Jli mag doorrijden" Stadsjeugd op het land! Nieuwe bonnen AiMetiek Boksverbod voor geheel Nederland vervallen Duüschland strijdt voor Europa f 127 Sovjetvliegtuigen vernietigd Aanslag op Laval en Déat Burgers io nood Bonaanwijzing voor aardappels volgt nog. 's-Gravenhage, 29 Aug. De secretaris generaal van het departement van Land bouw en Vissoherij maakt bekend, dat heden zijn aangewezen de onderstaande distributie bonnen, welke in de week van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 33-4 brood, 4 rantsoenen, brood of gebak 33 brood, 1 rantsoen, brood of gebak 83 bloem rantsoen, bloem, brood of gebak 33 vleeesch rantsoen, vleesch of vl.waren 83 vleeschwaren, 1 rantsoen, vl. of vl.waren 83 kaas, 100 gram kaas 83 melk I, 1% L. melk. Gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 13 September a.s. geeft voorts de «net „33 eieren" gemerkte bon recht op het koopen van één ei. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s. De bonnen, welke van 31 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 30 Augustus 1941 worden ge bruikt Zooals bekend is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig: 32 brood, brood of gebak 32 vleesch, vleesch of vleeschwaren 32 vleeschwaren, vl. of vl.waren 32 bloem, bloem 32 melk I, melk 31 reserve, aardappelen 32 reserve, aardappelen 33 reserve, aardappelen 31 eieren, eieren. Aardappelen. De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Honden en kattenbrood. Van 1 tot en met 30 September 1941 wordt op bon no. 16 van de voederkaart voor hon den beschikbaar gesteld voor honden -van de troepen 1, 2, 3, 4, 5 en 6 resp. 10 Kg., 10 Kg. Kg., 5 Kg., 4 Kg., en 3 Kg. hondenbrood. Op bon no.-16 van de voederkaart voor kat ten wordt voor dezelfde periode 1% kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September zijn de bonnen no. 16 van vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. NIEUWE VOORRANGSWEG IN DEN HAAG. WAARVAN EEN AARDAPPEL ALS EERSTE SLACHTOFFER VIEL. Dezer dagen werd de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag voorrangsweg, het geen voor den weggebruiker beteeken|e. dat hij nu door mocht rijden. Dat gevoel dreigt hem tenminste onwillekeurig te bekruipen. De rood witte driehoekige borden met de punt naar beneden, die reeds eenige dagen de zijstraten sierden, die op dezen weg uit komen, zijn nu onthuld. Hun middenveld wordt niet langer verborgen door een juten zak, die eigenlijk te klein is en in hun versch geverfde kleuren vormen zij voor het verkeer, dat uit de zijstraten nadert een duidelijke waarschuwing. Ik mag doorrijden; het is een glorieus ge voel, maar een gevaarlijk. Men is zoo licht geneigd van dat recht tot het uiterste ge bruik te maken en dat dat gevaren ople vert voor den weggebruiker zelf ne voor an deren. behoèft geen betoog. Het eerste dra ma, dat zijn oorsprong vond in dat hard nekkige vasthouden aan het recht, heeft zich reeds afgespeeld. Het was eigenlijk maar een dramatje in zakformaat, maar toch waren er groote tranen mee gemoeid. En aardap pels, wat de zaak nog erger maakt. Over het trottoir reed namelijk een jonge tje met een vliegenden hollander zeldza me verschijning in deze dagen en aan zijn gezicht was maar al te duidelijk te zien, dat hij zich ten volle bewust was van zijn recht tot doorrijden. Hij keek verbeten en vastberaden en zijn heel lichaam schokte op en neer door zijn pogingen de „grooten" bij te houden. Uit de zijstraat kwam een meisje, op een autoped. Aan het stuur hing de zak met aardappels en terwijl het ge zicht van den_ jeugdigen coureur slechts moed en zelfvertrouwen uitdrukte, stond op hiér gelaat groote zorg te lezen. Kennelijk was zij geheel vervuld van de belangrijke zending, die moeder haar had toevertrouwd. Het ongeluk was toen gauw gebeurd. Bij den hoek passeerden de voertuigen elkaar niet volgtjns de regels der kunst; in tegen deel. Een klap. wat gekras en jongen, meis je. step en hollander lagen in een schier onontwarbaar kluwen in de goot. Het eeni ge wat nog in beweging was. waren de tranen van het meisje, de lippen van den kleinen jongen, die allerlei leelijks zei en.... de aardappelen, die her en der wegrolden. Een extra mooie ronde verdween zelfs o ramp in deze tijden in en rioolput, die gulzig geopend1 ook de andere ernstig be dreigde. Welwillende voorbijgangers hadden de kluwen spoedig ontward. De jongen ging. verontwaardigd, zijn weg; het emisje, diep geschokt, den haren en de aardappels, ja. die hingen gelaten weer aan het stuur te bengelen. Behalve die ééne, die als eerste slachtoffer gevallen was van den voorrangs weg. CIANO GEOPEREERD. Rome, 28 Augustus (D.N.B.): Volgens een officieele mededeeling, heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zich aan een keeloperatie moeten on derwerpen, die gunstig verloopen is. GROOTE TOELOOP NAAR N.A.U. Amsterdam, 28 Augustus: Ter gelegenheid van de opening der Sin- telbaan zullen op 7 September a.s. te Eind hoven nationale wedstrijden worden gehou den. In verband hiermede zijn de kampioens wedstrijden van het district Noord-Holland, welke ge< ranïseerd waren op de sintelbaan te Amsterdam, andermaal uitgesteld en wel tot 13 en 14 September. Tengevolge van het verbod van athletiekwedstrijden buiten de N.A.U. te organiseeren, boekte de Nederland sehe Athletiek Unie reeds een groot aantal' nieuwe leden. Vele clubs, vooral uit Drente, zijn reeds toegetreden,. De toeloop was enorm en men verwacht, dat deze na 1 Januari, wanneer ook het Ned. Athletiek verbond geen wedstrijden meer mag houden, nog grooter zal zijn. Amsterdam, 28 Aug. De laatste drie vestingen, waar het boksverbod nog van kracht was. zijn met Delft. Dordrecht en Nijmegen gevallen. Ook hier zullen in 't vervolg bokswedstrijden zijn toegestaan en daarmede is het boksverbod voor geheel Nederland verdwenen. Een uitermate druk seizoen staat voor de zen tak van sport voor de déur, dat aile records slaat. Op 15 September" vindt te Rotterdam met diverse wedstrijden de ope ning plaats en nadien zullen elke week twee a drie wedstrijden in alle deelen van het land gehouden worden. Ook in Am sterdam vinden nog dezelfde maand soort gelijke wedstrijden plaats. De wedstrijden tusschen Nederlandsehe en Belgische prois, welke voor 21 en 22 September resp. te Amsterdam en Den Haag waren vastge steld. zijn tot nader order uitgesteld. OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIG DE VOOR DEN WEDEROPBOUW EN VOOR DE BOUWNIJVERHEID. WAARSCHUWING. MACHTIGINGEN AANKOOP WALSPRODUCTEN EN STALEN BUIZEN. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid vestigt de aandacht van houders van bovenstaande machtigingen tot aankoop van ijzer op de officieele bekendmaking, verschenen in de avondbladen van 16 Augustus j.l„ volgens-welke bedoelde machtigingen moesten worden ingeleverd of ter registratie worden aangeboden vóór 31 Augustusdag. Daar aan dezen oproep nog zeer onvoldoende gehoor is gegeven, worden houders van goedkeuringen in hun eigen belang--aangeraden met den meesten spoed hun bon nen in te leveren of te laten registreeren. Na 5 September a.s. zijn alle machtigingen, voor zoover niet ingeleverd, of gere gistreerd, onherroepelijk vervallen. 's-Gravenhage. 28 Aug. 1941. Italiaanscb weermachtbericht LEVENDIGE BEDRIJVIGHEID BOVEN DE VESTING TOBROEK. R'ome, 28 Aug. (Stefani). Het 450ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „De DuitschItaliaansche luchtmacht heeft, gisteren een levendige bedrijvigheid ontplooid tegen de vesting Tobroek: sterke dfdeelingen Italiaansche en Duitsche bom menwerpers hebben, begeleid door onze ja gers. havenwerken, batterijen en andere dioelen bestookt Boven Sidi Barrani hebben Duitsche jagers twee Britsche vliegtuigen van het type Curtiss neergeschoten. Itali aansche escadrilles; hebben de vijandelijke stelingen in de oase Dzjarabocb gebombar deerd. Aan het land front van Tobroek aan zienlijke bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingcn en artilerievuur. De Engelsche luchtmacht heeft opnieuw aanvallen ge daan op Tripolis en Benghazi. In Oost-Afrika is een hevige vijandelijke aanval op Wolsjefit afgeslagen door een hardnekkigen tegenstand van onze troepen, die werden gesteund door een welonderhou- den artillerievuur en de doeltreffende actie onzer dappere vliegers. In de Middellandsche Zee hebben Itali aansche torpedovliegtuigen jn opeenvolgen de golven twee vijandelijke oorlogsschepen aangevallen en* getroffen, n.f. een lichten kruiser en een hulpkruiser van 12.000 ton. Een onzer vliegtuigen is ni.et op zijn basis teruggekeerd." Hoofdkwartier van den Fuehrer, 28 Aug. (DNB.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „A&n het geheele Oostelijke front ont wikkelden zich de operaties ook giste ren volgens de plannen. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troe pen in nauwe samenwerking een belang rijk succes behaald. Na onder de moeilijk ste terreins- en weersgesteldheid gevoer de gevechten, die dagen duurden, is ten Oosten van Salla een vijandelijke strijd macht ter sterkte van twee divisies ver nietigend geslagen. Slechts kleine afdee- lingen slaagden er in, met achterlating van vrijwel alle oorlogsmateriaal 'te ont komen. Afdeelingen der Duitsche luchtmacht hebben gisteren overdag 109 Sovjetvlieg tuigen vernietigd. Bovendien werden door Hongaarsche jagers 10 en door Italiaan sche jagers 8 Sovjettoestellen neergescho ten. In de Engelsche wateren heeft een ge- vechtsvliegtnig overdag bij de Faroer een vrachtschip van 4000 ton tot zinken ge bracht. Op verscheidene Engelsche vlieg velden zijn geslaagde nachtelijke aanval len gedaan. Aan de kust van het Kanaal verloor de Britsche luchtmacht gisteren 11 vliegtuigen bij luchtgevechten en 2 door afweergeschut. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 26 op 27 Augustus bom- treffers geplaatst op de installaties van het vliegveld Ismailia aan het Suezka- naal. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht het gebied rondom Mann- heim aangevallen. De schade is onaan zienlijk. Een der aanvallende bommen werpers is door afweergeschut neerge haald." Parijs, 28 Aug. (D.N.B.) Tijdens een antibolsjewistische demonstratie te Versail- les heeft een man verscheidene schoten ge lost. waardoor Laval en Dcat werden ge wond. De dader, die uit communistische kringen afkomstig is, werd gearresteerd. Hij gaf voor Paul Collette te hceten. Laval en Déat werden naar het zieken huis overgebracht. Hun toestand is minder ernstig dan aanvankelijk werd aangenomen. Nader meldt het D.N.B. uit Parijs: Omtrent den aanslag van den communist Collette op Laval en Déat wordt nog ge meld, dat Laval een vleeschvvonde opliep aan den rechterarm en een kleine wond aan de rechterhand. Zijn toestand geeft geen re den tot ongerustheid en in een telefonisch onderhoud heeft hij dit zijn vrouw reeds kunnen mededeelen. Marcel Déat, die in het gezelschap van Laval was, is Rechts door een kogel getrof fen, welke in -de borstkas is blijven steken De algemeene gevolmachtigde der Fran- sche regeering in het bezette gebied, ambas sadeur de Brinon. heeft verklaard, dat hij getuige van den aanslag is geweest. Bij hem waren generaal Bridour en de prefecten van Versailles. „Vlak achter ons", aldus de Brinon, „liepen Laval en Déat. Plotseling hoorden wij schoten en, toen wij ons om keerden, zagen wij, dat Laval getroffen De landhuipen hebben zich flink geweerd De Voorlichtingsdienst van het Departe ment van Sociale Zaken meldt: Met het naderen van het einde van de Augustusmaand breekt het tijdstip aan, waarop het overgroote deel van de stads jeugd, die in dit zomergetijde er wederom op is uitgetogen om den boer een handje te helpen, naar de ouderlijke woning terug keert. De uitkomsten van deze proefneming waren opnieuw alleszins bevredigend en men kan dan ook. wat dit betreft, een ver heugend gunstige ontwikkeling vaststellen. Daarbij dient in het oog te worden gevat, dat de vervreemding tusschen stad en plat teland. die in een reeks van jaren is ge groeid. dermate diep wortel heeft gescho ten, dat zij niet met één slag kan worden weggenomen. Desniettemin bleek bij de stadsjeugd een gezonde belangstelling te bestaan voor het denkbeeld om gedurende eenigen tijd op het land te eaan werken.- terwijl ook in de wereld der boeren begrip werd aangetroffen voor de beteekenis.- die dezen vorm van nauwere aanraking tus schen stad en platteland voor ons volks levens kan hebben. Dit neemt niet weg. dat menigeen, in een overigens begrijpelijke terughoudendheid, er de voorkeur aan gaf. om eerst nog eens de kat uit den boom te kijken. Hetgeen er toe leidde, dat niet meer dan de helft van de jeugdige gegadigden voor plaatsing in aanmerking kon worden gebracht. Verwacht mag intusschen wor den, dat deze schroom zich in het komende voorjaar aanmerkelijk minder zal doen gelden. De heste propagande voor eerr zaak als deze is immers haar eigen gezond ka rakter en de goede verstandhouding, die schier overal, waar de jongens en meisjes kwamen, tusschen boer en landhulp ont stond. Natuurlijk is niet iedereen, die zich aan meldde, ook maar dadelijk op de lijst der uitzendingen geplaatst. De Gewestelijke Ar- beidsbureaux hebben geval voor geval nage gaan of het den betrokkene werkelijk ernst was met zijn of haar aanbod om op het land te gaan werken, terwijl anderzijds bij de boeren, die zich beschikbaar stelden, steeds een onderzoek plaats vond naar de huis vestingsomstandigheden en verdere factoren, die in oogenschouw dienden te worden ge nomen. Dit voorbereidend werk is uitermate nuttig gebleken. Teleurstellingen aan beide zijden zijn daardoor zoo goed als vermeden. In totaal konden dezen zomer 673 „landhui pen" worden geplaatst,- waaronder 548 jon gens en 125 meisjes, in den leeftijd tusschen 16 en 20 jaar. Zij bestonden voor een deel uil werklooze stadsjeugd, die in aanmerking wilde komen voor een verblijf van ongeveer drie maanden op het land, terwijl de scholie ren uiteraard alleen in hun vacantie er op uit konden trekken, waarbij het wenschelijk bleek, de laatste vacantieweek te reservee ren voor den overgang van het land naar de schoolbanken. Als regel waren de jongens en meisjes bij de_boeren gehuisvest. Slechts voor een zeventigtal jongens bleek, om ver schillende redenen, huisvesting in kampver- band aanbeveling te verdienen. Dit laatste had weliswaar het nadeel, dat de landhuipen den nacht niet op de boerderij doorbrachten en dus telkens even uit den regel matigen levensgang van het boerenbe drijf werden gelicht, doch hiertegenover stond het niet te onderschatten voordeel, dat men de gelegenheid had om, tijdens de avonduren, in een gemeenschappelijk samen zijn kameraadschapsbanden te leggen en ook op andere wijze aan het verblijf der jeugd op het land een zekere verdieping te geven. Welke goede uitkomsten hiermede wer den bereikt bleek ten duidelijkste op den af scheidsavond, die, bij het vertek der jongens in het gebouw van de Coöperatie Lossersche Zandbergen te Losser werd gegeven, alwaar ca. 40 jongens, onder toezicht van een jeugd leider, in kampverband bijeen waren, terwijl de overige 30 in kleinere kampementen bij de Mij. Wilhelminapolder te Kattendijke, bij de N.V. Bathpolder te Rilland en in de Wieringermeer werden ondergebracht. De bonte avond te Losser kenmerkte zich door een uitnemende stemming. Behalve de jon gens en enkele belangstellende autoriteiten waren er tal van boeren met hun gezinsle den gekomen, zoodat het een waar verbroe deringsfeest tusschen stad en land werd. De landhuipen lieten, in een ernstig woord en ook in kortswijl, duidelijk blijken, hoezeer het hun in Twenthe-land was bevallen, ter wijl de boeren reeds door hun aanwezigheid na een zware dagtaak, blijk gaven, dat de helpende hand uit de stad een goede waar-1 was, Hij werd terstond in een auto gedra gen. waarin hij naar het ziekenhuis van Versailes werd overgebracht. Marcel Dé at, die eveneens gewond was, werd ook naar het ziekenhuis vervoerd". De ambassadeur voegde hieraan toe, dat hij onmiddellijk naar Parijs terug was ge keerd om maatregelen te nemen, en" be sloot zijn verklaring met de woorden: Wij hebben hier te doen met een terroristische, communistische organisatie. Deze kan slechts met geweld worden uitgeroeid". Het bericht van den aanslag verspreidde zich snel te Vichy. In Fransche politieke kringen heerscht groote verontwaardigng over den aanslag en men verklaart, dat in deze communistische daad van terreur niet alleen een aanslag op een vooraanstaande Fransche persoonlijkheid, moet worden ge zien, doch ook een reactie op de enkele da gen geleden door de Fransche regeering uit gevaardigde wet ter bescherming van den Franschen staat. De Fransche minister van justitie, Bar- thelemy, heeft zich persoonlijk belast met de instelling van een speciaal gerechtshof tegen de communisten te Parijs. Dit speciale gerechtshof zou gister voor den eersten keer vonnis wijzen over de sabotage, ge pleegd door gearresteerde communisten. Laval's toestand bevredigend. Parijs 28 Augustus (D.N.B.): Omtrent dén toestand der slachtoffers van den aanslag te Versailles wordt bekend, dat de gezondheidstoestand van Laval bevredi gend is. Hij heeft een rustigen nacht gehad. De toestand van Marcel Deat is evenwel er ger geworden. deering had gevonden. Trouwens aan het slot van den avond heeft één hunner in een even eenvoudig als hartelijk klinkend woord hiervan ook mondeling getuigd. Overigens was reeds de vex*schijning van de jongens op zichzelf een" voortreffelijke propaganda ^voor het instituut der landhui pen. Zij zagen er frisch en gebruind uit en. ofschoon zij uiteraard stevig hadden moeten aanpakken, kon menigeen op een belangrij ke gewichtvermeerdering bogen. Zonder on derscheid waren zij vol lof over de bij hun gastheerén ondervonden bejegening. Trouwens ook elders uit het land zijn bij het Rijksarbeidsbureau overeenkomstige ge luiden vernomen. Deze losse indrukken von den tenslotte nog hun bevestiging in de er varingen, die de ambtenaren van dit bureau hebben opgedaan bij hun regelmatige inspec tie-tochten, welke ten doel hadden zich te vergewissen, dat het verblijf der stadsjeugd bij den boer tot tevredenheid der beide par tijen verliep. Wat een Noord-Hollandsche boer hiervan zeide was eigenlijk karakteri stiek voor de algemeene situatie. De bezoe kende ambtenaar trof het gezelschap aan tijdens een korte rustpooze in den arbeid op den akker. Een stoere, roodharige knaap ver klaarde in bondige woorden, dat hij het „best naar den zin" had. „Maar wat denkt c-.t er van?" zoo luidde de volgende v.aag. De boer glunderde eens. „Hij doet goed zijn best en dan is de boer vanzelf te vreden". Waarop hij, na een korte wijle, be dachtzaam liet volgen: „Hij doet wel niet zooveel als een knecht, maar dat mag je ook niet verwachten. En in elk geval helpt hij flink mede." De gemeenzame toon van het gesprek met de overige gezinsleden en knechts bewees bovendien voldoend hoe zeer deze H.B.S.'er in den natuurlijken kring van het boerenleven was opgenomen. Samenvattend kan dan ook worden ge zegd, dat zoowel het verblijf in kampverband als de algeheele opname in den kring van het boerengezin, uitstekende resultaten heb ben opgeleverd, die de hoop wettigen, dat het volgend jaar nog een aanmerkelijk grooter aantal boeren zich voor het aannemen van jeugdige landhuipen beschikbaar zal stellen, nu de ervaring zoo overduidelijk leerde, dat deze hulp daadwerkelijke beteekenis heeft en bovendien banden legde, die in menig geval het scheiden zwaar maakte. De Rijks arbeidsbemiddeling zal uiteraard niets on beproefd laten om, door een goede organi satorische voorbereiding en een deugdelijke selectie van de zich aanmeldende stadsjeugd het instituut van de jeugdige landhuipen in steeds stijgende mate tot een waardevol cul tuurbezit van ons volk te doen uitgroeien. Amsterdamse!)* effectenben Vrij levendige markt. Na vankeiijke weifeling oploop koersen. Nederlandsehe sl; papieren vast. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 1 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost ïndië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 PROVINCIALE EN GEM. A dam *37 1 3% a Grav. "37 1 3% N Holl '38 3 N Holl '38 II (33 R'dam 37 I III 3% Z. Holland 1937 3 V K. Lil tol 99 15/16-1001 100 l/16-i 100 9/16 1001 993,4 100 100 9/16 100! 92%-92 13/16 937/16 l 95% 9511 9414 9Hi LEENINGE 9-iy 96 89i/2 91% 9214 95 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendum 3% 98% 98 AANDÉELEN. BANK- EN CRED.'-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 198 196 Ned. Ind Handelsb. A 139 138 Ned Handel Mij. c.v. A 150 149% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A%K U. 147y2-150 151-lj Centr. Suiker Mij. 226 220 Fokker g A 224 219 Lever Bros en Unilever cv A153-158% 158-11 Ned. Ford 340 Philips G BvA. 248%-255 256 Philips pref. A. 165 166y4 PETROLEUMONDERNEMINGEN, Binnenland. Kon Petr. 276%-290 144 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A. 142%-150 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A. Kon. Paketvaart A Ned. Scheepv. Unie A. I I let ho let he te tei 182%-182 187 ric 260 259y, 192-195 197- bi< SUIKER-ONDERNEMINGEN. H V A. 455-457 452- Javaache Cultuur 2G5 260V4 N 1.S U. 255 250 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 24S%-250 242 Dell Mi) cv. A. 2111-205 281^ Senenibah 234 234-2 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Arasterd. Rubber ZS5'/2-291Y2 290-29! Dell Batavia Mij. A. 241% 241%- tu Er is weinig fantasie noodig om te ki nen beseffen, hoe het de burgerbevolki in het strijdgebied van de Sovjet-Unie' gaat. Evacuatieplannen, zooals^ die in Westersche landen waren gerrfihkt en 1 tijdens den strijd werden uitgevoerd, staan in de Sovjet-Unie niet. De burge vrouwen, kinderen en grijsaards zijn geil op zich zelve aangewezen en wanneer 1 front zich meer en meer naar hun w<x steden verplaatst, nemen rij als opgejaa wild de wijk. Niemand bekommert zi om hen totdat het gebied, waarin zij zi bevinden, in Duitsche handen is gevalk Dan ontfermen zich de Duitsche ambtik ces en hulpexpedities over deze opgeja. de stakkers, die eenmaal terug gekomen hun woonplaatsen, tot de verschrikkelij ontdekking komen, dat de terugtrekken Sovjettroepen geen huis hebben gespaard 3oo maken deze memschen, diie ia ren la onder het juk van de Sovjets geleefd hi ben voor het eerst kennis met de West! sche opvatting van naastenliefde. Liefderijk worden zij opgenomen en vi zorgd door de ambulances. Medtisehe hu wordt hun verleend en voedsel uitgcréB Daar is een geweldige organisatie va noodig om dit alles te verrichten, een ors nisatie, die arbeidt onder de witte vlag m het Roode Kruis. Nederland zal ook aan dit werk meedoe Nederland zendt een' ambulance naar b Oostfront. Nedediland weet. dat dit zijn plicht is! Ook veel geld is noodig om dit werk t te voeren, doch de organisatoren kerm het Nederlandsehe volk. Zij weten, dat nimmer vergeefs een heroep op dit vi is gedaan als het er om ging anderen helpen. Nederlanders, weet wat u ie doem sta Steunt naar uw vermogen de totstamdk mi.ng van de Nederlandsehe ambulance Stort uw bijdrage, iets meer dan u lolt missen, op girorekening 8-7 6 0 0 .Nederïandsche ambulance. Koninginn gracht 22, 's Gravenhage. BENZINEDIEFSTAL OPGEHELDERD. De Soester politie heeft bij een zekere P. te Soest 1200 liter benzine in beslag nomen. Bij nader onderozek is geblekei dat de benzine gestolen was van een grool opslagplaats en per vrachtauto van de ft v. d. B. uit. Amersfoort door een zekere! W. nit Soest naar J. P. was oevrgebracht Ook bij v. d. B. in Amersfoort werd nc 400 liter benzine in beslag genomen. Das er waarschijnlijk nog andere personen b deze diefstallen betrokken zijn. zet de pol tie het onderzoek voort.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2