DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Doodstraffen in België Ruim 10*000 Sovjet vliegtuigen verloren gegaan Commissarissen der provincie vervangen De radio- nieuwsberichten voortaan tc 19*10 uur Doodstraf voor hulp aan den vijand DESNOODS Acht en dertig duizend gevangenen GEWELD!" Verduisteren 21.14 uur Dmischland strijdt voor Eüropa f Voorloopig 1'/2 Kg. aardappelen Chaos of burgeroorlog Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11568. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier'* Schagen Slechts de kanonnen steken nog boven het water uit, dat in een der vroegere Sovjet Oostzeehavens een vernielden bolsjewistischen torpedojager overstroomt. (Atlantic-Holland) O.a. gaat Mr. Linthorst Homan heen. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 3/40 over de uit oefening der regeeringsbevoegdheden in Ne derland den commissaris van de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, eervol uit zijn functie ontslagen en op pensioen ge steld. De rijkscommissaris voor hetb ezette Ne derlandsche gebied heeft verder op grond van dezelfde bepaling den commissaris van de provincie Overijssel, mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, eervol uit zijn func tie ontslagen en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vier de verordening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den burge meester van de gemeente Tubbergen in Overijssel, Jhr. Egon von Boenninghausen, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn func tie van burgemeester, benoemd tot commis saris van de provincie Overijssel. Nu de ambtstijd van den burgemeester van Schiedam,^mr. Dr. Fr. L. G. van Haaren is afgeloopen, heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied hem in overeenstemming met art. 3 van zijn ver ordening nr. 124/41 betreffende het onder houd van ontslagen ambtenaren op pensi oen gesteld. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn verordening no. 108/40 (ordening betreffende bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den generaal- mijoor B. D. Dr. D. G. Draaijer benoemd tot burgemeester van Schiedam. Nu de huidige burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer Mr. A. Slob, we gens het bereiken van den leeftijdsgrens met pensioen is gegaan, heeft de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 3 van zijn verordening no. 108/40, vierde ^verordening betreffende be stuursrechtelijke maatregelen) den burge meester der gemeente Westerborg (provincie Drente), E. Derks, met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn huidige functie, benoemd tot burgemeester van Haarlemmermeer. INSTELLING VAN EEN ACTU EEL HALT UUR. Max Blokzijl-causerie. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Van Zondag 10 Augustus af zijn de eerste avondnieuwsberichten in plaats xan op 20.00 reeds om 19.10 uur uit gezonden. Tegelijkertijd is een zg. actueel half uurtje ingesteld als omlijsting der nieuwsberichten. De programma's zien er aldus uit: Hilversum I: 19.00—19.10 actueel praatje; 19.1019.20 nieuwsberichten; 19.20—19.30 9piegel van den dag. Hilversum 2: 19.00—19.10 vragen van den dag; 19.1019.20 nieuwsberichten; 19.20— 19.30 muziek. - Op de overige dagen zal ook op dezen tijd een reportage worden gegeven. Voorts zal Max Blokzijl zijn bekende cau serie houden op Maandag en Donderdag over Hilversum 2, n.L van 19.4520.00 uur Op de overige dagen zal op dezen tijd een rèportage worden gegeven. Zondags vervalt het actueele praatje. De nieuwsberichten op dien dag worden uitge zonden van 19.00 uur tot 19.20 uur. Enqelsche vliegers onderdak ver leend. Huisgezin krijgt den kogel BRUSSEL, 10 Aug. (A.N.P.) Vrijdag morgen is voor den krijgsraad van den be velhebber in de luchtgouw Bêlgië-Noord- Frankrijk een proces gevoerd tegen verschei den Belgen, die beticht werden van verlee ning van onderdak aan eenEngelsche vlie ger, wiens toestel in da omgeving van Maa- seyk omlaaggeschoten was. Eind Mei j.1. klopte op een avond een Belg, Meltior geheeten, aan de tuinpoort der woning van de familie Fraipont in een voorstad van Luik aan. De dochter des huizes, Lucie Vis( deed open. Meltior ver klaarde haar, dar hij als oude bekende van haar moeder, Constance Fraipont, rekende op de vriendschappelijke gevoelens der fa milie jegens Engeland en haar daarom ver zocht onderdak te verleenen aan een En gelsche vlieger, die in de omgeving 'n nood landing had gemaakt en hem. had vergezeld De piloot was niet gekwetst en hoopte op de hulp van Meltior om de gevangenschap te ontgaan. Meltior wist, dat Constance Fraipont van Engelsche afkomst en het gè- heele gezin pro-Engelsch georiënteerd was. hetgeen Constance had bewezen door vrij willige ballingschap in Engeland tijdens den wereldoorlog. Lucie Vis verklaarde zich derhalve bereid den vlieger in huis te ne men eij haar ouders maakten ook geen be zwaar om hem aan de naspeuringen der Duitsche autoriteiten te ontrekken. Ondanks de> discretie, waarmee het ver blijf van den Engelschman was omgeven, kwam dit feit ter kennis van de Duitsche politie, die bij een huiszoeking den Engel- schen soldaat ontdekte en overging tot ar restatie van alle schuldige leden van het gezin, namelijk Lucie Vis, haar moeder. Contance 'Fraipont en haar vader, Emile Auguste Fraipont, een Luikschen indu- trieel. Het drietal werd met mevrouw Mel tior. wier man op de vlucht was gegaan, voor den krijgsraad gebracht. In dfe woning van mevrouw Meltior vond de politie docu menten. waaruit medeplichtigheid aan anti- Duitsch gekuip ondubbelzinnig bleek. De verdachten werden verdedigd door een advocaat van de luchtmacht, die wees op de omstandigheid, dat de daad der eerste drie beklaagden voortsproot uit menschlievend gevoel, waaraan zelfs geen afbreuk was ge daan door hun kennis van het verbod. In de motiveering van het vonnis betoog de de krijgsraad, dat niet met den gevoels- achtergrond, doch uitsluitend en alleen met de feiten rekening gehouden kon worden De bevolking er door de kranten en door plak katen herhaaldelijk op gewezen, dat ver leening van onderdak aan een vijandelijk onderdaan ten strengste verboden is. Even eens is aan de bevolking meegedeeld, dat overtreding van dit verbod de doodstraf ten gevolge kan hebben. In dezen geweldigen strijd, dien Dui,tschland thans voert, is het onmogelijk een dergelijke zware overtre ding van de oorlogswetten zonder de streng ste staffen te laten passeeren. Met het oog hierop werden Lucie Vis en haar ouders tot de doodstraf veroordeeld. Nieuwe waarschuwing van den bevelhebber der weermacht in Nederland. De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, maakt bekend: Gebeurtenissen van den laatsten tijd geven mij aanleiding nadruk kelijk te wijzen op mijn reeds op 17 Augustus 1940 door de pers aan de Nederlandsche bevolking gege ven waarschuwingen, volgens het oorlogsrecht wordt met den dood be straft, wie in het bezette gebied op eenigerlci wijze den vijand begun stigt ln het bijzonder ook aan vijan delijke vliegtnigbemanningen of in opdracht van den vijand handelen den personen eenigerlei soort hnlp verleent, hem verborgen houdt of bij den vlucht behulpzaam is, even als degene, die deelneemt aan de vernieling van vliegtuigen of vlieg- tuigonderdeelen of aan het wegne men van vijandelijk legergoed. Reeds in samenscholingen bij een neergestort vliegtuig is een geval van begunstiging aanwezig. Een ie der die deelneemt aan een derge lijke samenscholing zal door de veldgerechten van de Duitsche weer macht ter verantwoording worden geroepen. De Duitsche weermacht en politie hebben bevel dergelijke samenscholingen met geweld van wapens uiteen te drijven. Hoofdkwartier van den Fuehrer, 9 Aug. (DNB). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend. De volgens .het weermaohtslbericht van 5 Aug. op 100 Èm. ten Zuidoosten van 9mo- lensk ingesloten nieuwe Sovjet formaties zijn vernietigd. Ruim 38000 gevangenen wer dén binnengebracht, 250 gepantserde ge vechtswagens, 359 stukken geschut en an der oorlogsmateriaal werden buitgemaakt. Japan zal Thailand steunen Het Japansche blad „Nitsji Nitsji" schrijft in een hoofdartikel, dat Japan Thailand bij zijn pogingen, om den Engelsch-Amerikaan- schen druk te overwinnen, volledig zal steunen en zoo noodig „tot geweld zal over gaan", teneinde een einde te maken aan de pogingen van derde mogendheden, die de onafhankelijkheid van Thailand in ge vaar willen brengen. De houding van Enge land en de Vereenigde Staten wijst er op. aldus het blad, dat men het welzijn van Thailand volkomen negeert en slechts tracht de eigen belangen in het Verre Oos ten te bevorderen. De „Asahi Siimboen" zegt, dat de dreigen de houding van Engeland en Amerika tegen over Thailand niet den minsten irjvloed op de Japansche politiek in het Verre Oosten zal hebben. Engeland versterkt de grenzen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Engeland reeds den autoweg tusschen Thailand en Malaya heeft gesloten. Op 20 tot 30 km. achter de grens zijn zware ver sterkingen opgericht. De treinen, die de grens overtrekken, moesten met gesloten gordijntjes rijden, naar verluidt. Uit Sjanghai wordt aan D.N.B. bericht dat Thailand thans via zijn diplomatieke vertegenwoordiging te Tokio over een vrend schaps- en handelsverdrag met Mandsjoe- kwo onderhandelt. Zulk een handelsverdrag zou vergrooting van den uitvoer van rijst en teakhout naar Mansjoekwo beteekenen. aldus de bekendmaking. Dood of krijgsgevangen Duistere zaak in Frankrijk. Brussel, 9 Aug. (ANP.) In het stadje La Louviere is 'n bedrog ontdekt, waarvan de vrouw van een vermoorden Belgischen vluchteling het slachtoffer is geworden. Den 17en Mei 1940 in den tijd van spion - nenvrees en algemeene vluchtelingenpaniek werd hi La Louviere door Fransche soldaten 'n Belgische monteur gearresteerd en naar het gemeentehuis overgebracht. Zijn vader bracht kort daarop een bezoek aan den staf der Fransche afdeeling, verklaarde, dat zijn zoem uit het Belgische leger was ontslagen, en werd met geruststellende woorden naar huis gezonden. Toen de Franschen korten tijd daarna La Louviere ontruimden was de monteur spoorloos verdwenen. Het gerucht liep. dat in het hoofdbureau van politie een kelder was ontdekt met een aantal door de Franschen doodgeschoten spionnen. Inder daad werden dan ook een aantal lijken van onbekende personen op het plaatselijk kerk hof ter aarde besteld. Na een jaar ongeveer, in Maart 1941, ont ving de echtgenoote van den vermisten mon teur van het Duitsche Roode Kruis bericht, dat, haar man zich in een Duitsch gevange nenkamp bevond. Zij begon een briefwisse ling en zond ook vaak pakjes. Op den duur verwonderde zij zich er echter over, dat haar man in zijn brieven nooit naar den gezond heidstoestand van zijn familie vroeg. Van een foto, die zij naar aanleiding van het on derzoek naar haar man ingesteld, ontving, herkende zij dezen niet. De familie, die thans argwaan kreeg, liet het lijk van een der door de Franschen doodgeschoten per sonen opgraven. De vader herkende toen aan de kleedingstukken zijn zoon, doch de jas met identiteitspapieren ontbrak. Thans zal uit het onderzoek moeten binken of de krijgsgevangene, die een Franschman met gelijken voor- en achternamen blijkt te zijn, deel heeft gehad aan den dood van den monteur en zich op onrechtmatige wijze diens papieren heeft toegeeigend. EFFECTLOOZE AANVAL BOVEN DUITSCH GEBIED. Eenige vijandelijke vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht, komende uit het noord oosten, Duitsch gebied binnengevlogen. En kele hunner trachtten ook Berlijn te berei ken. Na, beschoten te ?ijn door luchtafweer geschut wijzigden de toestellen terstond hun koers. De aanvalspoging- bleef volko men zonder effect, Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6;.17 uur TAIFOEN TEISTERT SJANGHAI. Groofe schat'in stad en omgeving. Sja nghai, 9 Augustus (D.N.B.) Een zware taifoen, die reeds dageji lang op de Chineesche zee woedde, en die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Sjanghai heeft geraakt, heeft groote schade aangericht in stad en omgeving. Voorloopers van de taifoen hadden reeds Vrijdagmiddag het wa ter van de Wangpoe buiten de oevers ge dreven, zoodat groote oppervlakten land be neden Sjanghai tot aan de monding van de Wangpoe onder water liepen. In de stadswij ken Hongkioe en .Tangtsepoe. benevens in de voornaamste zakenwijk drong het water tot een hoogte van 1 meter binnen. Het verkeer kon Vrijdagmiddag slechts met de grootste moeite gebrekkig in stand worden gehouden. Ontwortelde boomen, weggeslagen daken en afgerukte bouwsteïLages blokkeerden de ver keerswegen en brachten de stroomleidlJ»g van de tram, die inmiddels het verkeer ge staakt had, in gevaar. Chineesche visschers vaartuigen en jonken zijn Vrijdag in groe pen de haven binnengevlucht, waar vele des nachts door de taifoen op den oever wer den geworpen. Het overzèesche verkeer is reeds sedert Donderdag verbroken. De Don derdag en Vrijdag naar Japan vertrokken schepen zijn alle teruggekeerd en hebben dekking gezocht in Sjanghai. Ook het gehee- le luchtverkeer moest stilgelegd worden. DUITSCH WEERMACHTBERICHT Uit het hoofdkwartier van den Führer, 10 Augustus (D.N.B.): Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De krijgsverrichtingen in het Oosten blijven volgens de plannen veHoopen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht me bijzonder goed resultaat bewapeningsbe drijven, verkeerswerken en ravitaillee ringsinrichtingen in Moskou gebombar deerd. In het centrum van de stad en ter noorden van de bocht van de Moskwa ontstonden talrijke groote branden. Nadat de strijd van het Duitsche lucht wapen tegen de luchtmacht der Sowjets ook in de laatste dagen met groot suc ces verloopen was. heeft de vijand aan het geheel Oostelijke front, met inbegrip van het Finscho gevechtsgebied, sinds 2? Tuni meer dan 10.000 vliegtuigen verloren De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitaileeringsscheepvaart heeft opnieuw groote successen opgeleverd. Ge vechtsvliegtuigen brachten overdag ten oosten van de Faroereilanden een vracht schip van 6000 b.r.t. tot zinken en vernie tigden in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Zuid-Oostkust vier koopvaardij schepen met tezamen 23.000 b.r.t., die deel uitmaakten van een 'convooi. Ten Oosten van Great Yarmouth werd een groo' vrachtschip met bommen bestookt. He' aartuig geraakte in brand. Bij de luchtaanvallen op de reede vai Suez in den nacht van 8 op 9 Aug. brach 'en gevechtsvliegtuigen een koopvaardij ■chip van 8000 b.r.t. tot zinken en bescha ligden een lichten Britschen kruiser doo jomtreffers. In den afgeloopen nacht waren weder >m luchtaanvallen gericht op havens aai de Schotsche Oostkust en militaire wer 'een in het graafschap Leicester. Aan d< kust van het Kanaal verloor het Britsclv luchtwapen gisteren in luchtgevechten 1' en door luchtdoelartillerie drie vliegtu' gen. Een eigen vliegtuig ging verloren De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche Rijk. Zoo mogelijk deze week nog een aanvallende bon. VGravenhage, 9 Aug. De secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij deelt in aansluiting op netgeen reeds is bekend gemaakt, met betrekking tot de moeilijkheden van tijdelijken aard, welke zich bij de aardappelvoorziening voordoen, mede, dat gedurende het tijdvak van Maan dag 11 Aug. tot en met Zondag 17 Aug. a.s. de met „30 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het koo- pen van IVfc kg. aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aan vullende bon, eveneens voor 1 Vfe kg. wor den aangewezen. Indien de weersomstandigheden medewer ken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk zijn. Verklaring van Sowjet-zijde. Stockholm, 10 Aug. (D.N.B.) De Sow- jet-Unie staat voor den burgeroorlog of wel voor den algeheelen chaos. Volgens de al gemeene opvatting van het geheele volk is de Sowjet-periode in geen enkel opzicht ge lukkig geweest. Thans wordt ons land in een niefuwen oorlog gedreven. Dat was reeds op zichzelf een groot ongeluk. Ik geloof echr ter, dat nog grootere ongelukken zullen volgen. Aldus verklaarde', volgens een bericht van Aftonbladet uit Helsinki een bataljonscom mandant van het Sowj et-leger, die door de Finnen bij de zuivering van een der omsin gelde gebieden in de omgeving van Repola gevangen genomen was. Dit is een officier, die in het burgerleven arbeidersleider is en uit Leningrad komt. Slechts menschen, die op een zeer laag peil van ontwikkeling staan, gelooven aldus deze officier thans hog,*dat Stalin een groote landsvader en hervormer is. De roep van StSalins daden en geweld heeft zich veeleer onder het geheele volk verbreid ITALIAANSCHE GEZAGVOERDERS IN DE VER. STATEN VEROORDEELD. ROME, 9 Aug. (D.N.B.) Het New York- sche gerechtshof heeft volgens Stefani de gezagvoerders der in de Ver. Staten op in structie van Roosevelt in beslag genomen ttaliaansche schepen „Aussa", „Arsa", ,A1- berta", „Brennero" en „San Leonardo" ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De vonnissen tegen de bemanning de genoemde schepen varieeren tusschen een en 24 maan den. Uit naam van zijn kameraden ver klaarde de gezagvoerder van de San Leo- nardo, dat de Italiaansche autoriteiten in het omgekeerd geval, wanneer een Ameri- kaansche officier in Italiaansche havens precies zooals de Italiaansche matrozen had den gehandeld, de vaderlandsliefde van den Amerikaan zouden hebben geëerbiedigd. SOVJET WREEDHEDEN. BERLIJN,,9 Augustus (D.N.B.) Naar het D.N.B. in een speciaal bericht verneemt zijn te Dorpat, een dag voor het vertrek der Sovjet troepen, ongeveer 300 mannelijke en vrouelijke Estlandsche intellectueel en op de binnenplaats der gevangenis vermoord. De Estlanders vertelden, hoe deze men schen met kolfslagen naar de binnenplaats werden gedreven, waar zij werden neerge schoten. De eerste 50 tot 60 lijken werden in een out geworpen. Daarna moesten de overle venden twee kuilen graven, die hun eigen graf werden. Een student, die tot de ge vangenen behoorde en op het laatste oogen- blik gered werd doordat de bolsjewisten' in allerijl op de vlucht sloegen, toen de brug gen werden opgeblazen, vertelde, dat hij ge durende den vreeslijken tijd. dat hij moest wachten meer dan 300 pistoolschoten hoor de. Op de binnenplaats hing een afschuwelij ke lucht van in ontbinding verkeerende lijken. Bij de, opening der twee massagraven vertoonde zich een vreeselijkbeeld. Zeven tig tot tachtig lijken van mannen e® vrou wen werden ter identificeering opgegraven. Het bleek dat vele slachtoffers nog levend in het graf waren geworpen. Bijna alle hadden een wond in den nek. Bovendien was van velen de schedel ingeslagen. De verwanten der slachtoffers ginnen langs de rijen en trachtten onder de verschrikkelijk verminkte lijken hun broeders, zusters, mannen en vrienden te vinden.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1