„Productieslag Europa" Moord in de Betuwe Nieuwe successen bij T0BR0EK Wij blijven niet achter In een gistermiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenha- Se gehouden vergadering, georganiseerd oor de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (commissie Dr. Pos- thuma), ter gelegenheid van de opening der fjroote tentoonstelling „De productieslag in Europa", en bijgewoond door alle leidende persoonlijkheden op het gebied van land en tuinbouw in Nederland, heeft de staats secretaris van het Duitsche Rijksministerie voor landbouw en voedselvoorziening, de tieer Backe, een groote rede gehouden ov» de plaats en de beteekenis van den land bouw in het Europa van de naaste toekomst Deze bijeenkomst werd door tal van hooge autoriteiten bijgewoond* Naar aanleiding van een gebeurte nis als de opening van de tentoon stelling „De Productieslag in Euro pa" in Nederland, vraagt men zicih onwillekeurig af, aldus Dr. Backe, of men hier te lande eigenlijk wel groo te resultaten mag verwachten van pogingen tot verhooging van de pro ductie. Wat de opbrengsten per HA. betreft, staat Nederland immers on der alle landen ter wereld zoo onge veer bovenaan, tezamen met zijn na- buurstaten Denemarken en België, Daarom stelt spr. deze vraag doelbe wust aan het begin van zijn uiteen zetting, om van het begin af aan dui delijk te laten uitkomen, dat bedoeld feit geenszins over het hoofd gezien is, maar dat hij er desondanks van overtuigd is, dat onder den invloed van de nieuwe economische staat kunde der groote Europeesche ruimte het productievermogen van Neder land nog tot een aanzienlijke uitbrei ding in staat is. Onder de omstandigheden, welke de voor bije wereld'huishouding bèheerschten, was in Nederland het productievermogen van den landbouw ongetwijfeld tot een groote hoogte gestegen, een 'zoodanige hoogte, dat zij onder de in die dagen optredende econo mische verhoudingen wellicht reeds een topprestatie beteekende. Thans echter zijn deze omstandigheden principieel gewijzigd en door deze wijziging zijn de voorwaarden geschapen voor nieuwe productiemogelijk heden, welke zelfs in het intensieve Neder land volledig kunnen en moeten worden uit gebuit. Onze landbouw kreeg een zeer bijzondere structuur, namelijk van een landbouwgebied waar men veel meer groenten en aardappe len, gedeeltelijk ook ooft, teelde dan men zelf noodig had, en waar dierlijke verede lingsproducten als boter, kaas, vleesch en eieren in veel grootere mate werden voort gebracht dan men zelf behoefde. Maar deze overschotten werden mogelijk, doordat men steeds meer afhankelijk geraakte van den invoer van levensmiddelen en in de laat ste tientallen jaren ook van broodgraan. Een groote klant ging verloren. Gelijktijdig met de ontwikkeling van En geland, het voornaamste afzetgebied van Nederland, dreigde er een tweede gevaar van de zijde van Midden-Europa. Duitschland, door Versailles ver armd, en door onbekwame regee ringen steeds meer van het weer standsvermogen van zijn volkshuis- houding inboetend, beleefde een nog nooit gekende werkloosheid. Deze werkloosheid, welke onder meer tot uiting kwam, doordat de afzetmoge lijkheden voor landbouwproducten voortdurend kleiner werden, had tot gevolg, dat de prijzen van deze laatste bleven dalen. Door het ver armen van Duitschland werden de afzetmogelijkheden voor Nederland- sche tuinbouw- en veeteeltproduc ten veel geringer en bestond er ge- vaar, dat ook deze natuurlijke af zetmarkt in Midden-Europa voor Nederland verloren zou gaan. Thans, na 10 Mei 1040, staat de Neder- landsche boer voor de nieuwe ontwikkeling, welke aanstuurt op verdeeling van agrari sche productie in het groote Europeesche ruim, waarbij de gespecialiseerdelanden als Nederland en Denemarken zullen on dervinden, dat hun landbouw op den duur tot nieuwen bloei zal komen, doordat Duitschland, als kernland van Europa, alles kan opnemen tegen stabiele prijzen en on gehoorde ruilmogelijkheden kan bieden. De veredelingsstructuur van Nederland op het gebied van de veehouderij en de in tensieve groenten- en aardappelteelt is in een later tot vrede gekomen Europeesche ruimte niet overbodig, maar in tegendeel noodzakelijk voor een goede werkverdeeling. Na Dr. Backe sprak Dr. F. E. Posthuma. Hij stelt de vraag waarom, wij al die vreemde import van graan en veevoeder noodig hadden. Kon onze landbouw slechts aardappelen leveren voor het middagmaal en kaas voor export, dingen, waardoor wij een minder vriendelijken bijnaam verwier ven? Spreker wees er op, dat de hooge opbreng sten in den landbouw verkregen werden door een aanvullende overmatige invoer van productie-middelen, speciaal voedergra- nen en veekoeken. Spr. verklaarde vervolgens hoe wij in Ne derland, waar de land- en tuinbouw steeds in den hoek werden gedrukt, toch tot zulke hooge prestaties zijn gekomen en ging de oorzaken na, die tot den noodtoestand der laatste jaren hvebbcn geleid. Op de wereldmarkt was te verdienen. De Nederlandsche agrariër richtte zich op die wereldmarkt, die in de eerste plaats het Britsche rijk behelsde. Eigen voedselvoorziening ver waarloosd. Al die jaren heeft men geen acht gesla gen, zoo ging Dr. Posthuma verder, op de zekerstelling van de voedselvoorziening van het eigen volk. Dat dit nog zoo was in de twintiger jaren, toen iedereen sprak van nooit meer oorlog, volkenbond en verbroede ring, kan ik nog indenken. Geenszins is dit echter te verdedigen in den tijd, dat deze be grippen reeds lang tot waandenkbeelden wa ren geworden en een ieder wist, dat zij, die deze woorden het meest op de lippen hadden, het tegendeel bedoelden. Onze „levensruimte". Spr. kwam hiermede terug op de vraag: „Kan ons volk zichzelf voeden?" We hebben een bevolkingsdichtheid van ver over de 250 inwoners per vierkante kilometer, d.w.z. dat voor icderen Nederlader 40 are oppervlakte beschikbaar is. Na aftrek van de opper vlakte voor' bebouwde kommen, wegen, wa ter en woesten grond, als duinen en zand verstuivingen, blijven nog 30 are cultuur grond per hoofd van de bevolking over.Hier- van werd 2/5 benut als bouwlanden3/5als grasland. Veel is het niet. In de gematigde zone hebben slechts onze zuiderburen even weinig levensruimte. Alle andere volkeren belangrijk meer. Taak van den productieslag. Tot slot van zijn betoog ging Dr. Posthuma dieper in op de taak en de mogelijkheden van den productieslag in Nederland. Als eerste werd genoemd de inrichting van de bedrijven naar de behoefte van het eigen volk. In het bouwjaar 10401941 is reeds een eerste bescheiden stap in deze richting ge zet. In 19411942 zal de oppervlakte bouw grond met 100.000 ha. worden uitgebreid tot ruim een half millioen ha. Spr. ging na waar deze 100.000 ha. te vinden zijn en vond het onverantwoordelijk als we bij evt.. emigratie plannen daarnevens niet gelijktijdig binnen onze eigen staatsgrenzep iedere mogelijkheid uit zouden putten. Daarom mag in Neder land geen plekje onbenut blijven. „Nederland voedt zich zelf!" is een moei-, lijk te vervullen wensch, doch zal ondanks alle zwarigheden en belemmeringen ernstig moeten worden nagestreefd. Wanneer in moeilijke oogenblikkcn een van onze boeren mocht twijfelen, laat hij zich dan de woor den eigen maken, die Adm. de Ruijtèr eens gebruikt moet hebben tot den Heeren Staten en welke luiden: „Indien de Heeren Staten willen, dat ik in het belang van het volk met deze slechte en slecht uitgeruste sche pen den slag tegen den vijand winnen zal, ik zal hem winnen." Zijn gewezen patroon bedreigd ,Als je me niet gauw duizend gulden geeft, sla ik je hersens in". Dat was met nog enkele dergelijke uitdrukkingen de taal, die een 31-jarige vertegenwoordiger Zater dagmiddag j.1. tot zijn gewezen patroon sprak. De laatste liet zich echter niet door deze bedreigingen van zijn stuk brengen, maar belde de politie op, die cfcn aspirant moordenaar arresteerde. Het bleek een be kende van de politie te zijn, die het daarom maar raadzaam achtte, den vertegenwoordi ger tijdelijk zijn vrijheid en daarmee tevens de mogelijkheid om zijn bedreiging uit te voeren, te ontnemen. is Maandag in Pulchri Studio te den Haag voor het publiek opengesteld. Een hoekje van de expositie met Westlandsch fruit, groenten en bloemen (Schimmelpenningh) OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 25. TRANSPORTKOSTEN VAN GROENTEN EN FRUIT BIJ VERVOER OVER GROOTE AFSTANDEN. Detaillisten, die door hen gekochte groenten en fruit over een afstand van meer dan 100 km. moeten transporteeren, kunnen bij de Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 62, 's-Gravcnhage een gespecificeerde declaratie indienen over het bedrag, waarmede hun transportkosten fl.— per 100 kg. te boven gaan. Zij zullen hierop moeten opgeven, op welke veiling werd gekocht, over welken afstand werd ver voerd, terwijl aangetoond zal moeten worden, dat geen ander vervoermiddel mogelijk was en dat de kortste route werd gevolgd. Op grond van deze declaraties zal worden - overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn het meerdere bedrag aan transportkosten te restitueeren. Zijn kippenhok i* abattoir veranderd varkensvleesch in de bedstede lij kenhuisje als slachtplaats heel gewone koppen in de dagbladen tegenwoor dig. Clandestiene slachtingen onder hoogst onhygiënische omstandigheden. Het zooveelste veelzeggende plaatjel (Foto Profilti.) BEDRIJFSONGEVALLEN IN 1939. Blijkens de dezer dagen verschenen onge vallenstatistiek bedroeg het aantal verze- keringsplichtige ondernemingen krachtens de ongevallenwet 1921 op 31 December 1939 195.025 tegen 193.429 op dcnzelfden datum 1938. Het aantal type-werklieden (1 type- werkman 300 arbeidsdagen) steeg van 1.327352 tot 1.384.586 en hun gezamenlijk loon van bijna 1412 millioen tot ruim 1480 millioen gulden. Het gemiddlede dagloon van de verzekerde werklieden voor de gc- heele industrie was in 1939 f 3.56 tegen f 3.54 in 1938 en f 1.67 in 1905'. Het aantal ongevallen, waarvoor schadeloosstelling verschuldigd was, bedroeg in 1939 227.626 tegen 204.145 in 1938, 178.982 in 1937 en 149.682 in 1936. Terwijl het aantal type-werklieden van 1936 tot 1939 achtereenvolgens steeg met 7.5%, 4.3,% en 4.3%, nam het aantal onge vallen resp. toe niet 19.6%, 14.1% en 11:5%. In 1939 kwamen 358 ongevallen met doode- lijken afloop voor. De lasten van de ver plichte verzekering met 'inbegrip van de constante waarde der toegekende renten, doch met uitsluiting van de administratie kosten waren in 1939 ruim 13.1 milloen gul den tegen 11.8 millioen in 1938. Krachtens de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet wa ren op 31 December 1939 110.114 onderne mingen verzekeringsplichtig, waarvan <aan- gesloten bij de Rijksverzekeringsbank 19.783 ondernemingen met 22.419 type-werklieden en ruim 15.8 millioen gulden loon. De dief had een sfrop... De heer des huizes waakte. „Is de naaimachine reparateur er nog"? kwam Zaterdagmiddag een man vragen in een woning aan de Zaanstraat te Amsterdam De vrouw, die hem te woord stond, ant woordde, dat het bezoek van een zoodanigen vakman haar totaal onbekend was en even later vertrok zij, om eenige boodschappen te gaan doen. Dat was het moment, waarop de dief ge wacht had. De deur was niet afgesloten en hij sloop de woning binnen. Zijn eerste gang- was naar het buffet, doch nauwelijks had hij zijn lange vingers daarin gestoken, of de heer des huizes kwam uit de aangrenzende kamer te voorschijn, bedacht zich geen oogenblik, maar pakte den dief in zijn kraag, om hem na korten tijd aan de po litie over te geven. Zijn kippenhok in abattoir veranderd Goede slag te Ede. De Edesclie politie sloeg door de aanhou ding van R. en K., beiden te Ede, een goe den slag. Eerstgenoemde, die ten stelligste ontkende zich aan frauduleuze slachting te hebben schuldig gemaakt, had zijn kippen hok in een "abattoir veranderd. De politie vond als bewijs daarvan een touw met een lus en een stuk pee^ en ook een ijzeren haak met overblijfselen van varkensvleesch en in de plaats van kippenvoeren varkens haar. Bovendien trof de politie op 1 M. diepte nog varkensdarmen aan en een bos varkenshaar. R. bekende toen en gaf toe 44 pond varkensvleesch te hebben verkocht, maar ook de laatste paar maanden ongeveer 40 varkens en 8 schapen te hebben geslacht en verkocht. Vooral in Amsterdam had men daarvoor een afzetgebied gevonden. Tegen beide mannen is proces-verbaal op gemaakt. ERNSTIG ONGELUK IN DE ZWITSER- SCHE BERGEN. Bern, 18 Aug. (D N.B.) De Neue Zueri- cher Zeitung meldt, dat in de Mischabel berggroep een ernstig ongeluk is gebeurd. Dertien bergbeklimmers zijn neergestort. Totdusver is een doode geborgen. Vier Al pinisten zouden gered zijn. Van acht toeris ten heeft men nog geen bericht ontvangen. Het dorpje Est opgeschrikt. Zondagavond om ongeveer half -twaalf werd het dorp Est (bij GeldermaJsen) op geschrikt door een moordaanslag. De 24- jarige Scheffer bleek, op weg naar huis, komende van een buurtavond. midden in liet dorp door den caféhouder Sloot te zijn aangevallen, die hem zware steekwonden toebracht. Het slachtoffer is na ongeveer een half uur hieraan overleden. De dader meldde zich zelf bij de politie. Het lijk werd overgebracht naar het lijken huisje op de begraafplaats te Est. De politie stelt een onderzoek in naar die oorzaken van dit drama. De voedselvoorziening en bestrijding der smokkelarij Doeltreffende maatregelen in de grensgebieden. Ob smokkelerij zooveel mogelijk te voor kómen, heeft de overheid den desibetrcffen- den boeren in de -grensgebieden met betrek king tot het dorschen van graan, peulvruch ten en tot de aflevering ervan aan de provin ciale inkoop-centrales voor akkerbouwpro ducten („pica's") bepaalde verplichtingen opgelegd. De getroffen maatregelenheb l?en ten doel, ten eerste met het dorschen te bespoedigen, ten tweede het toezicht op het dorschen te versoherpen: en ten derde de telers te ver plichten hun graan en peulvruchten aan stonds nadat die zijn gedorsch ter beschik king van de Pica ïn hun gewest te stellen. CHURCHILL IN ENGELAND TERUG GEKEERD. Stockholm. IS Aug. (D.N.B.) Te Lon den is officieel medegedeeld aldus meldt Reuter, dat Churchill en zijn medewerkers Maandagochtend behouden in Engeland zijn teruggekeerd. Italiaaosch weermachthericht Rome, 18 Aug. (Stefani) Het 44Qsle communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „In Noordi-Afrika heeft de DuitschItali- aansche luchtmacht nieuwe successen be haald. Duitsche toestellen hebben opslag plaatsen en havenwerken van Tobroek aan gevallen en branden teweeggebracht. Men constateerde, dat een eerder getroffen schip van 1000 ton gezonken is. Italiaans-che vliegtuigen hebben installaties te Mersa Ma troeh met succes gebombardeerd en tus- schen Mersa Matroeh en Sidi Barrani een koopvaarder, die door oorlogsschepen bege leid werd, tot zinken gebracht. Bij den aan val op Bardia. waarvan in het weermacht hericht van gisteren melding werd gemaakt, werdsn twee vijandelijke vl iegtuigen tot 'r landinc eed wongen: de bemanningen wer den door Duitsche detachementen eevancen eenomen. Britsche vlieetuieen hebben aan vallen gedaan op Benehazi én op een voor uitgeschoven vlieeveld, waar een vijandelijk vlieertuig door afweergeschut werd neerge haald. In Oost-Afrika heeft de vijand nieuwe aan vallen ondernomen op Gondar en de voor uitgeschoven stellingen in dezen sector. Vij andelijke elementen, die onze stellingen te Wolsjefit en Koelkwaber trachtten te nade ren. werden verstrooid en leden verliezen. In de Middellandsche Zee werd een onzer verkenningsvliegtuigen door vijf Spitfires aangevallen. Er ontspon zich pen gevechl waarbij het verkenningstoestel hoewel het beschadigd werd en gewonden aan boord had er in slaagde een vijandelijk toestel neer te schieten en op zijn basis terug te keeren." Amsterdamsche effectenhui Vaste stemming. Hooger kota Opgewekte markt. Nederli sche beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 100-100 3/16 99% 10015/16 100 99 15/16 99 ^915/16 100 T)3%-93 1/16 93-5 93y4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEJ A'dam *37 I 3 's Grav. *37 I 3 N. Holl. '38 3 N.-Holl. '38 II (33 R'dam <37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 AANDEELEN. BANK- EN CRED.*INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194% 194% f Ned. Ind. Handelsb. A 131 134% I Ned. Handel Mij. c.v. A 144% 148 1 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN.) Binnenland. AK.U. 142%-143% 144%-ljl Centr. Suiker Mij. 224% 225 Fokker g. A 229 225 Lever Bros en Unilever cv.A 138-139% Ned. Ford Philips G B.vJL 340 341 243-246% 245y2-l 158% 160 1 Philips pref. A. PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 261%-267% 26 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland-Amerikalijn A. 128%-130% 132VA Kon. Ned. Stoomb. Mij. oaL bez. v. A. 183-185 183-1851 Kon. Pak et vaart A 252 260 Ned. Scheepv. Unie A. 192-194% 194-i SUIKER-ONDERNEMINGEN. H VA. 445-452 456-4 Javasche Cultuur 265 N.LS.U. 244 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 233-236% 238%-24lj Deli, Mij. cv. A. 290-292 291-293 Senembah 233-235 2373,41 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 287-291 291-2931 Dell Batavia Mij. A. 223 232-2311 In den geweldigen slag, die in het Oosten van Europa woedt, vallen slachtoffers. Aan beide zijden zijn gewonden te betreuren, gewonden die dringend hulp en verzorging noodig hebben. Menschen voor wie een snelle hulpverleening de red ding van hun leven beteekent. •Vlak achter de linies zijn de laza retten, veldhospitalen, noodverband plaatsen, hulpposten, waar doktoren en verpleegsters hun heilzamen ar beid verrichten, veelal onder zeer moeilijke omstandigheden. Straks zullen daar ook Nederland sche doktoren en verpleegsters bij zijn. Want Nederland blijft niet achter als het gaat om de hulpvereleening aan oorlogsgewonden. Nederland zendt een eigen Neder landsche ambulance naar het Oost front. Daar is geld voor noodig, veel geld, maar dat geld zal er ko men. Duizenden stortten reeds hun bijdrage op het bekende gironum mer Uw bijdrage wordt ook verwacht. Maak het vandaag nog in orde. Stort op gironummer NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Onrast in het Amerikaansche leger Washington, 18 Aug. (A.N.P.). Naar Ra-I dio Hicksville mededeelt, bevat bet Amerili kaansche tijdschrift „Life" een artikel overl de stemming in het Amerikaansche legerl In een inleiding schrijft het blad, dat heil opperbevel zich ernstig bezorgd maakt overl de stijgende onrust in het leger. Een cort respondent van het blad heeft een week! lang verblijf gehouden bij een troepenonderl deel in het zuiden der V. S. De helft vanj de onder de wapenen geroepen soldateni verklaarde te zullen deserteeren, indien het voorstel tot verlenging van den diensttijd I aangenomen zou worden. Qp alle muren inI de kazernes werd volgens den correspon-I dent het woord „Ohio" geschreven. Dit is een| afkorting voor: „Over the hill in October".! hetgeen in het Nederlandsch vertaald wil! zeggen: „Wij zullen in October desertee-[ ren".

Schager Courant | 1941 | | pagina 2