RUSLAND N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD FINLAND Radioprogramma als voortdurende bedreiging van - 's-Gravenhage, 13 Aug. Men schrijft ons yan Finsche zijde: De toeschouwer van 1941 heeft aan den dagelijksohen stapel van groote gebeurte nissen op het wereldtooneel al zooveel te .verwerken, dat hem de tijd ontbreekt, om acht te slaan op het decor en de coulissen. Dag aan dag fluiten hem schokkende nieuws (berichten als kogels om de ooren en voor hij gelegenheid heeft .gevonden om ergens tot den achtergrond van de feiten door te drin gen, bespringen hem alweer nieuwe geèeur- nissen. Zoo wendt hij den blik rusteloos van Moermansk naar Tokio, van Saigon naar .Tobroek, van Berlijn naar Londen, gulzig de beelden van den dag in zich opnemend, doch niet in staat, ergens halt te houden en zich in een bepaalde scène van het ontzag lijke drama te verdiepen. Maar ofschoon die «haast en de daaruit voortvloeiende opper vlakkigheid van oordeel, niemand tot ver wijt gemaakt mogen worden, een oogenblik van stilstaan en scherper toezien, blij ft niet temin onontbeerlijk voor ieder, die op een zuiver oordeel, op inzicht meer dan op in druk, prijs stelt. Voor hem kan bijvoorbeeld Finlands nieu we oorlog met Rusland niet alleen maar aanleiding zijn tot het maken van een korte notitie in het boordevolle dagboek van 1941, neen, in de vijandelijkheden tusschen Rus sen en Finnen ziet hij een strijd herleven, begonnon schier in de dagen van een his- torisch-vaag verleden, waarin beide volken alkander voor het eerst ontmoetten. Finland in oorlog met Rusland. Wie denkt in deze dagen niet terug aan die nu alweer ver af schijnende, maar nog zoo dichtbij liggende wintermaanden van 1939-rl940? Wie herinnert zich niet de bijna ondrage lijke spanning, die in November van dat jaar de laatste onderhandelingen Voor het uitbreken der vijandelijkheden begeleidde, en de verbluffende hardnekkigheid, waar mee de Finnen bijna vier maanden lang hun overweldigers weerstonden? En wie weet niet meer, hoe dieji zijn teleurstelling en hoe sterk zijn meegevoel met de Finnen was, toen een militair niet verslagen Fin land het harde dictaat van Stalin en Mo- lotov niettemin te verduwen kreeg? Er wa rén toen al beoordeelaars, die in dien vrede geen einde van een boek, hoogstens het slot van een hoofdstuk konden zien, die vreezend vermoedden, dat de vraatzucht van den Rus- sischen beer niet\ gestild zou blijken te zijn met de brokken van Hangoe en de Kare lische landengte. Bladerend in het lijvige boek der geschiedenis ontmoetten zij telkens opnieuw een Russischen „drang nach wes ten" en zij gingen begrijpen, dat alle Finsch- Russische conflicten herleid moeten worden tot dien drang, niet, zeker niet hoofdzakelijk tot kwesties van „regime". Naar het westen, snaar de Finsche en de Bothnische Golf, wil de Tsaar Peter even hartstochtelijk als later .Tsaar Alexander of Tsaar Nicolaas het wil den, en Stalin en Molotov evenaren in dit opzicht hun voorgangers. Iiyalle eeuwen van hun gevaarlijk be- stacwr ervoeren de binnen den Russischen druk. De heerschers in het groote Slavische rijk mochten '^isselen, St. Petersburg mocht in Leningrad verdoopt en het tsarisme door het bolsjewisme vervangen worden, voor de grondslagen van de Russische buitenland- sohe politiek gold en geldt het- „plus ca change plus ca reste la même chose": de drang naar het westen overleefde alle per- eoons- alle systeemwisselingen. De Finnen bleven altijd een uit hét oosten bedreigd .volk, vormden altijd de eerste linie tegen een naar het westen strevend Russisch im perialisme met het panslavisme als ideolo- gischen achtergrond. Ziedaar de politieke „zin" van hun bestaan, een zin, waarvan het besef onder hen te allen tijde levendig is gebleven, en die hen heeft gesterkt in een verzet, dat in der eeuwen loop alle denk bare vormen heeft aangenomen zonder nochtans een dag te veranderen van karak ter: het was, het is, het blijft verdediging tegen den teugeloozen drang naar het wes ten van allen, die ooit i'n Rusland den scepr ter zwaaiden. Alleen een knagend geweten kan Molotov, den imperialistischen bolsje wist, er toe verleid hebben de Finnen, met bijna komische verdraaiing van de waar heid, te besqjiuldigen van een „drang nach Osten", van een oogje op Leningrad of, wie weet, op Wladiwostok. Wie nog twijfelen mocht, hetzij aan de klaarheid' van Fin lands begrip, voor zijn eeuwig bedreigde situatie, hetzij aan Ruslands werkelijke be doelingen, geneze zich aan de Finsche lite- 303. Schorpioen maakt plannen. 1. „We zullen die Nipper eens laten zien, dat we slimmer zyn dan hy! In ieder geval is er by zijn troep niet een zo'n duiker als jij, Gorilla!" 2. „Hoor eens, Gorilla, als jij de meteoorsteen vindt, moet je niet proberen hem alleen op de wal te krijgen. Dat kunnen we dan veel beter samen opknappen!" 3. „Hier moet het zyn, Gorilla, bereid je maar voor op een flinke duik!" 304. Gorilla voelt niet veel meer voor een dniksprong! 1. „Nou, tot straks, hoor! Ik zal de meteoorsteen de groeten van je doen!!" 2. Een griezelig wezen! „Help, een spook zit me achterna!! Hij heeft me al te pakken!!!" ratuur, de oorlogsliteratuur vooral, en voorts aan de bepalingen van 'het brutale vredesverdrag, dat in den ongeluksnacht van 12 op 13 Maart tusschen Helsinki en Moskou werd gesloten. De literatuur con centreerde zich niet oo een heftig anti-boL' sjewisme, maar veeleer op een alarm tegen de Russische, nimmer aflatende, machtspo litiek in ^estelijke richting, en de bepalin gen van 'het vredesverdrag zeiden geen woord over de vernietiging van hei misda dig uitbuitingsstelsel", waaraan volgens Molotov wel te verstaan het arme Finsche volk was overgeleverd (een vernietiging, die nota bene, de inzet heette van den strijd aan Russische zijde), maar vergrepen zich alleen maar aan strategisch-vitale deelen van het Finsche grondgebied: aan Hangoe, aan Sredni en Rabatsji in het Noorden, aan Kuola-Jaervi, aan Sortavala, aan Viipuri, de oude koopstad, aan het eiland Suursaar in de Finsche Golf, en aan de Karelische landengte, historisch zóó Finscff als de Be tuwe Nederlandsch. In dit opzicht vergeefsch was dezen keer de Finsche verdediging tegen den „erfvij and" geweest. Een ontzaglijk belangrijk stuk Finland de langengte met haar agrari- schen rijkdom, met haar moderne lioutver- werkings- en papierindustrie en met haar grootsche waterkraohtwerken werd met Oost-Karelië dat allang in Ruslands vang arm geknepen zat, tot de Karelisch-Finsche Sovjet republiek vereenigd. Het bittere lot, dat bij den vrede van Dorpat de Oost Kare lische districten Repola en Porajaervi trof, .toen zij door de Finnen aan Rusland werden overgedragen, viel verleden jaar Maart zoo belangrijke centra als Viipuri en Sortavala ten deel. „En nog kon Molotov van den honger niet slapen." Een goed jaar van gespannen wachten en waken verliep. De houten verduisterings- uiken in de Finsche winkelstraten hieven bewaard, de schuilkelders werden intact gelaten. In Europa was de oorlogsvlam laaiend ingeslagen, en wie durfde verzeke ren, dat het vuur van den strijd niet ook Finland opnieuw zou bespringen? Achter eenvolgens verdwenen als gevolg van de sedert September 1939 ingetreden nieuwe politieke verhoudingen in Noord Europa, Polen, Estland, Letland en Litauen- van de kaart. Zou de Russische drang naar het Westen zich ook jegens Finland voor den zooveelsten keer gaan openbaren? Den 22sten Juni ging de lont in het kruit. Duitschlands legers stormden Rusland binnen. Nog hoop ten de Finnen, dat de verschrikkingen van een nieuwen oorlog aan hen voorbij zouden gaan, al wisten zij, dat Rusland al in No vember 1940 van Duitschland de „vrije hand" had verlangd om Finland te liquideeren en de verminkingen van Maart met een alge- heele inlijving van het land bij de Sovjet- Unie te bezegelen. De hoop was ij del. Konden de Finnen enkele aanvankelijke uitdagingen van de Russen nog onbeantwoord laten, op 25 Juni, drie,dagen na het uitbreken vgn de Russisch—Duitsche vijandelijkheden bom bardeerde de Russische luchtmacht opnieuw Finsche steden en 'dorpen. De teerling was geworpen. Finland aanvaardde wederom de bittere consequentie van zijn ligging naast een begeerigen buurman, wiens drang naar het westen ten grondslag lag aan alle op eenvolgende Finsch-Russische conflicten. Weer woedt de oorlog om Hangoe, om het wijde Ladogameer, op de Karelische land engte, vanwaar verleden jaar honderdduizen den Finnen de wijk namen om aan den Russischen greep te ontkomen. Weer rijst in Oost Karelië de hoop op eenwording met het Finsche volk, waarmee de Kareliers vrijwel alles, en op bevrijding ui? de overheersching door de Russen, met wie zij en de Finnen vrijwel niets j\óch taal, nóch godsdienst., nóch ras, nóch cultuur, nóch regime ge meen hebben. En ook nu gaat het om niéts anders dan waarom het altijd ging: een on afhankelijk volksbestaan, om het vrij be houd van streken, die de Fin eeuwen lang als de zijne bezeten,bestuurd, bewerkt en liefgehad heeft. En het is, alsof de „Kale- vala", dat wonderbaarlijk monument van Finsch-Karelische epiek, waarin licht en duisternis op leven en dood elkaar bekam pen, door de wilde jacht der hedendaagsche gebeurtenissen een nieuwe, een heftige ac tualiteit verkrijgt. Een dievenbende ontmaskerd N ij m e g e n, 13 Augustus: De politie te Nijmegen heeft in verband met verschillende inbraken welke geduren de de'laatste weken te Nijmegen gepleegd waren in fabrieken en levensmiddelenpak- huizen, twaalf personen gearresteerd. In den avond van 23 Juli werd te Nijme gen ingebroken in een zeepfabriek. De in brekers werden gestoord en lieten op hun vlucht een luchtpistool achter. De politie stelde bij winkeliers aldaar een onderzoek in en toen bleek, dat dit luchtpistool was ge kocht door een negentienjarigen jongen. Deze werd weldra gearresteerd en na een be kentenis ter beschikking van de justitie in Arnhem gesteld. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, wie de vrienden waren van dezen verdachte. Al deze1 jongelui werden Vrijdag j.1. door de politie gearresteerd. Gebleken is, dat deze jongemannen, twaalf in getal, met eenige ouderen, een dievencomplot vormden, dat ge durende de laatste maanden in verschillen de combinaties inbraken in fabrieken en pak huizen had gepleegd. Zoo werden uit een schoenenfabriek vijftig paar schoenen en uit een andere dertig paar schoenen gestolen pms nog een hoeveelheid leer. Uit levensmiddelenpakhuizen is voor hon derden guldens aan zeep, thee en andere le vensmiddelen gestolen. De daders hebben bekend en zitten nu in arrest. Tevens zijn eenige pogingen tot in braak opgehelderd. Met,de arrestatie van deze bende, heeft 'de Nijmeegsche politie een goeden slag geslagen. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Voordracht. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 Romancers. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Curt Hohenbergen en zfjn orkest. 1.30 Orgelconcert. 2.00 Gooisch strijkorkest, solist en gramo foonmuziek. 4.00 Cursus: Een dominee over dë kerk (Voorbereid door het vrijzinnig protest keAomité). 4.20 raunblers. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Klarinet met pianobegeleiding. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.0'J Residentieorkest. 8.45 Causerie. 9.00 Residentieorkest. 9.15 Causerie: Wat is nationaal socialisme? 9.30 Engelsche berichten. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economie news from Holland. Hilversum p 801.5 m. 1 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang met pianobegeleiding pn gram» foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelconcert. I I 12.45 BNO: Nieuws- en economische berict ten. 1.00 Frans Wouters en zrjn orkest en gr» mofóonmuziek. 3.45 Ernst van 't Hoff en zijn 15 solisten, Ic 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beunBi, berichten. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Wat de Bijbel zelf zegt, voordracht (Voorbereid door de Christelijke radife Stichting). 6.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Economische vragen van den daj n 7.10 BNO: Nieuwsberichten. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Omroeporkest en soliste. 9.00 Ensemble Bandi Balogh. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. (Voorbereid door hf1' Vrijz. Protest. Kerkcomité). 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Interessante grepen Ernstige muziek Het programma van het Gooische strijk orkest o.l.v. Kees Hartveld (Hilversum 14.00 uur) begint met eenige merkwaardig 11 vier- en vijfstemmige dansen van Micha<11 Praetorius uit de verzameling „Terpsichore 1612. Om 20.00 uur Hilversum I dirigeer li Carl Schuricht, bekend door zijn magistral Ic vertolking van Bruckner's symphonieën, d 1' 7ë symphonie in het Kurhaus te Scheven ningen. Voor de jeugd Van 17.3017.45 Hilversum I vertelt d heer C. Ch. Visser van zijn bevindingen 1 dens zijn be zoek aan de groote vulkaan d Bromo in Indië. Mej. G. Edelman vertelt van 15.0015.2 B Hilversum n in de serie „Hoe leeren wi n onze kinderen liefde voor de natuur", ho u brandnetels, die door iedereen maar voc k lastig en onaangenaam worden uitgemaakte toch hun nut hebben. Voor de vrouw Van 15.2015.45 Hilversum n houdt Mevr Schutte Veth een causerie over „Voorkoma is beter dan genezen", een natuurlijke leef' wijze als bron van gezondheid en kracht. Feailletor dooi Philips Oppenhelm 4t Hij was net zoo min gek als ik, ant woordde zijn vader. Hij vertelde mij zijn geschiedenis. Hij voerde onbeteekenende be wijzen aan. Het geheel had zeer goed een puur verzinsel kunnen rijn, maar hij verliet mijn kantoor met een cheque voor vijftigduizend dollar in zyn zak. Hij zou meer hebben kun nen krijgen, indien hy er om gevraagd had. Hij bracht namelijk de knoeierijen van Tositi op het tapyt, waarbij een aantal mannen uit het openbare leven betrokken waren, en waar door het communistische kamp in Frankrijk zoo aanzienlijk versterkt werd. Welnu, vol- £eris hem was de affaire-Tositi slechts een twijgje aan een boom. Hij bevestigde hetgeen ik nu en dan reeds vermoed had dat Frank ryk via zijn openbare lichamen tot aan het ongelooflijke door politici uitgezogen wordt. Volgens hem is daar zoo goed als niemand in de politiek, die het nationaal vermogen niet op groote schaal besteelt. De zes aartsdieven vormen een onder-onsje, en hoe ongelooflijk het ook klinkt, met hetgeen zij ontvreemd hebben, zou Frankrijk zijn geheele sehrild aan Amerika hebben kunnen betalen. Hoe kan een land op zulk een schaal be stolen worden?, vroeg Hamer ongeloovig. Het kwaad begint aan den wortel, ant woordde zyn vader. Je moet bedenken, dat op een begrooting van vijftig milliard of daaromtrent, minstens de helft daarop voor komt aan salarissen, pensioenen, subsidies, enzoovoort, die de Kamer nooit onder de oogen krijgt, noch gespecificeerd worden. De Fran- sche begrooting is een reusachtige pruimen- taart, waarvan zij die er het dichtst bij zitten, een flink stuk afsnijden, en er zijn er slechts weinigen, die zich geen pruim toeëigenen. Daar begint het, en zoo gaat het naar boven... ten tijde van het Tositi-schandaal waar schuwde de man die hun werktuig geweest was, het genoemde clubje, dat tenzij hem behoorlijk de hand boven het hoofd gehouden werd, zekere bewijzen van hun knoeierijen, die door hem verzameld waren, aan rijn rechts kundigen raadsman ter hand gesteld zouden worden. Het antwoord bestond uit twaalf revolverkogels, in het lichaam van Tositi. Je mag dit vreemd vinden, Hamer ik kon het eerst zelf niet gelooven. Maar het Fransche temperament is anders dan het onze. Hoe dan ook, ik kocht het middel om mij van die lijst van zes namen en de schriftelijke bewijzen meester te maken, voor vijftigduizend dollar, dadelijk te betalen, en evenveel, daarna. En heeft u die bewijzen nu in uw bezit? Neen, maar ik weet waar de documenten te vinden zijn, die een paar van -de grootste Fransche staatslieden ten verderve voeren en het geheele land in vuur en vlam zullen zetten. Zij bevinden zich aan boord van jouw jacht de „Paradijsvogel". Hamer was met stomheid geslagen. Hij kon aan niets anders denken dan aan Tanya. Hij waande zich terug in dien nacht, toen zij hem in korte, krachtige taal haar wonderbaarlijk verhaal gedaan had. Ik heb natuurlijk geen zekerheid, ging zijn vader voort, maar ik ben geen lichtge- loovig man en heb er honderdduizend dollar ingestoken. Tal van geheimen zijn op deze wyze tot op den bodem va.n de zee gezonken. Mijn bezoeker was de teekenaar van den scheepsbouwkundigen ingenieur, die de „Pa radijsvogel" ontwierp, en hij gaf mij een plat tegrond, waarop de geheime bergplaatsen aan gegeven waren. En nu weet je, mijn jon gen, waarom ik het hebben moet. Hamer antwoordde niet. Zijn vader sloeg hem onderzoekend gade en begon zich af te vragen of hy niet verkeerd gedaan had met zrjn zoon in te wijden. Hamer kon Frankrijk nooit denzelfden haat toedragen als hij. Het was zijn tweede vaderland geworden. Het was nu echter te laat. Hij had zijn wapens gekozen, en moest zich nu van hen bedienen. En stel eens, dat u die documenten .vindt wat dan?" sprak Hamer éindelijk. Wat ik dan doen zal, zal vtot op zekere hoogte afhangen van de namen van de betrok kenen, antwoordde Luke. Ik beloof je ech ter, dat ik wel weet hoe ik er in hoofdzaak mee handelen zal. Ik zeg niet, -dat ik er geen onbarmhartig gebruik van zal maken, want dat zal ik juist wel doen. Frankrijk zal een schok ondergaan, waarby die van de Revolutie niets is. Vader, zei Hamer, wij zullen elkaar nooit weer zoo dicht naderen als nu het geval is. 't Is nu'het tijdstip voor onbewimpelde woor den. Is uw haat jegens Frankryk ontstaan uit een oogpunt van politiek, of werd hij inge boezemd door een vrouw mijn moeder die niet meer in leven is? Ik ben blij dat je mij die vraag deed, ant woordde Luke Wildburn, maar hoewel je myn zoon bent, Hamer, en de hare, zal ik die niet beantwoorden. Je weet dat ik sedert den dag waarop zij mij verliet, geen voet meer op Franschen bodem gezet heb, en dat ik nooit vergeef. De 'meeste mannén, ging hij vastbe raden voort, ontmoeten in hun leven één groote of één grooten haat. Zoo is het ook met ipij. Ik laa't het aan jou, om dit voor jezelf uit te maken. Ik verzoek je alleen dit: bedenk, dat je nu deelgenoot in het gevaarlijkste geheim ter wereld bent. Eén woord, één kik, en er wordt een heirleger van moordenaars op ons losgelaten. Hoe jij aan boord van dat jacht hebt kunnen wonen en aan den dood ontsnap pen, Hamer, is mij een raadsel, voornamelijk na het bezoëk van die danseres. Het geluk van den naïeve was met je, vermoed ik. Bevindt de Markies de Montelimar zich onder de gecompromitteerden? vroeg Hamer. Hoe kan ik dat weten? antwoordde zijn vader. Dat zal ik je zeggen, zoodra ik de documenten' in mijn bezit heb. Ik vermoed wel, dat de eerste naam de wereld verstomd zal doen staan. Van de andere ben ik niet zoo zeker. Hamer Wildburn voelde zich misselijk en ellendig. Zijn grootste schrikbeeld was, dat de naam van den vader van Lucienne op de lijst voorkwam. Waarom neemt u deze zaak persoonlijk ter Ijand, vader? vroeg hij. De Pers is tegen woordig de Koningin der Aarde. Zij maakt oorlog óf vrede. Zij delft afschuwelijke kom- plotten op. Zij heeft de eer van groote mannen in haar hand, zij werkt ten goede of ten kwade op het geweten van de naties. Maar dat Is haar taak niet.Het is niet aan haar om ge rechtigheid uit te meten. Het is een oneerlijke manier om de schaal der gerechtigheid te doen overslaan. Zoo deze aangelegenheid al aan het 'licht gebracht moet worden, mag het nooit' door de Pers geschieden, vader. Er is in Frankryk althans één man, die vertrouwd kan worden Generaal Perissol. Hij is hf Hoofd van de geheele Fransche politie en de spionnagedienst. Waarom laat u deze zaa niet door hem afwikkelen? Voor zoover lk weet, is Generaal Perissi een man van eer, erkende Luke Wildbufl Van den anderen kant, weet ik niet zekei of hij haar in mijn geest afwikkelen zou. U neemt een groote verantwoordelijk held op u. Niemand laadde misschien ooit een groo tere op zyn schouders, gaf zijn vader toe. -i Maar toch zet ik de mijne er onder. Ik za Ned roepen. Wij kunnen beter een soort ver koopacte opmaken. Ned kan er vanavond me* naar Antibes gaan. Ik heb een vliegtuig reed. Je kunt de cheque dadelijk krijgen. Ik zal die cheque niet aannemen, vader Ik denk daar niet aan. Ik denk eerder aai het verderf van Frankryk, wanneer u die na men bekend maakt. Luke Wildburn antwoordde riietrHij strekti zijn hand paar de schel uit. Hamer greep pols nog juist bijtijds. Doe geen moeite, alstublieft, zei hy. moet even nadenken. Zijn vader keek hem bedaard aan. „Naden ken? Waarover? Over het afstaan van myn jacht aan u riep Hamer wanhopig. U weet wat daarvan dl gevolgen zullen zijn. U weet welk i een moeit het gekost heeft om een kabinet te vormen waarin het Fransche volk vertrouwen heef! Zes maanden geleden verkeerde het land gevaar. Worden die namen bekend gemaakt dan zal het ministerie vallen, het volk niemand meer vertrouwen, en de communist komen aan het roer. Dan is een revolutie niet te vermijden, en wat er van Frankrijk over ls,j" gaat de smeltkroes in. Wordt vervolgd..

Schager Courant | 1941 | | pagina 6