veilingen it SCHAGER S SNIKJES JK! Dinsdag 2 September 1941 groenten Langedijker K, te Alkmaar een leuk Cadeautje? VAN GEELEN's Kunsthandel ONGUNSTIG WEER VOOR DEN GRAANBOUW Tweede blad N Ie it, u Practisch: geen verandering in rege ling van den afzet zoowel voor Dnitschland als voor het binnenland aanvoer sommige producten nam toe, andere verminderd slecht weer op den akker voornaamste aanvoer herfstkool, slaboonen en aardappelen gedachten der tnln- ders gaan alweer uit naar oogst win- terkool stand goed, goede oogst hangt nog van omstandigheden al de bezwaren tegen de maximumprij zen-regeling geen afnameplicht noodzakelijk geoordeeld, dat maxi mumprijs voor binnenland met een percentage wordt verhoogd alle organisaties gevraagd, doch op be slissing wordt nog gewacht ook maximum-prijs voor het heele land bezwaren nog te weinig rekening gehouden met verhoogde lasten maar weinig minder aardappelen dan vorige week minder toma ten weinig uien flinke aanvoer roode en witte kool gele kool sta- tlonnair losse en geboste worte len weinig bieten aanvoer van bloemkool rabarber meer drui ven suikerperen. In de regeling van den afzet der tuin- ibouwproducten kwam deze week voor Lan- gedijk practisch geen verandering. De aanvoer van sommige producten nam toe, van andere nam hij iets af. Het weer lokte ook deze week niet uit, om het werk op den akker te verrichten. De voornaamste aanvoeren bestaan in herfstkool, slahoonen en aardappelen. Als dat afgeloopen is, be ginnen des tuinders gedachten meer uit te gaan naar de winterkool, doch reeds nu [vraagt hij zich af, wat die teelt hem brengen zal. Voor een bevredigenden prijs zijn de tuinders minder bevreesd: verwacht mag worden, dat bij de te treffen afzetregeling, de prijzen wel zoodanig zullen worden vast gesteld, dat er een behoorlijke bedrijfswinst in is verdisconteerd, maar dat daarbij de oogstuitkomsten wel een woordje zullen meespreken. Op het oogenblik is de stand (van de winterkool goed. Dat beteekent nog niet, dat uiteindelijk de oogst ook goed zal zijn. Bij sommigen bestaat de vrees, dat, waar niet voldoende kunstmest gegeven kon worden, dit van schadelijken invloed zou kunnen zijn op de wasdom van het ge was in het laatste stadium van den groei. 'Afwachten blijft hier de boodschap. Intussclhen laten zich in tuinders^' kringen nog steeds stemmen hoeren, niet tegen het stelsel der maximum prijzen als zoodanig, dan wel tegen gevaren en bezwaren, die voor den producent aan het op het oogenblik geldende stelsel zijn verbonden. En dan wordt er op gewezen, dat, als de maximum-prijs wordt gesteld op den productieprijs, zonder dat de plicht bestaat, dat ook alles tegen dien prijs moet worden afgenomen, op die wijze de tuinders niet aan dien maxi mumprijs toekomen, terwijl de mo gelijkheid is afgesneden een grooter of kleiner deel tegen een hoogeren prijs te verkoopen. In dat verband wordt het noodzakelijk geacht, den maximumprijs voor het bin nenland met een zeker percentage te ver- hoogen. Alle organisaties op tuinbouwge bied spraken zich voor een dergelijke rege ling uit, ook al, omdat daardoor de aanspo ring aanwezig bleef om prima producten te telen. Maar tot nog toe is daarop nog geen gunstige beslissing gevallen. En al wordt erkend, dat de meeste der tuinbouwproducten door Duitschland en het binnenland voor de vastgestelde prijzen zijn afgenomen, is het toch reeds voorgekomen, dat sommige artikelen niet tegen dien maxi mumprijs konden worden verkocht. Daar komt nog bij, dat een maximumprijs voor een bepaalde streek voldoende kan zijn, doch dit niet is voor een ander gebied. Bovendien wordt ook terecht de vraag opgeworpen, of in den berekenden kostprijs wel voldoende rekening is gehouden met oogstrisico en ondernemerswinst, gezwegen nog van de omstandigheid, dat de grondstoffen duurder zijn geworden en er 1 pet. omzetbelasting moet worden betaald en nu weer de Ver eveningsbelasting e.a. op het bedrijf drukken. Allicht dat met een en ander in het vervolg rekening zal worden gehouden, waarop in .tuinderskringen vurig wordt gehoopt. De hoeveelheid aangevoerde aardappels was deze week maar weinig minder dan de vorige. Er werden nog ongeveer 53 spoor wagens aangeboden. Schotten kwamen er maar weinig meer. De meeste aanvoeren be stonden uit blanke en blauwe Eigenheimers, Bevelanders, Bintjes, terwijl ook enkele par tijtjes blauwe verschenen. Voor Schotten was de prijs f 3.90, voor de andere f 4.05. Er werd ook' nog wat kriel geveild voor f 3.25 en f 3.30, wat als veevoer werd gekocht. Aan de Broeker veiling werden ongeveer 8000 Kg. tomaten aangeboden. Ze werden in alle sorteeringen afgenomen tegen den maximumprijs van f 16. Uien kwamen er niet veel. Het weer was er niet'naar om er veel te plukken. De oogst valt niet niee.. Ze staan maar dun en de ballen zijn over 't algemeen klein gebleven. Voor zilvernep werd f 12 betaald, voor de gele uien in de 4 sorteeringen f 6. De meeste kwamen nog aan de Broeker veiling. Slaboonen werden weer in vrij groote hoe veelheden ter markt gebracht, in het bij zonder te Noordscharwoude, ongeveer 12 spoorwagens. De pluk valt nog mee en de prijs was op f 14 gebleven. Aan de Broeker veiling werd weer het grootste kwantum roode kool aangevoerd, Slecht weer op den akker te meer dan 40 spoorwagens, te Noordschar woude ongeveer het derde deel van die hoe veelheid .Er kwam zeer weinig afwijkend goed, zoodat zoo goed als alles voor den prijs van f 4 werd verhandeld. Belangrijk was ook de aanvoer van vroege witte kool, gemiddeld 14 spoorwagens per dag. Ook van dit product kon zoo goed als alles tegen den maximumprijs van f 2.80 worden afgenomen. Aan de zuurkoélfabrieken zagen we nog niets van de verwerking ervan. Gele kool kwam er ongeveer evenveel als de vorige week, dus betrekkelijk nog weinig. Het product zag er over 't geheel goed uit, zoodat hiervoor de maximumprijs van f 4 kon worden, betaald. Zooals we reeds vroeger meldden is de maximumprijs der producten van afwijken de kwaliteit op 80 pet van dien van eerste soort gesteld. Van wortelen kwamen er zoowel losse als geboste. De A-sorteering had deze week een maximumprijs van f 6; B f 4 en C f 3.50. Voor de geboste, waarvan te Noordschar woude wat werd aangevoerd, was een maxi mumprijs van f 5 vastgesteld, waarvoor ze ook werd afgenomen. Nog kwamen er enkele partijen bloemkool. Voor de groote was de maximumprijs f 12, voor de kleinere f 9, voor welke prijzen de aanvoer werd afgenomen. Rabarber, in kleine hoeveelheid aange voerd, bracht f 5 op. Druiven kwamen er wat meer dan de vorige week. Alicante bracht f 60 op, West Frisia f 60.30, Frankenthalers f 58.20—65, afwijkend f 42.80. Suikerperen werden voor f 15 ver kocht. Arrondissementsrechtbank VOOR DEN POLITIERECHTER. Strafzitting van 1 September 1941. DE DIEFSTAL BIJ DE ESM3. Mej. G. H. B. te Oudkarspel had zich schuldig gemaakt aan het wegnemen van twee geldrolletjes, elk inhoudend 50 losse centen en enkele kleine voorwerpen, pij den heer de V., directeur van de ESMI te Schagen, „wa.t huishoudelijke rommel van weinig waarde" werd een en ander dioor den politierechter genoemd. Geertrui was al eens voor de heeren geweest en mocht nu weer verschijnen, maar ze was wegens on gesteldheid niét verschenen én als eenige getuige was aanweizg de majoor der rijks- velidwacM E. B. Misbeek. die de schoone maagd destijds door de mand deed vallen. We hoorden daarna iets van den politie rechter omtrent beklaagde's antecedenten die zeer goed bleken te zijn en vernamen omtrent een meisje, waarmee ze was opge voed, dat nu echter getrouwd was en „als een dame gekleed kon gaan". De officier veroordeelde ten strengste de halsstarrige houding, welke beklaagde des tijds had aangenomen door haar ontkennen het in de dagvaarding vermelde strafbare feit .meerdere malen" te hébiben gepleegd. De zaak was teruggegaan naar de instructie en nu bleek het toch weer anders te zijn geweest Met 'het oog op een en ander eisch te hij niet minder dan f 200 boete of 40 da gen hechtenis. De politierechter dacht er wat clemen ter over en bepaalde de straf op f 30 of 15 dagen. GRATIS TARWE, MAAR DE HONGER WERD ER NIET DOOR GESTILD. A. V. de W. uit Wieringen had een par tijtje tarwe, ongeveer 20 K..G. ontvangen van den getuige A. Everts. Beklaagde, die kost winner is voor zijn ouders, had dat best kunnen gebruiken, want het broodrantsoen was verre van groot genoeg voor hem en hij had honger gehad. Echter, de tarwe was van misdrijf afkometig en ontvreemd van de Cultuur-maatschappij. Getuige Everts maakte he«m de zaak in zooverre ge makkelijk, dat uit zijn woorden niet kon worden geconcludeerd, dat hij den be klaagde had gezegd, hoe hij aan de tarwe was gekomen. Maar beklaagde gaf toe te hebben geweten, hoe de vork in den steel zat. De tarwe zelf had hij reeds aan de politie teruggegeven. De honger was zijn argument om de cle mentie van den rechter te bevorderen, maar die meende, dat beklaagde er zeer wel varend uitzag en dat het met die honger wel niet zoo erg zou zijn geweest Er volgde daarop veroordeeling tot f 35 of 13 dagen. ZELF VOOR DEURWAARDER GESPEELD. KOSTEN: DRIE ACHTERWIELEN. G. K. te Callanfcsoog had in dén nacht van 7 op 8 Mei een partijtje hout wegge nomen van het erf van zijn buurman G. Oskam. De kestie was. dat deze laatste, naar beklaagde's mededeelingen. ook al eens hout bij hem vandaan had gehaald. Op een gegeven oogenblik had hij het zelf noo- dig gehad en hij had zoo bij zichzelf ge dacht: .JLeit ik 't maar terughale. Den 9taan we geloik". Evenwel, soortgelijke inbeslagnemingen zijn niet het werk van den eerzamen burger, die zich daarmee schuldig maakt aan diefstal. En zoo hoorde bekaagde zich veroordeelen tot f 7.50 of drie dagen hechtenis. EEN ECHTELIJK SCHUITJE IN ZWARE BRANDING. Huwelijksbootjes hebben soms met hevi ge stormen te kampen, gelukkig echter wordt de daarmee gepaard gaande strijd meestal in stilte uitgevochten. Een enkele maal holt een der echtelieden evenwel naai de politie met het gevolg, dat ze er zelf later in den regel berouw van hebben. Dat wil zeggen, niet zoozeer van de herrie, dan wel over het feit, dat ze er werk van hebben gemaakt. Aldus de echtelieden Ph. L. te Den Helder. De man had verleden jaar 5 mnd. gezeten. Zijn terugkeer thuis bracht eerst een periode van mooi weer, op een gegeven oogenblik echter hadden de eerste wolken het echte lijk zonnetje verduisterd, en was er een vlaag over de effen vlakte gejaagd. „Ik heb om je gelachen, toen je zat", had het vrouw tje zich verstout te zeggen, iets waarover ze nu danig berouw had. De man, een tikje jaloersch, had de huwelijkstrouw er bij te pas gebracht, maar per slot van rekening was dit buitje afgedreven. Een dwaze her rie om een fluitketel, die kapot was en waarvoor vrouwlief al lang een andere had behooren te lcoopen, had even later de ge moederen weer in opstand gébracht en dit keer waren er klappen op" gevolgd, waarbij zij natuurlijk aan het kortste eind had ge trokken. Het rechte daarvan kwam men echter niet aan de weet. Ze zou er zelfs een hersenschudding van hebben opgeloopen. Maar toen haar man, die daarvan hoorde, haar weer schuldbewust kwam opzoeken zat ze rustig aan een kopje koffie. „'t Is misschien een heele lichte geweest", meende de politierechter, die zich er even wel over verwonderde, dat zij de klacht had gehandhaafd, toen hij hoorde, dat man en vrouw nog steeds bijeen waren en dat het nu zelfs reuze goed ging. De man, die op de zwarte lijst stond we gens drankgebruik, dronk nu geen droppel meer en hij maakte ook verder'een gunsti- gen indruk. Dit alles was oorzaak van een clement von nis. De gang naar de politie kwam te staan op f 15. „Nu wil ik u nog wat zeggen", zei de be klaagde voor de zooveelste maal en hij was niet op zijn mondje gevallen. Maar het gaf niet, f 15.was het en f 15.bleef het. Een volgende maal wat rustiger aan, dat is be ter. En de politie er niet te gauw weer bij gehaald. EEN BROODMES ALS MOORDWAPEN. Dat klinkt heel erg, maar het was geluk kig een schaap geweest, dat S. A. te Haren karspel met een broodmes te lijf was ge gaan. Maar dat mag ook niet. De politierech ter vond het zelfs heel wreed. De veront schuldiging, dat beklaagde het eerst, scherp had gemaakt, kon zijn zaak niet redden en zoo kwam hem deze broodmesslachtpartij te staan op f 40 of 15 dagen hechtenis, een en ander buiten het delict van het frauduleuze slachten, dat reeds afzonderlijk is berecht. EEN MERKWAARDIGE MENTALITEIT. Beklaagde P. H. te Krommenie was niet verschenen, maar hij had een brief geschre ven. Daarin berichtte hij, dat hij zich op 29 Maart j.L te Alkmaar had bevonden. Hij had weliswaar een retourkaartje voor Kromme nie in zijn zak, maar hij had geen zin in een treinreis. Daarom, aldus vervolgde hij in zijn epistel, besloot hij een fiets te stelen. Aan welk voornemen hij gevolg had gege ven. En zoo reed hij dan even later luchtig en flink per rijwiel door Hollands landouwen in plaats van in een volle, bedompte trein. Maar zijn spoor werd achterhaald en wijl hij bovendien recidivist bleek te zijn, werd deze affaire, gezien de belangrijkheid, ver wezen naar de meervoudige kamer. Waar men hem de lust in soortgelijke uitstapjes wel zal trachten te doen vergaan. DE BOEREN UIT DE WIERINGERMMEER HANGEN AAN HUN WILDE KATTEN. J. v. d. S., jachtopziener uit de Wieringer- meer, was beschuldigd wederrechtelijk en opzettelijk een kat, toebeboorende aan den heer B. Duinkerken te hebben doodgescho ten. Beschuldigde deed echter een vreemd boekje open omtrent de kattenplaag in de Wieringermeer. Sommige boeren hadden er wel vijftien, ze kenden ze vaak in het geheel niet meer, de dieren jongden op het land, verwilderden en vormden een ware plaag. Ze deden groote schade aan den wildstand, vooral in den broedtijd en de pachters van de jacht pachtten deze om wild te kunnen schieten en niet om op katten te kunnen jagen. Wee echter de jachtopziener, die er een neerlegde! Dan behoorde het wilde dier strijk en zet aan den een of anderen boer. Overigens, zoo beklaagde had geweten, dat de hier betreffende kat aan den getuige, met wien hij op een zeer goeden voet stond, toe behoorde, had hij ze stellig niet afgeschoten. Het dier was overigens ongeveer ongeveer 700 M. van diens woning verwijderd geweest Het wederrechtelijke bleek niet bewezen en beklaagde -werd vrijgesproken. Uit onze Omgeving ALKMAAR DE ALKMAARSCHE VEEMARKT. Aangevoerd waren gister 180 koeien, iets meer dus dan de vorige week. Door da Centrale werden daarvan overgenomen 149 stuks, zoodat de vleeschpositie iets beter is dan die vorige week. De nuchtere kalveren kunnen, met 15 stuks, langzamerhand ver waarloosd worden, terwijl ook de 4 scha pen geen aanvoer van eenige beteekenis vertegenwoordigen. RUIM 3000 LITER LIJNOLIE ACHTER. HAALD. Door den Economischen dienst van de politie alhier, is in samenwer king met ambtenaren van den C.C. C.D. op grond van ontduiking van de distributievoorschriften tegen dien te Amsterdam woonachtigen eige naar van een alhier gevestigde verffabriek proces-verbaal opge maakt. Het betreft lvier het niet op geven aan het Rijksbureau van een groote partij verfgrondstoffen. Door de betrokken ambtenaren is te Am sterdam ruim 3000 liter lijnolie achterhaald en in beslag genomen. MUZIEKVERGUNN1NG INGETROKKEN. Tegen een caféhouder in deze gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van .het verbod van damesbedie ning, in verband waarmede zijn muziek- vergunning is ingetrokken. Voorts is tegen dezen caféhouder proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijsvoorschrif- ten. omdat hii zijn bierprijzen had verhoogd Vrijdagmorgen. Beste Stijntje! Regen, wind en wind en regen, 't is me liet zomertje wel. Dirk heeft er nogal vre de mee, want het wil nogal karperen en snoeken. Het is daar bij ons 's avonds daar bij de nieuwe brug een waar vis- schersfestijn, je kunt daar als beginne ling een heeleboel leeren. Er zitten daar van die kampioenkarperverschalkers zie je, met hengels van zes meter, en echte zijden snoeren en bloeddeeg en hooge laarzen, tien op een avond is daar al het minste. Je ziet daar trouwens ook mijn- heeren van de elite hoor, zooals mijnheer van Rijswijk van de ijzerwinkel en me neer Willemse Senior met zijn hond en meneer Jan Schenk, die rentenier van het Noord en zoo, als er geen kampeer- verbod was, bleven die er vast dag en nacht. Verleden week is het er mooi ge weest hebben ze me verteld, toen had me neer Willemse ineens reuze-tuk, de hen gel stond heelemaal krom en hij kreeg die reuzenkarper er niet eens uit. En toen maar om hulp schreeuwen, hè. Nu zijn visscherlui de beste buren, als ze maar niet aan mekaars „plekkie" komen, en dat was hier het geval niet, want me neer van Rijswijk zat aan de overzijde van het kanaal. Dus die beende direct op zijn hooge laarzen naar buur Willemse en zette ook zijn reuzekracht in om die reuzevisch in de pan te helpen. Laat het nou een heel groote steen zijn, die netjes aan de haak gebonden was. Ja, wie dat gedaan heeft is een raadsel, men zegt dat ze die hulpvaardige buurman er met op zet in hebben laten loopen, maar zoo zijn we toch in Schagen niet, hè? Maar ik mag dat wel, het zijn tenminste kerels, die niet bang zijn van een buitje. Dat zijn Klazen en Jannen en Bertussen en geen Claesjes en Johnies en Lammys. Ik krijg altijd maar zoo'n raar gevoel in mijn lijf. als ik door de radio weer zoo'n Lammy of zoo'n Johny een liedje hoor kreunen over blauwe luchtjes en groene meertjes en gele heuveltjes en kusjes in het don ker. Ajasses wat een mannekes Stijn, en dan zoo'n vent met een vliegeklapper die voor de begeleiding over een potdeksel aait. Je weet, ik ben heele-maal niet ouderwetsch, en op zijn tijd houd ik ook heusch wel van zoo'n stukje afgehakte muziek of een paar harmonika's die een tango uit de lucht rukken, maar een mooie wals van Léhar, of bijvoorbeeld dat prach tige Viljalied als jazz met Lammy als kreun der, nou ik zou het liefst als ik daf hoor, naar Hilversum reizen met mijn nieuwe baleinen boerenbezem onder mijn arm, en Lammy en Claesje en Johny en Dickv de studio uitvegen. Als we onze jeugd willen verbeteren moeten we be ginnen ze niet meer van zulk soort ge- hik en gesnotter voor te zetten, het is onze jongens en meisjes nou niet kwa lijk te nemen, dat ze al beginnen te schokschouderen en te bilwippen als ze in de verte maar een saxophoon zien. Het is allemaal onecht en onwaar. Over onecht gesproken, je moet toch tegen woordig oppassen. Ik hoorde een mooi verhaal van een stelletje dlat trouwen ging en dus natuurlijk op zoek ging naar een mooi tweepersoons bed. Een kennis van een kennis had weer een an dere kennis van een kennis en die wist iemand, die wel een bed kon leveren zonder vergunning. Enfin 't bed kwam en 't bed werd in gebruik genomen, maar toen de gerstebrood', weken voorbij waren kwam met het eerste sneetje kropbrood ook eenige ergernis over het bed. spe ciaal over de kussens. Ze werden wat slapper en ze leken wel te kraken. Het vrouwtje ging aan het tornen en het resultaat was droevig. Vodden en krantenpapier was het vulsel. En Stijn, is het-al bekend wie bij jullie de raads lieden worden? Voorloopig uitgesteld hè, stond in de krant. In hoop toch maar dat de burgemeester meneer Willem Waiboer kiest, wat zou den de kasteleins anders moeten begin nen? Enfin laten we hopen dat de raad, welke den burgemeesters gegeven zal worden, goud waard zal blijken te zijn, en de burgemeesters geen dictatoriale nei gingen zullen krijgen. Een dictator van de Speketerspolder of de Hooge Bieren of de Hoelmerkoog of de Kleine Sluis kan toch nooit anders zijn dan een dictator in zakformaat, en dat tweede laat zich met het eerste niet rijmen. Ik geloof ook niet dat dat de bedoeling is van de nieuwe verordening en ook niet dat alles achter dichte deurtjes gebeurt. Als er meer ge daan en minder gepraat wordt, dan som tijds in het verleden het geval was, heb ik er vrede mee, al ben ik bang dat hier en daar de beenen wel niet sterk genoeg 'uilen zijn om de weelde te dragen. Dag hoor, Je Seintje. P.S. Laat Dirk nu vergeten hebben m'n brief naar de krant te brengen. Mannen? Je ziet het alweer, zelf doen voortaan. Daarom kom ik nu Dinsdag inplaats van Zaterdag Maar jij. met je spreekwoorde lijke nauwgezetheid, bent toch op tijd, hè? R. UZOEKT Kom eens bil ons kijken. U slaagt zeker, want wij hebben een geweldige keuze, altijd iets bijzonders en toch tegen den laagsten prijs. LAGEZIJDE 40 TEL. i SCHAGEN. 's Avonds na 7 uur en Zaterdag9 na 8 uur gesloten FRAUDULEUS VLEESCH. Te Alkmaar werd einde vorige week een meisje uit Hensbroek betrapt op het vervoe*- ren van een paar ponden varkensvleesch, die van frauduleuze slachting afkomstig bleken te zijn. Een hierna ingesteld onderzoek leidde naar de gebr. L. te Hensbroek, waarbij kwam vast te staan dat het vleesch te Enkhuizen was verzeild geraakt. Verschillende personen, die bij deze zaak betrokken zijn, hebben proces-verbaal ge kregen. TEXEL BEVESTIGING EN INTREDE. Doopsgezinde broederschap. Prop. J. Knot te Heemstede doet op 14 September a.s. te Oosterend op Texel zijn intrede. Bevesti ger is Ds. K. T. Gorter van Burg, Waal en Oosterend op Texel. BARSINGERHORN KOLHORN. Het dorschen wordt laat in den tijd. In onze graanpolders, zooals de Sdher- meer, Wieringermeer etc., zijn de oogstwerk- zaamheden momenteel zoo ver gevorderd, dat het graan en de erwten aan hokken staan. Het is een lust om zich nu door deze polders te begeven, deze vrucht van noesten arbeid te kunnen bewonderen. De honder den schoven te zien overschenen door een stralende zon, die alles in zoo'n schitterenden glans hangt, of onder de dreiging van zwa re luchten, jagende laaghangende wolken vormt een altijd weer apart en bijzonder beeld. Evenwel wat des vacantiegangers is, is niet steeds dat des landmans. Ge bemerkt het onmiddellijk als ge een gesprek met hem begint over den oogst en zijn verwachtingen er van. Het stroo is tengevolge van de langdurige droogte gedurende de zomenmaanden aan merkelijk korter gebleven dan gewoonlijk. De regen is niet meer op tijd gekomen om het gewas den achterstand te kunnen doen inhalen. Echter de droogte ten spijt had de graan- bouwer toch nog met betrekkelijk veel on kruid te kampen, waardoor extra personeel in dienst moest worden genomen. De regen van den laatsten tijd is van na- deeligen invloed op het graan zelf. Door een teveel aan vocht is er nl. schot in de graan korrel gekomen. Er zijn twee soorten schot te onderscheiden, n.1. binnen- en buitenschot. Buitenschot is van nadeeliger invloed op de gebruikswaarde dan binnenschot. Als men b.v. de tarwekorrels van dezen oogst en die van het vorgie jaar met elkaar vergelijkt bemerkt men spoedig dat de kor rels van dit jaar bruiner van kleur en niet zoo hard zijn. Een en ander is aan den overvloedjgen regen en te weinig zon te wij ten. Men verklaarde ons dat door de ongunsti ge weersgesteldheid het binnenhalen van den kraanoogst en dientengevolge ook het dorschen later plaats heeft dan andere jaren. Tengevolge van de regens was het graan op vele plaatsen z.g. gaan legeren. De mo derne «naaimachines hebben zich er deson danks door heen weten te slaan. Tusschen de rijen van de schoven door gaat nu al weer de ploeg, de egge, krachtig getrokken door stevige bouwpaarden. Het stoppelgewas en het onkruid worden onder- geploegd en het land wordt opnieuw bouw rijp gemaakt. ANNA PAÜLOWNA BREEZAND. VISSCHEN. Door de HS.V. Den Helder werd voor de adspirantleden een wedstrijd gehouden in de Zandvaart. Drie en veertig hengelaartjes deden hun best om de vischen te verschal ken. En met succes; ze haalden er samen niet minder dan 211 stuks uit. De contro leurs hadden dan ook druk werk. Dank zij de leden, die een prijs beschikbaar hadden gesteld, konden vele visschertje6 gelukkig gemaakt worden. Alle prijswinnaars zullen We niet noemen, maar maken een uitzonde ring voor den jongeheer de Does, die twin tig baarzen gevangen heeft en daammee den eersten prijs won. De prijsuitreiking had plaats in café Borst, waar aan alle deelnemers ook een glaasje ranja werd geschonken. SINT MAARTEN BURGERLIJKE STAND over Aug. '41. Geboren: Adriaan Jan, zoon van G. J. Wit te en A. Bijpost; Reinouw, d. v. C. Keetman en G. Vijfschaft; Alida, d. v. A. Wit en I. T. Govers; Nicolaas Simon, d. v. G. N. Mulder en M. C. Ligthart; Anna Maria, d. v. P. G. Blom en C. W. Gieling. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: C. G. Volder en L. R. E. van Drunen. Overleden; Neeltje Veter. wed. van H. Kuit, oud 90 jaren; Antje de Beurs, wed. van M. Bijpost, oud 74 jaren.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5