Het paard en de productieslag Donderdag 14 Augustus 1941 Tweede blad Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Voor don Economischen Rechter. (Zitting van Woensdag 13 A^pustus.) Middcnmeer. te veel petroleum gebruikt. Verd. J. W. Sch., landbouwer te Midden- meer, had een hoeveelheid vaa.6000 1. petro leum \in voorraad en mocht daa.rvan 500 1. gebruiken. Toen de controleurs kwamen had verd. in het tijdvak van October en No vember 000 1. verbruikt, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Immers, hij moest met de hem toegewezen 500 1. tot Augustus doen. Verd. voerde ter verdediging aan, dat hij voor meer gebruik aan den Voedselcom- misearis geschreven had, maar hij had daar op geen antwoord ontvangen. t Kan u de werkzaamheden niet met een paard verrichten? vroeg de Econ. Rechter. Dat gaat niet, ik moet,Nhet met een trac tor doen, antwoordde verd. Ik heb geschre ven aan den Voedsel commissaris en die zou m'n verzoek om meer toewijzing door zenden aan het Rijksbureau voor Aardolie producten. De Officier van Justitie, mr. de Brueys Tack. reqiuisitoir nemend, noemde dit een ernstig feit, omdat 3e heele voorziening door een dergelijk optreden vast zou loopen. De eisch luidde f500 boete, 'subs. 60 dagen heohtenis. Verd. vond dit zéér veel; een andere per soon is voor eenzelfde feit tot een veel7 la- geren straf veroordeeld. Mr. Krabbe: Dat kan, maar na die ver oordeeling heeft U het feit gepleegd. De Ec. Rechter veroordeelde verd. tot een geldboe te van f250.subs. 60 dagen' hechtenis. Anna Paulowna. VARKENS ZONDER TOEWIJZING. In Juni had verd. D. de G., ladnbouwer te Anna Paulowna, aangesloten bij de Land- Ibouwcrisiscentrale, acht varkens opzettelijk in voorraad gehad, zonder toewijzing. Niet opzettelijk aldus verd. U is toch geen slaapwandelaar; U wist tooh héél goed dat die varkens in Uw schuur waren? meende mr. rKabbe. Stonden ze in uw veeboekje? vroeg de Officier. Ik had er zes in staan, antwoordde verd. Voor één varken had ik toewijzing, voegde hij eraan toe. - Dus zijn er twee in beslag genomen, con stateerde de Officier. Verd. beaamde dit. Die twee varkens werden in beslag ge nomen, nietwaar? zeide mr. Krabbe. Ja, die zijn naar de destructor in Schagen gebracht, gaf verd. toe. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen en eischte f400 boete subs. 60 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de opbrengst der twee in beslag genomen var kens. De raadsm&ii van ver., Mr. Buiskool uit Hoorn, wist tot op heden nog niet wat zijn cliënt, ten laste gelegd werd. Was het, om dat verd. zonder toewijzing acht varkens in voorraad had gehad? Of was het omdat hij twee varkens niet in het veeboekje had ge schreven?' Deze verd. heeft niet alleen aan zichzelf gedacht; hij meende volkomen in zijn recht te staan. Spr. bestreed het woord „opzettelijk" in de dagvaarding. Hoogstens had verd. deze varkens in voorraad door schuld. Wat de twee varkens betreft, die niet in het veeboekje waren genoteerd, merkte Mr. Buiskool op, dat de man niet beter wist, dat. hij zes varkens in voorraad mocht hebben. Hij leverde twee varkens vaji de zes, omdat het mestcontract, volgens een schrijven van de Landbouwcrisis-organisatie moest worden nagekomen. Pleiter riep de cle mentie van den Ec. Rechter in en verzocht de twee in beslag genomen varkens niet ver beurd te verklaren. Na re- en dupliek, veroordeelde Mr. Krab be verd. tot f200,boete, subs. 30 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de op brengst der twee in beslag genomen var kens, omdat de Ec. Rechter opzet bewezen achtte. Anma PauloV^a. aardappelen vervoerd zonder GELEIDEBILJET. Aan T. C. T. te Anna Paulowna werd ver weten, dat hij een partij van 30 K.G. aard appelen had doen vervoeren op 9 April j.1. Verd. zeide, het niet te hebben geweten; de aardappelen waren voor z'n moeder, die hij steeds had onderhouden. Nu zou verd. er niet meer over prakkizeeren. De Officier eischte f 40.boete, subs. 15 dagen, waarna de Ec. Rechter verd. veroor deelde tot f-30— subs. 10 dagen. Verd. J. P., eveneens wonende te Anna Paulowna, harl 20 K.G. aardappelen doen vervoeren zonder geleidebiljet. De Officier van Justitie eischte f20. boete subs. 10 dagen en conform dezen eisch werd verd. ook door den Ec. Rechter veroor deeld. SCHAGEN JAARVERGADERING V.V. „SCHAGEN". In de Dinsdagavond jl. ten huize van den heer N. Raven gehouden jaarvergadering, van de v.v. „Schagen" kon voorz. Leguit na h&t beroemde Schager half uurtje, een flink aantal leden, adspirantcn en dona teurs verwelkomen. Hij merkte op, dat het seizoen '1940-41 in vele opzichten een goed jaar voor de vereeniging was geweest, al had dit dan#niet het zoo vurig begeerde 3e klasscschap gebracht en roemde speciaal de goede verstandhouding in vereeniging en bestuur. Spr. doet mededeelïng. dat de heer Van Ketel wegens ziekte verhinderd is op de ver gadering aanwezig te zijn ën deze zich te vens niet meer voor de E.C. beschikbaar stelt. Vervolgens krijgt de heer Van Geelen het woord voor de lezing van de notulen, welke onder dankzegging worden vastgesteld. Verslagen van.den secretaris, penning meester en secr. E.C. worden eveneens onder dankzegging voor de juiste en uitgebreide weergave onder applaus der vergadering v goedgekeurd. Uit het verslag van den sécr. blijkt, dat het ledental weer is gestegen, terwijl de penningmeester tot zijn genoegen kan con'stateeren dat de financieele toe stand in het afgeloopen jaar belangrijk is verbeterd. De uiterste zuinigheid, ook al in verhand met het engageeren van een trai ner, blijft echter gewenscht. Van de kascommissie, welke door omstan digheden afwezig is, was bericht ontvangen dat het'financieele beheer Af was. Penning meester Breebaart wordt vervolgens gede- charcheerd. Hierna komen de jaarlijksche verkiezin gen aan de orde. Heit Bestuur wordt volledig herkozen, nl. K. s'. Leguit, voorz., G. C. Anneveldt, secr., S. Breebaart, penningm., en de heeren Bre- mer. Van Geelen, Bestevaar en Peetoom, commissarissen. In de E.C. wordt in de va cature van Ketel voorzien door benoeming van den heer G. J. Boontjes. De heeren Tjalkens (secr.), Middelbeek, Leguit en van der Kuyt worden herkozen. In de kascom missie voor nazien der rekening 1941-42 worden benoemd A. de Wit en D. Schoort. De rondvraag levert de noodige klachten op over training, harde ballen, berichtge ving en kleedkamer, waarin voorzien zal worden. Voor een 2e adsp. leider naast den onvol prezen heer Van der Ben Sr., zal zoo spoe dig mogelijk een geschikt persoon aange zocht worden. N Het belangrijkste feit uit de rondvraag te, dat op voorstel van den heer A. de Wit be sloten wordt tot mogelijke oprichting van een clubavond over te gaan. Een commis sie, bestaande uit de heeren de Wit. van der Ben Jr., Stam, Dekker en Anneveldt krijgt opdracht om de noodige stappen te ondernemen, terwijl toezegging wordt ge kregen de eerste onkosten uit de kas te be strijden. De heer G. Boontjes dringt er op aan, tij dens het seizoen nog een alg. vergadering te houden. Hierover zal t.z.t. in het Ijestuur beslist worden. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit voorzitter onder dankzegging voor de nuttige en aangename besprekingen, met een woord van opwekking tot aller mede werking, deze geanimeerde vergadering. „SCHAGEN-NIEUWS." 2e Oefenwedstrijd op Zondag 18 Aug. a.s. Aanvang 2.30. SCHAGEN A (Wit shirt) I. v. Brugge. G. Anneveldt Lz. A. v. d. Pijl A. Slikker, T. Moransart, P. Boontjes J. Schoorl, J. Slikker, G. Rempt, P. Dekker Joh. Fransen. Res.: A. Flapper, C. Damen. SCHAGEN B (Geel Zwart) W. Domper. J. Koning, C. Slikker T. v. Rooy.Th. de Weger, H. Naber B. Backer, T. Schoorl Az. P. Schoorl J. Kater H. Volten. Res.: J. Weeland, C. Bosch. THEATER ROYAI» Deze week draait in Theater Royal Trenk de Pandoer, met in de hoofdrol Hans Albers. Films met Hans Albers hebben haar eigen channe. Toch schuilt het succes van Hans Albers niet alleen in zijn histories. Albers weet te imponeeren. Hij kan stram en militair zijn met charme, kortom, hij is in zulke rollen de markante figuur, die hij ipoet voorstellen, zonder zich geweld aan te doen. In deze film van Herbert Selpin blinken verder uit Kathe Dorsoh als een geestige, energieke keizerin, Oskar Sima als mt fac totum van den majoor, wiens plowelinge liefde ditmaal de laatste van een ^lijkbaar uitgebreide collectie de lieftallige Sybille Schmitz als de prinses aannemelijk weet te maken. Dat ook de toeschouwer, die van een der gelijke romantische avonturenfilm houdt, zich met deze nieuwste apoheose van het „Drauffgüngertum" zal kunnen vermaken, behoeft nauwelijks te worden gezegd. De filmhandeling is rijk genoeg aan afwisseling en verrassende ontknoopingen om het pu bliek van het begin tot het eind te amusee ren en in spanning te houden. DE BRUIN EN DE ZWART KRIJ GEN HET ZWAAR TE VERDU REN: OOGSTTIJD BREEKT AAN Beheerschte leiding, passende voedingsconditie en... goed bor stelen noodzakelijk. 's Gravenhage, 12 Aug. De tijd, waarin van onzen braven medestrijder in den pro ductieslag het paard de grootste in spanning gevergd wordt, breekt thans aan, aldus het productieslag-manifest, uitgaande van de commissie <ir. Posthuma en voorbe reid door het Nederlandsch Agrarisch Front. Het zware oogstwerk is immers begonnen, terwijl de zware herfstwerkzaamheden voor de deur staan. Onze paarden krijgen het nu zwaar te verduren. Alles dient dus in het werk gesteld te worden om eenerzijds de paarden in zoo goed mogelijke conditie te krijgen en te houden, en anderzijds het werk voor de paarden zoo licht mogelijk te maken. Zoowel voor het een als voor het ander staan ons verschillende middelen ten dienstè. De heer C. Zwagerman, rijkszuivel- en veeteeltconsulent voor Zeeland, schrijft in het manifest van deze week hierover o.m. het volgende: De tijdsomstandigheden zijn oorzaak, dat een zeer belangrijke vermindering van het aantal werkpaarden sedert 1939 samenvalt met het grootendeels verdwijnen der motor- tractic. Daarom is een rationeel uitbuiten van het arbeidsvermogen der overgebleven werkpaarden een dringende noodzakelijk heid geworden. Wieringen De vischstand in het IJsselmeer Resultaten van een biologisch onderzoek. In de zoo even verschenen aflevering 5 van De Biologie van de Zuiderzee tijdens haar drooglegging; Mededeelingen van de Zuider- zeecommissie van de Ned. Diérkundige Ver eeniging; vinden wij een artikel van dr. B. Havinga, over de veranderingen in den hy- drographischen toestand en in de macrofau na van het IJsselmeer gedurende 1936—1940. Wij ont^eenen daaraan het volgende; Eind 1935 was het zoutgehalte tot gemid deld 535 mgr. chloor of ongeveer een gram zout per liter gedaald; in Juni 1937 heeft het dan den laagsten stand van 200 milligram chloor per liter bereikt. Het schommelde toen om de 180 mgr. of 350 mgr. zout per 1., om na de oorlogsdagen, toen zout water in het IJsselmeer werd binnengelaten, weer iets te stijgen. In den winter van 1939 op 1940 had den wij een langdurige ijsperiode; op 5 Jan. 1940 toen het ijsdek ongeveer 20 dagen oud was, bleek het plankton nog normaal van samenstelling te zijn, hoewel arm aan indivi duen. Op 12 Februari 1&40, toen het ijsdek 40 cm. dik was en 60 dagen oud, waren in het plankton slechts eencellige groenwieren en blauwgroenwieren aanwezig, benevens raderdiertjes en een aantal larven van crustaceeën. De ki^zelWieren ontbraken. Het hooge zuurstofgehalte onder het ijs was door deze grondwieren veroorzaakt. Flora en fauna hebben dé wijzigingen In den hydrographischen toestand sinds 1936 slechts traag gevolgd: het voortplantings- en verplaatsingsvermogen der organisrhen zijn zoowel passief als actief niet onbegrensd groot. Eenige soorten zijn verdwenen: het wad- kreeftje corophium, die veel tot het vast leggen van-^et wadslijk bijdraagt, het kreeft- je cammarus locusta en nereis divereicolor, een kleine ringworm van het wad en van de typische brakwatervormen, die vroeger de Zuiderzee bevolkten, zijn nog alleen het Zuiderzeekrabbetje, heteropamope, een kreeftje neomysism, de spiering, de aal pn de bot over. Dr. Havinga heeft den vischstand uitvoe rig nagegaan, zegt het Hsbl. De aal heeft weinig verandering ondergaan. In 1933 is 2.1 millioen kg. aal gevangen, in de jaren 19361940 jaarlijks gemiddeld daarvan 2.8 millioen buitgemaakt. Men onderscheidt als in elk zoet water spitslcoppen en breedkop- pen. De laatste eten vrijwel uitsluitend visch spiering en pos. De spiering is nog talrijk. In 1940 bedroeg de vangst tusschen 2 en 3 millioep kg. en wel, daar zij veel minder groeit dan vroeger uitsluitend kleine vor men, die alleen voor pluimveevoedsel en vischmeelfabricage te gebruiken zijn. De hoeveelheid zoetwatervisch neemt nog elk jaar toe. In 1935 was de hoeveelheid gevan gen snoekbaars, brasem en voorn 40.000 kg. in 1940 1.700.000 kg. en daarenboven nog 10 millioen kg. pos. Pos en snoekbaars zijn in Wanneer we de arbeidskracht van onze werkpaarden zoo doelmatig willen benut ten, moeten onze maatregelen in drieërlei richting daarop ingesteld worden: Vooreerst vraagt de zorg voor goede lei ding en een maximale werkconditie van het paard allereerst onze aandacht. Hiertoe is een goede, beheerschte leiding noodig, ten tweede een passende voedingsconditie en niet in de laatste plaats regelmatig kam men en borstelen evenals goed beslag. In de tweede plaats moet gestreefd wor den naar een betere verdeeling van het paardenwerk over het jaar. Speciaal de spitstijden moeten worden ontlast. In de weidegebieden geeft de toepassing van het moderne weidesysteem gepaard aan moderne gras-ensilage, voorweiden en later hooien, aanleiding tot een betere verdeeling van het paardenwerk. De geforceerde ouder- wetsche hooibouw gaf daarentegen een groo- te ophooping van paardenwerk. Op de gemengde, vooral groote bedrijven bevorderen een juiste gewassen- en variëtei tenkeuze zeer de betere verdeeling van het paardenwerk. Door een wat veranderde werkindeeling kan men dikwijls werk van drukke perioden naar minder drukke ver schuiven. O.a. komen in aanmerking; inkuiling op het bouwland, het voorloopig opbergen van vruchten in zomer en herfst in de schuur of op het land, terwijl afdorschen. sorteeren. en afleveren meer naar- den winter 'ver schoven worden. In de derde plaats' noemt de heer Zwa german de maatregelen, dia een grooter arbeidsprestatie per paard ten gevolge tffeb- ben en welke^ten slotte de voornaamste en dankbaarste voor de rationalisatie van den paardenarbeid zijn Hiertoe worden gerekend een weloverwo gen samenstelling van het span. het tijde lijk opvoeren van de prestatie per paard met 30 procent in periode van grooté druk te. Het doelmatig gebruik van luchtbanden wagens. Het combineeren van werktuigen en ten slotte het bijeen brengen van een grooter aantal paarden in een span (meer- span). Het vraagstuk van de rationalisatie huil voorplanting onafhankelijk van water planten, de andere soorten kunnen alleen daar paaien waar zich een bodembegróeiing bevindt Brasem, baars en voorn hebben het daarooi in 1940 tot in totaal slechts 0.6 mil lioen kg. gebracht. De 10 millioen kg. groote hoeveelheid pos en de 3 millioen kg. aal, die in 1940 in het IJsselmeer is gevangen en daarin per jaar moet opgroeien, daar de hoeveelheid niet achteruit gaat, gebruikt per jaar het vijfvoudige aan voedsel van het be drag, dat door groei toeneemt. Alleen de pos, voor wie het voedsel wat gewicht be treft voor de helft uit muggenlarven bestaat, vernietigt per jaar ten minste 20 millioen kg. muggenlarven of 70 kg. per ha» Zij' kun nen dus van invloed zijn op den muggen- stand, maar dezen niet volledig onderdruk ken, gezien het feit, dat in 1940 opnieuw een epidemie van deze dieren is opgetreden. Bio logisch vormt het IJsselmeer dus een uiter mate interessant terrein. BEROEP AANGENOMEN. Prop. P. J. Lugt te Amsterdam heeft be roep aapgenomen naar de Doopsgezinde Broederschap alhier. ALKMAAR OUD-WEST-FRI I^SCH E DANSEN OP DE KAASMARKT. De Alkmaarsche kaasmarkt, die zich in Augustus in een groote belangstelling van de vacantiegangers en touristen mag ver heugen, zal Vrijdag a.s. naast de kaasdra gers in hun vierkleurige gildekleeding nog een andere aardige attractie bieden. Op verzoek van Alcmaria V.V.v. zullen acht paren uit de Schermeer, leden van de tooneelvereeniging „Aurora" te Stompeto- ren, die Zondag j.1. ook in het openlucht- theataer te Bergen (N.H.) optraden, inoud- Hollandsche kleederdracht een tweetal oud- West-Friesche dansen uitvoeren, n.1. .De schotsche trije" -en .Donder in het hooi". Deze bóeren-dansers van wie de dames be halve de kleurige costuums de echte West- Friesche kappen, uit familiebezit afkom stig, zullen dragen, zullen daarbij ook oud- Westfriesche liedjes zingen. W ARMENHUIZEN OP HET NIPPERTJE AP. Dinsdagmiddag geraakte het 4-jarig doch tertje van den heer W. Sp. aan den Oude- wal alhier, spelender wijs te water. Haar vriendinnetje had de tegenwoor digheid van geest, om dit aan buurvrouw Kw., een Heldersche geëvacueerde, te ver tellen en zeide, ik ga naar buurvrouw Sp., want Annie ligt te water. Onmiddellijk snelde Rika Kwast (een Hel dersche jonge dame) naar buiten en sprong pardoes in de nogal tamelijk diepe sloot Spoedig wist zij de drenkelinge, die al in ztfnkenden toestand verkeerde, te redden. Het kind was half bewusteloos, doch spoe dig wist men de levensgeesten op te wek ken. Kranig werk van je, hoor Rika, hier voor een tien. met den paardenarbeid vooral in dezen tijd de bijzondere aandacht verdient De voeding. Over de voeding van het werk paard geeft de heer C. Zwagerman in het productieslag-manifest van a.s. Vrijdag een aantal gegevens, want meer dan ooit dient thans de voe ding van onze werkpaarden zoo rationeel mogelijk te zijn. Waarbij vooral met de twee volgende feiten rekening gehouden moet worden. Allereerst dient in aanmerking genomen te worden, dat de paardenstapel en de mo- tortractie belangrijk beperkt zijn. We staan dus voor het feit. dat bij veel minder paar den veel meer werk verricht moet worden. Als de voeding daarmede niet behoorlijk rekening houdt, zal aan deze verhoogde prestatie-eischen niet voldaan kunnen wor den. Een melkrijke koe reageert op te wei nig krachtvoer en een te weinig edel rant soen door veel minder melk te geven. Een werkpaard, dat in een akkerbouwgebied in Juli voor de zomer-herfstcampagne staat die ongeveer 4J4 5 maanden aanhoudend en zwaar werk brengt reageert daarop door ongeschiktheid om dat werk te vol brengen. Het tweede feit is dat door het wegvallen van den invoer van krachtvoer onze graanproductie dringend noodig is voor de menschelijke voeding, terwijl het edele bedrijfs-voeder zooveel mogelijk voor melk koeien en jongvee beneden 1 jaar bestemd moet worden. Het werkpaard heeft betrekkelijk weinig eiwit noodig. Het rant soen mag tamelijk eiwitarm zijn. Het meer eiwitrijke voer kan dus voor melkkoeien en jongvee gespaard wor den. Naar de paarden dus niet meer edel voer dan noodig is in verband met de arbeidsprestatie. Een eerste eisch van dezen tijd is daarom het werk paard te voeren volgens zijn arbeids prestatie. En dat beteekent practisch: edel en SINT MAARTEN DAT LIEP SLECHT AF. Dinsdagmiddag stond het 4-jarig zoontje van den heer Edsius alhier, met eenigé kleuters nabij den Westfrieschendijk, toen een auto van de verwerkingsinrichting na derde. Een der kleinen bleef halstarrig midden op den weg staan, met gevolg, dat bij uitwijken bovengenoemd knaapje werd aangereden en met een gecompliceerd' been breukje werd opgenomen. Op last van Dr. van Slooten is hij naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. KOEGRAS JULIANADORP. EEN DAGJE OP STAP. Eenige leden van den Bond van Boerhrhen en andere Plattelandsvrouwen maakten Dinsdag j.1. hun jaarlijksoh zomerreisje. Hoe wel het weer de laatste dagen niet tot uit gaan lokte, liet het zich dien dag van den goeden kant zien en vol moed werd de reis aanvaard. De autobusdienst Noord Holland bracht de dames naar Schoorldam, waar vandaan zij langs de prachtige wegen naar Bergen wandelden. In „Duinvermaak" werd een verversching gebruikt en al spoecKg bleek, dat ook groote menschen zich in eeni speeltuin nog kinderlijk kunnen vermaken. Vervolgens ging het op Alkmaar aan, waar gelegenheid was, nog wat inkoopen te doen. Vroolijk en voldaan arriveerde het gezel schap om pljm. 6 uur weer op het dorp. HOOGWOUD DE KOLFSPORT VIERT HÓOGTIJ. De kolfweöstrijd, uitgeschreven door de Hoogwoudsche Kolf vereeniging „Niet Klap pen" ter gelegenheid van het 50-jarig jubi leum en die gehouden is op 10, 11 en 1Z Augustus j.1..in de kolfbaan van den heer D. Bakker, mag in alle opzichten geslaagd heeten. Een groot aantal personen, n.1. 161, heeft aan den vtedstrijd deelgenomen en er is over het algemeen goed gekolfd. Vooral de eerste prijswinnaar, de heer W. Zwaan: uit Wognum, die een kunstvoorwerp ter waarde van f 30.in ontvangst mocht ne men, komt hierbij een extra pluim toe, door 161 punten te slaan in 3 series. De uitslag is: Corpsen: Zilveren beker le prijs „Houdt Maat" te Wognum 450 punten; Lauwertak 2e prijs „Volharding, Oudkarspel 428 pun ten. Personeele prijzen: 1. W. Zwaan, Wog num 161 p.; 2. H. ten Wolde, Krommenie 157 p.; P. Gelder, Oudkarspel 153 p.; 4 J, Buis, Wognum 152 p.; 5. A. Houter, Venhui zen 151 p. en 6. G. Langedijk, Oudkarspel 151 p. (na loting). Prijs Nederlandsche Kolfbond: Hoogste aantal punten eerste twee series; K. Hoek, Hoogwoud 102 p. Serieprijzen le serie: le klas: 1. G. Hop, Noorclscharwoude" 53 p. en 2. P. Molenaar, Zuidscharwoude 53 p. (na loting). 2e klas: 1. K. Kistemaker, Barsingerhorn 53 p. en 2. S. Dekker, Wognum 53 p. (na loting). 3e klas: 1. C. Hoek, Hoogwoud 53 p. en 2, G. Rooker Jaczn., Hoogwoud 52 punten. Serieprijzen 2e serie: le klas: 1. D. de Smeth, Bovenkarspel 50 p. en 2. C. Vlug, Oudkarspel 50 punten (na loting). 2e klas: 1. S. G. Wit, Nieuwe Niedorp 50 p. en 2. P. Toepoel, Nieuwe Niedorp 50 p, (na loting). 3e klas: 1. K. Dekker, Barsingerhorn 51 p, en 2. K. Palensteijn, Binnemvijzerid 51 p, (na loting). Twaalvenprijs J. Schenk, Barsingerhorn, 4 twaalven. Elvenprijs, t. Tongeren Krommenie 5 elven. Tienenprijs, G. P. Rooker, Hoogwoud 5 tienen. De prijzen werden uitgereikt door den voorzitter van „Niet Klappen", notaris Mr, H. de Boer. De vice-voorzitter van den Nederl. Kolf bond, de heer Schenk, van Barsingerhorn, sprak nog enkele woorden van dank tot het actieve bestuur van de juhileerende ver eeniging en zeide, dat het er trotsch op mag zijn een dergelijk kolffeest georgani seerd te hebben. Hij sprak voorts zijn be wondering uit voor de mooie baan en noemde die een der mooiste van Noord- holland. krachtig voer in tijden van groote prestaties en kort daarvoor, matig edel en krachtig voer bij mafige pres taties, en een voeding.met weinig edel ruwvoeder bij niet of zeer wei nig werken. De meeste paarden in Nederland hebbeii lange perioden, waarin ze niet of weinig wer ken. Vele paarden komen biet of zelden tot werkelijk langdurige, groote prestaties. Op de akkerbouwbedrijven op de klei worden daarentegen wel groote prestaties gedurende langere perioden gevaagd. Dit geldt ook voor vele sleepers- en vrachtrijders-paarden. Het rantsoen van het paard dient met de presta ties verband te houden, waarbij men moet rekenen met de gemiddelde verrichting over 'n langere periode, bijv. minstens 14 dagcm De meest rationeel e voeding van werkpaar den is niet in een sch^na vasv te leggen. In' den landbouw wordt het paard practisch uit het bedrijf gevoerd. En die bedrijfsvoeding hangt af van jaargetijde en bedrijfstype. Het komt er dus op aan aangepast aan de bedrijfsomstandigheden (arbeid, veebe zetting en voedselbronnen) rationeel te voeren. Fouten, Vervolgens wordt dan een 3-tal veel voor komende fouten opgesomd, waarna de heer Zwagerman besluit met er op te wijzen, dat naar de prestatie 20 tot 60 kg. voederbie ten per dag moet worden verstrekt, wil men de havergift zooveel mogelijk sparen. Bij topprestaties kan men zonder eenig be zwaar tot 60 kg. voederbieten per dag gaan. Bij zeer zware arbeid is een geringer haver- rantsoen dan 2 a 3 kg. per dag over hef "ge heel niet verantwoord. Bij zwaren arbeid laat zich door bieten en pulp moer haver vervangen dan door de op den duur ver» slappend werkende aardappelen. Het staat vast, dat rationaliseering van de paardenvoeding in deze tijden heel wat mo gelijkheden biedt. Men hoede zi'ch echter voor eenzijdigheid of overdrijving, welke voert tot slappe paarden zonder „inhoud" ea zonder duurzaam prestatie-vermogen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5