Kg., tuinboonen. f 7.per 100 Kg., tomaten 19.— ner 100 Kg., uien f 8.— per 100 Kg., wortelen f.4.80 —6 per 100 bos. WINKEL. 4 Aug. Yellow Transparant f 25.Jan Baas f 15.Kruidenier f 15.aalbessen f22.50, kruisbessen f 16.frambozen f 50.to maten f 16—19. slaboonen f 1314. snij boonen f 18.—, aardappelen f 4.50; alles p. 100 Kg., komkommers f 810, rabarber f 3 —5 per 100 stuks. WARMEN"* HZEN. 5 Aug. Aanvoer: 76200 Kg .aardappelen: Schot* sche muizen f 5.15. eigenheimers f 5.15, bintjes f 5.15. 7800 Kg. witte kool f 3.50. 5725 Kg. slaboonen f 132014. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Aug. Aanvoer: 1325 Kg. peen f 5—7. 2SOO Kg. snerciebooïien f 14.—. 1100 Kg. rabarber 2. 105.000 Kg. roode kool f 5.10.000 Kg. witte kool f 3.50. 450 Kg, gele kool f 5. 50 Kg. augurken f 16.90. 36 Kg .appelen 25 ct. per Kg.. 15 Kg. peren 10 ck per Kg. NOORDSCHARWOUDE. 6 Aug. Aanvoer: 4200 Kg. voerkriH f 2.604.3Ö, 2300 Kg. zilveruien f 12.11800 Kg. sper* cieboonen f 14.—. 2750 Kg. roode kool f 5.— 7850 Kg. witte kool f 3.50.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3