F= SPORTNIEUWS n HONDEN III, Wieriigirwaird goed in RIE VAN VEEN io topvorm MOTKE OPNIEUW WEGKAMPIOEN De behandeling van het Joodsche geldelijke vermogen kijken U aan De Nederlandsche Athletiekkampioeaschappeo (Made); 4. Jan Derksen (Zwolle); 5. C. Hof man (Roermond); 6. G. Boeyen (Oss); 7. Arie van Vliet (Woerden); 8. J. Braspennix (Princenhage); 9. L. de Beer (Bussum). Onafhankelij ken: 1. A. Steenbakker (St. Miechielsgestel); 2. J. van der Star (Den Haag); 3. W. de Ruiter (Rotterdam); 4. P. J. Evers (Wor- mer). ^wemmen Geeft zijn rivalen geen kans op de 400 meter. Groote verrassingen hebben in het algemeen de Nederlandsche Athleiek- kampioenschappen, welke onder groote belangstelling op het terrein aan de Laan van Poot gehouden werden, niet opgeleverd, voor deze streek was er echter de prettige ver rassing door het optreden van den Wieringerwaarder Blok, die een uit stekend fignnr sloeg. De loopnummers verliepen alle op regel matige wijze, waarbij vooral de strijd op de 800 meter en de 1500 meter zeer spannend was. Zoowel Bouman als De Ruyter slaagden er in de jongere concurrenten achter zich te laten. Bijzondere tijden werden ër niet ge maakt, hetgeen voornamelijk aan de zeer on gunstige weersomstandigheden te wijten was Op de 200 meter werd door Osendarp en I Van Osta hard gestreden, Van Osta had de binnenbaan, Osendarp de vierde baan. Eerst- j genoemde profiteerde op de juiste wijze van dit voordeel en Osendarp had de grootste I moeite op het rechte einde zijn achterstand in te halen. Hij zette echter alles op alles en bleef nog juist winnaar. Blok liep een uitstekende 400 meter en gaf zijn tegenstanders geen kans, een tijd van 50.5 sec. met dezen wind mag er ongetwijfeld zijn. Van Beveren viel op dit nummer tegen, Bakels en Haagh deden aardig werk en wer den resp. tweede en derde. De uitslagen luidden als volgt: 110 meter horden: 1. Wim Kaan 15.5 sec.; 2. L. Hagedoorn 15.7 sec.; 3. J. van Loozen :(Nau) 16.1 sec.; 4. A. Jansz 16.3 sec. 1000 meter hardloopen: 1. Tinus Osendarp 10,4 sec.; 2. Geul (V. L.) 10,5 sec.; 3. J. Grijsgeels (P.P.) 10,5 sec.; 4. Houtman (AV'23) 10.7 sec.; 5. Chr. van Osta (Trekv.); 6. A. Spree (V. en L.). 1500 meter hardloopen: 1. Frits de Ruyter (Quick) 4 min. 14,4 sec. 2. W. Slijkhuis (N.A.U.) 4 min. 14,5 sec/, 3. Th. de Bruin (Trekv.) 4 min. 19,4 sec.; 4. H. W. van Olffen (BI. Wit) 4 min. 20,6 seconden. 400 meter hardloopen eerste serie: 1. A. Blok (Olympia, Wieringerwaard) 50,5 sec.; 2. L. Bakel (Aac) 51,4 sec.; 3. A. Haagh (Trekv.) 51,5 s.; 4 Van Beveren 56,3 seconden. Hinkstapsprong: 1. W. Peters (N.A.U.) 14.03 meter; 2. G. Mees (A.V.G. 26) 13.09 meter; 3. H. Beckens (R.K.A.V.M.) 13,05 meter; 4: G. van Balen Blanken (Olympia) 12.52 meter. 800*meter hardloopen: 1. Sjabbe Bouman (A.A.C.) 1 min. 59,1 sec. 2. J. de Roode (Haarlem) 2 min. 0,3 sec.; 3. G. Dobbelaere (Marathon) 2 min 2,6 sec^ 5000 meter hardloopen: 1. S. Petit (A.V.O.N.) 16 min. 4,7 sec.; 2. 'J. Koopman (Haarlem) 16 min. 13,8 sec.; 3. J. Walther (Volewijckers) 16 mig. 26 sec. 4. A. de Ruyter (V. en L.) 16 min. 26,7 sec.; 5. J. O verdijk (A.A.C.) 16 min. 33,7 sec. 200 meter hardloopen: 1. Osendarp 24;i sec.; 2. Van Osta 24,2sec. 3. Grijsgeels 24,6 sec.; 4. Kips (Quick) 25 seconden; 5. v. d. Wal (Hellas); 6. Chr. Ber ger (A.A.C.). Alle Stijl en Jopie Waalberg fa len. De eerste dag van de nationale zwem- kampioenschappen, welke Zaterdag en gis teren in het Zuiderparkbad te 's-Gravenha- ge werden gehouden heeft geen verrassin gen opgeleverd. Over het algemeep werden matige tijden gemaakt. Vermoedelijk zal de koude temperatuur van het water hier van wel de oorzaak zijn geweest. Het eeni- ge, dat bijzondere vermelding verdiend was de prestatie van de jeugdige Ü.Z.C.-zwem- ster Ada Wiersma die er in slaagde in haar serie kampioenscanditate Alie Stijl op overtuigende wijze te slaan. UtUtiennen De amateur Peters uit Haarlem slaat uitstekend fignur. Arie van Vliet op de zevende plaats. Voor den tweeden keer heeft de Amster dammer L. Motke het kampioenschap van Nederland op den weg behaald. Moeilijk was het parcours niet en de ren ners hadden alleen wat last van den stevi- gen westenwind, welke vooral op den Zee weg in de richting van het strand zeer hin derlijk was. De strijd bij de amateurs is geëindigd in een fraaie zege voor de Haarlemmers C. Pe ters on C. de Best. De animo y/as bijzonder groot en meer dan honderd rijders versche nen aan den start. Zij moesten 54 K.M. af leggen (vorig jaar 100) en het parcours vier maal a'fleggen. De uitslag was. 1. G. Peters (Haarlem) 1 uur 23 fnin. 38 sec., 2 C. de Best (Haarlem); 3 C. Bakker (Zaandam). Beroepsrenners en onafhankelijken. Van de acht en twintig ingeschreven be roepsrenners verschenen Reuter, Verveer en Domliof niet aan den start. Tegelijkertijd vertrokken vijf en veertig onafhankelijken voor een wedstrijd over ruim 94 kilometer of zeven ronden (vorig jaar 170 km.). Bij de renners was ook de wereldkampioen Arie van Vliet, die bij het vertrek bijna ach teraan lag, doch hij wist zich spoedig naar voren te werken en toen na twintig minuten de renners voor het eerst doorkwamen, be hoorde hij tot de leidende groep. De uitslagen luidden: Bcroepsrenners: le prijs en kampioen van Nederland L. Motke (Amsterdam) 2 uur 28,2 sec., 2. van Amsterdam (Princenhage); 3. P. J. Joosen OOGST genomen, beschikte zij evenwel niet over voldoende reserves om de krachtige eind spurt van Jopie Waalberg ^.lsmede van To- ny Bijland te weerstaan. De overige kampioenen waren: Bij de da mes Iet van Feggelen op de 100 meter rug slag in 1 m. 18,6 sec. Bij de heer&n 100 meter rugslag: H. van Schouwen 1 m. 12,9 sec. 100 metèr borstcrawl K. Hoving 1 min. 2 sec. 200 meter 'schoolslag W. Seton in 2 m. 50,1 sec. 400 meter borstcrawl A. F. Ruimscho- tel Jr. 5 m. 35,8 sec. Kampioen 4 x 100 m. borstcrawl heeren (laagsche zwem- en poloclub 10 m. 19,4 sec. Kampioene schoonspringen Mej. M. Muyt- jens uit Amsterdam met 87.83 punten. Kampioen schoonspringen Cl. de Goede Amsterdam met 115.49 punten. RIE VAN VEEN. (Foto Pax.) 4 De tweede dag van de nationale kampioenschappen bracht verschil lende verrassingen in de finales. Zoo slaagden noch Alie Stijl, noch Jopie Waalberg er in een kampi oenstitel te bemachtigen. Daarente gen was het de Rotterdamsche zwemster Rie van Veen, die niet al leen beslag legde op twee titels, nl. 100 meter borstcrawl, waarbij zij Alie Stijl'gedecideerd sloeg, doch bovendien op de 400 meter borst crawl, waarbij zij vrijwel geen strijd behoefde te leveren. Bovendien had zij een leeuwenaandeel in den strijd op de estafette 4 x 100 meter borst crawl voor dames, waardoor de Rot terdamsche dameszwemclub thans definitief beslag legde cp den wis- selprijs van Mr. van Kappen, door opnieuw het kampioenschap op dit. nummer te behalen. Jopie Waalberg moest thans haar mceV- clere erkennen in de Ililversumsche zwem ster Tony Bijland. Ook Willy Ha verlag be wees in dit nummer haar groote kracht Ofschoon zij geruimen tijd de leiding had 's-Gravenhage, 9 Augustus: Het Verordeningenblad bevat een verorde ning van jden Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van het Joodsch geldelijk ver mogen. Deze verordening luidt als volgt: A rt i k e 1 1. (1). Personen, die in den zin van artikel 4 der verordening no. 1S9/1940 betreffende het aangeven v. ondernemingen die Jood zijn of als Jood worden aangemerkt, dienen onver wijld de hun op het tijdstip van de inwer kingtreding van deze verordening toebehoo- rehde: 1. contante gelden en cheques te storten op een rekening bij de bankiersfirma Lipp- mann, Rosenthal en Co., te Amsterdam. Deze verplichting tot storting bestaat niet ten aanzien van een maxifnum (verder te noe men: het vrije maximum), hetwelk duizend gulden bedraagt; bedraagt de totale som der contante gelden en cheques meer dan dui zend gulden en gaat deze som tevens het bedrag van 1/10 gedeelte van het voor het belastingjaar 1940—1941 vastgestelde inko men te boven, dan wordt het vrije maximum geseld op laatstgenoemd bedrag; 2. effecten in depot te geven bij de onder 1 genoem'de bank; 3. tegoeden en deposito's bij banken, spaarkassen en andere geld- en kredietstel lingen over te schrijven naar de onder 1 ge noemde bank. (2) De verplichting ingevolge lid 1 is eveneens van toepassing ten aanzien van na het in werking treden van deze verordening ontvahgen waarden van genoemde soort. Ontvangen contante gelden en cheques die nen evenwel slechts te worden gestort, voor zooveel zij te zamen met de zich op het tijd stip van ontvangst in het bezit van den stor- tingsplichtige bevindende contante gelden en cheques een totaal bedrag van duizend gul den per kalendermaand te boven gaan. (3) Bevinden zich de vorenbedoelde waar den niet in het bezit of in de feitelijke macht van dfe in lid 1 genoemde personen, dan be staan de verplichtingen ingevolge lid 1 en 2 eveneens voor de bezitters en de feitelijke houders van deze waarden. (4) Bovenstaande 1 malingen zijn even eens van toepassing op de wettelijke en bij overeenkomst aangewezen vertegenwoordi gers van de in lid 1 genoemde personen ten aanzien van de door hen beheerde vermo- gensbestanddeelen, als bedoeld in lid 1. (5) Iedere andere'beheers- en beleggings behandeling dan in lid 1 bedoeld ten aan zien van de aldaar genoemde, waarden is verboden. Artikel 2. (1) Vermogensbestanddeelen van de in ar tikel 1 aangeduide soort, waarop rechten derden zijn gevestigd tot zekerheid van vor deringen, moeten bij de in artikel 1 ge noemde bankiersfirma onverwijld worden aangegeven. Zij moeten overeenkomstig ar tikel 1 worden gestort, in depot worden ge geven of worden overgeschreven, indien de vordering5 door genoemde bankiersfirma wordt overgenomen. Vindt zoodanige over neming niet plaats, dan moeten deze waar den zoo spoedig mogelijk te gelde worden gemaakt, ten einde uit de opbrengst de vor deringen te voldoen. (2) Indien ten aanzien van de vermogens-- DE HOND EN ZIJN VOOROUDERS. EEN UNICUM: HET „PANTHEON DER HONDEN". De „Maatschappij Zeebad Scheve ningen" en de „Kynologen Club Den Haag", houden op 16 Augustus a.s. een „cohcours d' élégance", waarmee een charmante traditie van het Sche- veningsche zomerseizoen wordt voort gezet. (N.P.B.) Gratie, elegance, dames-mode en honden, die vier schijnen onverbrekelijk aan elkander verbonden. Toch ware het onrecht vaardig een hondenshow uitsluitend te be schouwen als een onderneming, die de ij del heid van dames en heeren streelt, die hun beestje onvoorwaardelijk als het fraaiste uit verkoren wenschen te zien. Wie, desnoods van verre, het werk van een kynologènclub gadeslaat, die merkt spoedig genoeg, dat het heusch niet gaat om de bevrediging van een gril, maar dat er ook en wel degelijk weten schappelijk werk verricht wordt. De hond is nu eenmaal uit ons moderne cultuurleven niet meer weg te denken; hij is geworden tot een even trouwen als vriendelijken met gezel, niet slechts van den landbewoner maar ook van den stadsmensch, een kame raad, die in vele opzichten onovertrefbare diensten verricht, het zij als politie- of waak hond, hetzij als jachthond of huisdier. Is het niet logisch, dat de mensch dan ook de plicht heeft, het van de natuur ge kregen goed door verstandige teeltkeus en kruising, door bestrijding van ziekten en be smetting te conserveeren en uit te breiden, ten einde de teelt van waardevolle rashon den op hooger peil te brengen? De vorderingen die in dit opzicht gemaakt zijn en worden mogen verbazingwekkend worden genoemd en. gelijk op zoovele ge bieden, is het ook hier de internationale uit wisseling van ervaringen en ideeën, die een vruchtbare en aanmoedigende uitwerking heeft: De vraag, wie de voorvader van de hon den geweest is,, wordt in kynologische krin gen vele malen aan de orde gesteld. Enkele experts denken hier aan de zijdeharige Chi- neesche p&leishond, anderen aan de mastiff. Maar de meesten stemmen wel hierop over een, dat de tegenwoordig voor wedrennen gebruikte winnhond, de „Greyhound", de ge stroomlijnde tegenhanger van de honden is, die men op de drie- tot vierduizend jaar oude ruïnes van Egypte zien kan. Men heefl bovendien nog bewezen gevonden, dat Unjur, vice-koningAvan Egypte, (946961) voor de windhond belasting liet betalen. Dat de waardeering voor den windhond recht van bestaan heeft, bewees enkele jaren geleden „Mick de Miller", een der meest succesvolle windhonden. Hij woog 60 pond en in 2 jaar tijds, van 1929 tot 1931, bracht deze hond zijn meester 50.000 dollar op aan renprijzen. In den waren zin des woords was hij zijn 'ge wicht dubbel in goud waard Door kruising van verschillende afstam melingen van de oude Egyptische windhond, konden de fokkers nieuwe rassen ontwikke len en ongewenschte doen verdwijnen. In den loop der eeuwen brachten.zij typen voort met de prachtigste kleuren en de merkwaar digste vormen, van geweldige St. Bernarcls- honden tot de haarlooze, een tut drie kilo wegende Chihuahua. Oorspronkelijk werden de honden gefokt om een bijzondere taak te verrichten. De grootste aller honden, de Ier- sche wolfshond moest op wolven en lersche elanden jagen. Met het verdwijnen van dit ras uit Ierland, namen vele hondenkenners aan, dat de lersche wolfshond zou uitster ven. Maar thans hebben vertegenwoordigers van dat ras een schouderhoogte van 98 cen timeter bereikt- De mooie èn aristocratische Russische windhond werd vroeger voor alle •jachtdoeleinden gefokt. Tezamen met een soortgenoot was hij een moedige, voor niets terugschrikkende wolvendooder. Thans is het een uitgesproken luxeclier geworden. Voor- al bij midden-Afrikaansche en Aziatische j Arabierenstammen staat hij hoog in aanzien, I wat reeds blijkt uit het feit, dat zijn waarde getaxeerd wordt als bij ons die van een paard. t In New-Haven in den staat Connecticut be vindt zich'op het terrein van de bekende Yale-Universiteit het zgn. „Pantheon der Honden", dat eenig in zijn soort is. Enkele jaren geleden werd het in opdracht van een mijlionnair gebouwd. De muren der kamers van het gebouw zijn voorzien van nissen, .waarin standbeelden van beroemde honden igeplaatst zijn. Bij nader inzien is die daad niet eens zoo heel vreemd, als zij op het eerste gezicht lijkt. Waaróm zou de mensch de vaak bewonderenswaardige trouw van den hond niet eens beloonen? Men behoeft geen „hondendwaas", te zijn om te erkennen dat er voldoende voorbeelden in dien geest te vinden zijn. Er zijn honden, die zich ver dienstelijker voor de menschheid maken, dan menig mensch. Men .depke slechts aan de omsluiting van het Poolgebied, die voor een niét gering deel aan het gebruik van sle dehonden te danken is. Amerika telt onder zijn bevolking een groot aantal hondenliefhebbers. Indien men voor iederen hond in de Vereenigde Staten een dagelijksch vleeschrantsoen van 10 cent taxeert, dan zou de vleeschrekening voor de gezamenlijke Amerikaansche hondenwereld jaarlijks 500 millioen dollar bedragen. Als men alle rashonden e» bij de fokkers ter verkoop aangeboden jonge dieren in de Sta ten zou willen opkoopen, dan zou men tot een som van 120 millioen dollar komen- Wat de amateur-hondenhouders aan belastingen, voeding enz. uitgeven voor Amerika's vijf tien millioen rashonden en bastaards is een voudig niet te berekenen. En dan te beden ken dat men verhoudingsgewijze zooveel hondenhouders en liefhebbers aantreft in bijkans alle Europeesche landen. De honden- leek is geneigd te verzuchten, dat dit alles „des Guten zuviel" is Honden en xie oorlog? De wereldoorlog van 19141918 maakte' de bekende „taks" voor een tijdje onbemind. Daarentegen werden uitsluitend door hun wonderbaarlijke presta ties aan het Westelijk front de beroemde en over de gansche wereld bekende Duitsche herdershonden uitermate geliefd en veel ge vraagd. Maar over de zonder twijfel even po pulaire als interessante en intelligente her ders ware een apart artikel te schrijven! bestanddeelen gerechtelijke maatregelen tot bewaring van zijn recht of executoire maat regelen zijn genomen, moeten zij desniette genstaande overeenkomstig artikel 1 worde® gestort, in depot worden gegeven of worden overgeschreven. Daarna worden deze maat regelen beschouwd bij de in artikel 1 ge noemde bankiersfirma te zijn getroffen, in dien haar althans mededeeling daarvan is gedaan. Artikel 3. Indien voor het verrichten van handelin gen ingevolge artikel 1 een goedkeuring is vereischt op grond van liet deviezenbesluit 1941 of van de verordening no. 26/1940 be treffende de behandeling van vijandelijk vermogen, wordt deze geacht hiermede te zijn verleend. Artikel 4. De bepalingen in artikel 1 zijn niet van toepassing op personen, wier zuiver vermo gen de waarde van tien duizend gulden niet te boven gaat enwier belastbaar inkomen in liet laatstvcrloopen kalenderjaar, onge acht de on verrekende verliezen uit vorige jaren en de persoonlijke verplichtingen, bo vendien niet meer dan drie duizend gulden bedraagt. Artikel 5. (1) Hij die opzettelijk in strijd met de be palingen dezer verordening of met een krachtens haar uitgevaardigde bepaling handelt of dezelve ontduikt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf ja ren en met geldboete tot een onbeperkt be drag of met een van deze straffen. (2) Wordt het feit door schuld gepleegd, dan wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden. Artikel 6. (1) Naast cfe straf kan tegelijk verbeurdver klaring der waarden, op welke het strafbare feit betrekking heeft, worden uitgesproken. (2) Is het niet mogelijk tegen een bepaal den persoon een vervolging in te stellen of hem te veroordeelen, dan kan de verbeurd verklaring als op zich zelf staand worden uitgesproken. Artikel 7. (1)' De strafvervolging vindt niet dan op vordering van den Rijkscommissaris voor 't bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor financiën en economische zaken) plaats. (2) De vordering tot strafvervolging kan, zoolang de uitspraak van het vonnis in laatste instantie nog niet heeft plaats ge vonden, worden ingetrokken. Artikel 8. De in artikel 5 strafbaar gesteld pande lingen wordeivbeschquwd als delicj&n in den zin van par. 2, lid 2, der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechter lijke macht voor strafzaken, zooals deze verordening laatstelijk is gewijzigd bij de verordening no. 123/1941. Artikel 9. (1) De waarden, waarop de in artikel 5 strafbaar gestelde handeling betrekking heeft kunnen ook bij interne bestuursbe schikking worden verbeurdverklaard. (2) De verbeurdverklaring wordt in een dusdanig geval bevolen bij beschikking van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid), De verbeurd verklaring wordt van kracht op het tijdstip harer openbare bekendmaking of op het tijdstip, waarop zij aan den betrokkene wordt medegedeeld. Indien goederen of recljten worden verbeurdverklaard, te wel ker aanzien ingevolge eenig wettelijk voor schrift inschrijving in een openbaar regis ter is geschied moet de verbcurdverkla- ring op vordering van den rijkscommissa ris (commissaris-generaal voor de openba re veiligheid) onverwijld en vrij van kosten in dat register worden ingeschreven. (3) De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken) beslist omtrent de bestemming der ver beurdverklaarde waarden. Artikel 10. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) neemt de voor de uitvoering dezer verorde ning noodzakelijke maatregelen. Hij kan in twijfelgevallen, welke zich bij de. toepas sing van de bepalingen van deze verorde ning mochten voordoen, algemeen binden de beslissingen nemen. Artikel 11. Deze verordening treedt heden in werking.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6