MAATREGELEN VAN SOCIALEN AARD I Scherp stelling genomen tegen de houding van de jlleiding der confessioneele i bonden 'Wie wegloopt verbeurt zijn deel Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Zaterdag 9 Augustus 1941 Derde blad Verordeniogeu, die van verstrekkende beteekenis zijn voor de werkende ar beiders en de trekkers van de invali- diteits- en ouderdomsrente De heer H. J. Woudenberg. cammis- I saris van het N.V.V. heeft gister in een bijeenkomst van functionaris- ij aen van het Nederlandech Verbond van Vakvereeni gingen. in „Krasna- f, polsky" te Amsterdam eenige ur gente problemen van den dat? be handeld en tevens eenige zeer be langrijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. In deze-bijeenkomst zei de de heer Wbu- lenberg verheugd te zijn, thans mededee. een te kunnen doen omtrent eenige ver leningen, die van verstrekkende beteeke- voor de werkende arbeiders en die kers van de invaliditeits- en ouden isrente zijn en waarvan apr. de zeker de! had., dat ze binnenkort in werking illen treden. Twee van deze verordienin- m betreffen den uitbouw van de wette- jke ziekteverzekering en een andere be- sft financieele verbeteringen voor rente- ikkers door het, verleenen van toeslag op thans geldende wettelijke regeling. ,t ik dit thans kan doen op een oogen- lik, dat er eenige beroering onder con- issioneel georganiseerde arbeiders is, is ij een groote vreugde, aldus sipr. Nu de ding der confessioneele bonden 'duidelijk ift bewezen, afwijzend te staan tegen- rer elk constructief werk. verschijnt daar- le wel in scherpe tegenstelling de hou- Ing van het N.V.V., diat onder alle om- indigheden zijn taak met alle kracht oortzet Waar echter de actie, van confessioneele ge oerd, dezen positieven opbouwen^ lij en arbeid tracht te verbreken, acht ik mij oplicht van tevoren eenige opmerkingen t maken over mijn benoeming tot commis- iniaris der confessioneele vakcentrales en *e' iklbonden kt Dat alle Nederlandsche arbeiders deel allen uitmaken van één organisatie was is het ideaal van haast alle arbeiders, ie het ernstig met hun stand in hot volk 47 ïeenen Het is duidelijk, dat er voor de 'beiders maar één mogelijkheid bestaat, *n zich voor hun volle waarde te doen te; elden, d.wjz. een rechtvaardige plaats in aj. 6t volk te verkrijgen. Deze mogelijkheid is ;ijnlen sterke en hechte organisatie ongeacht natiolitiek inzicht of religieuze overtuiging, nek praktijk heeft voldoende bewezen, dat ear op sociaal economisch terrein geen reli- peuze botsingen ontstaan. Het zou de 'aasheid ten top gevoerd zijn, wanneer mogelijk ware, voor katholieke, protes- tsche of anders denkende aibeiders ver- lillende arbeidsvoorwaarden te scheppen te bestendigen. Het geld hier immers ..«meene volks- en arbeidersbelangen, ize overtuiging heeft altijd in de bij het [.V.V. aangesloten-organisaties geheerscht, moet weliswaar worden erkend, dat* de iwe verbintenis, die de modernearbei- «beweging had met de sociaal-democra- "ïe arbeiderspartij een belemmering was confessioneele arbeiders om zich daar- aan te sluiten. Nu echter het N.V.V. los geraakt is van belle politieke banden, kan ik zeggen, dat dateri groot deel der bestuurders en zeker ook laaper leden over deze verbreking niet rouwig ïri'iesfemd zijn. D^ goede vakvereenigingsman deloch heeft zijn werkgebied steeds gevonden lente het terrein, waar hij de sociaal-economi- •che belangen van zijn leden kan behar- iteen en verbeteren. 'Vanzelfsprekend kon de bezettende macht lg« liet toestaan en niet riskeeren. dat de vak- het)onden als vijandig instrument tegen de inafezetting zouden kunnen gehanteerd wor- te|gn. Op grond daarvan zijn maatregelen zoowel voor de vakbeweging als foor andere instellingen van algemeen Jblksbelang. Wanneer den ook van kerkelijke zijde n voorstelling van zaken wordt gegeven, aaruit men zou kunnen afleiden, dat der- iliike maatregelen in het bijzonder tegen itholieke instellingen zijn genomen. dan dit bewuste misleiding met bet' doel, >r zich zelf een sfeer van martelaarschap scheppen. ik herbaal: Het N.V.V. is geen mantel-, co-ÏT?ani'sa',ie van eenige politieke beweging, „el lijn eenige ideëele ondergrond is het ver sagen naar een groote alles omvattende, pranisatie van arbeiders, die. hoe wij ons w$l« toekomst ook denken, in elke nieuwe Mening een noodzakelijkheid zal zijn. )aartoe ben ik als commissaris van het1 N.V.V. benoemd en onlangs ook tot com missaris van het R.K. Werkliedenverbond en van het Christelijk Nationaal Vakver bond Niet de rijkscommissaris en niet ik, maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen den arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun orga nisatie, berooft den arbeider van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider, die, er gevolg aan geeft en voor dwangmiddelen zwicht, be rooft zich zelf. Wie wegloopt, verbeurt zijn deel. Het N.V.V. heeft nu nu maandenlange voor bereiding en Talrijke verhandelingen en be sprekingen het. zoover weten te brengen, dat de góede gedachte, die al in art 50 van de Ziektewet tot uiting komt. in die daad kan worden omgezet- Art. 50 van de Ziektewet bepaalt: „dat recht op ziekengeld niet bestaat, wanneer de verzekerde geen lid is van een door de ziekenfondswet erkend ziekenfonds." De tegenstand is overwonnen en met de .komende verordeningen, die wij dezer da gen kunnen verwachten en die binnenkort in wérking zullen treden, is de weg gebaand voor een goede geregelde wettelijke ziekte verzekering. De inhoud van deze beide vérordeningen is in het kort de volgende: Van de in werking treding der verordening af moet de verzekeringsplichtige arbeider (werknemer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid zijn van een erkend zieken fonds. Is hij geen lid van zulk een zieken fonds, dan kan hij in de toekomst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegenstelling met den huidigen toestand behoeft de werknemer de kosten "voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de helft van de premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds te betalen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per ge zin berekend, maar in procenten van het ar beidsloon daardoor, wordt bereikt, dat de eco nomisch zwakkere in verhouding niet meer belast wordt dan de beter gesitueerde. Dit contributie-systeem belast iederen ver zekerde naar zijn economisch vermogen en is daarom sociaal rechtvaardiger. Door het feit, dat de werkgever mede moet betalen, wordt de werknemer ontlast, d.w.z. hij zou voor de verzekering voor zich en zijn ge zin minder betalen, dan tot nog toe het ge val was. De ongetrouwde arbeider moet hetzelfde betalen als de getrouwde en deze weer even veel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft. De contributies in dezen zin vast te stel len, spruit voort uit de bij de sociale ver zekering ten grondslag gelegde gemeen schapsgedachte, die in één zin samen te vat ten is, één voor allen en allen voor èèn. Het is toch billijk en juist, dat de onge huwde arbeider niet minder betaalt dan de gehuwd, die met hetzelfde of dikwijls met, minder loon een gezin te onderhouden heeft.» Hier mede te helpen is de ethische plicht van kameraadschap en sociale solidariteit van de werkende menschen. Tenslotte kan de ongehuwde arbeider, wan neer hij later hoofd van een gezin is gewor den, de juiste oplossing van dit vraagstuk zelf ondervinden. De uitkeerragen zijn in de verordening duidelijk omschreven; zij bevatten zieken verpleging en uitkeering bij sterfgeval. 1) Ziekenverpleging: Dokters met inbegrip yan specialisten en tandartsbehandeling, verloskundige hulp van dokter en vroedvrouw, 'ziekenhuis-sana- toriumverpleging; 2. De benoodigde geneesmiddelen en hulp middelen tot genezing, met inbegrip van alle middelen, die noodig zijn ter voorko ming en behandeling van ziekte of gebre ken en die tot herstel van de arbeidsge schiktheid dienen; 3. Bij overlijden ontvangt de verzekerde of zijn nabestaanden een bepaald bedrag. Tegenover den tot stand gekomen rechts toestand brengt deze nieuwe regeling voor de werknemers een werkelijk socialen po li tieken vooruitgang, dien wij in het .kort als volgt kunnen formuleeren: 1. De verzekerden hebben tegenover de ziekenfondsen zonder meer recht op afslui ting der verzekering. 2. De verzekering moet alle bedoelde uit keeringen omvatten, die het doorvoeringsbe- sluit naar maat en omvang vaststelt. 3. Kostenvergoeding in de plaats van daad werkelijke levering der voorgeschreven be- noodigdheden, uitgezonderd gevallen, waar in levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als de verzekerde zelf. In aansluiting daarop is het noodig geble ken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die kennen uit de ziektewet, te vergrooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrou welijke verzekerden bij bevalling minstens zes weken vóór en zes weken na de beval ling ziekengeld tot het wettelijk vastgestel de bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verzekerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niets. In par. 1 van de nieuwe verordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij bevalling een bedrag ineens van f 55.ontvangt. Deze wettelijke maat regel spruit voort uit de gedachte, het ge zin zooveel mogelijk te beschermen. Org anisa tie. Ook de organisatie-opbouw wordt in de verordening geregeld. Het ziekenfondswezen in ons land is tot een ontwikkeling gekomen, waarbij niet meer de zekerheid aanwezig is, dat de fond sen hun oorspronkelijk gedachte taak kun nen vervullen. In den loop van den tijd is het aantal van deze fondsen door nieuwe oprichtingen zoo buitengewoon groot gewor den, dat een sterke centraliseering van de thans bestaande instellingen van dezen aard onvermijdelijk is geworden en wel daarom, omdat de overwegende meerderheid van deze fondsen op den duur niet in staat zou zijn, aan de eischen, die de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Tegelijkertijd wordt in de ver ordening ook de noodige voorzorg getroffen, dat tot verzekering van den werknemer wel een naar verhouding klein, maar des te daadkrachtiger aantal van zulke zieken fondsen de wettelijke taak zal vervullen. Inrallditeit»- en ouderdom rente. Er is nog altijd een aantal ouderdoms rente-trekkers, die bij het begin van de in werking-treding van de invaliditeits- en ou derdomswet den 65-jarigen leeftijd bereikten en op grond daarvan kosteloos ouderdoms- rechten genieten, en die door de verordening ook van de verhooging zullen genieten. Het is in den loop Van den tijd gebleken, dat alle rente-betalingen onvolkomen zijn en sedert langen tijd Reeft dit reeds tot gerecht vaardigde klachten aanleiding. De uitkeeringen voor de invaliditeitsverze kering waren berekend op de minimale en allernoodzakelijkste kosten voor levensonder houd en in deze dagen kunnen deze uitkee ringen zelfs aan dit zeer bescheiden doel niet meer beantwoorden. Het was een zaak van' sociale rechtvaardig heid, deze betreurenswaardige arbeidsvete- ranen te helpen. Daar het niet mogelijk was, door de tegen woordige tijdsomstandigheden een volkomen omvorming van de geheele invaliditeitsver zekering te organiseeren, werd de weg van een voorloopigen' maar direct werkenden noodmaatregel gekozen, zonder daarmede de gedachte aan een grondige herziening van deze verzekeringstaak te laten varen. Integendeel, de tot einde 1942 begrensde maatregel mag in geen geval als een even tueel nog te verlengen regeling worden be schouwd, maar is genomen als een uitgangs punt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorgihg van den werkenden mensch. Bij deze nieuwe plannen deed zich de vraag voor of hier de verzekerings- of de verzorgingsgedachte den voorrang zou heb ben. In Duitschland is die vraag reeds ten gun ste van de verzorgingsgedachte beslist op grond van de nationaal socialistische we reldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen om den ouden of tot arbeid ongeschikten mensch, die zijn ge heele arbeidskracht en zijn gezondheid aan het welzijn van de volksgemeenschap gege ven heeft, een van zorgen bevrijden levens avond te verzekeren. Deze gedachte, die op een daadwerkelijke socialisme steunt, en die iedere volksgenoot overeenkomstig zijn economische kracht tot de middelen laat bijdragen, is zonder twij fel ook de toekomst gedachte voor het Ne- d§plandsche volk. De verhooging van de rente geschiedt vol gens de voorschriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de in validiteit»- en ouderdomswet en overeenkom stig de wet voor de vrijwillige ouderdomsver- zekering en voor de invaliditeitsrente be draagt de toeslag 25 procent op de wettelijk vastgestelde rente, voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar hebben bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 65-jarige levensjaar nog niet hebben be reikt, bedraagt de toeslag 50 procent en Vtor het geval de rentetrekker gehuwd is, komt daarnog een toeslag van 25 procent bij. Deze verhooging treedt dan ook in wer king, wanneer de rentetrekker weduwnaar geworden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den yereischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan deze eisch vol doet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 procent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens, voor zes kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag gegeven worden van 50 procent -f- 25 procent 6 X 20 t#ocent 195 procent boven de wettelijk vastgestelde rente. Op het wedu wen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 procent gegeven. In het geval dat weduwen- en weezen- rente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iedere wees met 25 procent, weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitge keerd, wordt 50 procent toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogingen, kunnen wij zeggen, dat de ouderdomsrente ver hoogd zal worden met in doorsnee 40 pet. de invaliditeitsrente met 65 pet. en de we duwen- en weezenrente met 52 pet. Van belang is nog de bepaling, dat deze toeslagen op de wettelijk bepaalde rente buiten beoordeeling blijven bij een onder zoek naar behoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wettelijk vast gestelde rente nog andere ondersteuning genieten, behouden deze uitkeeringen on verkort. Volgens de uiteenzetting, die ik hier ge geven heb, aldus de heer Woudenberg, is het boven eiken twijfel verheven, dat deze nieuwe maatregelen op het gebied van de sociale verzekering, den verzekerden en den rentetrekkers belangrijk materiaal voordeel brengt, die hun directe uitwerking hebben, maar nog grooter is de ideele waarde van deze maatregelen, want zij zijn opgebouwd op de gedachte van de volksgemeenschap, en brengen daardoor een rechtsidee in de Nederlandsche sociale verzekering, die in de toekomst als grondslag voor alle sociale ver zekeringen moet gelden. Tenslotte zou ik nog willen opmerken, dat OFTICIEELE PUBLICATIE VAN DEN G-EMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 18. De volgende prijzen mogen in de periode van heden tot en inet 31 Augustus ten hoogste in rekening worden gebracht aan den gebruiker: Aardappelen: Sorteering 28 man vierkantsmaat en grooter Kleiaardappelen f0.08 per kg Zand- en veenaardappelen (met uitzonde ring van duinzandaardappelen) f0.07 per kg Duinzandaardappelen f0.08 per kg Bij thuisbezorging mag een cent pér kg meer worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIS HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. in dc weck van 10 Aug* t/m 16 Aug. 1941. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 10 Aug. t.m. 16 Aug. 1941 30-4 brood 4 rants. 30 brood 30 bloem 30 vleesch 30 vl.waren 11 rantsoen 30 kaas 100 gram 30 eieren 1 stuks 30 melk I 1liter 10 Aug. tjm. 6 Sept. 1941 107 algemeen 1 Kg. 108 algemeen 250 gram 109 algemeen 500 gram 110 algemeen 250 gram B rijst 250 gram 111 algemeen 250 graan B havermout 250 gram 112 algemeen 100 gram 4 rants. 1 rantsoen i brood of gebak y% rantsoen bloem, brood of gebak rantsoen vleesch of vleeechwaren 1 rantsoen kaas eieren melk suiker koffie-surrogaat jam rijst havermout of gort vermicelli of maizena 3 Aüg. tan. 20 Aug. 1941 26-27 boter |25Ógram boter 26-27 vet 1250 gram boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid in tijdvak van één week 20 1 3 100 1 3'/, 100 1 20 1 3 100 rants. rants. rants. gram stuks liter in tijdvak van vier weken 1 250 500 500 100 250 500 250 100 250 500 250 100 250 500 250 100 kg gram gram gram gram gram in tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram ÉÉN RANTSOEN brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 graim gort 250 gram vermicelli 100 gram maïzena 100 gram 100 gram vleesch 100 gram vleesch waren 75 gram 75 gram Jam 125 gram 150 gram 500 gram Voor de overige artikelen is melde hoeveelheden. brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf, gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak, óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakrrieel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvakken N gort, gortmout, grutten. vermicelli, macaroni, spaghetti maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf gerookte worstsoorten, óf gekookte worstsoorten, óf leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf bloedworst jam, siroop, honing, enz. het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver- ATTENTIEI DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG AUG. NIET MEER GELDIG 29 brood 29 vLwaren 29 vleesch 6-29 kaas 29 eieren 29 melk brood of gebak vleesch of vl.waren kaas eieren melk I 105 algemeen suiker 104 algemeen koffie-surrogaat 103 algemeen jam 10 bloem bloem, brood of gebak m algemeen rija( UA £=t! havermout of gort 45 algemeen gort 54 algemeen vermicelli 55 algemeen maizena N.B. De bonnen 30 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941 De bonnen 29 voor AARDAPPELEN blijven geldig t.m. 16 Augustus 1941 De bonnen, welke van 10 Aujl 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vltfesch of vleesch waren, mogen reeds op Zaterdag 9 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleesch war en in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. deze verbeteringen in de bestaande sociale toestanden, den aanmerkelijk verhoogden uitkeeringen ten goede komen van alle Ne derlandsche arbeiders, die daarvoor in aan merking komen. Deze op sociaal terrein tot stand gebrachte utibouw van dé sociale ver zekering was alleen mogelijk, omdat het N.V.V., de grootste arbeiderscentrale in Ne derland, zich daarvoor inzette en de volle kracht van zijn aanhang deed gelden. Deze verbeteringen, die zooals ik zei allen betreffenden, ook den niet-georgani- seerden arbeiders, ten goede kopien, waren niet door te voeren geweest zonder organi satie. En hieruit blijkt hoe nuttig en noo dig het is, dat de arbeider in een zoo groot mogelijke organisatie vereenigd is, om zijn invloed uit te oefenen bij het tot stand ko men van nieuwe sociale wetten. Hoe grooter en omvattender deze organisatie is, des te sterker is haar invloed en des te sneller kunnen nieuwe sociale wetten, die bij het N.V.V. reeds in voorbereiding zijn, worden doorgevoerd. De vroegere vakbeweging kon gezamenlijk niet meer tot stand brengen dan de sterkste organisatie alleen. De vakbeweging in Nederland zal meer bereiken, nu. de versplintering, en daardoor haar verzwakking van haar krachten, is op- geheven, mits de arbeider begrijpt, dat hij de organisatie, die zijn eigen organisatie is, moet steunen. De zeer belangrijke rede van den heer Woudenberg werd met groote belangstel ling aangehoord door de hooge functionaris sen van het N.V.V., de afdeelingschefs, de chefs, de districtsbestuurders van het NVV. en de voorzitters van de vakbonden en hun \medewerkers. De Rijkscommissaris was ter vergadering vertegenwoordigd door Dr. Hellwig. DE SLAG OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Berlijn, 8 Aug. (DNB). De eerste lord der Britsche admiraliteit, Alexander, heeft, naar de Engelsohe berichtendienst meldt, gisteren in New Castle een redevoering uit gesproken, waarin hij er voor waarschuwde den slag op den Atlantischen Oceaan reeds als gewonnen te beschouwen. Wat Groot. Brittannië dringend noodig heeft, dat zijn meer snelle torpedobootjagers, corvetten èn andere schepen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9