RADIO Kath. Ned. Boeren- en Tuiodersbood N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD Een onderhond met den pas be noemden commissaris van dezen Bond, den heer Damave. DE KATH. ORGANISATIE ZAL BLIJVEN VOORTBESTAAN. Twee weken geleden is door den rijkscommissaris tot commissaris van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond alle bij de zen bond aangesloten vereenigingen, organisaties en stichtingen, alsmede alle door deze vereenigingen en le den dezer vereenigingen in het leven geroepen en beïnvloede organisaties, instellingen en stichtingen, benoemd de heer O. F. J. Damave te Voorburg. Deze benoeming beteekent derhalve dat de lieer Damave commissaris is van de Katholieke organisaties be treffende de Boeren- en Tuinders- stand in al zijn geledingen in ons land. De keuze van den persoon is aanvankelijk een verrissing geweest Menigmaal is de vraag in boerenkringen gesteld: „Wie is de heer Damave? Men weet nu, dat men te doen heeft met een ras-Zuiderling, een Lim burger van tegen de Brabantsche grens en niet met iemand, aan wien men reeds een buitenlandsche afkomst had toegeschreven. Aan een medewerker van het A.N.P., die met den heer Damave een onderhoud had, vertelde hij, dat zijn taak niet die van een dwarsdrijver is, een afbreker, een vernieti ger, maar die van een opbouwer en zuive raar. Al wat in noesten vlijt ook door de Ka tholieke boeren in hun organisaties is be reikt, moet behouden blijven in het belang van de boeren, in het belang van ons land en volk, aldus de heer Damave. Het ligt geenszins in mijn voor nemen, de Katholieke organisaties als zoodanig te doen ophouden te be staan. Ik bouw met de bestaande organisaties verder. Ik verwijder daaruit, zooals ik reeds zei, wat in het groote gebouw van den toe- komstigen volksvoedingsstand niet thuis be hoort. Maar ik ontzie en erken het katholie ke boerenvolksdeel van Nederland als een waardevol element bij den opbouw van den nieuwen tijd. Daarom zal mijn streven er op gericht zijn, de bestaande organismen, ont daan van wat hen ontsierde, het voertuig te laten zijn, waarmee de Nederlandsche katho lieke boeren den volkstoestand zullen berei ken. Dit is geen zoet gefluit van een ratten vanger van Hameien, maar oprechte wil en wensch. Alle katholieke boeren van Neder land moeten begrijpen, dat d i t alleen mijn streven is en kan zijn. En om hun dit duide lijk te maken, zal ik niet ophouden zulks in weekblad van den K.N.B.T.B., dat tot een der beste boerenweekbladen moet uitgroeien, te blijven betogen. BoerenJjelang vóór alles". Als zij maar goed begrijpen, dat er geen enkele reden tot beduchtheid is; veeleer wel reden tot tevredenheid en optimisme. Uit mijn benoemingbesluit blijkt, dat ik ook commissaris ben van alle andere katho lieke boerenorganisaties buiten den NKBTB. en zijn nevenstellingen. Een eenzijdig be sluit van uittreding uit den K.N.B.T.B. ver andert daaraan niets. Daaraan zal ik ook niet veel aandacht verspillen, aangezien de ze uittreding van geen waarde is. Maar het zou kunnen zijn, dat de een of andere indivi dueel zou meenen, dat hij dit papieren voor beeld zou moeten navolgen. Voor het geval dat dit zou kunnen gebeuren maar ik weiger daaraan te geloven moet ik elkeen er op wijzen, dat het uittreden uit de orga nisatie mede tot gevolg heeft, dat men alle sociale en economische rechten welke men als lid heeft, verliest, terwijl deze juist nu beter dan anders gewaarborgd zijn. „Maar dit, aldus besloot de heer Damave het on derhoud, „zal, naar ik vertrouw, niet behoe ven voor te komen. De voedselbelangen van Nederland zijn zoo alles overheerschend, dat op dit gebied geen onverantwoordelijke han delingen geduld kunnen worden. Dit begrij pen de boeren wel het best 313. Een griezelige vondst. 1. „Kflk eens hier, wat la dat nou weer??" 2. „Wie weet, wat voor vrese lijk drama zich in de oertijd heeft afgespeeld!!" 314. Fatty doet een ontdekking. 1. „Dat is 'em, dat is 'mü Ik heb hem gevonden!!!" 2. „Ja, inderdaad, dat is de meteoorsteen!! Hoe moeten we hem echter op de kant krijgen Vergiftigingsmoord in BORGERCOMPAGNIE? Begin Juli is in Borgercompagnie, gemeente Veendam, overleden mevr. Molema, die in Mei het leven had geschonken aan een kind. Zij had daarbij 'de hulp gehad van een baker, daar ter plaatse woonachtig, mej. D., wier hulp in Juli, toen mevrouw M. zich niet goed gevoelde, wederom werd ingeroepen. Kort daarna ie me vrouw M. overleden. Zeer spoedig de den hardnekkige geruchten de ron de, dat mevrouw Molema geen na tuurlijken dood zou zijn gestorven. Op grond hiervan heeft de justitie een onderzoek ingesteld, met als voor- loopig resultaat, dat mej. D. is aan gehouden op vermoeden van vergif tiging. Invaliditeits- en ouderdomsrente TIJDELIJKE TOESLAG OP DE RENTEN, TOEGEKEND KRACH TENS DE INVALIDITEITSWET EN OP DE KOSTELOOZE RENTEN, TOEGEKEND KRACHTENS ART. 28 DER OUDERDOMSWET 1919. 's-Gravenhage: Het besluit van 9 Juli 1941 van de Secretarissen-Generaal van het Departement van Sociale Zaken en Fi nanciën is op 16 Augustus j.1. verschenen. Aangezien het betrekking heeft op meer dan 260.000 loopende renten en voor al deze gevallen een ambtelijk onderzoek noodig is, kan niet aan alle rechthebbenden onmid dellijk de volledige toeslag worden gegeven, waarop zij ingevolge dit besluit van Juli 1941 af recht hebben. Aan alle rechthebbenden, van wie reeds nu kan worden vastgeseld, dat zij voor toe slag in aanmerking komen, wordt daarom, met welwillende medewerking der postkan toren, op de kwitante, welke in September a.s. betaalbaar is, voorloopig een toeslag van 25 gegeven. Eenzelfde toeslag wordt ge geven over de bedragen der kwitanties van Juli en Augustus. Intotaal ontvangt iedere rechthebbende in September dus een toe slag van 75 percent. Mocht aanspraak op een hoogeren toeslag bestaan, dan gaat deze eveneens Juli 1941 in. Men wordt dringend verzocht geduld te wil len hebben en zich niet met verzoeken om bespoediging tot de rijksverzekeringsbank en tot de raden van arbeid te wenden. Al het mogelijke zal gedaan worden om de nood zakelijke werkzaamheden, die uit den aard tijdroovend zijn, zoo vlug mogelijk te doen verloopen. Op de renten, toegekend na 1 Juli 1941, zal eveneens zoo spoedig mogelijk de ver schuldigde toeslag worden betaald. Personen, die in het genot zijn van een rente, toegekend ingevolge een door hen krachtens art. 10 of art. 24 der ouderdoms wet 1919 gesloten verzekering, en zij, .die een vrije invaliditeits- of een vrije ouderdoms rente krachtens art 93 of art. 94 der inva liditeitswet genieten, hebben geen recht op een toeslag. Italiaaosch weermachtbericht BEDRIJVIG. Rome, 20 Augustus (Stefani): Het 442ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika bedrijvigheid der artillerie en plaat selijke actie van vooruitgeschoven afdeelin- gen. De Engelsche luchtmacht deed een aan val op Tripolis. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en viel brandend in de haven. In de omgeving van Solloem werd een Blenheim gedwongen achter onze linies te dalen. De zes inzittenden werden door een Duitsche afdeeling gevangen genomen. Af- deelingen Duitsche stuka's hebben ter hoogte van Tobroek een Britsch vlooteskader ge bombardeerd. Twee schepen werden tot zin ken gebracht, twee andere ernstig bescha digd. Talrijke opvarenden der tot zinken ge brachte schepen, die in gewapende sloepen het land bereikten, werden door onze afdee- lingen overrompeld en gevangen genomen. In Oost-Afrika voortdurende actie der vij andelijke luchtmacht, die sterk-explosieve en tijdbommen liet vallen, waardoor verschil lende gebouwen in een woonwijk van Gondar beschadigd wei-den. Bedrijvigheid der voor uitgeschoven afdeelingen, welker botsingen voor onze troepen een gunstig verloop had den. Een onderafdeeling jagers heeft, terugkee- rende van een aan vals vlucht, in de nabij heid van de Siciliaansche kust vijandelijke jagers aangevallen. Twee Hurricanes werden neergeschoten. Andere afdeelingen der lucht macht hebben de luchtbases op Malta ge bombardeerd, de doelen getroffen en bran den teweeggebracht. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. PROGRAMMA VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.20 Declamatie. 11.40 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Musiquette. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. I.00 Revida-sextet en gramofoonmuziek. 2.00 Haarlemsche orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Godsdienstige uitzending. 4.20 Sylvestre-trio. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursb. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Viool en piano. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest. 8.45 Causerie „Wat is nationaal-socialisme". 9.00 Zang, clavecimbel en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hilversum H 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. II.00 Voor de jeugd. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Orgelspel (gr.pl.). 1.15 Orkest Malando en solist. 1.45 Gramofnonmuziek. 1 i teri Bl i sge cijf si .V. i 2.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. 2.30 Orgelconcert en zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. !M' 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurrt 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 „Onder de leeslamp" (Voorbereid door dl Christ. Radio Stichting). 18 t 6.15 Ernst van 't Hoff met zjjn 15 solistensc'*' 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. htse 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Curt Hohenberger en zgn orkest en dl Romancers m.m.v. solist. I'^c 9.00 Gramofoonmuziek. rdei 9.15 Rococo-octet. |&kt 9.45 BNO: Nieuwsbeirchten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. tel Interessante grepen Ernstige Muziek: De H.O.V. concerteert van 14.00 tot 16. uur over Hilv. 1 m.m.v. Tiny Kaiser. Z{ speelt het pianoconcert in D. kl. t. „K.V, 466 van Mozart". Het belangrijkste chestrale stuk is de symphonie No. 7 ln A grt t. opus 92 van Ludwig von Beethoven. Van 20.00 tot 20.45 over Hilv. 2 concerteert bet Rotterdamsch Philharmonisch Orkest l.v. Prof. Schnévoigt van uit het Kurhaus te Scheveningen. Uitgevoerd worden de ouverture „Oberon" van von Weber, de Carelische rhapsodie van den Finschen componist Klami en de sym phonie Nr. 38 in D. gr. t. van Mozart. Te 21.00 uur over Hilv. 1 zingt Helene Lu- dolph een solo-cantate van Handel en een tiental liederen van Lorenzo Gregori (1688 tot 1742). Deze componist werd bekend, door dat hij het eerst den naam „concerto grosso" gebruikte. Hans Schouwman begeleidt hem op het clave cymbaal. Voor de jeugd: Van 17.30 tot 17.45 uur over Hilv. 1. Dr. J. H. Schuurman-Stekhoven houdt een drietal leerzame lezingen onder den titel van „Wa ter naar land". De eerste lezing die hij van avond houdt is getiteld: „Landaanwinning ln zee: slikken en schorren". Voor de vrouw: Van 15.00 tot 15.20 over Hilv. 2 houdt Mevr. Heufke Kandelaar-Schot een causerie over „De zegen van den arbeid", waarin zg op zeer warme wijze ons het gevoel geeft, dat werken iets zeer schoons is, dat men nooit met minachting op arbeiders of andere mensehen, die den heelen dag zwoegen, neer mag zien. irkï iits< biec otec ave Ut nr\ mie dre: icti «te Feuilletor door E. Philips Oppenhelm 51. Hij liep naar de verschansing en wuifde Bérard een afscheid toe. De zee was kalmer geworden en de maan brak zich flauwtjes baan door een nevelachtige wolkenbank. In La Garoupe stationneerden verscheidene voer tuigen, maar de plaats zelf was in duisternis gehuld. Ook in het kasteel zag men geen enkel levensteeken. De lantarens langs den strandweg waren uitgedraaid. Alleen de vuur toren wierp zgn lichtbundel over de baai en de donkere bosschen zeewaarts. Hamer daal de de kampanje af en ging den salon binnen. Daar vond hg Auguste met een eenigszins verbijsterde uitdrukking op zgn gezicht. Ik vraag mij af, monsieur, zei hjj, terwijl hij een afgedragen en gescheurde blauwe broek van onder zijn arm trok, of die in dringers bijgeval hiernaar gezocht kunnen hebben Hij hield de broek bij de pijpen in de hoogte en schudde haar uit. Reepen papier, die eenige gelijkenis met de strooken van chequeboekjes vertoonden, een pakket brieven, en een grooter pakket documenten van officieelen aard, met het stempel van de Fransche Republiek, vielen op de tafel. En het laatst, een zwart verzegel de enveloppe, waarop drie namen geschreven waren: Aan Monsieur Edouard Mermillon, Monsieur le Baron de Brett, Of Monsieur Eugène Chauvanne. Hamer las en was sprakeloos van -verba zing. Hij was gedurende den geheelen veelbe wogen nacht vrij kalm gebleven, maar nu be gon alles plotseling voor zijn oogen te draaien. Auguste krabde zich op zijn hoofd. Ik haalde dien rommel maanden geleden uit die holten in den mast en wikkelde dien in deze oude broek, zei hij. Omdat ik niet lezen kan, zag ik het aan voor waardelooze papieren. Juist, waardeloos, herhaalde Hamer. HQ stond op alsof hg droomde. Hij hield een van de vuile broekspijpen in zijn hand, en liet de andere door Auguste vasthouden. Toen nam hij de zwaarwichtige documenten een voor een van de tafel en wikkelde ze weer in hun oorspronkelijke bergplaats. Behalve de papleren, die zijn oog het eerst getroffen had den, waren er vele van niet minder welspre kendheid. Er was een dikke bundel geparfu meerde brieven bij, met een blazoen bedrukt. Er was minstens een dozijn chequeboekjes bij sommige niet half verbruikt. Er was één losse cheque waarvan het bedrag het geheele blauwe strookje scheen te bedekken. Voorts een aantal haastig geschreven briefjes, en een ln perkament gebonden sleutel tot een geheim cijferschrift. En ten slotte, bescheiden, van zwarte en roode en groene zegels voorzien. Hij pakte alles achtereenvolgens in, zonder feitelijk te weten wat hg deed. Eindelijk rolde hij de broek op en bond er een lap zeildoek omheen. Hij hield den bundel onder zijn arm en richtte zich tot Auguste. Zgn knieën knik ten een weinig onder hem. Auguste keek hem in angstige spanning aan. Heb ik verkeerd gehandeld, monsieur? vroeg hij op spijtigen toon. Hamer schudde zijn hoofd, want het spreken viel hem moeilijk. Ik weet het niet, Auguste, zei hij toen, der waarheid pijnlijk getrouw. Bij het aanbreken van den dag, begaf Auguste met een kop thee op een blad, zich naar de hut van Hamer. Nog steeds aange kleed en mét de hand op de kolf van zijn revolver, zat Hamer in half-liggende houding op het bed. Heeft monsieur niet geslapen vroeg Auguste verwonderd. Hamer nam een zittende houding aan. Hij keek naar Auguste, zooals hg hem nog nooit aangekeken had. Heb je met Jean ergens over gesproken? vroeg Hamer. Neen, zeker niet, monsieur, antwoordde Auguste. En heb je vanmorgen met anderen ge sproken Met geen sterveling, monsieur. Zweer mjj dan op het hoofd van je moeder en de zielen van je kinderen, dat je er tegen niemand een mond over zult open doen. Dat zweer ik, antwoordde Auguste, die een godvreezend man was, plechtig. Hamer Wildburn dronk zijn thee en ging weer te bed liggen. Ga op de kajuitstrap zitten, Auguste, beval hij. Roep mij over een uur. Wanneer iemand het jacht nadert, wek je mij onmid dellijk. Begrepen? Volkomen, monsieur, was het antwoord. HOOFDSTUK XXIX. Monsieur Leon Crotières, Lid van de Fran sche Academie, en een van de grootste Euró- peesche moderne geschiedschrijvers, hield met zijn werk op en keek van het terras van zijn villa over de Baai van Garoupe. Hij wees naar een zeer sierlijk jacht, dat de vlaggen van Frankrijk en de Vereenigde Staten voerde. Mijn taak zou gemakkelijker zgn, sprak hij tegen zijn vrouw, die tevens zgn secreta resse was, indien dat schip, evenals de bark van Ulysses, kon spreken. Zijn vrouw legde haar potlood neer. De zomerhitte maakte haar loom, en zij was blij een oogenblik te kunnen rusten. Leg dat eens nader uit, verzocht zij. Wat zou dat schip je kunnen vertellen dat je nog niet weet? Misschien niets, gaf hij toe, en mis schien zeer veel. Je weet, dat het eens het eigendom was van een groot, hoewel schurk achtig financier, die dat schandelijke specu latie- en knoeierijen-systeem op zijn geweten heeft, waardoor Frankrijk ongeveer een jaar geleden aan den rand van den afgrond kwam te staan? Ja, dat herinner ik mij nog. Er ging een gerucht, dat die financier aan boord een vernuftig- bedachte geheime bergplaats had laten aanbrengen, waar hg brieven en kasboeken, en allerlei bewijzen be waarde, die, Indien ze gevonden werden, den goeden naam van verscheidene groote Fran sche politici aangetast zouden hebben. Dat herinner ik mij ook, zei zijn vrouw. Het maakte het drama van den moord op hem zoo veel interessanter. De politie deed een inval bij hem en schoot hem dood, op den dag van het onderzoek. Haar man knikte verstrooid. Als zg dat eens niet gedaan had, merkte hij op. Hoe geheel anders zou de geschie denis van Frankrijk van de laatste jaren dan geschreven zijn! Indien zich ooit het geval voorgedaan heeft, dat het goede uit het kwade voortgekomen is, dan is het dit, zou ik zeg gen. Heb je dan een theorie gevormd? vroeg zg. Verscheidene theorieën, antwoordde hjj. Lieve, een goed geschiedschrijver moet ver beeldingskracht bezitten. Je mag er theorieën op nahouden, maar er niet over schrijven. Ik stel het mij zoö voor, dat die merkwaardige bergplaats onvindbaar geweest zou zgn, ten zij de „Paradijsvogel" zoo goed als gesloopt werd. Ik stel mij voor, dat in den nacht van die communistische opstootjes, toen Made- moiselle Tanya haar hoogste lied zong en alles in rep en roer bracht, en nadat de „Paradijs vogel" door communisten overmeesterd werd dat in dien nacht, zeg ik, die geheime docu menten werkelijk aan het licht gebracht wer den. En zul je dat opschrijven, omdat het er een hoogst interessant tintje aan zou geven? vroeg zijn vrouw nieuwsgierig. Hij glimlachte. Lieve, ik zou het niet kunnen opschrij ven, omdat het slechts een theorie is, en zelfs indien ik het zeker wast, zou ik verplicht zjjn om den weg te volgen, dien door veel grootere mannen dan ik ingeslagen is. Het vergeten, bedoel je? Neen, de documenten vernietigen. Som tijds zie ik het in mijn verbeelding en heb ik moeite om mij tc overtuigen dat het niet de waarheid is. Vertel mij dan eens. Leon, wat je denkt. Ik geloof oprecht, antwoordde Hg, dat hetzij een van de communisten, hetz:j e.*n van hun tegenstanders, die hen verdreven, die ge heime dossiers inderdaad ontdekt heeft Wordt vervolgd. v

Schager Courant | 1941 | | pagina 6