tl'foill'HIli Iran Dlficieel Italiaansch bezoek aan HET VREEMDELINGENVERKEER IN DEZEN ZOMER ben druk seizoen achter den rug DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER PRINS KONOJE AAN ROOSEVELT Nedcrlandsche s.s. „Slamat" tot zinken gebracht Verkeerde practijken op het IJsselraeer St. Petersburg Verduisteren 20.36 uur Het verbod van z.g. lokloonen Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Scha gen. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11584. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Schagen 's-Gravenhage, 28 Aug. De persafdeeling yan de A.N.V.V. schrijft: „Hoe zal het seizoen met betrekking tot liet vreemdelingenverkeer worden?" De groote vraag van het begin van den zomer i» gewijzigd in die van „Hoe is het seizoen geweest?". En dan kan onmiddellijk gezegd worden, dat er een druk, in de meeste ge vallen zelfs een zeer druk seizoen mocht worden geboekt. Ons volk heeft zich door de omstandigheden niet uit het veld laten slaan, maar heeft de moeilijkheden ovei*- wonnen, de beperkingen aanvaard en heeft er van gemaakt, wat er van te maken was, en dat was gelukkig nog heel veel. Dat men in eigen land moest blijven was heelemaal geen bezwaar, want dat eigen land biedt ge noeg schoonheid en afwisseling om er naar hartelust te genieten. Er waren beperkingen, vanzelfsprekend. De Zuidhollandsche en Zeeuwsche eilanden waren voor toeristen niet toegankelijk. De neiging bestaat een vergelijking te trek ken met vorige jaren. Dit is echter heel moeilijk, omdat er allerlei andere factoren in het spel zijn, waardoor een vergelijking moeilijk ié. In de eerste plaats was de lo gies ruimte in bepaalde gedeelten van het land beperkt, en in de tweede plaats waren er hotels, die niet aan alle aanvragen wilden voldoen uit vrees, dat de voedselvoorziening moeilijkheden zou geven, en den goeden naam van hun keuken wilden zij in geen ge val op het spel zetten. Vandaar dat zij be- «loten slechts een ge/ieelte van hun logies- capaciteit te gebruiken. Voor zoover op het oogenblik is na te gaan, heeft het publiek zich over het al gemeen goed gehouden aan de raadgevingen die de A.N.V.V. in samenwerking met de E.V.D. in het begin van het seizoen voor vacantiegangers heeft gepubliceerd. Wel zijn er nog enkele mensohen zonder bonnen op reis gegaan, om dan hoogst verontwaardigd te zijn, als zij moeilijkheden ondervonden in restaurants en hotels. Maar deze gevallen bdhoorden gelukkig tot de uitzonderingen. Hoewel het streven naar vacantiesprei- ding door de omstandigheden tijdelijk naai den achtergrond moest worden gedrongen, waren diezelfde omstandigheden aan den anderen kant tegelijkertijd oorzaak, dat er in de practijk reeds een zekeren spreiding heeft plaats gehad. Het feit, dat vele hotels vol waren, was voor hen, die niet aan een bepaalden vacantietijd gebonden waren, re den, om hun vacantie uit te stellen tot het na-seizoen. Maar niet alleen naar tijd, ook naar plaats heeft een vacantiespreiding plaats gehad. Daarbij hebben de mededeelin- gen die de A.N.V.V. over de bezetting van hotels en pensions gedurende het seizoen aan de V.V.V.'s verstrekte, goede diensten be wezen. De plaatselijke vereenigingen konden daardoor de toekomstige vacantiegangers steeds mededeelen waar zij nog terecht kon den, als het oord hunner oorspronkelijke keuze reeds vol was. Ook op deze wijze zijn er nog vele plaatsen, in ons land. „ontdekt" De indruk, die de A.N.V.V., aan de hand van een door haar, onder de V.V.V.'s inge stelde enquete, dan ook heeft, is, dat het seizoen op enkele uitzonderingen' na die overigens hun oorzaak niet in factoren van vreemdelingenverkeer vonden druk, res pectievelijk zeer druk is geweest. Dat was ook het geval en dit in tegenstelling tot eerder in de dagbladen geuite mededeelin- gen in Valkenburg. Trouwens in geheel Limburg. En een tweede indruk is dat het met va- cantie-gaan zich nog wel eenigen tijd zal voortzetten. En daarvoor is September een bij uitstek geschikte maand, omdat men dan meestal veel kans op mooi weer heeft. De warmte van den zomer mist men dan, maar de temperatuur is frisch en opwek kend, uitermate geschikt en aanlokkelijk voor het maken van fiets- en wandeltochten. "En in welk een schoonheid tooit zich dan de natuur niet. De bladeren der boomen krijgen reeds dat rijke kleurengamma van rood. geel, bruin en paars in velerlei scha keeringen, waarover de zon een warmen gloed legt. De lucht is kruidig en pittig en dunne nevels verzachten alle contouren. En bovendien: het is nergens vol, zoodat men naar hartelust kan genieten, waarvan dan ook ongetwijfeld velen gebruik zullen ma ken. Japansche ambassadeur over handigt Roosevelt een persoon lijk schrijven van den Japan- schen minister-president. De Japansche ambassadeur, No- moera, heeft president Roosevelt he den een persoonlijk schrijven van den Japanschen minister-president overhandigd. In aansluiting daar op heeft Nomoera een onderhoud gehad met President Roosevelt en met den minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil. Nomoera weigerde den journalisten eenige aanduiding te verschaffen omtrent den inhoud van de boodschap. Na de ontvangst van den Japanschen ambassadeur verklaarde minister Huil, dat president Roosevelt op den persoonlijken brief van den Ja panschen minister-president ook persoonlijk zal antwoorden. D« Amerikaansche benzinever schepingen naar Wladiwostok. New-York, 28 Aug. (D.N.B.) Ondier vette koppen houden zich zoowel de „New York Times" als die „New York Herald Triibune" bezig met de verklaring van den Ameriikaaschen minister van buitenland- 6che zaken Cordell Huil omtrent de Ameri kaansche leveringen naar Wladiwostok en omtrent de Japansche reactie op deze leve ranties. De bladen berichten voorts nog over de Woensdag uitgevaardigde proclamatie van Roosevelt. krachtens welke al het oorlogs materiaal en alle grondstoffen en machinp- rieën voor de vervaardiging van oorlogs materiaal onder exportlicentie geplaatst worden. Deze verordening betreft in de oerste plaats de Philippijnen, waarvoor Reen exportlicenties meer zullen worden goedgekeurd. De „New York Times" meldt in dit ver band uit Washington, dat de verklaring van Huil betreffende Japan zoo uitgelegd moet worden, dat de Ver. Staten ook ver der het recht opeischen. Amerikaansche schepen over den Stillen Oceaan naar Wla diwostok te zenden, ongeacht de positie van Japan. De „New York Herald Tribune" schrijft Zoowel Roosevelt als Huil hebben in hun jongste verklaringen te verstaan gegeven, dat de Amerikaansche regeeripg vastbe sloten is. den bolsjewisten vliegtuigen en benzine te doen toekomen, evenals zij vast besloten is te verhinderen, dat Japan voor de oorlogvoering belangrijke leveranties ■van de Philippijnen zou kunnen 'betrekken. Tokio, 28 Aug. (D.N.B.) Het Japansche blad de „Nitsji-Nitsji" noemt de Amerikaan sche transporten naar Wladiwostok een be- leediging voor Japan. De houding der Ver enigde Staten tegenover Japan is. aldus het blad. sedert de conferentie tusschen Chur- chill en Roosevelt steeds uitdagender gewor den, het heeft er den schijn van, dat Was hington zelf op een crisis in den Stillen Oceaan aanstuurt. Daarom heeft men hier te doen met een Amerikaansch optreden, dat van beslisscnden invloed is op de ge- heele buitenlandsche politiek. De „Hotsji Sjimboem" is van meening. dat de Vereenigde Staten door de transpor ten naar Wladiwostok nieuwen druk op Ja pan willen oefenen. De Vereenigde Staten moeten, aldus dit blad, zich er wel van be wust zijn. dat het geheele Japansche volk achter zijn regeering staat. Rome, 28 Augustus (Stefani): Hét 11.036 ton metende Nederlandsche s.s. „Slamat", dat bij de Britsche koopvaardij vloot was ingelijfd en dienst deed als transportschip in de Middellandsche Zee, is dóór de DuitschItaliaansche luchtmacht tot zinken gebracht. (De „fSlahaat" was een stoomschip met twee schroeven. Het werd in 1924 gebouwd bij de Mij. De Schelde te Vlissingen en was het eigendom van den Rotterdamschen Lloyd (Red.) staakt den strijd Besluit van niéuwe regeering. Teheran, 28 Aug. (D.N.B.) Er is een nieuwe, Iransche regeering gevormd. Mi nister-president is Ali Foeroeghi, die deze functie reeds van 1932 tot 1935 heeft be kleed. Minister van buitenlandsche zaken is Ali Soheili. minister van binncnlandsche zaken Ameri. Met het oog op de overmacht der Engel- sche en Sowjettroepen, die het land zijn binnengevallen, heeft het nieuwe ministe rie in een buitengewone zitting besloten, dat de Iransche troepen hun tegenstand zullen staken, om verder bloedvergieten te voorkomen. Tevoren had Reuter volgens het D.NB. nog gemeld, dat de algemeene mobilisatie van het Iransche leger was afgekondigd. Meaping der Wilhelmstrasse. Berlijn, 28 Aug. (A.K.P.) De staking der .vijandelijkheden, waartoe de nieuwe regeering van Iran heeft besloten, kan naar het oordeel van kringen uit de Wil helmstrasse het treffendst #worden verge leken met de houding, die een in zijn wo ning overvallen weerloos mensch het ver standigst tegenover twee inbrekes zou aan nemen. Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal echter voor vele volkeren leerrijk zijn daar de Iransche regeering volgens de vroegere verstrekte Engelsche verklarin gen, een dergelijken overval eenvoudig voor onmogelijk zou gehouden hebben. Uit Ankara meldt A.N.P.: Sedert de be schieting van de haven van Bender-Sapoer door Britsche oorlogsschepen zijn, naar het agentschap „Pars" mededeelt, reeds on geveer 100 dooden onder de burgerbevol king te beklagen. Reuter meldt, blijkens een D.N.B.-be- richt uit Stockholm, dat luitenant-generaal Edward P. Quinan belast is met de leiding over de Britsche en Britsch-Indische troe pen in Iran. Verklaring van den Iranschen premier. nieuwen Teheran, 28 Aug. (D.N.B.) Het pers agentschap „Pars" meldt, dat. de nieuwe premier, Foeroeghi, zijn kabinet vandaag aan het parlement heeft voorgesteld. Daar bij heeft hij verklaard, dat de Iransche re geering met den oprechten wensch goede betrekkingen met de vreemde staten te on derhouden en vrede en rust te handhaven aan de Iransche strijdkrachten hevel heeft gegeven zich van allen tegenstand te oiit houden .Het parlement heeft eenstemmig zijn vertrouwen in het nieuwe kabinet uti- gesproken, aldus dit agentschap. Groote partijen visch worden buiten de veilingen om verhan deld. Bunschoten, 28 Aug. In de raadsverga dering der gemeente Bunschoten werd een onderwerp aangesneden, dat van meer al gemeen belang is dan voor de gemeente Bunschoten alleen. Een der raadsleden, visscher van beroep vestigde er de aandacht op. hoe zich den laatsten tijd op het IJsselmecr practijken hebben ontwikkeld, welke niet alleen aan de verschillende gemeenten langs de IJsselmeer kust groote schade berokkenen, doch tevens den bonafiden vischhandel kapot maken. Spr. had hier het oog op de groote partijen visch, welke buiten eenige veiling of vischafslag om, op het IJsselmeer worden verhandeld, waar bij uit den aard der zaak ook geen controle kan zijn op ondermaatsthe visch. Als voorbeeld werd genoemd Spakenburg, waar verleden week meer dan de helit van den totalen aanvoer van paling buiten de visch- veiling om werd verhandeld.. Duizenden kilo's paling werden daar aan het havenhoofd gelost, zonder dat op deze paling controle op maat of prijs was. en zoo als in Spakenburg gaat het in alle visschers- havens langs het IJsselmeer. De vischventers gaan met bootjes het IJsselmeer op, praaien daar de visschers en bieden hun hoogere prijzen voor de visch dan de visschers als vastgestelden prijs op de veiling krijgt. Het zijn niet zoo zeer de bonaficje handelaren, die zich met deze practijken inlaten, doch de zoogenaamde gelegenheidshandelaren, die er den laatsten tijd in grooten getale zijn bijgekomen, nu er bij de bevolking ,veel vraag naar visch is. Vooral over eenige we ken. als de vischvangst minder wordt, zal het euvel zich geducht doen voelen, want dan zal er geen sprake meer zijn. dat er ter veiling voldoende aanvoer voor den bona fiden handel is, daar alles reeds op 't water wordt weggekocht. Nowgorod in Duitsche handen. Groote rookwolken stijgen op nit de olietanks, die door de vluchtende bolsjewisten bij het verlaten der stad, in brand waren gestoken. (Orbis-Holland) Deze verkeerde practijken, welke blijkbaar slechts moeilijk zijn te onderdrukken, leiden er weliswaar toe, dat de visscher hoogere prijzen voor zijn artikel maakt, doch de consument wordt de dupe en moet meer be talen dan een redelijken prijs. In genoemde raadsvergadering werd aan. gedrongen op meer politietoezicht op het IJsselmeer, opdat het gesignaleerde kwaad ten spoedigste de kop wordt ingedrukt. Hier mede zijn de vischhandel en de consument gebaat. tot op 50 km. genaderd REST VAN NOORD-ESTLAND IN DUITSCH BEZIT. B e r 1 ij n, 28 Augustus (D.N.B.) Als aanvulling op het weermachtsibericht .van heden verneemt het D.N.B. van militaire zijde: Aan het front tegen de Sowjets gaat de«situatie aan de Fin serve Golf thans haar beslissing tegemoet. Het is den Duitse hen troepen gelukt, de rest van1 Noord-Estland in bezit te nemen, de eilanden Oesel en Dagoér uitgezonderd. Om de havens en zeesteunpunten Reval en Baltisch-Port wordt thans nog gestreden, doch men kan aannemen, dat ook die binnenkort zullen vallen. Dan zullen de Sowjets nog slechts over de genoemde eilanden Oesel en Dagoer alsmede over het steunpunt Hangoe aan de buitenkust Van de Finsche Golf. dat zij in 1940 van Finland hebben afgeperst, be schikken. Inmiddels is bet gebied om Peters- burg door den Duitschen opmarsch uit het Westen, Zuiden en Zuid- Oosten weer zoo vernauwd, dat de Duitsche troepen ten deele reeds 50 KM. voor Petersburg staan. Aangezien ook de Finsche opmars oh op de landengte van Karelië tusschen het Lu- dogameer en de Finsche Golf voortdmrend ruimte naar het Zuiden krijgt, wordt de verdediging van Petersburg voor de Sow jets steeds moeilijker. De eenige plaats van beteekenis ten Noorden van Petersburg. welke in 1940 aan de Finnen is ontrukt, tw. Wiiborg (Viipuri) is reeds ingesloten. Zoo beschikken de Sowjets thans nog slechts over Kroonstadt en Petersburg als zeesteun punten in de Finsche Golf. De succesvolle oorlog met mijnen van de Duitsche marine in deze wateren en het voortdurende optre den van het Duitsche luchtwapen en van de Finsche marine tegen, konvooien van de Sowjets in de Finsche Golf bemoeilijkt echter ook thans reeds de verbinding der Sowjets met hun buitenposten, welker vol komen afsluiting na den val van Reval en Baltisch-Port verwacht kan worden. UIT HET BRONZEN TIJDPERK. Een ontdekking bij Flensburg: hnnnebed gevonden. In de nabijheid van de stad Flensburg (in Oost-Sleeswijk), zoo seint het D.N.B., bij het dorp Harrislee, heeft het „Kieler Museum für Früh- und Vorgeschichte" een groot hunne- bed met een doorsnee van ongeveer vijf me ter opgegraven; het is de begraafplaats van een voorname persoonlijkheid uit het bron zen tijdperk De ongeveer drie meter lange kist, en uitgeholde eikenstam, is nog volko men intact, doordat er boven en eronder een dunne laag ijzeroer is gevormd. De kist moet nog worden geopend: men hoopt er kleeding- stukken uit 't -bronzen tijdperk in te vinden, zooals ze ook in Denemarken in dergelijke kisten zijn ontdekt. De kring van steenen, die den grafheuvel omringt, is nog voor twee derden aanwezig. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.46 uur 's-G ravenhage, 28 Augustus: De chef van het Ttaliaansche propa- gandabureau der weermacht, kolonel*' van den generalen staf van het lucht wapen, Vecchi, heeft gisteren, verge zeld van zijn medewerkers, een be zoek gebracht aan den ^veermachts bevelhebber in Nederland. Kolonel Vecchi inspecteerde o.a. eerst een eenheid van de marine, waar hij zich vooral ook op de hoogte stelde van de oorlogsberichtgeving. Verder kregen hij en zijn medewerkers in het stafkwartier van den weer machtsbevelhebber van den chef van den generalen staf, generaal-majoor Schwabedissen, een overzicht van de troepenverzorging iri Nederland. In aansluiting hierop gaf commissaris- generaal Schmidt een overzicht van den arbeid der beide instanties, die elkaar op het gebied van propaganda en verzorging aanvullen. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons o.m.: Het uitvoeringsbesluit varl den secretaris generaal van het departement van sociale zaken, betreffende het aanbieden van zooge-> naamde lokloonen, moet in de eerste plaats gezien worden als een aanvulling op de op 28 November 1940 afgekondigde verordening betreffende de totstandkoming van regelin gen betreffende loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. In deze verordening werd, in het kort gezegd, bepaald, dat voor loonsverhooging toestemming van het col lege van rijksbemiddclaars noodig is. zulks ter verkrijging van evenwicht tusschen prij* zen en loonen in de huidige oorlogsomstan digheden. Hoéwei dus in de ordening van de loo nen sinds November van het vorige jaar was voorzien, bleef het tot nu toe nog altijd mo gelijk, dat een werkgever arbeiders in dienst nam tegen een hooger loon dan voor de reeds bij hem in dienst zijnde arbeiders door het college van rijksbemiddelaars was toegestaan. Dat daardoor een afdoende con trole van hoogerhand onmogelijk was, spreekt wel vanzelf, afgezien nog van de on billijkheid van deze werkwijze ten opzichte van de reeds in dienst zijnde arbeiders. Door het uitvoeringsbesluit wordt bereikt, dat in dezen oorlogstijd bepaalde indu- striën, die in het algemeen belang moeten blijven doorwerken, niet leeg gehaald wor den door werkgevers, die lokloonen betalen. Het volksbelang wordt er toch geenszins mee gediend, wannqer arbeiders, die b.v. in den landbouw, dus voor de voedselvoorziening werkzaam zijn, door het aanbieden van hoo gere loonen naar industrièn, waar weelde artikelen worden vervaardigd, worden ge lokt, omdat deze industriën bezet zijn met het vervaardigen van producten, die met het oog op geldbelegging worden gekocht. Hieruit vloeit niet voort en dit dient nadrukkelijk te worden gecon stateerd dat een arbeider ver plicht is in een bedrijf te blijven werken, waar lagere loonen worden betaald dan in 'n soortgelijk bedrijf voor gelijksoortig werk. Bovendien beteekent het uitvoeringsbesluit niet, dat voor werk, dat meer vak bekwaamheid vereischt, geen hoo ger loon zou mogen worden betaald. Het persoonlijk initiatief wordt er dan ook niet door aangetast, terwijl vanzelf sprekend iedere accoord- prestatie in dit verband buiten be schouwing blijft. Met het thans afgekondigde besluit wor den de arbeiders dan ook zeker niet aan banden gelegd. De vakbeweging ziet in het onderhavige uitvoeringsbesluit in geen enkel opzicht een aantasting van de rechten van den arbeider.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1