Vrijbankvleesch Japans afweer d Een brutaal stukje Huuropdrijving wordt beboet Predikbeurten S HOUTKOOPER Marktberichten ïbem Na plooi* ie sli -1001 1/16-1 100 100 100 13/16] 17/16j 95«| m 95 1% 138 149^ rOER h( JEN. 141 187 soy, 242 81 34-5 een artikel over de beteekenis van japans verdediging tegen den amerikaanschen druk. ^Amerikaansche tankschepen die dicht onder de kust van Japan voorbij varen vormen een uitdaging." B e r 1 ij n, 28 Aug. (D.N.B.) De Japansche minister van financiën, Cgoera, een der bekendste econo men van Oost-Azië, schrijft in de Berliner Boersenzeitung onder het opschrift „Japans afweer" een ar tikel over de beteekenis van Ja pans verdediging tégen den Ameri- kaanschën druk. I De economische afpersingspogingen, al dus Ogoera, hebben thans een stadium be reikt, dat beslissend en vooral voor den vrede in den Stillen Oceaan gevaarlijk is, zoodat de Japansche regeering maatrege len moest nemen, om dezen aanval op de onafhankelijkheid van Japan te pareeren. Engeland en de Vereenigde Staten noemen hun gemeenschappelijk optreden tegen Ja pan een reactie op het binnentrekken der Japansche troepen in Indo-China, doch dit is slechts een voorwendsel, want in werke lijkheid zijn de maatregelen van Roose- velt en Churchill slechts nieuwe schakels in de keten van economische pressiemaatre gelen tegen Japan, die ten doel hebben den opbouw van Groot-Azië te verhinde ren. Daar zich bij die economische pressie thans ook militaire dreigementen voegen, is Japan er thans op voorbereid, de ergste ontwikkeling het hoofd te bieden. Japan i3 het Chineesche conflict geenszins uit- - geput, zooals men in de Vereenigde Staten meent. Weliswaar streeft Japan niet naar gebiedsuitbreiding maar het wil een ex- 158-11 Pans*e van de kracht van het Japansche 256 volk en in de eerste plaats samenwerking van alle Groote Aziatische volken. De tegenwoordige dwangpositie heeft er toe geleid, dat Japan hartstochtelijk ver langt autarkie te verkrijgen op econothisch zoowel als op financieel gebied. Daarom moet de Japansche politiek vasthouden aan het uitschakelen van de Britsch-Ameri- lcaansche hegemonie in Zuidoost-Azië. De toestand in den Stillen Oceaan wordt van dag tot dag moeilijker en ernstiger. Ja pans toekomst is afhankelijk van de be sluiten, die het thans neemt. Japan zal al le krachten inspannen om tijdig en ener giek op te treden tegen de economische en politieke omsingeling door zijn tegenstan ders. Japan staat voor den drempel der nieuwe wereldorde en zal zijn bijdrage daarvoor naar vermogen leveron. Japansche persstem. T o k i o, 28 Aug. (D.N.B.) „De oogen van de geheele natie zijn ge richt op de tankschepen, welke dicht langs Japan voorbijvaren, schrijft de Tokio Nitsji Nitsji in een hoodartikel. Het is niet alleen een gewoon probleem van olieversche pingen, het is een probleem van ontzaglijke beteekenis, waarvan het succes of het mislukken van onze internationale diplomatie afhangt. Het blad verklaart, dat de vertoogen van Japan tot de Amerikaansche regeering in zake deze petroleumverschepingen «te ver standig" zijn geweest. Deze verschepingen vormen voor Japan een uitdaging. Japan is wat de petroleumverschepingen betreft, een zijdig behandeld en de Sowje„t-Unie trekt hieruit thans de voordeelen. Het is beslist onaangenaam voor Japan te zien hoe scheepsladingen militaire brandstoffen vlak langs zijn deur heen naar een onbe kende bestemming worden vervoerd en Japa'n kan dergelijke acties, die gericht zijn tegen zijn eigen belangen, eenvoudig niet over het hoofd zien. COLETTE EEN AANHANGER VAN DE GAULLE. P ffr ij s, 28 Augustus (D.N.B.) De pleger van den aanslag op Laval, Co- lette, is hedenochtend aan een streng ver loor onderworpen. Paris Midi meldt, dat Co- lette tegenover den rechter van instructie heeft bekend, een aanhanger van de Gaulle te zijn. De geheele Fransche politie heeft terstond na den aanslag Jiuiszóekingen ver richt bij communistische en Gaullistische ele menten in het bezette en het onbezette ge- bied, VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND. Zes personen gedood, gewonden. talrijke -2 tuig Hie: Boven de Engelsche stad Blackpool zijn, ar Assaciated Press meldt, twee vlieg- ligen met elkaar in botsing gekomen, tierbij zijn zes personen, waaronder de be manningen van de beide vliegtuigen om het leven gekomen. Bovendien werden zes- tien personen zwaar en een aantal licht y2. gewond. Het eene vliegtuig stortte neer op een station, waardoor dertig menschen wer den gewond. ïdoe ar 1 is! 1 volk! •urgc w<x rejaa nen kely eken lard enh d h( n v hw Winkelier staat rustig In zijn winkel, terwijl boven zijn hoofd de inbrekers bezig zijn. Een brutaal stukje hebben inbrekers gis teren op klaarlichten dag uitgehaald in de Moddermolensteeg te Amsterdam, waar de woning van een winkelier boveiiv diens winkel gelegen werd bezocht. Met behulp ,van een valschen sleutel openden de dieven de buitendeur, doch de deur op de eerste étage, welke deur aoegang geeft tot de wo ning, was van te solide sloten voorzien, dan dat deze geforceerd konden worden. Daarop werd de scharnierzijde bewerkt: de verbin- dingspennen werden uit de scharnieren ge klopt en de deur uit haar hengsels gelicht. 'In de achterkamer werd een kastdeur open gebroken, waarna een ijzeren geldkistje, in houdende f50 aan contanten. 100 boter- en 400 eierbonnen, alsmede alle distributiebe scheiden van het gezin, werd buit gemaakt. De winkelier, die intusschen rustig in zijn zaak was geweest, had11 van het voorgeval lene niets gemerkt en ontdekte eerst later de brutale inbraak. TEGENSPRAAK VAN EEN GERUCHT. In verband met loopende geruchten dat voor het onder dak brengen van 5000 Duit- sche vluchtelingen in Den Haag verschillen de weeshuizen en andere gebouwen zouden worden gerequireerd, wordt aan de Tel. van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit abso luut onjuist is. Als op enkele gebouwen beslag is gelegd, is dit uit een zuiver militair oogpunt ge beurd, waarmede het eventueele vluchtelin genvraagstuk niets te maken heeft. Wan neer er Duitsche vluchtelingen naar aanlei ding van luchtaanvallen ergens anders on der dak zouden worden gebracht, zou dit zeker niet naar het Westen van Nederland geschieden. Duitschland zelf heeft genoeg gebieden, welke hiervoor in aanmerking zouden komen. 's-Gravenhage, 29 Aug. Herhaaldelijk doen zich nog gevallen van huuropdrijving voor, waartegen echter door de instanties der prijsbeheersohing met kracht wordt op getreden. De inspecteur voor de prijsibee^er- sching te 's-Gravenhage legde in de laatste weken eenige sprekende boeten op. De boomkweeker B. te Boskoop verhuur de in Januari een woning A f 15 per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de huurprijs dezer woning echter slechts f 10, zoodat volgens het huurprijsbesluit 1940 in Januari ook niet meer dan f 10 per week bedongen mocht wor den. Deze ernstige overtreding werd met f 500.beboet. V. N. te Rotterdam verhuurde eveneens in Januari een benedenwoning f 12.per week. Op 9 Mei 1940 bedroeg de buur hier van slechts f35 per maand. Wel was nog een bedrag van f100 uitgegeven voor reëele verbetering aan de woning. De huur mocht volgens het huurprijsbesluit per jaar met tien procent van de kosten dezer verbete ring worden verhoogd, maar dus toch niet hooger worden dan f8.27 per week. V. N. zag zich tot f100 boete veroordeeld en moest den huurder het teveel betaalde restitueeren. Door A. S., eveneens te Rotterdam, wei'den op 1 Juni pl. 2 pakhuizen verhuurd voor 'f26 en f65 per maand. Deze pakhuizen waren op 9 Bei 1940 niet verhuurd geweest, S. had f630 aan de gebouwen ten koste ge legd, die echter slechts als kosten van her stel en onderhoud konden worden aange merkt, niet ais kosten van verbete ringen. De huurprijs per jaar mocht in dit geval dus niet met tien procent dezer kos ten verhoogd worden. Tusschcn 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 was de huur laatstelijk f21.67 en f47.—. S. had door het vragen van hoogere bedragen het huurprijsbesluit over treden en de inspecteur voor de_ prijsbeheer sching veroordeelde hem tot f 150.boet en tot terugbetaling van het teveel ontvangene. De restauratie van het uit de 16de eeuw dateerende perceel Oude Zijds Voorburgwal 14 te Amsterdam is in vollen gang. Typisch is de leeuwenkop, die den gevel siert (Pax-Holland-De Haan m) LANGED1JR R.K. VOETBALVEREEN. L.S.V.V. De R.K. voetbalvereeniging L.S.V.V. hield haar jaarvergadering Donderdagavond in „De Burg", onder leiding van den heer D. Zijp, die voor de eerste maal de vergade ring leidde. Hij dankte den oud-voorzitter en den oud-secretaris voor hetgeen zij voor de vereeniging gedaan hebben. De rekening van den penningmeester, den heer G. Huitoma sloot op een "totaal bedrag van f 825,0G, liet nadeelig saldo was f 10,57. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde, dat het ledental van 59 tot 74 is ge stegen. Aan de komende competitie zal door 3 senioren en 2 junioren-elftallen wor den deelgenomen. Medegedeeld werd dat LSVV Zondag a.s. de vriedschappelijke wedstrijd tegen Vites- se I zal spelen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren Jb. Kos en Jb. Molenaar her kozen. Na nog eenige besprekingen bij de rond: vraag volgde sluiting. OUDKARSPEL. JAARVERGADERING D.T.S. Bestuursverkiezing had veel voe ten in de aarde. Gisteravond hield de voetbalvereeniging D.T.S. haar alg. jaarvergadering ten lokale van den heer C. Jansen. De voorzitter, de heer A. Ootjers Jz. open de deze drukbezo.chte 'vergadering met woor den van welkom, zijn genoegen uitspreken de over deze groote opkomst.. Spr. memo reerde hetgeen in het afgeloopen jaar. is ge- beui'd Men heeft een vooruitgang in het ledental en veel succes voor de elftallen speciaal het eerste geboekt. De geest onder de leden was heel goed. De voorzitter vermeldde het bedankefi als bestuurslid van den heer Wilmink, die wel gaarne de vereenigingsbelangen zou behar tigen, maar dat hij niet altijd aanwezig kan zijn. De heer Kooijman heeft om andere re denen bedankt, hetgeen spr. zeer spijt, om dat de heer K. steeds een ijverig bestuurs lid is geweest en veel voor de vereen, heeft gedaan. De opmarsch der Duitsche divisies aan het Oostelijk front verloopt volgens de plannen. Een afdeeling cavalerie op weg in de Oekraïne (Orbis-Holland) De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den heer H. C. Bakhuys, werden onder dankzegging goedgekeurd "en vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat het niet gelukt is, om door bemiddeling van de N'ed. Heide Mij. het terrein verbeterd te krijgen, doordat men niet vóór September kon be- binnen. Nu heeft men andere maatregelen genomen om hot terrein zoo goed mogelijk in orde te brengen. Het kleedlokaal wordt ook verbeterd. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Bakhuys, vermeldde dat 2 leden- en 12 bestuursvergaderingen gehouden zijn. Het ledental is toegenomen van 76 tot 114. Deze groei wordt toegeschreven aan de suc cessen van het eerste elftal en het hebben van een vasten trainer. De medische sportkeuring is weer belange loos door dokter Wilmink verzorgd. Hem werd daarvoor hulde gebracht. Hierna heeft de secretaris een overzicht gegeven van de resultaten van de competi tie en van het herdenkingsfeest ter gele genheid van het 20-jarig bestaan en het behalen van het kampioenschap, dat uit stekend geslaagd is. Het tweede elftal eindigde op de 3e plaats evenals het derde elftal. Dit- uitvoerig verslag werd met een harte lijk woord van dank vastgesteld. Het financieel verslag van den penning meester, den heer Man, gaf aan dat ont vangen was f 1873.28, uitgegeven f 1788.60, voordeelig saldo f 84.66. Het kasbezit der vereeniging was per*30 Juni f 790.16. De heer Ootjers rapporteert dat kas en boeken in de besle orde waren bevonden, waarna décharge werd verleend. De begrooting sloot op een totaal van f 1927.50. Er is nog een ongedekt bedrag van bijna f 350.—. De post reiskosten lokte eenige discussie uit, aangezien men rekening moet houden met bandenschaarschte. Het is echter een moeilijk geval. Vooruit kan men moeilijk daarover met zekerheid iets vaststellen. De begrooting werd goedgekeurd. Tot kasnazicners werden de heeren M. Maars en A. de Wit benoemd. Aan de oreje kwam hierna de Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren, D. Drost en J. Beenkèn. In velband met de bepaling, dat het be stuur uit zeven leden kan bestaan en het bestuur thans uit acht leden bestaat, stelde het bestuur voor in de vacatures Wilmink en Kooijman niet te voorzien. Naar aanleiding hiervan ontstond een onaangenaam incident; de heer Westenberg vroeg liet woord, doch dit werd hem geweigerd, omdat hij nog geen lid zou zijn, hoewel de hee? Westenberg mee deelde dat hij zich in Juni reeds had opge geven als lid en geen tegenbericht had ont vangen. Dit bericht van toelating moest na de jaar vergadering schriftelijk gegeven worden, deelde de voorzitter mede, hetgeen verschei dene leden niet aannamen. De heer Westenberg verliet de vergade ring. Daarna besloot men hem wel als lid aan te nemen. Ook ten aanzien van de opgave als lid van den heer P. Heneweer werden hartige woor den gewisseld. Volgens het bestuur zou deze zich reeds vóór zijn opgave in oppositie tegen D.T.S. hebben begeven, hetgeen door het bestuur en een aantal leden afgekeurd werd. Anderen kwamen daar tegenop. Na nog eenige discussie werd tot stem ming overgegaan en de heer J. Beenken met 30 stemmen herkozen. In de plaats van den heer D. Drost werd de heer J. Schrieken met 28 stemmen gekozen, na twee vrije stemmingen. De heer Schrieken nam de benoeming echter niet aan. Hij wilde het $ian jongere krachten overlaten. De heer N. Kooijman, die bij de volgende stemming met 31 stemmen gekozen werd nam de benoeming ook niet aan, omdat hij ziel} met de houding van het bestuur en de leiding niét kan vereenigen en daarom reeds eerder bedankt had. Na nog een vrije stemming werd tenslotte de heer J. Mulder met 21 stemmen (na her stemming met den heer D. Drost, die 20 stemmen had) gekozen. De voorzitter dankte den beer Drost voor hetgeen hij voor de vereen, heeft gedaan. I-Iet nieuwe bestuurslid werd hartelijk ver welkomd. Het bestuur kan het niet aanne men dat een bestuurslid bedankt omdat hij bet niet met de leiding van het bestuur en de elftalcommissie eens is. Het bestuur heeft steeds alles gedaan in het belang van de vereeniging. Bij de rondvraag werden nog eenige in terne aangelegenheiden besproken, welke niet heelemaai tot oen einde kwamen, aange zien het spoedig elf uur was en de zaal ont ruimd .moést worden. ZONDAG 31 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Huisduinen, geen dienst. .Tulianadorp, vm. 10.30 uur, Ds. v. Wiichen. Spanbroek/Opmeer, green dienst.. Aartswoud. voorm. 10.30 uur. Ds. Kreb. Noords-charwou'de. voorm. 10.30 uur, Ds. Nell. Doop. Extra coll. Oudkarspel, geen dienst. Nieuwe Niedorp. nam. 2.30 uur. Ds. Boeke. Oude Niedorp. nam. 3 uur. Ds. Nell. Winkel. voorm. 10.30 uur. Ds. Boeke. Dirkshorn. nam. 7.30 uur, Ds. Nell. Warmen>huizen peen dienst. Heerliugowaard, geen dienst. Veenhuizen, voorm. 10.30 uur. Ds. v. Biemen Kolihorn, 's av. 7.30 uru. Ds. v. Biemen. Burgerbrug. zie St. Maartensbrug. Eenipenburg. 's av. 7 uur. Ds. Enklaar. St. Maartensbrug, voorm. 10.30 uur, Ds. Witkop. Oudesluis. voorm. 10.30 uur, Ds. van Beek. Petten, geen dienst. Schagerbrup. 7,ie Oudesluis. Hippolvtushoef. 's av. 7.30 uur, Ds. v Beek. Anna Paulowna. voorm. 10 uür, Ds. Vorst man. Middenmeer. voorm. 10 uur, de heer Kalis. Wieringerwerf, nam. 2.30 uur. Ds. Meijer Drees. Slootdorp. 's av. 7 uur. Ds. Meijer Drees. Koedijk, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Zuidscharwoude. geen dienst Algemeene kennis geving. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven, dat door een zeer noodlot tig ongeval is overleden onze lieve Zoon en Broeder, MÈNNO GLAS, in den leeftüd van 23 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders. c. glas. J. GLASSchrieken. piet. CORRI. Koegras. Rijksweg C 21, post 't Zand, 28 Aug. 1941. De teraardebestelling zal plaats hebben op de algem. begraafplaats te St. Maartensbrug op Maandag 1 Sept. 1941, namiddags 2 uur. Hiermede geven wij U ken nis van de geboorte van onzen Zoon, Cornclis Albert C. WAIBOER. N. A. WAIBOER— van Herwerden. Wieringerwaard. 28 Aug. 1941'. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Koe- en Varkeosvleesch met bonnen, om 11 uur. Aanbevelend. SC HAGEN. Aangeboden: EEN WEIDE voor schapen of jong vee, bij C. SCHENK, Kreil. Wieringer waard. Doopsgezinde Gemeente. Baredngerhora. geen dienst. Nieuwe Niedorp. voorm. 10.30 uur, die heer J. P. Keuning. theoi. cand., De Rijp. Broek op Langendijk. geen dienst. Geref. Kerk. Schagen, voorm. 10 uur. Cand. A. Schweitr zer Jr. van Amsterdam. Nam. 2.30 uur, Cand, A. Schweitzer Jr. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Visch. Nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Middenmeer. boorrn. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. Sehaafsma. Slootdorp. voorm. 10 uur, Ds. L. J. Goede. Nam. 3 uur. Leesdienst. Wieringerwerf. voorm. 9.30 uur, Leesddenst.. Nam. 3 uur, Ds. L. J. Goede. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uur, Ds. Boeke, van Heemslede. Breezand, voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Hen-. Kerk) voorm. 10 uur. samenkomst. Schaeerbrug, voorm. 10.15 uur en nam. 2.30 uur, de heer H. J. Begeer te Tilburg. Scbagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging geen bijeenkomst wegens vacantie. Vrij Evangelische Gemeente. Alkmaar (Koorstraat 40). voorm. 10 uur en 's av. 7 uur. Ds. Ruijs. E. V. „Maranatha". Bergen (Dr. van Peltlaan 1), voorm. 10.30 uur. Ds. Meeter van Amsterdam. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur en nam. 4 uur, de heer A. Besselaar Sr. van Amsterdam. SCHAGEN. 28 Aug. 9 Paarden f 725—1200. 6 veulens f 606— 800, 58 geldekoeien (magere) f 300500. 143 idem (vette) voor de Centrale. 30 tijdkoeien f 350—450, 7 pinken f 200—35Qx 10 nuchtere kalveren voor de Centrale, 154 magere scha pen f 4575. 135 lammeren f 30—4S. 2 bok ken en geiten f 23, 13 magere varkens f 30 —50. 63 biggen f 1,320, 28 konijnen f 16, 17 kippen f 2—3.50. WINKEL. 27 Aug. Kardinaal f 1035. Tulpappel f 8—55, The Queen f 12—30. Charlemonsky f 12 30, Kruidenier f 15—35, Claps Favorit f 25 35. Suikerpeer f 5'15, driuven f 70, to maten f 4—16. augurken f 515. slaboonen f 12—14. sniiboonen f 14, aardappelen f 4.90, Reine Claude f 25—35. blauwe pruimen f 15 —27. Boeren witte f 30—35. uien f 8 per 100 Kg., meibenen f 3550, komkommers f 2—S per 100 stuks. WARMENHIJÏZEN. 28 Aug. Aanvoer: 260700 Kg. aardappelen: Schot- sohe muizen f 3.90. eigenheimers f 4.05, bintjes f 3.90. 2450 Kg. ronde kool, 3600 Kg. witte kool. 2065 Kg slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Aug. Aanvoer: 800 Kg. uien f 6. gele neip f 6. 550 Kg. spereipboonen f 14, 67000 Kg. roode kool f 4. 57000 Kg. witte kool f 2.S0. 19000 Kg. gele kool f 4. 3600 Kg. tomaten: A, B C en CC f 16. 1500 Kg. druiven: Alirant f 60. Frankenihalers f 58.20—65, Golden Champion 75. 24 perziken 23 ct. ner stuk, 460 komkommers f 5.50—9.10 per 100 stuks, stek f 5.40 per 100 Kg. NOORDSCTTARWOUDE. 29 Aug. Aanvoer: 450 Kg. uien f 6. drielingen f 6. gele nep 0 900 Kg. peen f 4. 2000 Kg. bos neen f 5. 6500 Ke. snercieboonon f 14. 1000 Kg. kroten f 3.50. 9900 Kg. ronde kool f 4. 29500 Kg. witte kool f 2.80, 8700 Kg. gele kool t i.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3