POLITIEKE WEEXPRAATJES Ilan gris tot graspoader Uit Bergen De Berger Sportvereeniging vergadert Vrijdag 29 Augustus 1941 Tweede blij Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Zitting van Woensdag 27 Aug. 1941. MIDDAGZITTING. In de middagzitting kwam als eerste ver dachte voor den Economischen Rechter een zekere A. C. de G., wonende te W leringen. NOG EEN PETROLBUMZAAKI Hem werd ten laste gelegd, dat hij gedu rende de maanden September en October 1280 L petroleum had gebruikt zonder toe wijzing. Verd. merkte op, dat dit niet juist was; Jjij had niet meer dan 600 1. verbruikt en merkte op. dat hij een aanvrage had ge daan voor een speciale vergunning, doch dat hij daarop taal noch teeken had gehoord. Verd. merkte op. dat hij die petroleum noo dig'had voor z'n tractor ter bebouwing van het land. Mr. Krabbe merkte op, dat het Rijksbu reau een tekort had geconstateerd van 1280 l In elk geval had verd. niets mogen ge bruiken, zonder een speciale vergunning. ■Een arbeider heeft gepeild, zeide vérd. U had zelf moeten peilen, merkte de Ec. Rechter op. tk was heelemaal te goeder trouw, voegde yerd .er aan toe. U hadt met ploegen en dorschen moeten .wachten, totdat U een speciale toewijzing had. zeide mr. Krabbe. De Officier van Justitie, requisitoir ne mend, achtte bewezen, dat verd. 1280 1. had gebruikt. Immers, verd. heeft deze zelf aan het Rijksbureau opgegeven en onderteekend. Mr. de Brueys Tack eischte voor dit geval 1800 boete subs. 100 dagen hechtenis. Verd. hield vol, dat het hier een abuis gold, die maatstokken deugen niet. voegde hij er aan toe. U is een slecht administrateur, merkte mr. Krabbe op en veroordeelde verd. tot een geldboete van f500.subs. 60 dagen hech tenis. Slootdorp. De landbouwer J. d. O. te Slootdorp moest terecht staan, omdat hij in den tijd van 12 September tot 18 Maart een hoeveel heid van ongeveer 1200 1. petroleum zonder toewijzing had gebruikt. Verd.: Het waren geen 1200 1., maar hoog- ftens 800 liter. Hoe kan het nu zooveel minder zijm? yroeg de Officier. Verd. wist hierop geen afdoende antwoord te geven. We nemen aan, dat U 800 1. heeft ge bruikt, dat was dan voor bietenrijden en itoppels uithalen. Verd. zeide het niet te hebben gedaan, om z'n eigen te bevoordeelen en vroeg daar om clementie. De Officier van Justitie eischte 1600. boete subs. 60 dagen hechtenis. De Econ. Rechter, uitspraak doende, ver oordeelde verd. fot f300.boete, subs. 40 dagen. De heer Taapken wederom voor zitter. - Contributieregeling ge wijzigd. - Adspirantencommissie Ingesteld - Trainen is de bood schap! De Berger Sport Vereeniging hield gister avond een druk bezochte algemeene leden vergadering in het ruime vergaderlokaal yan „Spoorzicht". De waarnemende voorzitter, de heeé Joh. Bakker, heette de aanwezigen hartelijk wel kom. De voorzitter kan helaas wegens ziek te nog niet aanwezig zijn. De vergadering droeg den secretaris op den heer Taapken schriftelijk een spoedig en algeheel herstel toe te wenschen. Namens de adspiranten zal eenzelfde schrijven worden gericht tot den heer Vasbinder. De wn. voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat het terrein het volgende .voorjaar 50 cm. diep zal worden omgespit en opnieuw ingezaaid. Ten gerieve van het publiek zal een fietsenstalling worden inge richt. De terreincommissie heeft voor dit seizoen alles keurig in orde gebracht; vooral de heeren H. en J. Poldervaart maakten zich daarbij verdienstelijk. Beiden kregen een woord van hartelijken dank, evenals ook de heer J. Ton, de man die voor de ballen zorgt. Tenslotte volgde nog een korte herin nering aan de in het vorige seizoen bereik te resultaten; het le elftal eindigde op de 48 plaats van onderen, het 2de elftal op de 3e plaats van boven het 3de op de 2e plaats van onderen en de adspiranten op dezelfde plaats. De notulen werden vervolgens gelezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd, onder dankzegging aan den secretaris, den heer C. ten Bruggencate. Jaarverslag elftalcommissie. De heer J. Timmer wees er in dit verslag op. dat de elftalcommissie het afgeloopen seizoen met vele moeilijkheden te kampen had gehad. Begonnen met een handjevol adspiranten had men door propaganda het aantal tot 24 weten op te voeren. Het eerste elftal was in de 4e klasse gebleven, het tweede elftal werd zwaar gehandicapt door het ongeval, dat den heer Vermeulen overkwam. Het derde elftal was het zorgenkind, dat nu eens aan gevuld moest worden met veteranen, dan weer met juniores of adspiranten. Het was echter toch nog bewaard geble ven voor de rol van hekkensluiter. De heer Timmer eindigde zijn interessant verslag met een woord van dank aan den heer Joh. Bakker, waar steeds prettig was vergaderd. Jaarverslag over 1940—'41. In een uitvoerig verslag gaf de heer C. ten Bruggencate een overzicht xan dit „vreem de seizoen". Hij noemde de algemeéne toe stand niet ongunstig. De geest onder de le den was uitstekend, de reslutaten gaven niet direct reden tot ontevredenheid. Uitvoerig werden de prestaties besproken. Over de training was de samensteller van het vez*slag niet enthousiast: te velen schit terden nog door afwezigheid. Men beseffe toch, dat training onmisbaar is. Over het vervoer in het a.s. seizoen had hij een zwaar hoofd: de banden, de banden! Het ledental, dat op 1 Mei '1940 49 bedroeg, groeide in den loop van het jaar tot 58; het aantal adspiranten nam toe van 12 tot 24. Het aantal donateurs bedroeg 50. Het verslag eindigde met de beste wen schen voor het komende seizoen. Finantieel verslag. De ontvangsten hadden bedragen f 804.96%, waarbij een beginsaldo van f 113.64. Aan contributies was ontvangen f 291.20, van donateurs f 78, aan entrees f 117.75. De uit gaven bedroegen in totaal f 687.07, zoodat er een batig saldo van f 117.89% overbleef. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer Duits dat zij boeken en be scheiden in de beste orde had bevonden, waarna de penningmeester, de heer A. Voorthuis, werd gecléohargeerd en hem dank werd gebracht voor zijn accuraat beheer. Contributie. Het bestuur stelde voor de contributiere geling iets te wijzigen: bedroeg de contribu tie voor leden, juniores en adsp. tot heden resp. 25, 15 en 5 ct., plus f 1 bondsgeld en enkele centen voor 't cluiborgaan, het be stuur stelde voor de bedragen met ingang van 1 Sept. vast te stellen op 30, 20 en 10 ct. per week. Na eeniga discussie en nadere toelichting ging de vergadering accoord met deze rege ling, die de administratie zeer zal vereen voudigen. Trainingsfonds. De middelen om de training te bekostigen blijken ontoereikend. De heer ten Bruggen cate kan 't niet goed vinden, dat de pen ningmeester maar uit eigen middelen be- taalt; is er geen geld, dan moet de dure training stopgezet worden. De voorzitter en anderen zien het niet zoo donker in en meenen, dat alles wel op zijn pootjes terecht zal komen. Ieder lid brengt een nieuw lid aan, aldus de heer Voorthuis, dan wordt B.S.V. sterker en dan strainen, trainen, trainen, opdat eenmaal de 3e klas se worde bereikt. Kascommissie. Tot lid van de kascommissie voor 1941'42 wordt aangewezen de heer J. C. Vermeulen en tot plaatsvervangend lid de heer Hout- losser. Bestuursverkiezing. Wegens periodieke aftreding van de hee ren Joh. Bakker en B. de Vet, het bedanken van dien heer H. Plomp, en de mediedee- ling van den heer C. Kramer, dat hij geen bestuursfunctie meer ambieert, is de verkie zing van 4 bestuursleden noodig. Gekozen worden de heeren Joh. Bakker, B. de Vet, G. J. Vermeulen en C. Peetoom. Verkiezing voorzitter. Voor het vereenigingsjaar 19411942 wordt wederom tot voorzitter gekozen de heer G. Taapken. Adspir anten-commissie Het bestuur stelt voor een adspiranten commissie in te stellen, een commissie, die zich geheel kan wijden aan de behartiging van de belangen der adspiranten. Dit nieuw tje voor Bergen is in de voetbalwereld niets onbekends en zal ook hier wel bevallen. Na eenige discussie en nadere toelichting door het bestuur, gaat de vergadering met het voorstel accoord. Tot leden der commissie worden benoemd de heeren C. ten Bruggencate en J. Timmer, terwijl het bestuur wordt gemachtigd, nog een derdp lid aan te zoeken. De gewone elftalcommissie wordt hierna van 7 leden tot 5 leden teruggebracht. Hierin zullen zitting hebben de heeren Joh. Bak ker, D. Honig, C. Kramer, H. Poldervaart en A. ten Herkei. van den heer MAX BLOKZIJL Enkele zijner lezingen, die de heer Max Blokzijl in zijn politieke weekpraatjes voor de radio heeft gehouden, zijn gebundeld verschenen. In de inleiding, die de heer W. Ooster- baan voor dit werkje schreef, wijst deze er op. dat het zijn innige overtuiging is, dat iedere oprechte Nederlander, die van Blok- zijil's sober en eenvoudig relaas zonder vooringenomenheid kennis durft te nemen, zich voor zijn diwaze haatgevoelens zal schamen en zich zonder 'verwijl zal opma ken om mede te strijden voor de nieuwe toekomst, welke Nederland in het Nieuwe Europ wacht.. De heer Blokzijl geeft eerst een indruk over zijn terugkomst hier te lande, na een bijna onafgebroken verblijf van 25 jaar te Berlijn. Aanvankelijk meende hij niet het volk te hebben teruggevonden, zooals hij het 25 jaar geleden gekend had, dioch hier is hij naderhand op teruggekomen, toen hem duidelijk werd. dat ons Nederlandsche volk zal blijken te zijn, wat het altijd is geweest: nuchter, maar waarheidslievend waard om er alles voor over te hebben. In zijn politieke, weekpraatjes zegt de schrijver er naar te willen streven, de dingen, die zich tusschen twee praatjes hebben afgespeeld, met de luisteraars te zien in het licht der volle, nuchtere waar heid. Juist het feit. dat ik van buiten kom en niet verwikkeld ben in de tegenstellin gen van menschen en zaken in ons vader land; juist de omstandigheid, dat- ik een groot deel 'van mijn leven heb doorgebracht in dat groote Duitsdhe Rijk, dat de leiding in het nieuwe Europa op zich wil gaan ne men. maakt het mij mogelijk, die groote lij nen te zien niet door het kleine te worden afgeleid. Ik begrijp eni acht <la gevoelen# aran Voor den nieuwen pro ductieslag. Do tarwe la gemaaid, de velden zijn leeg en reeds wordt weer de meet aange bracht, om den grond vruchtbaar te maken voor het volgend gewas (Pax-Holland- De Haan-M) Begrooting. De begrooting 19411942 wordt in ont vangsten en uitg. vastgesteld op f 802.89%, mete en post onvoorzien van f 50. Rondvraag. De heer Van Exter informeert, boe het staat met de verzekering van de spelers. De voorzitter zegt toe, dat het bestuur maatregelen zal nemen. Nadat nog verschillende interne aangele genheden zijn besproken, komt de voorzitter nog met een ernstige waarschuwing: her haalde malen is het voorgekomen, dat spe lers op het laatste nippertje bericht zonden dat ze niet zouden spelen; dit geeft moei lijkheden en kan niet langer geduld worden; het bestuur zal dit niet meer aanvaarden en zal hen, die zonder geldige reden wegblijven, door schorsing voor een bepaalden tijd straf fen. Ook zal in het vervolg 'bij het opstellen van de spelers rekening worden gehouden met het al of niet geregeld volgen van de training. Hierna sluit de voorzitter de prettige, op bouwende vergadering. En nu „op hoop van zegen" verder, met als naaste doel de „derde klasse." Grasdrooginrichting in gebruik genomen De burgemeester droogt offt- cleel het eerste gras. Gistermiddag had te Bergen de officï- eele in gebruikneming plaats van de gras drogerij, welke is ingericht in het gebouw van de N.V. Pluimveevoeder Mij. De plech tigheid zelf was slechts kort. De burgemees ter van Bergen nam een pluk gras op een hooivork, deponeerde deze in den toevoer en daarmee begon het eerste officieele gras, dat juist van het vliegveld was gearriveerd haar bewerking te ondergaan. Intusschen hadden we gelegenheid ver schillende bijzonderheden omtrent het toe stel te vernemen. Het is een vinding van de N.V. Ensink te Hilversum en door deze firma gepatenteerd. Het feit, dat het hier het eerste door deze N.V. in den handel gebrachte apparaat betrof, was mede re den, dat aan de in gebruik stelling extra kringen in Nederland, die voorloopig ver bitterd zijn en niet geneigd, om andere ge dachten in zich op te nemen. Hiermee be doel ik niet de egoïsten, die angst, hebben voor hun baantje en hun invloed. Maar ik bedoel hen, die onschuldig, veel hebben ver loren. hun vaders, hun zoons, hun huis. of. die hun kin-deren of hun broodgevers' daarginds weten, aan de andere zijde, in levensgevaar. Deze zwaar beproefde men schen zullen de laatsten zijn, die zich van de harde werkelijkheid en van een be tere toekomst zullen willen laten overtui gen. Ten slotte echter zullen we ook me' hen in één rij staan en we willen een eere plaats voor hen open houden. Er is mij veel aan gelegen, met u op een zoo mogelijk vertrou wel ijken voet te komen. We willen toch wederzijdsoh. u en ik, een eerlijke po ging doen om de waarheid te benaderen. Daartoe is noodig, dat we vertrouwelijk spreken en elkaar op den duur niet vreemd zijn. Regelmatig pleeg ik u te vertellen, hoe ik in lange jaren het Duitsche volk heb beleefd en hoe Duitschland- er tetcen- w o o r d i g uitziet Ik vertel u dat op grond van eigen ervaring, ik noem man en paard en verzwijg ook niet. als ik daar ginds eens iets minder naar mijn smaak vond. Aan dat recept zal ik me ook in de toekomst houden. De feiten zullen straks bewijzen, dat ik u de volle waarheid heb voorgezet. Maar ik mag nu al niet ver zwijgen. dat ik een beetje teleurgesteld ben over de hier in Nederland heerschende stemming, die. naar u allen maar al te goed bekend is. er toe neigt de waarheid, als döe ten gunste van Duitsohland kan worden uitgelegd, eenvoudig niet te wil- 1 e n gelooven. Ook niet als die den Neder lander door een landgenoot en ooggetuige wordt voorgezet. Ik kan daaruit alleen maar de conclusie trekken, dat mij niets anders overblijft dan volhouden, mij beroepend op de onveranderlijke juistheid van het spreekwoord, dat de aanhouder winti De heer Blokzijl hekelt den echten Neder lander, die ergens tegen is. Men wil hem nieuwe ideeën, nieuwe overtuigingen bren gen, die elders ia de wereld oadeg groote aandacht werd gewijd en dat verschillen de deskundigen uit den lande daarbij wa ren uitgenoodigd. De inrichting bestaat in hoofdzaak uit een groote geisoleerde trommel, circa 6 me ter lang en ongeveer 2 meter in diameter. Een band zonder einde voert het te dro gen gras aan. Waar het de droogtrommel binnentreedt heerscht een temperatuur van ca. 600 gr. Een as, waaraan zich tal van vorken bevinden, houdt het gras in bewe ging en deze vorken zijn zoo geplaatst, dat het gras geleidelijk wordt voortgestuwd. Ge durende deze bewerking daalt de tempera tuur in de trommel geleidelijk, zoodat deze tegen het einde circa 125 gr. bedraagt. Daar wordt het gras met de ontweken water damp weggezogen door een exhaustor, waarna het gedroogde product naar bene den valt. De warmte wordt verkregen door een oven, terwijl voor de aandrijving een motor is geplaatst van 10 p.k. Ziedaar in het kort de werking van het apparaat, dat een capaciteit heeft van 150 k.g. droog product en een waterverdamping van 500 L., alles per uur. We vernamen, dat er in Nederland thans in totaal een 40 h 45 grasdrooginrichtingen in bedrijf zijn, gelijk gezegd, is deze in Ber gen echter de eerste van de firma Ensink, die van geheel afwijkend model is van alle anderen. De machine, welke te Bergen in gebruik is gesteld, is het resultaat van tal van proefnemingen en de voordeelen, wel ke ze 'bezit boven de andere modellen, thans in gebruik, werden ons als volgt be schreven: le We hebben hier te doen met een con tinu bedrijf, terwijl bij de andere inrichtin gen na omstreeks 10 minuten het gedroog de gras moet worden uitgehooid. Dit vor dert circa 2 minuten, gedurende welke de bewerking moet worden stilgelegd. 2e. De andere apparaten werken het gras alle op naar een eest, die hoog is geplaatst. Er zijn daarom steeds twee verdiepingen noodig, terwijl hier alles gelijkvloers blijft. Dit beteekent een besparing aan ruimte en bouwkosten. 3e. Het brandstofverbruik van de oven is lager. Terwijl elders circa 100 kg. cokes per uur benoodigd is, is het verbruik hier ge drukt tot op 60 k 70 kg. 4e. Het noodige geschoold personeel is geringer. Er wordt hier volstaan met slechts drie menschen, n.1. één voor de ver warming, één voor het inbrengen van het hooi en één voor het opvangen en wegtrans porteerdn. Voegen we daaraan nóg toe, dat de aan- schaffingskosten minder zijn, dan meenen we te mogen vaststellen, dat de voordeelen niet onbelangrijk zijn. Volken nieuwen levensmoed hebben gebracht Maar hij is er tegen. Want hij is een ech te Nederlander en geen landverrader. De schrijver meent echter, dat een duide lijke kentering op handen is, want wij Ne- derslanders, aldus gaat hij verder, zijn om dén drommel niet dom; en als we ons on der zeer bijzondere omstandigheden een tijd lang iets laten aanleunen, dan moet men niet denken, diat we na eenigen tijd toch niet merken, welk spel met ons is gespeeld. Na de krijgskansen te hebben besproken, daarbij de mogelijkheid open latend, dat de lezer er anders over denkt, maar waarbij men volgens den schrijver niet mag verge ten, dat de situatie van dezen tijd niet met historische voorbeelden mag worden geme ten, geeft de heer Blokzijl een kort overzicht van de reactie, die op zijn politieke week- praatjes is gevoegd. Deze reactie bestond vooral in het zenden van brieven .zoowel onderteekende als anonieme, zoowel brieven waarin hem de critiek niet gespaard werd, als die, welke aanmoedigend werden ge steld. Uit de anonieme scheldbrieven, was den schrijver één woord bijgebleven, en dat ééne woord was landverraad. Landverraad is een der afschuwelijkste misdrijven, welke men op Gods aardbodem kent, zegt de heer Oosterbaan in zijn inlei ding. Gelijk te stellen met roofmoord „met voorbedachten-rade" en evenals deze als regel met hetzelfde laaghartige oogmerk, nl. het verkrijgen van geldelijk gewin, bedre ven. Wie dit misdrijf begaat, is naar eeuwen oude rechtsovertuiging des doods schuldig. En terecht, want de landverrader bena deelt niet alleen de belangen van zijn Va derland, doch hij is ook veelal.de directe oorzaak van dood of vernedering van tal lozen zijner volksgenooten. Een misdadiger dus in het groot, een boef van de ergste soort. Hieruit volgt, dat men alvorens een ander van landverraad te betichten, zich terdege rekenschap moet geven van den ernst en de draagwijdte zijner beschuldiging en dat zonder overtuigende bewijzen deze beschul diging nimmer mag worden uitgesproken. BURGEMEESTER VAN TERSCHELLING GAAT HEEN. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken van 25 Augustus 1941, is aan J. A. H. Rijnders, op zijn verzoek met ingang van 14 October 1941 eervol ontslag verleend als bur gemeester van de gemeente Terschel ling. Met belangstelling hebben we het procé dé gevolgd. Het deed er hoegenaamd niet toe, welk gras men er in bracht, nat of droog. We zagen juist gemaaid gras, dat door den regen duchtig vochtig was ge worden; het kwam uit de machine, zóó droog en zóó bros, dat men het in zijn han den tot poeder kon wrijven. Verpoederen is trouwens de behandeling, welke het ge>- droogde gras elders moet ondergaan. Men krijgt dan een fijn pulver, dat veel over eenkomst vertoont met groenig meel. In deze vorm wordt het door de boeren aan de dieren vervoerd, meestal vermengd met andere voedermiddelen. Dit echter is een onderwerp op ^ziehaolf. NIEUWE N1EDORP BENOEMD. Tot vicaris aan het klooster alhier werd benoemd de heer D. Pernot, ZIJ PE BURGERLIJKE STAND. Opgave van 22—28 Aug. 1941. Geboren: Jacob Jan, zoon van Pieter Mo lenaar en Jantje Nelly Smit. Greta, dochter van Leendert Gerrit Verschoor en Neeltje Ploeger. Truus, dochter van Gerrit Hendrik Zwaan en Dirkje Kapitein, Gerardus Adriana Maria, dochter van Petrus Stephanus de Wit en Trijntje den Boer. Cornelis Jan, zoon van Alexander Bruinewoud en Saapke Dobma. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Joannes Kuijper, 30 jaar, aan nemer, te Heiloo en Margaretha Veul, 24 jaar, zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Neeltje Slijkermain. 69 Jaar, vee houdster, weduwe van Comelis Vader. Neel tje Strooper, 76 jaar, z. b., weduwe van Jo- hannes Petrus Filmer. SCHAGERBRUG. BESTUUR VAN DEN MIDDENSTAND VERGADERT. Ten huize van den heer Wiering, hoofd der school te Schageilbrug, vergaderde gister avond het bestuur van den Middenstand, afd. Zijpe en de leeraren aan den Cursus voor het Middenstandsdiploma. Na ampelo besprekingen besloot men den 5den Septem ber a.s. te 8 u. 's avonds, de cursisten bijeen, te roepen, teneinde hun inlichtingen om trent den rooster van lesuren, boeken, enz., te verschaffen. Reeds 26 leerlingen hadden zich opgegeven voor de nieuw te vormen derde klas, en men verwachtte, dat dit aantal zich nog zou uitbreiden; wel een bewijs dat dit soort onderwijs in den smaak valt. Men hoopte Dinsdag 9 September de les sen te doen aanvangen. Geen wonder, dat deze opgewekte bijeen komst met een vriendelijk dankwoord aan den gastheer werd besloten. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. HAAR PRTVé-SECRETARIS. Paarlen zijn tranen; ze brengen ongeluk, zegt men. Maar ze brengen ook wel eens een paar jonge menschen bij elkaar. Dat ge beurt tenminste in de film, die deze week in de Apollo-bioscoop draait. De parels die hierbij zoo'n belangrijke rol spelén zijn het eigendom van een onverwacht rijk gewor den dame, wie niets te duur is als ze meent er den Indruk mee te kunnen vestigen, dat zij tot de allervoornaamsten behoort. Na tuurlijk worden ze haar ontfutseld door een paar gauwdiéven, die zich voor dokter en voor een peef uit Mexico uitgeven. (Theo Lingen speelt voor dokter% De werkelijke neef (Gustav Fröhlich) doet mee in het spel letje en wordt haar privé-secretaris. Hij weet tenslotte alles in het reine te brengen, maar dat er heel wat grappigs gebeurt eer het zoover is. daar staan de namen van de genoemde artisten en het medespelen van o.a. Paul Henokels en Rudoll Carl borg

Schager Courant | 1941 | | pagina 5