Teleurstelling in Londen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER ONTSLAG LANDARBEIDERS MOGELIJK MITS PERSONEELSBEZETTING GENOEGZAAM BLIJFT DE WREEDHEDEN DER SOVJETS V Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten ROOSEVELT keert terug RAZZIA OP DE GROENTENVEILING TE AMSTERDAM Verduisteren 21.04 uur Conferentie te UTRECHT SUCCESSEN VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Engelschen bombardeeren burgerbevolking Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11573. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 Schagen VOOR akkerbouwbedrijven een man per 12 h.a. wie ring er- meer 15 HA. voor veehouderij- bedrijven een man per 10 hjl VGravenhage, 15 Augustus: Krachtens het bepaalde in het eerste uit- Loeringsbesluit van den Secretaris-Generaal van het departement van sociale zaken be treffende de verordening van den Rijkscom missaris inzake hef, beperken van werk, is de Directeur-Generaal van den Arbeid bevoegd Uitzonderingen vast te stellen op den regel, dat het aan leiders van ondernemingen ver boden is werknemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p van het burgerlijk wetboek op hen van toepassing is. Gebruik makende van deze bevoegd- beid, beeft de directeur-generaal van den arbeid, met ingang van heden, aan de leiders van akkerbouwbedrij- Iven en veehouderijbedrijven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, vergunning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan gedurende acht maanden per ka lenderjaar bij hen in dienstbetrek king zijn, te ontslaan, onder voor waarde, dat in het bedrijf een ge noegzaam aantal mannelijke arbei ders van 14 jaar of onder werkzaam Is en blijft aangehouden. De personeelsbezetting zal als genoegzaam orden aangemerkt, indien zij aan de hier- ider nader uiteen te zetten vereischten be ltwoord t. In uitsluitend akkerbouwbedrij- sn zal de leider van bet bedrijf niet mede lekend als vaste kern gedurende het ij beschikking van de secretarissen-gene- tal van de departementen van landbouw, i visscherij en van binnenlandsche zaken vanji met ingang van 12 Augustus 1941 be- oemd tot directeur-generaal van den land- ud-jouw, G'. Ruiter te Knijpe (Fr.), het ;nri BENOEMD Geestelijken doodgemarteld. BERLIJN, 15 Aug. (A.N.P.) In de ekraine ontdekt men dagelijks nog nieu- ing e wreedheden van de Gpoe en de Sovjet- eermacht. Het aantal onschuldige burgers at in een klein tijdsbestek in de Oekraïne ral- irmoord is, loopt in de tienduizenden. Met 1-v. liddelen. zooals door beschaafde menschen iet kunnen worden bedacht, heeft men ed- etracht, de ongelukkigen tot „verklarin- en" te dwingen. Daar deze menschen niets jisdaan hadden en dus ook geen „verkla nk® Ken" konden afleggen, heeft men ze op ntstellende wijze dood gemarteld.. Vooral ekrainsche geestelijken zijn het slachtof- r van deze wreedheden geworden. Sovjets vallen roode kruis trein aan. Op 13 Augustus hebben vliegtuigen der ovjets bij Minsk een roode kruis trein met ommen en boordwapens aangevallen. De rein was duidelijk voorzien van roode truizen op witten achtergrond. Door dezen anval werden eenige in den lazarettrein Kende gewonden gedood, terwijl verschei ene andere nieuwe verwondingen oplie- BQ. Het .wolletje" wordt opgemaakt voor de arbeiders, die het eerste werkkamp van den Noordoostpolder te Blokzijl Qaan betrekken (van Buiten) geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 12 h.a. bedrijfsoppervlakte in het bedrijf aan wezig moeten zijn en daarenboven gedurende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus, September en October een zooda nig aantal, dat het aantal werkkrachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste een per 8 h.a. bedrijfsoppervlakte bedraagt. Voor akkerbouwbedrijven, gelegen in den Wieringermeerpolder, en in de veenkoloniën is echter cis vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 h.a. en tijdens de ver melde acht maanden een werkkracht per 10 h.a. als een voldoende bezetting aan te mer ken. In veehouderijbedrijven, alsmede in gecom bineerde akkerbouw- en veehouderijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet mede- gerekend als vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 10 h.a. oppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn. Als bedrijfsoppervlakte komt hiervoor in aanmerking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 h.a. voor die gevallen, waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin persoonlijk mede arbeidt Voorts heeft de Directeur-Generaal be paald, dat, bij de berekening van de perso neelsbezetting een arbeider van 21 jaar of ou der voor een werkkracht, van 20 jaar of ou der voor 0,9, van 19 jaar of ouder voor 0,8, van 18 jaar of ouder voor Q,7, van 17 jaar voor 0,6, van 16 jaar voor 0,5, van. 15 jaar voor 0,4, van 14 jaar voor 0,3 werkkracht zal wor den geteld. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat voor ontslag van personeel dat langer dan acht maanden in dienst is, of voor ont slag van personeel in gevallen, waarin de hiervoren omschreven personeelbezetting niet aanwezig is, een bijzondere vei'gunning dient te worden gevraagd bij het districtshoofd der arbeidsinspectie. Na landing zal de Pers direct ontvangen worden. Op het Witte Huis is een draadloos tele gram van den president ontvangen, waarin deze, volgens U. P.,' mededeelt, dat hij bin nenkort nabij Rockland in den staat Maine aan land zal gaan. Roosevelt zal, zoo zegt men, dadelijk na zijn landing vertegen woordigers van de pers ontvangen. Volgens een bericht uit Londen' aan het blad „Sozialdemokraten", aldus S.P.T., zal er na den terugkeer van Churchill een uit voerig communiqué over de bespreking van den Britschen minister-president met pre sident Roosevelt worden gepubliceerd. Gewonde bolsjewisten, krijgsgevangen gemaakt in den vernietigingsslag bij Repola, worden naar den medischen dienst gebracht (Suomen-Holland) Eerst den oorlog winnen dan over wereldordening praten 1 „Komt maar hier en haalt onze wapenen", zegt de Duitsche pers. Madrid, 15 Aug. (DNB-). De correspon dent van het dagblad „Ya" meldt uit Lon den, dat de Rritsche openbare meening zeer teleurgesteld is over het resultaat van de besprekingen tusschen Churohill en Roose velt. De Engelschen hadden gehoopt, zoo schrijft hij, dat er iets concreets uit de ont moeting op de Potomac te voorschijn zou kioanen. Zij dachten, dat Churchill een be langrijk resultaat zou bereiken, dat betrek king zou hebben op de EngelschAmeri- kaansche samenwerking tijdens den oorlog Op dit oogemblik gaat het iederen Engelsoh- nian veel meer aan het hart hoe de oorlog gewonnen wordt, dan hoe er n a den gewon nen oorlog een nieuwe wereldordening" zal worden ingericht. Ook de bevolking van Canada is onbevre digd over de ontmoeting ChurchillRoose velt en legt geen belangstelling aan den dag voor de vredesplannen. Het is mogelijk dat een en ander tot bin nenlandsche politieke complicaties in Cana da zal leiden. Volgens den Londenschen correspondent van de Nya Dagligt Allehanda schrijft de Daily Mail naar aanleiding van de verkla ring van Roosevelt en Churchill: „Wij zijn in oorlog met de Duitschers en niet met de nationaal socialisten. De oorlog moet worden voortgezet met of zonder Hitier Duitsch- land's militaire kracht moet worden gebro ken. onverschillig of Duitschland nationaal socialistisch, conservatief, democratisch of socialistisch is." De Engelsohe Times betoogt, dat de ver klaring niets bevat, dat niet reeds eerder aan beide zijden van den Oceaan gezegd is. Menigeen is van meening dat de verklaring de wereld niets verder brengt en in vele kringen kreeg men „kippevel" bij vergelij king van de verklaring met de 14 punten van Wilson. Het meest zijn zij teleurgesteld, die hadden willen vernemen, wat de Ver- eenigde Staten metterdaad dachten te doen. Duitsche en Italiaansche com mentaren. Indien ge ons wilt ontwapenen, komt dan hier en haalt onze wapenen" aldus een der talrijke uitlatingen, die men in Ber- lijnsche politieke kringen kon hooren naar aanleiding van de verklaring van Roose velt en Churchill. In vergelijking met het lawaai, waar mede de ontmoeting is aangekondigd, noemt men in officieuze kringen den in houd van het gemeenschappelijke commu niqué een uiting van verlegenheid, vol van slechte fantasie en ideologische leuzen waarmede Churchill en Roosevelt de zaak van Engeland een slechten dienst hebben bewezen. Als bepaalde bladen de punten der ver klaring „Roosevelts oorlogsdoel" noemen, is dat onjuist, want Roosevelt kan in het geheel geen oorlogsdoel opstellen, aange zien Duitschland niet in oorlog is met de Vereenigde Staten, aldus oordeelt men in Berlijn. De Italiaansche bladen noemen de ge meenschappelijke verklaring van Roose velt en Churchill een nieuwe oplage van de 14 punten van Wilson. De Popoio di Ro- ma schrijft, dat de verklaring zich van de 14 punten van Wilson onderscheidt, door dat zij maar 8 punten heeft. Overigens be wijst zij, dat noch Engeland noch Amerika sedert den wereldoorlog en het laatste dic taat iets hebben geleerd. De ontwapening van Duitschland, Italië en wellicht ook Japan, opstanding van den volkenbond, waarin Sowjet-Rusland inplaats van Frankrijk de rol op zich zou nemen van gerechtsdienaar, dat is de kern van het En- gelsch-Amcrikaansche voorstel. De geheele wereldhervorming bestaat erin Sowjet-Rus land te maken tot waakhond van Europa. 400 millioen menschen door een bolspewis- tische politiemacht op de knieën te hou den. Al het overige is kletspraat. Een einde aan de hooge grossierswinsten STRENG OPTREDEN TEGEN GROSSIERS, DIE BLIJKBAAR MET EEN REDELIJKE WINST MARGE GEEN GENOEGEN WILDEN NEMEN. 's-Gravenhage, 15 Aug. -De actie, welke de gemachtigde voor de prijzen heeft on dernomen om de prijzen van groenten en fruit op een meer verantwoord peil te brengen, heeft onder de verbruikers veel waardeering gevonden; van de zijde van handelaren, in het bijzonder grossiers, is de medewerking in de eerste dagen van de actie niet overal groot genoeg geweest. Op sommige plaatsen kon men zelfs van open lijke tegenwerking spreken, zooals bijv. op de groote groentenmarkt te Amsterdam. De grossiers brachten hier de kleinhandela ren in een moeilijk parket, omdat zij óf voortgingen tegen te hooge prijzen te ver koopen, óf weigerden te verkoopen. De moeilijkheden, die daarvoor ontstonden, werden door het publiek soms ten onrechte aan de winkeliers verweten, verantwoorde lijk waren echter ten volle de grossiers, die met een redelijke winstmarge blijkbaar geen genoegen wilden nemen. Deze houding heeft den gemach tigde voor de prijzen tot streng op treden doen besluiten. Donderdag morgen verschenen op het groen- tenmarktterrein te Amsterdam de chef van den centralen crisiscontro ledienst te Amsterdam met een twintigtal controleurs benevens een der toegevoegd-inspecteurs voor de prijsbeheersching te Amsterdam. Er werd zoo nauwlettend mogelijk op toegezien, dat de belangen van win keliers en consumenten niet door een betrekkelijk klein groepje gros siers werden geschaad. Over het geheele terrein werden steek proeven genomen en verschillende klein handelaren moesten, voor zij de markt ver lieten, opgeven, welke prijzen zij voor hun groenten hadden besteed. Bleken daarbij te hooge prijzen te zijn, dan werd de grossier, van wien de winkelier had gekocht, opge zocht en zijn geheele voorraad in beslag genomen. Om deze voorraden niet aan de markt te onttrekken, zetten de controleurs zeil den verkoop onmiddellijk na de inbe- slag neming voort. Op een bepaald oogen- blik deed zich de merkwaardige situtatie voor, dat men op verschillende plaatsen van het marktterrein zich ambtenaren van de prijscontrole zag bezighouden met het verkoopen van groenten en fruit. Hetgeen er van de partijen overbleef zal hedenmor gen op de gewone wijze worden geveild. Enkele grossiers meenden even als Woensdagmorgen tegen, het feit. dat hun winsten tot een redelijk peil werden teruggebracht, te moe ten demonstreeren door sluiting van hun stands. Zij ontvingen onmid dellijk de waarschuwing, dat weige ring van verkoop van de aange voerde hoeveelheden tegen de wet tig toegestane prijzen verbeurdver klaring tengevolge zou hebben. Zij kozen eieren voor hun geld en hervatten binnen enkele minuten den handel. Het bleek, dat de winkeliers wel inzien, dat de nieuwe maatregelen op den duur in hun belang kunnen werken. Indien immers ieder zich aan de prijsvoorschriften houdt, is er geregelde handel met normale winst marges mogelijk, terwijl het tenslotte tot gevolg heeft, dat de groenten voor de ge heele bevolking voor lageren prijs zijn te verkrijgen. Controle op de winke liers. De controle op de prijzen, die de winke liers berekenen, is Donderdag op verschil lende plaatsen in het land ingezet. De in specteurs voor de prijsbeheersching be rechtten de overtredingen op zeer snelle wijze, soms zelfs binnen enkele uren. De inspecteur te Arnhem wees Donderdagmid dag tegen overtreders te Arnhem en Apel doorn reeds een negental tuchtbeschikkin- gen. De controle op de kleinhandelsprijzen en waar het noodig is. ook razzia's op de groen- tenveilingen zullen ononderbroken worden voortgezet. De overtredingen worden eiken dag ernstiger opgenomen. Waar men de eerste twee dagen nog iets door 'de vingers zag, volgen nu onmid dellijk proces-verbaal en inbeslag neming. Het. is nie+ mogelijk op een zoo gewichtig onderdeel van onze voedselvoorziening als dat van groenten en fniit onredelijk hoo ge prijzen te laten voortbestaan. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.25 uur Commissaris-generaal Schmidt houdt een diepgaande beschouwing over den binnen- en buitenlandschen politieken toestand. Op 14 Augustus heeft de staf van dé N.S.B. in Utrecht een conferen tie gehouden, waar commissaris- generaal Schmidt in diepgaande be schouwingen den binnen- en buiten landschen politieken toestand heeft behandeld. De leider der N.S.B., Ir. Mussert, ging vervolgens uitvoerig in op de redè van den commissaris- generaal. De leiding der conferen tie was in handen van den plaats- vervangenden leider der N.S.B., van Geelkerken. BEKENDMAKING Herhaaldelijk heb ik de Neder- landsche bevolking er voor ge waarschuwd op eenigerlei wijze de vijanden van Duitschland te begun stigen. Desondanks is weer een ernstig geval van begunstiging van den vijand voorgekomen. Op 7 Au gustus J.L moest op Nederlandsoh gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding maken. De onge deerd gebleven bemanning, bestaan de uit 6 personen, kreeg bij haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, le vensmiddelen en burgerkleeding. Nog dienzelfden dag werden de En gelschen gevangen genomen. De personen, die hulp verleend had den bij de poging om te vluchten, zijn terstond voor een Duitschen krijgsraad gebracht. Deze veroor deelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levens lange gevangenisstraf. w.g. FR. CHRIST1ANSEN. Generaal der Vliegers. Den Haag, 14 Augustus 1941. 19 Britsche machines neergeschoten Berlijn, 15 Aug. (DNB.) -^- In den nacht van 14 op 15 Aug. hebben Duitsche gevechts vliegtuigen hevige aanvallen ondernomen op vijandelijke schepen in de wateren rondom Engeland. Zij vernietigden 20.000 brt. en beschadigden 17.000 brt. Gisteren en in den afgeloopen nacht xljn in totaal 19 Engelsche vliegtuigen neerge schoten. De Engelschen verloren 10 bom menwerpers bij hun aanval op het Duit sche rijksgebied. De andere 9 jagers werden in luchtgevechten boven het Kanaal vernie tigd. BERLIJN, 15 Aug. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommen werpers, die door sterke afdeelingen jagers beschermd werden, gistermiddag aanvallen op het Fransche kustgebied gedaan, die geen enkel militair succes opleverden. Ne gen Spitfires werden door Duitsche jagers en afweergeschut neergeschoten. Naar thans bekend wordt, heeft de terreuraanval 20 dooden onder de burgerbevolking van het gebied rondom Boulogne geëischt, terwijl 20 menschen gewond werden. De veront waardiging onder de bevolking is buitenger woon groot. NIEUWE AARDAPPELSOORT. Volgens de D. Z. wordt de in 1931 door den zoon van den bekenden aardappelkwee- ker G. Veenhuizen te Sappenneer gekweekte soort „Beteka" in groote hoeveelheden voor aanplant beschikbaar gesteld. Beteka blijkt een krachtig ras te zijn met hooge op brengst.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1