-^OMGEVINGNIEUWS^- Concours-Hippigue Maandag 11 Augustas 1941 Tweede blad Geslaagd lTHNHQEKJE BARSINGERHORN 'nnu Droe! P06t GROOTE DAG VOOR DE PAAR- DENSPORTLIEFHEBBERS. (Van een deskundigen medewerker). Gister vond hier het jaarlijksche concours- hippique plaats. Was het weer 's morgens maar matig, tegen den middag klaarde*het akei op en 't was gedurende den geheelen middag droog. Daarbij niet te warm, „echt paarden- wcer." Het publiek was in grooten getale opgeko men, pl.m. 1500 bezoekers en heeft dezen middag volop kunnen genieten. Alle num mers waren best bezet en in alle nummers ndèjï kwamen heele beste paarden uit. Bij liet nummer „Hitten" vond een droe- vigrintermezzo plaats.. Een der deelnemende bitten stortte plotseling neer en blies ras de laatste adem uit. Een tragisch moment! Hier volgen de uitslagen: Eenspannen koudlbloed- paarden: le prijs f 10, „Mina" van A. Spaans, Kol- horn. Prima gangen, zoowel voor als achter, Een beste merrie. 2e prijs f 7.50 „Niska van de Waard" van R. L. Waiboer, Anna Pau- lowna; 3e prijs „Lies van de Waard" van dezelfde eigenaar; 4e prijs f 2.50 „Kirsten van de Waard", eveneens van dezelfde eigenaar. In deze rubriek was tevens een wisselbeker uitgeloofd voor de beste fokmerrie (Stam- 1# boek) door Dr. Werner. De 2e prijswinster legde hier beslag op. Rubriek 2. Eenspannen landbouwtuigpaar- den: le prijs f 40 plus wisselbeker (uitgeloofd door burgemeester Loggers) „Ancie" van H. G. van Straaten te Utrecht. Deze Geldersche Stamboekmerrie werd onbedreigd no. 1. en gaf een pracht show te zien. 't Is een buiten gewoon paard, waar we nog dikwijls van zullen hooren. 2e prijs f 25 „Wallstreet" van P. Langedijk, Venhuizen. Een prima vos, die in de bekwame handen van Hein Diek- man een beste" verrichting liet zien, in aan merking genomen de zeer korte tijd van voorbereiding (nog geen veertien dagen in training), 3e prijs f 15, „Comentine" van C. Mooij te Sint Maarten. Liep hier stukken be ter dan te Opmeer. Is bovendien nog een beste fokmerrie (drie jaar oud); 4e prijs f 10, „Paul" van P. Langedijk, Venhuizen; 5e pr. f 5 „Brain" van Jb. Houter, Sijbekarspel, 6e prijs „Broziena" van S. Koopmans te Bar singerhorn. Rubriek 3. Tweespannen koudlbloed paarden: 1ste prijs f 10, „Lies en „Kirsten van de Waard" van R. L. Waiboer te Anna Paulow- na; 2e prijs f 7.50 „Irène en Wanda" van G. H. Geerligs, Anna Paulowna; 3e prijs „Noa- ka van de Waard en Magda" van R. L. Waiboer, Anna Paulowna; 4e prijs f 2.50, „Jet en Mina" van A. Spaans te Kolhorn. Beste paarden liepen er in de-ze rubriek mee. Hitten: le prijs f 10.Ella van G. Ham te Schagen; een beste hit; 2e prijs f 5. Vosje, van M. Kooy te Heerhugowaard; 3e prijs f3.Loesje van Kees Spaans te Bar singerhorn; 4e prijs f2.— Frits van J. Kooij, Barsingerhorn. Rubriek 5. Tweespannen Landbouwtuig- paarden: le prijs f 10.Uranie en Froziena van K. Reyne en A. Koopmans te Barsin gerhorn. Een mooi gelijk span met schitte rende actie en houding. Froziena was in dit nummer veel beter dan vorig jaar. 2e Prijs f 7.50 Wuska en Lareda van P! N. Spaans en K. Reyne, Barsingerhorn. Door de gecorrigeerde hoofdhouding van Wuska kwam dit span veel beter tot zijn recht als in eerdere wedstrijden. Het is een lief span en het zat in goede handen. 3e Prijs f5. Bram en Johan van Jb. Houter, Sijbekar spel en P. Helder, Aartswoud. Dit span had af en toe beste momenten, maar Bram komt achter te kort 4e Prijs f2.50 Zonnekindje en Zandria van H. C. Kooij, Harenkarspel en P. de Graaf, Schagerbrug. .Een best span fokmerries, wat eenvoudig iipée gangen. En met dit nummer was hét concours-ten einde. De Harddraverijvereeniging „Barsinger- horn" kan tevreden zijn, want het concours- hippique is in alle opzichten geslaagd. Moge de veréeniging in dit succes de kracht vin den om de vleugels voor een volgend jaar iets wijder uit He slaari door iets hoogere geldprijzen uit te loven en een enkele rubriek b.v. eenspannen landbouwtuigpaarden te splitsen, waardoor ook „de mindere goden" hun kans krijgen. Maar gezien de vitaliteit van het bestuur, kunen we er verzekerd van zijn, dat zij de belangen en wenschen van de deelnemers voordurend in het oog zal houden en zoove'el mogelijk zal trachten te bevorderen. Het, gaat daar goed in Barsingerhorn. Dat wordt nog eens een centrum in Hollands Noorden voor de paardensport, dat van zich zal doen spreken! SCHAAP GESLACHT. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn nabij het Wad, in het z.g. Poolland, op een kade overblijfselen aangetroffen van een waarschijnlijk in de weide geslacht schaap. Uit een door de rijkspolitie ingesteld onder zoek is komen vast te staan, dat het hier een schaap betrof van den heer V., dat door hem in de Wieringerwaard was gekocht. HARENKARSPEL »- DIRXSHORN. LAF. Ter hoogte van den heer A. Kistemaker alhier zijn een paar zware oude iepenboo- men afgezaagd ten einde als kachelblokjes te worden verwerkt. Dc wortels etc. van deze boomen werden den lieer A. Pancras, een arme drommel uit den Woudmcer toegewezen. Vele uren heeft deze man met houweel, bijl en zaag gewerkt om deze taaie knoesten tot brandhout te verwerken. Het was Vrij dagavond al heel laat toen hij met dit werk klaar was en te laat om dit kachelhout naar huis te brengen. Een mispunt (een an deren naam weten wij hier niet voor), die van de situatie afwist, heeft de houtvoor- raad in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gestolen. Hoewel 't moeilijk zoeken zal zijn om den dader te vinden hopen wij dat, wan neer hij dit leest, misschien zal begrijpen een arm medemensch te hebben bestolen, hetgeen niet alleen slecht maar bovendien laf is. HEER-HU GOWAARD OPMERKELIJK WEINIG HOOIBROEI. Dit jaar komt te sterke hooibroei geluk kig maar weinig voor. Het z.g. spitten in de bergen, waarbij de broei in het hooi gele genheid krijgt te ontsnappen, en wat zooals begrijpelijk tengevolge van de hitte en be nauwdheid een weinig begeerenswaardig baantje is, komt thans minder voor dan andere jaren het geval is. Dit gering optre den van te stérke broei is zeker wel voor een groot deel aan het uitermate gunstige hooiersweer van dezen zomer te danken. Het groote voordeel is dat de kwaliteit en voedzaamheid van het hooi behouden blijven; heel sterke broei kan het hooi vrij wel waardeloos doen worden. Juist in dezen tijd, waarin het vee het voor een belangrijk deel buiten krachtvoe der moet stellen, en tijdens den staltijd dus voor 't allerbelangrijkste deel op hooi is aan gewezen, beteekent een goede kwaliteit nog meer dan onder normale omstandigheden. Waar overmatige broei voorkomt is dit dikwijls te wijten aan het te haastig achter elkaar of te weinig bewerkt binnen halen van het hooi. Onder begunstiging van het zeldzame hooiersweer is wel eens wat a.1 te licht gedacht over den „pit" van het hooi, Zoo ziet men ook hier dat haastige spoed niet steeds goed is! Na afloop voerde Aurora uit Stompe toren Westfriesohe dansen uit, welke ons niet di rect mee vielen. Er werd niet soepel genoeg gedanst en alle elegance ontbrak. Jammer, dit verlengstuk (G ten Bruggencate). LANGEDIJK DE SMEDEN MET VACANTIE. In een gehouden vergadering van smeden patroons te Langedijk en St. Pancras is be sloten deze week drie dagen de zaken te sluiten en vacantie te houden. MONOPOLI E HEFFING. De monopolieheffing bij export naar Duitschland van tomaten (bonken) is op R.M. 2.70 of f 2.en voor roode kool op R.M. 1.40 of f 1.—gesteld. GEEN GROENTEN IN CONSIGNATIE AAN COMMISSIONAIR. In verband met de thans geldende voor schriften inzake het verplichte veilen van groenten en fruit en de verdeeling daarvan is het niet meer toegestaan die producten aan een commissionnair in consignatie te zenden. Daarom zijn de verleende vergun ningen tot 't zenden in consignatie inge trokken en moeten alle producten op de door den teler gekozen veiling worden aan gevoerd. In tuinderskringen wordt deze ge troffen maatregel toegejuicht. Voor den vanwege de afd. van het Wit te Kruis te geven Moedercursus hebben zich een zoodanig aantal deelnemers opge geven, dat deze kan aanvangen. De cursus wordt nu gegeven ten lokale van den heer Terburg. ZUIDSCHARWOUDE. NUTTIGE BEZIGHEID; NU DE PUNTEN NOG. De beide Ned. Herv. Vrouwenclubs alhier zijn er in geslaagd een knip- en naaicursus te kunnen openen. Als leidster zal optreden Mej. J. P. Moolhuizen alhier. HOOGWOUD DE WATERMOLEN VERDUISTERD De roeden van den watermolen van den polder De Lage Hoek zijn met het oog op verduisteringsvoorschriften donker groen geverfd. Gelijk op vele andere plaatsen wa ren ook dezen z.g. ver-dekkerde roeden al- luminium geverfd. Deze lichte kleur is dus waarschijnlijk wel oorzaak van dezen maat regel. Z1JPE SCHAGERBRUG. GESLAAGD. De heer H. v. Eekeren te Keinsmerbrug, slaagde dezer dagen met heel mooie cijfers voor het examen van Gezel van de P.B.N.A. te Arnhem, waarvan hij den schriftelijken cursus volgde. NIEUWE MIDDENSTANDSCURSUS. Het bestuur van onzen Middenstandsbond heeft het voornemen den driejarigen cursus voor het Middenstandsdiploma in Septem ber a.s. voort te zetten en wederom een nieu we klas te vormen. GRASDROGERIJEN IN NOORWEGEN. Blijkens een mededeeling in de „Inter nationale Rundschau" heeft in Noorwegen het electrisch drogen van gras dé beete re sultaten opgeleverd. Met inbegrip van de waarde van het gras, het arbeidsloon, het het geïnvesteerde kapitaal, komt de produc tie van 1 Kg. gedroogd gras, dat door mid del van een electrische installatie gedroogd is, op ongeveer 15,4 öre (6,5 cent). De prijs van gedroogd gras, op andere wijze dan door electriciteit kunstmatig gedroogd, be draagt circa 16.7 öre per Kg. Hooi op natuurlijke wijze ontstaan kost in Noor wegen thans ongeveer 13 öre per Kg. Per voeder eenheid is hooi echter duurder, na melijk 32.5 öre tegen 28.5 ore per Kg. ge droogd gras, dat die bewerking in een elee trische grasdrogerij heeft ondergaan. Gras- meel wordt tegen den prijs van 31,5 öre p^r Kg. in den handel gebracht. HET KWEEKEN VAN TWEEJARIGE PLANTEN. In tegenstelling met de éénjarige planten* die in het voorjaar gezaaid worden, zaait men tweejarige planten nog wel in Juli en zelfs in Augustus. Een van de mooiste perkplanten is de viooL Ze wordt zeer gewaardeerd, omdat ze zoo vroeg bloeit. Men kweekt ze dan ook bjj duizenden. Blauw, wit en geel met de scha keeringen komen wel het meeste voor. De beste zaaitijd is Juli. Treft men een mooi najaar, dan loopt men de kans, dat de planten voor den winter nog te zwaar wor den. Zaait men in Augustus en is Septem ber nat, dan zijn ze niet zoo goed ontwik keld. Zijn de plantjes een paar cm hoog, dan worden ze verspeend op onderlinge afstanden van 10 tot 15 cm. Goed ontwikkelde plantjes zetten we dadelijk op de bestemde plaats. Als het zoo ver is, zijn de Fucsia's en de Gera niums reeds bevroren. De grond moet voorzien zijn van goede oude verteerde koemest, of op een andere wijze vruchtbaar gemaakt zijn, terwijl ze ook goed los behoort gemaakt te worden. Zijn de plantjes in het najaar nog klein, dan is het beter ze te laten staan en ze in Maart uit te zetten. Wat stikstof tusschen de plantjes is zeer aan te bevelen. Mooie soorten zijn o.a. de Viola tricolor maxima. Deze is driekleurig, zooals de naam reeds aangeeft. Kaiser Wilhelm is ultran^aryn blauw. Schneewittchen is zuiver wit. Een viool, die nooit verveelt, is de Soggliviool. Zij doet het vooral in gemengde kleuren goed en is geschikt voor perkbeplanting. Een andere tweejarige plant is Bellis pe rennis. Ze bloeit vroeg in het voorjaar. De zaaitijd is begin Augustus. Zij is volkomen winterhand, zoodat men ze gerust buiten kan uitplanten. Eigenlijk ,is het plantje een groot- bloemïg madeliefje. Een veel gekweekte tweejarige plant is het Vergeet-mij-nietje of Myosotis. De zaaitijd is half Augustus. Ze komen in verschillende kleuren voor en zelfs komen aan een plant evenals bij andere ruwbladigen tot welke familie dit plantje behoort verschillende kleuren voor. Ook zijn de soorten verschillend in grootte. Gebruikt men ze voor perkbeplan ting met darwintulpen, dan is de hooge Myoso tis op haar plaats. De lagere combineert men liever met lagere tulpen of met hyacinten. Muurbloemen zijn ook altijd mooie planten in het voorjaar. De zaaitijd valt begin Augus tus. Ook hiervan komen verschillende kleuren en hoogten voor. De var. Alliont is geel oranje en heel mooi in een bordes. De overwintering is soms moeilijk. Bjj strenge vorst houdt men ze liever in de koude kas. De bruine soorten zijn ook aeer mooi van kleur. Muurbloemen zijn bovendien geliefd, omdat ze een heerlijke geur verspreiden. A. v. d. Lijn. Een zeldzame gebeurtenis in Artis. De zgn. .egelsboom in den Amsterdam- schen dierentuin bloeit voor het eerst sinds 26 jaren (Pax-Holland-DeHaan m) EEN BOER VERLIEST DUIZEND GULDEN Er is een oud gezegde dat luidt: een boer verliest duizend gulden eer z'n buurman het weet. De harde waarheid hiervan ondervond de veehouder P. van Langen Jac.zn. wonen de aan den Jan Glijnisweg, Heerhugowaard toen hij dezer dagen een beste koe dood uit den sloot moest halen, nadat kort daar voor ook een rund van hem gestorven was. Een groote schadepost binnen korten tijd. BERGEN KRIJGT BERGEN EEN SPORTPARK? Naar wij vernemen bestaan er plan nen om in Bergen een sportpark te stichten, hetwelk dan zal komen achter de Dr. van Peltlaan. Thans zijn de tijden er nog niet naar, doch als deze beter worden, dan zullen al daar voetbalterreinen worden aange legd, dan komt er vermoedelijk een harddraverijibaan en wellicht ook een «jvielerbaan. Zoover zijn we ech ter nog niet, doch de plapnen zijn er en zullen zeker mettertijd tot uitvoe ring komen ook. FRAUDULEUS GEMAAKTE KAAS EN BOTER. Een inwoner der gemeente Bergen is be trapt op 't vervoeren van frauduleuze kaas en boter. Bij onderzoek bleek deze van den veehouder A. te Hensbroek te zijn gekocht. Bij dezen veehouder trof men no*g meer frauduleus gemaakte kaas en boter aan. V.V.V. OPENLUCHTTHEATER. Romantische Liefde van Edmond Rostand, door de Vereenigde Haagsche Spelers. Het was langen tijd geleden, dat we in het Openluchttheater van de V.V.V. een voorstelling van beroepsspelers medemaak- ten en het was daarom voor het ijverige be? stuur der V.V.V. jammer, dat het weer niet medewerkte en daardoor het zoo fraai gele gen theater slechts matig bezet was. De Verenigde Haagsche Spelers, onder leiding van Pierre Balleder voerden Rc^- tand's Romantische Liefde op en ofschoon dit stuk niet direct nieuw is te noemen, het bekoort toch steeds door de geestige dialo gen, en door de fraaie costumes. Voeg daar bij een uitstekende vertolking, waar schier geen vlekje aan kleefde, dan begrijpt men, dat de opvoering tot een groot succes werd. Spelend in het begin der 17e eeuw, zien wij hoe de jeugd dweepte met romantische liefde en wars was van een doodgewone bur gersmans verliefdheid. Het was toentertijd veeleer de taak van den jongen om het meisje te bevrijden uit de handen van de- hun tijd nietb egrijpende ouders. Die romantiek is toch - hoe onbegrijpelijk soms ook iets werkelijks, iets levends en zal ook blijven leven zoolang de wereld be staat. Sylvette (Anneke Pauwels) en Percinet (Wim Vasseur), waren de twee. die door de romantiek bevangen, verliefd op elkander werden en Bergamin, Percinet's vader (Nico de Jong) en Pasquin'ot, Sylvette-'s vader (Jan v. d. Linden) werkten al leken ze onver zoenbare vijanden de liefde der twee jon ge menschen in de hand. Ze enceneeren een ontvoering van het jonge meisje, waar mede zich Straforel (Pierre Balledux) be lasten zal. Die geïmproviseerde ontvoering komt ech ter uit en de twee gelieven daardoor hoo- gelijk gebelgd worden van elkaar geschei den. Doch alles komt natuurlijk weer terecht, dank zij de listigheid van den ontvoerder. Zooals gezegd, er werd voortreffelijk ge speeld; de dialogen waren vlot en geestig; aan de costumes in perfectie in orde. Daar bij liet ook de regie van Jan Van der Linden niets te wenschen over. We zagen kostelij ke tooneeltjes met kostelijk spel. Vooral An neke Pauwels verdient een pluim voor haar suggestief spel, doch ook Pierre Balledux speelde met veel verve en toonde zioh weer een uitstekend acteur. Het Nederl. orkest, onder leiding van Nico Verhoeff illustreerde op zeer verdienstelijke wijze het gesproken woord. En zoo werd de opvoering tot een gaaf geheel, waarvan zeker alle aanwezigen ten volle hebben genoten. De voorzitter der V.V.V. de heer D. A. Klomp, was dan ook ongetwijfeld de tolk van allen, toen hij het geheele gezelschap huldigde voor het uitstekende spel. Anneke Pauwels kreeg fraaie bloemen en het dave rend applaus hetwelk opsteeg, wasswel een bewijs, hoezeer het publiek het getoodene had gewaardeerd. Het was een mooie middaf, wij hebben weer eens kunnen genieten van goed too- neelspel. En juist dat hebben we geruimen tijd gemist Beklagenswaardig is de aanblik der bevolking, die door de brand schattende bolsjewisten van haar laatste have beroofd is (Orbis-Holland) .Zomeren" in het Limburgsche land. Als een troep musschen zwermt de schooljeugd al aren lezend achter de maaiers over de stoppelvelden, om toch geen korrel verloren te laten gaan (Hat Zuldwi-Fonteyn)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5