Donkere wolken Smolensk omsingeld DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER TWEE SOVJETDIVISIES IN DE PAN 'uvluchtende troepen bij GEHAKT Na het binnenhalen van den oogst VRIJWILI Hl EGIOEN D Nieuwe competitie-indeeling in het naburige Oosten Verduisteren 20.58 uur Moskou gebombardeerd Uitreiking boter- en vetkaarten Geen faotasieprijzen voor „tweedehandsch" latere ils ScfclH Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11575. Uitgave der N.V. Uiig.-Mij". „Hollands Noorderkwartier* Schagen 'd bi) n den )rk9d 3neel« Can* e „gt ds Siag wrg» schte id bft bok» a van daar dl i rai» •chili! n. sport ncuj> hans e Berlijn, 18 Aug. (DNB). Duitsche pantsertroepen hebben van 15 tot 18 Aug. ten Zuidoosten van Smolensk vluchtende eenheden van de Sovjets omsingeld. Tijdens deze driedaagsche aohtervolgingsgevechten maakten de Duitsche pantserkrachten 700 vracht auto's der Sovjets, negentig stukken geschut, 25 stukken luchtdoelgeschut twintig stukken anti tankgeschut, 25 zware gepantserde gevechtswagens ,en tien pantser verkenningswagens buit of vernietigden deze. Er werden meer dan 10.000 gevangenen gemaakt Twee divisies der Sovjets waren daarmede in de pan gehakt Ia steeds nieuwe aanvallen drongen dé uitsche pantserstrijdkrachten van den ank uit diep in de bolsjewistische colonnes oor. Stukken geschut en hespannen voer- ligen werden vernietigd en colonnes in- nterie uiteengeslagen. In een wilden wedloop van drie dagen iet de Duitsche pantserkrachten probeer- >n de Sov jets zich aan de Duitsche omsin- Bling te ontworstelen. Steeds weer werden eine eenheden der Sovjets van de hoofd- lacht losgemaakt en vernietigd. In een orp maakten de Duitsche pantserwagens jftig voertuigen der Sovjets buit. Enkele 'en later werd een bespannen colonne van eer dan 100 voertuigen en een Sovjetbatal- iraalpn infanterie verstrooid en vernietigd. In talrijke afzonderlijke acties brachten Duitsche gepantserde compagnieën den eeofcvjets zware verliezen toe. Ten slotte wer- eedi en de laatste formaties der Sovjets ooi- De pantserwagens kwamen van n hoogte afrijden en vernietigden de bols- man wistische strijdkrachten die zich nog lis-leeds taai verdedigden. Wirwar van kogels. >p 17 Augustus bij de onophoudelijke itervolging drongen Duitsche pantser- rapen een klein dorp aan de bocht van hik m Dnjepr binnen, waar zij honderd Sov- iei] I vrachtauto's en de geheele verzorgings- itai- olonne van een Sovjet divisie buit maak ten of vernietigden en ruim vijfhonderd ge- ingenen maakten. Iul" In een garage van de plaats maakten Duitsche pantsersoldaten bovendien vier ivjet pantserwagens buit, die door de be- rroo anningen daar wegens het regenweer wa- iten n neergezet. De bestuurders van de Sov- be- t voertuigen waren bij het plotselinge ver ten, hijnen van de Duitsche pantserwagens in de war geraakt, dat zij met vol gas de eigen colonnes infanterie inreden, i deze wirwar sloegen de kogels van de rof. uitsche machinegeweren en pantsercolon- am cs, Talrijke voertuigen begonnen te bran- toten. Hondex-den Sovjet soldaten, die vaak eld kaar afmaakten, probeerden te ontkomen. !eni it een afgelegen bosch kwamen vier Sov- t pantserwagens te voorschijn, die een inval op de Duitsche strijdkrachten wil- aat m ondernemen. Reeds op een afstand van 800 meter werden zij na een kort vuurge vecht door de Duitsche pantserwagens ver nietigd. Bij de achtervolging van de bolsjewisten, die de vlucht namen in het gebiedwan den bocht van den Dnjepr, drongen Duitsche pantserwagens diep in de linies én colonnes der Sovjets door. Een gemotoriseerd stuk pantsergeschut der Duitschers geraakte daarbij op verrassende wijze in een Sovjet- colonne van zware trailers met twee batte rijen veldgeschut. De colonne was vergezeld van munitie- en manschapswagens. Voor dat de bolsjewisten van hun verbazing be komen waren, hadden de pantserjagers hun geschut gericht en joegen zij schot na schot in de geheel bezette manschapswagens. Een der munitiewagens geraakte in brand en ontplofte met een hoogen steekvlam. Binnen enkele minuten waren zoo de begeleidende manschappen der batterijen overweldigd. Zes stukken geschut der Sowjets, vier mu nitiewagens en vijftig gevangenen werden door de pantserjagers binnengebracht. Zes vernielde auto's en groote hoeveelheden weg geworpen uitrustingsvoorwerpen bleven aan den rand van den weg liggen. Dat was het tijdstip, waarop de Sovjet oorlogsmachine door Stalin in beweging ge zet zou worden. De oogst, in de Sovjet-Unie en speciaal in de Oekraine wordt binnengehaald, maar zal niet door de handlangers van Stalin aan het volk onthouden worden, daarvoor zorgen de Duitsche bezettingstroepen. Adolf Hitier wachtte niet af, maar wierp de bolsjewistische horden terug. Terwijl de le gers van Stalin door de Duitsche weermacht vervolgd en vernietigd worden, werken reeds duizenden-achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsjewistische terreur geslagen wonden zooveel mogelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der be schaving, directdaarop vestiging van de nieuwe ordening. Ziehier Necterlanders een werk, waaraan u inet eere kunt löeinenien, waaraan u verplicht ben', deel te nrn-en, orn aat dit werk voor het nieuwe 1' r *pa en -lus ook voor ons Drnd ijzeren noodzaak is. Daarom zijn er duizenden landgenooten reeds vertrokken naar het Oostfront, daarom dient ook u zich te bezinnen op de ware be- teekenis van den strijd tegen het bolsjewis me. De ware beteekenis van dien strijd en het doel: het vernietigen van het 'bolsjewisme en het instellen van de nieuwe orde, vragen alle beschikbare krachten: ook uw krachten. Meldt u dus aan bij het Koinginnegxacht 22, 's-Gravenhage. Sedert vier weken bevindt Smolensk zich in Duitsche handen. Tusschen de ruines staat een der kerken onbeschadigd (Orbis-Hol land) Voei&al De afd. waar onze 4e klassers ver tegenwoordigd zijn. in de as. com petitie, ziet er als volgt uit- 4e klasse A: Alkmaar, Atlas, Bergen, B:K.C., Oudesluis, Schagen, Watervogels, Wieringerwaard. Andijk, St George, m.F.C. en Nieuwe Niedorp zijn in de 4e klasse B ingedeeld. Diplomatieke actie van Londen en Moskou Offers der Sovjets tellen nietl Groote belangstelling te Beriijn. In het nabije Oosten pakken zich donkere wolken samen en sinds eenige dagen richt zich in Berlijn de algemeene belangstelling niet al leen op het Oostelijk front, maar ook op de levendige diplomatieke activi teit, welke de tegenstanders der spil- mogendheden in het Nabije Oosten ontplooien. Het is opmerkelijk, dat het Duitsche leger- bericht op het oogenblik in de eerste plaats melding maakt van den zegevierenden op- marsch der Duitsche troepen en hun bond- genooten in het Z.W. der Sowjet Unie. Ter wijl de aanval tot voor eenigen tijd kenne lijk gericht was tegen St. Petersburg, Moskou en Kiejew en het front in het Zuidelijk deel der Oekraine tot aan het strand der Zwarte Zee „alleen maar" geleidelijk verschoof, speelt zich thans tusschen Kiejew en Nicola- jev een bliksemoorlog in optima forma af, die den Sowjetmaarschalk Boedjenni voor problemen stelt, waar hij in geen enkel op zicht tegen opgewassen blijkt te zijn en die zijn troepen dwingt tot een ononderbroken terugtocht, welke volgens de laatste Duitsche berichten hier en daar reeds het karakter lijkt aan te nemen van een vlucht. Intusschen verneemt men, zegt het Hsb., in verband met deze verwikkeling uit Lon den de zonderlingste geluiden.. Zoo raadt niemand minder dan de bekende militaire deskundige Liddel Hart maarschalk Boejen- ni in allen ernst aan het Westelijk deel der Oekraine, met inbegrip van de haven Odes- sa en Nicolajev eenvoudig op te geven, daar het werkelijk vitale front van de Sovjet- Unie pas aan den rand van het Donetz-bek ken zal liggen. Amerikaansche commenta toren hebben dit Leitmotiv prompt overge nomen en overladen de bolsjewistische le gerleiding thans met raadgevingen in den zelfden geest en te Berlijn constateert men niet zonder leedvermaak dat op die manier duidelijk blijkt, dat ook de Sovjet-Unie voor Engeland en Amerika niet meer is geweest dan een barricade, waarachter men uit sluitend zichzelf en zijn egoïstische belan gen verschuilt, zonder in welk opzicht ook rekening te.houden met degenen, die deze barricade met den inzet van hun leven ver dedigen. De ontzaglijke offers, die het Sovjet- leger heeft gebracht om het terri torium der Sovjet-Unie te verdedi gen, zoo zegt men hier, beteekenen in de oogen van Londén en Was hington eenvoudig niets. Men tracht dan ook de leiding er nu zelfs toe over te halen groote uitgestrekthe den van dit territorium zonder slag of stoot te ontruimen, daar .zooals gezegd, „het werkelijk vitale front van de Sovjet-Unie aan den rand van het Donetzbekken zal liggen". In Berlijnsche politieke kringen wordt de beteekenis van het Donetzbekken geens zins onderschat. Desniettemin oppert men de veronderstelling, dat dit zoo nadrukke lijk gepropageerde Donetzfront in verband met het Indische-Ooeaan-front, dat thans de leidende gedachte in Britsche strategie is, voor Engeland (en Amerika) wel eens op zijn minst van even vitaal belang zou kunnen zijn als voor de Sovjets. In dat licht bekijkt men dan ook de intense actie der diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland en de Sowjet-Unie in Tehe ran. Het feit, dat deze actie wordt onder steund door Britsche troepenconcentraties in Irak is voor de Duitsche pers aanleiding om te spreken van op de regeering van Iran gepleegde chantage. In Duitsche poli tieke kringen prijst men de absolute neutra liteit. die- de regeering van den Sjah tijdens het huidige conflict heeft gevolgd. Weer indirecte ci ed ietverleening. Nadat de Vereenigde Staten hadden be sloten d« hulpverleening aan de Sowjet- Unie niet in het kader der leen- en pacht wet te doen plaats hehen. omdat zij Mos kou in staat achten de leveranties contant te betalen, trekt de Engelsche leening van 10.000.000 pond sterling tegen 3 aan Moskou hier uiteraard zeer de aandacht,. Uit het feit. dat tijdens de ontmoeting tusschen Roosevelt en Ghurchill het besluit werd genomen om Enareland behalve de reeds toegestane 7.000.000.000 (zeven mil- liard dollar) nog andere credieten toe te staan in Wallstreet noemt men voor den eerstvolgenden tijd bedragen, die varieeren van 6 tot 10 milliard dollar leidt men Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.30 uur hier af, dat Washington weer wil overgaan tot 't uit den wereldoorlog bekende systeem van indirecte credietverleening. Van den brief dien Churchill en Roose velt aan Stalin hebben gericht en waarin tal van ver-strekkende, zij het ook weinig gespecificeerde beloften werden gedaan over de hulpverleening van beide groote demo cratieën aan de Sowjet heeft men in Berlijn even nuchter kennis genomen als van de aankondiging dat er thans te Moskou een conferentie zal volgen tusschen Stalin en vertegenwoordigers van 'den Britschen pre mier en den Amerikaanschen president. Men verliest te Berlijn niet uit het oog, dat Ira.n en trouwens ook Afghanistan de brug vormen tusschen Britsch-Indië en de rijkste olievelden en kolenbekkens der Sow jet-Unie. En liet is in verhand hiermede, dat zonder eenige ongerustheid maar met de grootste belangsteling de vorming van het front aan den Indischen Oceaan wordt gevolgd. Muzikale koeien geven meer melk Ervaring in Zweden. Op een modelboerderij ten,Zuiden van Stockholm heeft men dezen winter proeven genomen met het geven van radiomuzielt in den koe- stal om den invloed daarvan op de melkproductie te onderzoeken, Dit leverde verrassende resultaten op, zegt de Tel. Van de dertien koeien, die aan de proeven deelnamen, ble ken negen uitgesproken muzikaal te zijn. Maar de melkproductie steeg met gemiddeld *4 liter. Ter wijl de hoeveelheid voedsel zooveel mogelijk constant werd gehouden, gaf men twee maanden achter el kaar muziek en daarop twee maan den geen muziek, zoodat men ver gelijkingen kon maken. Er werd alleen muziek gemaakt ondpr hel herkauwen, zoodat de dieren tij dens het eten niet gestoord werden. Het was merkwaardig om te zien hoe de koeien gingen liggen zoodra het concert begon, om bij het op houden ervan weer op te staan Verder scheen het hun niet onver schillig te zijn welke muziek ten beslje werd gegeven. Zij hielden het meest van vioolsolo en orgel. Men heeft reeds uitgerekend dat Zweden door middel van de muziek 250 ton melk meer per dag zou kun nen produceeren. De kosten van een radio-installatie worden voor een stal met 100 koeien op Kr. 1500.— geschat. Het denkbeeld om koeien onder de tonen van een orkest te laten herkauwen is reeds oud en werd een halve eeuw geleden o.a. in Duitschland toegepast. Vanwege de hooge kosten, die er aan verhon den waren, heeft het nooit verdere uitbreiding gevonden. Het monster van Loch Ness herleefd? Zes meter lang. STOCKHOLM. 18 Aug. (D.N.B.) Het monster van Loch Ness is weer opgedoken, meldt de Londensche correspondent van. Nya Dagligt Allahanda. Een man en zijn drie kinderen beweren het tijdens een tocht je met een roeiboot in het afgeloopen week einde gezien te hebben. Het is vijf a zes m. lang en ziet er ongeveer uit als een boot, die met de kiel naar boven drijft. Het is als een reusachtige zeevogel in een klaar blijkelijk zeer booze bui boven het meer ge vlogen. Tien minuten heeft men het kunnen zien, toen verdween het monster. Duitschland strijdt voor Europa f Hoofdkwartier van den Führer, 18 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In de zuidelijke Oekraine wordt de ach tervolging van den verslagen en deels op de vlucht geslagen vijand naar den bene denloop van den Dnjepr voortgezet. Ook aan de overige deelen van hgt Oostelijk front leverden de operaties belangrijke successen op. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren met goede uitwer king gericht op militaire installaties in Moskou, alsmede op verschillende belang rijke spoorlijnen. Ih den strijd tegen Engeland hebben in den afgeloopen nacht vrij sterke afdee- lingen van de- luchtmacht den ravitaillee- ringshaven Huil met een groot aantal bommen van elk kaliber bestookt. Vol t ref fers in de opslagplaatsen aan de Hum- ber en in oorlogseconomische installaties der stad veroorzaakten verscheidene bran den. Andere vliegtuigenvernietigden bij de Sehotsche oostkust een vrachtboot van 4.000 brt. en beschadigden een ander koop vaardijschip zwaar. Tijdens nachtelijke aanvallen op verschillende Engelsche vliegvelden werden hevige ontploffingen waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen in den nacht van 17 op 18 Augustus op en kele plaatsen van West- en Noordwest- Duitschland een gering aantal brand- en brisantbommen neer. De aanvallen lever den geen enkel militair succes op. Nacht jagers schoten twee Britsche bommen werpers neer. 's-Gravenhage. 18 Augustus. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij deelt in aansluiting aan het dezer dagen gepubliceerde bericht betrefende de uitreiking van boter- en vet kaarten, het volgende mede: Voorop zij gesteld, dat een ieder in aan merking komt voor een boterkaart. degenen die behooren tot de groep van personen, waarvan het inkomen beneden de aangege ven grens ligt. kunnen evenwel desge- wenscht in plaats van een boterkaart een vetkanrt aanvragen. Uitsluitend de laatst bedoelde personen behoeven het daartoe bo- stemde formulier bij den distributiedienst in te leveren. De inkomengrens is berekend per jaar naar den toestand op 1 Augustus 1941: f 1000 voor alleen wonende personen, f 1100 voor een gezin van twee personen, f 1200 voor een gezin van drie personen, enz. enz., dus telkens f 100 per verder gezinslid hooger. Onder gezinsleden worden verstaan de in wonende personen, met uitzondering van ka merbewoners. die hun maaltijden buitens huis gebruiken, kostgangers en personeel. Voorts wordt er op 'gewezen, dat personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, bij deze uitreiking niet voor extra kaarten in aanmerking komen, daar zij reedis bij de uitreiking van de overige distributiekaar ten een bonboekje C. of D. hebben ontvan gen. waarin vetkaarten zijn opgenomen. Zelfkarners zullen ongeacht hun jaar inkomen in het bezit van bóterkaarten worden gesteld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in het bijzonder personen, die tot nu toe een boterkaart ontvingen, doch thans voor een vetkaart in aanmerking wenschen te ko men. ten genoegen van den plaatselijken distributiedienst zullen moeten kunnen aan- toonen, dat hun inkomen thans beneden bo- venigeinoemden grens ligt. Scherpe controle. Het komt in den laatsten tijd herhaalde lijk voor, dat tweedehandsche goederen (bijv. schrijfmachines) worden verhandeld tegen prijzen, welke de op 9 Mei 1940 geldende prij zen aanzienlijk te boven gaan. Zelfs is het geen uitzondering, dat voor tweedehandsche artikelen meer wordt betaald, dan voor over eenkomstige niéuwe goederen, ook indien daarvoor maximum prijzen zijn vastgesteld, Tweedehandsche artikelen mogen in begin sel slechts tegen prijzen worden verkocht, waartegen zij op 9 Mei 1940 plachten te wor den verhandeld. Voor zoover na 9 Mei 1940 met de toestemming van den gemachtigde voor de prijzen van nieuwe artikelen bijzon dere prijzen werden vastgeseld, moeten de prijzen van tweedehandsche goederen van dezelfde soort in een redelijke verhouding be neden de prijzen voor de nieuwe artikelen blijven. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er. de aandacht op, dat dergelijke overtredingen der prijs voorschriften scherp zullen worden gecontroleerd en dat de bedrijvers er van zich aan vervolging door de inspecties voor de prijsbeheersching bloots*>Jcn. engelsche burgerwacht in söw- jet methoden onderricht. Berlijn, 18 Aug. (A.N.P.) Naar de Lon densche berichtendienst meldt, ontvangt de Engelsche burgerwacht thans voortdurend onderricht in sabotage daden volgens Sow jet voorbeeld. 1'n de toepassing der beest achtige Sowjetmethoden door de Engelsche burgerwacht kan een eerste gevolg worden, gezien van het Sowjet-Engelsch verdrag van hulpverleening. De Britten hebben zich in deze Sowjetmethodes inderdaad leermees ters uitgekocht wier beestachtigheid in de geheele beschaafde wereld walging en ver achting veroorazakt heeft.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1