Mussert spreekt Schubdieren Noord-Afrika Rooseveit wil alarmstemmiiii in Zuid-Amerika verwekken N.S.B.-vrijwilligers 140 kinderen naar de Oosfmark Prijzen van aardappelen 500 Nederiandsche kinderen naar de Oosfmark uil Levende bergen De Diplo over de rede van Eden Geallieerde mogendheden confereeren te Londen MALTA gebombardeerd tot van het Nederlandsche legioen. De persdienst van de N.S.B. meldt: In verband met het vertrek van 431 vrij willigers met het Nederlandsche legioen, heeft de leider der N.S.B. in de Rotonde van den Haagscnen dierentuin, afscheid genomen van 342 leden der N.S.B., die als legionai- ïen vertrokken. In het gezelschap van den leider kwasrten mede de heeren C. van Geelkerken, de' ge machtigde voor Zuid Holland, J. W. baron van Haersolte van Haerst, de districtsleider M. J. van Iersel, de heerbanleiders J. E. Feenstra, W. Meulenberg en H. \V. Mueller Lehning en de adjudant van den leider G. .van den Arend. Mnssert spreekt. Er zijn hier 342 man, aldus ving de lei der aan, die op het punt staan, het vader land te verlaten om op eenige duizenden kilometers afstand hun volk te gaan dienen. Ik kan u niet laten gaan zonder u iets te zeggen. Wij leven als Nederlanders in Euro pa op het oogenblik in een moeilijken tijd. Er wordt een strijd gevoerd op leven en dood, twee we fel den botsen. Aan den eenen kant de wereld van het kapitalisme en communisme en aan de an ti eze zijde de wereld van het nationaal so cialisme en fascisme. De leider herinnerde vervolgens aan den landdag van 1935, waarbij hij reeds had ge zegd, dat er een nieuw Europa zou komen, een Europa van het nationaal socialisme. Toen heeft de N.S.B. zich solidair ver klaard met dat nieuwe Europa, doch men maakte ons bespottelijk, men hoonde ons en schold ons uit voor landverraders, omdat wij niet stonden aan den kant van de heeren inLonden. Gij gaat als zonen van den krachtigen Ne- tierlandschen stam. Het was noch de schuld van den Duitschen, noch van den Neder- landschen soldaat, dat in Mei 1940 de oor log kwam. Hadden wij in 1937 de verkiezin gen gewonnen, dan zouden in 1940 geen Ne derlandsche soldaten op Duitsche soldaten geschoten kobben. Gij staat nu aan den goeden kant, zij aan zij met de Duitsche soldaten. Wanneer gij thans uitgaat, gaat gij om een roeping te vervullen. Gij wilt zelf uw aandeel hebben en u inzetten in den strijd. Wij zullen hier doen, wat wij kunnen, zoo vervolgde de lei der, wij beloven u, dat, wanneer gij terug gekomen zijt, gij niet met schele oogen zult worden aangezien, maar dat er een Neder- landsch nationaal socialistisch volk is, dat op u wacht. Toont u wakkere zonen van Neerlands stam. Moeilijkheden zult gij dragen als man nen. De band, die tusschen u en mij is ge legd, zal door mij nooit verbroken worden. Daarop zegde de leider aan de achterblij- venden allen steun toe. Zij zullen merken, dat zij lid der N.S.B. zijn. Denkt ook aan de kameraden in Indië, riep 'Mussert. Indien gij in Rusland helpt winnen, helpt gij ook hen bevrijden. Helpen het bolsjewistisqhe beest buiten Europa te houden, is de mooiste taak, die men in deze dagen aan jonge kerels kan op dragen, zoo besloot de' leider zijn rede. Tot weerziens kameraden en hou-zee. Mussert verzocht ten slotte gezamenlijk te zingen het zesde vers van het Wilhelmus. Bij zijn vertrek werd den leider geestdrif tig toegezongen: Wij zijn de zwarte soldaten. Amsterdam, 8 Augustus. Op het Centraal Station te Amsterdam heerschte vanmorgen een vroolijke stemming. Hon- derdyeertig kinderen stonden daar aange- tredten voor een vacantiereis naar de Oost- mark. Zij hadden wekenlang gedroomd van deze reis. maar nu die droom werkelijk heid ging worden, nu zii voor den trein stonden, die hen naar het sprookjesachtige ï&rgland zou brengen, kwam er een sfeer ,van uitgelatenheids er werd gelachen en geschreeuwd en nerveus trappelden de kleine voetjes op het asfalt, ongeduldig als de kinderen waren om te vertrekken. Het eerste jeugd transport van den Ne- tierlandschen volksdienst ging naar Linl 'De korte tijd, welke de leiding had gehqji <jom de reis te organiseeren. bleek goed besteed. Alles klopte voortreffelijk en het resultaat van de .voorbereidenden arbeid was meer dan bevredigend. Honderd veertig kinderen uit gezinnen, welke niet in staat ziin vacantiereizen te ondernemen, waren ingeschreven en zij gingen nu zes heerlijke weken, zonder zor gen. in Linz tegemoet; zes weken, die een prachtige uitspanning beteekenen en die tevens in het belang van hun gezondheid zullen zijn Op het perron stonden de ouders en fa milieleden. broertjes en zusjes, die soms wel een beetje sip keken, omdat zij niet mee konden om van al die heerlijkheden te genieten. Vaders en moeders gaven hun laatste vermaningen aan de kleinen, die zich verdrongen voor de raampjes, ep vanuit den trein werd gejuicht, gelachen en gewuifd. Alle kinderen waren voorzien van rood- wit- en blauwe vlaggetjes, waar op de initialen van den Nederlandschen Volksdienst N.V.D. waren afgedrukt. en ook Duitsche vlaggetjes zag men hier en daar. Om kwart voor 11 klonk het 'fluitje, de stationschef gaf het vertreksein en de trein zette zich in beweging. De kleine handen zwaaiden de vlaggetjes. Op het perron wuifden de arhterblijvenden met zakdoeken. De afscheidsgroeten overstem den het lawaai van den trein, die lang zaam wegrolde het station uit en het va- cantie-avontuur tegemoet. Honderdveertig kinderen waren op weg om zes onvergetelijke w,eken te gaan be leven. Koffie-snrrogaat en thee 's-Gravenhage, 8 Aug. De secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij, vestigt er de aandacht op, dat de nieuw aangewezen met 108 ge nummerde bon van de bonkaart „alge meen", uitsluitend recht geeft op het koo- pen van koffie-surrogaat. De eventueel bij de detaillisten aanwezige, restantvoorraden thee mogen dus tot nader bericht niet meer worden uitverkocht. 's-Gravenhage, 8 Rug. In de dagbladen is bekend gemaakt dat aan de aardappelen telers gedurende deze week een extra rooi- premie zal worden verleend, teneinde hen te stimuleeren tot het spoedig rooien van een deel van den aardappeloogst. De. gemachtigde voor de prijzen deelt nu mede, dat de consumentenprijzen voor aardappelen hierdoor op geen enkele wijze zullen worden beïnvloed. In een officieele publicatie van de gemach tigde voor de prijzen worden de maximum prijzen voor 'de periode tot 31 Aug. a.s. na der bekend gemaakt. Gistermiddag nit Den Haag ver trokken. 's-Gravenhage, 8 Aug. Weer zijn gister vijfhonderd Nederlandschje kinderen naar dem Oostmark vertrokken' om daar, in den Gau Oberdonau, een heerlijken en onbezorg- den vacantietijd van zes weken door te brengen. Deze uitzending is een van de eer ste daden van den onlangs opgerichten Ne derlandschen Volksdienst, een daad, waar mede de N.V.D. reeds aanstonds een vaste plaats heeft veroverd in de harten van vele in behoeftige omstandigheden verkeerende Nederlandsche vaders en moeders, wier kin deren den vacantietijd onder andere om standigheden zeker niet zouden doorbrengen op een wijze, zooals een kind die moet door brengen, Er heerschte zooals trouwens vanzelf sprfeekt een uitgelaten stemming op het perron van 'het Staatsspoor. Hier kwamen de kinderen tezamen: 140 uit Am sterdam, 120 uit RotteVdam, 120 uit Den I-Iaag en 60 uit Haarlem. De Gruene. Polizei zorgde voor den inwendigen mensch en deel de in groote bekers heerlijke soep uit. Het muziekcorps van- de Haagsche politie luis terde het blijde vertrek op met het spelen van vroolijke marschen. Veertien eerste en tweede klasse wagons stonden gereed om de vroolijke schare naar de Oostmark te bren gen. De lange trein werd getrokken door een met eikenloof versierde locomotief. Voorop de machine was.een embleem van oranje, witte en blauwe bloemen aange- bracht. Tot hen, die de kinderen bij het ver- trek een goede reis en een prettige vacantie toewenschten, behoorden ook de leider van den N.V.D., de heer Piek en de hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, Mr. Hamer. In Utrecht werd het gezelschap gecomple teerd door nog zestig kinderen uit deze stad. Circa 40 verzorgers en verzorgsters, tot wie ook een arts en een hoofdverpleegster be- hooren, maken de lange reis mede. Een deel van hen keert na een week naar Nederland terug, de anderen houden de kleintjes in hun vacantie-oord gezelschap en keeren eerst na zes weken naar het vaderland te rug. SLACHTOFFER VAN DE ZEE. 's-Gravenh age, 8 Augustus: Gistermiddag is omstreeks 4 uur de 15-ja- rige J. W., wonende in de Nicolaas Tulp straat te Den Haag, bij het badén in zee aan het Stille Strand in een kuil terecht ge komen. Hierdoor heeft hij het evenwicht ver loren, hij is door den stroom meegesleurd en afgedreven. Tot heden is zijn lijk nog niet aangespoeld. De politie heeft nog getracht met behulp van aanwezige burgers den jongen op het droge te brengen, hetgeen door de zeer woe lige zee helaas niet gelukte. MERKWAARDIGE OORLOGSBUIT IN HET BERLIJNSCHE AQUARIUM. HET DUITSCHE AFRIKAKORPS „VER OVERDE" SLANGEN EN HAGEDISSEN. Door Dr. H. LEONARD. Dr. Decker van het Zoölogische Mu seum te Berlijn, die momenteel met het Duitsche legerkorps in Afrika als soldaat aan het Libysche front ligt, heeft aan zijn museum 'n kist met interessante Noord-Afrikaansche schubdieren gezonden, welke in het Aquarium van Berlijn zijn onderge bracht Het Duitsche legerkorps in Afrika heeft voor Tobroek niet alleen met een hardnekki- gen, taaien tegenstander te kampen, doch ook met de ongemakken van het tropische klimaat, met een dikwijls moordende hitte, met droogte, stof en zandstormen. Tevens maakt het in deze streken kennis met een eigenaardige dierenwereld, waaronder zich heel wat verraderlijke en gevaarlijke soorten bevinden. Geweldige aardverschuivingen, waarbij millioenen knbieke me ters rots en aarde losraken en alles wat er zich op bevindt, mee slepen en bedelven. Onlangs heeft in Zwitserland' op den Gspal- tenberg een geweldige aardverschuiving plaats gehad. Een rotswand van niet min der dan een half millioen kubieke meter gleed weg, waarna ook andere rotsmassa's losraakten. Men verwacht, dat de gehcele Gspaltenberg langzamerhand in elkaar zal zakken. Deze natuurverandering is niet eënig in haarsoort, zulks bewijst de inhoudi van onderstaand artikel. Rusteloos werken natuurkrachten aan de verandering van het uiterlijk der aarde. Moestal valt den mensch deze verandering niet al te zeer op. Maar soms kan het ge beuren, dat groote bewegingen plaats vin den. In een gebergte is dit het geval bij bergverschiuvingen. Deze kennen wij uit voorhistorischen en historischen tijdi In Zwitserland bijv. weten de geologen van vijftienhonderd aardverschuivingen af. Op zichzelf is dit niets bijzonders. Men kan het beschouwen als eén schokachtig voorval van de steeds verweerende Alpen. Van de berg- verschui'vingen uit de laatste eeuwen heb ben wij veel interessante berichten. Zoo weten wij van 'een berginstorting, die in het jaar 15S4 in het kanton Bern in Zwitserland de dorpen Corbière en Yvorne vernielde. In 1618 verdween tengevolge van een bergverschuiving het gehucht Plurs in Graubünden. Hierbij moeten bijna tweedui zend menschen om het leven gekomen zijn. Over de groote bergverschuiving op 2 Sep tember 1806 in het gebied van Artli Coldati aan het Vienvoudstedenmeer, weten wij het volgende: „Om kwart voor vijf begon de bergverschui ving vaii de Roosberg. Deze vernielde de dorpjes Röthen, Coldau, Busingen en gedeel telijk Lowerz: Vierhondcrd-zeven-en-vijftig menschen en drichonderd-drie-en-twintig die ren kwamen om het leven. Honderdtien hui zen werden vernield. De bewoners wisten, dat het geschieden zou, aangezien er al klei ne verschuivingen hadden plaats gevonden. Maar wanneer men dertig paar lang hoort zeggen: „De berg komt nog wel es naar be neden", dan is het des te moeilijker om te beseffen, dat het de volgende minuut al mee- nens kan zijn. Boven op den berg bemerkten de herders en houthakkers diepe scheuren in den grond, die njet water gevuld waren en iederen dag grooter werden. In het bosch hoorde men hier en daar het geknal van scheurende wortels. Op den middag van 2 September, toen de regonwolken even weken, zag men onder aan den Westhoek van den Roosbrg scheuren in den grond. Rotsblokken raakten los cn rolden in de bosschen. Vanaf twee uur hoorde men voortdurend kraken en zag men kleine stofwolken. Om half vijf raakte aan de Oostzijde een buitengewoon groot rotsblok - los. Enkele minuten daarna werd een hevige knal gehoord, de dennen zwaaiden en groepen vogels vluchtten uit de wouden naar het westen. Boven scheen al les levend te worden. Rotsen en boomen tui melden over elkaar. Dan volgde een, vreese- lijk gedreun en stortte de berg in. De huizen, boomen en" menschen beneden werden- eerst door den winddruk verrast en dan door den berg bereikt en bedolven. Een deel van den berg stortte in het Lowerzmeer en stuwde het water hoog op. Het volume van de aardmassa's bedroeg vijf-en-dertig k veertig millioen kubieke me ter en de weg, die de massa's aflegden, was meer dan vijf kilometer lang. CACAO MET SUIKER. Amsterdam, 8 Augustus: In den afgeloopen nacht zijn ongenoode gasten een magazijn, behoorende bij een ca caofabriek aan de Weesperzijde, binnenge drongen. Zij maakten er 100 kg. cacaopoeder buit. Of het dezelfde dieven waren, die uit een kelder van een perceel in de Van Woustraat twee balen suiker, elk van 50 kg., ontvreem den, is niet bekend, maar de combinatie zou in elk geval uitstekend zijn. Op een ander terrein bewoog zich echter de dfef, die uit een winkel aan het Sarphati- park twee zilvervossen stal. De waarde van deze pelzen wordt op f375.— getaxeerd. Waarheid en verdichtsel over het kameleon. Van het onschuldige, ofschoon door zijn herhaalde kleurwisseling uiterst merkwaar dige kameleon kan dit overigens niet gezegd worden. Dr. Decker van het Zoölogisch Mu seum te Berlijn, die tegenwoordig als soldaat aan het Noord-Afrikaansche front ligt, heeft zijn museum 'n kist met vijf van deze eigen aardige dieren en een aantal andere Noord- Afrikaansche schubdieren toegezonden, wel ke in het Aquarium van de Duitsche.hoofd stad voor het publiek ter bezichtiging zijn ge steld. Wegens hun onverdraagzaamheid on der elkaar, moesten de kameleons in afzon derlijke bakken worden ondergebracht. Reeds in de Oudheid vond men in de eigen aardige verandering van kleur dezer dieren aanleiding, een mensch, die zijn opvattingen en beginselen bijzonder gemakkelijk aan el ke voorkomende gelegenheid weet aan te passen, met den naam van kameleon te be titelen. Vroeger meende men, dat deze krui pende dieren hun lichaam naar believen de kleur van de omgeving konden doen aanne men. In werkelijkheid is dit echter niet het geval. De kameleons kunnen slechts een be paald aantal kleuren aannemen, waarbij de wisselende „stemming" van de dieren, als mede licht cn schaduw, koude en warmte factoren van beslissende beteekenis zijn. In den regel zijn dezè reptielen, die tot de onder orde #der hagedissen bchooren, groenachtig van kleur. Wanneer zij van kleur verande ren, kunnen zij alle schakecringen van groen aannemeh, zooals bronsgroen geelgroen, blauwgroen ,doch ook andere tinten, zooals grijsbruin, roestbruin, blauwgrijs, vleesch- kléur en violet. Deze kleurveranderingen volgen elkaar steeds met een zekere regel maat op. Levenswijze der kameleons. De kameleons voeden zich met insecten Hun bek is met kleine, scherpe, driehoekige tanden bezet, die op den rand der kaken ge plaatst en daaraan vastgegroeid zijn; op het verhemelte bevinden zich geen tanden. De Berlij n, 8 Augustus (D.N.B.): De eigen machtswellust door altruïstische redeneeringen te verdoezelen en zich door het belasten van derden een vrijheid van handelen en de aanspraak op medewerking van alle „goedgezinden" te verschaffen, be hoort tot het gereedschap van de Britsche politiek- zoo constateert de Deutsche Diplo- matisch-Politische Korresponden* met be trekking tot de jongste redevoering van Eden, die bepaald als een voorbeeld voor dit plgn gekenmerkt wordt. Deze redevoe- voering, zoo schrijff de Korrespondenz, her innert haarfijn aan die woorden van Chur- chill, waarmede deze in het verleden de Eu- ropeesche sfatenwereld wilde laten weten, dat Engeland alleen voor haar belangen vecht en er daarom recht op heeft, dat die s,taten zich ter beschikking van het Brifsche optreden zullen stellen. Op dezelfde wijze richt Eden zich thans tot de landen van het nabije Oosten. De Engelsche troepen, zoo zegt Eden letterlijk, die daarvoor den aanval op trekken, strijden voor de „onafhankelijkheid" der volkeren. Dienovereenkomstig dienen die landen met Engeland samen te werken. Dat Eden in dit verband op de beweerde „verdachte" aanwezigheid van talrijke Duit- schers in Iran wijst, hoewel van den kant van de regeering van Iran met alle duidelijk heid volledige opheldering hierover gegeven is, volgens dezelfde veronderstellingen van de Britsche propaganda, zoo verklaart de Korrespondenz, een teeken voor het feit, dat Engeland thans reeds naar voorwendsels zoekt. Met het oog op- den aanspraak, welke Eden heel openlijk op de ccrntröle der lan den, tusschen Suez en Britsch-Indië maakt, zijn ook deze Britsche manoeuvres tegenover een staat, welks neutraliteit steeds onkreuk baar geweest is, maar al te doorzichtig. De onrust, welke om die reden, te meer na de ervaringen, in Syrië, ook in Turkije meer en meer aan den dag treedt, noemt de Kor respondenz des te begrijpelijker, daar niet alleen het pact van Saadabad natiwe betrek- Als nieuwe gast zon ook de Sov jetunie deelnemen. Volgens een bericht van A.N.P. uit Berlijn zou in Londen het' voornemen bestaan, bin nenkort weer een conferentie te beleggen van de z.g. geallieerde mogendheden, waar aan als nieuwe gast ook de Sovjetunie zou deelnomen. Op deze conferentie zou een verslag worden uitgebracht over de sinds de eerste conferentie van 12 Juni verrichte economische onderzoekingen en zouden plannen besproken worden ,met het oog op economische regelingen na den oorlog en het opslaan van levensmiddelen. Van Duit sche zijde'wordt hieromtrent opgemerkt, dat het beeld over de ontwikkeling sinds de ecz-ste conferentie in- bedenkelijk sombere kleuren geschilderd moet zijn. In de eerste plaats zal Engeland moeten constateeren, dat zijn eigen economische positie van week tot week slechter -wordt, zonder dat moge lijkheden tot verbetering aanwezig zijn. De prijzen blijven stijgen zoowel voor le vensmiddelen als voor grondstoffen en fa brikaten. De behoeften van de schatkist ne men yoortdurend in omvang toe. Loon- eischën zijn het onvermijdelijke gevolg van deze geheele ontwikkeling en hebben den vrees voor inflatie doen toenemen. Het wordt steeds moeilijker voldoende levens middelen aan te voeren. De distributiemaat regelen worden steeds uitgebreider en daar mede de ontevredenheid van de bevolking. Nog kansloo/.er moeten uiteraard de uiteen zettingen zijn over de economische positie der zg. geallieerde mogendheden, dus van de emigrantenclubs zonder land. De geheele conferentie zal dus weer ongetwijfeld even als de eerste moeten sluiten met utopische beloften, die thans nergens ter wereld ern stig worden opgevat en zelfs in Engeland geen geloof moeten vinden. oogen van het kameleon zijn zeer groot, doch zij hebben slechts een kleine opening, daar zij door de bijna geheel vergroeide oogleden bedekt worden. Ieder oog kan zich zelfstandig bewegen. Een uitwendige gehooropening is niet aanwezig. De tong is rolrond en kan snel worden uitgestoken; zij is met kleverig speeksel bedekt en daardoor bijzonder ge schikt om insecten te vangen. Het lichaam is zijdelings samengedrukt en de rug ge kromd. De hooge, dunne pooten, die van vijf tecnen zijn vóórzien, waarvan twee en drie met elkander zijn vergroeid, zijn bijzonder geschikt voor het grijpen, evenals de staart, die zich gemakkelijk om boomtakken, kron kelt Het geheele lichaam is bedekt met kleine knobbelige schubben. Kameleons komen voornamelijk in Afrika voor, waar zij in verschillende geslachten en soorten worden aangetroffen. Bij sommige soorten onderscheiden de mannetjes zich van de wijfjes door uitsteeksels op den snuit. Zoo is er bijvoorbeeld een soort waarvan het mannetje drie horens op den kop heeft. Andere reptielen te gast. Behhlve kameleons huisvest het Berlijnsche Aquarium thans nog andere „gasten" van het Noord-Afrikaansche front, o.a. de skink en de muurhagedis of gekko. Achter deze vreemde namen verschuilen zich exotische hagedissoorten, die zich "echter, wat eigen aardig uiterlijk betreft, niet met het kame leon kunnen meten. Ook slangen bevonden zich onder de zending van dr. Decker en wel een soort diadeemadder, zandslangen en nog enkele andere sooften. Vooral de zand- slang is merkwaardig om haar volmaakte mimicry. Haar huid draagt zoo zuiver de kleur van den grond, waarop zij leeft, dat zij absoluut niet van de omgeving is te onder scheiden. Andere zandslangen weer woelen zich geheel onder het zand, zoodat alleen de oogen er boven uit komen. Ook dit is een middel, waardoor de dieren zich geheel on opgemerkt weten te maken, zoodat zij hun prooi de dopdelijke beet dikwijls totaal on verhoeds weten toe te brengen. kingen tusschen Turkije en Iran geschap* heeft, doch in het algemeen de gerechtvar digde verdenking bestaat, dat ook het eig$ gebied althans vitalo belangen tot voo;." werp vin onzuivere machinaties met derda gemaakt is. De Korrespondenz vervolgt dan: Ook in Verre Oosten- schijnt Eden zich op de een andere wijze vrijheid van handelen te wi verzekeren. Wijzelijk zonder den Britse oferval op Syrië ook maar met een w vermelden, verwijt juist de Britsche nister van builenlandsche zaken Japan, opzichte van Thailand, een zelfde taal spreken als voor de bezetting van Indo na. Engeland heeft immers, zopals bek nooit „aanvalsplannen'. Wanneer het valt, doet het dit slechts om bedreigde on hankelijkheden te beschermen. Ook S wilde men immers slechts de ware vrijh bezorgen, toen men daar binnenviel. E land en ook Amerika voeren heden hun litiek van wereldoverheersching met de hul van een volledïgen ommekeer der moreé begrippen. Hun z.g. program der verdeij ging uit zich in brutale daden van agresi er voornemens tot agressie, pe strijd voo de vrijheid, onafhankelijkheid en veilighei der kleine landen wordt in werkelijkhei zoo gevoerd, dat men hen zelf bedreigt, ov« weldigt, compromitteert, dan wel ten slotli aan de bolsjewisten verraadt. Het klinkt al een jammerlijke uitvlucht, wanneer Eda zooais overigens ook Sumner Welles, hun h reidwilligheid tot sympathie en steun aai Moskou motiveeren met een Duitsche „agra sie" op zooals zij den laatsten tijd ze» gen Rusland. Al lang zijn den kabinetU in Londen en Washington de bewijsstuk^ bekend, waaruit ondubbelzinnig blijkt, di het bolsjewisme met zijn geheele macht q den loer lag, om Europa te overvallen, hei zelfde Europa dat, zooals de Times verklap als prijs voor de wapenhulp aan hem moei worden overgelaten. De volkeren der oud wereld zijn voor de Engelsche politiek slecht middelen en instrumenten, geen subjecta met een eigen politieleen wil. Dat geldt voo alle landen, ook voor de bezette gebieden, di reeds op 14 Juli van dit jaar de „Observef geschikte objecten noemde voor de ondermj nende propaganda der Sovjets en de gevol gen daarvan, t.w. de overlevering aan he bolsjewisme. Berlijn, 8 Augustus (DNB.) „Een dufo tere kuiperij" noemt de Voelkischer Beo bachter het optreden van Roosevelf; om Bra zilië door gefingeerde berichten over eet beweerde Duitsche invasie in Spanje' ei Portugal ertoe aan te zetten, de aan Portu gal behoorende Azoren te bezetten, om hei daardoor te behoeden voor een beweerde) Duitschen aanval. Rooseveit heeft goed' gronden, zoo vervolgt het blad, het zwaarte punt van deze doortrapte manoeuvre naa Brazilië te verplaatsen. Hij weet uit, de n actie op zijn Groenland- en IJsland-avon tuur, dat de bevolking van de Ver. Statei zonder grondige voorbereiding van agitatiê niet te vangen valt voor een nieuwen spron) in het duister. In deze koelbloedig ontwikkelde koorts stemming gelooft Rooseveit dan, de vrij» teugels te kunnen laten schieten aan zijn onbeperkte machtswellust. Het belasterei van het Duitsche Rijk, dat de beste en vriendschappelijkste betrekkingen jegeni Portugal en Spanje onderhoudt, noemt het blad „brutaal en plomp". Alleen een zoo fa natieke oorlogsophitser als Rooseveit kon tot deze leugen zijn toevlucht nemen, om in troebel water te kunnen visschen. Ook de Deutsche Allgemeine Zeitung wij) op de beproefde vriendschap van Portugq Brazilië en Spanje jegens het Duitsche Rij gebaseerd op onvoorwaardelijke erkehnir van de wederzijdsche levensbelangen. D geheele laagheid van de voornemens val Washington, zoo vervolgt het blad, om Bra zilië op de meest schaamtelooze wijze tegei Portugal uit te spelen, wordt gekenmerH door de poging om onhoudbare verdacht™ kingen tegen Duitschland als camouflage gebruiken. Portugal en Brazilië weten cch ter, waarin zich de vriendschap van Duitst land onderscheidt «van die van de diplomé tie van Rooseveit. De Berliner Lokalanzeiger ziet als redei voor Roosevelts omweg in het bereiken van zijn „Azoren-doel" via Brazilië een bepaald schaamte, die hem tegenhoudt om zelf naa de Portugeesche Azoren te grijpen, een scha'amte, die evenwel meer uit overleg dan door gevoelens van fatsoen ontspruit. D beleediging, zoo besluit het blad, welke md zijn optreden practisch tegen alle Zuid Am» rikaansche staten tot uiting gebracht word moet in alle betrokken kringen een gerech vaardigde afschuw verwekken, verbonda met een helderder .inzicht in het karaktfl der politiek van Rooseveit. Duitschland staa in ieder geval in goede betrekkingen zoowi tot Brazilië als tot Portugal, welks nauw? en hartelijke verhouding het acht en waai deert. Ifaliaansch weertnachfherichl Rome, 8 Aug. (Stefani) Het Italiaari- sche weermachtbericht van vandaag luidt als volgt: In de nachten fiisschcn 6 en 8 Augustui heeft ons luchtwapen vloot- en luchtsteun; punten op Malta gebombardeerd. Bij Famagosta op Cyprus hebben onze vliegtuigen depots en haveninstallaties ge bombardeerd, waardoor branden ontstonden In Noord Afrika, aan het front van To broek, beperkte activiteit der artillerie. Tij dens luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neerge schoten. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op plaatsen in Cyrenaica en op Tripolis, twee dooden en eenige gewonden. In Oost Afrika geen verandering in den toestand.

Schager Courant | 1941 | | pagina 10