Btlangrijke besprekingen Pétain bepaalt Frankrijks toekomst Engelsche luchtaanvallen afgeslagen Engelsche luchtstrijd krachten ia Hongkong versterkt V.S. cn de oorlog „DE LOGB BEVEELT" Corporatief stelsel in Frankrijk Steun aan grasdrogerijen Turf zonder bon? Niet ROOSEVELT of SUMNER WELLES De algemeene gevolmachtigde van dc Fransche regeering voor hét bezette gebied, ambassadeur de Brinon, heeft voor de ver tegenwoordigers van de Amerikaanschepers een verklaring afgelegd, waarin bij consta- teerde, dat tusschen de verklaring van Sum ner Welles en de. houding van de Fransche politiek een duidelijk verschil van meening Bestaat. Dit heeft hoofdzakelijk hierop be trekking; dat de beginselen, die de houding van Roosevelt en zijn medewerkers bepa len en de beginselen, waarop maarschalk Pétain steunt om het land weer on te hef fen, onvereenighaar zijn. De oorlog stelt twee opvattingen tegenover elkaar, de eene is dc wereldbeschouwing van Engeland, waar Roosevelt. zich hij heeft aangesloten, de andere is die. welke is opgebouwd op een nationaal socialisme en 'n nieuwe ver- deeling van de economische rijkdommen der wereld. De regeering van Frankrijk be schouwt het als in het belang van Frank rijk de tweede, wereldbeschouwing te ver tegenwoordigen en te werl.cn in de richting van haar verwezenlijking. Ambassadeur de Brjon verklaarde verder, dat hij zeer goed begreep dat iedere natie tenslotte geleid wordt door de zorgen voor haar eigene belangen. Amerikaansche per soonlijkheden van het openbare leven, al dus de^ambassadeur, nemen openlijk een standpifct in tegen de nationale revoluties. Zoo verbant Roosevelt het fascisme, het nationalisme, het fa tantrisme en alle bewe gingen, die de Marxistische democratie reeds hebben verworpen. Daarom matigt men zich in Amorka ook het recht aan de Fransche regeering te verbieden politiek met, Duitschland samen te werken en men bedreigt Frankrijk voor het geval, dat het deze raadgevingen in den wind zou slaan Een dergelijke houding! zoo besloot de Brin is voor het volk als het Fransche onaan vaardbaar. Het beeft het recht zelf de mid delen te kiezen voor zijn wederopheffine. Maarschalk Pétain heeft dez.e middelen be paald door bevel te geven voor den wapen stilstand en door zich te begeven naar Montoire. Wanneer, dc Maarschalk van mee ning is, dat de parlementaire democratie Frankrijk veel ongeil heeft bereid en tot 't verleden moet béhooren, en wanneer hij het juist acht naar alle middelen te zoeken om met den overwinnaar tot een eervolle overeenstemming te komen, dan is dat zijn zaak, maar beslist niet die van R oosevelt of Sumnér Welles. Men moet overigens aan nemen, dat de Monroeleer dc Vezv Staten behoort te behoeden tegen dergelijke ver gissingen. Frankrijk gevoelt voor de Ver. Staten en voor het Amerikaansche volk een oude vriendschap en wenscht die ook te behouden: Het zou echter onverdraaglijk zijn. wanneer men Frankrijk uit naam van een politieke 'wereldbeschouwing zou willen controleeren. een wereldbeschouwing, die zichzelf in Europa heeft overleefd. Het is te vreezen, aldus de Brion ten slotte, dat verklaringen zooals die van Sumner Welles er toe leiden een mis\»erstand te veranderen in een tweespalt. Ifaliaansch weermachfherichf Corinthe door de Britten gebom- Iferdéerd. Rome, 10 Aug. (S'tefani) Het hoofd kwartier van de Italiaansche weermacht maakt, bekend: In Noord-Afrika activiteit van de artille rie aan het front van Tobroek en Solloem. Formaties van ons luchtwapen hebben in Mersa-Matroe havenwerken en voor anker 3iggende schepen gebombardeerd en bran den veroorzaakt. Andere eenheden deden aanvallen op vijandelijke schepen ten oos- 4en van Sidi-el Barrani. De vijand ondernam vluchten naar Beng- hazi, Derna en Bardia. In Oost-Afrika herhaalde het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op de vesting werken van Gondar. ïn Griekenland bombardeerden eenige Engelsche vliegtuigen de stad Corinthe. In het centrale bekken van de Middel- Mandsche Zee bracht een van onze torpedo- booten onder bevel van den fragatkapitein Carlo di I.owenberg in samenwerking met ecp. verkenningsvaartuig van de marine een vijandelijke onderzeeër tot zinken. Berlijn. 10 Aug. (D.N.B.) Aanvalspogin- gen van de Britsche luchtmacht op de Ka- naalkust werden ook vandaag met zware verliezen voor den vijand afgeslagen, naar het D.N.B. verneemt. Duitsche jagers schoten vanmiddag van een gemengde formatie bommenwerpers en jagers zonder eigen verjiez.cn een Spitfire, drie Hurricanes en twe-e Blenheims neer, waarop de tegenstan der terstond keert maakte. Later op den middag herhaalden Britsche bommenwer pers onder escorte van jagers deze poging tot een aanval op de Kanaalkust, Zij konden echter niet door het gordijn van luchtdoel- vuur heen breken. Door afweer van jagers verloor deze vijandelijke formatie twee Spit- «fires en een Hurricane. ToJ; op dit oogenblik zijn derhalve berichten over negen neerge schoten vliegtuigen ontvangen. Nieuwe be richten over Duitsche successen zijn te ver wachten. COMMUNISTEN IN ZWEDEN GEARRESTEERD. Stockholm, 9 Augustus (D.N.B.) Volgens de pers zijn vier Zweedsche communisten gearresteerd wegens spionage en clandes tiene radio uitzendingen naar het buiten land. Reeds twee maanden geleden, aldus maldt de Stockholms Tidnïngeri, was de po litie begonnen de gangen dezer personen na te gaan. y Tokio, 10 Augustus (D.N.B.): In een extra bericht meldt het Japansche blad Tokio Asahi Sjimboen, dat Engeland thans besloten heeft zijn luchtstrijdkrachten in Hongkong te versterken. In Hongkong werd eind Juli een tweedaagsche luchtbe schermingsoefening gehouden en men neemt aan dat men van de duisternis gebruik heeft gemaakt, om vliegtuigmateriaal en muni tie aan land tp zetten zoo meldt 't Japan sche blad. Verscheidene Amerikaansche vrachtschepen zijn de haven van Hongkong binncngeloopen óm oorlogsmateriaal binnen te brengen. Verder is 'waargenomen, dat op het mi litaire vliegveld ongeveer 50 vliegtuigen in aanbouw zijn, en dat er sinds een week voortdurend Spitfires boven Hongkong vlie gen. Men kan nog niet overzien of de vlieg tuigen in Hongkong blijven of aan Tsjoeng- king geleverd zullen worden. In den loop van de debatten in het Ame rikaansche huis van afgevaardigden over de verlenging van den militairen diensttijd in de Ver. Staten heefa de republikeinsche af gevaardigde Rectl een verklaring afgelegd, zoo meldt de New York Herald Tribune uit Washington, waarin hij zeide, dat het Ame- rikaaansche leger tanks laat bouwen voor den oorlog in de woestijn. Dit, zoomede het feit. dat het ministerie van oorlog reeds 4 miBioen identiteitsplaatjes heeft besteld, is er 't bewijs voor dat men meer in den zin heeft dan alleen de verdediging van het land, aldus de afgevaardigde. Tevoren had de voorzitter van de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, de demo craat May, verklaard, dat hij, ingeval dit noodzakelijk is ook pleiten zou voor het zenden van troepen naar Dakar. EEN LiilïTfRfPEL DOOR OTTO VREEBURG OVER "DE GEHEIME INVLOED DER VRIJMETSELARIJ OP HET POUTlEkE WERELDGEBEUREN. Czrfztit? elf OJb CtigSeftofatg./ NEDEBIANPSCHE OMROEP Opzienbarende arrestatie te Sjanghai Amerikaansch naar in arrest. oerechtsambto- Sjanghai. 9 Aug. (D.N.B.) De politie der internationale nederzetting heeft op aan wijzing van het Amerikaansche openbare ministerie d. Amerikaanschen gerechtsamb tenaar Titelbaum gearresteerd. Uit politie kringen wordt vernomen, dat deze Joodsche ambtenaar wapenen, die onder zijn berus ting waren, verduisterd moet hebben. De ar restatie heeft in de nederzetting veel opzien gebaard, daar reeds gedurende eenige we ken geruchten de ronde deden, volgens wel ke de onderwereld van Sjanghai wapens kreeg van officieele instanties. SABOTAGE IN IRAK. Ankara, 9 Aug. (D.N.B.) Naar reizigers uit Bagdad melden, is de laatste weken op het traject Basra-Bagd&d gemiddeld drie maal p^r week een trein ontspoord tenge volge van sabotage door de bevolking, in weerwil van de strenge Britsche bewaking. Verscheidene dezer treinen vervoerden ma teriaal en troepen. IRAAKSCHE OFFICIEREN GEAR RESTEERD. Ankara, 9 Aug. (D.N.B.) Ondanks de onlangs afgekondigde amnestie zijn, *naar uit Bagdad gemeld wordt, de laatste dagen weer talrijke Iraaksche officieren van natio nale gezindheid gearresteerd en overge bracht naar een concentratiekamp bij Bas- ra.,, De Sovjetsoldaten en hun beulen Hoe de politieke commissarissen optreden. B e r 1 ij n, 9 Augustus (D.N.B.) In het veldlazaret van een Duitsche divi sie is ©enige dagen geleden een gewonde Sowjetsoldaat opgenomen, die volgens dc verklaringen van een anderen gevangene deel had uitgemaakt van het 27ste bolsjewis tische regiment artillerie der 11de geschuts- divisie. De gewonde had zware verwondin gen aan beide voeten eiï bovendien een'sn ij- woud door luchtpijp en slokdarm. Op de vraag, wie hem den keel had- doorgesneden, schrijft hij op een voor hem neergelegd stuk papier het woord „politruk" en zétte daar onder zijn naam: D. K. Borrisow. Een Rus sisch sprekende militaire arts onderzocht het geval en vernam van een eveneens gevan gen genomen gewonde, dat de Sowjetsoldaat Borissow zoo was toegetakeld door den po- litieken commissaris van het artillerieregi ment. Aangezien de soldaat op grond van zijn voetwonden niet meer verder kon mar- cheeren, had de commissaris eenvoudig korte metten met hem willen maken. De New York Journal American publiceert een uitvoerig interview van den correspon dent der internatinale News Service, Pier- re Huss, aan het Finsche front met twee in het Sowjetleger gediend hebbende in Ameri ka geboren personen, die gevangen werden genomen. Zij verklaarden dat de Sowjettroe pen niet hadden geweten, dat zij den oor log in trokken, maar dachten, dat zij op manoeuvre/gingen. Ook verklaarden zij, dat het moreel diep gezonken is en dat de ra vitailleering slecht ©p onvoldoende is. De Sowjettroepen moeten blindelings oprukken, wanneer zij niet achter het front door de po litieke commissarissen aan de vreeselijkste martelingen willen worden onderworpen. Deze snijden hun handen, ooren en neus af, zoo wordt in het verslag van het interview gezegd. Een vertegenwoordiger der Fransche re geering te Vichy heeft de pers medegedeeld dat ten aanzien van de komende beroepsor ganisaties in Frankrijk het corporatieve stelsel zal worden ingevoerd, waarbij de samenwerking tusschen organisaties van werkgevers en werknemers gewaarborgd zal worden door staatstoezicht. Het Fran sche corporatieve stelsel zal in groote trek ken gelijken op het Portugeesche en gedeel telijk ook op de Italiaansche beroeps- en ar beidsorganisaties. ONTPLOFFING IN CHINEESCH KRANTENGEBOUW. Sjan gha i, 9 Augustus (D.N.B.): Het vier verdiepingen hooge gebouw van het Chineesche blad Tsjoenghwaji Pau in de internationale nederzetting is, naar Domei meldt, geheel afgebrand tengevolge van een bomontploffing in de drukkerij. Twee em ployés zijn gewond. LUCIFERSTEKORT IN EGYPTE. Istanboel, 10 Augustus (D.N.B.): In Egypte doet zich als gevolg van de stopzetting van vier der grootste lucifersfa brieken te Alexandrië een groot tekort aan lucifers gevoelen. In Egypte bevinden zich in totaal 17 'lucifersfabrieken, waarvan de meeste te Alexandrië en Caïro. Bij dsn aanval op een der Sovjetstellingen werd de bevelvoerende luitenant van een vooruit geschoven Duitsche legerafdeeling gewond. Met in der haast verbonden arm bleef hij op zijn post, om de commando's te geven (Orbis-Holland) Scherpe maatregelen tegen stroopen Zware straffen. Verwilderde hemden en katten worden dood geschoten. In het verordeningeblad van den Rijks commissaris is een verordening verschenen van de bevoegde secretarissen-generaal, wel ke onverbiddelijk een eind zal maken aan het zeer verbreide misbruik van het zetten van strikken en stroopen. Dij duizenden konden op de Nederlandsche jachterreinen de gemeene strikken gevonden worden, in iedere grootte en uitvoering. Door de strik ken sterven dieAn van allerlei aard, van het konijn tot het hert, een vreeselijken dood en hun jongen worden aan verhongering bloot gesteld. De laaghartige stroopers werden tot dusver slechts zachtzinnig gestraft en heb ben derhalve op gemakkelijke wijze hun winzucht kunnen bevredigen. De straffen zijn thans belangrijk verhoogd en er zal mee- doogenloos worden ingegrepen. In de gebieden, die door de weer macht tot verboden terrein zijn ver klaard, zullen de krijgsraden desbe treffende zaken behandelen. De ge noemde verordening stelt ook het schieten met schroot op edel wild en reeën strafbaar. Hièrmede wordt te gemoet gekomen aan een verlangen van alle jagers met vergunning. Aan gezien met schroot het meeste wild slechts aangeschoten wordt. Verder regelt de verordening het dood schieten van verwilderde honden en katten, zoodat het van nu af aan aanbeveling ver dient de katten thuis of in den tuin en honden aan de lijn te houden, voor zoover zij niet naast den haas loopen. De bepalingen der verordening gelden totdat een nieuwe jachtwet uitkomt, welke een einde zal ma ken aan alle misstanden op het gebied van het jaclitrecht. Met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden wordt gestraft: Hij, die strikken, bestemd of geschikt voor het opsporen, bemachtigen of dooden van yvild of schadelijk gedierte, bezigt, stelt of herstelt, voorhanden heeft, aanbiedt of af levert. Door of vanwege den secretaris-generaal van het departement van landbouw- en vis scherij kunnen vergunningen worden") ver leend om, onder door hem te bepalen voor waarden, honden en katten, welke zich zon der toezicht op meer dan 200 meter van het dichtstbij gelegen woonhuis op een jachtter rein bevinden, te dooden. NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. De Nederlandsche Heidemaatschappij, wel ke 5 September te Arnhem haar' algemeene ledenvergadering houdt, telde op 1 Juni '41 147 begunstigers en 4454 leden. In 1940 voer de de Maatschappij uit: 1979 werken voor landbouwers en 1956 werken voor grond eigenaren, gemeenten, vereenigiiïgen enz. Ontgonnen werd ongeveer 9100 I-Ia., gedrai neerd 2300 Ha., 2800 Km. waterleidingen, kanalen wijken werden 'gegraven of ver beterd bijna 1100 Km. wegen werden aange legd of verbeterd. MONDELINGE PACHTOVEREEN KOMSTEN. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van justitie en van landbouw en visscherij is bepaald, dat het verzoek bedoeld in art. 3 tweede lid van het besluit 214/1940 ten aanzien van mon delinge pachtovereenkomsten na 30 April 7941 alsnog doch uitsluitend vóór 1 Mei 1942 kan worden gedaan. Dit besluit heeft .terugwerkende kracht tot 30 A^ril 1940. te Vichy In den loop van Zaterdag zijn, naar \i welingelichte zijde verluidt, een reeks sprekingen gehouden, waaraan werd deelt nomen door maarschalk Pétain, Admii Darlan, generaal Weygand en genei Huntziger. In politieke kringen heCht m< aan deze besprekingen groote beteekeni Darlan en Weygand waren 'savonds de ri ten van Pétain. De besprekingen duurden tot laat in den nacht De regeeringsbesprekingen zijn ook Zon- dag voortgezet. De plaatsvervangende mi nisterpresident admiraal Darlan, heeft in den loop van den ochtend uitvoerige be. sprekingen gehad met generaal Weygand generaal Huntziger en staatssecretaris B«. noia Mechin. Bovendien werd Darlan ont vangen door het staatshoofd nfaarschalk Pé. tain. In de bevoegde kringen neemt men ten aanzien van het onderwerp en de ontwikk» ling der beraadslagingen van de regeerinj voortdurend het strengste stilzwijgen in acht In politieke kringen, te Vichy legt men verband tusschen Jiet verblijf van Weygand te Vichy en de terugkeer van admiraal Darlan uit Parijs. Van bevoegde kringen li tot dusver geen officieel commentaar ont- vangen op de besprekingen die de plaat» vervangende minister-president in Parlji heeft gevoerd. BEPALINGEN BETREFFENDE HET NEDERLANDERSCHAP. 's-Gravenhage, 9 Augustus In het he den verschenen verordeningenblad is opge nomen de derde verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende eenige bepalingen ter zalco van het Nederlandersohap. Hierin wordt het volgende bepaald. Het verkrijgen van de Duitsche nationa liteit door Nederlanders, doet het Nederlan derschap slechts dan verliezen, wanneer de betreffende persoon of, indien deze minder jarig is ,zijn wettelijke vertegenwoordiger voor hem binnen een jaar na het verkrijgen van de Duitsche nationaliteit verklaart, dat hij afstand doet van zijn Nederlander schap. 1 Deze verklaring dient te worden afgelegd tegenover den burgemeester der gemeente, in welker bevolkingsregister de betreffende persoon is ingeschreven of laatstelijk was ingeschreven. Is of was de betreffende per soon in Jiet centrale bevolkingsregister in geschreven, dan treedt in de plaats van den burgemeester het hoofd van de rijksinspec tie van de bevolkingsregisters. Hetzelfde geldt indien de betreffende persoon nog nimmer in een Nederlandsch bevolkingsre gister was ingeschreven. De verklaring dient, hetzij ten overstaan van de vorenbedoelde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden afgegeven. In het eerste geval wordt van de verklaring proces-verbaal opgemaakt. Indien zij schril lelijk wordt afgegeven, dient de handtee- kening van hem, die de verklaring aflegt, door een daartoe op grond van de gelden de rechtsvoorschriften bevoegde instaityie (dienst) of persoon te zijn gelegaliseerd. De instantie dient hem, die de verklaring aflegt, kosteloos een schriftelijke bevesti ging te geven, dat en wanneer hij de ver klaring heeft afgegeven. De verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de betreffende persoon de Duitsche nationaliteit heeft ver kregen. Deze verodening treedt heden in werking. Subsidie en crediet, Ook in het jaar 1942 zal door den staat voor zoover de grondstoffenpositie dit toe laat, de stichting van een beperkt aantal grasdrogerijen, resp. de uitbreiding van be staande grasdrogerijen, worden bevorderd door het verleenen van financieelen steun. Deze steun zal, onder 'bepaalde voorwaarden, den vorm hebben van een subsidie ,yoor den aankoop van het eigenlijke grasdroogapparaat, terwijl voorts de mogelijkheid be staat, dat voor den aankoop van grond, gebouw, enz., tegen zakelijke of persoonlijke zekerheid, een cre diet tegen matige rente wordt ver strekt. Nadere voorwaarden kunnen worden aan gevraagd bij den directeur-generaal van den landbouw,departement van landbouw en visscherij te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvragen rekening worden eghouden. Het Rijkskolenbureau waarschuwt voor overtreding of teleurstelling. Het Rijkskolenbureau vestigt er de aan dacht op, dat alle turf met uitzondering van aanmaakturf en bolsterturf, die echter niet als ljfuisbrand voldoen tegen inleve ring van geldige bonnen en of toewijzingen verkocht dient te worden. Mocht goede turf, zooals bagger-, pers-, kleine handgestoken of steekturf, peel- of haardbrandturf bonvrij verkocht worden,,' dan maken kopper en verkooper zich heiden aan een strafbaar feit schuldig. Aanbiedingen van turf zonder bon zullen derhalve meestentijds betrekking hebben op aanmaak- en bolsterturf of op minderwaar dige op turf gelijkende producten met een zeer hoog watergehalte, die in drogen toe stand verpulverd uiteenvallen; bovendien staan de voor z.g. vrije turf gevraagde prij zen veelal in geen verhouding tot de sloot- waar,de. Men zij gewaarschuwd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2