Inschrijringsplicht kamervcfhuurbedrijl Markenbelasting wordt per 1 September opgeheven Dividendstopbelasting aangekondigd BRUTAALTJES! Hooge straffen TAAK DER DEVIEZENBANKEN MOET IX HET NIEUWE EUROPA BREED WOR DEN GEZIEN. HUN TAAK ZAL AAN BELANGRIJKHEID WINNEN. Rede van Mr. Rost van Tonningen, President van de Nederlandsche bank Amsterdam, 27 Augustus. In een op het middaguur in het gebouw der Ne derlandsche Bank te Amsterdam gehouden vergadering van deviezenbanken, heeft de president van de Nederlandsche Bank, de heer mr. M. M. Rost van Tonningen een re de uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen: Bij rondschrijven van 22 Augustps j.l. gaf de Nederlandsche Bank het voornemen te kennen om een aantal hier te lande geves tigde banken en bankiers, naast de bestaan de deviezen-banken, te machtigen, overeen komstig de bepalingen van art. 2 van het deviezenbesluit 1941 werkzaam te zijn. In verband met de uitbreiding van het aantal deviezenbanken. heeft de Nederland sche Bank haar instructie herzien en zij hoopt deze binnen enkele dagen aan u me de te deelen. In verband daarmede zullen de werkzaamheden voor de nieuw-benoem- de deviezenbanken eerst aanvangen, nadat deze herziene instructie hen heeft bereikt. De machtiging, door de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken gegeven, vooronderstelt een oprechte samenwerking tusschen de deviezen-bank en de Nederland sche Bank. In de eerste plaats op h£t ge bied, diat door het deviezenbesluit 1941 wordt bestreken en in de tweede plaats, en niet minder, in het algemeen. De benoeming van een betrekkelijk groot aantal deviezenbanken op dit oogenblik, moet dan ook niet in de eerste plaats wor den gezien als een maatregel, die genomen is om het deviezen-verkeer nog beter te doen functioneeren dan reeds het geval was. In het algemeen hebben deviezen-ban ken er zorg voor gedragen het deviezenver- keer, voorzoover dit nog bestond, zoo goed mogelijk te verzorgen. Het Is geschied om te voldoen aan het verlangen van vele instel lingen, die tot nn toe niet in den kring der deviezen-banken waren opgenomen, en die door dit verlangen niting gegeven hebben aan hun wensch tot nauwere samenwer king met de Nederlandsche Bank. De taak der Deviezen-banken moet in het nieuwe Europa breed wor den gezien. De verdere ontwikke ling van de Europeesche samen werking opent inderdaad in een niet al te verre toekomst de moge lijkheid van een levendiger ver keer met verschillende gebieden van ons vasteland, waardoor dan ook de aan de deviezen-banken toe vertrouwde taak in belangrijkheid zal winnen. Moet reeds naar de opvattingen van het nieuwe Europa elk particulier bedrijf door drongen zijn van het besef, dat in een wel geordende volkshuishouding het dienen van het algemeen belang op het eerste plan staat, zoo geldt zulks in nog sterkere mate voor die instituten, die vor het vervullen van openbare functies zijn aangewezen. Dit nu is met u het geval en ik grijp dan ook deze gelegenheid aan om u op enkele gebieden van werkzaamheid opmerkzaam te maken, waar samenwerking in het bij zonder geboden is. De opheffing der deviezengrens tusschen Nederland en Duitschland met ingang van 1 April was een nieuwe groote stap naar dat vrijere verkeer, waarover in twintig jaren volkenbondsoverleg wel was gepraat, maar nauwelijks eenig resultaat was be reikt. Echter werd op 1 April een slagboom ge handhaafd, die een werkelijk vrijen handel verhinderde, n.1. de geblokkeerde marken belasting. Vooral op de effectenbeurs werd het hand haven van dezen slagboom als een ernstige belemmering gevoeld. Door het stopzetten van den handel in certificaten van Aifleri- kaansche waardepapieren is een groot ge bied van werkzaamheden voor den beurs handel weggevallen. Het moet mij nogmaals van het hart, dat op dit gebied blijken zijn Neerlands jeugd aan den voet van een der .tollen", die in dezen oogst tijd het land stoffeeren (Pax-Holland-De Haan m) gegeven van een gemis aan verantwoorde lijkheid door verantwoordelijke instituten tegenover de Nederlandsche beleggenden be toond, die ergerlijk zijn. Historische omwenteling. Europa is getuige van een historische om wenteling, die de energie en werkkracht der volken van het Noorden voor eeuwen weer meer naar het Oostelijke vasteland richt. Duitschland heeft bij deze ontwikkeling de leiding gekregen, d.w.z. dat het Duitsche be drijfsleven hierbij vooraangaat. Onder deze omstandigheden kwam het de verantwoor delijke autoriteiten hier te lande voor, dat het niet aanging den handel in Duitsche fondsen te belemmeren door het langer hand haven van de geblokkeerde markenbelas ting. Deze zal dan ook op 1 September a.s. worden opgeheven. Op uw instituten wordt bij deze de taak gelegd, de vrijmaking van dezen handel met bezonnenheid te beschouwen en vooral tot bezonnenheid te manen bij het beleggende publiek. Goede voorlichting is thans meer dan ooit gewenscht. Door den oorlog zijn wij niet alleen afgesneden van Amerika, doch ook van onze overzeesche gebieden. De in komsten op Indische papieren hier te lande zullen dus in een niet te ver verwijderde toe komst geheel wegvallen. Ook deze papieren krijgen dus voor den duur van den oorlog een specu latief karakter en het eenzijdig be leggen in deze papieren kan voor kleine beurzen, die van hun in komsten moeten leven, noodlottig worden. Dividendstopbelasting. Daarentegen zijn de inkomsten op binnen- landsche Nederlandsche of Duitsche waarde papieren gewaarborgd. Ik zou echter onvol ledig zijn, als ik in dit verband niet zou wij zen op de dividendstopbelasting, die ook in Nederland binnen afzienbaren tijd zal wor den afgekondigd. Deze belasting legt niet al leen aan de ontvangsten uit Nederlandsche fondsen strenge beperkingen op, doch zal ook een snede doen in het inkomen op ka pitaal in het heden en wellicht ook in het verleden. Ik weet, dat van de zijde van het bedrijfs leven tegen dergelijke belastingen op het kapitaal vaak ernstig wordt opgekomen, doch ik wil er juist in dezen kring op wij zen, dat in een tijd, waar het inkomen uit arbeid zoo zwaar wordt belast, ook het in komen uit kapitaal vanzelfsprekend tot minste-s even groote, zoo niet grootere offers moet worden genoopt. Duitschland strijdt voor Europa f Nieuwe successen aan het Oostfront Hoofdkwartier van den Fuehrer, 27 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der Weer macht deelt mede: Zooals reeds in een extra bericht bekend werd gemaakt hebben formaties van het pantserleger van general-oberst Von KI eist op 25 Augustus na hevigen strijd het bruggenhoofd van Dnjepropetrowsk en de stad zelf in een stormaanval ingeno men. Ook in de nabijheid van de Dnjepr- monding en Zuidelijk van Kiew werden de laatste nog op den Westelijken Dnjepr- oever weerstand biedende strijdkrachten van den vijand, gedeeltelijk in gevechten, van man tegen man, overweldigd. Oos telijk van Wellikije-Luki werd het gros van het 22ste Sovjetleger in hardnekkige gevechten, welke verscheidene dagen duurden, ingesloten en vernietigd. De stad Wellikije-Luki is na heeten strijd ge nomen. Meer dan 30.000 gevangenen en 400 stukken geschut vielen in onze handen. De ongewoon bloedige verliezen van den vijand bedroegen ruim 40.000 dooden. Tus schen het Ilmenmeer en de Finsche golf alsmede voor Reval en aan het Finsche front, blijven de operaties zich met succes ontwikkelen. De luchtmacht heeft zware slagen toegebracht aan troepenconcentra ties ten oosten van Kiew en heeft het spoorwegnet ten westen van Moskou en in het gebied om St. Petersburg voor ge- ruimen tijd vernield. In de Finsche golf hebben afdeelingen gevechtsvliegers 4 stukkenSowjet troepentransportschepen met een gezamenlijken inhoud van 9000 ton tot zinken gebracht, vier andere trans portschepen ernstig beschadigd en bom- treffers geplaatst op een torpedojager en een flottieljeleider. Ten Oosten van het vissohersschiereiland zijn verder twee torpedojagers zwaar beschadigd. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht ha venwerken aan de Oostkust van Engeland en vliegvelden op het eiland gebombar deerd. Bij aanvalspogingen om de Duit sche bocht en de Kanaalkust heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag 23 vliegtuigen verloren, van welke er 11 wer den neergeschoten in luchtgevechten, vier door patrouillevaartuigen, 3 door afweer geschut, 3 door mijnenvegers en 2 door marine-artillerie. Bij een aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op de vlootbasis Alexandrië in den nacht van 25 op 26 Augustus heb ben bomtreffers groote verwoestingen aan gericht in de haven en op de spoorweg emplacementen. Britsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht op eenige plaatsen in West en Zuidwest-Duitschland en o.a. op woon wijken te Keulen brisant- en brandbom men laten vallen. Door afweergeschut werden 2 aanvallende bommenwerpers neergeschoten." De dividendbelasting is trouwens ook in Duitschland ingevoerd, waarmede wederom de eenheid van economische ontwikkeling der beide bloedverwante buurvolken in de zen oorlogstijd onderstreept wordt. Meer en meer zullen vooral nu de laatste slagboom is weggevallen, de beurzen van Berlijn en Amsterdam overeenkomstige ontwikkelingen gaan vertoonen. Dat geldt ook voor de rente-ontwikkeling op de markt voor vaste waarden in de eer ste plaats, dus voor de staatspapieren. Met genoegen heb ik de in mijn jaarverslag als noodzakelijk geschetste ontwikkeling van een daling in den rentevoet en een stijging van de laagrcntende staatspapieren zich zien voltrekken. In Duitschland staan de 3staatsle ningen tegen pari. Ik vertrouw dat dit ook hier, na de stijging der koersen in de laatste maanden, weldra het geval zal zijn. Ik wijs u, mijne hoeren, in het bijzonder op deze beleggingspapieren. Zooals gezegd, vormen Duitsche papieren een prachtig be- leggings-object. Zouden echter, ondanks uwe, zooals ik vertrouw juiste voorlichting, uw cliënten, gedreven uit die haatgevoelens, die enkele kringen van ons volk tot een groep pathologischeziektegevallen maken, toch pa pieren willen verkoopen, dan neem ik als vanzelfsprekend aan, dat u op de Nederland sche staatspapieren, die een vast inkomen afwerpen, opmerkzaam zult maken. In een Europa, aldus besloot de president van de Nederlandsche Bank, waar de tol muren steeds lager worden, waarin dus een vrije handel zal bestaan, zal het economisch draagvlak zoodanig zijn versterkt, dat de openbare schuld daarop zijn vaste grondves ten vindt. De vacantiekolonie werd twee Rotterdammertjes te eng. In de vacantiekolonie „het Rivierhuis" te de Steeg is een aantal kinderen onderge bracht, onder wie een drietal jongens uit Rotterdam. Deze knaapjes gedroegen zich niet netjes en waren deswege door de di rectrice op de vingers getikt. Dit „namen" zij kennelijk niet, „want. toen een dezer da gen de kinderen van een wandeling terug kwamen, waren de Rotterdammertjes spoorloos verdwenen. Men waarschuwde de plaatselijke en de rijkspolitie, ook de mare chaussee ging speuren en politiehonden droegen hun deel tot de algemeene zoek- partij bij. Zonder resultaat evenwel. Den volgenden dag ontving de directrice uit Rotterdam het laconieke bericht, dat de jongetjes in besten welstand per trein waren aangekomen. Van de Steeg naar Arn hem hadden ze geloopen. Het station von den ze en den trein naar Rotterdam ook. Toen de conducteur gedurende de reis kaartjes kwam controlceren, hadden de jon gelui gezegd: „Moeder zit voor in". Het overstappen in Urtecht leverde evenmin moeilijkheden. Het verhaal vertelt niet, hoe deze pientere Rotterdammertjes langs den uitgangscon trole zijn gekomen. Maar thuis kwamen ze zonder oponthoud. Economische rechter slaat raak. De economische rechter te Groningen mr. J. Feitsma, heeft gisteren in verschillende zaken weer zware straffen opgelegd. Zoo veroordeelde hij den koopman T. B. te Doezum, gemeente Grootegast, die van verschillende winkeliers in het Wester kwartier belangrijke hoeveelheden kotffie en thee heeft gekocht buiten de distributie ora en tegen veel te hooge prijzen, overeen komstig den eisch tot zes maanden gevan genisstraf. Tot dezelfde straf werd veroordeeld de winkelier J. S. te Groningen, die de koffie en thee weervan den vorigen verdachte heeft gekocht om ze op zijn beurt te ver koopen aan vrienden en kennissen. De offi cier van justitie had tegen S. acht maan den geëischt. Voorts zijn veroordeeld tot respectievelijk acht en zes maanden gevangenisstraf de los- arbeider J. K. te Nieuweschans en de koop man L. V. te Assen, die van een Gronin ger koopman buiten de distributie om een aantal coupons heerenstoffen hadden ge kocht, welke zij bovendien hadden betaald met een waardeloos Duitsch bankbiljet van 20.000 mark. De officier van justitie had tegen ieder der verdachten, die als smokkelaars bekend staan, acht maanden gevangenisstraf ge- eischt. VERGOEDING VOOR GEBRUIK VAN EIGEN GEREEDSCHAPPEN. 's-Gravenhage, 27 Augustus. De rijks dienst voor de werkverruiming heeft een aanschrijving gericht aan de gemeentebe sturen, waarin wordt medegedeeld, dat aan arbeiders, die gebruik maken van eigen ge reedschap, een gereedschapsvergoeding ge geven mag worden. Deze gereedschapsver goeding komt niet voor subsidie in aanmer king. Zij bedraagt 1 tot 3 cent per uur, af hankelijk van de hoeveelheid gereedschap, die de arbeiders medenemen. Zoo zal voor straatmakers deze vergoeding als regel niet meer dan 1 cent per uur bedragen, terwijl deze vergoeding voor een timmerman, die een kist met verschillend gereedschap naar het werk meeneemt en daar gebruikt, 3 cent per uur zal bedragen. Voor het ge bruik van een eigen schop wordt 1 cent per dag vergoed. Voorts wordt in de circu laire er on gewezen, dat wanneer vakar beiders in accoord werken, aan hen boven het in accoord verdiende loon (exclusief de woonplaatstoelage) een toeslag van 10°'o voor vakbekwaamheid kan worden gege ven. NEGENTIEN PERSONEN GEARRESTEERD De inbraak in de goederenloods van de Stoomtrammaatschappij Oostelijk Groningen. Winschoten, 27 Augustus. Naar aanleiding van. een inbraak in de loods van de Stoomtramimaatschappij Oostelijk Groningen te Winschoten, waarover wij reeds eerder berichtten, heeft de gemeente politie nog een belangrijke ontdekking ge daan. Uit het verhoor van den dader van de inbraak is n.1. gebleken, dat een groot aantal balen suiker uit een fabriek is ont vreemd, benevens hoeveelheden bier, aman delen en thee uit schepen van beurtschip pers aldaar. Enkele van deze diefstallen waren nog niet eens door de eigenaars op gemerkt. Tegen negentien personen heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. In de Staatscourant van gisteren is opge nomen de „eerste uitvoeringsbeschikking'' van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart, die de reeds eerder in het „verorde ningenblad" no. 30 van 5 October 1940 be volen inschrijving voor hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijven regelde. De wijze, waarop de indeeling dezer bedrijven moest geschieden, is nader uitgewerkt in „indee- lingsvoorschrift no. 1", Staatscourant no. 6ï d.d. 31 Maart 1941. Thans is de hierboven genoemde beschik king, alsmede het indeelingsvoorschrift no. 1 in dien zin uitgebreid, dat het kamerver huurbedrijf eveneens zal worden gerekend te behooren tot die ondernemingen, welke voor inschrijving in aanmerking komen. Reden der uitbreiding. De inschrijving van de bedrijven ih Ne derland is noodig voor de toepassing van de distributiewet en andere maatregelen in het belang der bedrij ven. Behoeft bij de kamerverhuurbedrijven niet in de eerste plaats gedacht te worden aan de toewijzing van de levensmiddelen. de inschrijving is zeker noodzakelijk gebleken in verband met de toewijizng van textiel- goederen, diaar zonder inschrijving bij het Rijksbureau het kamerverhuurbedrijf van de mogelijkheid van toewijzingen verstoken blijft, omdat aan aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of leveringsvergun ning alleen voldaan kan worden ten aan zien van lien. die bij het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant, en pensionbe- drij# zijn ingeschreven. Van de zijde der kamerverhuurders is er op aangedrongen, tot deze inschrijving te geraken, opdat dit. bedrijf als zoodanig een officieele erkenning zou krijgen. Wat is kamerverhuur? Onder het kamerverhuurbedrijf wordt ver staan: ..Een inrichting, bestemd tot het te gen betaling verstrekken van logies voor Iangeren tijd, voldoend aan nader door den directetir te stellen eischen." Bij het bepalen van de minimum eischen, waaraan het kamerverhuurbedrijf moet vol doen om voor inschrijving in aanmerking te komen, zal voorloopig worden uitgegaan van de aanwezigheid van tenminste vijf verhuurbare slaapkamers, die. welke bij den ondernemer in eigen gebruik zijn. niet medeeeteld. Hieruit volgt dat wanneer min der verhuurbare kamers in hetzelfde per ceel aanwezig zijn, de inschrijving voor loopig zal worden geweigerd. De kamerverhuring door particulie ren en voorzoovèr deze zich over minder dan vijf slaapkamers uit strekt, valt dus buiten dte verplich ting tot inschrijving. Voor pensionhouders, tevens kamerver huurders, bestaat de inschrijvingsplicht reeds sedert 27 Januari 1941. Wijze van aanmelding. Voor bijzonderheden betrefende de wijze van aanmelding wordt verwezen naar de in de bladen opgenomen officieele publi catie. Het besturen van de ontzaglijke Duitsche gevechtswagens stelt den bestuurders voor een verantwoordelijke taak (Orbls-Holland) Amsterdamscbc effecfenbeuri Tamelijk drukke affaire. Na ger opening flink herstel. Nedt landsche beleggingen kalm. deeld. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. VK. LR Nederland 1941 I 4 9915/16-1001/16 99 15/16-1001/ Nederland 1940 1 4 1003% 1009/1 Nederland 1940 II 4 9!)% f". Idem met bel fac. 100% 100 9/1 Nederland 1938 3.3% 92 3/16-9211/16 92%-92 13/J Oost Indië 1937 3 95y8 9!" Oost Indië 1937 A 3 94% 9 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A dam '37 1 3% 94% 93% 's Grav. *37 1 3% 9(1'4 96 N Holl. '38 3 89% - N. Holl '38 II (3%) 3 92% 91% R'dam '37 I III 3% 93 92% Z.-Holland 1937 3 95 - HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% 98^ AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 198 198 Ned. Ind. Handelsb. A 138% 139 Ned Handel Mij. c.v. A 155 150 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. AK U. 148%-150 147%-lj Centr. Suiker Mij. 229 22" Fokker g A 224 - Lever Bros en Unilever cv.A159%-156% 153-158! Ned. Ford 348 340 Philips G B vA. 253-255 248V2- Philips pret A 1653,4 165 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon Petr. 284-280 276%! SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 143%-146 1421/2-1 Kon. Ned. Sfoomb. Mij. nat bez. v. A 184% 182%-1 Kon Paketvaart A 259% 260 Ned Scheepv. Unie A 199%-197% 192-195 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H V A. 460-463 455-41 Javasche Cultuur 265 265 N.I.S.U. 255 255 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 249%-250%* 24S%. Deli Mij. cv. A 298%-296% 291-29$ Senembah 242%-243% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 296%-299 295%-297) Deli Batavia Mij- A. 241-245 24'" Italiaansch weermacbfberic EENIGE SCHADE IN BENG HAZL Rome, 27 Aug. (Stefani) Het 449s!i communiqué van het ltaliaansche hoofd kwartier luidt: „In den sector Tobroek in Noord-Afriki actie der artillerie tegen Britsche gepani serde strijdkrachten. Engelsche vliegtuige hebben talrijke bommen op Tripolis e Benghazi laten vallen. Er zijn eenige slach offers gevallen, terwijl er eenige schade aangericht. Het afweergeschut te Benghai heeft een vijandelijk toestel neergeschoten In Oost-Afrika heeft de vijand een lievi gen aanval geopend op onze vooruitgescho ven stellingen bij Wolssjefit. die de heldhal tige verdedigers, gesteund door onze vliep tuigen hardnekkig aan de numeriek stei kere Britsche strijdkrachten betwisten, andere sectoren bij Gondar levendige pf vechten tusschen onze tróepen en sterk vijandelijke afdeelingen, die gevoelige vc: liezen hebben geleden. In het centrale gedeelt der Middellandscli Zee hebben onze jachtvliegtuigen een pc vecht gevoerd tegen een numeriek sterkerf vijandelijke afdeeling. Twee Hurricanes wor den neergeschoten. Het vliegveld Micabba Oi Malta is opnieuw door ltaliaansche vliep tuigen aangevallen." VULCAAN WERKT. De Stromboli weert ziek Rome, 27 Aug. (D.N.B.) De vulcaat Stromboli vertoont sedert eenige dagen weer een werking. Een asch- en steenregon vergezeld van een hevig onderaardsch w rommel, veroorzaakte enkele branden in di wijnbergen. 487e STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE DERDE LUBT .Trekking van 27 Augustus. 2000 No. 5014. 1500 No. 17962. 200 No. 7224, 11777. PRIJZEN VAN 45 1474 1502 1504 2608 3661 3691 3724 4160 4410 4787 5002 5034 5376 6197 6372 6452 6551 6601 7016 7137 7202 7374 7404 7538 7571 7870 8662 8750 8957 9076 9164 9198 9218 9266 9523 9558 10438 10503 10575 10907 11143 11344 11589 11902 12030 12209 12400 12426 12579 12646 12829 12864 13185 13313 13640 14046 14096 14181 14678 14749 14816 15406 15822 15830 16070 16353 16532 f6581 16644 17068 17099 17273 17357 17367 17447 17535 17659 18521 18619 18680 18683 19479 19609 19634 19984 20685 208" 20859 20860 20870 21040 21240 21246 21364 21603 21815

Schager Courant | 1941 | | pagina 2