LANGEDIJKER GROENTEN-CENTRALE Beschadigingen aan erwten Woensdag 6 Augustus 1941 Tweede blad Bestuursvergadering. Grootere omzet; geringere oogst van aard appelen. Verkoop van poters van teler aan teler zeer gewenscht. Gistermiddag vergaderde het bestuur van de Langedijker Groenten Centrale, onder lei ding van den heer H. Schelhaas. De voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen, waarna de heer De Boer, veilingleider, het woord vroeg en verkreeg. Langedijk één. De heer De Boer wees er op, dat per 1 Augustus de vier Langedijker gemeenten zijn samengevoegd. De burgemeester van Broek is verdwenen. Sinds 25 jaren heeft men met de burgemeesters van Broek op Langendijk sa mengewerkt, doordat de burgemeester ambts halve voorzitter van het "marktbestuur was. Wij hebben 't geluk gehad, vérleden winter de veiling in vollen -eigendom te verkrijgen, waardoor daaraan een einde werd gemaakt. In het contract is echter vastgelegd, dat de burgemeester,, zoolang hij burgemeester van Broek of van de andere Langedijker gemeen ten zou zijn, voorzitter van het marktbestuur zou blijven. Thans hebben wij het geluk ge had, dat de burgemeester gekozen is als bur- gemeester van Langedijk. Daar kunnen wij trotsch op zijn en de burgerij ook. Ik hoop, dat de Langedijkers zullen waarüeeren, dat zij iemand als burgemeester hebben gekregen die al een aantal jaren in deze gemeente gewerkt heeft cn bekend is met .de omstan digheden van "de streek en daaraan zijn beste krachten heeft^gegevem. Wij hebben, aldus spr., de laatste drie ja ren gezien, dat de burgemeester met den tuinbouw meeleeft en voor den tuinbouw in het algemeen en voor onze veiling in het hijzonder zijn beste krachten heeft gegeven. Het verheugt ons, dat de burgemeester voor zitter van de veiling blijft. Spr. feliciteerde hem met de benoeming en hoopte dat God hem de krachten mag geven om deze zware taak te vervullen. De voorzitter dankte voor deze woordejr, U spreekt van een moeilijke taak, ik weet, dat God mij op deze plaats gesteld heeft en acht hét mijn plicht de mij opgelegde taak te vervullen. We mogen blij zijn, dat de bezettende over ijheid het bestuur laat geschieden door Ne- derlandsche gezagsdragers, al wordt het eoms te weinig gewaardeerd. Het is een moeilijke-taak, welke de gezagsdragers thans jlhebben. Ik ben er van overtuigd, dat U met,' mij wilt samenwerken om voor den tuinbouw iets te kunnen bereiken. Spr. zei- de dat hij, toen hij burgemeester van Broek werd, liet aangenaam vond voorzitter van de veiling te worden. De tuinbouw is spr. lief geworden. Hij hoopte, dat dB moeilijke tijden spoedig tot het verleden mogen be- 1 hooien en dat allen dit mogen beleven. Beide redevoeringen vyerden mét applaus onderstreept. De voorzitter feliciteerde den heer De Boorder te Sdhermerhora met zijn 40-jarig huwelijksfeest. De aanvoer van aardappelen. Tot en met 2 Augustus werden aan de ;veiling verhandeld 910 wagons. In 1^940 was dit 1173 wagons, waarvan 267 ingekuild wer den Er werden nu ongeveer 75 wagons ge veild, van vereenigingen, die verleden jaar elders veilden.. Voor een juiste vergelijking zou men voor dit seizoen 833 wagons moe ten stellen tegenover de 1173 van verleden jaar. De heer Tromp. Er komt ook nog bij, dat nu heel wat goedgekeurden van de consump tie zijn geveild. De voorzitter: Inderdaad. De'oogst is dus heel wat minder. De omzet in de maand .Mei was f 22363.72, (v. j. f 9790.43); Juni f 125370.02 (v. jaar t 176149.52), Juli f 676660.37, v. j. f 349436.55) Totaal over deze drie*"maanden f 824394,11, tegen f 535376.50 in 1940. De commissie v. d. Bloembollenveiling heeft de eerste veiling bepaald op Vrijdag 8 Augustus a,s. Mededeeling wérd gedaan van de minimumprijzen, welke het Centraal Bureau heeft ingesteld. De heer De Boer gaf een toelichting van de redenen, welke tot de instelling dezer minimumprijzen heeft geleid. De fondsvor ming, waarover wel gesproken is, is van de baan. Het C. B. zal de minimumprijzen trach ten te dekken uit het 1% fonds van het C Bureau. In antwoord op een vraag van den heer 7. Wagenaar, deelde de heer De Boer mede dat wanneer er geld te kort komt, de over heid waarschijnlijk zal bijpassen. De heer J. Wagenaar meende dat wan neer er geld te kort zou zijn, de organisa ties er voor waren dat 1% aan de veilingen zou kunnen worden gevorderd. T)e voori. had hierover een andere Opvat ting ri.a.v. de circulaire van het C. B. Wel worden andere maatregelen in uitzicht ge steld, wanneer het fonds niet voldoende zou bevatten. De heer T. de Geus zeide, de meer streeks gewijze regeling, zoo als eerst het plan was, te prefereeren. Na nog eenige besprekingen werd hiervan afgestapt. -Eenige ingekomen stukken, betr. omzet belasting, welke niet aan exporteurs be hoeft te worden terugbetaald, weéden voor kennisgeving, aangenomen. Het is een ver blijdende me'dedeeling. 't Moet voor een beetje* De circulaire over de aardappelen, waar in wordt medegedeeld, dat 6 cent per 100 Kg. door de bemoeiingen der veiling wordt vergoed, wordt, zeide de heer De Boer, dat dit voor onze veiling wel eenig nadeel is en ingrijpt in onze regeling. Het is nu voor een bepaald product van niet zooveel be- teekenis voor ons. De heer Stenneberg meende dat deze cir culaire niet juist is. Spr. was van meening, dat het anders bedoeld is. Hiernaar zal nog een onderzoek worden ingesteld. Naar aanleiding yan de circulaire over de distributie van stroo, werd medegedeeld dat leden, die stroo noodig zullen hebben, daarvan opgave moeten doen aan het be stuur. De vereen. De Koophandel betuigde dank voor de ondervonden financieele steun van de nachttelefoon. De boeteregelingen. Voorgelezen werd bet verslag van de vergadering van dén Vierbond. De. boeteregeling voor minderwaardige kwaliteit is anders bedoeld dan in het ver slag genoemd is, meende de heer S. de Boer Wanneer de partij wordt afgekeurd bij een afwijking van 10% wordt de partij goed ge maakt en de prijs verminderd, maar dan krijgt de koopman niet de helft van de boete, zooals de Vierbond nu mededeelt. Na nog eenige besprekingen besloot men, nog eens inlichtingen in te winnen. De boeteregeling voor de onjuiste inventa risatie-gegevens werd goedgevonden. Andijvie op contract. Ten aanzien van de aanvoer van andijvie werd medegedeeld, dat tot. 20 Augustus de gelegenheid bestaat andijvie op contract te verkoopen. In de rondvraag sprak de heer H. Glas over de maximumprijzen. Voor kool kan men' niet lager, voor uien wel? De heer de Boer: Zoodra ze op de export- lijst komen kan het niet lager dan de maxi mumprijs. Poters van kweeker op kweeker De heer Tromp vroeg hoe het stond met de verkoop van poters van teler aan teler. De heer de Boer antwoordde dat dit niet toegestaan is. Er mag geen enkele koop geschieden, in welken vorm ook. Er is nog geen verkoopsysteem. De heer Tromp vond dit een moeilijk ge val voor degenen, die er op aangewezen zijn goedgekeurde poters te koopen. Na nog eenige besprekingen besloot men, via de Prov. Commissie bij de Ned. Akker bouw Centrale aan te dringen, dat zoo spoe dig mogelijk de gelegenheid wordt gege ven aan de tuinders om de döor hun benoo digdé poters te koopen. Naar aanleiding van de propaganda van de teelt van koolzaad werden eenige opmer kingen gemaakt oyer het ongewenscht zijn van deze teelt in verband met het gevaar van verbastering van ons koolzaad. De heer Tromp, vertegenwoordiger van de Productieslag zal zich met de hoogere instanties in verbinding stellen. Ten aanzien van de contractteelt van boo- nen enz. ried de veilingleider aan, dat wan neer men een misoogst heeft, daarvan met redenen omkleed kennis gegeven wordt aan de LCO te Alkmaar, om moeilijkheden te voorkomen. Het sluisgeld. De heer Glas. HeerhugOAvaard, wees op de verhoogde sluisgelden. Dat was toch niet de bedoeling? De voorzitter zeide, dat nooit toegezegd .ia, dat de sluisgelden niet verhoogd zouden worden. Het minimum is gesteld op 10 cent Die 3 cent dateerde nog van twee eeuwen geleden. De kosten zijn gebaseerd op de aanvanke lijk geraamde begrooting. De V.B.N.A. krijgt een tien! De heer Stenneberg vroeg of de tuinbouw tevreden was over de werkwijze van de V.B.N.A. en riep de medewerking van het bestuur in, om te voorkomen, dat de stads- grossiers worden uitgesloten bij de levering aan de Centrale Keukens. Klachten over de V.B.N.A. waren er niet. De gróssierskwestie is niet gemakkelijk. Het moet niet de beioe- ling zijn, de mensohen uit te sluiten, als de klandizie van dé Centr. Keuken heel groot wordt. Bij voldoende aanvoer zal men de Eigen heimers uit de Schermer en omstreken weer op dezelfde wijze afhalen als bij de Eerste lingen. Da benzinevoorziening werd hierna besproken. De heer de Boer zeide, dat aan geen en kelen tuinders m. eigen motor benzine mocht worden versohaft voor de vroege aardappe len, voor de vroege kool weer wel. Er is nu ook gevraagd voor de witte kool voor zuur kool. Aanvraagformulieren kunnen op het veilingkantoor worden afgehaald. Erwten- verbouwers zullen zich tot de Bevrachtings connmissie moeten wenden. =F= ALKMAAR IN CRISISTIJD. De resultaten der bedrijven ln 1940. Verschenen is een belangrijke bijlage, hou dende een wijziging der gemeentebegrooting dienst 1940. Hieruit laten zich de resultaten van de Alkmaarsche overheidsbedrijven over fiet afgeloopen jaar 1940 aflezen. Electriciteitsbedrijf. De werkelijke winst heeft toedragen f 159.506.78 tegen een ge raamd bedrag ad f 152.000. Slachthuis. Het batig saldo was ge^ raamd op f 7090.De werkelijke winst heeft bedragen f 20.348.60. Het versdhil wordt echter niet aan de gemeente uitgekeerd, doch gereserveerd voor het over 1941 te verwach ten verlies. Blijkbaar is hier de gang van za ken, vergeleken Hij 1940, merkbaar terugge- loopen. Gasbedrijf. De winst was geraamd op f 30.000.De wérkelijke winst lyseft bedra^ gen f 93.810.83. Van de voordeelpost ad circa f 63.800 moet echter f 33.000 worden gereser veerd voor schade, geleden door de lucht bombardementen van 12 en 14 April j.1. Radiodistributie. Dé, winst, die was ge raamd op f 35.500 blijkt f 45.673.35 te hebben bedragen, zoodat hier de stad een voordeel tje boekt ad ca. f 10.170. Sportpark. Het tekort was geraamd op f 18.300. De exploitatie is echter blijkbaar te gengevallen, wat overigens niet behoeft te verwonderen. Althans, het tekort is gestegen tot f 22.630.60. Plantsoenbedrijf. Deuitgave van de plantsoenen was geraamd op f 32.600. Noodig bleek f 36.518.67 of f 3.918.67 meer. Maatschappelijk Hulpbetoon. Vermoede lijk in hoofdzaak door het toenemen van de werkgelegenheid, waardoor het M. H. zijn bemoeiing nauwelijks meer uitstrekt over valide arbeidskrachten, had deze instelling het aanzienlijke bedrag van f 44.390 minder noodig. Als een belangrijke voordeelpost kunnen we verder nog noemen die voor het onder houd der'lantaarns. Nu deze niet meer wor Mededeelingen van den Planten* ziektenkundigen dienst. Het is voor ons veel dankbaarder te schrijven over ziekten of beschadi gingen waaïtegen doeltreffende maatregelen genomen kunnen wor^ flen, dan over zulke, waartegen wij (tot nu toe) nog vrijwel machteloos staan. Toch wil ik het er op wagen eens iets te schrijven over de thans veelvuldig voorkomende „Normen" in de erwten. Misschien dat ook dit onderwerp nog eens de aandacht van de wetenschappelijke onderzoekers trekt en dat dan de Levenswijze gron dig wordt onderzocht. Dat is de eeni ge manier om tot een eventueele zaakkundige bestrijding te komen. Op het oogenblik dan, nu de oogst van de erwten toch at*niet overdadig groot is, blijken de erwten in de peu len voor* soms de helft en meer be schadigd te zijn door wat de prak tijk wormen pleegt te noemen. In derdaad zijn het geen wormen doch larven van een galmug, die na ver want is aan de galmug, die de draai- hartighqid veroorzaakt en verder zijn het kleine rupsjes van een soort, die weer na verwant is aan de rups, die de wormstekigheid bij de appelen veroorzaakt. Op het oogenblik komt het mij voor, voorvoorver ik het hier beoordeelen kan, dat de laatste, dus de fupsjes, in de meerderheid zijn. De praktijk kan heel gemakkelijk nagaan, of de erwten door de larvan van de galmug- gqn, dan wel door de rupsjes van de erwten bladrollers zijn aangetast. De larven van 'n mug zijn namelijk altijd zonder kop en zon der pooten (echtemiaden dus), terwijl de lar ve van een rups veelal een aichtbare kop en bovendien nog pooten heeft Bovendien zijn de maden van de galmuggen slechts enkele millimeters lang, terwijl de rupsjes van de erwtenbladrollers bijna een centimeter lang kunnen worden. Ook het aantal kan een aanwijzing zijn, omdat de erwtenbladrollers meestal alleen, soms samen, in een peul ziftten, terwijl de galmugmaden in meerdere exemplaren aan wezig plegen te zijri. De erwtenbladrollers zoowel als de gal muggen overwinteren in den grond in den vorm van pop en de volwassen, dieren komen in het voorjaar, in de maand Mei—Juni voor den dag en leggen hun eieren aan de nog zeer jonge peulen. Uit die eieren komen dan de muggen larven of de rupsen, die zich naar binnen boren en\aan de jonge erwten gaan vreten (of zuigenLater vindt men aan de peulen geen beschadiging omdat het kleine gaatje weer dichtgroeit. Later, als zé vol wassen zijn, laten de rupsjes of de maden zich op den grond vallen en ze verpoppen weer voor een volgend jaar. Omdat nu de lar ven of de rupsjes zich binnenin de peulen be vinden, is eeq bestrijding van de larven of rupsen heel moeilijk zoo niet geheel ondoen- liik. Het bestrijden van de volwassen dieren is altijd buitengewoon- moeilijk. Denk b.v. maar#eens aan andere volwassen insecten, waarvan de larven schadelijk zijn. Denk b.v. aan de draaihartigheïd, de koolvliegen, de wortel vliegen, de narcissen-vliegen, de koolrupsen, de wormstekigheid van appelen, de 'pruimenzaagwesp enz., enz. alüid is de bestrijding gericht op het larvestadium. Dit is hoc^dzakelijk te wijten aan de betwegelijk- heid van het volwassen insect, maar boven dien aan de korte levensduur, die het vol wassen insect als regel heeft. Ook nemen de volwassen dieren veel te weinig voedsel tot zich om ze doeltreffend te vergiftigden. Zoo komt het. dan ook, dat de bestrijding' van de wormstekigheid in de erwten hoofdzakelijk bestaat in wat cultuurmaatregelen, waarvan ik echter nog nooit heel veel succes heb ge zien. Hoofdzakelijk bestaan die maatregeden in het vroeg zaaien óm te zorgen, dat de peu len een zekere groote bereikt hebben op het oogenblik van het verschijnen der vbinders of muggen. Verder wordt een diepe grondbe werking vóór den winter aangeraden, terwijl het natuurlijk altijd heel gevaarlijk blij ft om in de buurt van een erwtenakker weer erw ten te telen, omdat de vlinders en muggen heel gemakkelijk over kunnen vliegen. Weliswaar zou men van een veelvuldige bespuiting van het gewas tijdens den bloei gunstige resultaten kunnen verwachten, maar ik weet veel te goed, welke groote» be zwaren er verbonden zijn aan het spuiiten van landbouwgewassen, die veel groote op pervlakten in beslag nemen. Dat zou natuurlijk beter gaan. als het Huk ken mocht contactgiften te vinden, die een heel lange werkingsduur hebben. Dan :tou men met veel minder bespuitingen toe k un- nen. Voor al dergelijke -vraagstukken is het in stellen van een waarschuwingsdienst de eenige, zij het dan wat ingewikkelde, oplos sing. Vragen op plantenziektenkundig gebied worden gratis beantwoord. De Ambtenaar bij den Plantett- ziektenkundigen Dienst; den gebruikt, vroegen deze het aanzienlijke bedrag van f 27.900 minder. Intusschen brengen deze voordeelen geen belangrijke ontlasting van de begrooting in haar geheel. Blijkbaar zijn verschillende kosten gestegen, want er staat een heele reeks van verhoogde uitgaven tegenover, grootendeels betrekkelijk geringe bedragen. Onder de belangrijkste noemen we de kos ten inzake bescherming tegen luchtaanval len met f 20.520, rente en provisie van tij delijk opgenomen gelden, in verband met de stijging van de geldmarkt met f 29.170. LANGEDIJK NÓORDSCHARWOUDE EEN GELUKKIG BERICHT. Het Heldersche gezin, dat bij den brand op Zondagmorgen j.1. zoo goed als alles ver loren heeft, zal toch nog voor uitkeering door de verzekering in aanmerking komen, doordat de verzekering, welke per 1 Augus tus was opgezegd, later weer is voortgezet tegen een verhoogde premie. Het is wel op 't kantje af geweest. DE KERMIS. De eerste der Langedijker kennissen Is weer achter den rug. Het was wel een bij zondere kermis; er was" weinig kramerij en in de café's kon, wegens het dansverbod, niet gedanst .worden. Wel was er muziek Toch is het bezoek nogal meegevallen. 'Dank zij het moie weer werden velen ver lokt tot het maken van een wandeling naar de kermis, zoodat er Zondagmiddag een ge zellige drukte heerschte in het dorp. Voor de jeugd was het jammer, dat de zweefmo len eerst 's avonds om zes uur mocht draaien. In de zaal van den heer J. de Bakker heeft gedurende de geheele kermis^ de bios coop van de fa. Kok Co. gedraafd en met veel succes. Alle voorstellingen waren uit stekend bezet, zoo niet uitverkocht. Ook de andere vermakelijkheden hebben zich in een goede belangstelling mogen verheugen. In Concordia tród de bekende goochelaar Larrette op voor een volle zaal, in hotel De Burg, waar 's 'Maandagsmid dags een goed geslaagd kinderfeest werd gehouden, trad 's avonds het cabaretgezel schap „De Witte Raaf" op, eveneens met veel succes. Al was het dan een andere kennis dan wij gewoon zijn, toch kan gezegd' worden dat zij goed geslaagd is. Zooals gewoonlijk verliep alles heel rustig. Vechtpartijen kwa men niet voor. BROEK OP LANGENDIJK. Omzet Langendijker Groenten Centrale. Aanzienlijk hooger. De omzet van de veilingsvereeniging Lan gendijker Groenten Centrale alhier is in de afgeloopen maand aanzienlijk hooger ge weest dan in de overeenkomstige maand van verleden jaar. In Juli werd voor een be drag van f 676.660 geveild, tegen f 349.436.in Juli 1940. Een voordeelig verschil alzoo van f327.000:Een belangrijk aandeel in deze stijging van den omzet zullen ongetwijfeld de vroege aardappelen hebben. Er werden in Juli 1941 ruim 834 wagons vroege aard appelen verhandeld, tegen 666 in dezelfde maand van verleden jaar, een vermeerdering alzoo van 168 pagans. Men zal er echter reke ning mee moeten houden, dat verleden jaar het aardappelseizoen heel wat langer ge duurd ^heeft, doordat de aanvoer werd gere* geld en men een bepaalde hoeveelheid per are mocht mocht aanvoeren. In Augustus zullen ongetwijfeld heel wat minder aardap pelen aan de markt komen dan verleden jaar Augustus. Wij meenen dan ook wel te mogen spreken van een voorschot op Augus tus, als wij de omzetstijging bezien. De betere prijzen van de verschillende groenten zullen echter ook hun aandeel heb ben geleverd in de stijging. De aanvoer van roode kool was 54 wagons tegen 78 in Juli 1940, die van gele kool slechts 16075 kg. tegen 31,950 kg. in Juli 1940. Ook de aanvoer van witte kool was gerin ger: 4125 kg. tegen 33.025 kg. in Juli 1940. Een zeer belangrijke verlaging van den aanvoer is te constateeren bij de tomaten. In de afgeloopen maand werd 195.897 kg. to maten aangevoerd, tegen 279830 kg. in Juli 1940. De betere prijs zal het tekort aan ge wicht, zeer waarschijnlijk echter niet vol doende hebben gecompenseerd. Er werd 14.833 kg. stamboonen aange voerd, tegen 22.867 kg. in Juli 1940. Dit wijst al .op een mindere opbrengst. De rabarber is thans op het lijstje aan gegeven met 46.500 kg. en zal een aardig som metje vertegenwoordigen. Verleden jaar werd in Juli geen kg. rabarber aangeboden. Dat wil toch wel wat zeggen. De aanvoer van bospeen is iets toegeno men: 36.000 bos tegen 32.700 bos in Juli 1940. Bij de tuinboonen is het verschil aanmerke lijk grooter. Verleden jaar in Juli werden 3305- kg. tuinboonen geveild, in de afgeloo pen maand 14230 kg, tegen een heel wat hoo ger en prijs. De aanvoeren van de overige producten waren als volgt: "kropsla 441 krop (100); bloemkool 218 stuks (151 st.); bos 'uieni3283 bos (1153 bos); bieten 2050 kg. (1275 kg.); komkommers 1209 stuks (1222 st.); druiven nihil (492 kg.). De cijfers tusschen boogjes geven den aanvoer in "Juli 1940 aan. HEER-HU GOW AARD St. Panera». VAN HER WIJNEN. UITSLAG MELKEXAMEN. Op 't land van den heer P. van Langen Jac.zn., Jan Glijnïsweg, Heerhugowaard, waar ook de practische lessen gegeven zijn, vond Maandagmiddag het afnemen van het melkexamen plaats. De jury bestond uit de heeren P. Jz. Eriks te Hoorn, D. Kaan Kz. te Wieringerwaard en J. B. van Kampen te Spierdijk. Mede waren op het terrein aanwezig de heeren Quant te Heerhugowaard, als vertegenwoor diger der plaatselijke afd. v. d. L.T.B. en de heer R'eine, eveneens te Heerhugowaard, die den heer v. d. Meer, dir. der coöp. zui velfabriek Excelsior te Heerhugowaard ver tegenwoordigde, daar deze niet aanwezig kon zijn. In volgorde van het hoogst aantal behaair de punten noteeren we hierbij de namen der geslaagden: C. Joh. Zuurbier; Th. P. Oudhuis; P. Bloothoofd; P. Blom; Th. Joh. Bruins; allen te Heerhugowaard. DE NOORD-OOSTPOLDER, —v Het werk schrijdt voort. De werkzaamheden aan den Noord-Oost polder zijn thans zoo ver gevorderd, dat in den loop van Augustus en September op meer uitgebreide schaal ontginnings- en landbouwwerkzaamheden zullen beginnen: Daar alleen hiervoor reeds veel arbeids krachten noodig zijn, geeft de polder dus thans reeds vele handen werk. De .plaat sing van de arbeidskrachten wordt gere geld door de gewestelijke arbeidsbureaux en de daaronder ressorteerende bijkantoren Buiten de arbeidsbureaux om wordt geen personeel aangenomen. .Gegadigden moeten zich dus tot deze bureaux wenden, waar zij volledig kunnen worden ingelicht omtrent de arbeidsvoorwaarden, de huisvesting, de te verrichten werkzaamheden enz. Thans komen slechts landarbeiders in aanmerking, die echter in de eerste maan den ook veel zwaar grondwerk voor het in cultuur brengen van de gronden zullen moeten verrichten. Wij hopen, dat uit het agrarische deel van Noordelijk Noord-Holland, kundige ak- kerbouw-arbaiders zullen kunnen worden geplaatst. Thans bestagt er nog weinig aan bod van de gevraagde arbeiders, doordat de meesten in dezen tijd van het jaar reeds goed betaald werk hebben. Te verwachten is echter, dat zich binnenkort meerderen voor het werk in den polder zullen aanmel den. SCHAGEN geslaagd. De heer A. v. Graafeiland, hoofd der ULO- school alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor de acte Fransche taal L. O. EEN STROP. Gistermorgen geraakte de bakfiets van bakker Leguit op Grootewal van den weg en reed pardoes het water in. Onmiddellijk werd het vehikel weer op het droge gebracht doch een goed deel van den inhoud was door het slootwater bedorven. De kadetten dreven tusschen het riet in het water. Wel .zonde in dezen tijd van voedsel- schaarschte. 't WAp. BLIKSEM INGESLAGEN. Gisterenavond tijdens het korte doch he vige onweder, dat boven onze gemeente woedde, raakte de bliksem drie telefoon palen bij 't Wad, waarvan er een totaal werd versplinterd. Groote schrik werd teweeggebracht in de woning van den heer Jb. Brak op 't Wad,, waar de bliksem, via de telefoonlijn, het huis binnendrong. De telefoon werd aan stukken geslagen; brokstukken vond men later zelfs in de aangrenzende kamer. Bovendien stond de kamer in een omme zien vol zwaveldamp. Gelukkig werd niemand gewond, terwijl het de heer Brak zelfs gelukte om, nadat de bui was overgedreven, met het overgeble ven brokstuk van de telefoon gewoon een gesprek te voeren. KOEDIJK BURGERLIJKE STAND JULI 1941.' Geboren: Marietje, dochter van Johannes N. Hartland en van Jannetje Zeeuw; Cor- nelis Johannes, zoon van Johannes Hes en van Cornelia de Winter; Adriaan, zoon van, Adriaan Koning en van Adriaantje Appei; Klaas, zoon van Cornelis P. Dissel en van Trijntje Wagemaker, Johannes Adrianus zoon van Johannes Meijering en van J.ansje Bakker; Jacobus Theodorus, zoon van Jo hannes Klanker en van Aaltje Heilig. Gehuwd: Oetse Oosterveld, oud 24 jaar, van beroep Ambtenaar Dir. Bel., wonende te Hengelo "en Margaretha G. Ottink, oud 27 jaar, zonder beroep, wonende te Koedijk; Eduard Schuurman, oud 42 jaar, van be roep kleermaker wonende te Alkmaa^ en Neeltje van der Woude, zonder beroep, oud 26 jaar, wonende te Koedijk; Johannes Mak oud 19 jaar, van beroep slager, wonende te Bergen en Elisabeth M. P. Klomp, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Koedijk. Overleden: Geen. BEVOLKING JULI 1941. Ingekomen: Maartje Bobeldijk, van Broek' op Langendijk, Wilhekninastr. 34; Kees Barslngerh'orn, van Heerhugowaard, G 58; Eduard Schuurman, van Alkmaar, Ooster burgerstraat 97; Oetse Oosterveld van Hen gelo, Spinnersweg 30. Vertrokken: Willem H. Blaauw naar An na Paulowna, Breezand, Schorweg 16; Jo hannes A. Ursem naar Noordscharwoude, Dorpsstr. A 1; Elisabeth M. P. Klomp, naar Bergen, Russchenweg 12; Ali Koning naar Schoorl, Laanweg 147; Hijlkje de Vries, n. Alkmaar, kentneimerstraatwcg 84. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELS REGISTER, Van 22 Juli tot 5 Augustus 194L Wijzigingen: Alkmaar; City- en Roxy-theater, Doelenstraat, bios coop; benoeming beheerder op grond van pa ragraaf 7 door den Commissaris-Generaal van Financiën en Economische Zaken-. W. Appel Jr., Verdronkenoord 95, uitgever!/ en boekdrukkerij; overgegaan aan Mw. de Wed. M. J. Appelv. d. Burg. Noordscharwoude; Slot Frans en Co., Dorpsstraat 25, aardappe len-export enz.; benoeming procuratiehouder. Schagen: Assurantie- en Administratiekantoor Kouse band en Molenaar, Landbouwstraat D 126,' assurantie enz.; vennootschap ontbonden; handelszaak wordt voortgezet door ieder der vennooten voor eigen rekening. Zij p e; P. W. Kwantes, Schagerbrug E 67, smederil enz.; overgeman aan P. van Dijk Gz.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5